STILLE NO. 9 AMSTERDAMSCHE BEURS LAAI SIE BERWHTEh RECHTSZAKEN DASHIELL HAMMETT 39 2 EERSTE BLAD. 3 r niet beter telefoon be toon die nog len uitersten lak bij het meer heel mder zulke uchtbescher- ;nt dit punt zoodat men icht is over- ie is natuur- 'e laten bel' >ekje van de mgrijks zijn, huizes, mis- nschenlevens hij zich los ver de gasten daarbij alle l ontwijkend elijk te pak- spanning en moment een i even ge- iam er zoo- nog angstig- man aan de >olgens tegen 'deren hoek: >nd Jan, die van gehoord stad bommen in van niets, toen wat be- \aarna daver- ch door het was gebro- weken, want had het van jonnen. Veenendaal A. Zwaag, in Amsterdam J. Zuidema, i gezin, van weg 156. C. K., van den singel 5. H. L, fabrieksarb., Bergen naar T. Fekkes, z.b., B. Botteman- Stam, dienst- roek naar Em- aas, dienstbo- ïaar Stations- n, dienstbode, il naar Kenne- C. Rams, z.b., ïaar van der Ichriemer, che- van Groningen M. de Vries, van N.Niedorp ERSONEN. itrumentmakev, traat 12 naar Kuijer, mach. i echtg., Vr.G., verdiestraat 24 J. A. Kuijer, n, van Raaksje H. Stammes, S., geen, van Groningen. :h. bankwerker, 'eerstraat 27 n. Duncker, z.b., imankade 3 n. Schaap, dienst- iestraat 95 naar tijan, echtg. van Schattenkerk, istraat 40 naar /isser, fröbelon- n Helderschew. J. C. Trom- t.K., van St. Jo- roningen. A. er, R.K., van A. Veen, vee rt Overdiestraat F. Houtenbos, m Baanstraat 4a C. Strijbis, land- Zeglis 11 naar I. J. Bergs- yan St. Annastr. C. P. Bakker, in, van Geester- F. W. Acker- van Hekelstraat H. M. Milo, ver- Wilhelminalaan A. Bijker, d.b., I 1 naar Amster- eest, winkelier, aar Haarlem. z.b., R.K., van stricum. C. M. tspec., R.K. van ïaar Amsterdam, ienstbode, R.K., itweg 101 naar Schenau, koop- I.K., van K. van r Amsterdam. )UDE-NÏEDORP. - Het werk- van de W. O. L. liddag begonnen, deze gemeente laatst. IHERMERHORN. heer K. Boon lor deel IA en ursus Belasting- tien door. het HET HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 18 tot 24 Febr. Nieuwe zaken: Anna-Paulowna: Gearage Naaste pad, Spoorbuurt 16, garage. Bergen: P. vanDiepen, Mathieu Wiegmansweg 24, stucadoorsbedrijf. Noordscharwoude: D. Keppel, Raad huisstraat 13, groothandel en expor teur van groentenzaden. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: N.V. Confederatie, Rip- pingstraat 42. Zijpe: Onderlinge Paarden- en hit- tenverzekering Mij. St. Maartensbrug D. 126. Andere wijzigingen: Alkmaar, J. Vlaar, Verdronkenoord 49, kaashandel enz., benoeming pro curatiehouder. Comm. Vennootschap L. Goudsmit Hoff en Zn's Nederlandsche Behang selpapierindustrie, Amsterdam, rechts vorm gewijzigd. Fa. Joh. Wayboer, Houttil 48 B, sigaren enz.; in- en uittreding ven noot. Castricum: Fa. D. de Jong Jr. en W. Borst, Van Oldenbarneveldtweg 25, aannemersbedrijf; jvennootschap ont bonden. Handelszaak wordt voortge zet door den vennoot D. de Jong. Joh. Beentjes, Breedeweg 9, handel in melk enz.; overgegaan aan P. J. Bakker. G. Groot, Zuiderhoofdstraat 37 Krommenie, schoenhandel; filiaal te Castricum is overgegaan aan H. G Groot. Den Helder: Bouwonderneming M. J. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 25 Februari 1941 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 3-3y, Neder 1. 1938 3 Ned.-lndië 1937 BANK-INSTELLJNGEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 1ND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit 191 IND. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Betbleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker Unie Veq*. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. P-tr.» .piai, Phillips Oil Shell Union Tide Water 11 RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—China—Japan lijn 139 Kon. Ned. Stoomboot 140 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac Vor.k. 90'/s 94% 8413/,, 83% .116 .111 1 Uil/4 95i/i 67 315 1 tb l/o 41 •20Vl6 70 5% 47'/, 33 V, 221/4 22'/is 5 >%6 59 V, •387V, •230 •230 lu5% 9% •236 183 •130 •145 •113 .107 '.155 .174 222 .192 225/8 8<%6 101/4 13 V» 7/V* 418/i« nm 2 u 94% 84% 83% 116 159 111% 96 07 312 100 192 41% i':3l4 7/1/4 48 331/4 21% 23 60 391 230 230 106 216 H% 9% 238 180 110 4% 1051/2 140 139 155 170 220 155 22% 8/2 10 13 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 25 FEBRUARI. Schrift, en tel. transacties. Valuta's; New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; 75-28—15.43; Brussel 30.11— 30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.90; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: 1 75.34; New-York 1.8633 1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43.59 tot 43.75. Cornelisse, Laar 29, bouwbedrijf; uit treding vennoot. Visser en Vos, Klaas Duitsstraat 45, meubelen enz.; vennootschap ontbon den. Handelszaak wordt voortgezet door den vennoot J. J. Vos. N. J. Grooff, Laan 15, kruideniers waren enz;, handelszaak verplaatst Alkmaar. Wieringen: S. P. Halfweeg, De Hau- kes 52, bakkerij;; handelszaak over gegaan aan J. Kuipers. Opheffingen; Alkmaar: D. P. van den Berg, Stcijnstraat 10, assurantiekantoor enz. Texel: C. Bruin Pzn., Schilderseinde 20, commissionnair in aardappelen enz. IN JISP GEBEUREN RARE DINGEN. Vredige sfeer op angstige wijze verstoord. Men schrijft uit Jisp aan de Zaanlander: In ons landelijk dorpje, zoover van al het stadsche gedoe, gebeuren de laatste maanden dingen, waardoor de vredige sfeer op onverklaarbare wijze angstig wordt verstoord; en dan nog wel te bedenken, dat iedere nacht de holle tred van de nacht wachten door de straten klinkt. Als we nagaan wat voor duistere dingen er den laatsten tijd gebeurd zijn, dan ziep we, dat de brand bij den groentengrossier, den heer P. Wayboer, reeds de derde brand in de omgeving is, waar men wat be- tieft de oorzaak, volkomen in het duister tast. Voorts werd er enkele maanden geleden in den nacht een groote straatklinker door een ruit geslingerd, terwijl een nan, die er juist voorbij was gegaan, niets ver dachts had gezien. Laatst op een morgen moesten enkele boeren hun schuitjes zoeken, want deze waren door onbekende oorzaak op drift geraakt en toen de melkfabriek de melk wilde ophalen, moest de melkwagen eerst even uit de sloot gedregd worden, waar hij op on - verklaarbare wijze in terecht wa? gekomen. Om op den brand van Donderdag terug te komen, kan gezegd wor den, dat men ook hier geen oor zaak kan vinden. De gasgenerator, die op de eene'auto zat, kan ook de schuldige niet zijn, aangezien dc brand het eerst de tweede auto waarop geen generator zit, heeft aangetast, zoodat alleen de moge lijkheid van kortsluiting overblijft, wat ook zeer onwaarschijnlijk is. BERGEN. Hout voor hen, die geen brand stof hebben. - Het gemeentebestuur stelt ongekloofd brandhout beschik baar voor hen, die in hooger brandstoffennood verkeeren. Aan vragen dienen te worden gericht tot het. distributiekantoor