UITER, Kaal e plaatsen 3804, LLEN n tijd. 4100, Alkmaar r£N, ^DEN, F - VELE NEDERLANDERS WERKEN AAN DE W.H.N.-COLLECTEN NIET MEE. - Griep - Griep - Griep TWEEDE BLAD. ALKMAAKSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941. preiding ze zaak. n, voor: lkmaar ïgen en Bood- peditie, Laden zich dan tot de t pr.sopgaai. in de oude mer. KMAAR. N 2606. 641 193 903 244 597 984 867 035 loet IENT VAN landbouw er. sen" voor 100 'ebruari j.l. in et Vrijdag 28 isselen tegen ■ling zal het basis worden -vw '-■*•■ - te* «-."frl - p 4 in de zeventiende eeuw waren de West-Friesche plaatsjes Hoogwoud en Aardswoud bekend om hun drukke scheepvaart op de Oostzee. De bewoners trokken ter walvischvangst en nog bewaren talrijke dingen de herinnering aan dezen tijd. Ook in de muren treft men herinneringen aan dien tijd aan. Het „Familieschip." (Polygoon) De oorzaak het gerucht Het A.N.P. meldt: De offervaardigheid en de mild dadigheid is altijd in de Nederlan ders geprezen en terecht. Er is altijd veel in ons land zoowel in geld als in natura geofferd voor lief dadigheidsdoeleinden en voor ae armen. Waren er straatcollectes, en die waren er in het verleden zeer veel, steeds weer tastte men in den zak en de inzamelingen werden meestal een groot succes. Zodoende kon in talrijke huisgezinnen, waar bittere armoede heerschte, veel schrijnend leed worden verzacht. Dat wil echter geenszins zeggen, dat er op het oogenblik geen armoe de meer in ons land bestaat. Daarvoor heeft er te lang crisis en werkloosheid in Nederland ge heerscht en waren de ruime giften van liefdadige volksgenooten nog lange na niet toereikend. Daarbij komt nog, dat vele huisgezinnen, die vroeger al was het dan niet ruim in hun levensbehoeften konden voorzien, door deoorlogsomstandig heden have en goed verloren heb ben en thans aangewezen zijn op hulp van buiten. Nu doet zich echter het bedroe vende verschijnsel voor, waaruit blijkt dat vele Nederlanders hun re putatie van milddadigheid en liefde voor den medemensch gaan verlie zen. Wat dit beteekent Daar kun nen de meesten zich geen voorstel ling van vormen en men denkt er ook niet verder over na. Doch de armen in de achterbuurten van de groote steden zouden het u kunnen vertellen. Dat beteekent, dat vele gezinnen, welke in deze buurten wor ren onder veelal betreurenswaardi ge omstandigheden, niet meer gehol pen kunen worden aan de meest ele mentaire levensbehoeften en niet kunnen worden opgeheven uit toe standen, waar hygiëne e.d. ver of ge-" heel niet te zoeken zijn. Hoe komt het dan, dat de col lectes, en we hebben hier spe ciaal dan het oog op de Winter hulp-collectes, niet evenveel of nog meer opbrengen als vroeger de vele andere collectes? Om de doodeenvoudige reden, dat de geruchten hier te lande nog steeds opgeld doen. De een warmt den anderen op en dikt een praatje, dat een derde heeft verzonnen aan met het gevolg, dat velen hun nationalen plicht van ge meenschapszin voor hun arme mede bewoners verzaken en eenvoudig niets meer geven. Doch dengenen, die zoo in het verleden gehande!a hebben, zouden we willen aanraden hetzelfde eens te ondernemen, het geen wij dezer dagen hebben ge daan. Wij zijn n.l. op een middag naar een achterbuurt in Den Haag ge trokken en hebben hier en daar in de nauwe straatjes aan een schamele deur geklopt en de levensomstand*g heden gadegeslagen, waaronder deze menschen moeten leven. Het eerste bezoek gold een wo ning in een van de zijstraten van de Boekhortstraat. Direct van de sraat staan we in een donker laag vertrek, waar het daglicht nauwe lijks binnendringt. Meubilair is bijna niet aanwezig: een houten ta fel en eenige oude stoelen staan op een vermolmde vloer zonder vloer bedekking. Door een deur, welke met veel krachtsinspanning open gaat komen we in een achterka mertje. Dit is dan de slaapkamer voor vijf menschen, t.w. 2 volwas senen en drie kinderen, en er staat maar een