De Burger IJsclub jubileert STILL] STAD EN OMGEVING AGENDA VAN HOOKER TOT PLANTAGEHOUDER. DISTRIBUTIE - NIEUWS Haandag wordt het gouden feest gevierd. In hef feeken der weldadigheid. LAATSTE 1 AMSTERD BEU D S H HA MI EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. DE SNEEUWRUIMING EN DE VERKEERSMISERE. De sneeuwruiming heeft in de stad flinken voortgang, dank zij het feit, dat de gemeente een groot aantal sneeuwruimers heeft aan gesteld. Toch moeten wij steeds weer constateeren, dat de gemeen te voor het sneeuwvrij maken der wegen nog over primitieve midde len beschikt. Als vóór 50 jaar ziet men de mannen met schoppen, bezems en handwagens de sneeuw ruimen en in de grachten werpen. Wanneer men daartegenover ziet hoe in ons district de rijkswater staat van Haarlem tot den Helder onmiddellijk na een sneeuwval den verkeersweg met sneeuwploegen vrij maakt en met pekel besproeit, en daardoor een ijskorstvorming op den weg voorkomt, dan vraagt men zich af waarom de gemeente diensten dergelijke methoden niet toepassen. Voor het behoud van de ge- wenschte autonomie zijn er nog verschillende gemeenten, die prijs blijven stellen op het onderhoud van verkeerswegen in eigen be heer, al moet dit dan ook gevoerd worden met de middelen die uit een centrale kas worden verschaft. Hoewel de ontwikkeling van het verkeer centralisatie van het weg- beheer noodzakelijk heeft gemaakt en vele kleine wegbeheerders dan ook dit beheer aan grootere licha men hebben overgedragen, gevoel den wij tot dusver wel voor decen tralisatie, omdat daarin wel eenig voordeel is gelegen. De verkeersmisère van de laat ste winters heeft ons echter voor stander gemaakt van centralisatie van het wegbeheer. Ook in Bergen en Schoorl, waar de verkeerswegen bij de gemeenten berusten, mist men eenvoudig de middelen om de sneeuwruiming krachtig ter hand te nemen, zoodat van Egmond aan den Hoef tot Camperduin de weg nagenoeg onbegaanbaar is, hoewel beide ge meenten voor het onderhoud van dien weg toch uitkeeringen uit het provinciaal wegenfonds ontvangen. Voorheen hield men op deze we gen het verkeer nog gaande door zand te strooien. Het benzinegebrek is oorzaak, dat ook dit achterwege is gebleven. Wel heeft men ook in Bergen een dertigtal sneeuwrui mers aangesteld en maakt men de wegen met behulp van een houten sneeuwploeg vrij van de losse sneeuw, maar wie dit primitieve ding, waarop een paar mannen zitten om het eenige zwaarte te geven, beziet, begrijpt volkomen waarom op den weg 'n flinke laag achterblijft, die vastgeloopen, tot een dikke ijskorst wordt, zoodat het publiek dagen lang na een ingetreden dooi, nog den grootst mogelijken hinder ondervindt. Nu Bergen en Schoorl één wor den, wordt het waarlijk tijd, dat de gemeente voor het sneeuwruimen moderne werktuigen aanschaft en toepast, of anders de verkeers wegen maar overdraagt aan licha men die deze wél bezitten. GESLAAGD. Voor het Mercurius-diploma Duit- sche handelscorrespondentie is ge slaagd mej. G. B. de Vries te Heiloo. b Kou-Griep-Pijn. Door hun kou, koorts en pijn- uitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder ot cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. DE NEDERLANDCHE UNIE IN NOORDHOLLAND. In hotel Toelast werden Woens dag besprekingen gevoerd met per sonen uit vele grootere en kleinere plaatsen uit de omgeving om ook aldaar te komen tot een plaatselijke organisatie van de Nederlandsche Unie. Per fiets, per bus en per trein waren de menschen gekomen uit Akersloot, Harenkarspel, Obdam, Oterleek, St. Pancras, De Rijp en Graft, Schermer, Schermerhorn, Warmenhuizen, Wogmeer en Spier dijk. Opvallend was dat de personen uit deze plaatsen van alle richtingen en standen waren. Er was een vee houder, een winkelier, een tuinder, een boer, en-z.. enz. Hieruit blijkt dat de Ned. Unie is doorgedrongen tot alle richtingen en schakeeringen van ons volk. Binnenkort zal in ieder dezer