KEELPUN PAN BIJ DE HAANAPEN. STILLE NO. 9 DASHIELL HAMMETT 44 AMSTERDAMSCHE BEURS KERK EN SCHOOL. LAAISTE BERICHTEN Verlenging verplichte veelevering. Regeeringscommissarissen voor Amsterdam, Zaandam en Hilversum. PUBLICATIES Graangebrek dreigt in Zwitserland. EERSTE BLAD. GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND k vandaag enmorgen verkouden vandaag enmorgen verkouden Bescherm Uw keel tegen infectie k met de beproefde geneeskracht van HEILOO. Boomenrooien. - De boomen aan den Heerenweg (vanaf den Raa.dhuisweg tot den Stationsweg) vertoonen reeds lang hiaten, ver oorzaakt door de iepenziekte. Thans zullen B. en W. overgaan tot geheele opruiming van het ge deelte dat het ergst heeft geleden, te beginnen bij het Slemppad in noordelijke richting. Waarschijnlijk zullen er meidoorns voor in de plaats komen. Volkstuintjes. - Door B. en W. zijn verleden jaar een aantal Volks tuintjes beschikbaar gesteld voor arbeiders, die staan ingeschreven bij de arbeidsbeurs. Dit jaar hebben B. en W. beslo ten op het gemeentelijke grondbe drijf (het z.g. uitbreidingsplan- Muijs) volkstuinen beschikbaar te stellen voor iedereen. Hiervan zul len velen gebruik maken. KUNST EN WETENSCHAP H. O. V. Op het vierde, tevens laatste abonnementsconcert in dit seizoen van de Haarlemsche Orkestveree- niging hoorde men twee nummers die algemeen bekend zijn, n.m. de eerste symphonie van Beethoven, en de Tanhauser ouverure van Richard Wagner. Maar het zijn niet slechts bekende doch ook ge liefde nummers. Dat bleek uit het applaus dat na de schitterend ge speelde Finale zóó spontaan klonk dat dirigent Marinus Adam voor de tweede maal voor de hem en zijn musici gebrachte hulde moest ko men bedanken. Zoo bekend als de ze symphonie is, zoo onbekend is Beethoven's „Primo amore piacer delciel". Zooals deze titel aangeeft is de muziek op Italiaanschen tekst gecomponeerd. Het stuk bestaat uit een lied en een uitgebreid recita tief, waarin aan het slot eenige coloratuur-passages voorkomen. Het werd door de soliste van dit OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 3 Maart 1941 STA ATSLEENINGEN. V or k -lpm 2 u 65% 112% 4 Nederland 1941 4 Nederland I01i V-3* NederL 1938 3 Ned.-lndie tva, B ANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank Handel Mij, Cert, v 250111 Koloniale Bank, 16l/s Ned. Ind. Handelsbank 113Va IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 93% Calvé Delft Cert. 62 Nederl. Ford316 Lever Bros101 Phil. Gloeil. Gem. Bezil 194'/, IND. OND. BU1TENL. Am. Smelting i Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H V. A ■lava Cultuur Ned. Ind Suiker Unie terg. Vorstenlanden -TROLEUM. Kon. P„tr. 41% 26% 77% 5% 48% 33% 21% 23 5% 3881/, •230 •22' 1U7% phiüipVoii :2^// Shell I Ininn ï&Ji H'/S 10 239 180 132 •145 >111 4%, Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hcssa Rubber Oostkust Serbadjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 104% .lavaChina—Japan lijn 136 Kon. Ned. Stoomboot 13/ Scheepvaart Unie 1 ;5 TABAKKEN. Deli BataviaH9 Oude Deli213 Senembahjgz AMER. SPOORWEGEN. Atchispn topeka 22% Illinois Central 8-t/,i; Southern Pacific 10% S mHiern Railw 13% 1 Ijc 73 <"V,C 95 34% 111 112 160 112 91% 62 315 9 L 190% 42 26% 76% 5% 48 33% 21% 221% 5% 58% 380-3 230 22/ 106 203.4 11% 9% 234 180 125-70 140 110 4% 100 135 135 154 160 205 177 22% 8%-% 10%, 77 4% concert, mevr. Trude Westerouwen van Meeteren, uit Bergen voorge dragen met frissche, helder klin kende stem en ingetogen voor dracht. Die voordracht wist de zangeres ook te bewaren in „Spe- la" concertaria van Kor Kuiler, den welbekenden Groningschen diri gent. Mooie muziek, maar de tekst kan gemakkelijk aanleiding geven tot een overdreven vertolking en dat wist mevr. van Meeteren te voorkomen. De orkestbegeleiding is soms zwaar en luid, doch de krachtige sopraanstem bleef er goed boven uitkomen. „Spela" is een mooi, dankbaar nummer en de zangeres