Wethouders uit hun ambt ontheven. mm I Prijzen der akkerbouw producten. Papieren weef- en touwgarens. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 MAART 1941. PASCHEN NADERT! Als elk jaar heerscht er op de groote chocoladefabrieken in de Zaanstreek een groote drukte met de ver vaardiging van Paascheieren. Wat zegt u van zoo'n heerlijk gevuld Paaschei? (Polygoon) Naar de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" meldt, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, op grond van par, 3 van zijn vierde verordening nr. 108/40 over bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen van 20 Aug. 1940 de volgende wethouders der gemeente Amsterdam van hun ambt ontheven', mr. G. C. J. D. Kropman, F. van Meurs, B. C. Franke en Walrave Boissevain. DROEVIG ONGELUK. Op de Oude Vest te Leiden is een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan e_n kind het slachtoffer is geworden. De acht-jarige W. E. S., die bij pleegouders aan de Oude Vest woont, kwam hard den hoek om loopen en botste tegen een twin tigjarigen glazenmaker, die een ruit onder zijn arm voerde. Het kind liep met het hoofd tegen de punt van de ruit, waardoor een scherf het oor en vervolgens het hoofd binnendrong. De knaap ver loor veel bloed en werd overge bracht naar het academisch zieken huis. Later werd het kind naar het Sint Elisabethgasthuis vervoerd, waar het kort na aankomst over leed. GROOTE PARTIJ VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Crisisambtenaren hebben gisteren in den middag bij zekeren S. te Nij- kerk een groote partij vleesch in be slag genomen, dat afkomstig was van frauduleuze slachting en dat eigendom bleek te zijn van den sla ger A. H., aldaar. Het in beslag ge nomen vleesch is overgebracht naar de noodslacfatplaats. i GEEN HOUT VOOR VERDUISTE- RINGS- EN BESCHERMINGS- DOELEINDEN. Ingevolge bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant van 7 Maart 1941 is het van dien datum af zo*der vergunning van den directeur1 van het rijksbureau Voorhout ver boden gezaagd naaldhout, gezaagd loofhout, triplex, vezelplaten (board) of kurkplaten te bewerken, te ver werken, te doen bewerken of te doen verwerken voor verduiste ringsdoeleinden of ter bescherming van glasruiten. Deze maatregel is getroffen in verband met de voorraadpositie van genoemde materialen. In het alge meen zal geen vergunning kunnen worden verstrekt. KIND VERDRONKEN. Donderdagmiddag is te Heerde het zesjarig zoontje van den landbouwer L. in de Grift gevallen. Het kind werd honderd meter met den stroom meegesleurd. Toen men den jongen had opgehaald, waren de levens geesten geweken. VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Rechercheurs, crisisambtenaren en politie t'e Barneveld hebben de hand gelegd op een partij spek en vleesch, die' een waarde vertegenwoordigde van enkele duizenden guldens, en welke afkomstig was van frauduleus geslacht vee. Verschillende personen uit Barne veld en omgeving zijn gearresteerd: Hl den Rijn verdronken. - De timmerman H. J. uit Huissen (bij Arnhem) is in den Rijn bij Arnhem te water geraakt en verdronken. Hij was onffehujsü. - DE „DORSCHTREIN" rijdt over de wegen van de Wierin-germeer. In den Wierin- germeerpolder is nog veel graan, dat gedorscht moet worden. Een complete installa tie, bestaande uit tractor, dorschkas, stroopers en gereedschapwagen, trekt van boerderij naar boerderij, om het nog te dorschen graan te behandelen. De „dorseh- trein" onderweg. (Polygoo). ALS DE MAASTUNNEL GEREED ZAL ZIJN, moet ook de z.g. tunneltraverse, een snelverkeersweg zonder kruisingen en zijstraten, dwars door Rottterdam, even eens gereed zijn. Op den 's-Gravendijkwal is een omvangrijk onderdeel van deze tunneltraverse in aanbouw. Het betreft een lange tunnel, welke in de lengterichting van den 's-Gravendijkwal is gegraven en ander den Nieuwen Binnenweg doorgaat. Overzicht van het werk. (Polygoon) Hoogste prijzen voor de belangrijkste gewassen. