Provinciaal Nieuws. PUBLICATIES SPORT RECHTSZAKEN Naar uitzendingen der B.B.C. geluisterd. AMSTERDAMSCHE BEURS STIL I)A< H A 1 Cultures Dr. Dietri' TWEEDE BLAD LANGE REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD. Twee beroepsinbrekers in arrest gesteld. In den nacht van 20 op 21 Ja nuari, des ochtends om een uur of vijf, zagen twee surveilleerende agenten in de van Dijckstraat twee mannen loopen. Ze hadden elk een zak bij zich en bij een onderzoek bleken ze allerlei inbrekerswerk tuigen te bevatten: breekijzers, een zaag, nijptang, schroevendraaiers en een koevoet. In de woning van beide mannen, 'n 24-jarige schoen maker uit Amsterdam en een 24-jarige monteur uit Den Haag, werd niets gevonden. De centrale opsporingsdienst kwam te weten dat beide arrestan ten goede kennissen in Den Haag hadden: een 45-jarigen banket bakker van de Vaillantlaan en een ,34r jarigen sigarenwinkelier aan de Lijnbaan. Bij den banketbakker vond de politie een aantal costumes en een jas, afkomstig uit een filiaal van het Haagsch Crisiscomité, aan de Koningin Emmakade, waar in den nacht op 24 December was inge broken. De banketbakker zeide, van zijn beide bovengenoemde vrienden de costumes cadeau te hebben ontvangen. Het nog aan wezige restant is in beslag geno men. Ook een huiszoeking aan de Lijnbaan leverde resultaat op Daar werden vier doozen, elk met 25 pond thee, in beslag genomen, afkomstig van een inbraak in een filiaal eener bekende firma aan de Huygensstraat, in den nacht van 10 op 11 Januari. Toen de politie zoover was, kwamen er nog vijf inbraken aan het licht: Een inbraak in het ge bouw van den crisis-schoeisel- dienst,, waar 275 paar schoenzolen werden gestolen. Een deel ervan was verkocht, een groot deel werd in beslag genomen. Uit een manufacturenzaak aan den Rijswijkschen weg werden kousen, sokken, theedoeken, over alls, enz., weggenomen, tot een waarde van 350,Bij een heler werden ook deze goederen in be slag genomen. Uit een filiaal van de Volharding aan de Vaillantlaan werd gestolen: 180 pakjes van een ons thee, 85 een halfponds-pakjes koffie en ruim 4000 distributiebonnen; uit een ander filiaal, in de Zuster straat, 200 half-ons-pakjes thee en 100 half-ponds-pakjes koffie en wat toiletzeep. Tenslotte werd nog een filiaal van een levensmiddelenfirma in de Newtonstraat bezocht. Hier was de oogst: tachtig pakjes van een ons thee en een partij lucifers. Een groot gedeelte van al deze thee en koffie is verkocht aan een handelaar in comestibles aan den Stationsweg. Deze ontkent, van den diefstal iets af te weten. De thee bracht gemiddeld 1,50 per ons op; ook de koffie was duur. De heeren hadden zich bij dezen winkelier voorgedaan als ketting handelaars. 1 Da beide inbrekers zijn in arrest gehouden, de overigen op vrije voeten gesteld. TIEN ARRESTATIES WEGENS DIEFTAL VAN BOTEROLIE. Dinsdagavond werd op de Zaan- brug tusschen Wormerveer en Wormer de in Wormer wonende ongeveer 35-jarige stoker L., die op de fiets van zijn werk huiswaarts keerde, door de politie aangehouden ter controle van den inhoud van twee benzineblikken, die achter op de fiets waren bevestigd. Het ver moeden van de politie, dat hierin boterolie, afkomstig uit de oliefa- briek „De Toekomst", waar de aangehoudene werkt, werd ver voerd, bleek juist te zijn. De stoker werd gearresteerd en overgebracht naar het bureau van politie te Wor merveer, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. In den loop van den dag zijn ver schillende huiszoekingen verricht, waarbij een groot aantal gestolen