Rede vart mr. A. J. Backer. De nieuwe Commissaris der Provincie aanvaardf zijn taak. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels LAND- EN TUINBOUW RECHTSZAKEN burgerlijke stand BUITENLAND TWEEDE BLAD. TWEEDE BLA1 Plechtige bijeenkomst ten provinciehuize te Haarlem. De nieuAit commissaris der pro vincie Noordholland, mr. A. J. Backer, heeft hedenmorgen in een plechtige bijeenkomst in het gebouw van het provinciaal bestuur te Haar lem zijn ambt officieel aanvaard. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noordholland, Oberdienstleiter Sei- del, den weermachtscommandant in Noordholland Hauptmann Flöhl, de proc.-gen., fungeerend directeur van politie te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, den president van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. J. M Jolles, de leden van het college vati Ged. Staten, leden der Prov. Staten, de burgemeesters der Noordholland- sehe gemeenten, de voorzitters der Kamers van Koophandel in het ge west en hoofden van takken van dienst der provincie. Om elf uur werden mr. Backer, zijn echtgenoote en Oberdienstleiter Seidel door den kabinetschef van den commissaris, mr. van der Vaart, van de ontvangzaal naar de zitting zaal geleid. Rede van mr. Backer. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) Te koop: twee paar zoo goed als nieuwe damesschoenen, zonder bon, maat 3d en 38. v. HEERDEN, Kenmemerpark 10. Te koop gevr. een piano of orgel. Blieven or.der letter L 952 aan het bureau van dit blad. Te koop zoo goed als nieuw: ver- grootingsapparaat Rajah 6xo Peplostar 1 4.5 F 7.5 c.m. Kodak donkere kamerlamp met filter. FRIESCHEWEG 1. Te koop: Gramofoon versterker, nieuwste type, compleet in kast met ingebouwde luidspreker. Adres: BLEEKERSKADE 85. Te koop: zwarte Duitsche Piano, merk Nagel en een tijdmeter. Br. letter Z 941 bureau van dit blad. Te koop: 6 Stoelen, 1 half kastje, 1 kachel, 1 ronde tafel, mahoniehout, 1 kl. rond tafeltje. Te bevragen bij W. STROOMER, Rustenburg. Te koop: een brandkast, pendule met coupes en linnenkastje. KENNEMERSTRAATWEG 99. Nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen, sprak mr. Backer een rede uit, waaraan wij het volgende ontleen en. Na er op te hebben gewezen, dat hij zich heeft afgevraagd of hij de moeilijkheden, aan zijn ambt ver bonden, het hoofd zal kunnen bieden en te hebben gezegd, dat hij het be grijpelijk vindt dat ook anderen zich die vraag stellen, heeft mr. Backer uiteengezet hoe hij onder de tegen woordige omstandigheden zijn taak ziet. De taak van een Commissaris der Provincie is thans dubbel zwaar en verantwoordelijk en wordt be heerscht door twee factoren. Ten eerste de verhouding ten opzichte van de Duitsche bezettingsmacht en ten tweede de verhouding tot en verantwoordelijkheid tegenover het Nederlandsche volk. De Nederlandsche staatssouverei- niteit berust hier te lande momenteel in handen van de Duitsche overheid. De ambtenaren die tot een loyale samenwerking bereid zijn ontleenen hun autoriteit en staan practisch in dienst van de Duitsche overheid als tijdelijke draagster van de Neder landsche staatssouvureiniteit in deze gewesten. Wanneer de in functie gebleven ambtenaar eenige handeling moet verrichten welke in deze omstandig heden tegen zijn geweten indruisel.t kan hij zijn medewerking weigeren en heengaan wanneer zijn protest met wordt aanvaard. Men kan hiet gedeeltelijk loyaal zijn, Men werkt loyaal mede of men werkt niet mede. Wanneer een ambtenaar van een Duitsche aanwijzing of bevel geva ren ducht, moet hij daarop wijzen. Dat is zijn plicht tegenover het Ne derlandsche volk en tegenover de Duitsche overheid. Er moet daarbij een basis van wederzijdsch vertrou wen zijn waarbij men eikaars argu menten welwillend en grondig kan overwegen en het verheugde spr. te kunnen mededeelen, dat er in de afgeloopen maanden tusschen den gevolmachtigde in Noordholland en hem een wederzijdsch vertrouwen is