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de prijzen, welke de boeren zullen ontvan gen voor door hen in het oogst jaar 1941 geteelde akkerbouw producten, zijn vastgesteld. Bij de prijsverhouding tus- schen de verschillende produc ten is er van uitgegaan, dat de teelt van die gewassen, welke voor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk onder de huidige omstandigheden van het grootste belang zijn, het best wordt beloond. Aldus wordt de voortbrenging van de meest noodzakelijke produc ten gestimuleerd, zonder dat een teeltdwang bestaat. Hierdoor kun nen dus de telers binnen de zeer groote ruimte, welke de verbods- en beperkingsbepalingen ten aanzien van de teelt van enkele gewassen hun gelaten hebben, hun teeltplan vaststellen naar eigen inzicht. Zij zullen dus, behalve met de prijsver houdingen en met de wenschelijk- heid om datgene te produeeeren, wat voor de voedselvoorziening van het meeste belang is, tevens rekening kunnen, houden met de bodemge steldheid en andere speciale om standigheden van hun eigen bedrijf. De vastgestelde prijzen worden in een afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. VACANTIEBONS VOOR DE GEDEMOBILISEERDEN. De N. V. V.-persdienst meldt, dat, door het hoofd van het afwik kelingsbureau het volgende is me degedeeld: a. Dat aan werkers, die vóór Kerstmis uit den opbouwdienst ont slagen zijn, alsnog een schadeloos stelling voor gederfde vacantiebons zal worden uitgekeerd. Deze scha deloosstelling is gelijk aan het aan tal weken, dat de werker na 1 Aug. 1940 uit den opbouwdienst ontsla gen werd maal de waarde van eer bon, doch zal niet hooger kunnen zijn dan 3 maal het bedrag der laatstelijk aan de verwanten van den werker uitbetaalde kostwin nersvergoeding per dag; b. Dat gedemobiliseerde in an dere bedrijven, waarin een soortge lijke vacantieregeling geldt als in het bouwbedrijf, alsnog de vacan tieregeling voor de vacantie in Juni- September 1940 en voor Kerstmis vergoed kunnen krijgen. Deze belangrijke beslissing is ge nomen na een desbetreffend ver zoek van het N. V. V. Belangheb benden kunnen zich voor uitkee- ring van de schadeloosstelling wen den tot den burgemeester van de gemeente hunner inwoning. Glimlachje. Men moet U kunnen aanzien, dat U het echt prettig vindt in de zon. De a.s. Jaarbeurs te Utrecht, welke Dinsdag geopend zal worden, belooft ook in dit opzicht belang wekkend te worden, dat er zal worden getoond welke nieuwe grondstoffen de vroeger gebruike lijke doch thans schaarsch gewor den materialen kunnen vervangen. De stand van het Centraal Instituut voor Industrialisatie, op de vijfde verdieping van het Jaarbeursge bouw, laat o. m. zien, welke moge lijkheden geopend worden door pa pieren garens. Papieren garens zijn in ons land niet onbekend; ook in 1918, toen eveneens vele origineele grond stoffen ontbraken, werd er gebruik van gemaakt. Thans is het product in verscheidene opzichten verbe terd. Vele artikelen kunnen eruit worden vervaardigd: zakken, hes- sian, vloerbedekking, tapijten, mat ten, loopers, touw, koord, bretels, gordijnen, vliegengaas (mits blauw of .groen geverfd), strandstoelloopers. lambrizeeringweefsels, petten voe ring, separatiedoek voor de mijnen, ondervesten, singelband, etc. Al is de belangstelling van het publiek voor zulke papierproducten nog zeer matig ook al omdat artikelen, uit de oorspronkelijke grondstoffen vervaardigd, veelal