artikelen in beslag werd genomen. Negen personen, allen vaste arbei ders bij genoemde fabriek, voor namelijk stokers en machinisten, zijn gearresteerd. De hoofddaders zullen ter beschikking van de justi tie worden gesteld. In totaal werden in beslag ge nomen zestien zakken steenkolen, ongeveer honderd liter boterolie, 29 baallakens (viltdoeken) en verder gereedschappen, machine-onder- deelen, leer enz. De diefstallen, die hoofdzakelijk in de nachtelijke uren plaats von den, waren door de directie nog niet ontdekt. Kind verdronken. - Dinsdag middag is het bijna 6-jarig dochter tje van de familie Kortekaas te Nieuwerbrug in een bijt in den Ouden Rijn geraakt en verdronken.. Door het ijs gezakt. - Gisteren is de 40-jarige gehuwde brievenbe steller G. de Jong te Terhorne (Fr.) door het ijs gezakt en verdronken. NIEUWE PASTOOR TE EGMOND-BINNEN. Wegens ziekte van pastoor Klum- per is 'tot pastoor der r.k. gemeente te Rinnecom (Egmond-Binnen) be- r.rcn'. O n J. Duyvis uit 'a-Gra- OUDKARSPEL,. Jaarvergadering „Hulp in Nood". De vereeniging „Hulp in Nood hield Woensdagavond haar alge r.ieene jaarvergadering in 't Huis de Brederode onder leiding van den heer G. IJff. De opkomst was goed. De voorzitter deelde mede, dat het huisbezoek niet veel- nieuwe leden heeft opgeleverd. De omstandigheden waren niet zoo gunstig in het afge loopen jaar. De jongelui vallen meestal onder de Ziektewet. De Bond van Ziekenkassen zond een brief, waarin werd aangedron gen op aansluiting bij dien bond, om een hechte organisatie te krijgen Herinnerd werd aan de oprichting van de federatie, waarin steeds aan genaam en nuttig is samengewerkt De federatie heeft een vergadering gehouden, waarop men wel gevoelde voor toetreding. Nadat de heer K. v a n D ij k ver slag had uitgebracht van de vergade ring met den bond, waarin tot uiting kwam, dat de herverzekering niet verplicht was, terwijl algeheele uni formiteit in de uitkeeringen be zwaarlijk werd gevonden, werd het bestuur vrij mandaat gegeven om eventueel tot den bond toe te treden De rekening van den penning meester, den heer H. d e G e u s, gaf aan, dat ontvangen was 1784,59 uitgegeven 1813,78, het nadeeli saldo was dus 29,19; waardoor het bezit der vereeniging verminderd is tot 3061,16. De uitkeeringen hebben totaal 1380,27 bedragen, uitgekeerd werd 242 maal aan 140 personen met totaal 1359 ziektedagen. De heer J. Ooyevaar deelde in het jaarverslag mede, dat net ledental is blijven staan op 170. Na eenige besprekingen besloot men de gratificatie van den bode. welke 25 bedraagt, in een of an deren vorm in het salaris te ver werken. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om het verzekeren tegen hoogere uitkeeringen mogelijk te maken. De voorzitter zeide, dat dit wel mooi is, maar de moei lijkheid is, dat men noodzakelijk een leeftijdsgrens zal moeten stellen. Verscheidene heeren voerden ove: dit voorstel het woord. Tenslotte werd besloten het nog eens' een jaartje aan te zien. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Ooyevaar en C. v. d. Hoven, werden herkozen. Bij de rondvraag drong de v o o r- z i t t e r er op aan, dat de zieken- briefjes direct worden afgehaald. Men kan anders schade lijden. HARENKARSPEL. Winterhulp. - Van den Provir. ciaal Directeur is een bedrag van 700 aan waardebons ontvangen voor uitkeering aan behoeftigen in deze gemeente. Eerstdaags zal met de uitkeering der bonnen een aan vang worden gemaakt. Nu de winterkoude zich opnieuw doet gelden, zal voor velen een tege moetkoming een welkome gave zijn