ontstaan en een wederzijdsche ach ting waardoor reeds zeer veel ten goede kon worden uitgericht. Wat er in de toekomst met den Nederlandschen staat zal gebeuren is nog onbekend, maar in dien toe stand van afwachten mogen wij niet lijdelijk stilzitten. Want wij hebben ook in deze tijden een zware en veeleischende taak ten opzichte van het Nederlandsche volk. Het volk is anders maar ook meer dan de staat. Een levenskrachtig volk zal er altijd blijven ook al zou de staat worden gewijzigd want het zijn niet de kunstmatig getrokken staatsgrenzen die een menschelijke samenleving tot een volk stempelen. Het volk strekt zich verder uit dan tot de politieke grenzen des lands. Ver over onze Zuidelijke grenzen wordt onze taal gesproken, ons lied gezongen en klinken van de torens de liederen uit onze groote historie. Een volk is een organische eenheid waarvan de leden hecht zijn aaneen gesloten, met één taal, één geschie denis met dezelfde zeden, gewoonten en geestelijke belangen. Het heeft zijn eigen zelfstandig bestaan, zelfs als de staatkundige grenzen worden uitgewischt. Ook nu schuilen er nog zeer groote mogelijkheden tot krachtsontplooiing in het Nederland sche volk. Zal het volk in staat blijken deze mogelijkheden te gebruiken en zich aldus als volwaa-dige natie in te schakelen in het geheel der volke ren, die krachtens natuurlijke fac toren op samenwerking zijn aange wezen? De beantwoording van deze vraag hangt geheel van dit volk zelf af. Zal dit volk zich inderdaad de taak toebedeeld zien waartoe het volgens zijn bijzondere karaktertrekken ge schikt is, dan zal het moeten aan pakken en zich grondig moeten her vormen. Spreker wil niets afdoen aan zijn waardeering voor de groote mannen en vrouwen uit onze historie, maar wij kunnen niet eeuwig op het ver leden blijven teren. Wij zullen thans onze eigen kracht en eigen waarde moeten bewijzen, wij zullen in plaats van veel „niet willen" zeer veel wel moeten willen. Er bestaat sinds enkele jaren een neiging om nieuwe wegen in te slaan maar deze beweging is niet in staat om gelijken gang te houden met de snelle wentelingen welke het rad der historie in dit tijdsgewricht be schrijft, waarbij nog komt, dat het volk zich dreigt te verteren in haat en voor een groot doel uit geruchten leeft. Er zijn vele waarden uit het ver leden, welke wij ook in de toekomst trouw moeten blijven, maar ook vele, welke haar geldingskracht heb ben verloren. Leven beteekent ont wikkeling en ontwikkeling beteekent verandering. Ons volk zal zijn eenheid moeten hervinden en zich moeten afkeeren van de gruwelijke versplintering, van den hokjes- en schotjesgeest waaraan het langzaam dreigde ten onder te gaan. Het zal zich zelf moe ten disciplineeren en naast het ge voel van eenheid zal het gevoel van verantwoordelijkheid voor elkander krachtig moeten groeien. Wij zullen elkanders lasten moeten dragen en tot waarachtige gemeenschanszin moeten komen. Ons individualisme moet getemperd worden door ge meenschapszin In vele ge"?.llen is ons volk in de afgeloopen jaren afgegleden van het individualisme naar het egoism r Wij moeten weer Nederlanders wor den en een Nederlaodsch socialisme belijden, dat onze igen karakter trekken vertoont waarbij wij de idealen van met ons verwante vol ken kunnen overnemen, maar ons eigen karakter niet mogen verloo chenen, maar versterken. Wij hebben geen tijd ons lang te bedenken, maar wij moeten aanpak ken, gezamenlijk het groote werk ter hand nemen, dat niet de taak uitmaakt van één enkel orgaan of één enkele groep doch van het ge- heele Nederlandsche volk. Wij moeten bereid zijn onze bij drage te le -ere-, tot de nieuwe orde. Laten wij gedachtig blijven aan het forsche woord dat gebeiteld staat op het monument op den Afsluitdijk: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Slechts klippen moeten worden omzeild en zandbanken vermeden maar varen moeten wij door dit stormgeweld heen, opdat wij, een maal