plaatsen een plaatselijk comité tot stand worden gebracht. PRIJSOPDRIJVING. Dezer dagen kwam de politie wederom een geval van prijsopdrij ving op het spoor. Het bleek name lijk, dat een winkelier eenige goede ren tegen abnormaal hooge prijzen en zonder de noodige distributiebon nen afleverde. Het betrof hier kaas en zeep. Uit het onderzoek bleek voorts, dat nog andere goederen voor dezen handel bestemd waren. Een zak rijst van ongeveer 100 pond en 160 dubbele stukken harde zeep, afkomstig van den sluikhandel, werd inbeslaggenomen. Proces-ver baal werd opgemaakt. JEUGDIGE DIEVEN. Meerdere malen kwamen aangif ten binnen, dat er in de overdekte zweminrichting ten nadeele van de zwemmers portemonnaies met in houd werden gestolen. Het is de poli tie thans gelukt de hand te leggen op een tweetal jeugdige personen, die hebben toegegeven zich enkele malen aan dergelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Een gesto len portemonnaie, waarin het geld nog gedeeltelijk aanwezig was, kon worden inbeslaggenomen. Proces verbaal is opgemaakt. De politie heeft tevens een jeug dig persoon aangehouden, die zich enkele malen heeft schuldig ge maakt aan diefstal van benzine. Ook tegen dezen knaap is procesverbaal opgemaakt. EEN WEGGELOOPEN HAZEWIND. Aan het Bureau van Politie zijn inlichtingen te bekomen betreffende een muisgrijze hazewind, welke bij één der ingezetenen is komen aan- loopen. Het dier draagt een penning, waarop staat „Jan en Rits", terwijl de hoogte ongeveer 55 cm bedraagt. DE TOONEELGROEP: „DE VOORTREKKERS" IN HET GULDEN VLIES. Donderdag 30 Januari zal de too- neelgroep „De Voortrekkers" voor de eerste maal in onze stad optre den en wel in het Gulden Vlies met het blijspel „Niet voor de Poes....", waarmede elders reeds veel succes geoogst werd. Het gezelschap werd in het begin van dit speelseizoen samengesteld uit enkele vooraanstaande Neder landsche tooneelisten, o.a. Minny Erfmann, Mientje van der Lugt Mel- sert, Adri Dozy, Ko van Sprinkhuy- zen, Piet Rienks, Lou van Domme len en Karei Baars. Artistieke lei ding Adriaan van Hees. Het is de bedoeling van dit gezel schap in de eerste plaats goede Bioscopen. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Vorstentragedie (hist.-rom.) hoofdrollen Zarah Leander, Willy Birgel en Marie Koppenhöfer. Toe gang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Geheimen van het oerwoud (natuur). Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Lajla (rom. natuurfilm); hoofd rollen Aino Taube en Ake Ohberg. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer In den greep der wildernis (avont.); hoofdrollen René Deltgen, Gustav Diessl en Vera von Langen. Toegang boven 14 jaar. Vrijdag 24 Januari. 8 uur, lokaal Bouwctra te St. Pan cras, bonte avond van „Zanglust". Zaterdag 25 Januari. 2.30 uur, dancing Harmonie, piano matinee Theo v. d. Pas voor de Ka- mermuziekvereeniging. volksstukken te geven, een genre, dat de laatste jaren in ons land zeer verwaarloosd werd. Prettige, vroo- lijke, optimistische stukken uit het echte volksleven. Stukken, die tege lijkertijd ook op een hoog plan staan. Want geenszins is het de be doeling oppervlakkige verstrooiing of leeg vermaak te bieden Zoo heeft men als eerste stuk ge kozen een blijspel, dat zich op een dorpje in onze provincie Limburg afspeelt. Een kippenstelende kat is de oorzaak van een enorme beroe ring op het anders zoo vreedzame Limburgsche platteland. Een aller- vermakelijkste burenruzie ontwik kelt zich, wij worden meegesleept in een ware draaikolk van misverstan den en beschuldigingen en betrok ken in een strijd op leven en dood om recht en gerechtigheid. Prachti ge volkstypen komen in het stuk voor en het slot vail het lied is maar neen, wij willen niet verraden, waarom dit stuk niet voor de poes is. Men moet het gaan zien. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. De bloembollenkweeker C H„ die per fiets reed op de Vennewa- tersweg, werd Woensdagmorgen aangereden door een vrachtauto. Het ongeluk werd veroorzaakt door den sneeuwval en de weg was niet vrij gemaakt. Hij smakte tegen den grond en bekwam verwondingen aan armen en beenen en bleef geruimen tijd bewusteloos. Een juist passee- rende dokter uit Castricum verleen de de eerste hulp en constateerde dat er geen edele deelen waren ge kwetst. De vrachtauto was doorge reden. EEN GOED RENDEERENDE ONDERNEMING. Zooals te verwachten was heeft de oorlogstoestand op het vreem delingenverkeer op Texel een zéér nadeeligen invloed gehad. Als ge volg hiervan was de opbrengst van het personen- en rijwielenvervoer van en naar Den Helder in het vo rige jaar ruim 30.000 minder dan in 1939. Niettegenstaande dit alles heeft de N. V. Texels Eigen Stoom boot Onderneming, die den dienst TexelDen Helder onderhoudt niet alleen een behoorlijk kloppende re kening gemaakt, doch op de balans en verlies- en winstrekening 1940, die dezer dagen voor de aandeel houders ter inzage ligt, komt, niet tegenstaande voor nieuwbouw een bedrag van bijna 35000 werd be rekend, een winstsaldo voor van 8191.98. KERKELIJKE VERKIEZING TE HEERHUGOWAARD. De heeren P. Blauw Jz. en K. Modder te Heerhugowaard zijn resp. tot ouderling en diaken bij de herv. gem. aldaar herkozen. BUSSSENWEE. Nu, wegens het benzinegebrek tal van verkeersmiddelen zijn uitgescha keld, gevoelde de overheid zich ge noodzaakt de bepaling, dat zich in de nog loopende autobussen niet meer personen mogen bevinden dan daarin zitplaatsen zijn, buiten wer king te stellen. Toch mogen de chauf feurs niet zooveel personen vervoe ren, dat daardoor de veiligheid van de passagiers in gevaar wordt ge bracht. De grens is thans moeilijk te trekken en controle er op wordt nage noeg niet uitgeoefend, al werd in Utrecht door den kantonrechter een chauffeur van een gemeentelijken busdienst veroordeeld, omdat hij, naar het oordeel van de politie, de grens had overschreden. Een busdienst is echter aan een dienstregeling gebonden. Nu van gasgeneratoren als krachtmiddel ge bruik moet worden gemaakt, worden ook de vertrek- en aankomsturen meer en meer foutief. Ook deze misere moet het publiek noodge dwongen slikken. De taak van den chauffeur, die na het vallen der duisternis ook nog met beperkt licht moet rij den, is wel een zeer moeilijke gewor den en dit temeer omdat hij met de steeds volle bussen ook nog voor conducteur moet spelen. Juist deze taak brengt vaak groote vertraging. Na aankomst op de plaats van be stemming wil de chauffeur, begrij pelijk, wel een rustpoos. Gewoonlijk vangt hij dan ook pas op het uur van vertrek aan met het verkoopen van de kaartjes, met als gevolg over tijd vertrekken. Ook komt het voor, dat pas bij het uitstappen wordt afgerekend, zoodat op elk willekeurig punt de overige passagiers moeten wachten op het wisselen en het voor den dag halen van het verschuldigde geld, waar mede velen zooveel tijd noodig heb ben of zij alleen op de wereld zijn. Het reizen in een autobus, waarin men gepakt tegenover elkander zit en staat is waarlijk geen pretje, Het komt ons echter voor, dat de onder nemers, wanneer zij voor de groote bussen naast de chauffeur een con ducteur in de bus plaatsen, het pu bliek veel ongerief konden besparen. Nu ontkomt men niet aan het ge voel, dat zij zich bewust zijn, dat het publiek hen noodig heeft. OUDKARSPEL. Polderverkiezing. - Tot be stuurslid en voorzitter van de Dieps- en Moorsmeerpolder is bij enkele candidaatstelling herkozen de heer K. Bekker Pz. te Noord- scharwoude. HEILOO. Causerie over oud-Heiloo. - Eeni ge jaren geleden heeft de heer P. A. ;de Lange alhier gegevens verameld van Oud-Heiloo. De bedoeling is de ze met foto's in een boekwerk vast te leggen. Maar door bemiddeling van de V. V. V. zullen de volgende .maand de leden en genoodigden kennis kunnen maken met de his torie van Heiloo. De heer