AGENDA Bekendmaking 2. EEN SLECHT GEBIT TEGEN VERLIES, PROVE TA AMSTERDA BEUt EERSTE BLAD 2 •ooiMBM Alkmaar, Maandag. GROOTE BRAND TE SPANBROEK. DE ELFSTEDENTOCHT. Naar ons werd medegedeeld heeft ook de heer J. van Beekum alhier j.l. Donderdag den Elfstedentocht tot een goed einde gebracht. TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING GULDEN VLIES „Het Concert". Zooals reeds werd meegedeeld is de directie van 't Gulden Vlies er in geslaagd om als 2e abonne mentsvoorstelling Hermann Bahr's prachtige blijspel „Het Concert" te doen opvoeren. Deze voorstelling, die door „Het Centraal Tooneel", dir. Cees Laseur, gegeven zal wor den, vindt plaats op Vrijdag 14 Febr., des avonds half acht precies. Uit de persbeoordeelingen van de eerste opvoering te Amster dam blijkt duidelijk dat hier van een bijzonderen tooneelavond ge sproken mag worden. De Telegraaf: Het Centraal Tooneel heeft het seizoen ingezet met een volledig geslaagde opvoe ring van Bahr's „Het Concert". Een menschelijke voorstelling, die alle humor en alle vreugde bezat waarover de regisseur Laseur be schikt, en waarop het publiek rea geerde met bijna on-Hollandsche spontaniteit. De Tijd: Een brillante voor stelling. Alg. Handelsbl ad: Er zijn niet 'veel moderne blijspelen zoo geestig als „Het Concert" en er zullen in ons land niet veel opvoe ringen van dit stuk gegeven zijn zoo gaaf en amusant als deze door Het Centraal Tooneel. In ieder ge val vonden de spelers een welhaast ouderwetsch contact met 't publiek. De Alkmaarsche tooneelliefheb- bers kunnen dus deze week een mooien tooneelavond tegemoet zien. 8-OCTOBER-REVUE. De propaganda-commissie van de 8-October vereeniging doet een dringend beroep op de led§n, om niet meer om kaarten te vragen voor de revue-avonden. Ieder heeft de gelegenheid gehad op den zittingsdag kaarten te komen ha len. Een zevende avond is in ver band met de groote kosten niet mogelijk. Wel kunnen nieuwe leden zich nu opgeven, om het volgende jaar in de gelegenheid te komen ontspanningsavonden te bezoeken. DE A.V.R.O.-BRIDGEWEDSTRIJD. De bridgewedstrijd van de A.V. R.O. te Alkmaar, had Zaterdagmid dag plaats in de Dancing van de Harmonie Er waren ditmaal ruim 80 deelnemers uit verschillende plaatsen in Noordholland. Er waren er uit Alkmaar, Heiloo, Bergen, Schermerhorn, Stompetoren, Scha- gen, Hoogkarspel, Velzen, Bever wijk, Krommenie, Wormerveer, Zaan dam, Schoorl, Winkel en Noord- scharwoude en Anna-Paulowna. De wedstrijd stond onder leiding van den heer Gilkens, die ook nu weer om ruim twee uur de aanwezi gen een hartelijk welkom toeriep. Het was thans de zesde maal, dat de Avro haar wedstrijden hield. Zij wilde ze ook dit jaar, ondanks de veranderde omstandigheden, zoo gaarne laten doorgaan, omdat zij de band tusschen de Avro en haar vrienden zoo versterken. Ditmaal kunnen er geen finales worden ge houden, maar de leider hoopte, dat er niet minder prettig om gespeeld zou worden Wijzende op de gewij zigde omroeporganisatie vestigde spr. er de aandacht op, dat de Avro thans den band met haar vrienden slechts kan bewaren door haar orgaan De Radiobode en hij wekte alle aanwe zigen ten zeerste op om door het lezen van dit omroepblad het contact met de Avro te bewaren. Daarna gaf de heer Gilkens nog de noodige technische toelichtingen. Het viel ook nu weer op dat de leiding bij deze wedstrijden nog altijd vast houdt aan de oude puntentelling en niet die telling invoert, die algemeen bij wedstrijden wordt gevolgd, wat betreft de premie bij deelscore en de afschaffing der belooning voor hon neurs. In drie groepen, aangegeven met de letters E, F en G, werd daarna met zeer veel animo gespeeld. Elk paar verdedigde zijn