in rustiger water aangeland, ons op een verderen koers kunnen bezinnen. Fouten uit het verleden moeten ons tot leering strekken, opdat wij ze voor de toekomst kunnen ver mijden. Wie zich thans afzijdig houdt, om dat niet alles met zijn individueele inzichten overeenstemt, begaat een misdaad aan zijn volk. Wie niet mee aanpakt mag niet critiseeren en an deren in hun arbeid belemmeren. Wie mede aanpakt kan mede zijn stempel op het werk drukken. Spreker behandelde daarna zijn ambtelijke bemoeiingen, het toezicht op de burgemeesters en zijn aandeel in het bestuur der provincie. De burgemeesters moeten hun taak kunnen vervullen volgens de door spreker uitgestippelde regelen en meer dan anderen hebben zij in hun ambtsgebied de taak, leiding te geven aan de vernieuwing en de verwor ding van het Nederlandsche volk. Vóór alles zal een, burgemeester ac tief moeten zijn en zich niet op den stroom der gebeurtenissen mogen laten meedrijven. Hij helpt een ieder die hulp noodig heeft. Hij zij niet alleen bestuurder, maar ook dienaar zijner gemeente. De wijze, waarop zij zich kwijten van hun taak ten op zichte der Winterhulp vormt een beoordeeling van hun geschiktheid in deze tijden aan het hoofd van een gemeente te staan en spreker zal hen daarbfj gaarne terzijde staan. Spreker zal in gelijken geest in het besturen der provincie werkzaam zijn en zich door moeilijkheden niet uit het veld laten slaan. Spr. wil in vriendschap en ver trouwen samenwerken, en zal niet Te koop: een z. a. n. invaliden wagentje op luchtbanden, prijs 40. Erieven letter D 945 bur. v. d. blad. Te koop: Perzisch kleedje, 190 x 106 cM. Brieven onder letter B 943 aan het bureau van dit blad. Het Naaimachine Huis. Salonkastje Singer als nieuw, koopje, Trapm. 57.50, Handm. Gebr. Pfaff, Veritas Singer enz, vanaf 10 m. garantie. J. H. de Boer, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop: zoo gosd als nieuwe in- zmkbare Phoenix Trapnaaimachine ringspoel, in mooie bewerkte mas sief eiken salonkast. Prijs 110. ZAADMARKT 70. Te koop een in goeden staat zijnde Kinderwagen. Te bevr. VROUWENSTRAAT 1. Te koop: nog een stoelklok, schil derij, klokje, kleine vuurcomfoor- tjes, spinnewiel (spotprijs), mod. hangklok. NTEUWPOORTSLAAN 125. Te koop: een prima Lips Brandkast, beste Mangel, Dressoir, Gemaks koffer, Ledikanten, Tafels, enz, DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: net gedragen kleeding waaronder costumes, demies, win ter- en regenjassen, damesmantels, japonnen en regenmantels. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop gevraagd: Huisraad en Inboedels, tegen flinken prijs Tevens Naaimachines, Ronde Tafel, Piano en Orgel enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Invalidenvvagens, Babyweegschalen a. n, „HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2.0.5.2, Alkmaar. Tc koop: net gedragen meisjes mantels en jongensjassen, een leeren mouwvest maat 48 z. g. a. n DEN HARTOG, Koningsweg 72. gestrengheid worden tegengegaan, want een bezettende macht kan der gelijke ondermijnende propaganda niet toelaten. Rekening houdend met het feit, dat beklaagde alles openhartig heeft erkend en daarbij zelfs gedragingen heeft medegedeeld (bijv. het voor lezen en bespreken van gedichten in den familiekring), welke haar niet waren ten laste gelegd, eischt dr. Koblitz e.en gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van het voor arrest (sinds 15 November). Beklaagdemerkt op, dat zij geenszins den opzet heeft gehad op hitsende geschriften te verspreiden en daarom vraagt ze vrijspraak subs, een lichte straf. Rechter Joppich heeft daarop be klaagde overeenkomstig den eisen veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. In de motiveering van hel vonnis betoogde de rechter met klem, dat aan den papieren oorlog een eind moet komen, want de pro pagandistische' waarde daarvan is grooter dan beklaagde denkt. Men kan de Duitsche weermacht niet straffeloos beleedigen. Dat spreker een zoo milde straf heeft opgelegd is geschied uit overweging, dat be klaagde alles volmondig heeft er kend en heel openhartig is geweest. BESPREKINGEN VAN EDEN EN DILL. Berlijn, 7 Maart (D.