EN OMSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR VIJANDELIJKE KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Londen en Z.-O. Engeland aangevallen. BELANGRIJKE -GRIEKSCHE VLOOTBASIS GEBOMBARDEERD. Een Britsche vlootformatie heeft Genua beschoten Commentaren op de rede van Churchill. Britsche gezant te Boekarest teruggeroepen. De Engelschen verlaten Roemenië. VERDLIISTER1NGS- T1JDEN van 18,44 tot 9.05. COURANT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, eljce regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÉRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 35. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Lange-afstandsgeveehtsvliegtuigen onder leiding van kapitein Fliegel hebben gisteren op ongeveer 500 km ten Westen van de Portugeesche kust een door oorlogsschepen be schermd convooi aangevallen en vol gens tot dusver ontvangen berichten koopvaardijschepen van in totaal 24.500 b.r.t. tot zinken gebracht en vier andere schepen zwaar bescha digd. Het convooi werd op deze wijze volkomen uit elkaar geslagen. Gewapende verkenningsvliegtui gen zijn tot IJsland doorgedrongen en hebben een door den vijand bezet vliegveld met machinegeweervuur bestookt. Een gevechtsvliegtuig heeft voor de Schotsche Oostkust een pa trouillevaartuig met succes met bommen aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen onder nomen op strategische dqelen in Lon den en Z.O. Engeland. Vannacht hebben afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen ge worpen op twee plaatsen in N.W. Duitschland. Slechts aan een boeren wening werd schade aangericht. De vijand heeft gisteren twee ge vechtsvliegtuigen verloren in een gevecht voor de Noorsche kust. Vier Britsche versperringsballons werden vernield. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Na den geslaagden aanval op het vijandelijke convooi ten Westen van de Portugeesche kust heeft een groep gevechtsvliegtuigen sedert den len Augustus 1940 alleen rond 350.000 b.r.t. aan vijandelijke koop vaardijtonnage tot zinken gebracht en bovendien een groot aantal vijan delijke koopvaardijschepen zwaai beschadigd. Duitsche vliegtuigen boven IJsland. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) Duit sche vliegtuigen hebben gisteren vluchten ondernomen naar de hoofd stad van IJsland, Reykjavik, en een vliegveld, waar Engelsche jachtvlieg tuigen waren opgesteld, met succes met machinegeweervuur aangeval len. De vliegafstand naar IJsland be draagt van de Noordpunt van Schot land over zee al 1150 km. De Duit sche- vliegtuigen zijn onbeschadigd op hun steunpunten teruggekeerd. De aanvallen op Londen. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) In den loop van den nacht heeft een aantal Duitsche gevechtsvliegtuigen Londen aangevallen. Voorts is met goed ge volg een aanval ondernomen op vliegvelden en andere strategische doelen in Oost-Engeland. Luchtaanvallen op Engeland, Bellijn, 10 Febr. (D.N.B.) Volgens een communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart zijn in den afgeloopen nacht boven Oost-Anglia, het graafschap Essex, de graafschap pen rctndom Londen en voorts boven eenige deelen van Schotland bom men geworpen. In het communiqué wordt gezegd, dat „geen bijzonder zware schade" is veroorzaakt. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) In aan vulling op het legerbericht van van daag verneemt het D.N.B., dat de actie van gewapende verkennings vliegtuigen, waarbij een door den vijand bezet vliegveld op IJsland in scheervlucht doeltreffende met ma chinegeweervuur werd bestookt, waardevolle verkenningsresultaten heeft opgeleverd. Aan de Schotsche Oostkust voor de haven Peterhead werden bomtreffers geplaatst op het achterschip van een Britsch patrouil levaartuig, waardoor dit beweging loos bleef liggen. Een aantal steden in het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland, waaronder Great Yar mouth, de havenwerken van Ipswich en het in de laatste weken meerma len aangevallen Norwich werden wederom met bommen bestookt. Po gingen van Engelsche bommenwer pers Noorwegen binnen te vliegen, werden verijdeld. Britsche aanval op Noorsche kust afgeslagen. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) Duit sche strijdkrachten hebben Zondag middag door goedgericht afweervuur een aanval van Britsche torpedo vliegtuigen op de Zuidwestkust van Noorwegen afgeslagen. Alle afge schoten torpedo's misten hun doel. Een vliegtuig werd, voor het uitwer pen van zijn torpedo, zoo zwaar ge troffen, dat het niet meer aan den strijd kon deelnemen en waarschijn lijk op den terugtocht is omlaagge- stort. Britsche aanval aan Kanaal- kust afgeslagen. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) Heden in de middaguren hebben enkele Britsche gevechtsvliegtuigen, die door jagers vergezeld waren, gepro beerd boven het gebied aan de kust van het Kanaal te vliegen. Evenals kort geleden, stootten de vliegtuigen ook thans weer op het krachtige af weervuur. Er ontstonden luchtge vechten, waarbij, volgens de voor- loopige berichten, Duitsche jagers één en luchtdoelartillerie twee toe stellen van het type Spitfire hebben neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Succesvol optreden van Duit- schen bommenwerper. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) Een Duitsche duikbommenwerper heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den af geloopen nacht een bijzonder succes weten te behalen. Door energiek op treden gelukte het deze machine een treffer van het zwaarste kaliber op een Engelsche luchtdoelbatterij bij Harwich te plaatsen. Er kon worden waargenomen, dat de uitwerking van den voltreffer zeer groot was. Mislukte Britsche aanvallen. Berlijn, 11 Febr. (D.N.B.) Hel Britsche luchtwapen heeft in den af geloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, aanvallen ondernomen op verscheidene steden in Noordwest en midden Duitschland. Een poging van eenige vijandelijke machines om de rijkshoofdstad te bereiken, mislukte. Het Duitsche afweergeschut verhin derde de Engelschen overal hun bommen welgericht neer te werpen. Nergens is militaire schade ontstaan. De overige schade is betrekkelijk gering. De strijd in de lucht Berlijn, 11 Febr. (D.N.B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Maan - dagmiddag vijf Engelsche bommen werpers beschadigd en drie vernield. De Duitsche bommenwerper onder nam een stoutmoedigen aanval op het Britsche vliegveld Scampton in Zuid oost Engeland. Hij naderde het vlieg veld, terwijl verscheidene vijande lijke machines aanstalten maakten om te landen. Naar het schijnt, werd hij geruimen tijd door de Britten voor een eigen vliegtuig gehouden. Om een gunstige aanvalspositie te krijgen, vloog het toestel eenige ma len over het vliegveld heen. Daarbij zag het een vrij groot aantal bom menwerpers op den grond staan. Na nauwkeurige verkenning gingen de Duitsche vliegers over tot den aanval in scheervlucht, waarbij zijn van ge ringe hoogte verscheidene bommen rechtstreeks temidden van ae alge- zette vliegtuigen wierpen. Drie Vickers-Wellington-bommenwerpers vlogen terstond in brand, vijf toe stellen van hetzelfde type werden zwaar beschadigd. EEN VERKLARING VAN WILLKIE. New-York, 10 Febr. (D.N.B.) In gebieden, waar de Duitschers hun aanval, zooals te Coventry geconcen treerd hebben, had de verwoesting niet vollediger kunnen zijn, zoo heeft, volgens de New-York Times, Willkie bij zijn aankomst verklaard. Op de vraag, of hij van de Britsche overwinning overtuigd was, gaf Willkie een ontwijkend antwoord. Hij zeide, op het oogenblik niet te willen beweren, dat een Britsche overwinning zeker is, doch intus- schen zou een tegengestelde verkla- ir.g zijn oordeel evenmin volkomen weergeven.- Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 10 Febr. (Stefani) Het 248e communiqué van het Ita- iiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front heeft de vijand tijdens acties van plaatselijk karakter gevoelige verliezen gele den. Tijdens de jongste gevechten heeft het 14e bataljon zwarthemden van het legioen „Leonessa" zich bij zonder onderscheiden. Kracr.tig op treden van onze luchtmacht tegen knooppunten van wegen en vijande lijke inrichtingen en troepen, die den geheelen dag met succes gebombar deerd en met machinegeweervuur bestookt zijn. De belangrijke Griek sche vlootbasis aan het kanaal van Corinthe en de militaire werken van Saloniki zijn met zichtbare resulta ten getroffen. Tijdens luchtgevech ten hebben onze jachtvliegtuigen 11 vijandelijke vliegtuigen neerge haald. In Noord-Afrika is nabij Koefra een vijandelijke gemotoriseerde