DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. APEN. Militaire doelen in Z.O.-Engeland beschoten. Mijnen voor een Britsche haven. Gevechten ten oosten van Derna voortgezet. Aan het Grieksche front plaaiselijke acties. De Japansche politiek jegens China. Engelsche oorlogsschepen in de Middeilandsche Zee. Staatsleening 1941. VERDV1STER1NGS- T1JDEN van 18.20 tot 9.25. 'orden als i door het itwoord ige (en mede, volk ver- heele volk Winterhulp i ons aller NGEN IN ÏE. (D.N.B.) Uit oote en kleine :eds weer nieu- over door de jerichte schade. :te in de om- jn verscheidene oningen, die ge- door den vorst Uit de kleine en van Raab ig schade aan- l meer dan vijf- iwgrond onder binefabriek af- :n groote brand, nverken te Soe- van Stockholm) gd, heeft, naar ien, een schade kronen veroor- i ongeveer 340 ;eworden. nbay. (D.N.B.) oei, dat te Bom- staking zijn ge- nelding gemaakt i Calcutta, als- en veroordee- idiërs die vlug- rspreid, waarin :d geprotesteerd. geluk in Spanje, ie stations Jime- twee goederen- an het weigeren e vaart tegen rijke wagons en erden vernield, oden en gewon- rden opgegeven, r zes lijken en gewonden uit Amerikaansch iort Ontario is van Associated oken. Door de ie werden ver swond. Bij een e vlootbasis in werd een schade langericht. Ver bouwen met tal l een prooi der ïilitairen dienst, iaansche minis- rerken, Gorla, en Bottai, hebben ;enomen van een :rs. in Italië, (Ste- ing van den veer- i Giuseppe Verdi L Italië uitvoerin- opera's van den tegenwoordigheid Te Rome zal feestelijke uit- srden. professor, letten bë- tabletten ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 24. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 29 Januari 1941 Berlijn, 28 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: In het zeegebied ten W. van Ier land heeft een gevechtsvliegtuig met grooten actie-radius een voltreffer op een klein koopvaardijschip ge plaatst. Voor een Britsche haven zijn mijnen gelegd. Verdragend geschut heeft in de avonduren van 27 Jan. militaire doelen in het Z.O. van Engeland be schoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand boven Duitschland noch bo ven het bezette gebied gevlogen. Ja gers hebben gisteren een vijandelijk jachtvliegtuig van het type Lock- head-Hudson neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 28 Jan. (D.N.B.) Het Duit sche luchtwapen heeft vandaag ver schillende afzonderlijke aanvallen ondernomen op de Britsche hoofd stad, waarbij voor den oorlog be langrijke doelen met succes gebom bardeerd werden. In Londen is van- daag talrijke malen luchtalarm ge geven. Alle vlieguigen keerden on- beschadigd naar hun steunpunten terug. De Engelsche berichtendienst heeft vanavond gemeld, dat in den loop van den dag verscheiden aan vallen op Engelsch gebied gedaan zijn. Zoowel 's morgens als 's mid dags zijn vijandelijke vliegtuigen over de kust van Kent gevlogen en hebben boven een provinciestad bommen laten vallen. Daardoor zijn „enkele huizen" beschadigd. Ook op andere plaatsen zijn bommen uit geworpen. Te Londen zelf is overdag vier maal luchtalarm gegeven als gevolg van dit vliegen over Engelsch ge bied. Wendell Willkie, die thans te Londen vertoeft, naar men weet, heeft vandaag voor de eerste maal „kennis gemaak met luchtalarm". Eenmaal heeft het luchtalarm hem verrast, toen hij juist onderweg was voor een bezoek bij den gouver neur van de bank van Engeland. Een tweeden keer was er alarm, toen hij een onderhoud had met den katholieken aartsbisschop van West- minster, kardinaal Hinsley. Het Duitsche luchtwapen heeft he den, naar het D.N.B. verneemt, een aanval ondernomen op spoorweg emplacementen ten noorden van Cambridge. Een goederenstation en een goederentrein werden