Kerkstraat 2. Benoemd. - Naar wij vernamen zal de heer C. van de Pol alhier in de commissie van advies inzake de uitvoering van het afvallenbesluit 1940 I zitting hebben als vertegen woordiger van den voedselcommis- saris voor Noordholland. Winterhulp Nederland. - De laatstgehouden collecte ten bate van Winterhulp Nederland heeft 313.91 opgebracht. De totaal-op brengst van de gehouden inzame lingen plus de bij het plaatselijk bureau ingekomen giften is 2435.90. Hieronder zijn niet be grepen de giften, welke rechtstreeks naar de postrekening in Den Haag zfjn overgemaakt. SCHOORL Bijeenkomst Winterhulp. - Zon dagmiddag vond in hotel „De Roo de Leeuw" te Schoorl een propagan- da-bijeenkomst van de afdeeling Schoorl van' de stichting „Winter hulp Nederland" plaats. De plaatselijke directeur, de heer S. G. L. F. baron van Fridagh, heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder mr. C. A. F. Kalhorn, wnd. provinciaal directeur. Hij sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de plaatselijke vereenigingen spontaan hunne be- langlooze medewerking voor het welslagen van dezen middag heb ben willen geven, terwijl ook de heer Timmerman zijn zaal en per soneel voor dit doel gratis beschik baar stelde. Spr. wees op de talrijke nooden die nu, dank zij het Winterhulp- werk, worden gelenigd en spoorde de aanwezigen aan hiervoor in eigen kring propagnda te maken, opdat het devies van de stichting „Voor het Volk door het Volk" wer kelijkheid worde. Hierna maakten „The Jolly Rhytmics" een aanvang met het programma en hun eerste optreden in eigen gemeente bleek alras een groot succes te zijn. Uiteraard ontbraken het fanfa recorps „De Vriendschap" en Schoorl's Gemengd Koor niet op het programma en deze beide ver eenigingen hebben aan het welsla gen van de middag een zeer be langrijk aandeel gehad. Vóór de pauze hield mr Kalhorn een propagandaspeech. Hij toonde met voorbeelden aan, dat in Neder land thans, mede ten gevolge van de bijzondere omstandigheden waaronder wordt geleefd, het aan tal dergenen, waarvoor gezorgd moet worden, steeds toeneemt. Het is een plicht van allen, die daartoe in staat zijn, den nood te verzach ten en men moet dan niet zeggen: „ja maar doch men moet hel pen, want als men in eigen omge ving rond ziet, dan weet men hoe veel zorg er is en weet men nu ook, dat Winterhulp Nederland inder daad helpt. Men heeft er zich in talrijke gevallen van kunnen over tuigen, dat in de gemeenten door Winterhulp méér ter beschikking wordt gesteld, dan in die plaatsen i ingezameld. Hierna wees spr. nog op de vele misverstanden en geruchten die om trent Winterhulp bestaan en betoog de, dat de practische ervaring van de werkzaamheden van Winterhulp deze misverstanden en geruchten reeds lang had gelogenstraft. Ten slotte spoorde hij de aanwezigen aan zich aan de zaak van Winterhulp te wijden en zich eensgezind voor het volk achter den plaatselijken direc teur te scharen. De tooneelclub „Ons Genoegen" te Schooridam, die zich thans te Schoorl gaat vestigen tot groote erkentelijkheid van de Schoorlscht ingezetene voerde hierna de hu moristische één-acter „De Verras sing" op, een spel van veel verwik kelingen, doch op een bekend thema. Het geoogste succes was zeer groot. Het bal, dat natuurlijk groote be langstelling trok, werd geleid door Tfhe Jolly Rhytmics. WARMENHUIZEN. Uitvoering D.A.S.K.O.. - Voor een flink bezette zaal gaf