Toelichting op de textieldistributie. Buiten gebruikstelling radiotoestellen. 5°|o prijsverhooging in hotel-restaurant en cafébedrijf. Punten waardeering voor eenige textïel- goederen. VRAAG en AANBOD 35 cent per vijf regels Reizend uitoefenen van bedrijf. Griep, Kou, Pijn. wJenhiK TWEEJUE BLAD 2 Strenge maatregelen tegen de ontduiking. In een persconferentie heeft de heer H. G. Heij, directeur van het Rijkbureau voor de distributie van textielproducten door den handel eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distributieregeling voor tex tielproducten. Hij heeft daarbij ook over eenige aanverwante onderwer pen gegevens verstrekt. Kleed ingactie. In de eerste plaats deelde hij mede wat de resultaten zijn geweest van het systeem van inlevering en uit- deeling van gebruikte kleedingstuk- ken. In totaal zijn in de afgeloopen distributieperiode 181.857 groote kleedingstukken ingenomen, waarvan 150.813 overjassen en mantels, 16.368 heerencostuums en 14.676 wollen dekens. De heer Heij bracht dank aan de landgenooten, die hun kleeding heb ben beschikbaar gesteld en aan de kleedingcomité's die deze vorm van hulpverleeningzonder kosten mo gelijk hebben gemaakt. Weder uit gereikt zijn aan Nederlandsche vrou wen en mannen in dezelfde plaats van inwoning: 169.249 stuks, zoodat nog 12.603 groote stukken in voorraad zijn, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden verdeeld. Deze kleedingactie is zeer verheu gend verloopen aangezien het aldus mogelijk is geweest een waarde van ongeveer 1 millioen gulden zonder kosten aan de meest behoeftigen te doen toekomen. Het is de bedoeling ook voor de volgende distributie- periode een dergelijke regeling te ontwerpen. Voorts deelde de heer Heij mede zich in verbinding te hebben gesteld met Winterhulp Nederland en er voor zorg te hebben gedragen, dat menschen, die door Winterhulp kun nen worden geholpen en misschien formeel niet aan de voorwaarden voor de verstrekking van kleeding en dekking in aanmerking komen, te laten voorgaan bij de voorziening. In bewaring geven of verzegeling. Zooals bekend is ieder, die in het bezit is van een radio-ontvang toestel onverschillig, of dit ge bruikt wordt of niet verplicht een luistervergunning aan te vra gen en de luisterbijdrage te be talen. Wie zijn toestel tijdelijk niet wil of kan gebruiken, en zich ook niet definitief van zijn toe stel wenscht te ontdoen, heeft thans de keuze, om dit toestel, hetzij bij den P. T. T.-dienst, hetzij bij een radiohandelaar in bewaring te geven, of het, bij zich thuis, door den P.T.T.- dienst te doen verzegelen. In bewaring geving bij den P. T. T.-d i e n s t kan bij alle kantoren van den postdienst, behalve poststations en postagent schappen, geschieden. Wie hiervan gebruik wil maken, pakke zijn toestel op deugdelijke wijze in, zorge voor een duidelijke vermel ding (b.v. door een opgeplakt etiket van zijn naam en adres en brenge het toestel naar het naast- bijgelegen postkantoor. Teneinde zich van den inhoud te vergewis sen kan de postambtenaar opening van het pakket door den recht hebbende- bij inlevering, en zoo noodig ook later, verlangen. Bij de inlevering wordt een ontvangbe wijs verstrekt. De bewaring van het toestel geschiedt geheel op risico van den bewaargever. Goede werking van het toestel na beëin diging der bewaargeving kan niet worden gegarandeerd. De bewaarkosten bedragen 3, per jaar, met vooruitbetaling van 1,50 bij de inlevering en vervol gens na elke zes maanden hetzelfde bedrag. Het toestel wordt even tueel alleen onder overlegging van het ontvangbewijs weder terugge geven. Op terugbetaling der be taalde bewaarkosten kan, ook al is de termijn, waarvoor betaald is, slechts