Het plaatselijk bureau isverheugd, dat zij door de groote gift in staal zal zijn meerderen dan tot nu toe de helpende hand te kunnen bieden. Moge de inwoners van onze ge meente hierin een gereede aanlei ding vinden de collecte op Zaterda;. a.s. mild te gedenken, opdat het Win terhulp-werk zijn zegenrijke taak nog verder kan ontplooien. SCHAGERBRUG. Zangkoor opgericht. - Alhier is een vrouwenzangkoor opgericht met aanvankelijk 16 leden. Tot directeur is benoemd de heer Jac. Jansen te Bergen aan Zee. SINT PANCRAS. De Tuinbouw". - *De vereeni ging De Tuinbouw hield haar jaar vergadering Woensdagmiddag in het lokaal van den heer Bouwstra, on der leiding van den heer Jb. de Vries, die de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar releveerde. Hij ver heugde zich erover, dat niet één an onze tuinders, zelfs niet een van onze plaatsgenooten, is ge vallen in den oorlog. Wij staan voor zware zorgen in het komende jaar, zei spr., omdat we niet kunnen zooals we gewoon zijn. Als de eene moeilijkheid over wonnen is, zal de andere wel voor de deur staan. Toch moeten wij ustig de situatie overzien, maar vooral deze gezamenlijk zien te overwinnen. Door saamhoorigheid is. er vooral in dezen tijd veel te bereiken. Uit het jaarverslag van den se cretaris stippen wij aan, dat 1940 een jaar geweest is van buitenge wonen aard, de tuinders kwamen voor moeilijke dingen te staan, ooral de aardappelcampagne ken merkte zich door overheidsbe- moeingen, die tenslotte een bevre digend beloop hebben gehad. De rekening van den penning meester gaf het volgende beeld: ontvangsten 736.75, uitgaven 741.95, saldo 5.20, het bezit der vereeniging was 31 December 1939 1707.22/ op 31 December j.l. 1804.21, vooruitgang 96.99. Medegedeeld werd, dat de heer van Herwijnen de volgende maand een praatavond zal houder in het lokaal van den heer Bouwstra over plantenziekten in verband met grondonderzoek en over het bemes- tingsvraagstuk. Door het bestuur is een opgave gevraagd aan de léden, hoeveel kunstmest te kort is toegewezen. Van de 275 leden, die samen „De Zuid" zijn opgenomen bleek er een bekort te zijn van 50 ton zuivere kali en 48 ton zuivere stikstof. Voor phosphor is weinig hoop. Er is een deputatie naar Den Haag geweest naar het Rijksbureau van Kunstmeststoffen, waar is toe gezegd dat het met de kalistoffen wel los zal loopen, de stikstof zal wel vertraging geven; de volgende toewijzing wellicht in Juli komen De moeilijkheden met vervoer blijven bestaan. De heer J. Wagenaar werd als bestuurslid herkozen, als idem voor de L.G.C. de heer Jb. Duif; bij de stemming voor gen derde lid voor ae L.G.C. werd gekozen de heer J. Wagenaar. De bespreking van zetkoolrege- ling gaf veel stof tot opmerkingen Ten slotte werd na een verwarren de discussie besloten dat het be stuur eenige vergoeding zal toe staan, mits zaad wordt ingeleverd waarmede een proef zal worden genomen. De lijn van de zetkool in de Achtergeest zal moeten worden gewijzigd, een nieuw kaartje zal door het bestuur worden gemaakt. Een bestuursvoorstel om 100 sub sidie te verleeneri aan „De IJsboeier" werd na breedvoerige discussie aan genomen. Van de leden is niet één voorstel voor de algemeene vergadering inge komen, het bestuur stelde voor om een voorstel in te dienen om den op haaldienst, welke een jaar geleden in het leven is geroepen, af te schaf fen, met als gevolg dat een ambte naar bij de veiling overbodig wordt Na eenige discussie werd het voor stel aanvaard. Na een uiteenzetting over de kool- prijzen door den secretaris