de Lange is bereid gevonden een causerie te houden, verduidelijkt met lichtbeel den. HARENKARSPEL. Loop der bevolking. -'De bevol king dezer gemeente bestond op 1 Januari 1940 uit 1792 m„ 1589 vr., totaal 3581 inwoners. Zij vermeer derde door vestiging met 79 m. en 98 vr. en door geboorte in de ge meente met 47 m. en 33 vr. en idem in andere gemeenten met 3 m. en 3 vr„ totaal met 129 m. enl34 vr„ samen 263 zielen. Door vertrek had een vermindering plaats met 78 m. en 88 vr. en door overlijden met 17 m. en 14 vr.; de vermindering bedroeg dus 95 m. en 102 vr,, samen 197 personen, zoodat de bevolking toenam met 66 personen en op 1 Jan. bestond uit 1826 m. en 1621 vr. totaal 3447 personen. Ik heb zoojuist een fijne sigaar opgestoken om daaruit de inspiratie le zuigen voor dit aan haar gewijd stukje. Als ik dit stukje over een half jaar zou moeten schrijven, zou ik me daarbij niet meer in de geu rige wolken van een havanna heb ben kunnen hullen, want mr. Steinkiiller uit Eindhoven die secretaris is van de Nederlandsche R. K. Vereeniging van sigarenfa brikanten en die het dus weten kan heeft verklaard dat Nederland over een half jaar sigaarloos zal zijn. Deze meneer heeft me daarmee den schrik op het lijf gejaagd want 't valt niet mee zoo'n verschiet met verdwijnende wolken van genot en gezelligheid; het is niet alles om dagelijks naar een leeg sigarenkistje of een hollen koker te grijpen. Maar ook de sigarenwinkels en -fabrieken zullen dan leeg zijn en dat is erger. Vervelend voor mij en voor heel sigarenrookend Nederland, maar erger voor de duizenden menschen van de sigarenindustrie, die elk jaar dertig-millioen kilo ruwe tabak ver werken en verhandelen en daarmee een boterham verdienen. We moeten er iets op zien te vin den om dat onheil te voorkomen. Met minder rooken of de sigaren maar half zoo lang maken, zijn roo- kers noch sigarenmakers op den duur gebaat. We moeten grondstof hebben en dat is tabak. Hoé maakt men tabak als er geen te krijgen is? Dat is het acueel probleem van welks oplos sing veel afhangt: voor velen een bestaan, voor nog meer menschen verhooging van de levensvreugde. Als de tabak niet naar ons komt, dan moeten we die zelf maar ma ken, althans laten groeien. De Ne derlandsche Heidemaatschappij spant zich daar thans wel voor in, maar wat hebben we aan honderdvijftig duizend kilo per jaar als we er der- tigmillioen in rook willen laten vervliegen? De oplossing is dat ieder rooker voor zijn eigen grondstof zorgt: een opgave die hij met liefde en toewijding zal vervullen. Als hij een tuin heeft, moet hij daar tabaks planten in zetten. Heeft hij er geen, dan maar in bloempoten in de dak goot. Zooals de schrijver zijn geeste lijk product naar den drukker brengt en de tuinder met zijn kom kommers naar de veiling gaat, zoo moeten wij tevreden rookers met den oogst van onze particuliere tabaksplantage naar de sigarenin dustrie om daarvoor in ruil te vragen geen geld maar sigaren. Zoo kan rookend Nederland zich zelf, maar nog meer de sigarenma kers een dienst bewijzen. Zoo kunnen we rookend, althans rookerig blijven. ALKMAAR. GEBOREN: Hillebrand J. A„ z. van Nicolaas Keijzer en M. A. Kla ver. Maartje, d. van Comelis T. Abrahams en C. AdmiraaL Adria- nus C„ z. van Petrus J. de Bruijn en J. L. Brant. GETROUWD: Nicolaas Oostrom en Maria H. Ferier. Cornelis J. de Vries en Anr.a M. Louwe. OVERLEDEN: Maria Th. Kroese, gehuwd met H. van Drunen, 52 jaar. BERGEN. Gevonden en verloren voorwerpen over December. - Gevonden: 2 paar dameskousen, eenige wanten en handschoenen, schoolétui met in houd, damesarmband, diverse por temonnaies, rijwielslot met ketting, vulpen en vulpotlood in étui, huis sleutel, gouden ring, zilveren lepel, autoband, handtasch met inhoud, leren étui,, handwarmer, rijwielbe- lastingmerk, nummerborden, mes in schede, duimstok. Verloren: armbandhorloge, lede ren actentasch met inhoud, eenige wanten, dameshoed, kinderschaatsen, bandschoenen, 2 overhemden, eenige rijwielbelastingmerken, handwarmer diverse portemonnaies, rozenkrans in étui, ceintuur, portefeuille met inhoud. Weggeloopen: een hond en een konijn. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Loop der bevolking. - De bevol king dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1939 totaal 902 zielen, waarvan 469 m. en 433 vr. Zij vermeerderde door geboorte met 5 m. en 7 vr. en door vestiging met 30 m. en 31 vr„ totaal 35 m. en 38 vr., samen 73 per sonen. Door overlijden verminderde zij met 7 m. en 2 vr. en door vertrek met 25 m. en 27 vr. De vermeerde ring was dus 32 m. en 29 vr„ samen 61. De totale toename was dus 12, zoodat de bevolking op 1 Jan. j.l. be stond uit 914 personen (472 m. en 442 vr.) Er werden 9 huwelijken voltrok ken. uL. ST. PANCRAS. Polderverkiezingen. - Bij de stemming voor een bestuurslid van de banne Sint-Pancras werd herko zen de heer J. J. Kloosterboer; voor den polder Vroonermeer werd in de plaats van den heer G. de Groot, die wegens gevorderden leeftijd niet meer herkiesbaar was, is gekozen de heer C. Boon. BERGEN. Uitreiking extra zeep- rantsoenen voor melkers. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat aanvraag-formulieren ter beko ming van extra zeep voor melkers vanaf 20 Januari verkrijgbaar zijn op het Distributiebureau, Kerkstraat 2, te Bergen. Deze formulieren moeten worden ingevuld met opgave van het aantal koeien en onderteekend vóór 1 Fe bruari a.s. worden ingeleverd. Uitreiking textiel-, boter- en vetkaarten. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de textiel-, boter- en vetkaarten zul len worden uitgereikt op het distrï- butiebureau, Kerkstraat 2, te Bergen, als hieronder vermeld: Maandag 27 Januari, letter A 9 10 uur, B 10 12 <4 uur, C en D 14 —15 uur, E en F 15 17 uur. Dinsdag 28 Januari, letter G 9 —10 uur, H 10 —11 uur, I en J 11 12 H uur, K 14 17 uur. Woensdag 29 Januari, letter L 9 10 uur, M 10 12 J4 uur, N 14 15 uur, O en P 15 17 uur. Donderdag 30 Januari, letter R 9 10)4 uur, S tot SI. 10 12 J4 uur, SI. en T 14 15 uur, U en V 15 17 uur. Vrijdag 31 Januari, letter W 9 11 uur, IJ en Z 11 12)4 uur. Zij, die voor vet- en toeslagkaarten textiel in aanmerking denken te komen moeten het formulier MD, 100 mgevuld en onderteekend door het hoofd van het gezin overleggen. Alle distributiestamkaarten mede- nemen. ZUIDSCHARWOUDE. Zullen zij tot elkander komen? - 4 In de Maandag a.s. te houden algemeene vergadering van de vereeniging voor ziekenhuisver pleging „De Voorzorg" zal een bestuursvoorstel worden behan deld om over te gaan tot samen voeging met de andere vereeniging voor ziekenhuisverpleging in deze gemeente. Er zijn van die vereenigingen, die door een toevallige samenloop van omstandigheden worden geboren, die al spoedig levensvatbaarheid blijken te hebben en waar men in latre jaren in feeststemming bijeen komt om te constateeren, dat het stekje een formidabele? boom is ge worden. Zoo'n vereeniging is de Alkmaar- sche Burger IJsclub, een organisatie uit het volk en voor het volk, waar aan geslachten lang actieve bestuurs leden, door naastenliefde gedreven him beste krachten hebben gewijd. Zij zijn in zeker opzicht gezellig- heids-vereenigingen, want de be- stuurderen, die jarenlang samen werken, vormen een vriendenkring en juist daardoor zetten allen steeds weer eendrachtelijk hun schouders onder het werk en verkrijgt men de beste resultaten. Hoe de vereenigiiifc' tot stand kwam.. Het was in den winter van 1890, de beruchte strenge winter, toen de be- hceftigen in Alkmaar meer dan ooit kleeding, brandstof en dekking noo dig hadden, dat een comité uit de burgerij besloot het nuttige met het aangename te vereenigen en den ar men levensmiddelen en andere be- geerenswaardige dingen te verstrek ken, die op de ijsbaan „verreden" zouden worden. Niet dat men de armen daar zelf om liet