WAT NU? PAM BIJ DE HAANAPEN 10 II 15 18 H '9 25 1 31 32 i g naar de een- RADIOPROGRAMMA .VOOR DE LANGE WINTERAVONDEN PUZZLE 12 ii M 36 - m 10 FEUILLETON TWEEDE BLAD 3 AND INGEZONDEN STUKKEN strijd of zij Maria al koningin zullen erken- ïothwell weigert open- loorzaam te zijn. em gevangen nemen, l stoutmoedigheid haar lij vlucht met Johanna lochter van een aan de idig geslacht en huwt hebben de Britsche ;oningln Elisabeth van jor Maria bang ge- et in haar een concur- venal een vrouw die l meer liefde geniet haar tot jalousie en drijft. nry Darnley als afge- Schotland gezonden, fd op Maria en huwt het blijkt, dat de on- ichotsche edelen een ist noodig hebben dan ;n vermaakzoekenden ser hij, daartoe aange- edelen, haar Italiaan» aris laat vermoorden, i zich van hem af en well, die zijn vrouw :n. sterke figuur, maar :ndt een Britsch leger land. Bothwell laat dooden, maar op het ïacht te grijpen als Schotland, valt hij in Elisabeth's troepen, idood en Maria moet achterlaten, om de van Elisabeth in te het gevolg: eenige ja- enis, de veroordeeling >p het schavot. Ier oude burchten, de lit den tijd toen men over dood en leven Ie ruwe poorters en tl bovenal de mensche- van Maria maken deze 'ilm tot iets heel bij— jrah Leander treden als Bothwell en Frie- ;r als Riccio op den i interessante Ufa-film lurfilm, die niet alleen :eft op de oude vraag is voor was was was"?, lat zien hoe men van kunstwerken en pa- aren maakt. [MEN VAN HET IERWOUD. Roxy-theater. Is zijn er fraaie films e een expeditie in het beeld brachten, en leelden" zij in Afrika, erelddeel. De film, die :y-theater draait, geeft m een tocht in de wil» [ndo-China,het land in de laatste weken zoo id wordt. De reis vangt monding van de Me- ;eft als eerste doel de van Cambodsja, Pnom aar geleidelijk de wil- t bereikt met haar half i der Moïs. De tocht rwoud met zijn vele en aren door de wilde die- 'el uitzonderlijk mooie [idden in 't aan allerlei en meermalen gevaar- -ï rijk zijnde woud ligt hoofdstad van 't voor errijk Khmer, Angkor, ;den een centrum van leschaving, waarvan de paleizen nog het getui- ;en, ruïnes, die thans chuilplaats dienen voor gen, enz. gaat vergezeld van een ïderlandsch gesproken n wint daardoor voor langrijkheid, omdat de len van den gevaar- nu duidelijker tot ons wanneer we die in let- is- krijgen, die we meer- lijk kunnen lezen. Zoo van het bijgeloof der vrees voor den toove- un stam, terwijl we in eeleven in den strijd tegen dier en dier te- :afie van deze film is zoowel wat de opna- 1 en op rivieren betreft et oerwoud en van de bezoek aan het Roxy- deze dagen zeer zeker len. programma is zeer uit- et bevat, behalve de een goede cabaretfilm uitstekenden mannen- itige opnamen uit de Alpen (waterval, berg- ski-en, Oberammer- msfilm; een klucht „De ;er van Apendam" en infilm „De bloemen- MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ARSCHE COURANT, TEL. 3320. DE KOLENPRIJZEN. M. de R. Zoudt u mij s.v.p. over het vol gende willen inlichten? N.l.of er maximumprijzen op de anthraciet zijn? In de eerste periode heb ik 2.95 per H.L. betaald en in de tweede 3.05 p. H.L. Nu heb ik iemand gesproken die beslist altijd de beste kolen stookt en die gaf 2.75 per H.L. en diens leverancier zei dat de kolen niet duurder mochten verkocht worden cn tevens was er iemand die zei dat hij 2.55 per H.L. heeft gegeven. Ik heb al eens geïnformeerd maar niemand schijnt het goed te weten. J. S. G. (Er zijn, naar wij vernemen, inder daad verschillende kolenprijzen mogelijk. Handelaren mogen b,v. de kosten verhoogen met extra transportkosten