werd be sloten, dat een deputatie naar de Duitsche autoriteiten zal gaan om de regeling te bespreken. De heer J. Spaans zei te hebben vernomen, dat door groote expor teurs is geprobeerd om teeltvergun ning voor een groot kwantum kooi te verkrijgen. De secretaris gaf hierover een uiteenzetting. De G.F.C. doet het mogelijke om di' tegen te gaan. Toegezegd is dat, in dien teeltbewijs over is, dit zal wor den gegeven aan jonge tuinders en aan hen, die te weinig teeltbewijs hebben om een loonend bedrijf te vormen. De heer K. d e G e u s drong er op aan, om het uit de hand verkoopen van kool tegen te gaan, opdat de een zich niet zal kunnen bevoordeelen tei. koste van anderen. De heer A. Huibers besprak het geval, dat aan onze veiling geen bevroren groene kool mag worden aangevoerd en op alle andere veilin gen wel en noemde dit geen bevor dering om op eigen markt te veilen Hierna volgde sluiting der verga dering. EEN VOGELSPIN. Berlijn, 29 Jan. (A.N.P.) Het Ned. Perskantoor meldt: Te Hamburg vonden arbeiders in den Hamburgschen dierentuin een behaarde spin, zoo groot als een hand, die waarschijnlijk met de laat ste zending van planten uit de tro pen was meegekomen. Zij moet zich minstens anderhalf jaar hebben ver borgen gehouden in de verwarmde broeikassen en zich gevoed hebben met muizen en insecten. Het is een vergiftige vogelspin, waarvan men zegt, dat zij vogels verslindt. In ieder geval heeft zij geen honger geleden, want zij was dik en vet. Het dier is voorzichtig gevangen en aan Hagen beek te Stellingen ter beschikking gesteld. - Het aantal werkloozen in Frankrijk. (D.N.B.) - Het aantal werkloozen in Frankrijk blijft ach- teruitloopen. Terwijl dit aantal in November 1940 nog bijna een mil- lioen bedroeg, is dit den laatsten tijd tot 633.000 -gedaald, n.l. 373.000 man nen en 260.000 vrouwen. De vermin dering -der werkloosheid is vooral toe te schrijven aan de werkver schaffing. Spoorwegongeluk in Amerika (D.N.B.) - Een ernstig spoorwegon geluk wordt uit Sandersville (Mis souri) gemeld. Een troepentransport trein, die op weg was naar Camp Shelby, ontspoorde en de locomotief en zes wagons sloegen om. De ma chinist werd gedood en 25 leden van de nationale garde zwaar gewond. - Scheepsbotsing in Spaansche wateren. (D.N.B.) - Het Spaansche vrachtschip Galdano is in de mist ter hoogte van Kaap Santa Maria in aan varing gekomen met de visschers- boot Conchita, die weldra zonk. Men slaagde erin 17 leden der bemanning te redden. Opvolger van Baden Powell benoemd. (D.N.B.) - Tot opvolger van wijlen den leider van de pad vindersbeweging, lord Baden-Powell. is gister lord Summers benoemd. Deze is vroeger Britschgouverneur van Victoria geweest en leider van de padvindersbeweging in Australië. - De veertigste sterfdag van Verdi. (Stefani.) De veertigste sterf dag van Giuseppe Verdi is gister plechtig herdacht door de Academia Santa Cecilia. In het stampvolle Teatro Adriano voerde het orkest van de academie het requiem van Verdi uit met medewerking van de beroemde solisten Maria Pedrini, Cloe Elmo, Beniamino Gigli en An tonio Righetti. VERGOEDING VOOR VERRICHTINGEN, LEVERINGEN EN VERLEENDE INKWARTIERING TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De burgemeester van Alkmaai brengt ter kennis van belangheb benden, dat degenen, die gedurende de maand JANUARI ten behoeve van DE DUITSCHE WEERMACHT verrichtingen, leve ringen of inkwartierin gen hebben verleend en hiervoor géén vergoeding hebben ontvangen, zich onder overlegging van de desbetreffende vorderings- or