nog te krijgen zijn de groote schaarschte aan katoen, wol, cocos, jute, sisal, manilla, hennep, e. d. zal dit spoedig doen veranderen en voor de noodzaak stellen, dat men met vervangingsproducten genoe gen neemt. Daarbij zal men spoedig ontdek ken, dat het wantrouwen tegen de kwaliteit van papieren producten ongegrond is; de hoedanigheid is in vele gevallen zeer goed. Reeds in den vorigen oorlog waren de erva ringen niet slecht; zoo is het bij voorbeeld geen zeldzaamheid, thans nog papieren matten in gebruik te vinden, die toen- werden gekocht En thans is het product ongetwij feld duurzamer dan toen. Ook zijn goede resultaten bereikt met den opslag en het vervoer van diverse artikelen in geweven papie ren zakken. De productiecapaciteit hier te lande is reeds sterk vergroot. Het is van gewicht, dat belangstellende grossiers zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte stellen, want dan kan een tijdige bestelling overbelasting van de bedrijven voorkomen en wordt een regelmatige werkverdee- üng verkregen. Ook voor fabrikan ten, die zich op het gebied van pa pieren garens moeten oriënteeren, is de inzending van het centraal in stituut voor industrialisatie van be lang. Daar worden niet slechts een collectie touw getoond, maar zijn ook enkele uit papieren garen ver vaardigde artikelen te zien. Voorts worden er inlichtingen verstrekt. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS BEPAALT BESTEMMING DER MELK. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft vastgesteld bet zuivel- besluit 1941. Dit besluit geeft eeni- ge uitbreiding aan het crisis-zuivel- besluit 1940. Het verleent in arti kei 2 aan de landbouwcrisisorgani satie de bevoegdheid om aan melk veehouders op aanwijzing van den provincialen voedselcommissaris voor te schrijven dat zij hun melk aan een bepaalde fabriek moeten leveren. Artikel 3 legt aan den producent van melk- en zuivelproducten de nakoming van de verplichting op cm melk te betrekken van de door den provinicalen voedselcommissa ris aangewezen melkveehouders. Voorts worden omschreven de ver plichtingen, welke de zuiveleentra- le den producent kan opleggen. De aangewezen afnemer wordt ver plicht de melk van een bepaalde producent te koopen en in ont vangst te nemen. DE BEEEDIGING DER REGEERINGSCOMMISSARISSEN. Donderdag heeft Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart in tegenwoordigheid van de regeeringscommissarissen von Bönning- hausen en van Ravenswaay, welke laatstgenoemde tevoren was beëedigd door den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken mr. dr. K. J. Frederiks, de regeeringscommissarissen Voute en Plekker beëedigd. Van links naar rechts: de Rijkscommissaris en de regeeringscommissarissen Voute,' Plekker, von Bönninghausen en vatn Ravenswaay. (Stapf) FUSIE TUSSCHEN DRIE VAKBONDEN. Naar het A. N. P. verneemt, zijn dezer dagen in opdracht van den commissaris van het N. V. V., den heer Woudenberg, de dagelijksche bestuurders van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeiders- bond, den Nederlandschen Schil- dersgezellenbond en den Algemee nen Nederlandschen Stukadoors- bond bij elkaar gekomen met het doel tot een aaneensluiting van deze drie bonden te geraken. Het resultaat dezer besprekingen is geweest, dat men is overeenge komen, dat de Algemeene Neder landsche Bouwarbeidersbond juri disch in stand blijft en de leden van den Algemeenen Nederland schen stukadoorsbond en van den Nederlandschen Schildersgezellen- bond in den Algemeenen Neder landschen Bouwarbeidersbond wor den opgenomen. De A. N. B. had op 21 Februari van dit jaar 31.691 leden onderge bracht in 484 afdeelingen, de N. S. G. B. 6.583 ondergebracht