kansen op de beste wijze en het viel wel op, dat het spelpeil over het algemeen vooruitgaat. Paren, die de punten bij honderdtallen cadeau geven, ont moet men niet meer en zelfs de sterkste paren moeten hun uiterste best doen om bij de prijswinnaars te eindigen. In elke lijn van elke groep waren voor de paren 1 en 2 aardige sou venirs als prijzen beschikbaar ge steld. Na ruim 3 y, uur spelen kon met de berekening van den uitslag worden begonnen en een poosje daarna maakte de heer Gilkens de volgende resultaten bekend en over handigde de prijzen aan de dames en heeren, die er voor in aanmerking kwamen. Gaarne vermelden wij nog dat de wedstrijd een zeer prettig verloop had, zón-der een enkel inci dent. De uitslag in de diverse groepen was: Drie huizen in asch gelegd. Spuiten uit Hoogwoud en Wognum verleenden hulp. Door tot nu toe onbekende oor zaak is gistermorgen om ongeveer 3 uur brand uitgebroken in de kom van het dorp Spanbroek, ten ge volge waarvan drie huizen, die van de heeren S. Loos, expediteur, M. Bode en Th. Braakman in de asch werden gelegd. Van den heer Loos is voorts een aangrenzende loods, waarin een vrachtauto stond, aan het vuur ten offer gevallen, terwijl een aanzienlijke voorraad levens middelen in het huis van den heer Braakman, die filiaalhouder is, ver loren ging. Omtrent de oorzaak tast men ge heel in het duister. De familie Loos werd midden in den nacht wakker door 't geknetter van vuur. Zoowel dit perceel, als dat van den heer Bode brandde toen reeds fel. Zonder iets te kunnen redden moesten de beide families in nacht gewaad ook het laatste gezin was intusschen ontwaakt uit de huizen vluchten. De oude brandspuit van Span broek was spoedig ter plaatse, doch kon tegen de laaiende vuur zee weinig uitrichten. Toen het vuur ook het belendende perceel van den heer Braakman aantastte, werd telefonisch hulp uit Hoog woud en Wognum gerequireerd. De brandspuiten uit deze dorpen wa ren spoedig gearriveerd en toen men met zes stralen water kon ge ven, was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Wel leverden de door den feilen wind in het rond waaiende vonken gevaar op voor de belendende perceelen, doch door deze nat te houden, wist men te voorkomen, dat zij door het vuur aangetast werden. Men kon echter niet verhinderen, dat het derde perceel eveneens een prooi der vlammen werd. Van beide eerste woningen en de loods is in het geheel niets over. Van den winkel staan alleen nog de muren overeind. Een groote hoeveelheid levensmiddelen is ver brand of waardeloos geworden door het water. De schade is aan zienlijk. Van de inboedels kon men niets meer redden. De getroffen be woners zijn ondergebracht bij bu ren en kennissen. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN. Met ingang van heden zijn voor de koosoorten nieu we maximumprijzen vastgesteld. Voor de roode kool geldt thans een maximumprijs van 6.50 per 100 kg, hetgeen een verhooging betee- kent van 0.50; voor de gele kool is de prijs nu 5.20 en voor de Deensche witte kool 4.70 per 100 kg. Ook de uienprijzen zijn iets verhoogd. De verdeeling van de aange voerde hoeveelheden is eenigszins veranderd. De roode en gele kool moet voor 50 pet. voor export worden gereserveerd, terwijl 10 ptc. voor de drogerijen moet wor den gehouden. De Deensche witte- kool zal voor 60 pet. worden geëx porteerd, een verhooging van 10 pet.; het kwantum voor de dro gerijen is teruggebracht van 30 tot 25 pet., terwijl de zuurkoolfabri kanten nu 10 pet. van den aanvoer zullen krijgen toegewezen. Er resteert dus 5 pet. voor het bin- nenlandsch gebruik. Kroten, uien en breekpeen moet voor 50 pet. worden geëxporteerd. GESNEUVELD. Bij de wed. RademakerBot