^.B.) De En- gelsche berichtendienst heeft van middag bekend gemaakt, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, en de chef van den genéralen staf, Dill, terstond na hun aankomst te Cairo een conferentie gehad heb ben met den opperbevelhebber van het Britsche Nijlleger, generaal Wa- vell en met den commandant van de Britsche Miódellandsche zeevloot, admiraal Cunningham, waarbij de nieuwste situatie besproken is. De berichtendienst kondigt voorts besprekingen met Smuts en de mi nisters van buitenlandsche zaken van Irak en Transjordanië aan. Zoo goed als nieuwe electr. Waschmachine te koop gevraagd. Adres C. DE GEUS, Basserweg B 3, Heerhugowaard-Zuid. Gevraagd: goede gebruikte Auto. Brieven letter F 947 bur. v. d. bl. met met dit onnoodig hard zijn als hij iets zachtheid kan bereiken, maar gestrengheid optreden, waar noodzakelijk mocht blijken. Spreker heeft het geluk gehad zijn nieuwe ambt gedurende een reeks van jaren van zeer nabij te leeren Kennen. Hij kent alle burgemeesters en het geheele mooie gewest, waar van hij houdt. Met het bestuur van kit gewest is hij gedurende een tien jarige werkzaamheid vertrouwd ge raakt en is overtuigd van de mede werking van het college van Ged. Staten. Spreker wil met het Provin ciaal Bestuur krachtig medewerken aan de sociale belangen van dit ge west, speciaal aan de volksgezond heid, de volkshuisvesting, de natuur bescherming en het lenigen van de bijzondere nooden, waarbij hij in net bijzonder de werkloosheid noemde. Spreker hoopte, dat de vele door hem ontvangen sympathiebetuigin gen tot daden van medewerking zul- ien leiden en hij huldigde daarna de liguur van zijn voorganger, met wien hij 6 jaren ten nauwste heeft samen gewerkt. Hij was een man met uit zonderlijke gaven, ten volle voor zijn laak berekend en zijn lessen zullen sprekers arbeid ten goede komen. Spreker heeft als provinviaal di recteur van Winterhulp Nederland ervaren, dat het mogelijk is men- schen en groepen van menschen van verschillende politieke of godsdien- jtige richting tezamen te brengen in tendrachtelijken arbeid voor het Nederlandsche volk en spreker zal gaarne medewerken aan het slaan van bruggen over de kloven, welke 'hans nog ons volk verdeeld houden, maar dat eischt dan ook, dat er ter weerszijden hecht gefundeerde brug- gehoofden zullen zijn. Spreker dankte ten slotte hen, die hem in dezen ernstigen tijd tot dit ambt hebben geroepen en zal zijn uiterste krachten inspannen bij de vervulling van zijn taak in de ver wachting, dat velen hem zullen steunen. Wanneer men gezamenlijk daadwerkelijk arbeidt in waarachti- gen nationalen gemeenschapszin, behoeft men zich over de toekomst van den staat geen zorgen te maken. Zoo moge uit de branding der lijden een herboren volk ontstaan, onze roemruchte voorvaderen waar- aig, een volk, dat de hand aan den ploeg slaat en in noesten arbeid de taak vervult, waartoe het geroepen wordt. Er is geen tijd te verliezen en wij moeten bedenken, dat wij thans moeten willen werken zooals wij dat kunnen. Met een citaat uit de gedichten van Adama van Scheltema, waarin de noodzakelijkheid van aanpakken wordt aangetoond, besloot spreker zijn, ook met vele andere citaten ge tooide, zeer opmerkelijke en zeer interessante rede. BrXËEDIGENDE GEDICHTEN EN GERUCHTEN OVER BOMMEN VERSPREID. ALKMAAR. GEBOREN: Gerrit, z. van Jan Vis ser en L. de Jong. ONDERTROUWD: Cornelis J. Schats en Cornelia Schenk. Wietze P. Velthuys en Anna M. Vegter. Voor het Duitsche Landgerecht te Den Haag heeft gisteren terechtge staan de 35-jarige Haagsche advo cate mej. mr. R. S., aan wie ten laste was gelegd de verspreiding van een groot aantal verschillende voor Duitschland, de Duitsche weermacht en hooge Duitsche