DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier spreekt te München. De oprichting der partij in een groote rede herdacht. Tal vari koopvaardijschepen vernietigd. Geeri Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Aanvallen in Noord-Afrika afgeslagen. in Oost-Afrika moesten vijandelijke afdeelingen terugtrekken. VbhÜUibÉbtilNGS- T1JDEN van 19.11 tot 8.34. op 8.05 onder 18.46, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ijlt PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van i5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 47. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Dinsdag 25 Februari 1941 Ilitlcr (Archief) De komende strijd staat in het teeken van de duikboot. In de feestzaal van het oude Hofbrauhaus te München, op de zelfde plek, waar 21 jaar ge leden de N.S.D.A.P. met de af- kondiging der 25 stellingen van haar partijprogramma werd op gericht, heeft gister de Führer voor zijn oudste strijdmakkers -het woord gevoerd. De aankondiging, dat Adolf Hitler ook ditmaal weer op de historische plek het woord zou nemen, verspreidde zich als een loopend vuurtje door de hoofdstad der beweging. Reeds uren voor het begin der betoo ging waren alle toegangswegen naar het Hofbrauhaus volge pakt met menschen, die den Führer geestdriftige ovaties brachten. In de oprichtingszaal van de beweging zelf kwamen de oude strijdmakkers, deels in de uniformen der partij, deels in de uniformen der weermacht bijeen, velen van hen nog ge tooid met de onderscheidings teekenen van den wereldoorlog, velen echter ook met die van den huidigen strijd. Onder de intiemste medewerkers van den Führer zag men de ministers dr. Frick en Ohnesorge, rijksleider dr. Ley, rijksstadhouder von Epp, de chef van den staf Lutze en de korpsführer Henlein. Toen de traditioneele drager van de bloedvlag van 9 November 1923 met het veldteeken van de beweging de zaal betrad, stond de vergadering op en bracht den groet. In gezelschap van den Führer betraden de plaats vervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, rijks leider der S.S. Himmler en de minister van staat Adolf Wagner de zaal. Onder geestdriftig ge juich verwelkomde de minister van staat, Wagner, den Führer, die vervolgens zijn steeds weer door laaiend enthousiasme on derbroken rede hield. De Führer begon zijn rede met een uitgebreiden terugblik te wer pen op de oprichting der partij en op de afkondiging van het partij pro gramma, dat in de sindsdien ver vlogen jaren op geen enkel punt gewijzigd is. Hij wees op het ver schil tusschen deze partij, die wel bewust het Duitsche volk in he middelpunt van haar werk en haar strijd plaatste en alle andere par tijen. Alleen door deze nieuwe be weging kon de volkomen ontbindin; van het Duitsche volk verhinderd worden. Voor ons, zoo voegde d Führer hieraan nog toe, lag het schandelijke dictaat van Versailles. In twee afgescheiden kampen ver zette het Duitsche volk zich tegen dit noodlottige dictaat. De burger lijke partijen hoopten op een vaag volkenbondsidee, de marxisten op de roode internationale. Niemand dacht aan het oude woord: Helpt u zelf, zoo helpt u God. Ik heb van dit schandelijke dictaat bladzijde voor bladzijde van buiten geleerd. De tegenstanders hadden een democra tisch Duitschland noodig, omdat al leen zulk een Duitschland dit ver drag zou nakomen. Adolf Hitler herinnerde aan de leugens en den laster van den tegenstander. De Führer herinnerde er voorts aan, dat de beweging uit alle tegen slagen te voorschijn is gekomen. Nog begrijpen anderen niet, dat in Euro pa twee volken iets geweldig nieuws tot stand gebracht hebben. Even wijdig met ons leidde ook de fas cistische revolutie tot hetzelfde resultaat. Tusschen beide revoluties bestaat niet alleen een absolute identiteit van doelstellingen, doen ook van middelen, en bovendien een vriendschap, die meer beteekent dan een zuiver welbewust samengaan. Er bestaat geen twijfel, dat de band, die de beide revoluties en de beide mannen met elkaar verbind.., onverbreekbaar is en dat wanneer het den eenen man slechter gaat, de andere hem zal helpen. Bovendien zullen wij immer een gemeenschap- pelijken vijand verslaan. Er is een tijd geweest, waarin Italië zeer sterke vijandelijke krachten voor ons heeft vastge houden. Talrijke Britsche sche pen zijn opgehouden en even eens talrijke Britsche vliegtui gen in de Britsche koloniën van Noord-Afrika alsmede talrijke strijdkrachten te land. Dat was voor ons heel goed. Onze strijd ter zee kan nu pas beginnen. De re-den ligt in het feit, dat wij eerst de nieuwe bemanningen wilden -opleiden voor de duik- booten die thans komen. Dat zij thans komen gaan, daaraan be hoeft men niet te twijfelen. 