APEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japan en de internationale toestand. De vijond doorgedrongen fot de stellingen van Tobroek. De luchtverkenningen voortgezet. Japansche persstemmen over de rede van Matsoeoka. De toestand in Roemenië. Een rede van Churchill. Mussert bij Himmler. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.09 tot 9.33. iak. Im- er op het ert, moet ïu onder- orgedaan. am en hij n. kwalijk jongelui, [oek moet ik hou- FKE STAND IAAR. elia A., d. van Jo- Houten en A. E. ïendrik Kat en Cornells J. J. de V. van der Linde. IZEN (Dec.) z. v. Jac. Speets Willie Agatha, n en van M. A. ïus Eugenius, z. iC, M. Kramer. 5, z. v. A. de Nijs man. Antonius, en van A. E. M. Smit, echtge- naar, 33 jaar. voormalige beroep eer op te vatten, er nagedacht en een besluit geko- penstilsand werd ieders verbazing onmiddellijk met huis gezonden en tijd of wij even- uit het leger ont- als ten tijde van Wanneer ik pro- rustig over mijn en, moest ik aan- i luisteren naar ir eenig ander mi- cwam tot de con st probeeren zoo gedemobiliseerd te k met verlof in oals u zich zult it ik, dat mis- heeren, die in de ind hadden, mij formaliteiten zou ruil voor mijn it. Ik vond, dat it u moest wenden wel weet, in 1914 ver te halen bij u n. Gelukkig slaag als huisknecht bij eb ik de beschik- den vrijen tijd en iie ik noodig had ilijking van het ilotte voor mijzelf k hoop, dat ik u ïeer?" (Wordt vervolgd). LKMAARSCHE GOURA Deze Courant wordt ELKEN DAG, behaive Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door be* geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÊRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 19. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 23 Januari 1941 Eeri resolutie aange nomen. Tokio, 22 Jan. (D.N.B.) De z.g. club der rijksdagleden, die beschouwd moet worden als voornaamste ver tegenwoordiger van alle rijksdagaf gevaardigden, heeft vandaag een re solutie aangenomen, die zal worden ingediend in de plenaire zitting van den rijksdag: „De spanning in den internationalen toestand neemt da gelijks toe. Wij, Japanners, streven steeds naar den wereldvrede, maar zijn desondanks volstrekt vastbeslo ten ieder af te slaan, die tracht in onze leefruimte binnen te dringen. Japan in volledigen oorlogstoestand te brengen is derhalve de voornaam ste plicht, om het hoofd te bieden aan den ernstigen toestand. Daar om moeten alle plannen en maatre gelen der regeering gericht worden op de verwezenlijking van dit doel. De rijksdag is bereid zijn geheeie kracht ter beschikking te stellen voor bijstand aan den troon en steun van de regeering. De geheeie natie zal dapper het overwinnen van den critieken toestand ter hand nemen". Een motie in den Japanschen rijksdag. Tokio, 22 Jan. (D.N.B.) Bij de ope ning der plenaire bijeenkomst van den rijksdag heeft de vroegere voor zitter van de Minseit-partij, Machida, de door de rijksdagfractie ingediende motie besproken, waarin versterking van Japan geëischt wordt, teneinde eiken inbreuk op het levensgebied der oorlogsparaatheid van Japan af te weren. Machida wees op de toene mend vijandige houding van Enge land en de Ver. Staten jegens Japan, zoodat men op het ergste moet zijn Voorbereid. Beide landen, zoo ver volgde hij, vergissen zich, wanneer zij meenen, Japan met economische repressailles te kunnen kleinhouden. Japan heeft de verzorging van grond stoffen in China en Mandsjoekwo voorbereid teneinde tegen eiken toestand te 'zijn opgewassen. De rijksdag moet daarom zijn plicht doen in den geest der nieuwe nationale structuur. Deze motie werd onder zeer groo- ten bijval aangenomen en eenstem mig goedgekeurd. Tevens werd mee gedeeld, dat eenzelfde motie in het Hoogerhuis zal worden ingediend en dat beide huizen het erover eens zijn, om met achterstelling van groote interpellaties de begrooting en de dienovereenkomstige wetsontwerpen in commissies te behandelen. Volmachten voor de Japansche regeering verlangd. Tokio, 22 Jan. (D.N.B.) Invloed rijke regeeringsrkingen zouden, naar Domei meldt, van meening zijn, dat het kabinet met uitgebreide vol machten dient te worden bekleed, om bij een snel wisselenden inter nationalen toestand de voor de lands verdediging noodige maatregelen