ZEEMEEUWEN. AGENDA Rheumatische pijnen STILLE NO 9 DASHIELL HAMMETT 30 AMSTERDAM BEUR* EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. MEJ. C. G. SCALE' t Op 61-jarigen leeftijd is gisteren alhier plotseling overleden mej. Ca. G. Scalé, een zeei bekende werkster op maatschappelijk gebied. Mej. Scalé was een geboren Alkmaarsche. Zij was een reeks van jaren werkzaam als onderwijzeres aan de openbare schooi te Oud- karspel. Een ernstige ziekte nood zaakte haar reeds op jeugdigen leeftijd pensioen aan te vragen. Na haar herstel vestigde zij zich weer te Alkmaar. Een werkloos leven was echter niets voor haar leven dige natuur en zij gaf ziqh weldra aan sociaal werk op verschillend gebied. Zij gaf zich met hart en ziel. Met haar accuratesse en groo- ten ijver was zij een groote stuw kracht en een voorbeeld voor allen die met haar samen werkten. Huis verzorging, kinderpostzegels, re- classeering, kleeding en dekking, voor al deze vereenigingen heeft zij enorm veel werk verricht. De laat ste jaren was zij door haar zwakke gezondheid gedwongen zich terug te trekken. Alleen huisverzorging kon zij niet laten gaan en tot haar laatsten dag heeft zij hiervoor ge- arbeid. In breeden kring zal haar heengaan als een zieer groot verlies gevoeld worden. De teraardebestelling zal ge schieden op a.s. Maandag, des nam. half 2, op de algemeene begraaf plaats. DE VLEESCHVOORZIENING. De vleeschvoorziening geeft deze week geen moeilijkheden. Er is rund- en kalfsvleesch in voldoende mate beschikbaar, zoodat ieder zonder in de rij te staan aan zijn rantsoen kan worden geholpen. AANRIJDING IN DEN MIST. De zware mist is oorzaak gewor den, dat er van de auto van den heer ir. Lienesch niet veel meer over is. Hij reed in den Middelweg van de Heerhugowaard, toen plotseling voor hem een zware trailer opdoemde. Uitwijken was niet meer mogelijk, de voertuigen vlogen op elkaar. Won der boven wonder mankeerde ir. Lienesch niets en ook de chauffeur van de trailer, iemand uit Sappe- meer, was er goed afgekomen. De trailer had ook wat schade opgeloo- pen, maar de lichte Adler van ir. Lienesch verkeerde in zoodaniger, staat, dat zij met den kraanwagen van de Fa. Blaauboer en Kossen moest worden weggesleept. (Sch. Crt.) JUBILEUM. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. H. Harmsen benoemd werd tot koster der Kapelkerk. DE KAASMARKT. Er was heden ongeveer 10.000 kg kaas op de markt, een hoeveelheid welke nog meeviel doordat ook fabrieken van Texel weer konden aanvoeren. Er waren 9 fabrieks- stapels en 1 boerenstapel, de prijs van de eerste was 35,25, van de laatste 33. De handel was vlug. NED. CHR. GEMEENSCHAPS- BOND. Jaarfeest in „Waakt en Bidt". De afdeeling Alkmaar hield Woensdagavond haar jaarfeest in „Waakt en Bidt". Ruim half acht opende de presidente, mevr. E. Bantjesvan Dijk, het? samenzijn met gebed, waarna zij Psalm 103 voorlas. In haar openingswoord riep zij de talrijke aanwezigen een har telijk welkom toe. Ondanks de be wogen tijd heeft de arbeid van den Gemeenschapsbond geregeld voort gang kunnen vinden, en God heeft het werk willen gebruiken. Een goed jaarfeest zal tevens een nieu we toewijding aan de zaak des Hee- ren inhouden. Bij afwezigheid van den secreta ris las de heer E. van Engelenhoven het jaarverslag voor. Hierin werd nog eens het werk in het afgeloo- pen jaar gememoreerd. Het bleek o.a., dat het arbeidsterrein van den gemeenschapsleider in Noordhol land zich thans over zes verschil lende plaatsen uitstrekt. In de plaatselijken arbeid wordt hij bij gestaan door de diacones Zuster Johanna en vele vrijwillige krach- en. Ook in dit overzicht kwam dui delijk tot uiting, dat het gemeen- schapswerk in een bestaande be hoefte voorziet. Evenwel moesten vanwege de verduistering enkele wijzigingen in den tijd van samen komsten worden aangebracht. Zoo moest de veertiendaagsche evange lisatie-samenkomst tijdens de win termaanden naar den Zondagmid dag worden verlegd. Daar het nim mer de bedoeling van den Gemeen