215.000 ton zijn in 2 dagen tot zinken gebracht, waarvan alleen door duikbooten 110.000 ton en daar onder een geheel convooi, dat gis teren vernietigd werd met 125.000 ton. De heeren zullen zich echter van Maart en April af bemerken, dat wij onzen tijd goed gebruikt hebben Waar de Britten aan het continent raken, zullen wij hen terstond tege moet treden en waar Britsche sche pen zich vetoonen, treden onze duik booten daar tegen op totdat het uur van de beslissing slaat. Ik heb leeren wachten, maar in den tijd van het wachten, heb ik nooit geluierd. Nooit stond bij ons het doel voorop dat op den eersten maar of den vijf tienden Juni of den zeventienden Sep tember dit of dat moest gebeuren. In 1932 zeid-e men: Nu is het natio- naa-socialisme dood. - De Führer heeft geweigerd. Hij is te laf om verantwoordelijkheid te dragen. Steeds nieuwe termijnen hebben zij moeten noemen, totdat eindelijk de dag kwam waarop wij de macht overnamen. Toen zeiden zij nu hebben zij de fout gemaakt. Binnen zes weken of hoogstens drie maan den is het met de nationaal-socialis- ten afgeloopen, En in den oorlog doen ze het net zoo. Het zijn dezelf de lieden, dezelfde profeten en poli tieke wichelroedeloopers, die thans in het Engelsche propagandam,- nisterie en in het Engelsche minise rie van buitenlandsche zaken zijn aangesteld, wat Hitler met eenige voorbeelden illustreerde. In het najaar zeiden zij: Wanneer er thans geen landing komt, is alles in orde. In het voorjaar 1941 zal En geland het offensief o'p het vaste land nemen. Wij moeten hen achter na loopen om hen te vinden. Maar wij zullen ze vinden, waar zij ook heengaan. De Führer herinnerde eraan, dat hij van de wereld niets anders ver langd heeft dan dat zij aan Duitsch land dezelfde rechten zal geven. Er zijn dingen, die Duitschland hebben moet en het is daarbij onverdraag lijk voortdurend onder voogdij te staan. Wij voeren de economische politiek, die van nut is voor het Duitsche volk. Ik meng mij ook. niet in de zaken van anderen. Wanneer zij op zakken goud willen gaan zit ten, laat zij hun gang gaan. Ik heb de Duitsche arbeidskracht, de producten van het Duitsche leven op het spel gezet en het resultaat van onze economische politiek ge tuigt voor ons en niet voor de gouh- staten. Men kan thans geen staten meer opbouwen op een kapitalis- tischen grondslag. Op den duur ont waken de volken en door den oor log wordt het ontwaken juist be spoedigd. Uit dezen oorlog zal niet de gouden standaard als overwin naar' haar intrede doen. De volken zullen de handelspolitiek voeren, die voor hen goed is. Duitschland is een geweldige economische factor, nie: alleen als producent maar ook als cc-nsument. Wij voeren onze econo mische politiek uitsluitend volgens de belangen van het Duitsche volk- Ik wil den oorlog niet, maar de vroomste kan niet in vrede leven, wanneer het den boozen buurman niet bevalt. Steeds heb ik nieuwe voorstellen aan Engeland_ en Frank rijk gedaan, maar steeds heeft men erom gelachen. Toen heb ik terstond een afweerinstrument gevormd. Zoo heb ik ook het staatspolitieke instrument van de Duitsche weer macht gevormd, om, zoo noodig sla gen uit te deelen. Ik heb voor Chur chill gewaarschuwd. Zoodra ik ech ter merkte, dat in Engeland een be paalde kliek, aangevuurd door het Jodendom, bewust en vastberaden tot. den oorlog ophitste en naar den oorlog dreef, heb ik op hetzelfde oogenblik van mijn kant alle voorbe reidingen getroffen om de Duitsche natie te bewapenen. Wanneer thans de anderen zeggen: we doen dit er. dat, dan kan ik slechts zeggen: ik heb het al gedaan. Ik weet heel pre cies wat men van menschen kan ma ken en wat men er niet van kan ma ken. Ik kan ook Europa er op instellen en doe het ook. Ik steun daarbij op de beste weer macht, die het Duitsche volk ooit be zeten heeft. Een garde uitgelezen mannen voert de beste soldaten ter we reld met de beste wapens ter wereld aan en achter deze solda ten en leiders staat het geheele Duitsche volk. Temidden van dit volk en als zijn kern staat de nat.