DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I J I Italië biedt nog tegenstand in den W. sector van Tobroek. De toestand in Roemenië Het conflict tusschen Indochina en Thailand. Haven aan de Britsche Oostkust gebombardeerd. Opgravingen te Pompei'. VERDVISTER1NGS- TIJDEN van 18.13 tot 9.31. van 18.15 tot 9.29. op 7.37 onder 16,34. op 8.24 onder 17.38 27 Januari Nieuwe Maan. if !fi w I êi ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hef géheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef, 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 21. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 25 Januari 1941 Vijandelijke krijgsgevangenen aan het Grieksche front. Italiaansch tveermachts- bericht. Ergens in Italië, 24 Jan. (Stefani). Hier volgt het 231ste Italiaansche weermachtbericht: Aan het Grieksche front hebben wij ons tijdens acties van patrouil les meester gemaakt van gevange nen en automatische wapenen. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke troepen met bommen van klein ka liber gebombardeerd. In Cyrenaica heeft onze lucht macht gemotoriseerde strijdmid delen van den vijand met bom men van klein kaliber en mitrail- leurvuur bestookt. De vijandelijke luchtmacht heeft Derna gebom bardeerd. In den westelijken sec tor van de versterking Tobroek hebben onze afdeelingen gisteren den geheelen dag hardnekkig te genstand geboden. In Oost-Afrika worden aan het Soedanfront gevechten geleverd tus- schen onze eenheden en gemotori seerde strijdkrachten van den vijand en ih Somaliland aan het front van Kenya. Onze troepen worden dapper geholpen dor onze luchtmacht. In de Aegeïsche zee zijn vliegtui gen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donderdag over de stad Rhodos gevlogen, waarbij zij enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere woning, geen slachtoffers. Het Duit- sche luchtcorps heeft opnieuw doe len op de basis Malta aangevallen. De strijd in Noord-Afrika. Uit de zone der operaties, 25 Jan. Een speciale correspondent van het agentschap Stefani in Noord-Afrika meldt: In den westelijken sector van To broek bevinden zich nog detache menten Italianen, die weerstand bie den. Zij weten, dat zij aan alle kan ten omsingeld 'zijn en dat zij een volstrekte minderheid vormen te genover het verpletterende aantal vijandelijke strijdmiddelen. Sinds verscheidene dagen hebben deze sol daten geen respijt. Toch willen zij niet wijken en zij willen strijden tot de laatste mogelijkheid. De geheele verbeten slag van To broek vormt een nieuw bewijs voor den heldenmoed der Italianen. In deze dagen van verschrikkelijke ge- vechten waren en blijken onze sol daten de verrichters van legendari sche heldenfeiten. Soldaten der in fanterie en artillerie, zwarthemden, zeelieden en vliegers trachtten el kander te overtreffen in wilskracht, moed, opofferingsgezindheid en doodsverachting. Na op een afstand te hebben gestreden, trachtten de in fanteristen met handgranaten en bajonetten den vijand tegen te hou den. Tal van mannen waagden vele malen hun leven om de tanks te na deren en de kwetsbaarste plekken te raken. Na met het geschut te heb ben gevuurd tot een afstand van 50 m. deden de artilleristen aanvallen op den vijand met handgranaten en sloegen verschrikkelijke bressen in zijn gelederen. Een bataljon zwart hemden, bestaande uit in Lybië wo nende Italianen, die er het terrein hadden ontgonnen en er als boeren leefden en die de wapens opnamen, blijde om te kunnen vechten, strijdt nog in de zóne ten Westen van To broek. De zeelieden, zoowel zij, die de kustbatterijen bedienden als de mannen van de San Giorgio, ontvin gen, nadat zij tot de laatste granaat hadden doorgevuurd de Australiër? met hagelbuien mitrailleur- en ge weervuur. De vliegers violen voort durende de aanvalsmiddelen van den vijand aan. De verdedigers van Tobroek, zoo besluit de correspondent, verdienen de dankbaarheid der natie en de be wondering van het opperbevel. Zelf? de vijand, die zeer aanzienlijke ver liezen leed, is gedwongen hun groote dapperheid te erkennpn. Een communiqué van Antonescu. Boekarest, 24 Jan. (Stefani). Ge neraal Antonescu heeft een commu niqué uitgegeven, waarin hij de ambtenaren