autoriteiten be- leedigende gedichten, terwijl zij eveneens de bewering heeft .ver breid, dat ook Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland zouden gooien. Beklaagde zegt de gedichten ir, de brievenbus te hebben gevonden en niet te weten van wien ze af komstig waren. Rechter Joppich: „U als advocate heeft toch kunnen constateeren, dat de gedichten de grootste gemeen heden bevatten en dat ze slechts be doeld zijn om onrust onder het volk te brengen. En het is onbegrijpelijk, dat u daaraan heeft kunnen mede werken. Voorts heeft u tweemaal gepoogd heimelijk brieven uit de ge vangenis te verzenden. Uit uw prak tijk weet u toch, dat dit niet geoor loofd is". Beklaagde stemt dit toe. Verder erkent zij, op haar kantoor te heb ben gezegd, gehoord te hebben, dit ook Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland hebben laten vallen. Rechter Joppich: „Maar dat is .toch de grootste onzin. Iets dergelijks kan van de Duitsche weermacl.it niet worden verwacht, die, zooals iedereen heeft kunnen constaieeren, steeds correct optreedt en slechts op eerlijke wijze oorlog voert". Beklaagde: „Het geheele volk ge loofde het". Rechter Joppich: „Dat komt, om dat het volk is opgehitst door ge schriften, waaraan ook u heeft medegewerkt. Zoo kunt u zelf de uitwerking van dergelijke geschrif ten constateeren". Generalstaatsanwalt dr. Koblitz: „U moet weten dat voor dergelijke aanvallen volgens het internationale recht hooge straffen kunnen worden gegeven. Geen enkel leger kan straf feloos toestaan, dat het met modder wordt gegooid". Beklaagde zegt de mededeeling van betrouwbare zijde te hebben gehoord. Rechter Joppich: „Hoe komt u er bij dat verhaal zonder bewijs te ver tellen? Het is waanzin en een ge- meene leugen". Dr. Koblitz: „Het staat voor ieder vast, dat slechts Engelsche vliegtui gen hier bommen werpen. De Duit sche Falk schiet toch op die vlieg tuigen en u gelooft toch niet, dat de Duitsche Falk op eigen vliegtuigen schiet? Dat moest voor u voldoende bewijs zijn, dat het hier een leugen campagne betreft". Hierna neemt de Generalstaatsan walt zijn requisitoir. De bewering, dat Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland en op eigen militairen laten vallen, is zoo ongehoord en ge meen, dat daartegen streng most worden opgetreden. Een advocate behoort te weten, dat het ontoelaat. baar is de gemeenste leugens en be leedigingen te deb'iteeren na een in leiding met: „Ik heb gehoord, dat Ook verspreiding van beleedigen de en lasterlijke gedichten moet met DE PROVINCIALE STIERENKEURINGEN. De Provinicale Commissie tot be vordering van de rundveefokkerij in Noordholland is voornemens óm 17 Maart a.s. op Texel aan te vangen met de gewone jaarlijksche provin ciale keuringen. -De kennisgevingen voor de da tums, aanvangsuren en plaatsen zijn reeds verspreid, en door de ge meentebesturen wordt voor da openbare kennisgeving zorg gedra gen. Het leek de commissie wel dien stig om op enkele der voornaamste bepalingen van het programma voor de keuringen de aandacht te vesti gen: 1. Volgens art. 3, eerste lid van het stierenreglement Noordholland 1938 is iedere eigenaar van een stier van 10 maanden of ouder verplicht hiervan aangifte te doen bij ien burgemeester van zijn gemeente. 2. Iedere eigenaar van een stier is vrij in de keuze van de plaats, waar hij zijn stier wenscht voor te brengen, mits hij bij het in dienen van het afstammingsbe wijs ten kantore van de Provin ciale Commissie in het Land- bouwhuis te Alkmaar, maar me dedeeling doet, waar hij den stier wenscht te presenteeren. Ten behoeve van de keuringen voor de geregistreerde fokkerij of toekenning van premiën, gel den het model 11a (wit model) v. d. bond v. rundveefokvereeni- gingen, die van de stamboeken of met de andere daarmee gelijk te stellen afstammingsbewijzen. Hieruit volgt, dat alleen voor stierenmoeder worden erkend de volbloeddieren, dus niet die var het blauwe model 