te Heerhugowaard kwam via het Roode Kruis te Den Haag bericht binnen, dat haar zoon, korporaal machinist bij den marinedienst, ge durende de oorlogsdagen gesneu veld is. Zij is de derde moeder in onze gemeente, die een dergelijk verlies te betreuren heeft. Groep E, 7 tafels, even lijn (O-W): 1. de heeren R Govers en G. C. van Gulik te Alkmaar 23 pt.; 2. Mevr. Boom en mevr. Kohier te Alkmaar 24 p.; oneven lijn (N-Z): 1. mevr. Norde mann en mevr. Heinis te Krommenie 18 pt.; 2. de heer en mevr. Lonsain te Wormerveer 20 Pt- Groep F, 7 tafels, even lijn (O-W): 1. de heeren J. Vink en Joh. Plas te Alkmaar 17 pt.; 2. de heeren D. Woudhuizen en L. H. Grootegoed te Bergen 23 pt.; oneven lijn (N-Z): 1. mej. Som broek en mej. Lek te Bergen 24 pt.; 2. de heeren A. Visser en H. C. Slot boom te Alkmaar 25 pt. Groep G, even lijn (O-W), 7 paren: 1. de heeren v. d. Vlugt en Luttik uit Velzen 21 pt.; 2. mevr. Porte en mevr. de Veer te Winkel 23 pt.; oneven lijn (N-Z), 6 paren: 1. mevr. de Munk en mevr. Vink te Alkmaar 13 p.; 2. de heeren G. Sta pel en P. Boots te Hoogkarspel met eveneens 13 p. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Liefde op ski's (comedie); hoofdrollen Anny Ondra, Paul Klin- ger, Paul Richter. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Frau Sixta (rom.)hoofd rollen Gustav Fröhlich, Franziska Kinz en Ilse Werner. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdagav. en Donderdagavond geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Koningstijger (sens.); hoofdrol len Ivan Petrov.tch, PaulHeidemann en Charlotta Susa. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Vergeet mij niet (rom.-zang- film); hoofdrollen Benjamino Gigli en Magda Schneider. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 10 Februari. 8 uur, hotel De Nachtegaal, Lange- straat, lezing met lichtbeelden over „Het plantenkleed van Marokko" door prof. Stomps uit Amsterdam, voor Solus Nemo Satis Sapit. Woensdag 12 Februari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. HET OUDE KOMT TERUG. Jaren terug, toen Bodegraven van den Basserweg nog smid was in Haringhuizen, stonden de paar den, die in zijn travaille beslagen werden, soms in „queue". Kort geleden, toen hij zijn zaak alhier overdeed aan den heer Geer- dink van Wieringen, -zag men nim mer meer een paard voor zijn sme derij. De geest was nog wel gewil lig. Helaas de met dikke spiersna- ren getooide armen toonden zich niet meer de gewillige dienaren. Noode moest hij het paarden be slaan de laatste jaren aan anderen overlaten. Het zal den thans in Alkmaar rentenierenden zeker verheugen te vernemen, dat zijn opvolger H. Geerdink, die reeds het gewone di ploma bezat, deze week te Utrecht ook het diploma voor onderwijzer practisch hoefbeslag heeft behaald. DE AANVOER AAN DE VEILINGEN. Geen dwingende maatregel. De aanvoer aan de veilingen is de laatste week weer aanzienlijk beneden het kwantum gebleven, dat eigenlijk noodig zou zijn om aan de verlangde 8 pet. per week te kunnen toekomen. De moeilijkheid was voor velen echter de vraag, hoe zij hun pro duct in onbevroren staat zouden kunnen aanvoeren, terwijl het eveneens van belang kan worden geacht, dat de prijsverhooging, welke zou komen, tegen Maandag werd verwacht, zoodat vooral de laatste dagen van de week de aan voer niet groot was. Met de groote moeilijkheden t. a. v. het vervoer is ongetwijfeld door de betreffende instanties rekening gehouden, want ondanks het feit, dat niet voldoende is aan gevoerd, heeft men nog geen dwin gende aanvoerregeling vastgesteld. Men verwacht schijnbaar, en niet zonder reden, dat, nu de vorst voorbij is en het water weer spoe dig ruim zal zijn bij