en arbeiders aanspoort, onmiddellijk weder aan het werk te gaan, op straffe van ontslag, en den autoriteiten verzoekt, eventueele haarden van verzet te signaleeren, opdat kan worden ingegrepen. Ieder, die uit een huis op de gewapende macht, op personeel van openbare instellingen of burgers schiet, zal ter plaatse gefusilleerd worden. Voorts deelt de generaal mede, dat thans in Roemenië .onder zijn persoonlijke leiding een werkelijk legioen zal worden gevormd. In het communiqué wordt bepaald, dat de autoriteiten eventueel ont stane plaatselijke schade terstond moeten laten herstellen. Wanneer het, zoo zegt Antonescu verder, ondanks zijn oproepen niet gelukt is in den loop der laatste vijf maanden de eenheid tusschen de generaties tot stand te brengen, dan is dit de schuld van bepaalde elementen op staatsposten, die „on geschikt, incorrect en volkomen on- menschelijk" waren. Het ware le gioen, zoo .besluit de oproep, zal zich van nu af aan onder de persoonlijke leiding van Antonescu vormen. De Roemeensche radio publiceert heden talrijke aan Antonescu ge richte betuigingen van trouw en hulde, zoowel van militaire als van particuliere zijde. De ontevredenen worden opgespoord. Boekarest, 24 Jan. (D.N.B.) Het minister-presidium heeft vandaag over de radio de bevolking aange maand de verblijfplaats mede te dee- len van hen, die bij de incidenten der laatste dagen betrokken zijn ge weest. Tot hen wordt in dezen op roep ook Horia Sima gerekend. Het blad Universul- deelt mede, dat het voorloopig slechts in ver kleind formaat kan verschijnen, daar bij de gebeurtenissen der laat ste dagen belangrijke onderdeelen van de drukkerij vernield zijn. Rust in Roemenie. Sofia, 24 Jan. (D.N.B.) Uit de be richten in de Bulgaarsche bladen blijkt, dat het in Roemenië rustig is. Alle bladen melden, dat generaal Antonescu de orde hersteld en het land zijn evenwicht hergeven heeft. De directie der posterijen deelt mede, dat het telegramverkeer her vat is. Von Killinger bij Antonescu. Boekarest, 24 Jan. (D.N.B.) De nieuwe Duitsche gezant te Boeka rest, von Killinger, die vanochtend hier is aangekomen, is in den 'mid dag door den staatsleider, generaal Antonescu, ontvangen. CUBA EN DE VER. STATEN. Madrid, 25 Jan. (D.N.B.) Het voorstel van den Amerikaanschen senator Smathers om een decreet op te stellen, dat het Cuba mogelijk zou moeten nudjen als Federale staat opgenomen te worden in de Vereenigde Staten, wordt door de Spaansche pers scherp afgewezen of ironisch van critiek voorzien. Verwijzende naar de 48 sterren van de Amerikaansche nationale vlag spreekt de Informacions over Cuba als ster no. 49, waarbij het blad de uitspraak van den dichter Ruben Dario citeert over de onoverwin lijkheid van den Spaanschen leeeuw. Het blad Madrid noemt het voor stel van den Amerikaanschen sena tor een aanslag op de hispaniteit van Cuba. rechtstreeks ch trein verkeer tusschen hongarije en rusland. Moskou, 24 Jan. (D.N.B.) Vanmor gen is in Moskou een commissie Hon- gaarsche verkeersdeskundigen aan gekomen, die met de bfevoegde Rus sische autoriteiten zullen gaan on derhandelen over de technische bij zonderheden der hervatting van het rechtstreeksche spoorwegverkeer tus schen de Sovjet-Unie en Hongarije. Naar het orgaan van het volkscom missariaat voor P.T.T. mededeelt, ;s reeds een rechtstreeksche telegrafi sche verbinding tusschen Moskou en Boedapest tot stand gekomen. De bemiddeling van Japan aanvaard. Tokio, 24 Jan. (D. N. B.) Volgens gelijkluidende berichten - uit Hanoi en Bangkok zijn zoowel de Thai- landsche regeering als het gouverne ment-generaal van Fransch-Indo- China bereid tot een vreedzame regeling van het conflict. Gouverneur-generaal Decoux, zoo wordt voorts verklaard, heeft zich reeds, na een nauwkeurige inspectie der situatie aan de grens en na be studeering van den door Bangkok gestelden eisch tot afstand van vroeger tot Thailand behoorende ge bieden, tot Vichy gewend, met het verzoek om instructies voor het geval over een compromis onderhandeld zou worden. Fransch Indo-China eischt echter, zoo wordt voorts ge meld, dat Thailand de door den Franschen gezant te Bangkok gedane tegenvoorstellen in verzoenlijken geest bestudeert. De vijandelijkheden gestaakt. Tokio, 24 Jan. (D. N. B.) Volgens een bericht uit Bangkok zijn de vijandelijkheden tusschen Fransch- Indo-China en Thailand staakt. Er wordt een wapenstilstandsverdrag voorbereid. Japansche bemiddeling. Tokio, 24 Jan. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat Japan reeds begin December den Franschen am bassadeur te Tokio zijn bemiddeling in het Thailandsch-Indo-Chineesche conflict heeft aangeboden. Deze poging is echter mislukt, waarna de toestand steeds ernstiger werd. Met het oog daarop heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, op 20 Januari den regeerin gen van Frankrijk en Thailand voor gesteld, de vijandelijkheden onmid dellijk te staken, en de bemiddeling van Japan aangeboden, die vandaag aanvaard is. Japan is daarbij uit gegaan van de overweging, dat de vrede in Azië verzekerd moet wor den met het oog op de gemeen schappelijke belangen van de volken, die dat gebied bewonen. Ook Thailand aanvaardt de bemiddeling. Tokio, 24 Jan. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat Frankrijk en Thailand de bemiddeling van Japan tot bij legging van de grens geschillen hebben aanvaard. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft voorgesteld, dat vertegenwoordigers van beide staten te Tokio in conferentie bijeenkomen. OOST m CSatfaAatJ. Sankalo j Roseires 'iFamakhf Doenkóer -J .«TVa FRjlKA Koermoekf Goha (410t) HET SOEDAN FRONT -spoorwegen De eerste twee weken van Januari zijn gekenmerkt door acties van plaatselijk karakter. De Britten voerden krachtige aanvallen uit in het gebied van Gallabat en Kassala. Kassala moesten de Italianen om strategische redenen prijsgeven hierdoor wisten de Britten eenige kilometers de grens van Eritrea te overschrijden tot aan de zóne van Tessenei. Italië bestookt de haven- rstallaties van Port-Soedan. Wederzijdsche artillerie en pa trouilles-actie hadden plaats van Koermoek tot Gallabat. Op de kaart zijn de genoemde plaatsen te vinden. DE JAPANSCHE KAMER ACHTER KONOJE. Tokio, 24 Jan. (D.N.B.) Een vier honderdtal leden der Japansche Kamer is in hotel Imperial te To kio bijeengekomen om te demon- streeren dat het parlement minis ter-president Konoje eendrachtig steunt bij zijn streven naar over winning der crisis. Koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Berlijn, 24 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verken ning van gisteren voor den oorlog belangrijke doelen in - een haven aan de Britsche oostkust met bommen bestookt. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben twee ge wapende koopvaarders van teza- zamen 8100 brt., ten westen van Ier land aangevallen en tot zinken ge bracht. Een ander schip van 5000 brt. bleef met slagzij brandend lig gen. Aan de Engelsche oostkust wer den op een vrachtschip van 12.000 ton na bomtreffers verscheiden he vige ontploffingen waargenomen. Een vijandelijk vliegtuig is in een luchtgevecht neergeschoten. Een zeldzame vondst. Napels, 24 Jan. (Stefani). Dezer dagen heeft men tijdens opgravingen te Pompeï op de zuilen, die de ga lerij van een palestra vormden, 465 hoogst belangwekkende inscripties, figuren en schetsen ontdekt, welke ongetwijfeld waren aangebracht dooi de sportslieden zelf of de toeschou wers, die de palestra bezochten. Op dezelfde plaats heeft men de ge raamtes opgegraven van 85 perso nen, die, toen zij trachten te vluch ten, door de lavastroom verrast en gedood waren. In de nabijheid van een dezer skeletten vond men een tasch met handige chirurgische in strumenten, o.a. voor oogoperaties, waarvan een groot aantal uitstekend bewaard is gebleven. DRIEHONDERD EGYPTISCHE NATIONALISTEN GEARRESTEERD. Beiroet, 24 Jan. (D.N.B.) Op last van den Engelschen politiechef te Cairo, Russell, zijn, naar thans uit Cairo gemeld wordt, driehonderd leden van de nationalistische partij „jong Egypte" (Masr El Fattat) ge arresteerd. Onder de arrestanten bevindt zich een leeraar der Mo- hammedaansche universiteit te Cairo. Het eerste bericht over het op treden van de Masr El Fattat, die de bervijding van Egypte van het Engelsche juk ten doel heeft, werd eenige maanden voor het uitbreken van den oorlog door den Engelschen politiechef ontvangen, die een of ficier