op suc cesvolle wijze met bommen be stookt. De vliegtuigbemanningen konden een grooten brand in het station waarnemen. Verdragend geschut in actie. Berlijn, 28 Jan. (D.N.B.) Naar het D.N.B. in aanvulling op het weer- machtbericht van vandaag ver- neemt, hebben ook batterijen ver dragend geschut van het leger in de middag- en avonduren van den 27en Januari o.a. strategische in stallaties in de haven van Folkesto ne beschoten. Duitsche vliegtuigen bom bardeeren Malta. Berlijn, 28 Jan. (D.N.B.) In de vroege ochtenduren van 28 Januari hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen het vliegveld Luca op Malta gebombar deerd. Men kon een reeks van tref fers in en voor. de hangars waarne men. Er werd aanzienlijke mate rieele schade aangericht. Ergens in Italië, 28 Jan. (Stefani). Het opperbevel publiceert weer- machtsbericht no. 235. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wij tijdens acties van plaatselijken aard'den vijand zware verliezen toegebracht, gevangenen gemaakt en automatische wapens buitgemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht hebben hevige offensieve acties on dernomen tegen colonnes gemotori seerde strijdmiddelen, troepencon centraties en vijandelijke voorberei dingen. In Cyrenaïca worden de gevech ten ten O. van Derna voortgezet. Onze troepen hebben een vijandelij ke colonne afgeslagen en haar ver liezen toegebracht alsmede krijgsge vangenen gemaakt. Ons luchtwapen heeft gepantserde strijdmiddelen met bommen en mitrailleurvuur bestookt evenals de vijandelijke infanterie. Tijdens een gevecht hebben onze jachtvliegtuigen twee vliegtuigen van het type Hurricane neergescho ten. In Oost-Afrika hebben onze afdee lingen Dubats een vijandelijken post verrast en den vijand gevoelige ver liezen aan manschappen en mate riaal toegebracht. Onze luchtforma- ties hebben doeltreffend vrachtwa gens en pantserauto's van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Gloster neergeschoten. Een tweede vliegtuig is neergeschoten door onze verken ningstoestellen. In den nacht van 27 op 28 Jan. hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Catania. Zij wier pen eenige bommen neer, maar heb ben geen schade of slachtoffers ge maakt. Een tweede aanval was ge richt op Napels en omgeving, waar uiters geringe schade is veroorzaakt en geen slachtoffers vielen. (4102) iJANINA Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de posities der Italianen en Grieken bij den aanvang van het offensief der Italiaan- sche troepen. Met zwarte pijltjes zijn de aanvalsrichtingen aange geven. Het gearceerde gedeelte in het Albaneesche gebied, dat in handen der Grieken is. Lin in het Noorden is thans weer in Italiaansch bezit. Tokio, 28 Jan. (Domei.) In de ple naire vergadering van de - begro tingscommissie van het Huis van Af gevaardigden heeft de eerste mi nister, Konoje, gisteren uitdrukking gegeven aan grimmige vastberaden- hed om de wapens in handen te hou den, toen Mijake, vroeger lid van de thans opgeheven partij der sociale massa een aanval deed op de regee ring wegens, naar hij zeide, de veel vuldige kabinetswisselingen. Mijake zeide, dat de Chineesche zaak uitgebroken was in 1937 onder het eerste kabinet van Konoje. Prins Konoje trad echter af zonder over tuigende redenen te geven, terwijl de Chineesche zaak niet geregeld was. „Het wekt slechts misverstand onder de natie, wanneer een kabinet dat nationale populariteit geniet en ge steund wordt door het parlement ineen zou storten. Na het aftreden van het eerste kabinet van Konoje hebben alle volgende kabinetten slechts een kort leven gehad, som mige traden af na vier maanden, an dere na acht maanden, waardoor een voortdurende politieke instabiliteit bestond", aldus