PAM BIJ DE HAANAPEN STILLE NO. 9 - DASHIELL HAMMETT 17 Cultureel appèl op den Burcht. WINTERHULPlfiNEDERlAND PROVINCIAAL NIEUWS Griep, Kou, Pijn. helpcnhUrbS TWEEDE BLAD GESCHREVEN DOOR TEEK E N I N G E N VAN ALEXANDER RAYMOND EERST STEKEN WE OVER NAAR DE. KUST FIJN BOOTJET 1 Hè OUWE Dr. Dietrich's programrede. Heraut van Europa. Prestaties. (Van een specialer, verslaggever.) (III, Slot.) Een lange stroom van auto's beweegt zich over de Karlsbrücke in de richting van het Hradschin. Praagsche politiemannen in hun opvallend uniform en militairen dirigeeren de wagens naar den Burcht, alwaar in de Spaansche zaal een uitgelezen gezelschap bijeenstroomt. Praag, zetel van de oudste Duitsche universiteit, be leeft een dag van luister. De Duitsche Academie te München heeft dezen dag georganiseerd. Vele honderden prominente Duit- schers, honderden buitenlanders ook zijn naar de Boheemsche hoofdstad gekomen om in de Spaansche zaal, meesterstuk van re- naissance-kunstenaars, te luisteren naar een groote rede van den Rijksperschgf, den vertrouwden vriend en medewerker van den Führer, Dr. Dietrich. De hooge zaal is smaakvol met bloemen getooid; zware kroonluchters met duizenden lichtpunten zorgen voor een even passende als feestelijke verlichting. Een warreling van uniformen en onderscheidingsteekenen, een veelheid van talen en een voortdurend opklinken van heden ten dage bekende Europeesche namen ken merken deze bijeenkomst, zooals zij iedere groote internationale bijeenkomst kenmerken. Opvallend is, hoeveel jonge menschen zich in dit gezelschap bevinden. Krachtige, bewuste, jonge gezichten; veerkrachtige, stoere jonge gestalten. Het is alsof de Spaansche zaal genoegen schept in hun aanwezigheid en extra haar best doet om een stralend voorkomen te hebben. MUZIEK EN WOORD. Alle aanwezigen verheffen zien van hun zetels. De Rijksprotector, Von Neurath, de Tsjechische staats president, dr. Hacha, en Rijkspers chef dr. Dietrich betreden de zaal. Snel begeven zij zich haar hun ze tels in de voorste rij. Dan zet het or kest (onder leiding van Josef Keil- berth) Gluck's ouverture tot de Iphigenia in; uitvoering en omge ving werken samen om deze muzi kale prestatie tot een zeer bijzon der genoegen voor de aanwezigen te maken. In accoustisch opzicht is de zaal een wonder; zeldzaam harmo nisch is dan ook het effect. Nauwe lijks zijn de laatste klanken ver klonken of de heer Von Neurath spreekt een kort welkomstwoord. Zijn gedegen gestalte, zijn prettige stem hooren als het ware thuis in deze zaal. Dan spreekt nog de Beier - sche minister-president Siebert in zijn kwaliteit van leider der Acade mie, en vervolgens is het woord aan de redenaar van heden, dr. E 'ich. 'Zijn thema, de geestelijke grondsla gen van het nieuwe Europa, is even veelomvattend als actueel. Maar Dietrich zou niet perschef van het Derde Rijk kunnen zijn, als hij dit probleem niet onder de knie had en er over praat gelijk alleen iemand kan praten die een probleem be- heerscht en wiens woorden ontsprui ten zoowel aan verstandelijk inzicht als aan vast gewortelde overtuiging. Dietrich gaf een programrede. Hij baseerde zich, uiteraard, op de be ginselen van het nationaal-socialis- me, doch hij bepaalde zich niet tot Duitsche verhoudingen of Duitsche toestanden. Wijsgeerig-practis'ch leg de hij de geesMij'-e f'-"d>?"ten, waarop Europa na den oorlog zal her bouwd worden en waaraan wij allen reeds nu behooren te bouwen, wil Europa in den kortet mogelijken tijd zijn nieuwe vormen en nieu./e kan sen kunnen vinden. Zij, die naar Praag kwamen in de meening, een propaganda-rede te hooren, vergisten zich. Trouwens, het feit dat de Mün- chener Academie als organisatrice optrad, is een aanwijzing, dat het ditmaal ging om meer principieele aangelegenheden dan als regel in propaganda-redevoeringen worden behandeld. GELIJKE KANSEN. Ademloos, volgdei. de aanwezigen dr. Dietrich's klare, met kracht van overtuiging gesproken woorden. De spreker liep storm tegen