te kunnen treffen. Daarom moet de wet op de algemeene mobilisatie dienovereenkomstig aangevuld wor den, terwijl de regeering volmachten moet krijgen: 1. Voor het uitvoeren van de in de wet voorziene maat regelen en 2. voor het bijeenbrengen van de hiertoe noodige middelen. Het plannenbureau is, naar verluidt, reeds bezig met het opstellen van een desbetreffend wetsontwerp. Het Japansche parlement. Toiko, 22 Jan. (D.N.B.) Beide hui zen van het parlement zullen reeds Donderdag met de begrootingsdebat- ten in de commissies beginnen. In politieke kringen verwacht men, dat de zitting van dit jaar wellicht reeds in Februari beëindigd wordt. Aan hef Grieksche front plaatselijke acties. Ergens in Italië, 22 Jan. (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert leger- bericht no. 229. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter in den sec tor van het elfde leger. Talrijke for maties bommenwerpers en duik- vliegtuigen hebben militaire instal laties, wegen, bruggen en afweer- batterijen bestookt. Doelen van mi litair belang in Saloniki, Volos, Pre- veza en op Korfoe zijn bovendien doeltreffend gebombardeerd. In den nacht van 20 op 21 Januari hebben escadrilles bommenwerpers van het Duitsche luchtcorps aanval len ondernomen op de vliegvelden en haveninstallaties van de basis op Malta. De aanval van den vijand op de sterkte Tobroek, die sinds twintig dagen volledig omsingeld was en dagelijks bestookt werd met door ar tillerie en vliegtuigen, is gistermor gen 21 Januari begonnen. De aanval werd des nachts voor afgegaan door een vlootbombarde- ment dat tot het aanbreken van den dag duurde en dat overdag gesteund werd door voortdurende aanvallen van vijandelijke bom bardementsvliegtuigen. Men heeft 3 Australische divisies, versterkt door twee regimenten zware ar tillerie, twee pantserdivisies en een gemechaniseerde Fransche forma tie der z.g. „dissidenten" geïdenti ficeerd als deelnemers aan den aanval. Aan het einde van den dag slaag de de vijand er na een hardnekki- gen strijd in door te dringen in de linie van stellingen in den ooste lijken sector van de sterkte. In Oost-Afrika heeft de vijand in verscheidene richtingen aanvallen gedaan met gemechaniseerde midde len, die door onze detachementen ge stuit werden op de tevoren bepaalde punten, waarbij hun aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Onze luchtmacht nam actief deel aan de gevechten door bommen te werpen op de vijandelijke gemechaniseerde colonnes. Op de Aegeische zee hebben onze bommenwerpers stoomschepen aan gevallen die voor anker lagen in een basis: een tankschip werd getroffen. Ravitailleering Italiaansche troepen met vliegtuigen. Rome, 22 Jan. (Stefani). De voor uitgeschoven Italiaansche posten op de met sneeuw bedekte bergtoppen in Albanië worden, naar de speciale correspondent van het „Giornale d'Italia" aan het GriekschAlbanee- sche front meldt, door middel van vliegtuigen van het noodige voor zien. Men is hiertoe overgegaan om dat als gevolg van den hevigen sneeuwval op vele plaatsen geen verkeer op den beganen grond moge lijk is. Behalve levensmiddelen bren gen de vliegtuigen aan de soldaten ook post. Vijandelijke koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Berlijn, 22 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: De luchtverkenning boven Enge land en den Atlantischen oceaan is ook gisteren voortgezet. Hierbij be stookten gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en Z.O.-Engeland, waaron der een viiegernest, succesvol met bommen. Een vijandelijk koopvaardijschip kreeg ten westen van Ierland zoo zware bomtreffers, dat de beman ning het schip moest verlaten. Een aansnellende zeesleepboot werd tot zinken gebracht. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij aanvallen op de Britsche koop vaardij heeft de gevechtsescadriÜe van kapitein Daser tot dusverre 145.200 brt. tot zinken gebracht. Hieraan heeft kapitein Daser zelf met 57.000 brt. deel. Bovendien is door deze escadrille een groot aantal koopvaarders beschadigd. Duitsche luchtaanvallen op Margate. Berlijn, 22 Jan. (D.N.B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft he denochtend van zeer geringe hoogte de haveninstallaties van Margate, aan de monding van de-Theems, met succes aangevallen. De bommen troffen de kade en gebouwen aan de haven. Er konden aanhoudende ont ploffingen en branden worden waar genomen. Het optreden van de Duitsche luchtmacht. Londen, 22 Jan. (Reuter). De vijand heeft gisteren in verscheidene deelen van Oost-Engeland een groote bedrijvigheid ontwikkeld. In de buurt van Londen werden eenige bommen geworpen. Daarbij werden eenige huizen beschadigd en ver scheidene slachtoffers gemaakt. Uit Berlijn wordt gemeld: Gistermiddag heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig met succes een aanval in scheervlucht ondernomen op de spoorbaan van Ipswich naar Felixstowe aan de Noordzeekust. De bommen troffen doel en vernielden den spoorweg op verscheidene plaat sen. Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland. Berlijn, 23 Jan. (D.N.B.) In de eerste helft van den nacht van 22 op 23 Januari zijn eenige Britsche vlieg tuigen, weinig in getal, naar West- Duitsehland gevlogen. Zij wierpen een klein aantal brisant- en brand bommen neer, die slechts onbelang rijke schade aan particuliere eigen dommen aanrichtten. Kleine bran den, die uitbraken, werden in den kiem gesmoord. Verliezen van men- schenlevens zijn tot dusver niet be kend geworden. Verschillende meeningen. Tokio, 22 Jan. (D.N.B.) De regee- ringsverklaringen van gisteren en vooral de groote rede van den mi nister van buitenlandsche zaken be- heerschen het beeld van de Japan sche pers. De bladen spreken de hoop uit, dat de politieke grondbe ginselen, die in de verklaringen van de kabinetsleden geschetst zijn, thans zeer spoedig in samenwerking tusschen regeering en volk in daden omgezet zullen worden. De verklaringen van Matsoeoka over de toekomstige politiek van Japan tegenover de V.S. legt Asahi Sjimboen aldus uit, dat het waar schijnlijk volstrekt onraadzaam zou zijn, dat Japan pogingen in het werk blijft stellen om naar de gunst van de Ver. Staten te dingen. Ook de Hotsji Sjimboen verklaart, dat Matsoeoka overeenkomstig den wensch van het Japansche volk on dubbelzinnig uiting heeft gegeven aan de houding van Japan tegenover de Ver. Staten. De Jomioeri Sjim boen schrijft in denzelfden geest. Het blad acht echter reacties in de Ver. Staten onwaarschijnlijk, zoolang Roosevelt in functie is. De Tsjoegai Sjogio Sjimpo wijst op de verklaring van den minister omtrent art. 3 van het driemogend- hedenpact en kwalificeert Matsoeo- ka's uitlatingen in kwestie nopens den huidigen toestand in Europa en de houding van de Ver. Staten als „essentieel en van groote beteeke- nis". De geest van het driemogend- hedenverdrag aldus het blad, kan evenwel niet alleen in een militair bondgenootschap tot uitdrukking ko men. Dit pact wil vooral uitbreiding van de tegenwoordige vijandelijk heden beletten ter handhaving van den wereldvrede. Derhalve is het ook voor Japan noodzakelijk alle nationale krachten te concentreeren om de volledige kracht van het drie- mogendhedenpact te doen blijken. Domei meldt nader, dat de ont vangst van de rede in de pers van de hoofdstad gemengd is. De Asahi Sjimboen vraagt nog onder het mot to „dit willen de menschen boven al weten", waarom Italië en Duitsch- land de nationale regeering in China niet erkend hebben, die Japan be schouwt als zijn medewerkster bij de vestiging van de nieuwe orde in Oost-Azië. Heeft Nanking die erken ning niet gekregen, ofschoon het er om gevraagd heeft of heeft Nanking niet om erkenning gevraagd? Nopens de Jap-nsch-Russische vis- schersregeling waarschuwt het blad tegen overschatting van de beteeke- nis daarvan, daar deze overeen komst slechts voortvloeit uit de be palingen van het verdrag. Het blad betoogt, dat Japan goed in liet oog moet houden „welke belangrijke achtergrond het conflict met China heeft, te weten dat het fundamen- teele Chineesch-Japansche verdrag gegrondvest is op het beginsel van gemeenschappelijke verdediging te gen het communisme, voorts de on gewijzigde houding van de Sovjet- Unie tegenover China en de groote beteekenis van de Russische neutra liteitspolitiek die door belangen van de nationale politiek beheerscht wordt. In Boekarest keert de rust terug. Boekarest, 22 Jan. (D.N.B.) De secretaris-generaal voor de pers in het ministerie