wanneer zij hun kolen uit de mijnen n'iet meer in wagons tot Alkmaar maar tot Am sterdam aangevoerd krijgen. Verder zijn er verschillende soor ten anthraciet, b.v. Russische en Wales, Belgische en Limburgsche, waarvan er onder de binnenland- sche soorten nog goedkoopere zijn dan inzender heeft betrokken. Het Rijkskolenbureau stelt alleen de maximumprijzen vast voor de binnenlandsche productie. Voor Wales en Belgische anthra ciet is de prijs welke op 9 Mei vast gesteld was nog de geldende. Red. Alkm. Crt.) DE CENTRALE KEUKEN EN DE MEEST BEHOEFT1GEN. Mijnheer de Redacteur, Mag ik eenige plaatsruimte van Uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Nu is het toch zoo ver gekomen om een begin te maken met het uitdeeien van warme maaltijden uit de Cen trale Keukens. Nu is de vraag; Hoe groot is de massa, die daaraan deel neemt? Het doel op zich zelf is mooi in deze koude en tevens zoo moei lijke dagen, Maar voor ons is het de vraag: Zijn de arbeiders in staat, vooral zij, die op M, H. en die op den steun zijn aangewezen, hieraan deel te nemen? Men moet niet uit het oog verliezen, dat het levensonderhoud veel duurder is dan den vorigen winter en de steun nog op hetzelfde peil staat als toen. Als men het eten haalt uit de Centrale Keukens voor den prijs, die reeds is gemeld in de krant, dan wordt dat voor bovengenoemde menschen zeer moeilijk. Laten wij eens een voorbeeld noemen, man, vrouw en 2 kinderen, laten wij zeggen dat in dit geval 3 porties vol doende zijn. Dit bedraagt dan 3 maal 13 cent is 39 cent maal 7 is f 2.73 p. week. De steun die dit gezin ontvangt is '9.50 plus 2 maal 1.20 is 2.40, kindertoeslag, plus 1.30 kolentoeslag, misschien nog 5 pet. duurtetoeslag, dan is dit bedrag f 13.85. Dit betreft dan een gezin met rijkssteun, maar M. H. betaalt nog minder steun uit. Nu vragen wij: Kunnen dergelijke gezinnc van deze maaltijden gebruik maken? En dan zijn er vele gezinnen met meer dan 2 kinderen, vooral als zij den schoolguanden leeftijd bereikt heb ben. In dit geval is voor ieder kind een portie van twee-tiende L. dik noodig. En als men dan leest, dat het is voor de meest behoeftigen, dan is het o.i. mogelijk om een andere en beter bevredigende regeling te tref fen, zoodat ook bovengenoemde werkers het eten kunnen bekomen. Ons inziens zou dat mogelijk zijn, met medewerking van de Winterhulp Nederland, indien deze instelling een bedrag zou storten op het bureau van de Centrale Keukens Dan wordt meteen het geld gebruikt en zou het zeer goed gebruikt en op de plaats van bestemming terecht komen. Want wij zijn allen werkers Glimlachje. V/at denk je wel man. Meen je, dat ik de trap schoon mrak, om jou er met je smerige voeten over te laten loopen? Dat zal ik je wel an ders leeren! B-.oZK OP LANGulNDljK (Dec.) Geboren: Evert Marinus, z. v. Evert J. Schooneveld en Adriana J. van Sorge. Simon, z. v. Simon 3iersteker en Geertje Wagenaar. ~- Mai'garetha, d. v. Klaas Bak en Anna Tosselaar. Johannes Frangois, z. v. S. van Berkum en A. M. Boender maker. Overleden: Maartje Blom, oud 85 jaar. Aagtje Meurs, oud 41 jaar. Klaas Vêt, oud 79 jaar. KUNST EN VWOUIZIIIVNOU riftftVUKiuD ZANGKOOR. „Non Stop" feestavond. Deze avond werd Donderdag in de groote Harmoniezaal gegeven voor een publiek, dat die zaal geheel vulde. Onder de aanwezigen bevon den zich de burgemeester, mevr. van Kinschot en de beschermvrouwe van het koor, mevr. Cohen Stuart— Wichers, wier tegenwoordigheid na tuurlijk zeer op prijs werd gesteld. De voorzitter, de heer Daienberg, cpende den avond met een welkomst woord, waarna het uitgebreide