DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hoe leeft de Parijzenaar? Vijandelijke handelsschepen vernietigd. Militaire doelen in Cyrenaica vernield. Parijsche brieven. VERDVISTERINGS' TIJDEN van 18.53 tot 8.55. van 18.54 tot 8.53. op 23.44 onder 10.23. op 0.01 onder 10.51, HEERLEN KRIJGT F 100.000 BOETE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 39. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 15 Februari 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Bij den aanval van Duitsche oorlogsschepen op een vijandelijk convooi in de Atlantische wateren, waarvan het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, is nog een gewapend koopvaardij schip tot zinken gebracht, zoodat het aantal der bij dezen aanval tot zinken gebrachte schepen is ge stegen tot 14 met een gezamenlij- ken inhoud van ongeveer 82.000 ton. De aan de oppervlakte varen de Duitsche vlootstrijdkrachten, die op den Atlantischen Oceaan en in de overzeesche wateren operee- ren, hebben tot dusverre ongeveer 670.000 ton vijandelijke of den vijand nuttige koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Daar bij komen nog de talrijke scheeps- verliezen, die de vijand in de overzeesche wateren heeft geleden door het op mijnen loopen. Bij aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen op het Britsche eiland hebben gevechtsvliegtuigen rechtstreeksche treffers geplaatst op een metaalfabriék bij Glasgow en op havenwerken aan de Schot- sche oostkust en in het zuidoosten van Engeland. Ten oosten van Pe terhead is een convooi met goed gevolg aangevallen en verstrooid. Zes schepen werden door bom- treffers zwaar beschadigd, twee groote koopvaarders geraakten in brand en kregen slagzij. In moedige duikvlucht heeft een gevechts vliegtuig ten oosten van Harwich een tankschip van ongeveer 8000 ton tot zinken gebracht. Hetzelfde toestel plaatste bovendien op een groot koopvaardijschip en op een duikboot zoo zware treffers, dat deze schepen volkomen verloren geacht kunnen worden. In de Middellandsche Zee heb ben afdeelingen gevechtsvliegers van de Duitsche luchtmacht giste ren en in den afgeloopen nacht hangars, kampementen en op den grond staande vliegtuigen op vliegvelden in Cyrenaica vernield. Overdag zijn geslaagde aanval len gedaan op militaire werken op Malta. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht doeltreffende bomaan vallen gedaan op vliegvelden en industrieterreinen om Londen en aan den mond van de Theems. De vijand is niet boven Duitsch gebied verschenen. Jachtvliegtui gen hebben boven Dover drie ver sperringsballons vernietigd. Ma- rinegeschut heeft aan de Noorsche kust een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. De luchtactie tegen Engeland. Berlijn, 14 Februari. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren in het kader der ge wapende verkenning verscheidene aanvallen op de Britsche eilanden gedaan, die zich tot de Schotsche havens uitstrekten. Zoo werd te Glasgow een groote voor de oor logvoering belangrijke fabriek in scheervlucht aangevallen en een gebouwencomplex getroffen. In de fabriekshallen braken terstond branden uit, die sterke rookont wikkeling ten gevolge hadden. Voorts werden van geringe hoogte de havenwerken van Aberdeen be stookt. Er werden verscheidene ontploffingen waargenomen. Aan de oostkust van Engeland werden de havenwerken van Great Yar mouth en Lowestoft aangevallen. In beide havens werden de kade- werken getroffen. 8e Great Yar mouth kwamen enkele bommen i "echt in de onmiddellijke nabij heid van enkele koopvaardijsche pen, die beschadigd werden. Aanval op Britsch convooi. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren ter hoogte van Peterhead aan de Schotsche oostkust een Britsch convooi aangevallen en verscheidene schepen getroffen. Een koopvaarder van 5.000 b. r. t. kreeg treffers op het voorschip, zoodat het in brand geraakte en na korten tijd slagzij vertoonde. Ook een schip van 8.000 b. r. t., waarvan de scheepswand mid scheeps door bommen getroffen werd, geraakte in brand. Een schip van 2.000 b. r. t., dat in scheervlucht werd aangevallen, kreeg treffers ter hoogte van de brv0 en bleef met slagzij liggen. Behalve deze drie zwaarbescha- digde schepen zijn nog twee sche pen van 5.500 b. r. t. in totaal met de boordwapens beschoten en be schadigd. De luchtgevechten boven het Kanaal. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B.) Behalve het reeds gemelde afweren van En gelsche jagers aan de Kanaalkust, waarbij negen Spitfires door de Duit sche jachtvliegtuigen zijn neerge schoten, verneemt het D.N.B. nog van bevoegde zijde, dat de luchtge vechten zich eerst boven zee en later boven Zuid-Engeland hebben afge speeld. De Engelsche poging om het vasteland binnen te vliegen werd wederom bijtijds opgemerkt. Duit sche jachtvliegtuigen stegen op met het bevel „vrije jacht". Zij gingen tot hevige aanvallen op de Engelsche af- deeling over, voordat deze de kusten van het bezette gebied had bereikt. De Duitsche jachtvliegtuigen wierpen de Engelsche afdeeling terug, waar na zij tot een achtervolging overgin gen. Hierbij brachten zij den vijano de zwaarste verliezen toe. De ge vechten speelden zich voor het groot ste gedeelte boven Engelsch gebied af. Alle Duitsche jachtvliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. Beschieting van Engelsche kust. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B.) In de middaguren van 14 Februari heeft het Duitsche vèrdragend geschut de beschieting van belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland voort gezet. Aanval op Britsche convooi. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren ter hoogte van Peterhead aan de Schotsche Oostkust een Britsch convooi aangevallen en verscheidene schepen getroffen. Een koopvaarder van 5.000 b.r.t. kreeg treffers op het voorschip, zoodat het in brand ge raakte en na korten tijd slagzij ver toonde. Ook een schip van 8.000 b.r.t., waarvan de scheepswand midscheeps door bommen getroffen werd, ge raakte in brand. Een schip van 2.000 b.r.t., dat in scheervlucht werd aan gevallen, kreeg treffers ter hoogte van de brug en bleef met slagzij lig gen. Behalve deze drie zwaarbescha oigde schepen zijn nog twee schepen van 5.500 b.r.t. in totaal met de boordwapens beschoten en bescha digd. De luchtactie tegen Engeland. Berlijn, 14 Februari (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren in het kader der ge wapende verkenning verscheidene aanvallen op de Britsche eilanden gedaan, die zich tot de Schotsche havens uitstrekten. Zoo werd te Glasgow een groote voor de oor logvoering belangrijke fabriek in scheervlucht aangevallen en een gebouwencomplex getroffen. In de fabriekshallen braken terstond Eerste zorg is voor het dagelijksch brood, Van onzen Parijschen correspondent. Parijs, 30 Januari. Toen wij in September des vorigen jaars uit Parijs vertrokken wisten we reeds, dat in Nederland een min of meer gecompliceerd systeem van bons en punten en speciale vergun ningen en wat dies meer zij ons wachtte, terwijl er in Frankrijk van een distributie nog geen sprake was, al bezat ieder reeds een „carnet d' alimentation", een stamkaart, en zelfs bons, die nimmer zijn gebruikt. Maar al spoedig daarop heeft ook Frankrijk zijn bonnenstelsel gekre gen en het kan thans in véle opzich ten met Nederland wedijveren, staat er ten aanzien van eenige dingen des dagelij kschen levens zelfs iets beter voor en komt in andere zaken ach teraan. Een vergelijking met Holland gaat nooit heelemaal op om de eenvou dige reden, dat men ook in normale tijden hier anders leeft dan bij ons. Wanneer wij constateeren, dat de café's te Parijs het drukker hebben dan ooit, mag men daaruit nog niet de conclusie trekken, dat het den Parij zenaars tegenwoordig zoo naar den vleeze gaat. De Parijzenaar, en dat geldt trouwens voor den Fransch- man in het algemeen, leeft nu een maal veel meer buitenshuis dan wij doen; het zou ons niet in het minst verbazen als hij het bedrag der verteringen, in café's gemaakt, op zijn belastingbiljet invult onder het hoofd „Kosten voor noodzakelijk levensonderhoud". Naast die algemeene bestaat er thans nog een bijzondere reden voor de uithuizigheid: de kou. Want van de verwarming is dezen winter niet bijster veel terecht gekomen; naar we meenen kreeg men dertig procent toegewezen van het verbruik van het vorige jaar, hetgeen voor den particulier gemiddeld neerkwam op 50 kilogram kolen per maand. En waar de Parij zenaars iets weg heb ben van den befaamden krekel uit de fabel van La Fontaine, zat men al spoedig in de kou. Er is kou geleden in Parijs en er wordt hier en daar nog kou