in 125 afdeelingen en de A. N. S. B. 2.061 leden ondergebracht in 46 afdee lingen. Voorts is besloten, dat het bonds- bestuur zal bestaan uit 9 a 10 leden, t. w. het bestaande bondsbestuur der A. N. B., alsmede daaraan toe gevoegd een of twee bezoldigde bestuurders van den N. S. G. B. en den bezoldigden bestuurder van den A. N. S. B. Na 8 Maart 1941 verschijnt van de drie organisaties alleen nog maar „de bouwer" onder de verant woordelijke leiding van een hoofd redacteur bijgestaan door twee vakbondredacteuren, speciaal voor de groepen bouw, schilders en stu cadoors. Voorts is o. m- overeengekomen, dat voor leden met uurloonen tot en met 62 cent het reglement van den A. N. B. voor alle leeftijden onver anderd van kracht is en in deze gevallen ook voor schilders en stu kadoors het loon van den timmer man maatgevend zal zijn voor de contributiebepaling. Voor de groep van 63 cent per uur en hooger, vindt wijziging plaats. Ook ten aanzien van de bijdra gen voor de werkloozenkassen is overeengekomen, dat leden in alle leeftijden met uurloonen tot en met 62 cent in dezelfde bepalingen zul len vallen als dc A. N. B.-leden, voor de groep van 63 cent per uur en meer vindt eveneens wijziging plaats. De leden van den N. S. G. B. en den A. N. S zullen dezelfde rech ten hebben als de leden van den A. N. B. op een uitkeering uit het steunfonds voor oude leden. VERWERKING VAN INLANDSCH HOUT. Velling: en vervoer zeer vertraagd. De commissie inzake het gebruik en de verwerking van inlandsch hout in Nederland deelt het volgende mede: Nu ons land, doordat vrijwel geen hout uithet buitenland wordt aan - gevoerd, voor de houtvoorziening zoo goed als geheel is aangewezen op de hier nog aanwezige voorraden en de eigen houtproductie, spreekt het vanzelf, dat veel meer hout moet worden geveld, dan in normale tij den. Intusschen doen zich bij het vellen van het hout in het bosch en hei vervoer daarvan naar de zagerijen en opslagplaatsen moeilijkheden voor, waardoor deze werkzaam heden ernstig worden vertraagd. Door het op veel plaatsen heer- schende gebrek aan geschoolde boo menrooiers is de velling in sommige streken zeer vertraagd, terwijl de moeilijkheden bij het vervoer in de afgeloopen maanden ten zeerste zijn verhoogd, o.m. door den langdurige,! en wisselvalligen winter, waarin hoog water, perioden van vorst, sneeuw en dooi elkaar gedurig af wisselden, tengevolge waarvan het vervoer van boomen over onver harde wegen telkens onmogelijk was. Een en ander geeft bovengenoem de commissie aanleiding een ernstig beroep te doen op eigenaren van bosschen en andere houtopstanden, die bij den verkoop van boomen een termijn van ruiming hebben bedon gen, om bij de tenuitvoerlegging van deze overeenkomst indien zich althans daartegen geen bijzondere bezwaren doen gelden de noodige soepelheid te betrachten. SCHIP IN BRAND. Donderdagmiddag is het 170 ton metende schip „Verandering", schip per H. J. de Koning Gans uit Hasselt, cat met een lading van 1116 balen stroo van Giethoorn naar Hasselt onderweg was, op de Beukersgracht te Wanneperveen (Ov.) door niet bekende oorzaak in brand geraakt. De sluiswachter, die het brandende schip in de verte waarnam, waar schuwde de burgemeesters van Wan neperveen en Zwartsluis, die de brandweer van Meppel en Zwart sluis alarmeerden. Met een sleepboot is de „Verande ring" naar Beukers gesleept, waar de motorspuit uit Meppel en de brand spuit uit Zwartsluis het vuur heb ben gedoofd. De schipper heeft bij zijn poging om den brand te blus- schen ernstige brandwonden aan de handen öpgeloopen. Het schip kreeg veel schade, doch kon behouden blijven.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5