ledikant met enkele oude matrassen op den grond gelegd en dan slaapt men in dit hok, waar ook nog eenig waschgoed op lijnen te drogen hangt. In de keuken kan niet gesproken worden van eet gerij.. Enkelen gebarsten kommen en een paar kopjes maken de heele inventaris uit. Dit alles is niet te verwonderen, want de huisvader was werkloos van 1931 tot 1940 en kreeg 13 steun per week. Eenige straten verder krijgen we, na het beklimmen van een stijl donker trapje, ongeveer hetzelfde beeld te aanschouwen. Een vrouw sust va neen baby van 2% maand, dat in een schamel wiegje ligt. De vader ventte 13 jaar langs de straat en krijgt nu wer kin Frankrijk, ter wijl de Winterhulp reeds hulp ver leent. Nu komt het wel in orde", al dus deze moeder. In een van deze huisjes lazen we de spreuk: „Na regen komt zonne schijn". Dat dit gezegde bewaar heid wordt, hebben de Nederlan ders zelf in handen, als men zijn vooroordeelen maar laat varen en door te geven bevordert, dat deze menschen kunnen worden geholpen. Tienduizenden vragen den laatsten tijd steun bij de Winterhulp, doch velen zullen niet geholpen kunnen worden, indien niet iedere Neder lander in de toekomst daadwerke lijk medewerkt. Op 28 Februari en 1 Maart kan veel worden goedgemaakt, want dan zal weder een collecte in ons land worden gehouden voor de hulpbehoevende Nederlanders. Deze keer zullen de speldjes vijf ver schillende scheepsmodellen uitbeel den, n.l. een vikingschip, een schoe ner, een Oost-Indiëvaarder, het vlaggeschip van Michiel de Ruyter en een mailboot. Ook het vervaardigen van deze speldjes geeft weer vele handen werk. Zoo waren bij het vervaar digen van de speldjes voor de vo rige collecte 640 werklieden inge schakeld, die tezamen 126.000 uren werk aan deze speldjes hebben ge had. Toont u uds op 28 Februari en 1 Maart oprecht Nederlanders dooi de collecte, welker opbrengst zoo veel levensvreugde kan brengen, niet te vergeten. de rotterdamsche diergaarde „blij-dorp" nadert haar voltooiing. De prachtige uitzichttoren, van waar men een fraai panorama heeft over den tuin, zal binnen afzienbaren tijd in gebruik genomen kunnen worden. (Polygoon) de zuid-slavische minister-president door den fuhrer op den berghof ontvangen. De Führer ontving in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop den Koninkl'ij'k-Zuid-Slavischen minister-president D. Zwetkowitsch en den Koninklij'k-Zuid-Slavisehen minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Markowitsch op den Berghof. Naast den Führer de Zuid-Slavische minister-president, daarachter (half zichtbaar) de Zuid-Slavische minister van Buitenlandsche Zaken, rechts Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, links gezant dr. Schmidt. (Hoffmann) politieagenten verijdelden een inbraak. In den nacht van Zondag op Maan dag j.l. surveilleerden twee politie agenten in de Pletterijstraat in Den Haag. Zij keken hier en daar eens in de donkere portieken en niet •zonder resultaat. In een der portie ken trachtte drie mannen zich te verschuilen en daarom arresteerden de agenten hen en namen het drie- lal mee naar het bureau aan den Rijswijkscheweg. Hier kwam al spoedig aan het licht, dat men te c'oen had met een berucht duo, T. W. De gebroeders C. F. H. v. d. B„ 27 jaar oud en chauffeur van beroep, uit Leidschendam en E. F. J. v. d. B. uit Den Haag, 28 jaar en koopman van beroep. In hun gezelschap verkeerde de 18-j. bakkersknecht A. V., De beide mannen hadden hem overgehaald hen te assisteeren. Het bleek, dat de hee- ren gepoogd hadden in een drietal pakhuizen aan de Pletterijstraat in te breken. Zij waren eerst over een hek geklommen met de bedoeling een pakhuis van de firma Douwe Egberts met een bezoek te vereeren. Toen zij een deur geforceerd hadden en binnen gingen, vonden zij echter geen koffie of thee, zooals zij ge dacht hadden, maar alleen maar stofzuigers. Zij hadden zich in het pand vergist en waren