aanhoudenden dooi, de aanvoeren'wel zullen toe nemen, want de tuinders willen wel wat afschipperen. Het is in 't geheel niet onmogelijk, dat de aanvoer straks zoodanig moet worden geregeld om overvoerde markten te voorkomen. Met de inventarisatie schijnt men wel eenigszins vreemd te werk te zijn gegaan. .Bij het controleeren van de gegevens der eerste en tweede inventarisatie is gebleken dat een flinke hoeveelheid stapel producten, voornamelijk roode kool, verdwenen is, althans is de voorraad aanzienlijk geringer dan wanneer men de cijfers van de eerste inventarisatie vermindert met hetgeen geveild is. Naar de oorzaken hiervan zal een onder zoek worden ingesteld. Er zal bij verschillende tuinders, wier opga ven niet kloppen, worden nage gaan, hoe een en ander is tot stand gekomen. In de tegenwoordige omstandig- HEERHUGO'VAARD In een gecombineerde vergade ring der beide tuir.bo.uwvereenigin gen Heerhugowaard en de afdeeling L.T.B.-Zuid is door den heer K. de Boer Sz., assistent bij den tuinbouw- voorlichtingsdienst, een causerie ge houden over „Bodemproductie in oorlogstijd". Spr. begon, na opening door den heer Volkers, met er op te wijzen, dat vooral de tuinbouw zeer zeker zal moeten woekeren met de toege stane hoeveelheid kunstmest, temeer daar deze tak van bedrijf, gerekend naar oppervlakte, de grootste hoe veelheid kunstmeststoffen gebruikt. Vooral vroege aardappelen en andere producten, die slechts een korten groeitijd behoeven, hebben veel direct opneembaar voedsel noodig. Om echter een juist inzicht te krij gen omtrent de kunstmeststoffen, welke direct noodig zijn, staat aller eerst een algemeen doorgevoerd grondonderzoek op het program. Naar aanleiding hiervan gaf spreker een duidelijk overzicht van een grond-analyse-verslag. (Daar meer dere cursisten en oud-cursisten van land- en tuinbouwcursussen aan wezig waren, hopen we dat dit bo demonderzoek, dat al door velen wordt toegepast, weldra algemeel zal worden. Juist in Hugowaard zal dit onderzoek zijn groote waarde bewij zen, daar de structuur op verschil lende plaatsen zeer uiteenloopend is). Hierna werd diverse gewassen be sproken en grondig ingegaan op de verschillende bemestingsvraagstuk ken. Spr. vestigde vooral de aandacht op de bagger en wees op de voordee- len, die beltbagger bezit boven bag ger, welke versch over het land ge spreid wordt en die schadelijke be- standdeelen bevat. Ook stadscompost komt tegen woordig weer naar voren. Spr. maan de hier tot voorzichtigheid aan, om dat de mogelijkheid bestaat „een kat in den zak" te koopen. Spr. besloot zijn lezing met den raad thans extra bewerking van den grond toe te passen, steeds goedge keurd zaaizaad en pootgoed te ge bruiken en ontsmetting op den juis- ten tijd toe te passen. Dit laatste is te bereiken door zich stipt te houden aan de adviezen omtrent tijdstip van bespuiting en bereiding der sproei middelen. Voor de besturen was het jammer, dat de belangstelling niet algemeen was. Om te blijven wie we zijn is het noodig, dat we met den tijd mee gaan en waardeering toonen voor hétgeen de theorie voor de practijk aan belangwekkende gegevens weet te verstrekken. Gegevens, die be langloos en kosteloos verstrekt wor den en reeds door menigeen op hun waarde getoest zijn. Ook hier is het parool „we moeten vooruit". Zij, die zich hieraan houden, be wijzen niet alleen zichzelf als pro ducent een dienst, doch staan mede in de voorste rijen van hen, die thans in deze wel moeilijken tijd mede bouwen aan ons blijvend volks bestaan. BROEK OP LANGENDIJK. Distributiekring. - Voor de vacante betrekking van ambtenaar en leider van het distributiekan toor van den kring Broek op Lan- gendijk hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. HENSBROEK. Winterhulp. - De collecten voor de W. H. N. hebben alhier opge bracht resp. 274,23, 64,62 en 79,14, totaal 417,99. Uitgekeerd is achtereenvolgens 60, 90 en 400, totaal 550. Hier is dus al heel wat meer uitgekeerd dan er gecollecteerd is. LANGENDIJK. Florimont, de zwervende zanger. - De operettevereeniging „Cae- cilia" te Noordscharwoude heeft, zooals wij reeds eerder meldden, groote plannen. De mooie operette „Florimont, de zwervende zanger" door Jan van Alfen (een bewer king naar het boek „Ik en mijn speelman" van A. v.. d. Leeuw) met muziek van den dirigent van „Cae cilia", den heer H. J. Zaal, zal zeer waarschijnlijk in Maart haar px-e- mlcre beleven. Er zullen verschillende beroeps zangers en musici aan medewer ken. Mej. M. Kliffen uit Zuid- scharwoude en de heer G. de Boer, die reeds meermalen voor de radio optrad, hebben hun medewerking r.cds toegezegd. Voorts zal het Alkmaarsch Salon Orkest, versterkt met een achttal beroepsmusici, zijn medewerking verleenen. Er is inmiddels een comité ge vormd, dat de vereeniging zooveel mogelijk steun zal verleenen bij ■ii - grootsch opgelette première. heden, nu de producten, welke voor het binnenland beschikbaar komen, onder de handelaren ver deeld worden, geeft het voor de tuinders heel wat ongerief, dat zij met kleine hoeveelheden van de laadplaats van den eenen koopman naar die van een ander moeten, om deze af te leveren. Hiertegen zijn bezwaren gerezen en nu is medegedeeld, dat de tuinders niet verplicht zijn, deze voor het bin nenland bestemde partijen op an dere plaatsen af te leveren dan het parkeerterrein, het bloembollen- gebouw of de laadplaats van de Spoorwegen. Het op andere plaat sen afleveren is niet verboden, maar het behoeft niet. is een last voor Uzelf en een hinderlijk gezicht voor Uw omgeving. Dit is een vaak onhoudbare toestand. De tandarts is hier degeen, die U met raad en daad van hulp kan zijn. Wij maken propaganda voor dit doel en verstrekken U zonder de minste verplich ting Uwerzijds een bon voor GRATIS ADVIES bij een tandarts als PARTICULIER PATIENT. Deze adviseert U naar beste weten een behandeling en geeft U de kosten op aan de hand van ons zeer laag tarief voor alle behande lingen. Indien U genegen bent dit zoo laag mogelijk gehouden bedrag aan Uw mond te besteden, dan verzoekt U te onzen kantore inschrij ving. Het staat U ook vrij na het doktersadvies van iedere behandeling af te zien. U kunt contant betalen of per week met minstens 1.zonder verdere kosten aan huis afgehaald.' Opgemerkt dient dat het maximum inkomen om in aanmerking te komen voor betaling per week bij alleen staande personen vastgesteld is op I860.man en vrouw 3000.gezin met 1 of 2 kinderen 4000. gezin met meer kinderen 5000.Dus: zij die minder verdienen dan deze bedragen, hebben recht op betaling in termijnen. Anderen dienen contant te voldoen, waar onder wij verstaan betaling binnen 3 maanden. De behandeling kan direct ingaan na de inschrijving. En de tijd van plaatsing van een VOLLEDIG GEBIT, dat wij reeds tegen den ongekend lagen PRIJS van TOTAAL- leveren, heeft niets te maken met de wijze van betalen. Onze prijzen omvatten de behandeling van begin tot eind met inbegrip van alle kosten, ook de omzetbe lasting. Aanpassing aan de moei lijke tijdsomstandigheden was het uitgangspunt. Door het vermijden van administratieve overbodig heden, aanvaarden van moderne opvattingen en zeer voordeel: ge samenwerking met eerste klas krachten konden wij geraken tot ongekend lage prijzen voor prima werk. - Speciaal te vermelden valt nog onze AUTOMATISCHE GRATIS VERZEKERING van gebit ten tegen breuk, reparaties, overzettingen en