pro gramma zeer vlug afgewerkt werd Op dat programma vond men een Westfriesche schets door mej. M. Nat, het tooneelstukje „De bedelaar langs de straat" door J, Buisman Jr, mej. Neefkens en Th. Gorter; nog een tooneelstukje „Oom Polycratus" (S; Sougé, mevr. Sougé, Jo Mulder, wier spel zeer de aandacht trok, en J. Vitali); een voorstelling van „Kern- brandt en de Staalmeesters", waarin H. H. v. d. Bogaerde als Rembrandt vooral op den voorgrond trad met declamatie op woorden van mej. M. Zwaan, afgewisseld met zang van de vier gebr. Daienberg, andere aardige schetjes, door niet op het program ma genoemden; „De Logé" (J. Da ienberg, B. de Rover, J. Buisman Jr.), solodansen van mej, Ans Neefkens (eigen ontwerp), een revueschets door J. Buisman en Th. Gorter, ac- cordeonspel, goocheltoeren van prot. geweest, ai zijn wij tijdelijk door om standigheden buiten het productie proces gesloten Indien voor ons ge durende den tijd van twee maanden gratis de warme maaitijden worden verstrekt, behoeft ook lang niet het administratieve werk verzet te worden en hebben de hulpbehoeven den niet te wachten en kunnen er direct van profiteeren. De Nederlandsche Winterhulp is toch in het leven geroepen om de meest behoeftigen een extra'tje te bezorgen. Hier doet zich ons inziens een zeer mooie gelegenheid voor. Daarom doen wij dan ook een zeer dringend beroep op allen die hierin zitting hebben, daaraan hun volle krachten te geven. Met dank voor de plaatsing, EENIGE LEZERS. 83. Hij noodigt Pam uit, om het inwendige van de raket te gaan bezichtigen en beiden stappen het metalen toestel binnen. De deur wordt hermetisch gesloten en de grote tocht zal weldra aanvangen. 84. De talrijke zeer ingewikkelde instrumenten en ma chines wekken Pam's bewondering en verbazing. Pro fessor Heelal verklaart hem verschillende dingen en be gint dan verschillende handles en knoppen te bewerken. rnuz.ek van net Alkmaarscri oalonorkest onder leiding van den heer de Vlieger. Al het genoemde, net één al aardiger dan het andere (de solodansen bekoorden in 't bijzon der) vond bij de toehoorders een gul onthaal zich uitend in geestdriftig applaus. Aan hem, die ons deze mededselingen verschafte, hartelijk -ank daarvoor. Onder Jonker's leding zong het koor „Zondagmorgen" van Bonset en een Finale. Hoe men Bonset's koor zingt, is alom bekend, n.l. uit muntend. En dan nog zij gewezen op ae-t pianospel van Nico Akkerman in „Hoehzeitstag auf Troldhaugen" van Grieg en in een wals van Chopin, Dit pianospel mag ongetwijfeld tot een der beste nummers van het program- ma gerekend kunnen worden, daar Akkerman een ernstig werkend, zeer muzikaal persoon is. Eenige mede werkenden ontvingen bloemen, ook Jonker, die, ook nog bij monde van den voorzitter, een prachtige mand met fruit in ontvangst had te nemen voor zijn echtgenoote, die helaas door ziekte dezen avond niet kon bijwo nen, A. K. ZONDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr.) (81.— KRO, 1.—10.15 AVRO). 8.- Wij beginnen den dag. 8,30 ANP-ber. en praatjes voor den boer (ANP). 8.45 Gr.pl. 10.30 Hoog mis. 11.45 Gr.pl. 12.— Deel. 12.15 R'damsch Philh. orkest en solist (opn..) 12.30 Lezing „De jeugd-en de vrije tijd". 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Orgelspel. 1.15 Bram Kwist's tokkelorkest en orgelspel, 1.45 Nederl. Verbond voor Sibbe- kunde: Lezing „Wie en wat waren onze voorouders?" 2.Causerie: Ne derlandsche dichters en prozaschrij- vesr uit vroeger eeuwen en wij. 2.15 Concertgebouworkest en deel. 3.30 Uit Berlijn: 57e Verzoekconcert voor de Duitsche weermacht. 