Mijake. Verwijzende naar den Chineesch-Japanschen oor log van 1894 tot 189-5 en naar den Russisch-Japanschen oorlog van 1904 -1905, tijdens welke oorlogen er geen kabinetswijzigingen voorkwamen, maakte de interpellator melding van het in omloop zijnde gerucht, vol gens hetwelk prins Konoje mogelijk uit de regeering zou treden. Hij voeg de hieraan toe: „Ik zeg niet, dat prins Konoje alleen verantwoordelijk is voor de regeling van de Chineesche zaak, maar hij is een van degenen, die een zware verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de rege ling er van". Spr. verzocht Konoje zijn houding ten aanzien van de politieke stabiliteit op te helderen. In zijn antwoord op de interpellatie verklaarde Konoje: „Gelijk de spreker heeft gezegd, is de Chineesche zaak uitgebroken onder het eerste kabi- net-Konoje, en bevindt zij zich thans m het vijfde jaar. En toch is er geen straal van hoop op een regeling. De strijdende diensten echter zijn niet verantwoordelijk hiervoor, noch is iemand anders verantwoordelijk. Ik alleen draag daarvoor de verant woordelijkheid. Ik ben mij bewust van mijn verantwoordelijkheid met een gevoel van schroom jegens troon en natie wegens het enorme bedrag aan staatsfondsen, dat is uitgegeven en wegens de honderdduizend offi cieren en manschappen, die tijdens den strijd in China zijn gesneuveld. Terwijl een regeling van de Chinee sche aangelegenheid nog in een verre toekomst ligt, is de toestand nog ernstiger geworden. Ik ben diep getroffen door de keizerlijke bezorgd heid te dien aanzien. Ik schaam mij over mijn beperkte bekwaamheden, vooral daar de keizer van den aan vang af zoo bezorgd is geweest over de Chineesche aangelegenheid. Zoo lang het den keizer behaagt vertrou wen te stellen in mijn nederige per soon, ben ik grimmig vastbesloten het land door dfe moeilijke periode heen te halen door alles te geven in dienst van het openbaar". De woorden van Konoje betref fende zijn grimmige vastberadenheid werden met applaus aangehoord. PASSAGIERSVERKEER TUSSCHEN V.S. EN ENGELAND GESTAAKT. Rome, 28 Jan. (A.N.P.) De Ame- rikaansche reisbureaux te Rome heb ben uit New-York bericht ontvan gen, dat als gevolg van de voortdu rend toenemende bedreiging van alle naar Engeland varende schepen door Duitsche duikbooten en vlieg tuigen het passagiersverkeer tus- schen de V.S. en Engeland volkomen gestaakt wordt. De eenige geregel de verbinding tusschen beide staten wordt thans onderhouden door den Amerikaanschen clipper-vliegdienst over Lissabon. ACHTELOOSHEID VAN OVERWEGWACHTER. Belgrado, 28 Jan. (D.N.B.) Vier dooden, drie zwaar- en twee licht gewonden waren de slachtoffers van de achteloosheid van een over wegwachter in de voorstad van Belgrado, Patsjvo, die vanmorgen zonder waarschuwing een vracht auto vol arbeiders over den over weg liet rijden, terwijl een trein uit Belgrado kwam aanstormen. De vrachtauto werd totaal verbrijzeld. De voor Egypte bestemde convooien gaan om de Kaap. Rome, 28 Jan. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten uit Tanger heeft de Britsche admiraliteit het bevaren van de Middeilandsche zee door afzonderlijke Engelsche oor logsschepen streng verboden en be paald, dat eenheden der Britsche vloot voortaan slechts in gesloten verband op de Middeilandsche zee mogen kruisen. Engelsche matrozen, die voor een kort verlof naar Tanger waren gekomen, hebben verklaard, dat het bevaren van de Middeiland sche zee na de jongste gebeurtenis sen voor de Engelsche vloot zoo ge vaarlijk geworden is en telkens met zulke zware verliezen gepaard gaat, dat thans alle voor Egypte bestem de convooien om Zuid-Afrika zullen worden geleid. De Britsche admira liteit heeft uitdrukkelijk bepaald, dat alle voor