van den Secret Service, kolo nel Fitzpatrick, met de bewaking van de Masr El Fattat belastte. Onlangs werd een geheime verga dering van de partij in de steen groeven ten Noorden van Cairo ontdekt, waarbij groote hoeveelhe den ontplofbare stoffen gevonden werden. Andere spren voerden naar Opper-Egypte, waar ten huize van een ambtenaar, die lid van de par tij is, wapens gevonden werden. De arrestanten zullen voor een mili taire rechtbank gedaagd worden. DUITSCHE GEZANT IN BOEKAREST AANGEKOMEN. Boedapest, 24 Jan. (D.N.B.) He denochtend i- de nieuwe Duitsche gezant in Boekarest, freiherr von Killinger, in de Roemeensche hoofd stad aangekomen. Op het koninklijk station Baneasa waren ter verwel koming o.m. verschenen de minister van justitie, Antonescu, de secretaris generaal van het departement van buitenlandsche zaken, Cretzeanu, en de chef van het protocol, benevens vertegenwoordigers van het leger. Van Duitsche zijde waren o.m. ver schenen dr. Fabricius, die tot dusver gezant was, met het geheele perso neel der legatie, de chef van de weermachtmissie, en bevelhebber van de legermissie, generaal Hansen, en de bevelhebber van de luchtvaart missie, lt. generaal Speidel. Van Italiaansche zijde was gekomen de gezant, Chigi en de gezantschapsraad Formentini. Griep te Boedapest (D.N.B.) - In verband met het toenemen der griepepidemie, die overigens niet kwaadaardig is, zullen alle lagere scholen te Boedapest van 30 Januari tot 8 Februari gesloten zijn. ONJUISTE BRITSCHE BESCHULDIGING. Berlijn, 24 Jan. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht uit Londen heeft de Britsche minister van luchtvaart Sinclair, in het Lagerhuis beweerd, dat in ten minste 12 gevallen Brit sche vliegers, die met hun valscher men uit het toestel sprongen, door Duitsche vliegers beschoten zijn. Deze verklaring noemt men in be voegde Duitsche kringen een infame leugen en een onbeschaamde belas tering van de Duitsche soldateneer, die niet scherp genoeg afgewezen kan worden. Duitsche soldaten zullen nooit op een hulpeloos geworden tegenstan der schieten. In dat beginsel heeft de Duitsche weermacht altijd een eerste gebod van eerlijke oorlogs voering en een wet van mensche- lijkheid gezien. Daarentegen, zoo zegt men in deze kringen, zal de Britsche soldateneer voor alle tij den bevlekt zijn door de schande van de Baralong, en de Altmark. De geheele wereld ^veet, dat de Britsche agitatie altijd probeert, zich door doorzichtige en tenden tieuze berichten en leugenachtige onderstellingen een voorwendsel te verschaffen om haar latere misda den voor daden van vergelding te doen doorgaan. DE OPRICHTING VAN EEN „CONSEIL NATIONAL". Een officieele mededeeling. Vichy, 24 Jan. (D.N.B.) Inzake de stichting van den nationalen raad heeft de Fransche regeering een of ficieel commentaar uitgegeven, waarin de oprichting van dit lichaam uitvoerig besproken en zijn taak nauwkeurig omlijnd wordt. Maar schalk Pétain, aldus dit commen taar, heeft voor qngeveer een maand den wensch der openbare meéning tot uiting gebracht,' een orgaan te stichten, op welks inzichten hij kon steunen en dat tusschen het hoofd van den Staat en het Fransche volk een nauwer contact mogelijk zou maken. Dit ontwerp is thans door de stichting van een nationalen raad verwezenlijkt. Het betreft hier een lichaam, dat uit 200 leden bestaat. De nationale raad, daarop wordt in het bijzonder gewezen, kan slechts een voorloopige instelling zijn, die waarschijnlijk zal worden afgeschaft, zoodra Frankrijk een nieuwe grond wet gekregen heeft. De nationale raad heeft noch wetgevende macht noch de bevoegdheid om een grond wet tot stand te brengen. De leden van den nationalen raad hebben slechts een adviseerde stem. De nationale raad. Vichy, 24 Jan. (D.N.B.) Het staats blad publiceert vanavond de namen der leden van den nieuwen nationa len raad. Onder de 188 leden bevin den zich talrijke leden van het vroe gere parlement, personen uit geeste lijke en kunstkringen, bekende za kenlieden en industrieelen. Men leest onder meer de namen van Bar- doux, Georges Bonnet, Chichery, Do- riot, Bergery oud-minister van oor log Fabry, de sociaal-democraat Paul Faure, oud-minister van voorlichting Frossard, kardinaal