zelfs Al met al redenen te over om, nu financieele re denen U niet kunnen tegen houden en andere over wegingen in Uw eigen belang niet mogen worden aange voerd, Uw gebit de aandacht te verleenen, die het ver dient, Uzelf hooger kosten te besparen en U voor ver dere gratis inlichtingen te wenden tot de LANGESTRAAT 78a. Geopend van 912, 1.305 en op Woensdag- en Vrijdag avond van 67 uur. SCHERMERHORN. Nutsvergadering. - Voor ons Nutsdepartement trad Vrijdagavond als spreker op den heer C. ten Brug- gencate uit Heiloo met het onder werp „Atjeh en Onderhoorigheden". Thans meer dan ooit, zei de spre ker, is het noodig den band tusschen het moederland en Indië te verster ken, waarvoor de vereeniging „Oost en West" groote propaganda maakt. De voordeelen uit Indië zijn voor Ne derland groot. Volgens een opgave van den gouverneur-generaal is een vierde gedeelte van ons nationaal vermogen in Indië belegd en voor 53 leeft ons land van Indië. „Oost en West" tracht den band tusschen ons land en Indië te versterken en helpt de menschen thans, nu er geen gelegenheid is geld te verzenden, door de betalingen aan Nederlanders te doen. In Indië wonen 70 millioer. menschen, terwijl op Java een over bevolking is. In het Koloniaal Instituut te Am sterdam zijn 120 boeken over Atjeh. welk land bij onze bevolking vrijwel onbekend is. Spr. heeft 10 jaar met Atjëhers samengewerkt en liet zich in gunstigen zin uit over hun zeden en gewoonten. Toch is het voor Euro peanen moeilijk hun te begrijpen. Verschillende scholen zijn opgericht, inlandsche, zoowel als Europeesch inlandsche. Een weg is aangelegd voor autoverkeer in aansluiting op een weg door Deli, welke 1150 km lang is. Het Oostelijk deel van Atjeh is bergachtig en onvruchtbaar. Op gericht is een fabriek voor bereiding van terpentijn uit de harsboomen. Ook veel peperstruiken groeien daar. Van het groote wild noemde spr. tij gers en olifanten. Aan de hand van tal van mooie foto's, welke door den heer ten Bruggencate zelf zijn genomen, werd alles duidelijk in beeld gebracht en kreeg men een indruk van dit vrij wel onbekende land, temeer daar spr. op kernachtige, humoristische wijze de verschillende in beeld ge brachte platen behandelde. 't Was een mooie, leerzame avond en de dank door den voorzitter, den heer van Setten van der Meer, aan spr. gebracht, was welverdiend. WIERINGERWAARD. Liouidatie L. en M. - Uitgaande van de geliquideerde vereeniging Landbouw en Maatschappij werd Zaterdagmiddag een vergadering gehouden waar de heer Zuidervliet een inleiding zou houden over de vraag: Waarom liquidatie van Landbouw en Maatschappij? Ge noemde hier was evenwel wegens ziekte verhinderd. De heer D. Rademaker sprak de 20 aanwezi gen toe, o. w. eenige leden van den arbeidersbond. Na een en ander over de oude organisatie te hebben verteld, zei de voorzitter, dat het hoofdbestuur heeft besloten niet meer op zich zelf 'e blijven en. samen te werken met bet boererfront om over te gaan tot het stichten van 't Ned. Agr. Front. De samenwerking is altijd goed geweest en de strijd oprecht Óndanks dat hebben in de oorlogs dagen enkelen hier in onze gemeen te, die zagen dat door den strijd van L. en M. hun goed betaalde bijbaan tjes in het gedrang zouden komen, met enkele anderen niet ge schroomd om door laag-bij-de- grondsche pogingen enkelen van ons hier ter plaatse verdacht te maken. Hierna werd door den heer D. Kaan Kz. de liquidatie van Landb. en Mij. uitvoerig besproken, als mede wat door L. en M. is gepropa geerd, n.l. het dienen van de men schen die bij den landbouw betrok ken zijn. L. en M. heeft haar doel niet be reikt doch heeft toch veel goeds ge daan o.a. den boerenstand meer zelfbewust