de oude wereld, die was opgetrokken op de zuilen van het individualisme. Hij sprak van een „kopernikanischen Wendung des Geistes", hiermede be doelende de ontdekking der laatste jaren, dat niet de individu, doch de gemeenschap de eenheid is, waarom het menschelijk leven behoort te draaien. Het volk, de volksgemeen schap is de basis van het echte le ven; slechts hij, dië zijn volk dient, leeft ten volle. Een nieuwe vrijheid is bezig in Europa te groeien. De z.g. vrijheid uit de dagen van het liberalisme was schijnvrijheid. Dr. Dietrich's stem verhief zich, toen hij dit thema aanroerde. Gelijk zulks ook het geval was toen hij afreken de met de dwaasheid der Fransche revolutie, volgens welke de men schen gelijk geboren zouden zijn. Niets is immers minder waar dan dat! De menschen verschillen allen van elkander; doch de gemeenschap moet zorgen, (in haar eigen belang zoowel als in het belang van de indi vidu, dat alle menschen gelijke kan sen krijgen om nuttige leden van het eigen volk te kunnen worden. En wat van de menschen binnen eene volksgemeenschap geldt, geldt mu tatis mutandis ook van de volkeren binnen de (Europeesche) volkeren gemeenschap. Wie iets presteert, krijgt een goede plaats. Wie niets presteert, moet genoegen nemen mei een derderangsplaats. Welk een ver maning voor vele naties! Welk een les is er ook voor het Nederlandschs volk uit deze opvattingen te trek ken! En dan te bedenken, ddt het Nederlandsche volk tot zoo groote prestaties in staat is en daarvan ook steeds heeft doen blijken, doch dat het thans, goeddeels morrend zich abstineert van positieven, concreten arbeid in Europeesch verband. Dietrich's rede. In scherpe, duide lijke trekken schetste Dr. Dietrich de normen, volgens welke geleefd behoort te worden, de categorieën, waarin de Europeesche mensch be hoort te denken. Engeland aldus ongeveer spreker is nog het krach-" tigste bolwerk van het oude; na de zen oorlog zal het als zoodanig geen invloed op het continent meer' heb ben. Meesleepend van voordracht, helder van dictie, krachtbewust van bouw en streng logisch als Dr. Die trich's rede was, kon zij niet nala ten op alle aanwezigen een diepen indruk te maken. Ons was het te moede, alsof Dr. Dietrich in deze feestelijk versierde Spaansche zaal in den Prager burcht het startschot loste voor Europa's geestelijken her bouw. Het was aldus een jong journalist alsof Dr. Dietrich dien middag als heraut, meldende de komst van een nieuw geestelijk Europa, op den burcht voor het fo rum der aanwezigen verscheen. Laat des avonds ontving de Rijks protector hen, die des middags in de Spaansche zaal tegenwoordig wa ren geweest, in zijn ambtswoning, het prachtige Czernin-paleis. Ook nu weer in de groote ontvangzalen een schittering en dwarreling van uniform, rok, onderscheiding en staatsiekleedij. De gastheer, met Mevrouw, liet allen aan zich voor stellen. Innemend en belangstellend informeerde hij links en rechts. On gedwongen gesprekken ontwikkel den zich tusschen de aanwezigen. Opnieuw vernamen wij vele vreem de talen. De bonte rij der internatio nale journalisten, met wie wij de reis van Berlijn naar Praag hadden ge maakt, ontbrak niet op het appèl. En niet in de laatste plaats waren zij het, die over het gehoorde van dien middag levendige discussies voerden. Lang na middernacht reden wij terug door de stad naar ons ho tel. Wij hadden weer een ander aspect van Praag, in stralende ac tualiteit leeren kennen: het Euro- peesch-cultureele aspect. NAARHÜIS. Praag ligt achter ons. Dresden, Leipzig, Maagdeburg, volgen betrek kelijk snel. Een terugreis biedt veel al minder verrassende dingen dan een heenreis. Het leven van allen dag herneemt reeds op de reis naar huis zijn rechten. Wij spreken over ons werk, over Haagsche plannen en berekenen, hoe laat wij thuis zul- G. C. Endert: „Ons volk is altijd, en terecht, geprezen om zijn spontane bereidvaardigheid om te helpen, waar dit noodig is. De vele nooden van den komenden winter