gedeeltelijk verloopen, geen aanspraak worden gemaakt. In bewaring geving bij een radiohandelaar moet, zoowel door dengene, die het toe stel in bewaring geeft als door den handelaar worden medegedeeld aan: het hoofdbestuur der P.T.T., technische dienst radio, Scheve- ningscheweg 6, 's-Gravenhage. Hierbij dient merk, type en fabricagenummer of bij het ont breken daarvan een korte om schrijving van het toestel te wor den vermeld. De radiohandelaar is verplicht elk bij hem ingeleverd toestel van naam en adres van den eigenaar te voorzien. Verzegeling van P. T. T. maakt het mogelijk» het toestel thuis te bewaren; toeetellen in ver voermiddelen kunnen eveneens worden verzegeld. Wie een toestel wil laten verzegelen, vrage dit schriftelijk aan bij het hoofdbe- st(jug de? P. T. T. technische dienst Dergelijke menschen, die door Win terhulp geholpen kunnen worden, zullen zeker niet op de formaliteiten van de distributieregeling vastloo- pen. Rotterdam, Zeeland en de Grebbestreek. Een ander gunstig resultaat kon de heer Heij nog mededeelen: De voor ziening van textielproducten van de geteisterde bevolking van Rotterdam is thans verzekerd. Van het begin of heeft het rijksbureau alle moeite ge daan eerst Rotterdam te helpen. Thans is men zoover dat verklaard kan worden dat de bevolking aldaar het noodige kan krijgen. Neemt men in aanmerking voor hoevele mil- lioenen aan textielproducten in Rot terdam verloren is gegaan, dan moet men dit een groote prestatie noemen van de leveranciersgroepen aldaar. Thans is het de bedoeling te be ginnen de benadeelde groepen in het geteisterde Zeeland en in de Grebbe streek van het eerstnoodige te voor- ien, opdat men ook daar zijn ver loren gegane voorraden kan aan vullen. De strijd tegen ontduiking. Wat dan de distributieregeling zelve betreft, legde de heer Heij bij zondere nadruk op de bestrijding van den kettinghandel en van de prijsop drijving. De detailhandel heeft tot nu toe een betrekkelijke vrijheid ge had. Zonder aan den bona-fide-han delaar te kort te willen doen, moest de heer Heij toch bekennen, dat de luxe van de vrijheid toch wel wat groot blijkt te zijn geweest. Hij zie', zich dan ook genoodzaakt voortaan de strengste maatregelen te nemen, nemen. Tot vandaag zijn er 107 ver gunningen ingetrokken, d.w.z. dat deze 107 zaken gesloten zijn. De heer Heij vreest dit aantal binnenkort met eenige honder den te moeten vermeerderen. Het kan niet worden toegelaten dat enkelingen zich ten koste van de gemeenschap bevoordeelen. Bij het publiek is het grootste euvel de handel in kaarten geweest Men kocht kaarten op van menschen aie zef geen geld hadden om hui. textielkaarten ten volle te besteden Het ware een betere uiting van radio, Scheveningscheweg 6, te 's-Gravenhage. Men krijgt vooral bericht van dag en uur, waarop de verzegeling zal geschieden. Het toestel moet in het bijzijn van den met de verzegeling belasten amb tenaar op deugdelijke wijze wor den verpakt. Dit pakket wordt ver volgens verzegeld. De kosten dei- verzegeling bedragen 0.75. P. T. T. behoudt het recht, het zegel van tijd tot tijd te controleeren. Blijkt het zegel niet intact te zijn, dan is men in overtreding en stelt men zich aan strafvervolging bloot. Wil men een verzegeld toestel opnieuw gaan gebruiken, dan vra ge men een luistervergunning aan en deele daarbij mede, in het bezit van een verzegeld toestel te zijn. Bij de uitreiking van de vergun ning wordt het zegel vanwege de P. T. T. verbroken. R a d i o-g ramofooncombi- naties gelden, ook wanneer zij uitsluitend voor het draaien van platen worden gebruikt, als radio ontvangtoestellen, indien het, naar het oordeel van P. T. T., niet wel doenlijk is, met handhaving