Zondag middag de gymnastiekvereniging D.A.S.K.O. een uitvoering in de zaal Slikker onder leiding van den heer üe Rie uit Alkmaar. Na opmarsch met den vaandel- groet opende de voorzitter deze bij eenkomst, waarin hij o.a. zei, dat de .vereeniging in het afgeloopen jaar aan vele moeilijkheden het hoofa beeft weten te bieden en onverdro ten met haar werkzaamheden is doorgegaan. Het programma was dezen keer zeer varieerend, want de vereeni ging bezit nu ook een band „Dasko band" genaamd. De verschillende oefeningen werden correct af ge werkt. Niet alleen door de grooterer, maar ook de kleuters hadden een be langrijk aandeel daarin. Na het be- cindigen van het programma dankte de directeur de Rie de aanwezigen vcor de belangstelling en richtte een extra woord van dank tot mevr. Groet, het eenige veteranen-lid. Tevens wokte hij op om donateur van deze vereeniging te worden. 's Avonds volgde het bal, wat zeei druk bezocht werd en gezellig ver liep. EGMOND AAN ZEE. Uitvoering Hoever Gemengd Koor. - Zondagavond gaf het Hoever Ge mengd Koor, onder leiding van den dirigent Dirk Koeman uit Limmen een uitvoering in het vereenigings- gebouw. Hoewel de zaal niet uitver kocht was, waren toch vele belang stellenden gekomen om te genieten ,an de goede muziek, waarvoor het Hoever Koor bekend staat en welke verwachtingen ook ditmaal niet be schaamd werden. Toch was te mer ken de dirigent wees er ook op dat de bezetting van het koor hier en daar wat sterker kon zijn, waar om hij de aanwezigen opwekte leden te werven. Het gebodene was van uitstekend gehalte en koor en dirigent hebben menig verdiend applaus in ontvangst Lunnei. nemen. Ter afwisseling trad op André Carrell (A. Kesselaar) uit Alkmaar, dien men in Egmond altijd gaarne ziet of liever hoort. Zijn liedjes vielen zeer in den smaak, evenals trouwens wellicht nog méér zijn muzikale vir tuositeit op eigen fabrikaat muziek instrumenten. Ook zijn compagnon, de heer Piet de Vries, oogstte veel succes, vooral met zijn Hawaii-man doline met versterker. Zwartendijk heropend. - Het ko- ioniehuis Zwartendijk van het Cen traal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies, dat langen tijd gesloten is geweest, is thans ook weder geopend, zoodat de kinderuitzending naar de kolonie huizen in onze gemeente weder een normaal karakter begint te krijgen. VERTROKKEN PERSONEN. P. Semeins, geen, ass. accountant, van Corfstraat 38 naar Utrecht. C. Schoenmakers, R.K., echtgen. van G. J. Terra, zonder beroep, van Wester- weg 119 naar Ommen. T. van der Wal, geen, dienstbode, van Nassau- plein 23 nar Zutphen. D. C. Kaan dorp, R.K., echtgen. van F. C. Ma- Ihies, zonder beroep, van 2e Tuin dwarsstraat 19 naar Utrecht. F. G. de Wilde, geen, zonder beroep, van Wilhelminalaan 6 naar Amster dam. A. D. M. Huitema, R.K., dienstbode, van Helderscheweg 34 naar Joure. A. D. de Groot, N.H., ios werkman, van Hoeverweg 15 n. Koedijk, St. Pancras. J. C. Rade maker, R.K., verpleegster, van Van Everdingenstraat 18 naar Breda. A. M. Cornelissen, R.K., hulp in de buishouding, van Schermeerstraat 8 naar Heiloo. G. Metselaar, R-.K., verkoopster, van Langestraat 86a n. Zuidscharwoude. M. J. Trompert, R.K., zonder beroep, echtgenoote van W. A. Vogelpoel, van St. Josephstr. 