schapsbond is geweest zijn bijeen komsten onder kerktijd te houden, zullen deze met het lengen der da gen weder op een wekelijkschen avond worden gesteld. Het verslag van de penning- meesteresse, mej. A. Spruit, sloot met een batig saldo. Ook deze cij fers spraken van een groot meele ven. In lange rijen zitten ze op de hooge dwarsbalken van de bascule- brug en niets van wat daar beneden in ruimen omtrek gebeurt ontgaat aan hun altijd waakzame oogen. Zij zitten om en om, nu eens een tweetal met den kop naar links, dan weer een drie- of viertal dat de wacht houdt naar de andere zijde. Telkens komt met breed uitslaande witte wieken een nieuwe meeuw zijn plaatsje zoeken. Dan schikken de vogels wat op en als er plaats te kort is slaat een groote blanke meeuw zijn vleugels uit en zweeft als een vredesduif over het marktplein. Zij zijn hier dagelijksche gasten ge worden. De zee is te koud en brengt in de vorstdagen blijkbaar te weinig voedsel naar de oppervlakte. Nu is een deel van de groote meeuwen kolonie naar de stad getrokken, zoo als armen en werkloozen naar de steden trekken als er op het platte land geen geld en geen voedsel be schikbaar zijn. Geen raam gaat er in de breede huizenrijen open of de aandacht van al die groote witte vogels wordt er door getrokken en als een gulle hand wat stukjes brood of kruimels op de vensterbank strooit, scheert heel die lange rij van uitkijkende en afwachtende zeevogels in glijvlucht naar beneden. Het is een schreeuwen, een klapwieken van witte vleugels, een onophoudelijk stijgen en dalen, een formeel gevecht met bekken en wieken op de plaats van het voedsel, dat in weinige oogenblikken in tien tallen hongerige magen is ver dwenen. Soms doet een caféhouder op het Waagplein zijn deur open. Een hand schudt uit een bord de etensresten op het trottoir en de deur is nog niet dicht of de lucht is vol wiekslag, vol witte vogellichamen, die zich krijschend en vechtend op den buit werpen. Dan zweven nog minutenlang de groote blanke meeuwen over het marktplein om daarna hun uitkijk posten weer in te nemen, in lange rijen links en rechts boven op de balken der bruggen. Er zijn op marktdagen meer meeuwen dan op de stille dagen. Het is of deze dieren instinctmatig weten wanneer de kans het grootst is, dat menschen eetbaren afval achter laten. Als de avond valt en het grauw van den komenden nacht de con touren de huizen verdoezelt, zijn de meeuwen klapwiekend wegge trokken. Morgen zullen zij er weer zijn, morgen weer en nog vele dagen van vorst en mist als de stad zooveel betere levenskansen biedt dan het strand met de breede aanrollende golven. Eerst in het voorjaar zullen deze stadsmeeuwen verdwijnen en als wij van den zomer langs het strand dwalen zullen we ze terugzien, schuwe witte vogels, die vèrweg over de zandbanken trippelen en met schorren schreeuw in breede vlucht over strand en duinen zweven. Bioscopen. Harmonie-tehater, alleen Zondag en Maandag, 7.15 uur, hoofdnummer Geschichten aus dem Wienerwal i (rom.); hoofdrollen Magda Schnei der, Wolf Albach-Retty en Leo Slezak. Toegang voor alle leeftijden. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorspelling. Woensdagmiddag geen matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Op manoeuvre (komisch); hoofdrollen Watt en Half Watt. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De blonde Christl (rom.); hoofdrollen Karin Hardt, Theodoor Loos en Julius Patzak. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half .3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Monika (rom.); hoofdrollen Hansi Knoteck en Wolf Albach-Retty. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 14 Februari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-avond. (Men kome op tijd: er moet pre cies 7 uur worden begonnen). 7.30 uur, 't Gulden Vlies, 2e abon- nem. voorstelling; opvoering „Het concert". Zaterdag 15 Februari. 7 uur, Harmonie, uitvoering De Halter voor donateurs. Zondag 16 Februari. 