geleden; in tal van flats, die zooals het onze centraal werden ver warmd (hetgeen tot dusver gedu rende elf dagen in totaal het geval is geweest) zit men 's avonds te kleu men bij een electrisch kacheltje, dat üezen winter nog de vorstvarens niet van de ruiten vermocht te weren. Zoodat menigeen zijn troost en toe vlucht maar zocht en zoekt in de café's, waar het tenminste warm is, zooal niet door de kachel, dan toch door de volte van medemenschen. Een analoog verschijnsel doet zich voor bij de restaurants. Er wordt meer nog dan vroeger in restaurants gegeten, en men weet, dat een groot deel der Parijzenaars ook in gewone tijden wel gedwongen is om buitens huis te eten, althans te déjeuneeren, al zou het alleen zijn wegens de groote afstanden, die verhinderen dat men zich in het middaguur naar huis begeeft, wat te meer klemt nu de metro welhaast het eenige middel van vervoer is geworden. Want de enkele autobussen met haar reusach tige daken het gasreservoir tel len nauwelijks mee in de wereldstad. Men eet dus buitenshuis, en ook zij, die zulks vroeger niet of zelden deden, maken thans gebruik van de restaurants. Niet alleen doordien de eethuizen verwarmd zijn, maar ook omdat men er waar krijgt, in casu eten, voor zijn geld en zijn bons. De huismoeders, wien het veel hoofd brekens kost om de ingrediënten voor een behoorlijken maaltijd bijeen te orengen en soms uren wachten in de rij voor den winkel van bakker, slager of kruidenier, nebben meer zorgen dan degenen, die hun maal tijden gregeld in de restaurants nut tigen; met een beetje overleg kunnen laatstgenoemden zich iederen dag voldoende voeden, al zit men op het eind der maand wel eens wat krap met de bons. Om maar een concreet geval te noemen: wij doen ons maal 's mid dags met een vleeschsoort, waarvoor men een bon van negentig gram vleesch noodig heeft, een groente, waaronder ook aardappelen zijn be grepen, met een bon voor 5 of 10 gram vet of boter, een kaassoort, met een bon voor twintig gram kaas en 150 gram brood. Wijn kan men zon der bon bekomen, evenals koffie, die meestal uit een surrogaat bestaat en waarbij saccharine in vloeibaren toestand of in tabletvorm de suiker vervangt. Het diner verschilt niet zooveel van het dejeuner, alleen ver vangt visch dan den vleeschschotel of treden daarvoor oesters, mosselen, slakken (die zijn best te eten) of andere schaaldieren in de plaats, waarvoor geen „ticket" noodig is. Aardappelen zijn nogal zeldzaam, een portie pomm.es frites is een fes tijn, een salade vindt men nog wel van bieten of tomaten, gebak ziel men ook al zelden, maar eieren daarentegen kan men op ieder menu aantreffen en men heeft slechts een vetbon noodig voor een paar spiegel eieren of een omelet. Als men gemiddeld op een vijftig, zestig franc voor beide maaltijden rekent is men niet al te duur uit; aan de hand van de bons, welke ons voor de maand Februari werden verstrekt, hebben wij uitgeknobbeld, dat we deze maand zestien maal e.en vleeschschotel zullen kunnen bestel len, tien keer een stukje kaas, wat weinig is, 28 dagen 150 gram brood per maaltijd en dat we welgeteld over 410 gram boter of vet beschik ken, wat voor een stamgast in een restaurant ruimschoots voldoende is. Want dat hebben we al begrepen: het is thans noodzakelijk om een res taurant te hebben, waar men gere geld eet. Evenzoo is de huismoeder blij met haar vasten winkelier, zoo als die eertijds gelukkig was met zijn vaste klanten De overheid heeft trouwens de koopeis verplicht om bij een vasten leverancier te staan ingeschreven; de winkelier ontvangt dan toewijzingen voor de meest schaarsche artikelen, waarvan de voornaamste zijn: melk, rijst, 100 gram per maand voor kinderen, suiker, rantsoen 500 gram per maand, olie en aardappelen, om van genotmiddelen als chocola en gebak maar niet te spreken, noch van zeep, 125 gram per maand, allemaal din gen, die als gezegd tamelijk zeld zaam zijn en zonder bon niet te ver krijgen. Wat hier verteld is van Parijs, geldt voor geheel Frankrijk, ook voor het onbezette gebied, met mis schien kliine plaatselijke verschil len. Men heeft overigens kunnen lezen, dat Duitschland duizenden tonnen aardappelen naar Frankrijk heeft verzonden om aan de levens middelenvoorziening, met name van de Fransche hoofdstad, tegemoet te komen; Amerika zond gecondenseer de melk. Niet zoozeer is dikwijls de ge ringere productie de oorzaak der schaarschte als wel de moeilijkheid, vaak de onmogelijkheid van het vervoer. In het bizonder heeft dat gegolden voor de kolenvoorziening Frankrijk produceert op dit oogen- blik reeds meer dan vóór den oor log, doch het vervoer moet bijna uitsluitend per spoor geschieden en de spoorwegen zijn al overbelaast. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat de moeilijkheden geaccentueerd worden doordien Frankrijk van zijn invoer aan kolen uit Duitschland en Engeland aan boter uit Argen tinië en van fruit uit België, Span je, Nederland, Amerika, Italië ge speend blijft, hetgeen voor een deel te wijten is aan de blokkade. Men kan daar den vroegeren invoer van tarwe, rijst, koffie, olie, vleescb en vieeschconserven nog gerust aan toevoegen, een invoer, die een waar de had van rond vijftig milliard francs. Zoodat, ofschoon hier te Parijs allermnist hongersnood heerschl, we toch evenmin in overvloed ba den. En de groote massa kan er na tuurlijk niet aan denken om in een restaurant als bijvoeding voor een peer tien a vijftien franc, voor een appel zes tot twaalf franc, voor een sinaasappel vier tot zes franc, voor een banaan drie tot vijf franc, voor eenige vijgen of wat dadels van vier tot zes franc en meer neer te tellen Op het gebied van de kleeding kent Frankrijk nog geen distributie, evenmin als België, doch de voor raden raken langzamerhand uitge put, zoodat er ernstig aan de in voering van een punten-systeerr als ten onzent wordt gedacht; het bestaat overigens sinds begin Ja nuari reeds voor schoeisel; men heeft recht op minimum één paar schoenen per jaar. Zoo gaat dan het leven te Parijs zijn dagelijkschen gang met zij; zorgen voor het dagelijksch brood zijn strijd tegen koude en armoede Er zijn andere kanten aan dat leven, we komen daarop terug. Men kan in het algemeen nog over het nood zakelijke beschikken, al kost da' meer tijd en moeite dan vroeger en ai is een lange rij van wachtenden" voor de winkels een gewoon ver schijnsel geworden in de straten men kan het niet strikt noodzake lijke bier en tabak nog bekomer zonder bon. Maar wel nimmer is er zoo vurig als thans verlangd naar de lente, waarvan men milheid en verruiming, licht en verademine verwacht. T. O. branden uit, die sterke rookontwik keling tengevolge hadden. Voorts werden van geringe hoog te de havenwerken van Aberdeen bestookt. Er werden verscheidene ontploffingen waargenomen. Aan de Oostkust van Engeland werden de havenwerken van Great Yarmouth en Lowestoft aangeval len. In beide havens werden de kadewerken getroffen. Te Great Yarmouth kwamen enkele bommen terecht in de onmiddellijke nabij heid van enkele koopvaardijsche pen, die beschadigd werden. Aanvallen op Londen. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B.) Londer. is vandaag sedert de eerste avond uren door een zeker aantal Duit sche gevechtsvliegtuigen aangeval len. Er zijn verwoestingen aan voor den oorlog belangrijke doelen aan gericht, naar terugkeerende beman ningen gemeld hebben. Mislukte Engelsche aanval op West-Duitschland. Berlijn, 15 Febr. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht, aldus verneemt het D.N.B., zijn sterke afdeelingen Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland verschenen. De po gingen tot het aanvallen van mili taire doelen of objecten, die voor de oorlogsindustrie van beteekenis zijn, werden door het krachtige af- weervuur verijdeld. Door lukraak werpen van zijn bommen kon de vijand slechts eenige woonhuizen beschadigen en hier en daar een brand veroorzaken, die snel ge- bluscht werd. Schade van militaire of economische beteekenis is ner gens aangericht. Wel echter zijn er weer verscheidene burgers omge komen en eenige gewond. ENGELANDS BEHOEFTE AAN TORPEDOBOOTJAGERS. j Stockholm, 14 Febr. (A.N.P.) De mededeeling van den Amerikaan- schen minister van marine, Knox, dat de Ver. Staten niet in staat zijn nog meer torpedobootjagers naar Engeland te zenden, heeft, naar Af- tonbladet uit Londen meldt, in En geland een „deprimeerenden in druk" gemaakt. Men hoopt, dat het touwtrekken tusschen Willkie en Knox, waarvan het besluit van Roosevelt de prijs is, een overwin ning voor Willkie zal opleveren en dat de inlichtingen, welke de Engel sche leiders en in de eerste plaats Churchill