vragen thans meer dan ooit om leniging". Lansedijker Groenten- Centrale. Bestuursvergadering. Het bestuur van de veilings ver - eeniging Langendijker Groenten- Centrale vergaderde Dinsdagmiddag in het vergaderlokaal van de veiling, onder voorzitterschap van den heer H. Schelhaas, burgemeester van Broek op Langendijk ambtshalve voorzitter. De voozitter memoreerde in zijn openingsrede hetgeen in het afge- 'nopen jaar is gebeurd. De tuinbouw is dankbaar voor de redelijke op brengst der producten; deze is een oewijs van de onmisbaarheid van Jen land- en tuinbouw. Het is geluk kig, dat wij een sterke organisatie hebben, welke door de Duitsche overheid erkend wordt en waarmede rekening "wordt gehouden. Spr. hoop te, dat de levering in de' komende veertien dagen het voorgeschreven kwantum zal bereiken. De overgang van het veilingsgebouw aan de L.G. C. noemde spr. een zeer belangrijke gebeurtenis. De raad van Broek op Langendijk heeft de overdracht be vorderd, omdat de veiling in goede handen kwam. In het komende voor jaar zullen wij het 25-jarig bestaan van de L.G.C. herdenken. De omzet van de veiling beliep in de maand November van het afge- loopen jaar 162.776,95 (vorig jaar f 105.655,68), December 96.244,45 (v. j. 144.965,39). Totaalomzet van 1940 was 2.'376.680,20 (vorig jaar f 1.539.573,67). Op verzoek van de vaste lasten- comissie besloot het bestuur 30 bij te dragen in de door deze commissie gemaakte onkosten. Er was weer heel wat bereikt te Koedijk. De ren tebetaling was voor 5 jaar bevroren tot een bedrag van 13052. Er werd een afschrijving verkregenvan f' 1035,05; aan vermindering van af lossing 230; renteverlaging 8275. Aan steun van de regeering wera 2130 beschikbaar gesteld. Ten aanzien van de omzetbelas ting op groenten en fruit werd mede gedeeld, dat hierop aanstonds 1 zal moeten worden betaald, behalve van de producten, welke voor fa briekmatige verwerking of voor ex port worden gekocht. Het dag. be stuur is van meening, dat, wanneer wordt geheven boven het ge wone veilinggeld, in totaal dus 3 men er wel zal zijn. Dit voorstel zal aan de algemeene vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. De aanvoerregeling voor de kool, zooals wij die reeds hebben gemeld, werd eveneens besproken. Hiervoor zal ook de kool uit de koelhuizen in aanmerking komen, als het verplicht wordt. Voor de alg. vergadering van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland stelde de heer W. Visser voor, er door middel van dat bureau op aan te dringen, dat de door -rijk len zijn. Die berekeningen vallen ongunstig uit; op een zoodanig uur, dat geen taxi meer is te krijgen en als de trein uit Berlijn vertraging zou hebben misschien zelfs in het holst van den nacht. Maar gaat daar niet toch een trein naar Hol land? JaKunnen wij mee? Nou begint u met in te stappen en ver der zullen wij zien. En zoo bevin den wij ons in een soldatentrein, die „geladen" js met mannen, die van verlof terugkeeren. Een oogen blikje schijnt het, dat wij rechtsom keert moeten,maken, maar dan komt het goede bericht: De heeren kunnen blijven zitten. En pieteen komt een goedmoedige onderofficier ons waar schuwen, dat, als de heeren dan toch meerijden, wij ook maar moeten mee-eten. Welke uitnoodiging na een doorreis van. een nacht, zeer welkom is, en een hoera'tje onzer zijds ten gevolge heeft, als wij erva ren, dat de Duitsche soldatenkok een enorme pan Hollandsche erwtensoep gereed heeft staan. En vermoedelijk is de kok het nog niet met zijn maat eens, wat nu grooter is: Een Duitsche soldaten- maag of de maag van een Neder- landschen journalist. en provincie verstrekte credieten aan den tuinbouw worden geannuleerd, teneinde de betreffende bedrijven weer op een gezonde basis te stellen. Nu onder de veranderde omstandig heden de producten tegen een nor malen prijs als hoogste en laagste basis worden afgenomen en deze prijs berekend wordt voor bedrijven die geen overbelasting dragen, is er alle reden,genoemde