Port Soedan, Port Said, Alexandrië en Haifa bestemde con vooien den weg om de Kaap en door de Roode zee moeten nemen.. Con vooien naar Griekenland moeten de route door de Middeilandsche zee blijven nemen. Echter heeft volgens dezelfde bron de Britsche admirali teit bepaald, dat deze convooien nog slechts uit weinig schepen mogen bestaan en slechts mogen varen on der begeleiding van een groot aan tal eenheden der Britsche Middei landsche zeevloot. De Britsche admiraliteit heeft voorts naar uit Tanger gemeld wordt, scherpe maatregelen genomen om het bekend worden van de zware verliezen, die de Engelsche Middei landsche zeevloot den laatsten tijd door de Duitsche en Italiaansche luchtaanvallen geleden heeft, te verhinderen. Het doen van mede- deelingen omtrent het verloop der jongste gevechten is hun, die zij heb ben meegemaakt, onder bedreiging met zware straffen verboden. Ook mag de bezetting van Gibraltar thans niet meer naar buitenlandsche ra diouitzendingen luisteren. DE HOOVERCOMMISSIE IN BELGIE. Brussel, 28 Jan. (Belgapress). De Amerikaansche afvaardiging van de organisatie van den heer Herbert Hoover, gewezen president van de Ver. Staten van Amerika, waarvan het bezoek te Brussel reeds werd aangekondigd, heeft er zich tijdens haar verblijf in het land met de toe lating van den militairen bevelheb ber op toegelegd het vraagstuk der bevoorrading van de Belgische be volking te bestudeeren. Deze afvaardiging bestond uit de heeren Frederick Dorsey, Stephens, WUlam Macdonald en Columba P. Murray Jr. De afvaardiging heeft haar op dracht van inlichting en van onder zoek tot een goed einde gebracht, dit in samenwerking met de vertegen woordigers van Winterhulp, van het Roode Kruis van België en van de bevoegde overheden, o.m. van de vertegenwoordigers der departemen ten van landbouw en voedselvoor ziening en van economische zaken. Zij is eveneens in contact getreden met verschillende andere personali teiten die bij machte waren haar in lichtingen te verstrekken. Zij heeft een zeker aantal volks- cantines goedkoope spijshuizen cen tra voor kolenbedeeling, werken voor kinderwelzijn, moederhuizen, schoolinstellingen en andere be zocht. Deze gedachtenwisselingen en be zoeken hebben het de afvaardiging mogelijk gemaakt, zich rekenschap te geven van den nood der Belgische bevolking, alsmede van de werking van Winterhulp en van de daarbij aangesloten organismen. OOK EEN AMERIKAANSCH GEZANT TE LONDEN? New-York, 28 Jan. (D.N.B.) De correspondent van de New-York Ti mes te Washington zegt vernomen te hebben, dat de Ver. Staten behalve een ambassadeur ook een gezant te Londen zullen benoemen. Voor deze post zou de president van den raad van beheer van een groote tabaks onderneming in aanmerking komen. Hij zou practisch ambassadeur zijn, terwijl de ambassadeur zelf de per soonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt zal zijn. De wit-gejaste dames komen handen te kort om alle klanten van de Centrale keuken te kunnen bedienen. (Foto De Jong). Zie verder het artikel onder „Stad en Omgeving". De commissaris voor niet-com- mercieele vereenigingen en stich tingen maakt bekend, naar aanlei ding van aanvragen, welke hem van verschillende zijden bereikt hebben, dat de besturen van niet- commercieele vereenigingen en stichtingen bevoegd zijn, maximaal tot het beloop van de liquide mid delen hunner organisatie (kas-, giro- en bank-tegoed) in te schrij ven op de 4 -staatsleening 1941. Zoodra de besturen bericht van toewijzing ontvangen hebben, moet de commissaris voornoemd hiervan in kennis worden gesteld. DE LA PLATACONFERENTIE. Montevideo, 29 Jan. (D.N.B.) Na de programmatische verklaringen van de delegatieleiders op Maandag is een begin gemaakt met