6.Avro- Amus.-orkest en „Klaver Drie". 6.45 Een plaatje en een praatje van Guus Weitzel. 7.Nieuw-Hollandsch strijkkwartet, 7,30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 La dame blanche, verkorte opera, a.50 'Gr.pl. 10.10.15 ANP-ber., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. (8.— NCRV, 2.— VARA, 4— VPRO, 5.15 7.15 VARA). 8.Orgelconcert. 8.30 Nieuwsber. en praatjes voor den boer (ANP). 8.45 Morgenwijding 9.45 Gewijde muziek (opn.) 10. Gr.pl. 11.25 Gewijde muziek (opn 12.Zang met orgelbegeleiding. 12.25 Cyclus „Kent gij Uw Bijbel?'', (opn.) 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Gr.pl. 1.40 Cyclus „Eens Christen's reizc naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.) 2.Esmeralda. 2.30 Gem. Zangvereen. „Kunst en Strijd", Amsterdam, Haarl. Orkest- vereen. en solisten. 3.55 Gr.pl. 4. Boekenpr. 4.15 Studiedienst. 5.15 Wek. gedachtenwisseling, ANP. 5-30 Voor de kinderen. 6.De Ramblers. 6.30 Vara-Almanak. 6,32. Orgelspel. 6.45 Een plaatje en een praatje van 'Guus Weitzel'. 7,7.15 Orgelspel, sluiting. MAANDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. VARA). 8.— Gr.pl. 8.30 ANP- ber., gr.pl, 10.VPRO-morgenwij- ding. 1020 Deel. 10.40 Pianovoordr. 11,10 Deel. 11.30 Gr.pl. 12.Orgel spel. (12.30 Vara-Almanak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.— VARA-orkest. 2.Voor de vrouwen. 3.Oost-Nederl. strijkkwartet. 3.45 Deel, 4.Gr.pl. (met toelichting). 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber ANP. 5.30 Hawaiïan-opnamen. 5,45 VARA-orkest en soliste. 6.42 Vara- Almanak. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7. Econ. vragen van den dag (ANP). 7.15 Rep. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Orgel spel. 8..ANP-ber. 8.15 Orgelspel. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 De Ramblers, 9.15 Esmeralda en solisten. 10.10.15 ANP-ber., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV). 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.30 ANP- berf. 8.45 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst, 11.Hollandsch Kamermu- ziek-Ensembie en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Jac. Stoffer'® sextet. 2.— Voor de scholen. 2.35 Gr.p'. 2.50 Viool met pianobegelei ding en gr.pl. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bijbel- Onze Tweede Januari-Opgave. De loop om den vijver. Wanneer men slechts weet, dat de omtrek van een cirkel wordt ge rekend te zijn 22/7 maal de middel lijn, kan deze puzzle bij eenig na denken geen moeilijkheden op leveren. De middellijn van den vijver is 91 m. De middellijn van vijver plus grasrand is 91 m. plus 2 x 14 dm. is 93.8 m. Het stuk dat Jan loopt is dus 22/7 maal 93.8 m. of 294.8 m. Hij loopt 8.8 rn. per sec. dus hij loopt 294.8 8.8 maal 1 sec. of 33 H sec. Piet loopt dus 43 K sec. en legt af 4314 x 8,8 m. of 382.8 m. De mid dellijn van den buitensten cirkel is aus 382.8 m. 22/7 of 121.8 m. Dit is 28 m. meer dan 93,8 m. dus twee- ttiaal de breedte van den weg is 28 m. De weg is 14 m. breed. Er is echter een kortere manier om tot het juiste antwoord te komen. Piet loopt 10 sec. langer dan Jan. Hij legt dus 88 m. meer af. Tweemaal de breedte van den weg is dus 88 m. 22/7 of 28 m. De weg is 14 m. breed. Wij mochten divtrse goede ant woorden ontvangen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der Januari-serie). De Eerste en Vierde Letters. Van de volgende acht lettercom binaties kunnen acht zelfstandige naamwoorden gevormd worden. Heeft men de juiste woorden in de aangegeven volgorde onder elkaar staan, dan vormen de letters der eerste en vierde verticale rij een woord, dat velen ter overdenking wordt aanbevolen. 