6 uur, 't Gulden Vlies, balavond van Turnlust. Hierna sprak de heer J. Lub uit Enkhuizen een hartelijken groet namens zijn afdeeling uit. Na de pauze kwamen eerst de jongeren aan het woord. Een ge dicht, een samenspraak en een ge zongen lied met begeleiding van de gitaren vormden een schoon geheel, waarin verschillende gebeurtenis sen nog eens in herinnering wer den geroepen. Tevens werd hierin een oproep gedaan om moedig voort te bouwen aan het van God gegeven werk. De gemeenschaps leider, de heer van Oostveen sprak naar aanleiding van een en ander nog eens-over de noodzakelijkheid van het Gemeenschapswerk, en deed een hartelijken oproep aan allen om met dezelfde toewijding voort te gaan met het uitdragen van het evangelie. In het verdere gedeelte van den avond werd door verschillende per sonen een persoonlijk woord van getuigenis gesproken, waarna de heer L. Ieestemaker het samenzijn met dankgebed sloot. HET KIND OP DE MIDDELBARE SCHOOL. Bijeenkomst Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Het was geen groot gezelschap, dat gistermiddag geluisterd heeft naar de lezing van den heer Lammes, hoofd der O. L. school alhier, over „Het kind en zijn moeilijkheden met de studie op de middelbare school". Mevr. v. SonsbeekBaning, de presidente der afd. Alkmaar, opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord en hierop was de beurt aan den heer Lam mes. Aan wat deze vertelde ont- leenen we 't volgende: Door middel van de bekende intelligentietests is het mogelijk om met een redelijke zekerheid te bepalen of een kind geschikt zal zijn voor de opleiding aan een der middelbare scholen, of dat het zich beter tot de ULO-opleiding kan bepalen. Het kind moet bij déze proeven tot fneting van intelligen tie en intellect aan verschillende opdrachten voldoen. Voor de di verse prestaties wordt een zeker cijfer gegeven'. Het totaal der cij fers bepaalt den „intelligentie leeftijd" en de intelligentiequo tiënt, d. i. de intelligentieleeftijd (in maanden) gedeeld door den werkelijken leeftijd. Het is natuurlijk juist, dat een dergelijk systeem niet onfeilbaar werkt. Men schat, dat in 70 pet. der gevallen een juist resultaat wordt bereikt. Het voordeel van de test evenwel is, dat de onderwijzer zijn eigen oordeel uitschakelt, maar dit aan de geijkte test over laat. Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat 2'A pet. der kinderen een intelligentiequotiënt heeft van 70 of minder. Zij behooren tot de imbecielen; 25 pet. heeft een I. Q. van 7090; 45 pet. van 90110, de normalen; 25 pet. van 110130 en 2 boven 130. De kinderen met een I. Q. boven 130 worden ge schikt geacht voor de middelbare school. In de practijk echter blijkt veel meer dan 2 pet. geschikt. De meeste kinderen worden evenwel niet getest. Het gewoon lijk toegepaste middel tot schifting is het toelatingsexamen. Een ontwikkeld intellect is voor het kind echter niet voldoende. Verstand, karakter en wil moeten bij het kind samenwerken om de studie tot een goed einde te bren gen. Voorts is van groot belang of het kind interesse toont voor de leerstof, of de leeraar in een be paald vak voldoet en of 't kind pri mair of secundair reageert. Ook het milieu heeft een grooten in vloed op de intellectueele presta ties, evenals het voorbeeld der ouders, de erfelijkheid en de sfeer waarin het kind werkt. Te lang en te vaak praten met een middelbare scholier, die niet voldoet, „op z'n gemoed werken" en dergelijke methoden achtte spr. in de meeste gevallen fataal. Daad werkelijke hulp is naar zijn oor deel het juiste middel tot verbe tering. Vaak, maar al te vaak, wordt de netheid van het werk op de mid delbare scholen over het hoofd ge zien. Het duidelijk geschreven woordbeeld werkt mede tot het vastleggen van de leerstof en het verhoogt de overzichtelijkheid in den zin voor orde en netheid. De wil tot oefenen moet bij de studie aanwezig zijn. Het is gebleken, dat intens, kort leeren meer resultaten geeft dan lang en minder gecon centreerd. Het is gewenscht, dat de leerstof langs zooveel mogelijk wegen het kind bereikt; het moet de te leeren stof niet alleen zien, maar ook h o o r e n (voor zichzelf zeggen) of zelfs schrijven. Van belang zijn voorts: het ma ken van overzichten van de lessen, het aanteekenen van te memoree- ren „kleinigheden", het overhooren van de lessen. Tenslotte dient men nooit te vergeten, dat de middelbare school en de studie hierop in de aller eerste plaats gericht moet zijn op het bijbrengen en verwerven van cultuur en niet van feitenkennis en intellectueel bezit. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd een druk ge bruik gemaakt. AMSTERDAMSCHE BANK KEERT 5 PCT. UIT. In de vergadering van den raad van commissarissen der Amsterdam sche Bank N.V. van gister is besloten aan de eerlang uit te schrijven alge meene vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1940 een dividend uit te keeren van 5 pet. op de gewone aandeelen. De heer Hofstede de Groot heeft medegedeeld, dat hij met ingang van 30 April e.k. wegens gevorderden leeftijd ontslag neemt als directeur. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld hem te benoemen tot lid van den raad van commissarissen. MELKAUTO VERONGELUKT. Inzittenden gered; 4400 liter melk verloren. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak geraakte de auto beladen met 4400 liter melk, met welke hoe veelheid de heer J. Lak iederen dag van Wieringerwaard naar Haarlem rijdt, aan de Tweewegen aldaar te water. Alle vier menschen, die in de cabine zaten, werden door Jan van der Molen gered. De 15-jarige zoon van Lak, die geheel onder de modder bedolven was, is door een gebroken ruit tamelijk erg bezeerd. Zijn hoofd is door dr. Spits op twee plaatsen ge naaid en verbonden. De -melk is geheel verloren geraakt. Nader vernamen we nog dat door den rijksveldwachter de auto in be slag is genomen voor een onder zoek door de verkeersinspectie. Door de firma Blaauboer en Kossen is 'de wagen na veel moeite op den weg gehaald. SCHUUR AFGEBRAND. Werklieden gedupeerd Twee ingezetenen, W. en L., kwa men dezer dagen tot de onaangena me ontdekking, dat in de buurt voor Hoorn, waar zij werken, 's nachts in een schuur al hun gereedschap, schoeisel enz. was verbrand, evenals dat van nog andere werklieden. De schuur was afgebrand. Niets was verzekerd. OUDKARSPEL. Begrafenisvereeniging. - Woens dagavond heeft de begrafenisver eeniging in ,,'t Huis de Brederode" haar algemeene jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Borst Pz„ heeft in zijn openingsrede de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar besproken; hij hoopte, dat wanneer onverhoopt, tengevolge van de oorlogsomstandigheden moest worden opgetreden door onze vereeniging, men zijn solidariteit zal toonen. Het werk van het personeel is in het afgeloopen jaar tot groote te vredenheid verricht. In samenwerking met de andere La/ngendijker vereenigingen zijn de loonen der dragers en van de uit voerders gelijkgesteld. Het bestuur heeft een verzoek tot het gemeentebestuur gericht om het niet meer te gebruiken automatisch begraaftoestel door een nieuw te vervangen. Na vaststelling van de notulen bracht de heer C. Voogt het jaar verslag uit. De vereeniging heeft 17 begrafe nissen uitgevoerd, 9 voor leden en 8 voor niet-leden. Het aantal leden is op 750 ge handhaafd. De secretaris betreurde, dat de samenvoeging der beide vereeni gingen niet tot stand is gekomen, hoewel aannemelijke voorstellen door ons zijn gedaan. Wanneer de wil tot samenvoeging bij de andere vereeniging aanwezig was geweest, zou do fusie zijn tot stand gekomen. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer P. J. Kat, gaf aan, dat totaal ontvangen is 1635.97, uitgegeven is 1557.25. Het kassaldo was, met inbegrip van het aanvangssaldo 99.41. Per 31 December j.l .was het bezit der ver eeniging 1663.37; de vereeniging is dit jaar met 77.88 vooruitge gaan. De aftredende bestuursleden, de heeren P. J. Kat, P. K. Volkers en C. Voogt, werden herkozen. Het verslag van de bondsverga dering werd door den heer C. Borst uitgebracht, waarop nog eenige be sprekingen volgden. De verzekering van het personeel zal men op de komende bondsver gadering nog eens ter sprake brengen. Voorts zal erop worden aange drongen, dat de propaganda door den bond wordt ter hand genomen, opdat het ledental wordt opgevoerd. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering werden de hee ren C. Borst en C. Klinkert ge kozen. Tot adviseur der dragers werd de heer Carnas herkozen. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. STOMPETOREN. Bond van Boerinnen e. a. platte landsvrouwen. - Wegens ziekte van de voorzitster, werd de verga dering in café Kamsteeg Donder dagmiddag door mevr. de Boer Blaauboer geleid. Zij deelde mede, dat de cursus voor E.H.B.O. wegens de geringe belangstelling niet kon doorgaan. Van de vereeniging van oudleerlingen was een verzoek in gekomen om in samenwerking een cursus te volgen waarin mej. van der Heide eenige lessen zal geven over: Onze omgang met anderen. Hiervoor bestond groote animo, evenals voor het plan om dit jaar per fiets een uitstapje naar de bloeiende bollenvelden te gaan maken. Mevr. Schermerhorn bracht ver slag uit van de prov. vergadering, waarvoor zij een woord van waar deering kreeg. Aan twee boerinnen werd namens het hoofdbestuur een lijst uitgedeeld, waarop men vragen over de behandeling der wasch be antwoorden moet, om studiemate riaal te verkrijgen voor den tijd van zeepnood. De secretaresse, mevr. Giijnis-Schermerhorn werd candi- daat voor het H B, gesteld. De pre sidente las de agenda voor de in Maart te houden prov. verg. voor en wekte de lecen op tot deelname. Het aardige speelgoed, vervaardigd door een leerlinge van mej. Rijbroek op de lessen in de landbouwhuis- houdschool, wekte bewondering. Na de pauze las mevr. dr. Heringa een schets van ds. Hoekstra voor, ge titeld: „Wat het hart bewaarde." De diepe stilte tijdens de voordracht bewees, hoe men meeleefde met de herinneringen van den man op leeftijd aan zijn jeugdjaren. Mevr. Grootde Jong had een leuk ge dicht en mevr. de BoerBlaauboer vervolgde haar West-Friesche ver haal „Nieuwtjes uit het durp." Overal op de wereld waar aan geleden werd, heeft Krusehen zijn wel dadige werking bewezen. Neem toch óók Bij apoth. en drog. .62, 1.47, C.7 C.41. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering „Onderl. Hulpbe toon. - De jaarvergadering van de vereeniging „Onderl. Hulpbetoon" werd Dinsdagavond gehouden in notel „De Burg". Een flink aantal leden was opgekomen. De voorzitter, de heer J. Kuiper, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de ver tegenwoordigers van „Hulp in Nood" ie Oudkarspel, die deze vergaderin gen steeds bijwonen. De rekening 1940 sloot in ontvang sten en uitgaven op 2545,33. Aan contributie is 1725,36 ont vangen; de uitgaven van ziekengeld waren 1693,24. Het totaalbezit der vereeniging is thans 4251,68, tegen 4566,38 op 1 Januari 1940; een ach teruitgang alzoo van 314,70. Wat de uitkeeringen betreft, aan 38 heele leden is in 46 gevallen met 897 ziektedagen een bedrag van 1375,04 uitgekeerd; aan 12 halve leden werd in 13 gevallen met 418 ziektedagen een bedrag van S 318.20. De financieele positie der vereeni ging is nog goed. Het is echter ge wenscht, dat het ledental wordt op gevoerd. Aan het jaarverslag van den secre taris werd ontleend, dat het ledental van 188 tot 184 is teruggeloopen. Er zijn nu 137 volle en 47 halve leden. De secetaris herdacht het over lijden van den heer D. Kansen, den secretaris, die veel voor de vereeni ging heeft gedaan. De aftredende bestuursleden, de heeren A. de Geus Az. en D. Bruin, werden herkozen. Men besloot het bodeloon onge wijzigd te handhaven, maar een gra tificatie te verleenen van f 25. Het ziekengeld bleef onveranderd. Het bestuur stelde voor zich aan te sluiten bij den Bond van Ziekenkas sen in Noordholland. De voorzitter lichtte het voorstel tce. Na eenige besprekingen besloet men het voorstel van het bestuur aan te