DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LUCHTAANVAL OP MALTA. Haveninstallaties in Z. en Z.-O. Engeland getroffen De vredesconferentie te Tokio Convüoi in de Middel- landsche Zee aangevallen. Bonaanwijzmgen. Textieldistributie. VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.31 tot 8.09, van 19.33 tot 8.07 op 13.54 onder 4.52 op 14.55 onder 5,36 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling .voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr ^tgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 57. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 8 Maart 1941 Hef Duitsche legerbericht. Berlijn, 7 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewa pende vijandelijke koopvaardij schepen tot zinken gebracht, welke tezamen eeri inhoud hadden van 12.061 b.r.t. In Noord-Airika hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen bij D'-rna colonnes voertuigen, troepen concentraties en barakkenkampen met bommen van licht en middel zwaar kaliber bestookt. In de kam pen ontstonden hevige branden. Tal van voertuigen werden vernield ge bouwen werden door voltreffers ver woest of zwaar beschadigd. Een for matie Duitsche duikbommenwerpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstallaties van La Valetta op he't eiland Malta. De aanval had een goede uitwerking. Bij aanvallen op verscheidene vlieg velden in zuid- en zuidoost-Engeland plaatsten gevechtsvliegtuigen ver scheidene treffers op hangars en tus schen staande vliegtuigen. Verschei dene machines werden op den bega- nen grond vernield. Vliegtuigen der gewapende verkenning bestookten in zuid- en zuidoost-Engeland de ha veninstallaties van verscheidene ste den, waaronder ook van Londen, op krachtdradige wijze met bommen Een gevechtsvliegtuig ondernam een vermetele scheervlucht naar de vliegtuigfabriek van Filton. Bommen van zwa«r kaliber vermelden een groote montagehal. Verscheidene ge reedstaande vliegtuigen werden be schadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aangevallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote verwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. O.a. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal, n eer ba ak verniet:gu, terwijl bovendien verscheidene han gars en vliegtuigen zware beschadi ging hebben opgeloopen. Noch overdag noch des nachts is de vijand het gebied van het Duitsche rijk binnengevlogen. Bij den aanval op de vliegtuig fabriek van Filton heeft de beman ning van het aanvallende gevechts vliegtuig, de eerste luitenant Hol- linde, de Oberfeldwebel Lebuda, de onderofficier Weber en de Gefreiter Schilling, zich bijzonder onderschei den. Luchtaanvallen. Berlijn, 7 Maart (D.N.B.) Volgens een communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid zijn Vrij dag afzonderlijk vliegende vliegtui gen boven verscheidene deelen van Engeland verschenen. Er zijn bom men geworpen op een plaats in hei N.O. van Schotland. Bij een aanval op een plaats in de Midlands zijn „gebouwen" beschadigd.. Uit ver schillende andere streken, en in het bijzonder aan de Oostkust, worden „ongevallen" gemeld. De luchtaanvallen op Engeland. Berlijn, 7 Maart (D.N.B.) De En gelsche radio heeft bekend gemaakt dat het Duitsche luchtwapen van daag boven verscheidene deelen van Engeland in actie is geweest. Daar bij zijn in East-Anglia, de Midlands, het Z.W. en in Oost-Schotland bom men geworpen. GIBRALTAR EEN EILAND GEWORDEN. Maanden lang zijn de Britten be zig geweest een kanaal te graven bij Laguna, om zoodoende Gibraltar van het vasteland te scheiden. Thans is het 6,5 meter diepe kanaal gereed gekomen, dat door een sluisinrichting te allen tijde ter stond met water kan volloopen. Gibraltar is dus een eiland ge worden. Het kaartje geeft het kanaal aan, dat bij Laguna begint en eindigt bij de Blackstrap-baai; het strategische gedeelte van het eiland is eveneens aangegeven. HET BEHEERSCHTE GEBIED DER ASMOGENDHEDEN IN DEN TALKAN. SOVJET RUSLAND Spoedig definitieve rege ling verwacht. Tokio, 7 Maart (Domei). Hej bu reau voor de inlichtingen heeft he denavond om 19 uur een mededee- ling uitgegeven omtrent de vredes- onderhandélingën tusschen Thailand en Fransch Indochina. De mededee- ling luidt als volgt: „De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft den Thai- landschen gevolmachtigde, heden middag ontvangen van 15 uur 30 tot 16 uur, en den Franschen gevolmach tigde, ambassadeur Charles Arsene Henry, van 16 tot 17 uur. Hij voerd< besprekingen betreffende detailpun ten van het bemiddelingsplan, dat is ingediend door de Japansche regee