kampen, want de oudsten en zwaksten zouden dan het meest op den achtergrond worden gedrongen. Men organiseerde eenvoudig een wedstrijd in het hardrijden en als de winnaar b.v. een deken won, mocht hij zelf het gezin aanwijzen, waaraan die prijs ten goede zou komen. In de felle kou van Neerlands meest beruchten winter werd de wedstrijd toen bij de voormalige bad- en zweminrichting aan het Zeglis gehouden onder toezicht van een commissie, die uit de heeren De Fouw, Nieuwenkamp, Pels, Oudburg en Eggers was samengesteld. Alle rijders deden hun best om zooveel mogelijk cokes, turf of paar- denvleesch te winnen en deze ver gankelijke trppheeën werden daarna in ontvangst genomen door de be hoef tigen, wier dankbaarheid zoo groot en zoo roerend was, dat de comité-leden zich dadelijk afvroegen of dit goede voorbeeld geen navol ging verdiende. Er bleven immers altijd behoefti- gen, eiken winter was het weer koud en guur en de maatschappelijke steun, die toen zonder meer armen zorg heette, was lang niet zoo goed georganiseerd en gereglementeerd dan dit nu het geval is. De oprichting. Reeds het volgende jaar, op 27 Januari 1891, besloot men een blij vende organisatie in het leven te roepen, die den naam Burger IJsclub zou dragen. De oprichters waren de heeren Teders, Elfring, Sasgroet en de eerste bestuursleden waren de heeren Jb. Pels, F. Vergaaij, B. Bak ker en Hoogeveen, waarvan de heer Vergaaij als voorzitter en penning meester fungeerde. Men begon met 60 leden, maar het philantropische doel der vereeniging had zooveel sympathie, dat dit leden tal in verloop van jaren tot meer dan 500 gegroeid is. De naam Burger IJclub bleef be staan en wie niet beter wist, zou hier uitsluitend een ijssport-vereeniging verwachten, terwijl toch door de jaren heen de armenzorg altijd het voornaamste doel is gebleven. Alle jaren wedstrijden. Oorspronkelijk werden de levens middelen op het Verdronkerioord verreden, maar1 toen er daar al te veei vletten een ligplaats kregen, verhuisde men naar de Oude Gracht. Hier zijn jarenlang de wedstrijden, gecostumeerd of niet-gecostumeerd gehouden, hier was altijd het vroo- lijk ijsfeest, opgeluisterd door mu ziek en er was altijd een prettige sfeer door de vriendschapppelijke samenwerking van alle bestuurs leden. In vereenigingen, waarbij men niet allereerst aan zich zelf maar aan an deren denkt, komen conflicten en de daarbij behoorende wisseling van bestuursleden zelden of niet voor. In organisaties als deze, gegroeid uit den liefdadigheidsdrang der bur gerij, ziet men jarenlang dezelfde menschen op dezelfde plaatsen en zoo treft men ook hier bestuursleden aan, die vijftig, vijf- en dertig en meer jaren lid of bestuurslid zijn ge weest. Elk jaar kwamen deze bestuur- deren bijeen en het gaf hun nog meer voldoening dan aan de armen, dat zij in café Central een vijfhon derd partijtjes levensmiddelen kon den uitdeelen aan die behoeftige stadgenooten, die na raadpleging van de deskundigen op het gebied van armenzorg daarvoor het meest in aanmerking kwamen. Dit jaar kon er op de Oude Gracht niet worden gereden, omdat het ijs nog niet sterk genoeg was om eenige duizenden toeschouwers te dragen. De dooi is ontijdig ingevallen, maar men treurt er niet over, omdat vorst en kou in deze tijdsomstandigheden wel gemist kunnen worden en de befaoeftigen „evengoed" hun jaarlijk- sche portie verrassingen zullen krij gen, al zal men dan noodgedwongen een en ander bij de winkeliers slechts tegen inlevering van de be- noodigde bonnen beschikbaar kun nen stellen. De bestuursleden. Het tegenwoordige bestuur is, on der het beschermheerschap van bur gemeester van Kinschot, samenge steld uit de heeren H. Koom, voor zitter, J. Jonker reeds 35 jaar secretaris J. H. Merks, penning meester en lid vanaf de oprichting, Es. Hamburger, J. Boom, N. Baden- huizen en W. Scholte en men her denkt bij het gouden feest niet al leen wat men voor