27 naar Zwolle. Ongecorrigeerd. HET NOORDHOLLANDSCH GROOT YORKSHIRE VARKENSSTAMBOEK. Het „Noordhollandsch Groot Vork-shire Varkensstamboek" hield zijn algemeen© vergadering, onder leiding van J. B. van Kampen uit Spierdijk, in het „Gul-den Vlies" te Alkmaar. O.a. werd medegedeeld, dat in het loopende jaar b'j leden der vereeni ging 50 jonge beeren zullen worden gekocht a 1.20 per kg, doch met een maximum van 87.50 per stuk er dat in de seketiemesterij te Hoorn reeds weer 72 varkens aan wezig zijn. Aan het jaarverslag hebben wij ontleend, dat het aantal leden in 1940 is gestegen van 753 tot 786 er. lat zich tegen 1 Januari 1941 reed: 51 nieuwe leden hebben aangemeld Tengevolge van de heersehende pestziekte en de voederschaarschte. was het aantal ingeschreven beeren, zeugen en biggen iets kleiner dan in 1939. Ter aanmoediging van het koopen van prima mannelijk fok- materiaal werden 66 premiën a 7.50 toegekend. De op 6 Mei naar Italië gezonden fokvarkens hebben tengevolge van den inmiddels in getreden oorlogstoestand de bestem ming niet bereikt. Ze zijn in Frank rijk gestrand en aldaar afgeslacht. De splitsing onzer herfsttentoon- stellingen in een districts- en een provincialen fokdag heeft aan de verwachtingen beantwoord. De rekening over 1940, sluitende op een bedrag van 17776.15, werd ">r> voorstel van de financiëele com missie goedgekeurd. Tot bestuurslid werd in de plaats van den heer P. Rol Czn. te Starn- rheer, die periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar was, gekozen de heer Jn. Klaver te Beemster. De financiëele commissie-reke ning 1941 en begrooting 1942 werd samengesteld uit de heeren C. Laan Dzn. te Berkhout, J. v. d. Lee te Schermerhorn, A. H. Melchior te "i'wisk en P. Nieuwboer te Haren- karspel als plaatsvervanger. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van 15862. Bij de rondvraag werd geklaagd over de strenge bepalingen ter, aanzien van het vervoer van fok varkens, waardoor de fokkers groote moeilijkheden ondervinden om be doelde varkens af te zetten. Beslo ten werd over deze aangelegenheid z:ch tot de bevoegde instantie te wedden. MYSTERIEUZE MOORD IN NEW-YORK. New-York, 25 Febr. (D.N.B.) Za terdag j.l. is in den loop van der, nacht in een straat te New-York de vroegere Russische kolonel Boris- lawsky doodgeschoten. Deze gebeur tenis, zoo meldt de Associated Press, wordt thans in de bladen druk be sproken, aangezien bekend is gewor den, dat de vermoorde onlangs het ministerie van oorlog een nieuwer luchttorpedo heeft aangeboden, die ook is aangenomen. De politie houd; zich met de zaak bezig. DE ITALIAANSCHE PERS OVER DE REDE VAN HITLER. Rome, 25 Febr. (Stefani). De rede van Hitier heeft in Italië levendige belangstelling gewekt en is met groote voldoening ontvangen. De bladen publiceeren op de frontpagi na groote uittreksels, waarin o.a. ge wezen wordt op de aankondiging van den grooten duikbootenoorlog dien Duitschland in het komende voorjaar tegen Engeland zal ontkete nen en op de woorden van lof voor de geweldige medewerking, die Ita lië verleend heeft aan den strijd te gen den gemeenschappelijken vijand, alsmede op de hernieuwde verzeke ring van de gelijkheid der idealen van de beide revoluties. De hoofdredacteur van de Telegra- fo, Giovanni Ansaldo, schrijft o.a.: Duitschland is, na den geheelen win ter in zijn fabrieken en op zijn wer ven te hebben gewerkt, meer dan ooit gereed voor den beslissenden strijd en het beschikt over een massa oorlogsmiddelen, die grooter is, dar de vijand ooit heeft voorzien en die door Amerikaansche hulp niet