ring. Als resultaat van deze bespre- kingen zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt in de richting van een defi nitieve regeling". Uit berichten, die uitgegeven zijn voor deze mededeeling van het bu reau voor de inlichtingen blijkt, dat de daarin genoemde detailpunten niet geacht werden nog een hinder paal te kunnen vermen voor een uit eindelijke regeling. Welingelichte kringen geloofden, dat vanavond cf morgen op zijn laatst op deze nog resteerende punten overeenstemming bereikt zou. worden. De Japan Times veronderstelt, dat de vredesvoorwaarden tusschen beide landen o.m. zullen behelzen afstand van een deel van Cambodja en Laos .aan Thailand. Een voorzorgsmaatregel Tokio, 7 Maart (D.N.B.) Als resul taat van de overeenstemming betref fende het Japansche bemiddelings voorstel hebben zoowel de Thailand- sche als de Fransche delegatie structies gezonden aan de in de om streden gebieden liggende troepen, zoo meldt Domei, teneinde iedere mogelijkheid van eventueele inciden ten te verhoeden. Na het gebeurde in Bulgarije, zijn thans 4 landen in Zuid-Oost-Europa tot de as toegetreden; het bijgaande kaartje geeft een goed overzicht van den Balkan, hierop is de grens van groot Duitschland met dikke lijn aangegeven, met iets minder dikke lijn het beheerschte gebied van de as-mogendheden. Het vertrek der Amerikanen uit het Verre Oosten. (Domei) - Don derdagmiddag zijn 320 vreemdelin gen met de Tatsoeta Maroe naar de Vereenigde Staten vertrokken. On der hen bevonden zich 25 Ameri kaansche zendelingen. Nog een aardbeving. (A.N.P. - Te Barad (Moldau) is gisteroch tend vroeg een korte doch hevige aardbeving gevoeld. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 7 Maart. (Stefani). Het 273ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets van beteekenis te melden. In Noord-Afrika hebben .onze vliegtuigen een vijandelijke lucht basis gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in beweging zijnde colonnes en troepen concentraties aangevallen. Twintig auto's werden vernield en talrijke ernstig beschadigd. Bovendien zijn in-de-omgeving der Derna barakken en "kampementen gebombardeerd, waarbij branden uitbraken. Andere Duitsche vliegtuigen hebben mili taire objecten te La Valetta op Malta gebombardeerd. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze luchtformaties een aanval gedaan op vijandelijke sche pen, die in een sterk oeveiligd con- vooi vceren. Een kruiser, een tor- pedobootjager en drie koopvaardij schepen werden getroffen. In Oosi-AJrika is in de nabijheid van Koermoek (Boven-Soedan) een vijandelijke aanval afgeslagen. Bij het gevecht in de nabijheid van Ke ren, waarvan het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, zijn den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht". De Italiaansche luchtaanval op vijandelijke schepen. Rome, 7 Maart (D.N.B.) Met be trekking tot den aanval van Ita liaansche vliegtuigen op vijandelijk schepen, waarvan in het Italiaan sche weermachtbericht van heden sprake is, worden nog de volgende i.izonderheden vernomen: Om 9.25 namen Italiaansche verkennings vliegtuigen op de Egeïsche zee een vijandelijke convooi, dat uit ver scheidene schepen bestond en door oorlogsschepen geëscorteerd werd, waar. Dit en een ander convooi, dat s middags in het Oostelijk deel der Middellandsche zee halfweg Alexan- drië en het eiland Kreta, werd waar genomen, werden van 11.45 tot 17.25 door 6 vliegtuigformaties in opeen volgende golven aangevallen. Bij deze actie zijn vier koopvaardijsche pen, een kruiser en een torpedojager getroffen. Men nam een schip waar, dat brand aan boord had en stil lag en blijkbaar niet meer vooruit kon komen. t De toestand in Griekenland. Rome, 7 Maart (A.N.P.) In de Stampa publiceert de vroegere cor respondent van het blad te Athene, Antonio Lovato, een serie artikelen, waarin de pas thans uit Griekenland teruggekeerde verslaggever den toe stand in dit land bespreekt. Lovato, die ternauwernod aan fusilleering is ontkomen, schrijft, dat het aantal ge sneuvelden, gewonden en vermisten aan Grieksche zijde te Athene op 90.000 wordt geschat. In de Griek sche concentratiekampen worden vooral de Mohammedaansche Alba- neezen uit Tsjamoeria als beesten behandeld. De correspondent meldt voorts, dat koning George en Metaxas op 2 en 3 November alle toebereidselen voor hun vertrek naar Kreta hadden getroffen. Thans is de toestand we der hetzelfde en de minister voor de veiligheid, Mamadakis, heeft weer eens opdracht gekregen, alles voor een vlucht der zoogenaamde volks leiders voor te bereiden. DE POLITIEK VAN JOEGOSLAVIË. Belgrado, 7 Maart (A.N.P.) De Joegoslavische buitenlandsche poli tiek is na de ontwikkeling in Bulga rije niet herzien, aldus verklaarde men heden' van officieuze Joegosla vische zijde ten aanzien van den toe stand, nu men de laatste dagen een overzicht heeft gekregen van de ge beurtenissen en de achtergronden hiervan en de rapporten der diplo matieke vertegenwoordigers der re geering in het buitenland heeft kun nen bestudeeren. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Joego slavië binnenkort een verklaring van denzelfden inhoud zal publicee- ren, waardoor Joegoslavië tot uit drukking zal brengen, dat het bin nenrukken van Duitsche troepen m Bulgarije van geen invloed is op de politiek van Joegoslavië en dat dit land als grondslag voor zijn buiten landsche politiek de vriendschappe lijke betrekkingen met Duitschland en Italië blijft beschouwen. DE ORGANISATIE VAN DEN INTOCHT DER DUITSCHERS IN BULGARIJE. Rome, 7 Maart (A.N.P.) De corres pondent van het Giornale d'Italia te Sofia geeft zijn blad een beschrij ving van het Duitsch-Bulgaarsche organisatieplan, waardoor het Duit sche expeditieleger in Bulgarije on dergebracht en verzorgd wordt, zon der dat het leven der Bulgaren hiervan ook maar den minsten hin der ondervindt. De voor de Duit sche troepen noodige levensmidde len worden binnen het kader der wederzijdsche economische accoor- den door verhoogde levering van in dustrie-producten uit Duitschland gecompenseerd. De rechtstreeksche aankoop van gebruiksvoorwerpen is in Bulgarije niet mogelijk, daar de distributiebepalingen den vrijen aan koop van schoenen en kleeding door buitenlanders, die niet minstens f jaar in het land wonen, verbieden De nationale bank heeft een crediet van meer dan 100 millioen lewa ge opend, dat het Duitsche opperbevel in staat stelt, ook de tractementen der officieren in lewa's te betalen evenals alle inkoopen. De organisa tie wordt als zoo voorbeeldig be schreven, dat de economische posi tie van het land ook door een groot expeditiekorps in geen enkel opzicht geschaad kan worden. Voorts wijst de correspondent er op, dat het binnenrukken van Duit sche troepen in Bulgarije geen dag later had mogen geschieden, daar Engeland, naar men van officieele zijde vernomen heeft, den aanval, op de Balkanstaten, vóór een Duitsche actie kon plaatsvinden, wilde for- sren. Daardoor wordt ook de snel heid verklaarbaar, waarmede z wel de onderteekening van het drie- mogendhedenpact, als het overne men van de bescherming van Bul garije door het Duitsche leger is ge schied. De Britsche bedreiging had reeds gevaarlijke vormen aangeno DE OORLOG IN CHINA. Sjanghai, 7 Maart (D.N.B.) Vol gens de woordvoerder van de Japan sche militairen worden er in het N. gedeelte van de provincie Kiangsoe verbitterde gevechten geleverd tus schen regeeringstroepen van Tsjoengking en het communistische vierde leger, dat volgens een bevel van Tsjang Kai Sjek ontbonden moet worden. De 117de divisie van Tsjoengking is begin Maart door de communisten deels omsingeld, deels vernietigd. De woordvoerder wees er op, dat tengevolge van de on- eenigheid onder de troepen van Tsjoengking de Japansche operaties tegen Noord-Kiangsoe op geen noe menswaardigen tegenstand zijn ge stuit en dientengevolge een onge dacht groot succes hebben opgele verd. Behalve den oorlogsbuit zijn :1e Japanners 3508.000 ton zout in handen gevallen. 's-Gravenhage, 7 Maart. De secre taris-generaal van het departement ;an landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „07" genum merde bon van de laatste uitgereik te boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of mar garine of 200 gram spijsvet. De met „07" genummerde bonnen, die op 16 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met- Zondag 23 Maart a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „91" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 17 Maart tot ën met 23 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. durende de week van 17 Maart tot en met 23 Maart a.s. met dien ver stande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurantse.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geven de met „61" en „71" genummerde bonnen van de „bon kaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bon nen, welke op 23 Maart nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 6 April a.s. BROOD EN GEBAK. (b.v. bo- DE BRITSCHE VERLIEZEN. Rome, 7 Maart (D.N.B.) Volgenr een opsomming in het Giornale d'Italia op grond van de Italiaansche weermachtberichten over de van Italiaansche zijde aan de Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten toege brachte verliezen in de periode 11 Juni 1940 tot 5 Maart 1941 heeft Gr. Britannië in deze periode de volgen de verliezen geleden: 805 neerge schoten vliegtuigen, 213 vliegtuigen die op den grond vernield zijn, 99 vliegtuigen vermoedelijk neerge schoten, 20 boven water oorlogs schepen tot zinken gebracht. 