11b, R-koeier of Friesche Hulpboekmoeders. Uitzondering hierop is toege staan voor stieren, die krachtens hun exterieur en registratie in het N. R. S. in. het stamboek kunnen worden ingeschreven. Deze bepalingen gelden niet voor de keuringen ten behoeve van het stierenreglement Noord holland 1938, waarvoor ook het blauw model lib van kracht is Nogmaals zij er de aandacht op gevestigd, dat alleen bovenge noemde afstammingsbewijzen kunnen worden erkend en der halve niet een koopmansbrief een particuier schrijven of crisis schets. Alle officieele afstammingsbe wijzen dienen vóór 13 Maart te worden ingezonden ten kantore van de Provinicale Commissie in het Londbouwhuis te A'kmaar. Voor de Provinicale Com missie bov.gen de secr., E. KOSTER Dz. ZWEEDSCHE MINISTERS WORDEN STAATSRADEN. Stockholm, 7 Maart (D.N.B.) Het Zweedsche persbureau T.T. meldt, dat heden in den kroonraad de ver wachte -wijzigingen in de positie van de Zweedsche ministers bekend ge maakt zijn. Met uitzondering van den minister-president en van den minister van buitenlandsche zaken, dragen de ministers den titel van „staatsraden". Hun aantal is thans verhoogd met twee ministers zonder portefeuille. De minister van handel, Domoe, is benoemd tot minister zon der portefeuille, tot z.g. adviseerend staatsraad, Eriksson wordt thans mi nister van handel. Aan het hoofd van het ministerie van onderwijs is Axel Gjoeres geplaatst en tot twee den minister zonder portefeuille is Knut Ewerloef benoemd'. DE PAUS ONTVANGT SPANJAARDEN. Vaticaan, 7 Maart (Stefani). De paus heeft een gezelschap van voor aanstaande Spanjaarden ontvangen, die naar Rome gekomen waren om de begrafenis van ex-koning Alfon so bij te wonen. Onder hen bevon den zich talrijke oud-ministers, offi cieren en leden der Spaansche aris tocratie. De paus hield een toespraak in de Spaansche taal, waarin hij den wensch uitte, dat Spanje weer groot zou mogen worden. De paus roemde den diepen godsdienstzin van Spanje en gaf tenslotte den aanwezigen, hun gezinnen, het Spaansche volk, zijn leider en zijn regeering den zegen. DE DUITS CH-FRANSCHE BETREKKINGEN. Berlijn, 6 Maart (A.N.P.) Men blijft zich hier zoowel officieel als onofficieel terughoudend toonen ten aanzien van de politieke ontwikke ling te Vichy. De geruchten, dat de plaatsvervangende minister-president admiraal Darlan ter gelegenheid van zijn jongste bezoek aan Parijs ook La- val heeft ontmoet, hebben te Berlijn slechts geringe belangstelling ont moet. Hierover zijn zooveel geruch ten in omloop, dat het niet mogelijk is, aan al deze geruchten aandacht te schenken, aldus liet men zich heden in de Wilhelmstrasse uit. De Duitsch-Fransche politiek, zoo veTklaarde men verder, wordt geken merkt door twee etappes. De eerste etappe vormde de honderdprocent- overwinning op Frankrijk, een over winning zoo volkomen, dat zij in de wereldgeschiedenis nauwelijks haar gelijke heeft. De tweede etappe was die van Montoire, d.w.z. de ontmoe ting van den Führer met het Fran- sche staatshoofd Pétain. De etappe Montoire. zoo voegde men er in poli tieke kringen der rijkshoofdstad aan toe, is daarop door de bekende ge beurtenissen, beginnend met den 13en December 1940, alleen door Vi chy onderbroken, resp. is er door Vichy een einde aan gemaakt. Want de vertegenwoordiger van een wer kelijke Duitsch-Fransche samenwer king was Laval. TALRIJKE BESTELLINGEN VOOR NEDERLAND OP LEIPZÏGER MESSE. Leipzig, 7 Maart (D.N.B.) De van daag geëindigde Reichsmesse heeft niet alleen een record-aantal bezoe kers geboekt, doch stelde tegenover de groote vraag in alle afdeelingen ook een goed aanbod. Zoowel de Duitsche als ook de buitenlandsche exposanten waren in doorsnee zeer tevreden over hun resultaten. Ook Nederland heeft o.a. een groote hoe veelheid bestellingen te noteeren ge kregen. BULGAARSCHE KAMERLEDEN BIJEEN. Sofia, 7 Maart. (D.N.B.) De regee- ringsmeerderheid der Kamer heeft heden vergaderd om loopende vraag