Willkie tijdens zijn bezoek aan Engeland verstrekt hebben, nu resultaat zullen afwerpen. Uit den toon van de radiocommentaren en uit de gereserveerde houding van officieele instanties blijkt, dat Lon den weinig waardeering heeft voor de discussie over het tcrpedojagers- vraagstuk, die in de Ver. Staten is uitgelokt. Men had gehoopt dc kwestie in alle discretie met de Amerikaansehe regeering te kunnen bespreken. Een feit is, dat Churchill Willkie bij herhaling heeft gewezen op de dringende noodzakelijkheid van meer torpedobootjagers. BESTRIJDING VAN WERKLOOS HEID ONDER DEENSCHE JEUGD. Stockholm, 14 Febr. (A.N.P.) Ter bestrijding van de werkloosheid on der de jeugd zullen in Denemarken ongeveer 30 staatskampen ingericht worden, waaronder verscheidene voor de vrouwelijke jeugd. Met de reeds bestaande kampen kunnen 3000 tot 4000 werklooze jongeren in 40 kampen onderdak en werk vin den. DE ONTMOETING TUSSCHEN MUSSOLINI EN FRANCO. Berlijn, 14 Febr. (A.N.P.) De ont moeting van Mussolini met het Spaansche staatshoofd generaal Franco staat nog steeds in het mid delpunt der belangstelling van bui- tenlandsche journalistenkringen al hier. In de Wilhehnstrasse hoorde men vandaag de opvatting verkondigen, dat uit de beschikbare Spaansche uitlatingen kan worden gezien, ho Spanje met de groote lijnen van de continentale conceptie der as mee gaat. In politieke kringen alhier legde men dit zoo uit, dat de bespre kingen te Bordighera van Spaan sche zijde duidelijk en ondubbelzin nig de met de asmogendheden pa rallel loopende wereldbeschouwing en dezelfde lijn met betrekking tot de toekomst na den oorlog aan den dag hebben doen treden. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 16 Februari: Maans op- en ondergang 15 Februari: Morgenavond 18 Februari laatste kwartier. Commissaris,van politie van functie ontheven. Het A.N.P meldt: Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Duitsche instanties zich genoodzaakt hebben gezien de gemeente Heerlen een geld boete van 100.000 gulden op te leggen. Deze strafmaatregel vindt zijn motiveering in het ongedisciplineerde gedrag, in de overtredingen door bepaalde kringen der bevolking alsmede in de anti-Duitsche provocaties, die zich in deze stad op 31 Jan. hebben voorgedaan. In verband hiermede is tevens de commis saris van politie te Heerlen uit zijn ambt ontheven. MOOIE PRESTATIE VAN RUSSISCHE BALLONVAARDERS. Moskou, 14 Febr. (D.N.B.) Twee ballonvaarders hebben gisteren met een luchtballon van 2700 km inhoud, met een open gondel een hoogte be reikt van 11.700 meter Ondanks de hevige koude hebben de luchtschip pers geruimen tijd op deze hoogte vertoefd eu waardevolle wetenschap pelijke gegevens verzameld. Met deze opstijging hebben de bei de ballonvaarders het record, dat zij op 17 Jan j.l. hadden gevestigd, nog verbeterd. DE FRANSCHE PERS OVER DE ONTMOETING FRANCO—PETAIN. Vichy, 14 Febr. (D.N.B.) Onder groote koppen maken de bladen in het onbezette Frankrijk melding van de ontmoeting tusschen Pétain en Franco. Zij leggen den nadruk op de sfeer van hartelijkheid, waarin da samenkomst is gehouden. De Avenir schrijft, dat uit het korte bezoek van het Spaansche staatshoofd aan Frankrijk de harte lijkheid van de Fransch-Spaansche betrekkingen, een der belangrijkste elementen der Fransche buitenland- sche politiek, is gebleken, Frankrijk en Spanje streven in dezelfde mate naar hun wedergeboorte. Voor Frankrijk en Spanje, aldus schrijft de Memorial, is het een ge lukkige omstandigheid, dat beide staatshoofden soldaten zijn, die, de- 'zelfde hoogstaande opvatting hebben over de eer en de beginselen, waar van het welzijn der volkeren afhan kelijk is. Na den oorlog kan de we reld haar evenwicht slechts terug vinden in een eerlijke samenwer king zonder bijgedachten tusschen regeeringen, die hechten aan eer. Gedurende de laatste jaren zijn Spanjaarden en Franschen aan de zelfde ongezonde propaganda bloot gesteld geweest. BRITSCH-INDISCHE SOLDATEN NAAR MALAYA. Tokio, 14 Febr. (D.N.B.) De Asahi Sjimboen meldt uit Londen, dat de Britsche regeering heeft besloten 20.000 Britsch-Indische soldaten naar Malaya te zenden. In officieele En gelsche kringen beoordeelt men den toestand in het Verre Oosten geens zins optimistisch. Zie verder Buitenland pag. 'i, 2% bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1