87 be schadigd, veertien getorpedeerd, 26 duikbooten tot zinken gebracht, drie beschadigd, 58 koopvaardijschepen tot zinken gebracht, 41 beschadigd, zeven tankschepen tot zinken ge bracht, twee getorpedeerd. Hierbii komen nog de door Frankrijk voor den wapenstilstand geleden verlie zen ten bedrage van 20 neergescho ten en 29 op den grond vernielde vliegtuigen, twee tot zinken ge brachte bovenwater oorlogsschepen en een getorpedeerd en een bescha digd oorlogsschip. Spaansche infante schenkt het leven aan een dochter. (D.N.B.) - De tweede dochter van wijlen ex- koning Alfons, de infante Maria Cristina, die met den Italiaanschen graaf Marone gehuwd is, heeft Donderdag het leven geschonken aan haar eerstq doshteje, Gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft elk der met „07" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „07" ge nummerde broodbonnen reqht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram; Biscuits en wafels 90 gram; Speculaas 140 gram; Andere koekjes 200 gram; Koek 160 gram; Cake 300 gram; Gevuld klein korstgebak amandelbroodjes) 400 gram; Gevuld groot korstgebak (b.v, terletter) 500 gram; Taart en gebakjes 600 'gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig ge- HET RASSEMBLEMENT NATIONAL POPULAIRE. Parijs, 7 Maart (D.N.B.) Het di rectorium van. het Rassemblement National Populaire heeft aan maar schalk Pétain een brief gericht, waarin het aan het staatshoofd de doeleinden der beweging uiteenzet. Op de methoden en oogmerken van Vichy op het gebied van de binnen- en buitenlandsche politiek wordt scherpe critiek geoefend. Het Ras semblement National Populaire heeft, zoo luidt de brief, een eed af gelegd, dat het de nationale revolu tie tot saneering van Frankrijk ten uitvoer zal leggen: „Wij hebben ge kozen, Frankrijk moet Europeesch worden, daar het anders zal .onder gaan". Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat vele leden der beweging onder bevel van de maar schalk hebben gestaan, verklaart men voorts, dat de beweging midde lares tusschen den maarschalk en het Fransche volk wenscht te zijn. Gedurende het tijdvak van Maan dag 10 Maart tot en met Woensdag 19 Maart a.s. geeft elk der vier met „07 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „07 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 19 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De met ,,06" genummerde ben van de vleeschkaart zal niet worden aangewezen en kan dus worden vernietigd. Uit brieven, welke bij den econo- mischen voorlichtingsdienst zijn bin nengekomen, blijkt nog eenig mis verstand te bestaan ten aanzien van enkele onderdeelen der textieldistri butie. Voor kleeding en benpodigdheden voor kinderen beneden drie j a a r is de regeling aldus, dat deze goederen gekocht kunnen worden, op de stamkaart van het kind. Op deze wijze kunnen dus ook wiegmatrassen, wiegedekens, wiege- lakens, sloopjes enz. en boxmatras sen, benevens kinderwagen-artikelen worden verkregen. Voor luiers is een uitzondering ge maakt; deze kunnen slechts op „spe ciale punten" worden gekocht, waar toe mfen zich moet wenden tot den plaatselijken distributiedienst, Ook a.s. moeders kunnen bij den plaatse lijken distributiedienst speciale pun ten aanvragen. Zij vragen daarvoor eerst even aan dokter, vroedvrouw of wijkverpleegster een attest. Ook is nog niet algemeen bekend, dat wollen dekens en katoenen lakens niet op gewone punten te verkrijgen zijn, doch slechts op speciale punten. Hij, die kan aantoonen, een deken of laken werkelijk noodig te hebben, kan zich voor deze punten vervoe gen bij den plaatselijken distributie dienst. Voor g a r e n s is de regeling al dus: handwerkgarens (b.v. borduur garens, Kelimwol, Zephyrwol e.d.) m handwerkopmaak, zooals stren getjes, kluwentjes en spoeltjes, van minder dan 25 gram en Angorawol in iederen opmaak, vallen buiten de distributieregeling. Festonneerga- ren, haakgaren, handbreigaren, maasgaren, naaigaren, rijggaren, stopgaren en tapijtwol worden slechts tegen afgifte van punten ver kocht. Zie vertier Buitenland pag. 2, 2e blad. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 8 Maart 9 Maart Volle maan 13 Maart. t.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1