-soc. beweging, die een orga nisatie is waartegenover men in democratische landen niets be ters kan plaatsen doch die haar evenknie nog slechts vindt in het fascisme. Volk en weer macht, partij en staat, zij zijn thans een ondeelbare eenheid. De democratieën zeggen: binnen zes weken tijds is er in Duitschland revolutie. Slechts een ding weet ik, dat er in Duitschland slechts een paar dwazen kunnen zijn, die aan re volutie denken. Die zitten echter al len achter slot en grendel. Het Duit sche volk is tamelijk bestand tegen den winter, het heeft reeds vele dui zenden winters doorgemaakt. Dan zeggen zij weer: er zal honger ko men. Op dat punt hebben wij voor zorgsmaatregelen genomen, want wij kennen de vriendelijke gevoelens van onze tegenstanders jegens mede- menschen. Wij weten, dat de honger daar eerder komt dan bij ons. De tijd helpt altijd slechts diegene, die werkt. Het Duitsche volk zal alles doorstaan, wat heden en toekomst het brengen. Het zal alles nog beter te boven komen, omdat er wel altijd een Duitsch volk geweest is, maar niet altijd de Duitsche eenheid van thans. Ik heb het reeds met vele de mocratische tegenstanders opgeno men. Tot dusver ben ik altijd nog als overwinnaar uit dezen strijd te voor schijn gekomen. De lente komt, dien wij allen be groeten. De tijd breekt weer aan, waarin men de krachten kan meten. Wij hebben een jaar achter ons van ongelooflijke successen, ook van zware offers, niet gezien in het alge meen, maar toch in het afzonderlijk verband. Wij weten echter, dat wij niets cadeau hebben gekregen. Nog nooit waren er betere en dapperder soldaten. Wij, oude nat.-socialisten, zijn bijzonder trotsch op hen. Voor de oude nat.-socialisten was het een geweldige voldoening thans datgene werkelijkheid te zien worden waar voor zij toen goed en bloed hebben veil gehad zonder iets te kunnen be reiken. Zij zijn trotsch op hun zoons, op de jonge soldaten van het derde rijk. Wij staan voor een nieuw ge vechtsjaar. Wij weten allemaal dat het groote beslissingen zal brengen en blikken met vast vertrouwen in de toekomst. Wij waren ervan overtuigd, dat wanneer elke Duitscher voor zijn volk opkomt en niet voor zichzelf alleen, eens 't uur zal komen, waar op God de Heer onze beproeving voor geëindigd verklaart en wanneer dan het lot ons nog eens naar het slagveld roept, dan zal Zijn zegen berusten bij hen, die den zegen in harden arbeid van tientallen jaren verdiend hebben. Wanneer ik naar mijn tegenstan ders kijk, in andere landen, dan wordt het mij niet bang te moede Dij het afwegen van mijn gevoelens. Wie zijn zij, deze egoïsten? Elk van hen komt slechts op voor de belangen van zijn stand. Achter hen allen staat of wel de Jood of wel de eigen geldzak. Zij leven van den winst van dezen oorlog. Daarop kan geen zegen rusten. Voor mijn volk kom ik op en ik ben er van overtuigd, dat even als deze strijd door de Voorzienig heid gezegend werd, hij ook in de toekomst gezegend zal zijn. In deze 21 jaar is er een nieuwe wereld ont staan. De weg van thans naar de toe komst zal gemakkelijker zijn dan de weg van 24 Febr. 1920 tot heden op deze plek. Zoo zie ik met een fana tiek vertrouwen de toekomst tege moet. Het geheele volk staat thans aangetreden. Ik weet, dat wanneer het commando: voorwaarts marseb weerklinkt, alles optrekt. DUITSCHE PERSSTEMMEN. Berlijn, 25 Febr. (D.N.B.) Als kernpunten van de door den Führer uitgesproken redevoering noemen de ochtendbladen de bereidheid tot den strijd en de zekerheid der overwin ning die gesproken heeft uit d? woorden van Adolf Hitler. De bladen leggen den nadruk op de onbeperkte bereidheid en den wil van het Duit sche volk om in ieder geval gevolg te geven aan het bevel van den