van het gramofoongedeelte, het luisteren naar de radio uit te sluiten. Wie voor dergelijke toestellen geen luistervergunning wenscht aan te vragen, moet dus tot bewaargeving of verzegeling overgaan. Het Hoofdbestuur van Horecaf meldt ons: Het .Besluit op de Omzetbelas ting 1940 houdt een bepaling in. waarbij het verboden wordt om met ingang van 1 Februari 1941 de omzetbelasting apart in reke ning te brengen. Door deze bepa ling komt het besluit van Horecaf, waarbij de leden verplicht werden aan het publiek een toeslag op de prijzen van 4 pet. tot verhaal van de omzetbelasting in rekening te brengen, te vervallen. De omzet belasting zal daarom vanaf ge noemden datum in de prijzen ge calculeerd worden. Op grond van een onderzoek naar den invloed van de nieuwe omzetbelasting op het Hotel-, Restaurant- en Café bedrijf heeft het Hoofdbestuur van de desbe treffende regeeringsinstanties toe stemming gekregen om met ingang van 1 Februari 1941 in het Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijf een prijsverhooging van 5 pet. door te voeren. Die verhooging zal dus worden toegepast op het logies met ontbijt, prijzen voor zitkamers, badkamers, baden, zaalverhuren, vaste menu's en dagschotels, kleine eetwaren, wijnen per flesch, als mede op de consumpties in het Cafébedrijf. Het ligt daarbij in de bedoeling de prijzen voor Hotel- en Restaurantvertering af te ronden naar b'eneden tot een veelvoud van 5 cent. Bedraagt echter na toepas sing van de verhooging de uit komst een veelvoud van 2 y. cent of meer, dan zal naar boven wor- sociaal besef geweest, indien men deze menschen aan geld had gehol pen om hen in staat te stellen hun punten wel te besteden. Voorts noemde de heer Heij het een vreemd verschijnsel dat juist de textielafdeeling van het distributie systeem zoo bestormd wordt met aanvragen voor extra-toe wij zingen. De toeloop is zoo groot geweest, dat de heer Heij maatregelen heeft moe ten nemen, om te waarborgen dat speciale vergunningen alleen dan worden verstrekt, wanneer werke lijke noodzaak aanwezig is. Op een vraag of men punten van de oude puntenkaart nog kan opma- k.e, antwoordde de heer Heij ontken nend. Weliswaar is de winkelsluiting in de laatste Januaridagen velen een streep door de rekening geweest, dcch dit zij een troost: de punten die in deze laatste dagen aangeboden werden, waren meestal niet de pun ten van de eigen textielkaart, zoodal deze winkelsluiting in hoofdzaak degenen getroffen heeft, die handel in kaarten hebben gepleegd. Mocht het geval zich voordoen dat iemand zijn eigen kaart nooit heeft kunnen gebruiken wegens gebrek aan geld en nu ineens geld heeft gekregen, dan kan zoo iemand met inlevering van zijn ongebruikte kaart zonder punten geholpen worden door het plaatselijk distributiekantoor. Wat de puntenwaardeering nu betreft, deze is inderdaad hier en daar hooger dan in de vorige periode. Het rijksbureau is er echter van uitgegaan, dat het beter was de goederen hooger te waardeeren, dan punten uit te geven, die later niet voor goede ren in te lossen zouden zijn. Dan zou men slechts een voorraad papier onder de bevolking heb ben gebracht zonder de aan wezige textiel voorraad eerlijk te hebben verdeeld. Zooals het nu is, geeft de waardeering der verschillende artikelen in ieder geval de zekerheid dat tijdens de geldingsduur van deze kleeding- kaart de zekerheid bestaat, dat de bevolking haar punten ook besteden kan. RADIO IN AUTO'S. In antwoord op een verzoek van de K.N.A.C. om vrijstelling te willen verleenen van de radiobelasting voor ontvanginrichtingen in opgelegde auto's, deelde de directeur-generaal dei- P.T.T; nader mede, dat in ieder geval van alle aanwezige ontvangin- lichtingen (dus ook die in opgelegde motorrijtuigen) aangifte moet wor den gedaan. Bij deze aangifte kan men dan vermelden, dat de ontvarig- inidchting is gemonteerd in een opge legd motorrijtuig. Dan zal, zoolang de bijzondere tijdsomstandigheden aanhouden, voorloopig voor deze Ontvanginrichtingen geen luisterver gunning worden uitgereikt, zoodat men ook geen luisterbijdrage ver schuldigd is. Omtrent eventueele verzegeling der hier bedoelde ont vanginrichtingen zullen nadere be palingen bekend worden gemaakt. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat wederom 8 slagers wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleesch door de. Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Voorts werd een slager uitgesloten wegens het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte schapen. Tegen alle betrok kenen is proces-verbaal opgemaakt. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Aangehouden zijn de 23-jarige R Z. v. d. W. en de 19-jarige E. B., bei den te Haulerwijk, verdacht van po ging tot doodslag. Op de Veemarkt ie Groningen, waarbij v. d. W. bij een twist in een café meteen dolk mes een bezoeker een steek in den cchouder toebracht. De toestand van het slachtoffer, dat in het Aeadami- sche ziekenhuis is overgebracht, is ernstig. WASCH- EN STRLKINRICHTING AFGE3RAND. De brandweer te Leeuwarden werd gisternacht gealarmeerd voor een felle brand, welke was ontstaan in de wasch- en strijkinrichting „De Noordster" van den heer F. Feenema aan het Zuidvliet. Met zes straten werd het vuur bestreden. Het ge- heele pand, een gróote voorraad goe deren, welke gereed stonden, om aan de klanten te worden bezorgd, gin gen verloren. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. den afgerond tot weer een veel voud van 5 cent is verkregen. Ten aanzien van de Caféverte ringen zal echter de afronding steeds op een cent naar beneden moeten geschieden. Als gevolg hiervan zullen prijzen beneden 0,20 niet verhoogd kunnen wor den. Het publiek zal er derhalve aan moeten wennen, dat b.v. de prijzen voor de koffie, theè, bier en een borrel, welke in het alge meen 0,20 a 0,25 bedroegen, thans 0,21 en 0,26 zullen gaan worden. Bij de nieuwe puntenwaardeering is in de eerste plaats wijziging ge bracht in de indeeling der goederen. Tot dusver werden de artikelen onderscheiden in die, vervaardigd uit kunstzijde of natuurzijde en die, vervaardigd uit wol katoen, of an dere grondstoffen. Tharis zijn de artikelen in drie groepen verdeeld en wel a. die, van natuurwol of natuurwolhoudend; c. die van kunstzijde en natuurzijde en c. die van andere grondstoffen, o.a. celvezel, kunstwol, katoen, linnen, e.d. S Ook in de goederen, welke onder de distributie vallen, is wijziging ge bracht, doordat thans verschillende nieuwe artikelen in de distributie zijn opgenomen. Tenslotte zijn tal van artikelen op een hooger aantal punten dan tot dusver gewaardeerd. We ontleenen aan de nieuwe lijst het volgende: borstrok met mouwen (van stof, tricot of gebreid): voor mannen resp. voor de groepen a, b en c: 14, 11 en 14 punten, voor jongens 6, 6 en 6 en voor meisjes 6, 5 en 6; zonder, of met 1/4 mouwen (van stof): voor mannen 7, 6 en 7; voor vrouwen 12, 6 en 12; voor kinderen als boven; broek (lange, rij-, tennis-, fiets-, en strandbroek) van stof: voor man nen 28, 28 en 28; voor vrouwen 18, 10 en 16, voor jongens 14, 14 en 14 en voor meisjes 11, 7 en 10; costuums 3-deelig (colbert-, jac quet-, sport-, smoking-, rok-) be staande uit jas, broek en vest: voor mannen 80, 80 en 80; voor jongens 50, 50 en 50; 2-deelig bestaande uit jas en broek; voor mannen 70, 70 en 70 en voor jongens 40, 40 en 40; dameshemd, langer dan 90 cm to