Reorganisatie van de Nederlandsche politie. Ongeregeldheden te Amsterdam. Ernstige incidenten te Utrecht. Reorganisatie van de filmkeuring. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 194L Het A. N. P. meldt: De secretaris-generaal van het departement van justitie heeft, uit overweging, dat het noodzakelijk is maatregelen te nemen, welke be vorderlijk kunnen zijn aan de tot standkoming en de richtige uitvoe ring van,een verdere reorganisatie der Nederlandsche- politie, in over leg met den secretaris-generaal van bet departement van binnenland- sche zaken, een commissie inge steld, aan welke wordt opgedragen advies uit te brengen met betrek king tot een reorganisatie van de Nederlandsche politie, alsmede de noodige voorzieningen voor te be reiden met het doel deze reorgani satie zoo spoedig mogelijk in wer king te doen treden, een en ander met inachtneming van de richtlij nen, door of namens den hoogeren S. S. en politieleider bij den rijks- commsisaris voor het bezette Ne derlandsche gebied aangegeven: In deze commissie zijn benoemd: a. Tot lid, tevens voorzitter: mr. A. Brants, directeur-generaal van politie te 's-Gravenhage; b. tot le den; a. W. de Koningh, kolonel der marechaussee, inspecteur-generaal der Nederlandsche politie; Mr. dr. J. A. van Thiel, procureur-genaraal. fungeerend directeur van politie te Amsterdam; Mr. R. van Genechten, procureur-generaal, fungeerend di recteur van politie te 's-Graven hage; Mr. G. W. Toebes, referenda ris bij het departement van finan ciën; H. J. Versteeg, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, bij ontstentenis te vervangen door D. Schuitenmaker, hoofdcommissaris van politie te Utrecht; N. G. van der Mey, tijelijk raadadviseur in buitengewonen dienst bij het direc toraat-generaal van politie; c. Tot lid en secretaris: Mr. P. Meyjes, raadadviseur bij het directoraat-ge neraal van politie. H-et A.N.P. meldt: Amsterdam, 13 Februari. Op verzoek van den gevolmach tigde van den rijkscommissaris voor de stad Amsterdam heeft een com missie van vertegenwoordiging voor de Amsterdamsche Joden de bewo ners van de oude Jodenbuurt in de hoofdstad, waar zooals bekend de laatste dagen ongeregeldheden hebben plaats gehad, gistermiddag opgeroepen voor een korte bijeen komst in de groote zaal van de Dia mantbeurs aan het Weesperplein. De opkomst was zoo groot, dat twee bijeenkomsten noodig waren Beide keeren was de zaal geheel ge vuld, zoodat vastgesteld kan worden, dat circa 4000 bewoners van deze buurt aan den oproep gehoor hebben gegeven. De eenige spreker in beide ver gaderingen, de heer Asscher, voor zitter van genoemde commissie, richt te een vermanend woord tot zijn ras- genooten en bracht met nadruk naar voren, dat in de toekomst elke nieu we poging tot het verwekken van in cidenten, zooals zich in de laatste dagen hebben voorgedaan, moet worden voorkomen en dat allen hun vuur-, slag- of steekwapen of eentg ander wapen tot Vrijdagmiddag één uur op het politiebureau aan het Jonas Daniël Meyerplein straffeloos kunnen inleveren. Degene, bij wien alsnog wapens zouden worden aan getroffen, stelt daarmee zichzelf aan de zwaarste straffen bloot en brengt vele anderen in gevaar. Tenslotte uitte spreker de ernstige waarschu wing, dat de Duitsche autoriteiten geen nieuwe wanordelijkheden zul len dulden en tevens afdoende maatregelen zullen treffen om ze in de toekomst onmogelijk te maken. Na deze toespraak sloot de heer Asscher de bijeenkomst, die beide keeren een rustig verloop had. Het A.N.P. meldt: Utrecht, 13 Febr. Gisteravond hebben zich botsingen voorgedaan tusschen W.A.-mannen en andersge- zinden uit het publiek in de omge ving van de Tolsteeg en de Albatros straat, die klaarblijkelijk het gevolg waren van het feit, dat dezer dagen bij een in laatstgenoemde straat wo nenden W.A.-man de ruiten werden ingegooid. Het kon tot'nog toe niet geheel worden opgehelderd, of de W.A.-mannen een vergeldingsactie op het oog hadden of dat zij een her haling van het genoemde incident wilden voorkomen. Door de duister nis was het niet mogelijk, zich een goed beeld te vormen van hetgeen zich precies heeft voorgedaan. Spoe dig, na het verschijnen van de W.A.- mannen kwam het althans tot vecht partijen, en zelfs is er op de W.A.- mannen geschoten. Er zijn verschil lende gewonden gevallen, waarvan één ernstig, namelijk de W.A.-man L., die een schot in de hartstreek heeft gekregen. Eenige gewonden, waaronder de genoemde W.A.