de armen, maar ook wat men voor de leden gedaan beeft, waarvan vele drukbezochte cabaretuitvoeringen kunnen getui gen. De heer Vergaaij is 25 jaar be stuurslid geweest, de heer Pels was dat 45 jaar, waarvan 25 jaar vice- voorzitter en 20 jaar voorzitter. Van de oude garde, die is heengegaan, was hij, wiens liefdadigheid tegen over de armsten der armen wij hier niet behoeven te memoreeren, wel een der meest markante figuren en het was zijn groote dag, toen de eere-voorzitter mr. Wendelaar die dat nog steeds is gebleven hem het eereburgerschap van Alkmaar heeft aangeboden, toen de heer Pels zijn 40-jarig bestuurslidmaatschap herdacht. Aan een. zoo groote verknochtheid en medewerking aan een zelf groot gebrachte vereeniging kan slechts de nood of lichamelijke hulpbehoevend- beid een einde maken. De veteranen. Trouwens ook onder de nog leven de en niet alleen levende maar nog steeds zeer actieve bestuurs leden zitten een paar veteranen, wier namen dezer dagen met eere ge noemd zullen worden. Men denka slechts aan den heer Merks, die 50 jaren in deze organisatie heeft ge werkt en aan den heer Jonker, die er vrijwel het zelfde aantal trouwe dienstjaren telt. Hij is de secretaris, die zijn notulen in dichtvorm maakt, hij is d e dichter die vrienden en familie van verzen voor bruiloften, verjaardagen en partijen voorziet en dit bestuurslid heeft naast de sport en de liefdadigheid dus nog de kunst ingeschakeld en de Burger IJsclub in het teeken dezer drie-éénheid mede tot een der meest populaire en ge liefde vereenigingen hier ter stede gemaakt. Er zijn in Alkmaar niet vele ver eenigingen, die hun gouden feest kunnen vieren en zeker niet vele, die in hun langjarig bestaan de bur gerij zóó ten zegen zijn geweest. Laat men daarom als Maandag a.s. in de Dancing van de Harmonie van 3 tot 5 uur het 50-jarig bestaan met een feestelijke receptie gevierd wordt deze burgers van de daad van alle zijden bewijzen, dat men hun on- baatzuchtigen arbeid, die in verloop van jaren duizenden arme stadge nooten ten goede is gekomen, in alle opzichten weet te waardeeren. EERSTE BI CACAO EN M IN BESLAG 1 De vorige week groote cacaofabrie veer en Zaandijk cacaopoeder en cai slag genomen weg ving. De opsporings departement vai verheid en scho inmiddels het on gezet met het ge daag opnieuw overgegaan tot 1 nemen van ong ton cacaopoeder melkpoeder, wel te hooge prijzen werd gebracht, ongeveer 5000 1 poeder, welke v maximumprijs w in beslag genom Het onderzoek is sioten, zoodat ve meer processen ver opdrijving zullen v< thans een hoeveel! cacaopoeder en m< slag genomen. TWEE STUDEN' Op 12 Januari z twee studenten va Hoogeschool te De om op de Friesche te rijden. Nadien meer van hen vern niet uitgesloten mi acht, dat hen een komen. OPG A AMSTERD AMSCJ Bijkantoor van Donderdag 2; STAATSLEENINGEf 4 Nederland 1940 3—3y, Nederl. 19 3 Ned.-Indië 1937 5J4 Duitschl. m ve BANK-INSTELLINGI Amsterd. Bank Handel Mij. Cert, v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsba IND. OND. BINNENI Alg. Kunstzijde Unii Calvé Delft Cert. Nederl. Ford, Lever Bros Philips 31oeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENI Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayi Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATSC H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Uni Venj. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. P-tr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika liji JavaChina—Japan Kon. Ned. Stoombooi Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEG1 Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac VALUTAKOE] NEDERLANDSC 23 JANU Schrift, en Valuta's: New Y( I.88 9/16; Berlijn 75. sel 30.11—30.17; Hel Stockholm 44.81— 43.63—43.71. Bankpapier: Berlij New York 1.86 1/2- sel 30.08—30.20;; St< 44.94; Zürich 43.59— G E S C H R E TSEKESI ALEXj! RAYS

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2