co lonne op de vlucht gejaagd en ver volgens door onze vliegtuigen ge bombardeerd en met machinegewe ren beschoten. In de Aegeïsche zee hebben vijan delijke vliegtuigen in den afgeloo pen nacht boven een onzer vliegvel den gevlogen, maar na door onze jachtvliegtuigen te zijn aangevallen en nadat ons afweergeschut hevig in actie was gekomen, hebben zij zich verwijderd zonder schade aan te richten. In Oost-Afrika heeft de actie van de artillerie in den sector van Che- ren voortgeduurd. Onze luchtmacht Engelend afhankelijk van Amerika. Duitsche pers. Berlijn, 10 Febr. (D.N.B.) In hp commentaren op de jongste redevoe ring van Churchill constateeren de Berlijnsche avondbladen van heden, dat de rede een mengsel vormt van grootspraak en vrees en een reeks van tegenspraken behelst. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" vergelijkt de rede van Chur chill met die welke Rudolf Hess te- zelf der tijd in Breslau gehouden heeft en welke door Churchill een snelle bevestiging gevonden heeft. Het blad. schrijft verder: De gevoe lens van onbehaaglijkheid, waarme de de Engelschen het einde van de tegenwoordige „pauze" tegemoet zien, kunnen door de voldoening over de successen in Noord-Afrika niet worden weggenomen. Het groot ste deel der rede van Churchill be stond uit een* lof betuiging voor de zen winterveldtocht, maar het klein ste deel was het belangrijkste, blijk baar ook voor Churchill, zelf. Hij ziet heel duidelijk in, dat de verbe tering der strategische positie in N. Afrika den oorlog niet beslissen kan. Dat heeft Churchill natuurlijk van tevoren wel geweten, en wan neer hij desondanks van de pauze gebruik heeft gemaakt om door af takking van omvangrijke hulpmid delen zijn totale oorlogvoering te verzwakken, dan bewijst ons zijn huidige bekentenis, dat deze krachts inspanning ondernomen werd om het verval van het Britsche prestige door een demonstratie te verdoeze len. Dit bijzondere doel geeft Chur chill toe door zich er over te bekla gen, dat het niet bereikt werd. Met name beklaagt hij zich er bitter over, dat bepaalde volkeren nog steeds zoo „begrensd" zijn, dat zij niet aan de Britsche overwinning ge- looven. Gezien het feit van den roep om hulp aan Amerika, is midden in den oorlog al beslist, dat het Britsche systeem der heerschappij in geen enkele omstandigheid ooit kan terug- keeren. In ieder geval heeft het thans reeds zijn rol uitgespeeld en de volkeren van het Europeesche continent weten wel waarom zij zoo begrensd zijn, niet aan een Britsche overwinning te gelooven. De Lokal Anzeiger plaatst tegen over de fantastische gegevens van Churchill over beweerde Duitsche vliegtuigverliezen, in de Middelland- heeft zonder ophouden vijandelijke troepen, auto's en artillerie gebom bardeerd. Een onzer jachtformaties heeft bij een aanval in scheervlucht op een vijandelijke luchtbasis 15 op den beganen grond staande vijande lijke vliegtuigen vernield. Vijande lijke vliegtuigen hebben op enkele plaatsen luchtaanvallen ondernomen, die dank zij het snelle optreden van onze jagers eri het luchtdoelgeschut mislukten. Een vliegtuig van hel type Blenheim is neergehaald. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn ba sis teruggekeerd. Gisteren bij het aanbreken van den dag is een vijandelijke vloot formatie, begunstigd door den dik ken .mist, ter hoogte van Genua verschenen. Ondanks het snelle optreden der kustbatterijen van de koninklijke marine hebben de sal- vi van den vijand, die geen doelen van militairen aard hebben ge troffen, tot gevolg gehad, dat, naar tot dusverre kon worden vastge steld, onder de bevolking 72 per sonen gedood en 226 gewond wer den en aan woonhuizen aanzien lijke schade werd aangericht. De kalmte en discipline van de bevol king van Genua is boven eiken lof verheven. Een onzer luchtformaties heeft in den namiddag de vijandelijke sche pen aangevallen en een bom ge plaatst op hèt achterschip van een kruiser. Britsche vliegtuigen hebben aan vallen ondernomen op Livorno en de omstreken van Pisa, waai- geen schade is aangericht. Te Livorno heeft het afweergeschut een vijande lijke toestel neergehaald". sche zee tegenover de duidelijke be richten der Duitsche Weermacht en merkt ten slotte op, Engelands mi nister-president geeft toe, dat al zijn vertrouwen in de overwinning