zal er overal succes mee hebben. Ook hier was dat zoo, het terugroepen mankeerde niet, even min de bloemen. De begeleiding van het orkest was voortreffelijk, en met een uitstekende weergave van Wagner's ouverture eindigde dit concert. Toen verscheen bürgemeester van Kinschot op het podium om diri gent en musici dank te brengen voor het vele muzikale genot dat de H. O. V. in deze vier concerten ons gebracht heeft. Spr. hoopte dat deze uitvoeringen gestand zul len blijven en kon reeds nu mede- deelen dat in April zeer waar schijnlijk twee extra concerten ge geven zullen worden (dit naar aan leiding van het groote succes dat. de H. O. V. hier gevonden heeft), waarvan één geheel aan werken van Beethoven gewijd zal zijn. A. K. CORN. JONIiER'S KOORKLASSEN. Deze klassen worden nu geleid door Jonker en Nico Akkerman. Zondagmiddag 2 Maart lieten zij zich hooren in een uitvoering in het Gulden Vlies, met medewer king van het dameskoor „Half 5" Van het eerste gedeelte van het programma hebben we eenige num mers gemist, maar a.s. Zondag heeft de tweede uitvoering plaats waarvan dan iets van die nummers vermeld kan worden. Een keur van liederen was weer bijeengevoegd en gaf de kinderen aanleiding tot goe den, zuiveren, één- en méérstemmi- gen zang. Duidelijke uitspraak, goed begrip van hetgeen men zong, en zorgvuldige nuanceering waren weer het bewijs van nauwgezette voorbereiding. Ook Akkerman's werk valt in die termen (hij leidde ae 2e- en 3e klasse en het dames koor tot één ensemble véreenigd in twee liederen van Dalcroze, en ir, een Duitsch lied). Dit zelfde ensemble, maar nu on der leiding van Jonker, gaf als slot nummer, met mej. Netty Wijn als soliste de Bloemencantate van Van Viaderacken, een afwisselend, boei end nummer dat zuiver en beschaafd gezongen werd en evenals de an dere liederen door de vele aanwe zigen met dankbaar applaus be- ioond werd. Bloemen voor de hee ren leiders bleven niet achterwege en de daarbij gevoegde toespraak jes gaven uiting aan de waardee- ring der kinderen voor het vele werk dat de leiders zich getroosten om een dergelijke welgeslaagde uitvoering te kunnen geven. Prof. Kaki hield allen aange naam bezig met zijn aardige goo cheltoeren die na no. 4 en als eer ste nummer na de pauze gegeven werden. A. K. KOOS SPEENHOFF GEHULDIGD. De dichter-zanger Koos Speen hof f was Zaterdag 40 jaar artist en dit zeldzame jubileum is niet onop gemerkt voorbij gegaan. Uit bekende Hagenaars en artis- ten had zich een huldigingscomité gevormd, waarvan de burgemees ter van 's-Gravenhage, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, het eere-voorzitter- schap had aanvaard en in een feestelijke voorstelling in Diligen- tia zijn de oude bard en zijn vrouw Cesarine op hartelijke wijze ge huldigd. Na de pauze was het tooneel in een waren bloementuin herschapen en daartusschen stond Speenhoff met zijn guitaar en lessenaar in zijn gekleede jas. Na een daverend applaus zong hij tusschen een praatje en een grapje met veel succes zijn welbekende liedjes zoo als „Een brief van een moeder aan haar zoon in de nor", „Dorussie uit het armenhuis" en vele andere. Mevrouw Speenhoff bracht hier na een van haar eerste versjes „Het herdersliedje", waarna na tuurlijk „Het broekje van Jantje" niet achterwege kon blijven. Teza men werd toén nog gezongen „De Rottcrdamsche schutterij", waarna het echtpaar een ware ovatie werd gebracht. Vervolgens verzamelde het hul digingscomité zich op het tooneel en nam prof. v. d. Bilt het woord. Hij stelde er prijs op om namens het comité en ook namens de Haagsché bevolking den jubilaris geluk te wenschen. Over zijn talen ten behoef ik niet uit te weiden, want de naam Speenhoff zegt reeds genoeg. Niet alleen de Ne derlanders hebben van zijn kunst genoten, maar ook naar Oost en West is hij getrokken. Als men van Coos spreekt, denkt men vanzelf sprekend aan zijn vrouw, van wie hij veel steun heeft gehad. De