Führer tot den strijd. De Völkischer Beobachter zegt o.a.: Met vreugde hebben wij de nieuwe, mannelijke gelofte verno men van trouw van Adolf Hitler je gens Italië. Wij zouden ons zelf moe ten verachten, wanneer wij ook maar een spoor in ons zouden weten var, dien lagen geest, die het den Engei- schen mogelijk heeft genaakt al hun bondgenooten koel glimlachend af ie schrijven op het oogenflik, dat zij militaire nederlagen leden. De Berliner Börsenzeitung herin nert aan de redevoering van den Duce en merkt op, dat de „afgeme ten, maar zware hamerslagen uit Berlijn en Rome" het begin zullen zijn van een voorjaar, welks nood- lotszwaarte in de geschiedenis van Groot-Britannië haar weerga niet zal hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitune noemt de mededeeling van Adolf Hitler, dat de Duitsche marine alleen de laatste twee dagen 215.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zin ken heeft gebracht, een voorproefje van de komende dingen in den oor log van 1941. WEER TURKSCHE UITVOER NAAR ITALIË. Ankara, 24 Febr. (A.N.P.) Nadat de Turksche uitvoer naar Ita ge- ruimen tijd onderbroken is ge weest, heeft het Turksche mi nisterie van handel weder vergun ningen verstrekt voor den uitvoer van eieren, visch en gedroogd fruit naar Italië. De verzending zal per spoor over den Balkan geschieden. ITALIAANSCHE LUCHTREIS OVER DEN OCEAAN. Buenos-Ayres, 22 Febr. (D N.B.) De Argenntijnsche regeering heeft san de Italiaansche luchtvaartmaat schappij Ati verlof gegeven een vliegdienst voor passagiers, post en vracht te openen tusschen Rome en Buenos-Ayres over Afrika, Brazilië en Uruguay. De lijn kan tot Santiago de Chili worden doorgetrokken. Iedere week zal minstens een vlucht in beide richtingen gedaan worden. De eerste vlucht zal binnen zes maanden tijds geschieden, in de desbetreffende wet wordt gezegd, dat de rechtstreeksche verbinding door de lucht tusschen Italië en Ar gentinië moet dienen om de traditio neele banden van vriendschap tus schen beide landen te verstevigen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 24 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot onder bevel van Kapitan-Leutnant Möhle heeft vier vijandelijke gewapende koopvaardij schepen met een gezamenlijken in houd van 33.1000 ton tot zinken ge bracht. In totaal heeft Kapitan- Luetnant Möhle thans 19 vijande lijke koopvaardijschepen met een in houd van 111.943 ton tot zinken ge bracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van twee ge wapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton in den grond geboord. Ten Zuiden van Ierland is een groot koopvaardij schip zwaar beschadigd. Het bleef met slagzij liggen. Bij een aanval van sterke afdee- lingen jachtvliegers op de Britsche Zuidkust vermeed de vijand den strijd. In den afgeloopen nacht heb ben afdeelingen gevechtsvliegers op nieuw voor den oorlog belangrijke doelen te Hull met goed gevolg aan gevallen en een vliegtuigenfabriek in Zuid-Engeland, alsmede docks en wapenfabrieken te Londen gebom bardeerd. Overdag, noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. In het bezette, waar onbeteekende schade werd aangericht, is een klein getal personen gedood of gewond door nachtelijke aanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen". Swansea een tweede Coventry. Stockholm, 24 Febr. (D.N.B.) Svenska morgenbladet meldt uit Lenden, dat Swansea een tweede Coventry is. De centrale gedeelten dezer industriestad in Zuid-Wales zijn door de heftige bombardemen ten der laatste .nachten vrijwel ge heel verwoest. Drie nachten achter een heeft de Duitsche luchtmacht de luchbescherming van Swansea geen rust gelaten. De oudere gedeelten van de stad zijn echter door de Duitsche bommenwerpers gespaard. Duitsche luchtaanvallen, Berlijn, 24 Febr. (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft in den nacht van 23 op 24 Februari met kleine formaties strategische doelen cp verschillende plaatsen in Enge land aangevallen. Het grootste deel der deelnemende vliegtuigen bracht, naar reeds in het weermachtbericht gemeld, een bezoek aan Huil en bombardeerde de dockinstallaties. Er kon een aantal branden waargeno men worden. Bovendien werden de doek-installaties van Londen en een fabriek in Zuid-Engeland gebombar deerd. Ook hier werden branden veroorzaakt. Het optreden van de Duit sche luchtmacht. Berlijn, 25 Febr. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van Maandag opDinsdag, naar het D.N.B. verneemt, op afzonder lijke aanvallen voor den oorlog be langrijke doelen in het zuidoosten van Engeland met bommen bestookt Branden en ontploffingen bewezen de goede uitwerking der bommen. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag geen vluchten ondernomen naar Duitsch of bezet gebied. Duitsche duikbooten in den aanval. Berlijn, 24 Febr. (D.N.B.) Duitsche duikbooten hebben een krachtig be schermd convooi aangevallen en na talrijke hardnekkige aanvallen 125.000 brt. tot zinken gebracht, waaronder een ter bescherming aan wezigen hulpkruiser. Het convooi werd verstrooid. Andere duikbooten brachten tal rijke vijandelijke koopvaardijschepen, deels eveneens tot convooien behoo- rend, tot zinken. Het totale resultaat wordt daarmede verhoogd, incl. de in het weermachtsbericht van heden vermelde gedeeltelijke resultaten, tot 192.300 brt. Andere resultaten van zeestrijdkrachten brengen de thans gemelde verliezen van den vijand aan koopvaardij scheepsruimte op totaal 217.300 brt. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 24 Febr. (Ste- fani). Het 262ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrij vigheid van patrouilles en artillerie aan weerszijden. Onze luchtmacht- sfdeelingen hebben militaire instal laties, wegen, bruggen en achter- waartsche verbindingen van den vijand met succes gebombardeerd. In gevechten met vijandelijke ja gers hebben onze jachtvliegtuigen vijf Glosters neergeschoten. Drie onzer bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn hevige vijan delijke aanvallen op Dzjaraboeb op nieuw gestrand op den hardnekki- gen tegenstand onzer heldhaftige troepen. Onze vliegtuigen hebber, met goed gevolg vijandelijke troepen en strijdmiddelen in de zóne van Kcefra gebombardeerd. Afdeelingen van het Duitsche vlie gercorps hebben eenige vijandelijke bases in Libye aangevallen. Verschei dene zware auto's van den vijand geraakten in brand, een vliegtuig werd op den grond vernield. Een vijandelijke vlootbasis is op doel treffende wijze gebombardeerd. Een andere afdeeling Duitsche vliegtuigen heeft in het Oosten der Middellandsche Zee een opstoomenó vijandelijk vlooteskader aangevallen en een groote eenheid, waarvan het type niet kon worden waargenomen, zeer ernstig getroffen. Dit schip is waarschijnlijk tot zinken gebracht. In de Aegeïsche Zee hebben onze vliegtuigen met succes vijandelijke militaire installaties op het eiland Mytylini gebombardeerd. In Oost-Afrka hebben twee onzer ccxmpanieën ten Westen van Zilmani in den Soedan een aanval gedaan op numeriek sterkere vijandelijke af- dpeiin"en, die zich na hardnekk;een tegenstand moesten terugtrekken met zware verliezen aan menschen en materiaal. Aan den benedenloop van de Joeba duurden de gevechten voort. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke installaties en troepen m de Joebazöne gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neergescho ten". De Italianen in Albanië. Tirana, 24 Febr. (Stefani). Een speciale verslaggever van Stefani meldt: Gisteren hebben onze jagers nog nieuwe verliezen aan den vijand toe gebracht. Ondanks het' slechte weer hebben onze bommenwerpers een Grieksche troepenconcentratie in de nabijheid van Fiorina doeltreffend gebombardeerd. Drie toestellen zijn niet teruggekeerd. 's Morgens hebben verkennings vliegtuigen bommen geworpen in het gebied van Golico en dat van Kli- sura, waar sterke vijandelijke troe penconcentraties gesignaleerd waren, 's Middags werden in een lucht gevecht in de streek van Klisura vijf Glosters neergeschoten en vijf an dere zwaar getroffen, waarvan men meent, dat zij hun bases niet hebben kunnen bereiken. Al onze vlieg tuigen zijn toruggekeerd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 25 Februari Nieuwe Maan 26 Februar'

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1