stukken te behandelen. De minister van buitenlandsche zaken, Popoff, legde verklaringen af over den toestand. Daar de zittings periode van de Kamer, welke op 28 Maart afloopt, verlengd moet wor den, heeft men besloten, tien dagen vacantie tot 17 Maart te nemen. Bijna alle leden der regeering, incl. de minister-president, Filoff, hebben aan de vergadering deelgenomen. CREDIETEN VOOR DE ITALIAANSCHE MARINE. Rome, 7 Maart (D.N.B.) Op grond van een in het staatsblad gepubli ceerde wet is het ministerie van ma rine gemachtigd, buiten de credie- ten, welke reeds in verband met den oorlogstoestand beschikbaar gesteld zijn, nog 2 milliard lire uit te geven; waarvan anderhalf milliard nog in het begrootingsjaar 1940/41. Zomertijd in Zwitserland. (D. N.B.) - De bondsraad heeft besloten, dat in den nacht van 4 op 5 Mei in Zwitserland de zomertijd zal worden ingevoerd. Vermogen van oudgezant in be slag genomen. (D.N.B.). - Het ge rechtshof te Constantza heeft het in ae stad Eforia aanwezige vermogen van den vroegeren Roemeensche gezant in Londen, Tilea, in beslag genomen, Tilea is den Roemeenschen staat een bedrag schuldig van ruim 62 millioen lei. Ex-koning Carol in Portugal. (D.N.B.) - De bladen te Lissabon melden, dat de Portugeesche regee- ing aan ex-koning Carol en me vrouw Lupescu een voorloopige verblijfsvergunning heeft uitgereikt. Grieksche regeering niet naar Kreta. (D.N.B.) - De Prawda meldt uit Athene, dat bevoegde Grieksche instanties alle in het buitenland ver spreide geruchten dementeert, vol gens welke de Grieksche regeering van plan zou zijn naar Kreta te ver huizen. flESCHREV TEEKEPINOE ALEXAN RAYMC Zonder eenig verte schutting, is dezer d: spoorbaan bij den B tusschen toch wel ee werken bereikt. D( dam naar de Maast doorgang onder de s verwerken van het tunnel moest hiervo nels komen daarvoor tunnel voor stadsvi oude tunnel overgeni Tegelijkertijd is dez sloten om veranderd een tunnel voor snelvei zes nieuwe tunnels zai zonderljjke taak krijge werken van het verke twee tunnels voor sne rechtstreeksche aanslu toegangswegen naar d twee tunnels voor star afzonderlijke platforn wielrijders en twee voetgangers. Al deze berekend op een volli tingsverkeer. De verbinding van nels voor snelverkeer vormd doop een reeks ken van honderden ir waaraan gewerkt is vc oorlogsdagen, onvers vastberaden, zoodat de neming van de Maastui geen vertraging zal on< danks het feit, dat d( heden wel zeer gewijz: mr. Droogleever Fortuj 1937 de eerste spade in stak ten behoeve van nelwerken. De toegang Noordelijken oever var Maas voert langs eenig straten, die op zichzeh druk verkeer hebber drukke en moeilijke k vermijden, heeft men wegen overal gevoerc drukke straten door. tunnels gegroeid bij dijk, den Nieuwen Bi Mathenesserlaan. Al en tunnels bevinden een vergevorderd st het verkeer geheel kunnen worden, al str: tunnel in gebruik zal öen genomen. De ondergroi verbinding. De Maastunnel is gevorderd, dat het reec te voet van den eenen Maas naar den anderen negen tunneldeelen 24 meter onder den aaneen. Het laatste sch boord, zoodat de eigenl reeds is en de rest van schouwd kan worden ken". Oorlog noch tw strenge winters hebben ling van de Maastuj tegenhouden. De Maa groeid tegen de verdi zij zal straks in staat tisch verkeer snel en verwerken. Reeds nu is er niets aan een verblijf in de deze toch nog een spel zien heeft. Groote reeds bestraat en bi men zich al een uit stelling kan vormen dat de voltooide tuni Ook hier wordt het keer, dat het nieuwe zoo sterke mate zal volle doorgevoerd. Er geheel gescheiden tunn verkeer, alsmede twee gelegen tunnels voor wielrijders. Dit alles cnafgewerkten vorm werkt wordt er nu plaats nog aan de wen, waarin de roltr; ten worden aangebracl de voetgangers en de naar de tunnel zullen roltrappen, hoewel bescheiden onderdeel groote werk, vormen zeer bijzonders. Zij de de drukke uren

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6