burgemeester eindigde met het echtpaar nog vele gelukkige jaren toe te wenschen en dat het Nederlandsche volk nog lang van zijn kunst mag genieten. Hierna werden .nog hartelijke toespraken gehouden door ver schillende leden van het comité, jhr. J. Feith en de tooneelspeelster mevr. van EysdenVink, die allen hun woorden van bloemen verge zeld lieten gaan. Tenslotte heeft de jubilaris allen voor dezen onvergetelijken dag bedankt en hij eindigde met de woorden „ik zal zingen tot aan mijn dood". INSTALLATIE NIEUWE PASTOOR. Op Zondag Quadragesima, sa menvallende met het Veertiguren gebed, werd de neer C. Moons door deken Jacobs .uit. Alkmaar plechtig geïnstalleerd als pastoor van de pa rochie St. Jan den Dooper aan den Langendijk. Na de installatie werd de Hoogmis door den pastoor opgedragen voor de geestelijke en tijdelijke belangen der parochie. Assistentie hierbij verleen den de kapelaan en de pater, resp. als diaken en subdiaken. Onder de Hoogmis hield de deken een toespraak tot de parochianen. Na eenige waardeerende woorden gewijd te hebben aan den overleden pastoor, die gedurende 17 jaar met groote liefde en toewijding aan het zieleheil der Langendijker parochia nen heeft gewerkt, verheugde het den spr., dat de bisschop van Haar lem aan de parochie Langendijk weer een nieuwen pastoor heeft gegeven. Spr. complimenteerde pastoor Moons met diens promotie en. hoopte, dat de parochianen de Noordhollandsche ge slotenheid zouden afleggen en op vertrouwelijken voet met den nieu wen pastoor zouden omgaan tot heil van eigen ziel. De ceremonie der installatie werd aan de hand van in de kerk ver krijgbaar gestelde boekjes door de parochianen met aandacht gevolgd. (Ongecorrigeerd;), Het rijksbureau voor de voed selvoorziening- in oorlogstijd rnaakt bekend, dat, aangezien ook na 1 Maart een regelmatige vleeschvoorziening noodzakelijk is, de verplichte veelevering, welke met ingang van 25 Nov. 1940 werd ingesteld, is verlengd en wel tot 1 Juli 1941. Nadere bijzonderhéden worden bij afzonderlijke publicatie be kend gemaakt. Een heden verschijnend Ver ordeningenblad bevat een ver ordening krachtens welke be paalde gemeentelijke organen buiten werking kunnen worden gesteld en regeeringscommis sarissen in de plaats daarvan kunnen worden benoemd. Een tweede verordening ver klaart dezen maatregel van toe passing op Amsterdam, Hilver sum en Zaandam. BOMMEN OP NEDERLAND. Het A. N. P, Meldt: In het afgeloopen weekeinde is het Nederlandsche grondgebied vrij hef tig aangevallen door Engelsche vlie gers, die op vrij-veel plaatsen bri sant- en brandbommen hebben ge worpen. Verscheidene dozijnen woonhuizen zijn op verschillende plaatsen des lands min of meer be schadigd, talrijke andere gebouwen en woonhuizen hebben glasschade opgeloopen. Op een plaats is een groote heidebrand veroorzaakt door brandplaatjes, waardoor 70 hectaren zijn afgebrand. Verschillende brand plaatjes zijn teruggevonden, in ver band waarmede de bevolking eraan wordt herinnerd, dat dergelijke bandplaatjes, wanneer zij gevonden worden, met de noodige voorzorgen wceten worden ingeleverd. Bijzonder zwaar is dezen keer de residentie geteisterd, waar op de binnenstad in een zeer bevolkte wijk zes brisantbommen neervielen en caar eenige woonhuizen vernielden of zwaar beschadigden. Hierbij zijn negen bewoners, en wel zes mannen een vrouw en twee kinderen gedood, 16 personen zwaar gewond en 11 licht gewond. Het r..k. ziekenhuis Joanne? de Deo, dat zeer dicht bij de plaats van de bominslagen lag, verkreeg glasschade en schade door scherfwerking. In verband met dezen luchtaanval is twee maal luchtalarm gegeven. Hierbij werd opgemerkt, dat ver schillende verkeersmiddelen door reden en vrij veel burgers zich op straat bleven ophouden. Van be voegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat tijdens luchtalarm een ieder dekking moet zoeken en vooral ook vermijden moeten, dat door het openen van ramen of deu ren licht naar buiten traalt. Ook andere plaatsen d es lands hebben onder de luchtaanvallen ge leden. In een plaats in het westen des lands is een aantal huizen ver nield, waarbij een burger is gedood en een jongen is gewond. Ook is er gens benedenwaarts gericht mitrail leurvuur afgegeven, dat gelukkig geen slachtoffers maakte. Eenige schade aan broeikassen was er hel gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen weekeinde tien dooden en 28 ge wonden o.w. 16 zwaargewonden, als slachtoffers van Engelsche luchtaan vallen te betreuren. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nrs 1717, 1718 en 1719 zijn opgenomen de be sluiten van den Raad dier gemeente van 20 Februari 1941, waarbij zijn vastgesteld: een Verordening tot wijziging der algemeene loonverorde- ning voor de werklieden; een Verordening tot het ver- leenèn van een tijdelijke toe lage aan het gemeenteperso- neel; een Verordening houdende regelen omtrent de toeken ning van kinderbijslagen aan het personeel in dienst der gemeente Alkmaar. Deze verordeningen zijn heden al- gekondigd en gedurende drie maan den ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling dér kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 3 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgem. A. KOELMA, Secretaris. Zurich, Februari. De meeste continentale landen zien het verminderen van hun graanvoorraden met ongerust- heid tegemoet. Zij hebben scher pe distributiemaatregelen moeten treffen, of lijden reeds thans, zooals Spanje en België, onder een gebrek aan brood. Hoe staat het nu eigenlijk met de broodvoorziening van Zwitser land, dat sedert acht maanden van vrijwel iederen invoer is af gesneden en tot de eerste merk bare resultaten van het „Plan voor den vermeerderden aan bouw van levensmiddelen" nog een half jaar voor den boeg heeft? In de verzorging met broodmeel lijdt Zwitserland even sterk onder de blokkade als dat met alle an dere overzeesche goederen het ge val is. Nog steeds wacht men op het vrijgeven van Engelsche zijde van voor Zwitserland bestemde graantransporten. Eén enkele uit zondering werd onlangs toegestaan, voor enkele schepen, die ten Wes ten van Gibraltar waren vastge houden en daar reeds langeren tijd lagen te wachten. Wanneer deze transporten echter in Zwitserland zullen aankomen, is nog niet te zeggen, daar het vice-versa-ver- keer SpanjeGenua momentee1 weer is verbroken. Sedert begin Juni 1940 teert Zwitserland nu reeds voor zijn geheele broodverzorging, voor deegwaren, kook- en bakmeel en griesmeel op de voorraden, die gelukkig bijtijds waren aan gelegd. Wat dat beteekent, kan men gemakkelijk inzien, indien men weet, dat in normale tijden jaarlijks 50 a 60.000 wagon ladingen broodgraan en even veel graan voor andere voedings middelen werden geïmporteerd. In den zomer van 1940 charterde Zwitseland voor den duur van den tegnwoordigen oorlog 15 Grieksche handelsschepen met een gemiddel den inhoud van 8000 ton per schp; dat. is ongeveer één derde van de tonnage, die Zwitserland bij een eenigszins normale verzorging uit overzeesche landen noodig heeft. Slechts korten tijd In den oeginne functionneerde lit systeem uitstekend, doch helaas slechts gedurende korten tijd. Met het uitbreken var. den strijd tus schen Italië en Griekenland kon geen enkel schip het meer wagen óók niet voor Zwitsersche rekening Gibraltar te passeeren en een Middellandsche Zeehaven aan te loopen. Enkele van deze schepen uit de Grieksche vloot probeerden hun waren te lossen in Cadiz, dus in een Andalusische haven. Van daar moesten de waren dan een zeer verre en dure reis per trein maken om in Zwtserland te komen. Doch de Zwtsersche reederijen, de autoriteiten, de Bondsspoorwegen en de Zwitsersche importeurs schuwden geen moeite en kosten om alle mogelijkheden te probeeren. Desondanks is de situatie er niet beter op geworden. Hoewel zoo nu en dan