inkwartieringsbiljetten ter gemeente secretarie, afd. Militaire Zaken, kun nen vervoegen teneinde betaling voor deze verrichtingen te verkrij gen. Verzoeken om vergoeding voor verrichtingen of lev e- ringen moeten uiterlijk op 15 FEBRUARI a.s. zijn ingediend. Verzoeken om vergoeding voor inkwartiering moeten vóór 5 FEBRUARI a.s. zijn ingediend. OP VERZOEKEN, WELKE NIET BINNEN DEZEN TERMIJN ZIJN INGEDIEND, WORDT GEEN ACHT GESLAGEN. Overige inlichtingen omtrent hét voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de afdeeling Militaire Zaken ter gemeentesecretarie, al hier, dagelijks tusschen 91 uur.' Akmaar, 30 Januari 1941. De Burgemeester van Akmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Wielrennen. UIT DE WIELERWERELD. Toen eenigen tijd geleden onze nationale stayerskampioen Adn Zwartepoorte een uitnoodiging ont ving van de directie van het Winter sportpaleis te Antwerpen, om aldaar deel te nemen aan de wedstrijden gedurende dit winterseizoen, heeft hij deze uitnoodigipg afgewezen. Wij vernamen toen, dat de ver diensten in Antwerpen zoo gering waren, dat de vader van Adri er be zwaar tegen had, dat zijn zoon voor hem een onmisbare kracht in zijn zaak geruimen tijd afwezig zou zijn, zonder dat daartegenover een behoorlijke vergoeding kon worden gesteld. Thans heeft Adri Zwartepoorte zijn besluit officieel medegedeeld, dat hij zijn nationalen titel in de volgende kampioenschap pen niet zal verdedigen. In wielren- kringen zal men dit besluit van on zen nationalen kampioen ongetwij feld verstandig vinden. In België zou Zwartepoorte im mers geen schijn van kans hebben gehad met tegenstanders als Kaers, Michaux en zelfs onze landgenoot Pellenaars, zooals j.l. Zondag werd bewezen. Wanneer Pellenaars zoo blijft rij den en zijn uithoudingsvermogen door een intensieve training nog meer weet op te voeren, kan hij in :le kampioenschappen van 1941 eer: serieuze poging doen om in het be zit te komen van den nationalen titel. Schaatsenrijden. HET MAKEN VAN TOCHTEN NOG GEVAARLIJK. De ijsbond Hollands Noorderkwar tier verzoekt ons mede te deelen dat men_met het maken van tochten zeer voorzichtig dient te zijn. Uit de inlichtingen van de verschillende ijsclubs is gebleken, dat er vele plaatsen niet betrouwbaar zijn Vooral in de buurt van bruggen is de ijslaag nog niet voldoende dik. De besturen van de aangesloten vereenigingen zijn bezig zich geheel te oriënteeren en zullen indien mo gelijk zoo spoedig mogelijk banen uitzetten. IJSTOCHTEN IN NOORDHOLLAND Nieuwe dorpentocht De ijsbond Hollands Noorderkwar tier deelt mede, dat de banen door de ijsclubs. in orde worden gemaakt en dat reeds verschillende dorpen te bereiken zijn. Zoö is de tocht over Zunderdorp naar Broek in Water land en Monnikendam berijdbaar. Van Monnikendam is buiten om een mooie tocht naar Volendam te ma ken. Ook Oostzaan en de lip zijn evenals Ilpendam per schaats te be reiken. Naar Edam en Hoorn wor den de banen gereed gemaakt. Zondag a.s. organiseert de ijsbond Hollands Noorderkwartier een groo- ten dorpentocht met onbekende be stemming langs nieuwe routes. De startplaatsen zijn Purmerend (Hoofd start), Monnikendam, Zaandam en Hoorn. De lengten der routes va- rieeren van 50 tot 100 kilometer. Wat het ijs ten Zuiden van Am sterdam betreft, kan worden mede gedeeld, dat men moet oppassen voor wakken. INGEZONDEN STUKKEN GASDISTRIBUTIE EN CENTRALE KEUKEN. Mijnheer de redacteur. Beleefd verzoek ik een klein plaatsje in Uw blad. Steeds wordt ons voorgehouden: gelijke verdeeling der beschikbare middelen