voor de propaganda heeft Dinsdagavond den vertegen woordigers van de buitenlandsche pers een verklaring verstrekt, waar in hij allereerst den moordaanslag op den Duitschen majoor Döring scherp veroordeelt en voorts zegt, dat de legionnaire beweging hem als haar eigen doode beschouwt. De studentenbetooging van Maandag avond was een protestactie tegen dezen saanlag, maar tevens ook te gen de in laatste instantie daarvoor verantwoordelijken, de vrijmetselarij, het Jodendom en de intelligence ser vice, die op alle' mogelijke manieren him doel, het doen ontstaan van een kloof in Roemenië, trachten te be werkstelligen. Voorts verklaarde hij, dat de vervanging der districtspre fecten door officieren slechts een voorloopige maatregel is. Bij de in stallatie van de officieren-prefecten is het in eenige plaatsen des lands tot misverstanden gekomen. In Boe karest zelf keert de rust terug. Een oproep van Antonescu. Boekarest, 22 Jan. (D.N.B.) Gene raal Antonescu heeft in verband met de op het oogenblik heerschen- de binnenlandsche spanningen een oproep aan het land uitgevaardigd. Daarin verklaart de leider van den staat o.m. dat hij den zwaren last van de staatsleiding op zich heeft genomen om de ineenstorting van het land te stuiten en de eer der natie te redden. In de vier maanden van zijn regeering heeft hij uitslui tend en alleen het vaderland ge diend. Het nationaal-legionnaire re gime steunde op de jeugd des lands, tegelijkertijd echter heeft het ge tracht alle klassen en generaties der natie tot zich te trekken voor mede werking. De oproep spreekt verder over „begriplooze elementen", die trach ten de orde te verstoren en ver klaart, dat binnen 24 uur orde en rust hersteld moeten zijn. Generaal Antonescu roept alle Roemenen op hun plicht te vervul- Verklaririg namens Nederl.- Indische regeering. De besprekingen met Japan worden voortgezet. Tokio, 22 Jan. (Domei). Naar uit Batavia gemeld wordt, heeft de fungeerend perschef van de Ned.-Indische regeering J. H. Rit- man, ten overstaan van buiten landsche correspondenten ver klaard, dat een wijziging in de situatie in Europa of in de Ja- pansch-Amerikaansche betrekkin gen geen invloed zou oefenen op de handelsbesprekingen tusschen Batavia en Tokio en voorts, dat de Japansche voorstellen voor de komende handelsbesprekingen ter stond ter goedkeuring voorgelegd zullen worden aan de Nederland sche regeering te Londen. De eindf*aze van den oorlog. Berlijn, 22 Jan. (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Winston Churchill het twee- daagsche debat in het Lagerhuis over de Engelsche productie en het gebruik van het menschenmateriaal besloten met een lange rede, waarin hij o.a. zeide, dat hij een oorlogska binet, bestaande uit vier of vijf pe sonen, die geen ministersfunctie heb ben, op het oogenblik niet raadzaam acht. Met betrekking tot de werk zaamheden van den onlangs gevorm- den uitvoerenden raad voor den in voer meende Churchill, dat deze raad nog niet tot een conclusie heeft kunnen komen over de wijze, waar op men den invoer van Engeland het beste kan opvoeren. Bijzonder moeilijk noemde de premier de voor ziening der industrieën met geschikt menschenmateriaal. In dit verband wees hij ook op de als gevolg van het gebrek aan scheepsruimte moei lijk geworden militaire transporten naar overzeesche gebieden, doch hij gaf tenslotte als zijn meening te ken nen, dat de Britsche oorlogsmachine, „binnen afzienbaren tijd op volle toeren" zou draaien. Volgens den Britschen berichten dienst heeft Churchill aan het slot van zijn rede in het Lagerhuis ge zegd: „Het is verre van mij, een 'rooskleurig beeld van het heden en de toekomst op te hangen. Ik geloof niet, dat het gerechtvaardigdis, dat wij andere dan de somberste gelui den laten hooren, terwijl zich voor ons rijk, ja voor de geheeie En- gelsch-sprekende wereld een afgrond uitstrekt. Ik zou het een plichtsver zuim achten, wanneer ik het Huis niet deelgenoot maakte van mijn in druk, dat ons volk de eindfaze van den oorlog ingaat". Na de rede van Churchill werd het Lagerhuis verdaagd, zonder dat er gestemd werd. Een kranslegging. München, 22 Jan. (D.N.B.) De lei der der n.s.b. in Nederland, Mussert, die, naar reeds gemeld, eenige da gen te München