door het arriveeren van kleine hoeveelheden waren uit Genua of uit het Noorden verder door spoorwegzendingen uit de Donau- en Balkanlanden althans aan de allerdringendste behoeften icon worden voldaan, wordt speci aal het gebrek aan graan steeds nijpender. De strenge winter, de volledige versperring der Donau- seheepvaart door de vorst, e. d. hebben de meeste toegangswegen versperd. Daarbij komen dan nog bijna volkomen uitvoerverboden der Oost-Europeesche landen. Betere opbrengsten. Dat Zwitserland tot nu toe kon volhouden, was uitsluitend te danken aan het tijdig aanleggen van voorraden. Bovendien hebben de „graanwetten" goed voldaan; de verbouw van koren is niet alleen wat de oppervlakte betreft grooter geworden, doch ook wat de hoe veelheid betreft; de verbeterde verbouw-techniek en zeer goede kunstmeststoffen hadden betere opbrengsten ten gevolge. Hoofdzakelijk echter door het zéér ongunstige weer, was de oogst van 1940 een slechte oogst, hetgeen uit de opbrengst van de drie laatste laren duidelijk blijkt. Deze bedroeg: in 1938 16.300 wagons graan (re cordcijfer). In 1939 10.100 wagons graan. In 1940 7.600 wagons graan. De opbrengst van den oogst-1940 was slechts voldoende voor twee maanden. De Zwitsersche graanvoorraden verminderen thans snel. De tijdig ge nomen maatregelen van de Bonds- regeering waren ten volle gerecht vaardigd. Reeds bij het uitbreken van den oorlog werden strenge uit- malingsvoorschriften uitgevaardigd. Door het verkoopverbod van versch brood sedert den zomer van het vorig jaai, dat in den herfst nog werd verse. ?rpt (thans mag nog slechts brood van minstens 48 uur oud worden verkocht) werd nog meer op het broodverbruik bezui nigd. Den ernst inzien! Het is zeer noodig, dat het Zwit sersche volk eindelijk den ernst van den toestand duidelijk inziet en dat geldt in het bijzonder voor de jeugd. Het is noodzakelijk, dat met brood zéér spaarzaam wordt omgegaan en het stemt tot naden ken, dat in de keuken afvallen, (die door de gemeenten zorgvuldig worden verzameld) telkens weer broodre; '„en werdén aangetroffen, die on^ "feld nog op de een andere wijze voor de menschi- lijke voeding hadden kunnen die nen. Het Zwitsersch" brood is óók nog goed, wanneer het een' dagen oud is, in tegenstelling mét dat in sommige andere landen, waar het meel door bijmenging van mais en aardappelmeel wordt „vermeerderd". Men heeft geconstateerd, dat door het laaghouden van den brood prijs, die sedert het uitbreken vari den oorlog slechts met 4 Rp. per kg. is verhoogd, een zekere toene ming in de consumptie van brood is ontstaan. Nadat bijna alle levens middelen gedistribueerd zijn en de prijzen over het algemeen veel meer zijn gestegen dan die van het brood, is het een natuurlijk ver schijnsel, dat vele consumenten in meerdere mate hun toevlucht tot het brood nemen. Niet voor niets zorgen alle oor logvoerende staten in de eerste plaats voor een goed-geregelde broodverzorging: brood is en blijft nu eenmaal het voornaamste voe dingsmiddel van het volk. Dit geldt in nog vermeerderde mate wanneer alle andere levensmidelen duur en schaars beginnen te worden. Uit het bovenstaande blijkt dui delijk, van welke groote beteekenis de thans ondernomen actie voor den vermeerderden aanbouw van landbouwproducten (volgens het „plan" van dr. Wahlen) is. In het volgend artikel hoop ik uiteen te zetten wat deze Zwitser sche „Actie voor een vermeerderde levensmiddelenproductie" eigenlijk inhoudt. FRED. K. A. ROMBACH. 157. Het blijkt juist te zijn, dat deze apen een soort wachtpost hebben betrokken, want af en toe zien zij de kop van een aap uit een spleet te voorschijn komen en aandachtig rond kijken. 158. „Nu wordt het tijd om te handelen", zegt de pro fessor. „Wij moeten deze vier apen èerst overrompelen. Jij begeeft je naar de twee linkse en dan neem ik de andere twee voor mijn rekening".

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3