-man, werden naar het ziekenhuis ver voerd. Andere gewonden zijn ter plaatse verbonden en naar huis ge- bracht. Het onderzoek is nog gaande. TWEE ONBEWOONDE VILLA'S LEEGGEPLUNDERD. Een: zestal Scheveningers heeft sedert November van het vorige jaar huisgehouden- in twee villa's in den Haag. Zij hebben nl. alles wat maar eenigszins verkoopbaar was uit deze villa's weggesleept en voor een appel en een ei aan verschillende opkoopers verkocht. De politie is op het spoor van deze bende 'gekomen, omdat eenige van hen den- laatsten tijd royaal met geld omsprongen. De villa's waarnaar hun arbeids terrein zich uitstrekte, zijn gelegen aan de Johan va-n Oldebarne-veït- laan en aan den Gevers Deynoot- weg. En waren tijdelijk onbe woond. In de villa aan de Johan van Oldeba-rneveltlaan stond eenig meubilair en de bewoners vertoef den op de Veluwe. De villa aan den Gevers Deynootweg daarentegen was compleet gemeubilieerd. Dit was aan eenige Scheveningers ter oore gekomen, nl. den 19-jarigen K. R. en den 16-jarigen L. K., bei den visscher van beroep. Zij kwamen in het -huis aan de Johan van Oldebarnevelt door een keukenruit te vernielen en op den Gevers Deynootweg door een deur te forceeren. Nu begon het weg- sleepen van de inventarissen. Uit de villa aan de Johan van Oldebarne- vel'tlaa'n werd een schrijfbureau weggehaald, maar uit de andere villa veel meer, nl. een slaapkamer ameublement, drie buffetten, Ja- pansehe vazen, schilderijen, vloer bedekking enz. en-z. Inmiddels hadden 4 andere Scheveningers bemerkt, dat hun kameraden ruim over geld beschik ten en zij werden nu eveneens in het complot opgenomen. Het waren de 20jarige visscher L. v. d. B., de gebroeders W. D. en A. D., resp. 18 en 17 jaar en los-werkman van be roep en de 18-jarige los-werkman A. de M. Ook deze heeren brachten nu geregeld bezoeken aan de villa's. Hierbij werd gebruik gemaakt van feen bakfiets en in de sneeuwperiode zej-fs van een slee. De goederen werden vervolgens naar opkoopers gebracht, waarvan de voornaamste de 27-jarige P. H. van de Staten- laan was. De bende en de opkooper zijn dezer dagen ontmaskerd en gear resteerd, waarbij bleek dat de meesten van hen reeds eerder met de justitie in aanraking waren ge weest. De gestolen goederen zijn voor het grootste gedeelte achterhaald en vertegenwoordigen een waarde tusschen de 600-0 en 7000. Het geld dat de Scheveningers voor het meubilair hadden ontvan gen was reeds op-gemaakt. DE NIEUWE UNIFORMEN VAN DE NEDERLANDSCHE POLITIE. Van links naar rechts commissaris Cl-asie, hoofdcommissaris- mr. Hamer en commissaris Ru-gers, van de Haagsohe politie. (Polygoon) WIE OVER DE „ZAANBRUG" TE WORMERVEER WIL, MOET EERST ^BETALEN, .Nog steeds wordt op deze brug, ondanks herhaalde verzoeken om afschaffing, tolgeld ge-heven. Hoeveel malen per dag aal deze bewoner van Wormerveer eijn „bruggeld" moeten offeren? (Polygoon) ITALIAANSCHE VLIEGERS oefenen met rubberbooten en red dinggordels. Bij geval van noodlanding op het water weten zij hoe te handelen. (Holland) DE HEER WILLEM VRIJLAND, de oudste inwoner van Schiedam, vierde Woensdag zijn 103en verjaardag. De 103-jarige, die nog een goede gezondheid geniet, is drager van het Atjeh-kruis 18731890. De burgemeester van Schiedam, mr, dr. F. L. J. van Haaren, kwam -den jarige feliciteeren. (Polygoon) PRIJZEN VAN SCHAPEN- VLEESCH. Wanneer ontheffing van het slachtverbod wordt verleend. De secretarisgeneraal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft bepaald, dat de Ned. veehouderijcentrale alleen onthef fing mag worden verleend van het verbod, gesteld in het slachtverbod 1940 schapen, ten aanzien van schapen, welke door haar zijn ge kocht en verkocht met bestemming om te worden g-eslach- en voor d-e gevallen, waarin ten genoegen van de Nederlandsche veehouderijcen trale is aangetoond, dat het dier in nood moet worden geslacht. Voorts zijn de prijsgrenzen vast gesteld, binnen welke bovenge noemde centrale de schapen, be stemd voor slachting, koopt. De prijzen, waarvoor schapen- vleesch aan uiteindelijke verbrui kers ten hoogste mag worden te koop aangeboden en verkocht, "zijn de navolgende: bout met been, schouder met beenen en carbonaden 1.45; idem zonder been 1.60; borst en nek f 1.25; rauw schapenvet 1.25. Deze prijzen gelden in guldens voor vleesch per kg, af winkel en inclusief omzetbelasting,; bij bezor ging' aan huis' mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 5 cent per pond of gedeelte van een pond- per bezorging. Ir. H. A. van Ysselsteyn - Gis teren is te Den Haag. op 80-jarigen leeftijd overleden ir. H. A. van Ys selsteyn, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel in.kabinet-Ruys de Beerenbrouck. 