1. Kreizgreven. 2. Rienvrag. 3. Aritoet. 4. Marugtard. 5. Hadnors. 6. Taalriete. 7. Tienpola. 8. K; oondodrijg. Welke woorden zijn bedoeld en welk woord vormen de aangegeven letters? Oplossingen (2 p.) liefst zoo' vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 24 Januari 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Horizontaal: 1 vrucht, 6 verzameling, 10 wijn fabrikant, 15 regelmaat, 16 riviertje, 17 reeds, 18 vreemde, 26 bergplaats, 22 lofzang, 23 vaartuig, 24 geogra fische aanduiding, 25 bier, 27 voer tuig, 28 meisjesnaam, 30 afstands- maal (omgekeerd), 31 voormiddag, 32 plaats in Gelderland, 33 land voogd, 35 voorvader van ons vee, 36 wond, 37 voorzetsel, 38 paard, 39 scheepseigenaar, 40 rijksdienst, 41 verharde huid, 43 maand, 48 stuk huid, 49 vrijgevigheid, 54 familielid, 55 Europeesche munt, 57 jongens naam, 58 persoonlijk voornaam woord, 59 vervoeging van vullen, 60 dwaas, 61 zit aan de mast, 63 plaats in Noord-Brabant, 66 bestra ting, 69 bijwoord, 70 financieele deel name, 71 kunstenaar met eten, 73 tijding, 74 instiument om lawaai te maken, 76 meisjesnaam, 78 zeilschip, 79 een huis neerzetten, 81 familielid, 83 rivier in Italië, 85 Fransche wijn, 86 jongensnaam, 88 papegaai, 89 pre- dikheeren (afk.), 90 bijwoord, 91 thans, 92 heilige, 94 goedig mensch, 95 Dij woord, 96 kijfachtige vrouw', 97 gevel, 99 bewaarplaats, 100 jon gensnaam, 101 Amsterd. peil, 103 inijns inziens, 104 rivier in Spanje, 106 jongensnaam, 107 groet, 108 neven. Verticaal: 2 rivier in Italië, 3 voor, 4 Ger- maansch mythologisch geschrift, 5 van dierenhuid gemaakt, 6 oud schip, 8 en andere, 9 uiteengerafelde stof, 10 vierdeelige deur van speciale con structie, 11 deel van huis, 12 eiland, 13 dat is, 14 afbeelding, 19 vloerbe dekking, 21 zonder uitzondering, 24 rivier in Duitschland, 26 eerstvol gend, 29 gebergte, 30 vrucht, 32 voeg woord, 34 ter grootte van, 36 de oudere, 42 noot, 43 zangspel, 44 on geveer (afk.), 45 onder directie (afk.), 46 heraldiek teeken voor slang, 47 Fransch componist, 49 draad, 50 orgaan, 51 inhoudsmaat, 52 inzake (afk.), 53 plaats in Neder land, 56 gemalen boomschors, 57 huisdier, 62 riviertje, 63 aan de (afk.), 64 verschrijver, 65 platvisch, 67 insect, 68 Chineesche munt, 69 uitroep, 71 mannelijk dier, 72 tuin (N.I.), 74 knolgewas, 75 spreekwijze, 76 dik touw, 77 vliezige buis, 78 noot, 80 niet voor, 81 van weinig waarde, 82 gebruikt de geograaf, 84 noot, 87 spil, 89 niveau, 93 muziekinstrument, 96 omroepvereeniging, 98 Ierseh re- publikeinsch leger, 100 zie 63 vert., 102 familielid, 103 meervoud, 105 viervoeter. Oplossing van Zaterdag' 11 Januari a e l. d t em 1 e kb len sbb 1 ra|m l eabt 1 n floret dobarfl bbtwbp stfllai toledo olflred p ulbmo sno rbl E IGENB L E EMB I saar c upb el et nare ebt r b p b p sa s amp a m i a brbk ebl 1 z a 1 e eton lobb sl am balen el 1 z a bleem tb sla a sbt k aap je kmflen bof bb v vbpt la s se e rb a l kïalo IRMA ZEGEN btang lezing. 4,15 Voor de kinderen. 4.45 Gr.pl. 5.VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Ber. 5.35 Zang met pianobegeleiding en gr-pl. 6.05 Gr.pl. 6.15 Lyrisch Mandoline ensemble. 6.45 Act. rep. of grpl. 7. 7.15 Friesch praatje (ANP), sluiting. DOOR DENIS MAOKAIL. 