voorschotter. te annuleeren, temeer daar de prij zen der bedrijfsgronde-n zijn vastge legd op het peil van 10 Mei 1940, waardoor de weg is afgesneden om door verkoop tegen hoogere prijzen van deze zwaardere lasten af te ko men. Aflossing der credieten zal nu moeten geschieden uit de bedragen voor het levensonderhoud of de reserve voor oogstrisico's. Dat is om economische en sociale redenen on- gewenscht, aangezien de productivi teit der bedrijven er ernstig door geschaad zou worden. Het dag. bestuur zou liever zien, dat het voorstel antlers werd inge kleed. Men zou beter kunnen aan dringen op het betrachten van meer soepelheid bij de afwikkeling var deze credieten. De heer Quant kwam nog eens terug op het voorstel dat de heer Trcmp in de vorige vergadering ge daan had, n.l. om 5 op de prijzen te leggen en daaruit de credieten af te lossen. De consument zou daar door zwaarder belast worden, maar dit zou een compensatie zijn voor de te lage prijzen van voorheen. De voorzitter zeide, dat het hem wel sympathiek aandeed, maar dan krijgt men het element kapitaal verstrekking in de prijzen uitgedrukt cn dat is niet juist. De heer Visser meende, dat de genen, die geen credieten hadden gehad, hierdoor bevoordeeld zouden worden, hetgeen niet de bedoeling van den heer Quant was; die wilde dit geld apart beheeren. De heer Hoogland te Si.nt Pancras meende, dat men hier te doen had met een meer specifiek Noordhollandsche zaak, welke eigen lijk niet op haar plaats was bij het Centr. Bureau. Nadat nog verscheidene heeren over dit onderwerp het woord had den gevoerd, besloot men dit voor stel te plaatsen op de agenda van de L.G.C.-vergadering. Dan kunnen de aangesloten vereenigingen zich er over uitspreken. Bij de rondvraag deelde de heer Wagenaar (Koophandel) mede. dat voor deze week dagelijks drie wagons aangevraagd zijn voor ver lading te Heerhugowaard. Op de vraag van den heer O. d e Vries werd geantwoord, dat ooi: de tuinders uit Oterleek en de Scher- meer te Heerhugowaard kunnen la den. De heer A. H o o g 1 a n d brach de richtprijzen ter sprake. Spr. was van meening, dat het Centr. Bureau veranderingen heeft aangebracht in het rapport, dat is samengesteld door de tuinbouw- en veilingsorganisatic over deze prijzen. Hoe kan dat nu? De heer d e B o e r heeft een uit voerige toelichting gegeven, welke wij reeds eerder hebben vermeld Het komt hierop neer, dat de N.G P.C. de winstmarge heeft verlaag;- van 30 tot 20 en dat bij de gele kool rekening is gehouden met d( nateelt. In de prijzen zal wel gee:, verandering mogelijk zijn, is spr.'s oordeel. De heer Hoogland meende, dat de nateelt van het z.g. Broeker veld wel degelijk voor een hoogerer. prijs in aanmerking kwam, aangezien het op veel duurder land is geteeld. De heer Madderom vestigde er de aandacht op, dat de prijzen ir. Duitschland hooger zijn. Kan daai de aandacht op worden gevestigd? De veilingleider zeide, dat in Duitschland drie prijzen gel den voor verschillende streken. Een regeling van de prijzen in Nederland op denzelfden voet zou niet moge lijk zijn. Men zou te veel factoren krijgen, die meespraken. De heer B ij p o s t drong aan op beter openmaken van het ijs bij het parkeerterrein en de laadplaats aan het spoor. De veilingleider antwoord de, dat daaraan veel ten koste wordt gelegd. Daarna sluiting. Postgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven! INVENTARISATIE VAN STAPELPRODUCTEN. De voorraad stapelproducten bij de leden van „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude was op 27 Januari: Roode kool 78 wagons (v.j. 111 wagons); gele kool 57 w. (v.j. 82 w.); Deensche witte kool 169 w. (v.j. 213 w.); Uien 19 w. (v.j. 25 w.); Peen 2)4 w. (v.j. 5'/, w.); Kroten 1 w. (v.j. 3 w.), totaal 326 w. (v.j. 439K w.) van 10 ton. De cijfers tusschen haakjes zijn van December 1940. Bij de leden van „De Toekomst" te Zuidscharwoude lagen opgeslagen: 40 wagons roode kool (50 wagons); 47 w. gele kool (61 w.); 73 y2 w. Deensche