ge ëvenaard kan worden. Daarom heb ben de beide leiders aangekondigd, dat in het komende voorjaar, de ver- eenigde strijdkrachten der beide vol ken zullen overgaan tot den beslis senden aanval, die zal moeten leiden tot de ineenstorting van de Angel saksische macht. DISTRIBUTIE-ZONDAREN VOOR DEN POLITIERECHTER. Te Anna-Paulowna. In zijn zitting van Maandag heeft de Alkmaarsche Politierechter tal van distributiezaken ter beslissing gekregen. De eerste was tegen de vereeniging „Winterzorg" te Anna- Paulowna, wier bestaansdoel is ten bate van de leden te zorgen voor wintervoorraad. De leden sparen bepaalde bedragen gedurende het geheele jaar en van het gespaarde geld koopt de vereeniging in het gioot brandstoffen, dekens en an dere zaken, de in den winter noodig zi,n. Zoodoende komen de leden op gemakkelijke en door het ge- zamelijk inkoopen op goedkoope wijze aan datgene, dat anders ook noodig is, maar dat bezwaarlijker is aan te schaffen, wanneer ieder op zijn eigen houtj eer voor moet zor gen. Winterzorg is een flinke ver eeniging. want velen zijn er lid van. De vereeniging kreeg echter ook, evenals ieder ander, te maken met de distributie en dus ook met de distributie van brandstoffen. Dat is volkomen logisch, maar het kan weieens eigenaardige moeilijkheden geven. Zoo kreeg de vereeniging eind October een wagon cokes aan. De wagon moest direct worden ge lost, want anders zou het extra geld kosten. Omdat men geen pakhuis had, gaf de secretaris der vereeni ging opdracht de brandstof maai onmiddellijk onder de leden te distribueeren. Nu wilde het onge luk, dat vele leden, doordat de kolendistributieperiode, met de maand, op haar eind liep, geen bon nen hadden. Men achtte dat niet zoo'n bezwaar, omdat den volgen den dag de nieuwe bonnen bekend zouden worden gemaakt. De leden werden verplicht dan onmiddellijk de bonnen elk had twee mud cokes gehad in te leveren. In to taal werd 64 mud afgeleverd. Dat was echter niet volgens de letter van de wet en aangezien de distributieambtenaren of de politie daar achter kwamen, awam de secretaris als aansprake- ijk persoon Maandagmorgen bij den Alkmaarschen politierechter, mr. J. Kiabbe, op het matje, wegens ontduiking van de wet. Verdachte verklaarde niet te hebben geweten, dat hij verkeerd deed, temeer niet, omdat alles daags na de levering in orde zou zijn geweest. De rechter, die de zaaK nogal erg hoog opnam, meende, dat hij dan met deugde voor secretaris, waar op verdachte antwoordde mis schien met wat ironie dat het oest mogelijk was, dat hij als arbei- er wat achterlijk was. De rechter constateerde daarop dat schuldbesef bij den verdachte ontbrak. De rechter stelde vervol gens, voorgelicht door een vóór hem Lggend inlichtingenstaatje, vast dat verdachte zeer gunstig bekend stond en dat verdachte in gunstige f.nancieele omstandigheden ver keerde. Verdachte zette groote oogen op en deelde mede, dat hij al zeven weken werkloos was en, behaJve een vrouw, nog zeven kinderen had te onderhouden! De staat van inlichtingen was, zooals vaker gebeurt, blijkbaar niet erg betrouwbaar. De officier vorderde 20 of 10 aagen en verbeurdverklaring van een voorraad in beslag genomen cokes, groot 75 mudden. De rechter vond dien eisch erg clement, maar verdachte had blijk baar andere gedachten. Vooral de verbeurdverklaring zat hem dwars, want dat gir.g ten kostte van de -ereeniging, dus van de leden, die part