1600 GULDEN BIJ INBRAAK ONTVREEMD. Gisternacht is te Amsterdam, terwijl de bewoners boven rustig sliepen, ingebroken in een heeren huis aan de Jan van Goyenkade. De inbrekers zijn d-oor den achtertuin binnengedrongen en hebben alles overhoop gehaald in het beneden huis. Uit een geldkistje, dat in een schrijfbureautje stond, werd 1600 gul-den ontvreemd, terwijl de dieven zich bovendien meester maakten van een hoeveelheid tafelzilver, een bontmantel, een jas en twee fietèen. EEN BOM, DIE GEEN BOM - BLEEK TE ZIJN. Het onderzoek, dat is ingesteld naar het gat, dat spelende kinderen m het plantsoen van een arbeiders wijk te Utrecht hadden aangetrof fen, heeft uitgewezen, dat men niet met een neergekomen bom heeft te doen. Den bewoners van deze week, die veiligheidshalve hun woningen hadden moeten verlaten, is thans toegestaan terug te keeren. GOEDERENTREINEN BOTSTEN OP ELKAAR. Gisternacht heeft op de Cein tuurbaan te Rotterdam een botsing plaats gehad tusschen twee goede rentreinen, bestaande uit leege wagens. Zes wagens liepen dien tengevolge uit de rails. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat het personeel een onveilig sig naal niet opmerkte. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Met de opruimingswerkzaamheden heeft men dadelijk een begin ge maakt. OP HET HISTORISCHE VALKHOF TE NIJMEGEN hebben piantsoeniarbeiders een merkwaardige ontdekking gedaan, n.l. een waterput van de oude burcht, welke zich vroeger op het Valkhof verhief en waarvan n-u nog de bekende ruïne rest. (Polygoon) Het A.N.P. meldt: Bij beschikking van den secre taris-generaal'van het departement van volksvoorlichting en k-unsten zijn de leden van de centrale com missie voor de filmkeuring met in gang van 11 Februari uit hun functie ontheven, met dank voor de door hen bew :zen diensten. Met ingang van den-zelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de centrale commissie voor de film keuring benoemd ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raad-adviseur bij het depar tement van volksvoorlichting en kunsten. B,eide beschikkingen zijn getrof fen in afwachting van een nade-re regeling van de rijksfilmkeuring. De "ilmk-euring vindt echter ongestoord voortgang. Het departement van volksvoor lichting en kunsten merkt in ver band met het bovenstaande op: „Met deze beschikkingen is de sen grondige vernieuwing van de eerste stap gezet op den weg naar filmkeuring in Nederland.'Dat een rr'euwing van dit instituut drin gend noodig was, is in den loop der jaren van vérschillende zijden er, bij herhaling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen den ouden toestand betrof het een zijdige karakter van de maatstaven, die bij de keuring werden aange legd. Het kwam er op aan datgene uit de film te weren, dat in zedelijk of maatschappelijk opzicht afkeu renswaardig geacht kon worden. Deze normen werden echter zoo eng opgevat, dat films, die in cultu reel opzicht waardeloos waren, op de oppervlakkigheid en smakeloos heid van het publiek speculeerden of gebrek aan eerbied voor volk en ras aan den dag legden, ongehin derd konden worden gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat- de filmkeuring ge schiedde door personen, voor wie Griep. - Ook in Ambt-Harden- berg moeten scholen gesloten wórden- wegens de griep. Op de hervormde school te Heemse was het zoo erg, dat van de 100 leerlingen e-r deze week 92 thuis bleven.' Bovendien was de helft van het onderwijzend per soneel absent. Onder die omstandig heden had het geen zin tot onderwijs voort te zetten. Vellen van populieren. - De directeur-generaal van den land bouw, regeeringscommissaris voor de bodemproductie, deelt mede, dat door den productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt geen vergunningen tot het' vellen van po pulieren zullen worden verleend op aanvragen, ingediend in het tijdvak van heden tot 1 September 1941. deze werkzaamheid slechts een bij komstig karakter droeg. De fflmke-urin-g zal in de toekomst beheerseht worden door den opbou- wenden en positieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Ne- ■derland kenmerkt." Glimlachje. Bij de waarzegster: Een man in uniform zal Uw pad kruisen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5