witte kool (94 w.); 13 w. uien (15 w.); 1)4 w. peen (4 w.); en 114 w. kroten (2 w.). Totaal 176)4 w. (226 w.). Alles in wagons van tien ton. De cijfers tusschen haakjes 'even den toestand op 2 December 1940 weer. HEERHUGOWAARD. Winterhulp. - Tot stijving van de kas der Winterhulp zijn door het plaatselijk comité middelen beraamd om meer met de bevolking als zoo danig in contact te komen. Daartoe zijn een drietal feestavonden georga niseerd. De eerste wordt Zondag a.s. gehouden in café Schut onder mede werking van den paatselijken humo rist D. Jongkind. De leiding der mu ziek heeft Martien Beemsterboer op zich genomen. Door den burgemeester werd een tweede afdracht van het hoofd comité ontvangen. BEEMSTER. Afscheid van dr. Veening. - In verband met zijn vertrek naar Ugchelen (Veluwe) heeft dr. Vee- ning afscheid genomen van zijn patiënten. Een daartoe samengesteld comité heeft Zondag patiënten en oud-patiënten samen geroepen, in de groote zaal van „Het Heerenhuis", die geheel bezet was. De burgemees ter sprak den vertrekkenden ge neesheer toe namens het gemeente bestuur, het Witte Kruis en namens de patiënten. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. - Mijnhardt's poeders per stuk 8 et. Doos 45 et Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 cf. Doos 50 ct. Spr. wees erop, dat dr. Veening 25 jaar lang zeer velen in de ge meente uitstekende diensten heeft bewezen (hij verleende o.a. hulp bij de geboorte van 2000 kinderen), waarvoor hij hem hartelijk dank zegde en uit naam van het gemeen tebestuur de vroegere luidklok van de brandweer schonk, ter plaatsing in den tuin. Voor het nuttige werk ten behoeve van Het Witte Kruis werd een windwijzer aangeboden voor den tuin in Ugchelen. Voorts bood spr. een album aan met foto's uit den Beemster, vergezeld van de handteekeningen der schenkers. Verschillende sprekers voerden nog het woord bij het aanbieden van bloemen, waarna dr. Veening zijn hartelijken dank betuigde voor de herp gebrachte hulde. Van de gele genheid om persoonlijk afscheid te nemen, maakten velen gebruik. HENSBROEK. Een praatmiddag. - Uitgaande van de tuinbouwvereeniging „Ons Belang" is voor haar leden een praatmiddag gehouden in café Kos- sen over bemesting, ziekte en hare bestrijding. De heer Basjes, tuin- bouwleeraar te Hoorn begon zijn in leiding met de opwekking om de kunstmest, die slecht is te krijgen, zoo goed mogelijk te gebruiken. Vooral kali is in slechts geringe hoe veelheid te krijgen. Spr. zette ver volgens het groote verschil in kwa liteit en ligging van het land uiteen. Vooral laag land heeft weer een andere behandeling noodig dan het hooger gelegene. Ook goede af watering is een groote factoij. Om een volledige en zoo goed mogelijke bemesting te geven behoort iedere tuinder zijn grondsoort goed te ken nen. Sommige gewassen vragen veel van den grond, vooral als twee keer wordt geteeld. Aan de hand van cij fers zette spr. uiteen, dat het eene stuk grond gebrek heeft aan dit, het andere weer aan dat. In Hensbroek is de grond over het algemeen goed; het kaligehalte is hier niet te hoog. Vooral de laatste jaren is hier te wei nig bemesting gegeven. Spr. beval voor bijbemesting bagger en stalmest aan. Verder besprak de heer Basjes de bestrijding van aardappelziekte en ziekte in de uien en de kool. Sterk drong hij aan op vroeg spui ten. Ook het ontsmetten van zaden is een eerste vereischte. Na de pauze werd gelegenheid ge geven voor het stellen van vragen. Hiervan wordt een ruim gebruik ge maakt en ieder was over de beant woording tevreden. 103. De professor controleert nu of alles in orde is, en 4 zegt tegen Pam, dat hij 'nu zijn eerste zuurstoftablet moet innemen. Hij gaat nu naar een grote handle, haalt deze over en 104. Langzaam schuift een deur open en een ontzetten de warmte stroomt de kamer binnen. Instinctmatig doet Pam een stap terug. „Ziezo", zegt de professor, „nu gaan we naar buiten".

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7