EN ONSTREKEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Strijdkrachten in Noord-Afrika aangevallen. Verscheidene koopvaardijschepen tot zinken gebracht. De versperring van het Suezkanaal. VtRDUJlSlERlNtiS- TIJDEN van 19,04 tot 8,43, Bonaanwijzingen. COURANT. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 44. Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 21 Februari 1941 Vijandelijke troepen trachten in O.-Afrika een doortocht te forceeren. Docks in verscheidene steden gebombardeerd. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 20 Febr. (Stefani). In zijn weermachtbericht nr. 258 maakt het Italiaansche operbevel het volgende bekend: Aan het Grieksche front geen actie van bijzondere beteekenis. In Noord-Afrika werd een tegen aanval ondernomen op een colonne vijandelijke gemechaniseerde strijd kracht, welke getracht had onze stellingen in -de Oase van Cufra te naderen. De colonne werd gedwon gen met aanzienlijke verliezen terug te trekken. Onze vliegtuigen bom bardeerden en beschoten met machinegeweren talrijke gemachan;- seerde strijdkrachten en vijandelijke batterijstellingen. Deze aanvallen hadden een doeltreffend resultaat. Vijf vijandelijke jachtvliegtuigen werden neergeschoten. Andere Duit- sche vliegtuigen deden in duikvlucht aanvallen op vijandelijke schepen in de Middellandsche Zee. Twee sche pen van 8.000 ton en andere vaartui gen van geringere tonnage werden getroffen met bommen van groot en middelmatig kaliber. In Oost-Afrika herhaalde de vij and zijn hevige aanvallen in den be nedenloop van de Djouba om zich een doortocht te forceeren over de rivier. In de andere sectoren droeg de gevechtsactie een plaatselijk ka rakter. Onze vliegtuigen vielen vij andelijke strijdmiddelen en troepen in den noordelijken sector van Ery- trea aan.Vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op een van onze centra in Erytrea. Een ifritsch toe stel werd door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Een ander vijandelijk toestel werd door een van onze bommenwerpers aangevallen en stortte in den Beneden-Soedan bran dend neer. De strijd in Noord Afrika. Berlijn, 20 Febr. (D.ND.) Verkla ringen van leden van het Britsche leger in Noord-Afrika, die in Ita liaansche krijgsgevangenschap zijn geraakt, waarvan de tekst in Rome en Berlijn is ontvangen, bewijzen, naar het D.N.B. wordt medegedeeld, dat de gevechten in Libye voor de Engelschen buitengewoon veel ver liezen hebben doen ontstaan. Ge vangenen, die gestreden hebben in een Palestijnsch regiment, verklaar den, dat Italiaansche artillerie een moorddadig effect gehad heeft op de aanvallende infanterie tijdens den slag bij Bardia. Een regiment in boorlingen moest elders naar de voorste linie oprukken, om de daar strijdende Australiërs te dekken. Van ruim 2000 aanvallende Britten waren slechts eenige honderden heelhuids teruggekeerd. De rest was ineengestort onder het vuur van de artillerie of gedecimeerd door de machinegeweren der Italianen. Vele gewonde inboorlingen waren in Egypte behandeld, terwijl duizenden gewonde Australiërs naar Palestina werden gezonden. Daar zijn reeds alle beschikbare hospitalen overvol. De autoriteiten laten allo geschikle gebouwen ontruimen om plaats te maken voor den ononderbroken stroom van gewonden, die van de Noord-Afrikaansche slagvelden ko men. Met deze verklaringen van ge vangenen kan de bewering van het Britsche opperbevel niet in overeen- steming worden gebracht, volgen? welke de verliezen der Britten bij Bardia niet meer zouden hebben be dragen dan 500 man. Uit andere ver klaringen van gevangenen blijkt, dat alleen een PalestijnSch regiment reeds meer dan 500 dooden had ver loren. Schipbreukelingen te Lissabon. (D.N.B.) - Aan boord van het Por- tugeesche schip „Guine" zijn te Lis sabon vijftig overlevenden van het Engelsche schip „Nanalgora" aange komen, dat op 500 mijl van de Kaap Verdische eilanden getorpedeerd en gezonken is. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 20 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: In het zuidelijk deel der Noordzee heeft een motortorpedoboot, in weer wil van den dichten mist, 'twee ge wapende Britsche koopvaardij schepen met een gezamelijken in houd van 10.000 ton tot zinken ge bracht. Tijdens gewapende verken ning hebben vliegtuigen gisteren ten noorden van de Hebriden en aan de Oosten en Zuidoostkust van Enge land cönvooien aangevallen en vier groote koopvaardijschepen zoo ern stig beschadigd, dat zij verloren ge acht moeten worden. Bij Harwich is een torpedobootjager gebombar deerd en in brand gezet. Afdeelin- gen gevechtsvliegers hebben mef succes aanvallen gedaan op vlieg velden in de Midlands, havenwer ken op het eiland Wight en fabrie ken in Schotland. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen gevechts vliegers docks te Londen, Swansea, Plymouth en Chatham gebombar deerd. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen op schepen in de haven van Benghasi bomtreffers op twee groote koopvaardijschepen geplaatst. In den afgeloopen nacht versche nen slechts enkele vijandelijke vlieg tuigen boven het bezette gebied. In de Middellandsche Zee zijn vijf vij andelijke jachtvliegtuigen neerge schoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Het Duitsche luehtwapen in actie. Berlijn, 20 Febr. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de havenwer ken van Swansea aan het Bristolka- naal aangevallen. Verscheidene groote en een reeks kleine branden werden door de bemanningen der vliegtuigen waargenomen. Ook in Londen, Plymouth, Chatham en Portland werden militaire doelen met bommen bestookt. Gevechtsvliegtuigen van de in het gebied der Middellandsche Zee ope- reerende Duitsche luchtstrijdkrach ten heben gisteren weer hun aanval len met succes gericht op Britsche schepen in de haven van Benghasi Een vol beladen troepentransport schip van 8.000 b.r.t. kreeg twee vol treffers op het achterschip. Een an der schip, van ongeveer 8.0ÓÖ b.r.t. kreeg treffers op het achterschip en Het scheepvaart verkeer stilgelegd Berlijn, 20 Feb.r (D.N.B.) De door Duitsche verkenningsvliegtuigen ge melde versperring van het Suezka naal door twee tot zinken gebrachte vrachtschepen wordt door het voor aanstaande Arabische blad van Caïro, Al Ahram, bevestigd. Dit blad meldt, dat het scheep vaartverkeer in het Suezkanaal sedert 15 Febr. volkomen stilgelegd is. Sedert twaalf dagen trachten de Britsche scheepvaartautoriteiten de gezonken schepen twee transport schepen van 10.000 en 6.000 b.r.t. uit de vaargeul te verwijderen, tot dusver echter zonder succes. De reeds veertien dagen durende versperring van het Suezkanaal, zoo verklaart men in welingelichte krin gen alhier, beteekent een harde slag voor de Britsche oorlogvoering in de Middellandsche Zee. Voor de beide versperringen ligt reeds 'n opeenhoo- ping van schepen. Aangezien de ravi tailleering van het Britsche leger in Noord-Afrika een dringende zaak is, zijn de Engelschen, zoo de versper ring van het kanaal nog lang zou duren, gedwongen, hun transporten door de Straat van Gibraltar over de Middellandsche Zee te leiden, waar zij de gevarenzone der Duitsch-Ita- liaansche luchtmacht moeten pas- seeren. Eden te Caïro. (D.N.B.) - De En gelsche minister van buitenlandsche zaken Eden is, naar uit Caïro ge meld wordt, in de Egyptische hoofd stad aangekomen. langszij. Verscheidene bommen ont ploften voor den boeg van een krui ser. Duitsche gevechtsvliegtuigen, wel ke Woensdag overdag ter gewapen de verkenning over het Britsche eiland vlogen, hebben weer vliegvel den, fabrieken en spoorwegemplace menten aangevallen. Op twee vlieg velden werden door bomtreffers de startbanen en een hangar ernstig be schadigd. Een fabrieksinstallatie m het O. van Schotland leed groote schade door de vernieling' van een groote en verscheidene kleine han gars. In de buurt van York werd een aanval gedaan op een