12) Jim las dezen brief eenige malen over en stak toen de bankbiljetten die in de enveloppe zaten, in zijn portefeuille. De brief, tezamen met hetgeen hij van den procureur had vernomen, had hem op dezen avond meer omtrent zijn oom geleerd, dan gedurende al de jaren, dat hij van hem afhankelijk was geweest. Hij meende nu ook den blik te begrij pen, waarmede Sir Alf hem de laaste maal had aangekeken, toen hij vergeefs probeerde hem iets te zeggen, Dank zij den heer Cash, wist hij nu ook wie die vijand was waar hij over schreef, en terwijl hij daar zat, voelde hij, geheel afge zien van iedere beschouwing om trent zijn eigen positie, een groeien de saamhoorigheid jegens zijn overleden oom en een intens ver langen in dien laatsten strijd aan zijn zijde te hebben kunen staan. Hij stond op en liep de nu verla ten rookkamer op en neer. Die vijf honderd pond wat een goeierd was hij toch om dat geld op zij te zetten, terwijl zijn tégenstanders hem het vuur zoo na aan de sche nen legden. Hij kon liet nu gebrui ken om de grootste beren op een af- sland te houden. Verdraaid! wat had hij er niet voor ever om dien gemeenen Lloyd een poets te bak ken! Zijn oog viel bij die gedachte op een plank met een aantal ency- ciopaedieën. Hij liep er heen en haalde en „Wie is dat?" uit. Hij had natuurlijk den naam wel eens ge hoord en wist dat hij en zijn oom zaken deden, hetgeen hij had afge leid tiit Croft's telefoongesprekken ter gelegenheid van zijn bezoeken aan de flat van zijn oom, maar hij wist eigenlijk in het geheel geen bijzonderheden. Wie was hij eigen lijk? Hij sloeg de bladzijden van het boek om. Daar stond zijn naam. „Lloyd, Sir Adolf Sigismund", Er was geen geboortedatum of plaats van geboorte vermeld. Gehuwd en één zoon. Er volgde een aantal na men van banken en instellingen, waarmede hij verbonden was. Tijd verdrijf: Golf. („Ik kan dat soort golf", dacht Jim). Clubs: Twee of drie in de binnenstad en een paar van de minder exclusieve in het West End. En toen kwam de laatste, maar niet de geringste schok, dien Jim op dezen gewichtigen Donderdag te verduren kreeg. Want de paragraaf over Sir Adolf eindigde als volgt: „Adressen: 187 Grosvenor Street en New Court, Odiham, Hampshire". Mary ging daar morgen heen! En haar vaders veto was hier mede verklaard. VII. De rookkamer liep langzamerhand weer vol met clubleden, die de onge rieflijke, maar toch zeer gewilds slaapkamers op de bovenverdie pingen van de Club bewoonden en die nu, na den avond op verschillen de wijzen te hebben doorgebracht, weer hun slaapsteden opzochten. „Tijd dat ik verdwijn", dacht Jim, die zich naar de deur begaf. Een paar kennissen riepen hem in het voorbijgaan en een van hen stelde voor, den volgenden dag een par tijtje golf te spelen. Hoewel hij geen afspraak had gemaakt en onder an dere omstandigheden zeker toestem mend zou hebben geantwoord, wei gerde hij. Het idee golf te spelen vervulde hem met wrevel. Dat was goed voor menschen, die niets an ders te doen hadden dan op een veld met heuveltjes en dalen rond te sjouwen. Hij had wel wat beters te doen. Maar was dat eigenlijk wel zoo? Wat had hij anders te doen dan zijn schulden op te tellen, zijn bezit tingen te verkoopen en zich op de arbeidsbeurs te laten inschrijven? Als de portwijn van de Port Club een nadeel heeft, dan ligt dit waar schijnlijk besloten in het feit, dat er een oogenblik van depressie komt, nadat het eerste opwekkende effect verdwenen is en voordat de beroem de nawerking haar intrede doet. Bij sommigen duurt dit moment van overgang slechts kort en veel hangt af van den psychologischen toestand van den volgeling van Bacchus. Ze ker is het, dat de hoogere machten, die aanwijzingen geven omtrent hel drinken van port, er geenszins mee accoord zouden gaan, dat een heele flesch geledigd zou worden onder t doen van zakelijke besprekingen