niets beteekent. Hij heeft hulp noodig, en wel hulp tegen eiken prijs. Engeland is niet eens meer in staat dit hulpmateriaal zelf aan te voeren. Engelands koopvaardijvloot is zoo ineengeschrompeld, dat zij voor de transporten niet meer vol doende is. De Nachtausgabe zegt: Winston Churchill geeft met zijn rede open lijk toe, dat Engeland nergens ter wereld in staat is den misdadig tegen Duitschland begonnen oorlog te win nen. De minister-president van de Britsche plutocratie grijpt naar de gewoonste middelen der gemeenste huichelarij om een oorlogvoering te handhaven, welke in wezen op leu gen en agitatie berust. Hij heeft in deze rede nog veel meer gelogen dan in vroegere redevoeringen. Des ondanks heeft hij het Engelsche volk een viervoudige waarheid moeten zeggen: Zonder hulp van Amerika ir. den grootsten omvang is Engeland verloren. Met hulp van Amerika heeft Engeland ook geen kans op de overwinning. Het politiekesucces der militaire operaties in het nabije Oosten is uitgebleven. Het initiatief voor dezen oorlog ligt volkomen in Duitsche hand. Duidelijker dan ooit tevoren is in de jongste radiorede van Winston Churchill de volledige afhankelijk heid der Britsche oorlogvoering van de welwillendheid der Ver. Staten tot uiting gekomen, schrijft het Ham burger Fremdenblatt. Het is interes sant te zien, dat voor het eerst in Churchills brein het welbekende pa rool wordt prijsgegeven, volgens het- wlk het practisch in het geheel niet mogelijk is, Britannië te overwinnen, omdat de fictie van het Britsche rijk een voortzetting van den oorlog van overal op den aardbol uit mogelijk maakt. Italiaanschepers. Rome, 10 Febr. (D.N.B.) Over de verklaringen welke Churchill giste ren in zijn radiorede heeft afgelegd, ten aanzien van de operaties in Afrika, schrijft de Giornale d'Italia dat de Engelsche minister-presidem natuurlijk triomfeerend spreekt over de thans aan den gang zijnde ge vechten, doch zijn bewering over de beslissende Engelsche successen in Libye tegenspreekt door de bekente nis, dat de oorlog beslist wordt door hetgeen er op de oceanen, in de lucht en vooral op het Britsche eiland ge- Twee bladen. Boekarest, 10 Febr. (D.N.B.) De Britsche gezant sir Reginald Hoare. heeft hedenmiddag in het Roemeen- sche ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin hij mededeelt, dat hij van zijn regee ring de opdracht heeft gekregen tezamen met het nog in Boekarest zijnde personeel van zijn gezantschap Roemenië op 15 Febr. te verlaten. De nog in Roemenië vertoevende Engelsche staatsburgers, enkele jour nalisten, ingenieurs, handelsverte genwoordigers enz. hebben reeds enkele dagen geleden van het ge zantschap de mededeeling ontvangen zich reisvaardig te houden om tege lijk met het gezantschap Roemenië te verlaten. Italiaansche avondbladen over den aanval op Genua. De aanval heeit uitsluitend burgers getroffen. Rome, 10 Febr. (D.N.B.) In ver band met de beschieting van de ha venstad Genua door een sterk Britsch eskader in de vroege mor genuren van 9 Febr. vestigen de Italiaansche avondbladen de aan dacht op het feit, dat het hier weder om een militairen aanval betreft op een open, onbeschermde stad. De beschieting van Genua is ten uitvoer gelégd door de in Gibraltar gesta- tionneerde Engelsche westelijke Mid- dellandsche zeevloot. Onder dekking van een dichten mist kon het Engelsche eskader Genua naderen. De heftige beschieting van Genua heeft uitsluitend aan burgers het leven gekost. Militaire installaties zijn niet getroffen. De bladen her inneren er aan, dat Genua reeds meerdere malen in den loop van den laatsten tijd door Engelsche vliegtui gen beschoten is geworden, zonder dat ernstige beschadigingen aan mi litaire obecten werd aangericht. De actie van de Britsche vloot tegen Genua moest klaarblijkelijk, zoo constateeren de bladen, Churchill tijdens zijn gisteren gehouden rede in staat stellen aan de Amerikaan- sche openbare meening de vernie ling te kunnen melden van deze noord-Italiaansche haven. Deze po ging is als mislukt te beschouwen. DARLAN TOT OPVOLGER VAN PETAIN AANGEWEZEN. Een grondwettelijk decreet. Vichy, 10 Fer. (D.N.B.) Een grond wettelijk decreet nr. 4 van 10 Febr. luidt als volgt: „Wij maarschalk van Frankrijk en hoofd van den Franschen staat bepalen krachtens de wet van 10 Juli 1940: Art. 