noch deel aan de zaak hadden. Hij vroeg dan ook, of die verbeurd verklaring er nu beslist bij moest. De rechter vond den man erg veeleischend. Er was geen denken aan dat verbeurdverklaring achter wege bleef, dat was al heelemaal onmogelijk en bovendien; de offi cier was al erg considerant. Verdachte hield echter aan. Hij wees nog eens op de dwangpositie, waarin de vereeniging met den spoorwagen had gezeten en bepleit te de belangen der leden. Maar dat schoot mr. Krabbe in het verkeerde keelgat en het gevolg was, dat verdachte op boozen toon te ver staan werd gegeven, dat hij elk schuldbesef miste en onmogelijk zoo mild kon worden gestraft als de officier voorstelde. Het vonnis was: 30 of 20 dagen en verbeurdverklaring van 75 mudden cokes. Margarine op boterbon. Er waren veel distributiezonda ren, dezen Maandag. Een winkelier uit Andijk had een paar pakjes margarine geleverd op een boter bon, hetgeen niet geoorloofd is. De officier vorderde 12 of 10 dagen. Het vonnis was 7.50 of 3 dagen. Te veel bruine boonen verkocht. Een landbouwer uit Venhuizen had op 20 October 15 kg bruine boonen verkocht aan een Amster- damsch bouwvakarbeider, die ge wend was eiken herfst een partijtje boonen van hem te koopen. De distributie heeft den verkoop echter aan beperkende bepalingen onder worpen en een verkoop van 30 pond zonder bon of wat ook gaat volgens de wet buiten de grenzen, ongeacht oude gewoonten. De officier vorderde 40 of 30 aagen. Het vonnis was 20 of 10 dagen. De Amsterdammer, die de 15 kg had gekocht, hoorde 40 of 30 dagen tegen zich eischen. De rech ter veroordeelde hem tot 12 of 6 dagen met verbeurdverklaring van de bruine boonen. Een Amsterdamsche timmerman had van genoemden landbouwer uit Venhuizen 25 kg bruine boonen ge kocht. Daarvoor stond hij terecht, want het was veel meer dan hij op éen dag noodig had. De timmerman bracht in het mid- aen, dat hij een dieet moest volgen en daarom veel bruine boonen noo dig had. Hij bezat nu een attest van den dokter en hij kreeg nu officieel extra boonen toegewezen. De officier vorderde 40 of 20 dagen en verbeurdverklaring van de boonen. De rechter hield rekening met het ai gument van verdachte en veroor- aeelde hem tot 10 of 5 dagen met verbeurdverklaring van de boonen. Een grootere bruine boonen transactie had een landbouwer uit Harenkarspel gepleegd. Die had 450 kg bruine boonen verkocht aan een plaatsgenoot voor 160, hetgeen f 40 boven den regeeringsprijs is. Hij zei in een zwak oogenblik te hebben gehandeld. Het kostte moei te genoeg het hoofd boven water te houden en ieder het zijne te geven, waarop de officier reageerde met: En het volk geef je niks. De officier vorderde 3 weken gevangenisstraf. Verdachte smeekte om genade. De rechter hield hem voor, dat hij 160 aan de boonen had verdiend. Verdachte; Hoogop 60. Het vonnis was 75 of 30 dagen. De winst op de boonen was er in verdisconteerd. De kooper van de boonen stond ook terecht. Tegen hem vorderde de officier ook 3 weken gevange nisstraf. Het vonnis was echter: 50 of 20 dagen. Een kaasje zonder bon. Een veekooper uit Berkhout had in Hoorn bij een kaaswinkelier een kaasje gekocht zonder een bon af te geven. Hij en de winkelier hoorden f 40 of 20 dagen eischen. De vee kooper kreeg 10 of 5 dagen en de winkelier het dubbele. GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAÏMOND

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3