taal, met ronden of vierkanten hals (van stof): 20, 13 en 20; langer dan 90 cm totaal, alle andere modellen (stof, tricot of gebreid): 12, 7 en 12; korter dan 90 cm totaal (van stof), voor vrouwen 12, 6 en 12 en voor meisjes 10, 6 en 10; korter dan 90 cm totaal (tricot of gebreid) voor vrouwen 10, 6 én 10 en voor meisjes 5, 5 en 5; dassen (alle soorten): voor alles 1 punt; directoire, langer dan 50 cm totaal (van stof) 12, 7 en 7; tricot of ge breid: 12, 7 en 7 geplatteerd: 11, li e'p 11; directoire, korter dan 50 cm totaal, van stof: voor vrouwen 10, 6 ên" 10 en voor meisjes 7, 4 en 6; hemd met mouwen van stof, tricot of- gebreid: voor mannen 14, 11 en 14 en voor- jongens 6, 6 en 6; zonder of met 1/4 mouwen: voor mannen 7, 8 7 en voor jongens 6, 6 en 6; jasje (colbert-, jacquet-, sport-, smoking-, rok-, cachemir-, tropical-, e.d.): gevoerd: voor mannen 42, 42 eft 42; voor vrouwen 38, 38 en 38; voor jongens 26, 26 en 26 en voor meisjes 33, 33 en 33; half gevoerd: voor mannen 39, 39 en 39 en voor jongens 17, 11 en 17; ongevoerd: voor mannen 28, 1.7 en 25; voor vrou wen 22, 13 en 20; voor. jongens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16; tricot of gebreid: voor mannen 28, 17 en 25, voor v 'ouwen 33, 33 en 33: voor jongens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16; kousen, lang en 3/4 lang (tricot) ook geplatteerd; voor mannen 6, 6 en 6; voor vrouwen, jonguis -n meis jes 6, 4 en 4; (gebreid) ook geplat teerd: voor mannen 8, 8 en 8; voor vrouwen, jongens en meisjes als bo ven; mantelpak: voor vrouwen 56, 25 en 36 en voor meisjes 44, 18 en 26; onderbroek (lang en 3/4 lang) voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 9, 9 en 9; kort: voor mannen 10, 8 en 10 en voor jongens 6, 6 en 6; overhemd met 1 losse of vaste boord (van stof): voor mannen 24, 15 en 20 en voor jongens 20, 11 en 18; (tricot of gebreid) voor jongens 13, 11 en 13; pyama (van stof) voor mannen 45, 29 en 45; voor vrouwen 30, 24 en 30; voor jongens en meisjes 25, 20 en 25 (tricot of gebreid) voor jongens en meisjes alles 16; regenjas (van gummi, gegummeer- de stof of 'transparant) ongevoerd voor mannen en vrouwen alles 25 en voor jongens en meisjes alles op 18; (van stof, ook dubbeldoek) gevoerd voor mannen 65, 60 ên 65; voor vrou wen 50, 45 en 45; voor jongens 50. 27 en 42 en voor meisjes 37, 18 en 23; regenmantels voor vrouwen en meisjes als boven voor regenjassen; sporthemd voor mannen en vrou wen 24, 15 en 20; voor jongens 20. '11 eri 18 en voor meisjes 10, 6 en 10; trui' voor mannen alles 21; voor vrouwen 19, 14 en 19; voor jongens alles 14 en voor meisjes 14, 8 en 14; tricotpakje (2-deelig) voor jongens alles 40. Door een trein aangereden. - Gistermiddag is de 71-jarige wa termolenaar C. van Tol te Zoeter- woud-e op de spoorbrug over de Meerburger Wetering door een mo- tortrein, komend uit de richting A. phen aan den Rijn aangereden. De man sloeg van de brug op het ijs en oleef met ernstige wonden aan schouder en hoofd liggen. Hij is naar het ziekenhuis te Leiden overge bracht. Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend k contant. (Dinsdags en .Vrijdags inzenden^ Te koop: gebruikte marmeren schoorsteenmantels, witte tegels en vloerplaten. A MIZEE, Laat 3. Tel. 4186. Xe koop: mooie Duitsche kruis snarige Piano, 175. 3RUINVISSTRAAT 13. Lompleet Ontdooiapparaat te koop, 220/125 v. Adres VAN DER KAAYSTR. 30 A. Te koop een mooie uitdraaihaard. UITENBOSCHSTRAAT 12. 