rijdenden goe derentrein ondernomen. Rails en trein werden getroffen. Verschei dene- wagons geraakten in brand. Op een station in Midden-Engelanö werden het stationsgebouw en de machinehal getroffen. In den loop van Woensdag werden aan de Britsche Oostkust, behalve de reeds als "vernietigd gemelde sche pen, nog verscheidene andere koop vaardijschepen aangevallen en deels zwaar beschadigd. De actie van het Duitsche luehtwapen. Berlijn, 20 Febr. (D.N.B.) Duit sche lange afstandsbommenwerpers hebben hedenmiddag een vijandelijk bewapend koopvaardijschip van 5.000 b.r.t. en een ander schip van 4.000 b.r.t. ten noordwesten van Ier land in den Atlantischen Oceaan aangevallen. Het eerstgenoemde schip werd aan het achterste gedeel te getroffen, terwijl het andere schip door bomtreffers een groot lek kreeg zoodat het spoedig aan stuur boord slagzij vertoonde. Beide sche pen zijn zoo zwaar door de bom treffers beschadigd, dat zij hun plaats van bestemming niet meer zullen bereiken. De luchtaanvallen op Engeland. New York, 21 Febr. (D.N.B.) De Britsche hoofdstad en vei'scheidene steden in het westen en zuidwesten van Engeland en Zuid Wales zijn gisteravond en in den afgeloopen nacht volgens berichten van Ameri- kaansche agentschappen uit Londen het voornaamste doelwit geweest van het optreden van het Duitsche luehtwapen tegen voor den oorlog belangrijke opjecten in Engeland. Volgens de tot dusver ontvangen be richten schijnt een kuststad in Zuid- Wales het zwaarst te zijn aangeval len. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 21 Februari op 5.32 onder 14.28 Nieuwe Maan 26 Februari. HET TURKSCH-BULGAARSCH ACCOORD. Istanboel, 20 Febr. (D.N.B.) Het blad Aksjam publiceert in verband met de Bulgaarsch-Turksche ver klaring een artikel van den afge vaardigde Sadak. Daarin wordt o.a. gezegd, dat het accoord van Ankara ook de vriendschapsbetrekkingen tusschen Turkije en Griekenland be krachtigt. Bulgarije heeft- zich ver plicht, niet alleen Turkije, doch ook Griekenland niet aan te vallen. Schending van dit accoord, aldus het artikel, zou de geheele verkla ring haar kracht doen verliezen. Overigens dient men het accoord van Ankara geen overdreven betee kenis toe te kennen. Noodlottig ongeluk. (D.N.B.) - Naar ëïirst thans vernomen wordt, is in den nacht van 16 op 17 Februari een vrachtauto van de Deutsche Ordnungspolizei bij Zlin door het weigeren der remmen verongelukt en in een rivier gestort. Hierbij zijn zestien politiebeambten om het leven gekomen. De secretarisgeneraal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a,s. geeft elk der met ,,05" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met ,,05" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen ge bak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaat ste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 9-0 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 2-00 gram, koek 16-0 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b-v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel cf bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zij-n, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende laatstgenoem de week niet mogen worden ge bruikt in hotels, restaurants e. d. Voorts geven de met ,,95" genum merde bonnen van de bloem- kaart ged-urende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. elk recht op het koopen van 5-0 gram brood óf een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de met „04" genummerde bonnen van de broodkaart hiermede zijn vervallen en derhalve kunnen worden vernietigd. TARWEBLOEM. De met „5" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. De bon „5" geeft derhalve geen recht op het koopen van boekweit-meel. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de m-et .,85" genummerde bon van de boterkaart en van de vet- kaart recht op het koopen van 250 gram boter óf 25-0 gram mar garine óf 200 gram vet naar keuze en voorzoover voorradig. De met „05" genummerde bon nen, die op 2 Maart nog niet zijn gebruikt blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 9 Maart a.s. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de m-et „04" genummerde bon van de boter- en vetkaart n i e t zal worden aangewezen en- derhalve vernietigd kan worden, HAVERMOUT ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met .07" genummerde bon van de ..bon-kaart algemeen" recht op het koopen van 250 gram havermout óf havervlokken óf haverbloem óf aardappelmeelvlokken óf gort óf gortmout óf grutten. Darlan te Vichy terug. (D.N.B.) De vice-president, admiraal Darlan. is gistermiddag om zes uur uit Parijs teruggekeerd. Hij begaf zich onver wijld naar maarschalk Pétain om dezen van het resultaat van zijn be sprekingen te verwittigen. Zie vervplg Buitenland pag. Z, Ze bL GORT ENZ. De met „08" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koopen van 250 gram gort óf gortmout of grutten. VERMICELLI ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2-0 April a.s. geeft voorts de met „0-9" genummerde bon van de „bonkaart algemeen'" recht op het koopen van 10-0 gram vermicelli of macaroni óf spaghetti. MAÏZENA ENZ. De met „10" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koopen van 10-0 gram maizena óf griesmeel óf sago óf aardappelmeel óf rijst- stijfsel óf kookstijfsel óf glansstijf- sel, dan wel een hoeveelheid pud dingpoeder óf p-uddingsauspoeder, v/elke 10-0 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeder mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 5-0 gram zetmeel -bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pud- din-gsauspoeders, welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Zooals uit het voorgaande blijkt mogen rij-st- stijfsel, kookstijfsel en glansstijfsel dus uitsluitend gekocht worden tegen afgifte van de voor maizena aangewezen bon. Ten slotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje mai zena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkin gen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met ..11" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koo pen van 2-50 gram rijst óf rij-stemeel óf rijstebloem óf rij-stgries óf grut- tem-eel (gemengd meel). EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de met „12" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, wel ke op 2 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zon dag 9 Maart a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart niet gebruikt mogen Worden in hotels, restaurants e. d. KAAS. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, zullen met ingang van Maandag 24 Februari a.s. tot een nader te bepalen datum elk e twee weken twee bonnen van de „bon kaart algemeen" worden aangewe zen voor het koopen van kaas. De bonnen, die na afloop van een veer- tien-daagsche periode nog niet ge bruikt zijn blijven daarna nog twee weken geldig. Hierdoor blijft de mogelijkheid bestaan om voor vi-e-r bonnen tegelijk kaas te koopen. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geven de met ,13" en „14" genummerde bonnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zon-dag 3-0 Maart a.s. geeft de met „1-5"' genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 50-0 gram peul- vr-uchten. DE STRIJD IN OOST-AFRIKA. Kismajoe door de Italianen ontruimd. De kaart geeft een volledig overzicht van de Italiaansche kolonie Oost-Afrika met de omliggende Britsche gebieden. De Italiaansche kolonie zelf is met dikkere lijn aangegeven. Volgens de jongste Italiaansche berichten No. 253256 heeft de vijand de druk in den sector Keren (Eritrea) verminderd; aan de benedenloop van de rivier de Joeba zijn hevige gevechten gaan-de, na de haven Kismajoe versperd te hebben, hebben de Italianen dezen sector ontruimd. Voor algemeen overzicht van Oost-Afrika dienit het aanbeveling deze kaart uit te knippen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1