bij de Elec- trolux terecht gekomen. Onverrich- terzake verlieten zij dit perceel en trachtten nu inderdaad bij Douwe Egberts een deur open te breken, doch dit lukte niet. Het drietal is toen de portiek binnengegaan met de bedoeling door verbreking van glas-in-lood raampjes in te breken bij Paul Kaiser. Toen kruiste echter de politie hun pad met het bekende gevolg. ernstig ongeluk. Torensche Allee te Brummen is de melkwagen van B. uit Leuven- im in hotsing gekomen met een euto, zoodat het zoontje van B. van en wagen werd geslingerd en met een ernstige hersenschudding naar het ziekenhuis te Zutphen moest worden vervoerd. Het paard voor den wagen werd op slag gedood. aansluitingen op de radio distributie worden niet verzegeld. Het A.N.P. meldt: Distributie-luisteraars, die hun radio-aansluiting willen opzeggen, heben niets anders te doen dan hier van zoowel aan de distributie-cen trale of -dienst, waarbij zij zijn aan gesloten, als aan een postkantoor, poststations of postagentschap ken nis te geven. Het luidspreker kastje bij deze distributie-abonné's thuis behoefd dus nooit verzegeld te wor den. Hen, die onder voorwendsel het luidsprekerkastje te komen Verzege len, bij -een distributieluisteraar toe gang tot de woning vragen, kan men derhalve zonder meer dien toegang en de deur w ijzen, spertijdregeling electrisch bedrijf. De Staatscourant van heden £e- vat een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart betreffende uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. Artikel 1 daarvan luidt: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in clectrotechnische apparaten en -ma terialen, onderscheidenlijk van het electro technisch-installateursbedrijf, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning var den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart. 345 ons thee en 100 pond koffie gestolen. Gisternacht hebben dieven zich toegang verschaft tot het magazijn van een kruideniers-filiaalzaak aan de Biltstraat te Utrecht. De inbre kers bereikten het magazijn via den achterkant en na hun slag te hebben geslagen verlieten zij het pand met medeneming van 345 pakjes thee van een ons en 200 pakken koffie Stap een half pond. onderzoek van vleesch op trichinen. In den naasten tijd en in elk geval voor 1 Mei wordt een aantal Neder- landsche steden het onderzoek op trichinen ingevoerd, dit wil zeggen: dat in de bedoelde steden voortaan alle geslachte varkens niet slechts op de v^eeschkwaliteit, maar op het voorkomen van trichinen gebeurd worden. Hierdoor zulen ook in dit opzicht eventueele schade voor de menschelijke gezondheid worden voorkomen. Om de inrichtingen hiervoor te bestudeeren en de bedrijfstechnische inschakeling van dezen dienst te lee- ren kennen, zal een aantal Neder- landsche directeuren van abattoirs in gezélschap van de directie van den staatsveeartsenijkundigen dienst een onderzoekingsreis naar Duitsch- land maken en verschillende abat toirs alsmede andere ter zake van belang zijnde inrichtingen bezoeken. C' I. I. UWv - - V M TM Wifé v tfv.ï? Mg vwf W, V A SaNEEUW, regen en koude trotseerend, trainen de leden van de Amster- damsche studenten-roeivereeniging „Nereus" voor het komend seizoen. Tijdens het trainen in de trog. (Polygoon). onrechtmatig verbruik van motorbrandstof. De laatste weken zijn alleen op het Merwedekanaal 'tusschen Weesp en Utrecht tientallen schippers, die niet in het bezit waren van een vergun ning, geverbaliseerd. Donderdagmiddag surveilleerde wederom een rijkspolitievaartuig op het Merwedekanaal. Niet minder dan acht schippers werden verbali- seerd wegens het onrechtmatig ge bruik van motorbrandstof. De politie stelde aan boord van'een der schip pers een onderzoek in. Het resultaat hiervan was, dat men zevenhonderd liter motorbrandstof aantrof. De schipper had aan de bevrachtings commissie opgegeven, over geen voorraden te beschikken. Deze man kreeg