heeft vertoefd, is ontvangen door den rijksleider S.S., Heinrich Himmler, wiens gast hij tijdens zijn verblijf te München is geweest. Door het leggen van een krans bi.i de „Ewige Wache" heeft Mussert met zijn naaste medewerkers de ge vallenen der n.s.d.a.p. geëerd. Woens dagavond heeft hij de hoofdstad der beweging weder verlaten. DISCIPLINAIRE ACTIE TEGEN LEDEN DER LABOURPARTIJ. New-York, 22 Jan. (D. N. B.) In Londen is bekend gemaakt, dat de Labourpartij een disciplinaire actie voornemens is in te stellen tegen de partijleden, die deelgenomen hebben aan de recente bijeenkomst van het z.g. volksconvent, waar eischen ge steld werden tot het openen van vredesonderhandelingen. len. De werkelijke legionnairs, die in den geest der vaderlandsliefde van Codreanu zijn opgevoed, roept hij op hem te begrijpen, aangezien hij er zeker van is, dat Codreanu hetzelfde heeft gewild. De oproep besluit met de woorden: Roemenen, schaart u met vertrou wen om de leiding van den staat. Mijn wil is onwrikbaar. Uw trouw moet dit eveneens zijn". Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 23 Januari op 5.38 onder 14.43. 27 Januari Nieuwe Maan, DE OPHEFFING VAN HET EMBARGO TEGEN RUSLAND. New-York, 22 Jan. (D.N.B.) De opheffing van het embargo tegen de Sovjet-Unie wordt door Associated Press „een min of meer diplomatiek gebaar" genoemd. Niets wijst er op, aldus het agentschap, dat men on middellijk met den uitvoer zal be ginnen. De vliegtuigenfabrieken werken voor de Amerikaansche be hoeften en voor de Engelsche op drachten, zoodat er geen toestellen voor Rusland over zijn. Ook de New- York Sun spreekt van een „gebaar" tegenover het Kremlin. Zal Rusland een tegenprestatie stellen? Washington, 22 Jan. (D.N.B.) Op zijn persconferentie heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Huil, vandaag verklaard, dat de opheffing van het „moreele" embargo op den uitvoer van vliegtuigen en andere artikelen naar Rusland een poging is, om de betrekkelijk geringe moei lijkheden in de Amerikaansch-Rus- sische betrekkingen te overwinnen. Bij de diplomatieke besprekingen der laatste maanden is de kwestie van de Russische neutraliteit niet aangeroerd. Huil wilde niet antwoorden op da vraag, of Rusland tegenover de op heffing van het embargo een tegen prestatie zou stellen en zoo ja, welke dat zou zijn. Hij wilde ook geen ant woord geven op de vraag, hoe men zou doen met het stelsel der uitvoer- licenties bij den export naar de Sovjet-Unie. KOLONEL DONOVAN BIJ KONING BORIS. Sofia, 22 Jan. (D.N.B.) De mili taire buitengewoon gevolmachtigde van Roosevelt, kolonel Donovan, is vanmorgen door koning Boris ont vangen. Vanmiddag verlaat Donovan Sofia om zich naar Belgrado te be geven. Na zijn bezoek aan de Joego slavische hoofdstad zal hij Turkije bezoeken, vanwaar hij naar de Ver een igde Staten zal terugkeeren. Kol. Donovan in Belgrado. Belgrado, 23 Jan. (D.N.B.) De spe ciale afgevaardigde van president Roosevelt, kol. Donovan, is Woens dagavond laat met de Oriëntexpress ui Belgrado aangekomen, waar hij door den Amerikaanschen militairen attaché werd verwelkomd. Tegen over de aan het station verschenen vertegenwoordigers der pers ver klaarde Donovan dat hij als particu lier komt en geenerlei missie heeft. Hij denkt twee dagen in Belgrado te blijven. WILLKIE NAAR ENGELAND VERTROKKEN. New-York, 22 Jan. (D.N.B.) Wen dell Willkie is hedenochtend met den Yankee Clipper via Lissabon naar Engeland vertrokken. Willkie verklaarde, dat zijn reis een parti culier karakter draagt. Hij kon niet zeggen, wanneer hij naar Amerika zal terugkeeren. Hij zeide te hopen terstond na zijn aankomst in Lon den, Churchill, den minister van ar beid Bevin en andere Engelsche staatslieden te ontmoeten. NA DEN AANSLAG OP DEN DUITSCHEN OFFICIER. Boekarest, 22 Jan. (D.N.B.) Het in het buitenland verspreide bericht, dat de moordenaar van den Duit schen majoor van den generalen staf, Döhring, Dinsdagavond stand rechtelijk zou zijn doodgeschoten, is niet juist. Het standrechtelijke von nis is nog niet uitgevoerd, omdat de Roemeensche autoriteiten van den dader nog meer over den achter grond van den aanslag hopen te ver- Zie verder Buitenland pag 3, le bJ.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1