van levensbehoefte. Met gas en electra schijnt het anders te zijn. Daar krijgt een alleen-wonend persoon, bij gelijke behuizing, even veel gas en electra beschikbaar als een groot gezin. Nu zal men opwer pen: een groot gezin kan toch wel gas besparen door het middagmaal uit de Centrale Keuken te betrek ken. Volkomen waar. Maar als men met zes personen een bruto jaarlijks inkomen heeft van 1532, dan krijgt men boterkaarten. Dat wil zeggen, men behoort tot de „meer gegoeden" en betaalt per portie 25 cent. Wil men dagelijks eten uit de Centrale Keuken betrekken, dan kost alleen de middagpot ruim een derde van het inkomen. Daarbij komt dat de uitdeelingslokalen in het centrum der stad liggen en de arbeiderswoningen aan den buitenkant. Welke huis- Voor het Duitsche Landgericht, dat gisteren in Den Haag zitting hield, stond allereerst terecht een echtpaar, wonende te 's-Gravenhage, dat er van beschuldigd werd in de maand September van het vorige jaar ge luisterd te hebben naar een verboden zender. Het echtpaar is in betrek king bij een Haagsche familie. Een vrouw, die eveneens hier in betrek king is geweest, maar na oneenigheici met verdachten elders werk gezocht had, verklaarde, dat het echtpaar dikwijls naar een Engelschen zender had geluisterd- Bovendien had de vrouw zich tegenover haar meerma len beleedigend over de Duitsche be zettingsmacht in Nederland uitgela ten. Het echtpaar bekende eenige ma len naar een Engelschen zender ge luisterd te hebben. De man zoowei als de vrouw betoogden met nadruk, dat zij het alleen hadden gedaan uit nieuwsgierigheid. Zij waren Düitsch- land en de Duitschers niét vijandig gezind, hetgeen de man illustreerde door te vertellen, dat toen een Ne- derlandsche officier zich tijdens de oorlogsdagen ten huize van de familie vervoegde met de vraag of er menschen in huis waren van Duit sche nationaliteit, hij ontkennend had geantwoord, hoewel hij wist, dat getuige Duitsche was. De Staatsanwalt eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Te gen den man bovendien nog een geldboete van 60 en inbeslagneming van het radiotoestel. De rechter veroordeelde ieder der verdachte tot drie maanden gevangenisstraf met inbeslagneming van het radiotoestel. Een echtpaar uit Voorburg stond vervolgens terecht wegens het luis teren naar een verboden zender. Voorts zou de man zich tegenover derden dikwijls beleedigend over de Duitsche weermacht hebben uitgela ten. Het eerst° feit werd door de vrouw toegegeven. Haar man ont kende het en verklaarde bovendien, dat hij zijn vrouw herhaalde malen had verboden naar verboden zen ders te luisteren. De vrouw beves tigde dit en op een vraag van den rechter waarom zij het toch had ge daan, antwoordde de vrouw, dat zij het alleen had gedaan om haar man te plagen. Een echtpaar, dat als getuige werd gehoord, zeide, dat de verdachte zich tegenover hen beleedigend over de Duitsche weermacht had uitgelaten. Hij verzekerde o.m. dat Duitsche sol daten in Nederlandsche uniformen aan den Moerdijk hadden gevochten. Voorts had hij gezegd, dat Duitsche soldaten er verhongerd uitzagen. Ook had hij minister Göbbels beleedigd. Verdachte zeide, dat hij ten aan zien van de Nederlandsche unifor men niets meer en niets minder had gezegd dan hetgeen daaromtrent in de kranten had gestaan. Hetgeen hij gezegd had omtrent de mager uit ziende Duitsche soldaten en omtrent Göbbels hadden de getuigen ver keerd uitgelegd. De Staatsanwalt achtte bewezen, dat de man naar een verboden zen der heeft geluisterd en dat hij de getuigen door