de zake lijke werkzaamheden der vijflan- denconferentie. De talrijke ter tafel zijnde problemen zullen eerst be werkt worden door vijf subcommis sies. De resoluties en voorstellen der commissies zullen dan worden voor gelegd aan de plenaire vergadering. Ofschoon de vertegenwoordigers van Argentinië en Brazilië in hun ope ningsredevoeringen uitdrukkelijk een vergaande ondersteuning aan Bolivië ten opzichte van zijn wenschen naar een toegang naar zee hebben toege zegd, wijst men in de kringen van de gedelegeerden op de talrijke, niet te onderschatten moeilijkheden, die op den weg naar de verwezenlijking van deze plannen liggen. De wensch van Bolivië is over de rivier Pilco- mayo een waterweg te krijgen naar den Atlantischen oceaan. Ook Para guay is zeer geïnteresseerd bij de oplossing van dit probleem. De re- JUleering van de rivier zal echter, in verband met de enorme kosten, op het oogenblik wel nauwelijks moge lijk zijn, vooral daar Bolivië en Pa raguay zelf met het oog op hun kri tieken economischen toestand niet in staat zijn gelden op te brengen voor de reguleering van de drielanden- rivier. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. Stockholm, 29 Jan. (D.N.B.) De Engelsche admiraliteit heeft Dins dag bekend gemaakt, dat de Engel sche duikboot Triton over tijd is en als verloren moet worden be schouwd. De naaste familieleden zijn in kennis gesteld van het gebeurde. De Triton is in October 1937 van stapel geloopcn als eerste schip van een nieuw type patrouilleduikboo- ten, metende 1.095 ton (onder wa ter 1595 ton). Normaliter had de bodem een bemanning van 53 kop pen. MATSOEOKA BIJ DEN KEIZER. Tokio, 28 Jan. (D.N.B.) De minis ter van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, is vandaag door den keizer ontvangen voor een uiteenzetting over de algemeene internationale situatie en Japans diplomatieke be trekkingen, die het voorwerp vorm de van de regeeringsverklaring en de besprekingen in het parlement. NaN anderhalf uur verliet Matsoeo- ka het paleis. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 28 Januari op 10.03 onder 21.01. Eerste kwartier 4 Februari. METAXAS OVERLEDEN. Belgrado, 29 Jan. (D.N.B.) De Grieksche minister-president Metaxas is, naar uit Athene gemeld wordt, vanochtend om 6 uur aan een hart verlamming overleden. GEEN BRITSCHE TROEPEN NAAR HET GRIEKSCHE FRONT. Rome, 29 Jan. (D. N. B.) De „Popoio di Roma" schrijft, dat En geland, dat eens zoo gul was met beloften jegens zijn beschermelin gen, thans bij monde van generaal Wavell te Athene heeft medege deeld, dat het voorloopig niet mo gelijk is, Australische of Nieuw- Zeelandsche troepen van het front in Marmarica naar Griekenland te zenden. Het blad voegt hieraan toe, dat Italië de strijdkrachten van het Britsche rijk in Noord-Afrika blijft binden. Transporten door de Mid deilandsche zee zijn tot een groot waagstuk geworden, doordat de zee- en luchtvloten der spilmogend- heden de straat van Sicilië scherp bewaken. Volgens de Messagero was het Engelands plan, na een snelle zege over de Italiaansche troepen in Noord-Afrika de vrijkomende strijdkrachten in Griekenland in het vuur te brengen en tegelijkertijd Turkije te betrekken in zijn plannen tot uitbreiding van den oorlog. De Italiaansche tegenstand echter heeft al deze plannen verijdeld. Het be zoek van generaal Wavell doet nu de Grieken, die in vertrouwen op de Engelsche beloften zich in het oor- logsavontuur stortten, hun onvoor zichtigheid inzien. Toespraak van groot admiraal Rader. (D.N.B.) - De opperbevelheb ber van de marine, groot admiraal dr. Rader, heeft Dinsdagochtend de werklieden der werven van de Deschimag te Bremen toegesproken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1