nemen, waarop de vergade ring werd gesloten. ZUIDSCHARWOUDE. Zuidscharwouder polder. - Dins dag werd een zitting gehouden van de commissie voor de ruilverkave ling van den Zuidscharwouder pol der, waar de belanghebbenden hun bezwaren konden indienen en in lichtingen konden worden ingewon nen over de ruilverkaveling, de voorwaarden enz. Naar wij vernemen, zijn niet veel bezwaren ingebracht. De toewijzing van de verschillende perceelen zal later geschieden. HENSBROEK. Staatspensionneering. - De afd. HensbroekObdam van den bond voor Staatspensionneering hield Woensdag in café Kossen een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer C. Bas, memo reerde het overlijden van ds. Vis, lid van het hoofdbestuur en wijdde mede een woord van waardeering aan den overleden voorzitter van de afd. Hensbroek, den heer Joh. Koning. Uit het jaarverslag vermelden we, dat één algemeene vergadering en drie bestuursvergaderingen zijn gehouden. De vergaderingen van de federatie en de autotocht voor ouden van dagen moesten worden afgeschreven. Het ledental bleef stabiel. De afdeeling telt op het oogenblik 139 leden. H t verslag van den penning meester gaf aan als ontvangsten o\er het afgeloopen jaar 164,01, de uitgaven beliepen 107,99. Het saldo over 1940, met inbegrip van het kasgeld aan het einde van het vorige jaar, was 56,19, een voor uitgang van 29,83. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Burger, Jb. van Leijen en G. Groen werden herkozen. OUDKARSPEL. Polderverkiezing. - De heer Jb. de Boer alhier werd bij de gehou den verkiezing herbenoemd tot bestuurslid van den Kerk- en Dergmeerpolder. GESCHREVEN DOOR TEEKEN1NGEN ALEXANDER RAYMOND VAN EERSTE BLAD. Holl. Bloembollenk schap. - Donderdaj het hoofdbestuurslid Bloembollenk weekers; heer Van Egmond, ee: den in een bijeenkom de afdeeling Langend ncotschap was belegd. De heer van Egmoi er op te wijzen, dat h« in tijden van tegensp* stelling voor de bloe te laten tanen. Het H.! sluitend een kweekers heeft thans veel te do lang van de bollen bloembollencultuur is de belangstelling waa; slechte tijden, want d den tuinbouwers nog i: van beteekenis zijn. H noodzakelijk, dat zij sluiten. Er is veel te gebied van ziekten in Tulpen kunnen op geteeld worden, wanne maar goed vruchtbaar werkt wordt. Zij groe: in die deelen van ons zeeklimaat. Men kan oi op hetzelfde perceel bouwen. De kwade-grond-zie tulpenbouw funest. Ee: werking van den groi ring van de aangetaste behandeling met Brass goede resultaten tegen Voorts behandelde spi welke „smeul" genoem ziekte zal on ongeveer moeten worden aange; kwade-grond-ziekte. De stekersziekte, wel in de bollen kan ver< strijdt men het best dc er in het voorjaar uit Behalve een goede b den grond en een goed< een goede behandeling wenscht. Beschadigin vuur veroorzaken) mc voorkomen. Ten aanzi bloemensnjjden wees sj men dit vakkundig moe bollen zooveel mogelijk rijp zijn. Men snijdt da mogelijk onder de bloe ken, dat een grootere v zaakt, moet worden vo De schuurbehandelin; veel belang. Het lev zorgvuldig behandeld bollen mogen niet lang in zakken blijven staan het beste ze uit te stort een gelijke temperatuu kregen. Leverbare boll< niet bij een temperatuu 68 gr. Fahrenheit bewar OPGAVB AMSTERDAMSCHE Bijkantoor a Urn van Vrijdag 14 Febr STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3-3K NederL 1938 3 Ned.-Indië 1937. BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank. IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. NederL Ford. Lever Bros PhiL Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon. Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. P-tr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific fan Pac OIFICIEELE VALUTA DER NED. BANK, (Schriftelijke en tel Valuta's: New-York 1.88 3/16- Berlijn 75.2873.43; Bi tot 30.17, Helsinki Stockholm 44.8144. 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 1 86 1/2—1 90 1/4; Br 3 20: S;o. kl olm

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2