een tweede proces-verbaai. uit angst voor de politie van 18 m. hoog dak gesprongen. Gisteren vervoegde zich de re cherche van de Rotterdamsche poli tie aan het hotel Central, teneinde de 28-jarige e. K. wonende te Gro ningen te spreken voor een simpele overtreding. De man kreeg de schrik beet en snelde naar het dak, van waar hij 18 meter omlaag sprong. In ernstigen toestand werd hij met een bloedende hoofdwonde, twee gebro ken beenen en kneuzingen aan het ruggemerg in een der ziekenhuizen li4' verpleging opgenomen. Glimlachje. Een samenzwering. Dr. oetker's recepten. Wij ontvingen een geïllustreerd boekje „Recepten voor dezen tijd" waarin Dr. Oetker talrijke voor beelden geeft van smakelijke en voedzame recepten. Het bakken zoo zegt de sa mensteller in tijdsomstandig heden als de huidige moge moei lijker schijnen dan anders, juist in een tijd, dat vele ingrediënten schaarsch zijn, kan de goede huis vrouw door eenvoudig maar sma kelijk gebak of toetjes de zoozeer gewenschte afwisseling het dage- lijksch menu brengen. Ook kan zij boter besparen door b.v. bij het ontbijt een deel van het brood door enkele stukken koek te vervangen. De recepten in dit boekje zijn daarvoor een hulp. Zij gaan er van uit, dat dan eens deze en dan weer die ingrediënten verkrijgbaar zijn. Voor tulband en dergelijk gebak is iets meer boter of vet vereischt, daarentegen kan ander werkelijk goed gebak door gebruikmaking van fruit, aardappelresten of wor teltjes met weinig of zelfs zonder boter of vet worden gebakken. Ook aan eieren wordt jüist door het gebruik van Dr. Oetker Bak poeder „Bachin" gespaard. In ver band met de daardoor benoodigde iets grootere hoeveelheil vloeistof is voor de niet al te ervaren huis vrouw bij sommige recepten een eenvoudig te bereiden beslag aan gegeven. De ervaren huisvrouw kan natuurlijk voor deze recepten de normale werkwijze volgens het Dr. Oetker Receptenboekje toe passen. Wanneer men heeft bemerkt hoe prettig, gemakkelijk en succesvol het bakken met Dr. Oetker Pro ducten is, zal men telkens iets nieuws willen bakken. Men kan dan het nieuwe receptenboek aan vragen, voor het bereiden van di verse beslagsoorten, het bakken, vullen en garneeren van allerlei jeken on taarten en het maken i van smakelijke toesr u. Een fraai boekje met circa 50 recepten ontvangt men bij aanvrage gratis van de N. V. Inhama, Postbus 988 te Amsterdam. bevredigende distributie van rijwielbanden te verwachten. De persdienst van het N.V.V. meldt: Van verschillende kanten bereik ten het N.V.V. klachten inzake het gebrek aan rijwielbanden, dat in verschillende vooral in kleinere plaatsen, waar het vervoer per rijwiel onvermijdelijk is, tot groote moeilijkheden aanleiding gaf. Reeds, meest ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd tallooze ar beiders, vooral in vrij bedrijf en werkverschaffing, hun werk niet meer zouden kunnen bereiken, door het ontbreken van een berijdbaar rij v/iel. Naar aanleiding van deze klach ten heeft het N.V.V. zich gewend tot het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, met het drin gende verzoek de noodige aandacht aan deze aangelegenheid te beste den. Als gevolg hiervan heeft dit de partement het N.V.V. medegedeeld, dat een distributie van rijwielbanden aan den gebruiker in een vergevor- derden staat van voorbereiding is en dat binnenkort nadere mededeelin- gen in de pers zullen verschijnen. Te verwachten is dus, dat binnen niet al te langen tijd een bevredi gende oplossing voor de gerezen moeilijkheden, wat betreft vervoer naar en van het werk van tallooze arbeiders, haar beslag zal vinden. Door hun kou, koorts en pijn- uitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder ot cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per ■luk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd ilynhartlljïs" Doos 10 en 50 ct,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5