gemaakt. Door ,t verloop van den oorlog is veel veranderd ook op het agrarisch vereenigings- leven. We moeten de thans heerschende moeilijkheden doorworstelen en moeten de toekomst voor oogen houden. Nadat nog een paar vragen van den heer Nieuweboer waren beant woord, volgde sluiting. CASTRICUM. De Ned. Unie. - In strijd met den Castricumschen volksaard is het toch gelukt een groote organi satie te stichten, en wel een afdee ling van de Nederlandsche Unie. In een gehouden bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer Gort, kunnen mededeelen, dat in 6 maan den meer dan 500 leden zijn ver kregen in onze gemeente. De afdeeling heeft een bureau in de Burgem. Mooystraat waarin tevens ondergebracht is een inlich tingendienst voor sociale aange legenheden, waarvan reeds een veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Geen meerderheid van r.k. meer. - Schreven wij een jaar geleden dat onze bevolking toen nog een meerderheid bezat voor de r.k. met plus minus 5 pet. en dat binnen eenige jaren door den snellen be volkingsaanwas deze meerderheid in een minderheid zou worden om gezet, reeds tahns kunnen wij zeggen dat de r.k. meerderheid is verdwe nen. Het inwonerstal blijft gestadig toenemen indien hier méér woon huizen beschikbaar waren zou het aantal 9000 zeker reeds zijn gepas seerd. Postg!ro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven! OVER Z.G.N. MIDD Het Noordholl. Landbouwhuis te ons: Het zal ongeveer leden zijn, dat een bij ons vervoegde deeling dat hem aangeboden, waat deerd werd dat het 40 pet. zetmeelacht bevatten. De prijs 10 per 100 leverancier bestoi meel" uit gemalen dat hiervan een gezonden aan he proefstation te IV gen wij het v rapport: eiwitachtige s vert. stoffen 8. eiwit 12.1 pet., ver 6.3 pet., vetachtige vocht 14.4 pet., ruv pet., zetmeelachtig pet., aschbestanddee Aan de garar eiwit was dus niet al werd het doeld. Het opgeven eiwit, hetgeen werkt altijd wat het voor de veeh beteekenis is het eiwit te kennen, toch is enkel het van het eiwit nutt w rantie van 40 pet stoffen is volgens slag in het geheel bedroeg slechts 2! dien bestond volg copisch onderzoek niet uit gem Zaad zooals was uit gemalen s t r o o. Om de zetmeelv analyse te kunnen ben wij met uitzoi eiwit (waarvar de was bepaald), get van dezelfde verte: ten als bij haverstrc bruikt. Wij deden ruwvezelgehalte eenkomt. Voor he namen wij bij deze aan, hetgeen ook gebruikt wordt. By van de zetmeelwaa gèmalen bietenzaa wij dan tot het volf droge stof 85.6, 8.1, vert. werk. eiw waarde 14.88. Wanneer men vo de krachtvoer voor per 100 kg betaalt, malen bietenzaadstr king hiervan 3 mogen kosten. De per 100 kg is dus vooral wanneer men het dan met krachtv geleken, terwijl het stroo bestaat. Wel hooge eiwitgehalte stroosoort. Tenslotte willen aandacht op vestig aschbestanddeelengel pet. wel zeer hoog er geen zekerheid v OPGAV AMSTERDAMS CHI Bijkantoor Al van Maandag 10 STAATSLEENINGEN, 4 Nederland 194 4 Nederland t940 3-3)4 Nedert. 1938 3 Ned.-lndië 1937. BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbanl tno. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Be, ind. ond. buitenl. Am. Smelting Anaconda Betbleh. Steel Cities Service GeneralMotors Kennecott Copper North American Rayo Republic Steel Standard Brands Steel comm. - CULTUUR MAATSCP H. V. A. Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. P.tr Phillips Oil Shell Union Tide Water rubbers. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—JapaD I Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGE Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. "nion Pacific Can. Pac.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2