1. Indien wij om welke reden dan ook voor de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie, ver hinderd zijn de functie van staats hoofd uit te oefenen, zal vlootadmi- raal Darlan deze functie rechtens overnemen. schiedt. Inderdaad, zoo betoogt het officieuse orgaan, kunnen de Brit sche successen in Afrika den oorlog niet beslissen omdat zij de strijd kracht van Italië niet uitschakelen. Engeland heeft enorme hoeveelheden aan menschen en materiaal op het Afrikaansche oorlogsterrein gewor pen om, naar eigen bekentenis van Churchill, tot de conclusie te komen, dat op dit oorlogsterrein de oorlog niet beslist kan worden. Inzake de verklaringen van Chur chill omtrent den aanval op Genua, constateert de Giornale d'Italia, dat de Engelsche minister-president van een, vernietiging der haven van Ge nua gesproken heeft. Men behoeft er nauwelijks op te wijzen, aldus het blad, dat hij zich thans evenals in zijn vorige verklaringen, vergist heeft ten aanzien van de vernieti ging van het Italiaansche oorlogspo tentieel. Van de beschieting op Ge nua verdient het feit te worden vastgehouden, dat dit een aanval was op een open stad, die te zijner tijd dienovereenkomstig zal worden terugbetaald. Dinsdag 11 Februari 1941 Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 Februari: op 18.30 onder 8,22, Art. 2. Voor het geval, dat vloot- admiraal Darlan om welke reden dan ook verhinderd zou zijn, zou hij zijnerzijds vervangen worden door den persoon, dien de ministerraad met meerderheid van stemmen zou aanwijzen. Tot het optreden van dezen persoon zouden de functies door den ministerraad uitgeoefend worden. Art. 3. Het grondwettelijk decreet nr. 40 is en blijft opgeheven. De opvolging van Pétain. Vichy, 10 Febr. (D.N.B.) De bij grondwettelijk decreet bepaalde op volging van het staatshoofd, maar schalk Pétain, treedt in werking, in dien deze sterft of hem op andere wijze de uitoefening van zijn ambt belet wordt. Darlan aanvaardt zijn nieuwe functie. Vchy, 10 Febr. (D.N.B.) De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Darlan, heeft vandaag het departe ment van Flandin overgenomen. In welingelichte politieke kringen verneemt men, dat de aanvullende reconstructie der regeering niet voor het midden dezer week verwacht kan worden. De organisatie der Fransche regeering. Vichy, 11 Febr. (D. N. B.) Maar schalk Pétain heeft een decreet uit gevaardigd, waarin de opbouw en de organisatie van de regeering als volgt wordt vastgelegd: Artikel 1. Een zeker aantal van bij decreet bepaalde staatssecretarissen heeft de prerogatieven van minister. Ieder minister bij decreet heeft tot taak de werkzaamheid van een zeker aantal staatssecretarissen te coördi- neeren en te controleeren ten aan zien van de toepassing der princi- pieele beslissingen eh der beslissin gen ten opzichte van de algemeene politiek der regeering. Artikel 2. Een der ministers wordt bij decreet benoemd tot vice-presi dent (reeds geschied). Onder het hooge gezag van den maarschalk, chef van den staat en chef van de regeering, leidt en controleert hij de werkzaamheid der ministers en staatssecretarissen in alles, wat de toepassing betreft van de principieele beslissingen en de beslissingen ten opzichte van de algemeene politiek der regeering. Artikel 3. De ministerraad komt bijeen onder voorzitterschap van den chef van den staat. De chef van den staat kan zich bij dit voorzitterschap doen vertegenwoordigen door den vice-president. In dit geval moet de vice-president den chef van den staat rapport uitbrengen over de be raadslagingen van den minister raad. De staatssecretarissen kunnen opgenomen worden in den minister raad wanneer problemen, die hun staatssecretariaat interesseeren ter bestudeering aan den raad worden voorgelegd. Artikel 4. De kabinetsraad, die mi nisters en staatssecretarissen omvat, wordt gepresideerd door den vice- president. Artikel 5. Bij het vice-president- schap wordt het secretariaat-gene raal voor voorlichting, pers en radio aangesloten. Artikel 6. De artikelen 3 en 4 van de wet van 6 Sepember 1940 betref fende de organisatie van de regee ring worden opgeheven. Artikel 7. De bovenstaande bepa lingen worden in het Journal Officiel gepubliceerd en als staatswet ten uit voer gelegd. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1