beleediging van de Duitsche weermacht heeft geërgerd. Voor beide feiten tezamen vroeg hij een half jaar gevangenisstraf. Tegen de vrouw eischte hij vijf maanden. De rechter veroordeelde den man tot vier maanden, met aftrek van voorarrest en de vrouw tot drie maanden eveneens met 'aftrek, betaling van een geldboete van 300 en de inbeslagneming van het radio toestel. Een 21-jarige jongeman uit Koude- kerke stond vervolgens terecht, om dat hij op 16 December op den gevel van het huis van een dorpsgenoot een pamfletje heeft geplakt betref fende den oranjezender. Hij had dit gedaan om den desbe- treffenden dorpsgenoot te ergeren. Verdachte toonde berouw over zijn daad, waarmede de Staatsanwalt tekening wilde houden en daarom een gevangenisstraf vroeg voor den i.ijd van drie maanden met aftrek van voorarrest. De rechter veroor deelde den jongeman overeenkom stig dezen eisch met betaling van de proceskosten. moeder van een groot gezin kan da gelijks zich een wandeling, plus wachten permitteeren van D.v. den Omval, Oostwijkkwartier, Nieuw- poortkwartier, Bloemkwartier ot Rochadele? Bpleefd dankend voor de plaats ruimte. Abonnée (Wat de Centrale Keuken betreft, zouden wij willen opmerken, dat men in een gezin met b.v. vier kin deren geen zes volledige porties be hoeft te betrekken, daar de hoe veelheid per portie ruim voldoende is om méér dan'één kind te kunnen voeden. De uitdeellokalen zjjn in verschil lende stadswijken gevestigd om het afhalen van het eten zoo gemakke lijk mogelijk te maken en inderdaad blijkt, dat zeer velen hiervan zon der bezwaar kunnen gebruik maken. Wellicht zal men bij mogelijke split sing van het uitdeellokaal aan het Verdronkenoord rekening kunnen houden met de vestiging van een nieuw lokaal in een der genoemde buitenwijken. Red. Alkm. Crt.) EEN TEEKENEND GEVAL. Geachte Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende publicatie van het onderstaande. On dergeteekende heeft den leeftijd van 66 jaar en is grondwerker van be roep. Nu kreeg ik de mededeeling, dat ik nergens meer voor in aan merking kan komen. Ik ging over naar M.H., daar werd ik zoogenaamd op pensioen gesteld. Na veel hebben en-houwen, zijn we nu zoo gesteld: als alles er af is, de huishuur, het fonds, gas en licht, op een dage- lijksch levensonderhoud en kleeding van 2 per hoofd in de zeven dagen. Wij zijn met 2 menschen in de huis houding, dus dat is 2 x 2 is 4 in de week. Ik had nog graag een jaartje mee willen gaan, maar dat mocht niet.' Nu is mijn vraag: wie kan mijn leed verzachten, wie weet er wat om in mijn onderhoud te voorzien? Is 't niet voor vast, dan maar voor gedeeltelijk. Ik dacht dat er aan de zen toestand een einde moest ko men. Wij zijn begonnen aan een weder-opbouw, waarvoor ieder zijn beste krachten moet geven, maar er is nog lang geen gelijkheid en recht^ Dank voor de plaatsing. G. N. Zocherstraat 26A. (Er zullen wel meer stadgenooten in dergelijke moeilijke omstandighe den verkeeren en het is natuurlijk niet doenlijk al deze behoeftigen hun armoede te laten demonstreeren. Wij nemen dit geval op als „één uit ve len", om te laten zien hoezeer in vele gezinnen thans nog armoede wordt geleden en de inkomsten zoo gering zijn, dat men zelfs van de goedkoope maaltijden van de Centrale keuken geen gebruik kan maken. Wanneer dergelijke gezinnen voor een uitkee ring van Winterhulp in aanmerking komen, is het geld inderdaad goed en nuttig besteed. Red. Alkm. Crt.) OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK H.V. Bijkantoor Alkmaar.. von Donderdag 30 Januari STAATSLEEN1NGEN. Vor.k. Nederland 1940 11 941/. 