Suhard, de la Rocque, de vroegere mbassadeur te Parijs en Rome Francois Poncet en Jean Mistier. DE ORDE IN ROEMENIE IS HERSTELD. Nieuwe oproep van Antonescu. Boekarest, 24 Jan. (D.N.B.) Con- ducator Statulul, generaal Antones cu, constateert in een nieuwen op roep aan het Roemeensche volk, dat de orde in Roemenië hersteld is. In een dagorder aan het Roemeensche leger dankt hij dit voor de betoonde discipline en opofferingsgezindheid. Een communiqué van den genera- len staf van het leger dementeert categorisch de in het buitenland ver spreide berichten en constateert dat het leger zijn plicht overal in het land in vollen omvang vervult. In een decreet wordt gelast, dat wapens en munitie in particulier be zit ingeleverd moeten worden. Apen op het tooneel. (Stefani.) Op het tooneel van den schouwburg te Gibraltar verschenen eenige mi nuten vóór den aanvang der voor stelling twee groote apen, hetgeen groote verwarring onder het publiek veroorzaakte. Pas na veel moeite kon men de beide indringers uit den schouwburg verwijderen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 25 Januari: 26 Januari: waar is het goud van de banque de france? Geneve, 24 Jan. (Stefani) Het persbureau Interfrance bespreekt de verdwijning van meer dan honderd milliard francs goud, dat nog dezen zomer in het bezit was van de Ban- que de France en betoogt, dat al dit goud gedeeltelijk overgebracht naar de Ver. Staten en de rest waarschijn lijk naar Dakar, hetgeen een nieuwe verklaring zou geven aan den aan val van de Britsche vloot op die Fransche basis. Maar het is ook mo gelijk, dat krachtens de overeen komst van Mei 1940 tusschen de Fransche en de Engelsche regeering inzake het wedèrkeerig gebruik van de economische middelen der beide landen, er een overeenkomst geslo ten is betreffende het gebruik van het Fransche goud dat naar de Ver. Staten gezonden is, om daarvoor oorlogsmateriaal te koopen dat be stemd is om het conflict te verlen gen. engeland heeft tekort aan vliegers: Berlijn, 24 Jan. (D.N.B.) De leider van 'de militaire vooropleiding voor de Royal Air Force, Woolkonson, heeft, naar uit Londen vernomen wordt, gisteren in een rede onom wonden toegegeven, dat het oplei dingskorps voor vliegers opgericht is in verband met het catastrofale ge brek aan geoefende vliegers. Naar voorts uit Londen wordt vernomen, heeft deze bekentenis in leidende kringen der R.A.F. groote onrust te weeg gebracht. Het gebrek aan pilo ten in Engeland is voortdurend groo- ter geworden. Het wordt des te ern stiger geacht, nu het na de onver wacht groote verliezen der R.A.F. in het Middellandsche Zeegebied en na het optreden van de Duitsche lucht macht in dit gevechtsgebied, zeer merkbaar is geworden. DE BOMMEN OP RHODOS. Rhodos, 25 Jan. (Stefani). In een commentaar op het weermacht- bericht van gisteren doet de oor logscorrespondent van het agent schap Stefani uitkomen, dat de Engelsche bommen slechts burger woningen hebben getroffen tijdens hun aanval op de stad Rhodos. Ge lukkig is de aangevallen zóne aldus gebouwd, dat de huizen uit- eenliggen. De bommen vielen dan ook bijna alle naast de woningen en er zijn geen slachtoffers te be treuren, terwijl de materieele schade niet belangrijk was. De be volking heeft zich volkomen gedis ciplineerd gedragen. waar is de portefeuille van kolonel donovan? Sofia, 24 Jan. (Stefani.) Naar ver nemen wordt, heeft kolonel Donovan, de bijzondere afgezant van president Roosevelt, terwijl hij zich met den Amerikaanschen gezant en andere personen in een café te Sofia bevond, zijn portefeuille met al zijn docu menten verloren. De pogingen welke tot dusver in het werk gesteld zijn om de portefeuille terug te vinden zijn vruchteloos gebleven en kolonel Donovan was genoodzaakt naar Joe- go-Slavië te vertrekken na geld ge leend te hebben en zich een pas te hebben laten klaarmaken. Lord Halifax heden in Amerika. (D.N.B.) - De Engelsche berichten dienst meldde, dat lord Halifax, de nieuwe Britsche ambassadeur voor Washington, in den loop van den dag in de Vereenigde Staten zal aan komen. Hij heeft den overtocht ge maakt aan b<">ord van het slagschip King George V. 1 ,l f'r;

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1