3 Driewielde karren, solied werk, prijs billijk met een weinig gebr. ijzerwerk, dus z. g. a. n. J. VISSER, le Electr. Wagen makerij Pieterstraat. Z. g. a. n. perz. 2x3 M., heerenjas zwart, maat 50-52, m. bontvoering. Adres te bevr. bur. v. d. blad. Kamerbiljart 28.50, zeer goed onderhouden. B. BOTTMANNESTRAAT 72. Gevraagd: Radiotoestel met U.K.G. ontvangst. Brieven met bijzonder heden en prijs onder letter B 817 bureau van dit blad. Spotgoedkoop te koop: een ameublement w.o. crapaud's en diverse ander huisraad. Te bevr. LAMORAALSTR. 4, alhier. Te koop gevraagd: Huisraad en in- ooedels en ongeregelde voorkomende goederen. Tevens naaimachines en een brandkast tegen flinken prijs. DEKKER, Spoorstraat 5. Aangeboden lange wit satijnen trouwjapon (keurig), 1 keer ge- aragen, 20. Maat 38. Brieven onder létter C 818 Bur. v. d. Blad. Te koop: Net gedragen dames-, neeren en kinderkleeding. O.a. nog eenige jongensjasjes. DEN HARTOG. Koningsweg 72. le Koop een mooi 3 spelsorgei. 'W. KAMSTRA. C. W. Bruinvisstr. 1, Alkmaar. Gebr. „Kestein" H. rijw. 30. H. rijw. 1 25, 24. D. rijw. als nieuw 30. Pracht meisjesfiets 27,50 (912 j.) NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Antieke staart- en stoelklokken te Koop. Geen verkoop voor handel. Gevraagd koperen kroon, 6 of 12 armen. NIEUWPOORTSLAAN 125. Aangeboden een zoo goed als nieuwe Caria-kachel met plaat en pijp. Prijs f 25. Te bevr. H. IJSPEERT, Ritsevoort. Te koop goede 2e hands schoenen. H., D. en Iv. schoenen, .werkschoenen, 3 paar rijlaarzen, maat 41, 42 en 43. Kinder rubberlaarzen, alles in prima staat. RIDDERSTRAAT 9. Te koop uit netten inboedel: Kasten, tafels, spiegels, kamerclosets, bedden, ideeden, winter- en overjassen. Pracht koffer en salon-gramofoons (koopjes) DEKKER. Spoorstraat 5. UITSLAANDE LR AND TE GRONINGEN. Gistermiddag bracht te Groningen orand uit in de nikkel- en ver chroominrichting van de firtaa W. Ch. L. Barkema, galvaniseer- gn nik- .celinrichting in de Poelestraat. Het vuur ontstond doordat men trachtte een verwarmingsinstallatie en een met zakken afgedekt chroombad mei ehulp van een petroleumlamp te ontdooien. De zakken vatten vlam en spoedig daarop had het vuur zien aan de geheele werkplaats medege aeeld, die totaal uitbrandde. De in ventaris van de werkplaats was ver- ekerd. ZWARE BRAND IN DEN HAAG. Het A. N. P. meldt: Gisteravond om ongeveer half elf werd de Haagsche brandweer door een nachtwaker van het perceel Lange Voorhout 1 gealarmeerd voor een vermoedelijke binnenbrand, daar rcokvorming werd geconstateerd. Spoedig waren twee motorspuiten aanwezig en werd de vuurhaard opgezocht. In het perceel Lange' Voorthout 3 bleek het vuur te woe den in het trappenhuis en hierop werden de eerste stralen gericht. Om elf uur sloegen plotseling groo te vlammen uit het dak van het perceel Lange Voorhout 1 en ver spreide zich een geweldige vonken regen over de omliggende huizen. De Haagsche brandweer, een af- deeling van de Duitsche politie er van de S. S. bestreden het vuur en wisten den brand tot de perceelen 1 en 3 te beperken. Omtrent de oorzaak van de brand kon tot dusver niets worden mede gedeeld. Van het departement van bin- nenlandsche zaken is de volgende circulaire uitgegaan aan de burge meesters: De verordening 129 van den rijks commissaris behelst regelen betref fende beperking van het al reizende uitoefenen van een bedrijf voor een beapaldelijk in de verordening aan geduide zóne van het bezette Neder landsche gebied. Diegene wordt geacht al reizende een bedrijf uit te oefenen, die in eigen persoon buiten de gemeente, waarin hij woonachtig is, anders dan in geval van. vestiging van een be drijf buiten die gemeente, of anders dan op voorafgaande aanvraag be oogt: 1. waren te venten; 2. orders te verkrijgen, of bij per sonen die niet koopman zijn, of an ders dan in openbare verkoopgele genheden waren ten wederverkoop in te koopen; 3. prestaties aan te bieden, met het oogmerk