of het beschouwen van des drinkers toekomst. Jim had tegen deze regels gezon digd en had nu een beroerde tien minuten te verduren. In dezen gemoedstoestand verliet hij de Club. Parish, de dagportier, was naar huis gegaan en had zijn plaats afgestaan aan den nachtpor tier, die een nijdigen blik kreeg in antwoord op zijn vriendelijk „Goe den nach, mijnheer". Jim liep de straat uit, de handen in de zakken, zijn hoed achter - op het hoofd geschoven. Het geluid van middernachtelijk feestgedruisch, dat uit een raam, hetwelk uitzicht gaf cp deze straat, scheen te komen en waaruit een geoefend oor een melo die zou kunnen herkennen, waarop Jim nog geen week geleden met Mary had gedanst, scheen zijn woe de jegens het menschdom slechts aan te wakkeren. Een oogenblik la ter stak hij de straat over, teneinde te vermijden, dat hij een politie agent, wien hij gewoonlijk goeden avond wenschte op weg naar huis van de club, deze kleine beleefdheid zcu moeten bewijzen. En ziet, o onvergetelijke porti Voor hij zijn huissleutel te voor schijn had gehaald, was deze bui verdreven. Hoop vervulde opnieuw zijn hart hij rende de trap op, twee treden tegelijk, miste de bo venste trede, zoodat hij zijn scheen stootte, maar hij vloekte zelfs niet. Nog had hij de wereld aan zijn voe ten. Hij was jong, gezond en had een goede opvoeding genoten. Hij had een goddelijk wezen lief en zou haar voor zich winnen. Hij zou iedereen toonen wat hij voor iemand was en hij zou uitvinden wat dat „maar" beteekende. Hij zou onmid dellijk beginnen. Strikte zuinigheid. Spartaansche dicipline. Een moedig, vastberaden gezicht voor de wereld. Dan zou het succes komen, rijkdom, (riomf, huwelijk, een adellijke titel. Hier drong het tot hem door, dat hij nog op de gang stond. Hij open de de deur en trad binnen. Nu, wat was het eerste dat hij moest doen? Lush den dienst opzeggen, natuur lijk. Hij zou het zonder knecht moe ten stellen. Maar hij moest het voor zichtig doen, met tact, om zijn gevoe lens te sparen ja, maar hoe moest je iemand den dienst opzeggen? Hij had nooit aan deze mogelijkheid ge dacht. Lush had aangeboden bij hem te komen en had zijn looneischen gesteld, maar er was nooit iets ge zegd over het eindigen van de ver bintenis. Hij moest voorzichtig zijn, anders zou Lush hem nog een pro ces aandoen voor verbreking van belofte of iets van dien aard en met die vijfhonderd pond gaan strijken. Hij zou wel een boek hebben, waarin hij iets kon vinden omtrent de te volgen gedragslijn. Hij liet zijn blik langs zijn boekenkasten gaan. Wacht eens, in die encyclopaedic, die hij in Oxford had aangeschaft, zou wel een artikel staan. Als je maar wist, waar je zoeken moest onder Huisknecht, of Wet of Bezuiniging, of, hè er ontbrak een deel. Dat was te erg.. Het eenige dat Jim zeker wist, ooit van zijn leeraar te Oxford ge leerd te hebben, was een liefde voor boeken, althans wat betreft de be handeling en het onderhoud daar van. Hij bezat een algemeene, hoe wel geenszins grondige kennis van den litterairen inhoud van zijn boe kenkast, daar hij als zooveel an deren ondervonden had, dat een boek dat in de étalage van een boe kenwinkel de kooplust schijnt te prikkelen, in de huiskamer alle be langrijkheid verliest. Bovendien was hij een prooi geworden van de zwak heid, waaraan vele rijken ten offer vallen en die meer dan iets anders medewerkt tot 't instandhouden van de litteraire wereld, om alle werken van een schrijver te bestellen, wan neer hij één boek van dien auteur met genoegen gelezen had. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7