3—3)4 Neder1. 1938 84 sNed -Indië 1937. 82% 5)4 Uuitschl. m. verkl. BANK-1NSTELL1NGEN Amsterd. Bank >111% Hande' Mij. Cert. v. 250115% Koloniale Bank. .181 Ned. Ind. Handelsbank 12/1/, 1ND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 99'/,, Calvé Delft Cert. 705/. Nederl. Ford. .330 Lever Bros 120 Philips Gloeil. Gem. Bezit19S V» IND. OND. BUITENL. Am. Smelting 45% Anaconda29% Bethleh. Steel 8J% Cities Service 6%6 General Motors 5015/,f, Kennecott Copper35% North American Rayon. 23 Republic Steel 25% Standard Brands 6% Steel 66% CULTUUR MAATSCH. H. V. A423i/s Java Cultuur264 Ned. Ind Suiker Unie .255 Verg. Vorstenlanden 123 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 225% Kon. Petr.248 Phillips Oil 3ot/4 U% K5/s .267 .216 .142 .159 79 127 4% Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn .116% Java—China—Japan lijn 150% Kon. Ned. Stoomboot 154 Scheepvaart Unie .171 TABAKKEN. Deli Batavia1851/s Oude. Deli 254'/» Senembah20fc'/? AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 24 Illinois Central 199/jf. Southern Pacific U'/s Southern Railw. '5 Union Pacific 80 Can, Pac. 415/,6 1941 plm 2 u 94% 84'/, 82% 111% 116 182 127 99 /0 325 119 196% 45% 28% 82 6% 50 35^16 23% 25% 6% 65% 423 265 255 122 245% 353% 11% 18% 266 215 143 160 125 4% 115% 15o 153 171% 186 255>% 215 23% 10% 11% 15 80 4% TWEEDE B G E SC H TEEK E AL! R A Een lange s in de richting hun opvallend den Burcht, alw bijeenstroomt. leeft een dag heeft dezen schers, honderc hoofdstad gekoi naissance-kunsti Rijksperschef, Führer, Dr. Diet zware kroonluct passende als fee onderscheidingsl opklinken van merken deze t bijeenkomst ken in dit gezelscha veerkrachtige, s genoegen schepl een stralend voc MUZIEK EN Alle aanwezigen van hun zetels. D Von Neurath, de 1 president, dr. Hacl chef dr. Dietrich b Snel begeven zij z tels in de voorste ri kest (onder leiding berth) Gluck's ot Iphigenia in; uitvc ving werken samer kale prestatie tot der genoegen voor maken. In accousti: zaal een wonder; nisch is dan ook h< lijks zijn de laatst klonken of de he spreekt een kort Zijn gedegen gesta stem hooren als hei deze zaal. Dan sprei sche minister-presic zijn kwaliteit van 1 mie, en vervolgens de redenaar van he> Zijn thema, de geei gen van het nieuwe veelomvattend als Dietrich zou niet pi Derde Rijk kunnen probleem niet onder er over praat gelijl kan praten die een heerscht en wiens v. ten zoowel aan ver: als aan vast gewort Dietrich gaf een p baseerde zich, uiter ginselenvan het r me, doch hij bepaal Duitsche verhoudini toestanden. Wijsgeer de hij de geest-1?"- waarop Europa na df bov.wd worden en w reeds nu behcoren Europa in den korte zijn nieuwe vormen sen kunnen vinden. Praag kwamen in c propaganda-rede te zich. Trouwens, het chener Academie a optrad, is een aanw ditmaal ging om m aangelegenheden da propaganda-redevoer behandeld. GELIJKE Ademloos, volgde: dr. Dietrich's klare, overtuiging gesprok: spreker liep storm 1 wereld, die was opf zuilen van het indi sprak van een „1 Wendung des Geiste: doelende de ontdek] jaren, dat niet de ir gemeenschap de een het menschelijk lev< draaien. Het volk, c schap is de basis ve ven; slechts hij, <Jië leeft ten volle. Een is bezig in Europa t z.g. vrijheid uit de liberalisme was schi Dietrich's stem verhi dit thema aanroerde ook het geval was t< de met de dwaashei revolutie, volgens w schen gelijk geborei Niets is immers mini •Jat! De menschen v

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6