om winst te maken; 4. muziekuitvoeringen, tentoon stellingen, tooneelvoorstellingen, of andere vermakelijkheden te doen plaatsvinden, zonder dat een en ander geschiedt om kunst en wetenschap te dienen; degene die onder deze bepalingen valt kan het bedrijf voortzetten in zijn woonplaats of in de plaats ai- waar hij bjj het in wérking treden van deze verordening feitelijk ver blijf hield. Aangezien bovenvermelde bepa lingen op bepaalde punten aanlei ding hebben gegeven tot eenig mis verstand, is hieromtrent van be voegde Duitsche zijde de navolgende verduidelijking verstrekt: 1. Markten. Handelaren in producten van land- en tuinbouw, van fruit-, vee-, pluimvee- en bijen teelt, alsmede in die van jacht en vischvangst, mogen deze producten op de weekmarkten verkoopen, mits: a. de producten onbewerkt zijn of door hemzelf gewonnen zijn, b. de producten uitsluitend die nen voor de levensmiddelenvoorzie ning der bevolking; c. de handelaar een vaste plaats op de markt heeft en zich tot de markt beperkt; hij mag niet na af loop daarvan buiten de markt uit gaan venten. 2. Gevestigde zaken. Ook is het bestaande bedrijven, zooals vooral groote zaken met filialen, die hun afzet tot dusverre hoofdzakelijk op het land hadden, in het vervolg verder toegestaan, om door middel van employe's, die op grond van een contract bij hen in vasten dienst zijn en die niet voor eigen rekening wérken, de clientele, die ze tot nog toe hadden te bedienen, wanneer ook de kooper ervan overtuigd is, dat hij inderdaad uitsluitend door verte genwoordigers van het centrale, be staande bedrijf bediend wordt en er van venten geen sprake is. Aankoopen ten behoeve van geves tigde zaken kunnen onbeperkt ge schieden, onverschillig van welken aard de gekochte goederen zijn. 3. Vaste klanten (van niet- gevestigde personen). De handelaar, die op grond van een voorafgaande directe of indirecte afspraak zijn klanten opzoekt valt niet onder de bepalingen van de verordening. Hij moet derhalve weten naar welke klanten hij zich moet begeven. Hier onder valt ook het bezoeken van vaste klanten. 4. Landbouwwerktui gen e.d. De handel in deze arti kelen op weekmarkten is niet geoor loofd in den zin der verordening, aangezien de gevestigde zaken in de behoefte kunnen voorzien. 5. Filmvertooningen e.d. Het vertoonen van films e.d. waarmede geen hooger belang van kunst en wetenschap is gediend valt onder de bepalingen van de verorde ning. 6. Handelsreizigers. De in het kustgebied wonende personen mogen al reizende hun bedrijf uit oefenen buiten het kustgebied. Dit is b.v. van belang voor" in het kustge bied wonende handelsreizigers. Ik meen goed te doen deze nadere aanwijzingen te uwer kennis te brengen en u te verzoeken hiermede rekening te willen houden. Voor zooveel noodig wordt opge merkt, dat los van bepalingen van de verordening nr. 129, ingevolge de desbetreffende regeling, vergunning van den stafofficier bij den gevol machtigde van den rijkscommissaris in de provincie vereischt blijft voor het betreden var» gemeenten, welke zjjn gelegen óp de Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilanden en de daar mede gelijkgestelde eebieden. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. - Mijnhaidt's poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Miinhardties" 2 st. 10 cf. Doos 50 ct. Bus contro locomotief. - Giste ren is te Rotterdam een autobus van de R.E.T. op weg naar Schiedam op het Marconiplein door de locomotief van een goederentrein gegrepen en eenige meters meegesleurd. De bus werd. zwaar beschadigd. Van de in zittenden kreeg slechts een lichte verwondingen tengevolge van glas scherven,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6