DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 12 Chineesche een uitroep en De Amerikaarische senaat neemt de leen- en pachtwet aan. Het Thailandsch-Indo- chineesche verdrag. Roosevelt spreekt tot boeren. Luchtaanvalleri op Londen en Portsmouth. Aanvallen aan het Grieksche front afgeslagen. Militaire doelen in Noord-Afrika gebombardeerd. VbRDUlSl btttlMiS- TIJDEN van 19.34 tot 8.05. Dr. Göbbels over de Engelsche illusies. 'er een groot inten. -prijs in aan- comen, moet goe ie Maart se. (No. 2 der is bedoeld? men telkens naast elkaar ee kan door plaatsing der g naamwoord eerste letters vormen in de een bekend wel k spreek- liefst zoo doch uiterlijk 2 uur aan den de Alkmaar- 66 /an Jacob, 30 34 rivier in. g, 37 niet wild, 11 zitplaats, 42 cht, 46 gevan- m, 48 voorzet- geweven stof, pen, 58 plech- r, 61 wat er in ijk 2 woorden), itig, 66 ver- iiddel, 70 klein letters), 76 van Abraham, lemd (Fr,), 84 mdige, 87 ver- 88 gemiddelde _,at.), 91 huid- erin van Ruth, 7 bijwoord of ZATERDAG 1941. 4 SES TATE El O EN AR ES ERIROSILT S|PET|EER ARAB LEV 1 3 TOMMERI K T EBBEKIS ABATEBKIP HLBBKEER DOS BOERBA R ENfl PEKBA ■dobitent P|GATBRUS olbdelbbb f ed erat i e ikombtree 5 as LABARG nebodebba onroerend r tbs labbe uw Romano?'' niet. Zij heet heeft mij giste- ;even. Ik vrees, in een groote ïeer zij weg- feliciteer je een vrouw uit zal er erg blij Jat zij gezegd te zijn weg te lij dat eerder ish. „Zij heeft op haar ant- n, maar als ik j van plan was te zeggen, zou ouwen hebben zei Jim. „En en een half :n. Maar, goeie dat nu niet in- vijf over twee. E. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr-tgiro 37060. Telet. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 58. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 10 Maart 1941 De actie van Amerikaansche strijdkrachten behoeft niet tot het Westelijk halfrond beperkt te blijven. New-York, 9 Maart (D.N.B.) Met 60 tegen 31 stemmen heeft de senaat gisteravond de leen- en pachtwet definitief aangenomen. Zij gaat nu nogmaals naar het Huis van Afge vaardigden, dat verschillende door den Senaat goedgekeurde wijzigin gen en toevoegingen moet aanne men. De wet bepaalt o.a., dat de Ameri kaansche, regeering in eigen of parti culiere bedrijven bewapeningsmate riaal kan laten vervaardigen om het dan uit te leenen aan landen, wier defensie den president „belangrijk voor de defensie van de Ver. Staten" voorkomt. Het aanwezige materiaal mag de president terstond tot een waarde van 1.3 milliard dollar aan andere mogendheden afstaan. Ook wordt hij gemachtigd in de havens en in de fabrieken der Ver. Staten oorlogsschepen, vliegtuigen en ander bewapeningsmateriaal van oorlog voerende landen te laten repareeren. De president mag voorts gegevens over de bewapening van andere mo gendheden doorgeven. De wet heeft een geldigheidsduur tot 1 Juli 1943, tenzij de meerderheid van het congres haar op een vroeger tijdstip buiten werking stelt. Geen der bepalingen van de leen- en pachtwet kan volgens een amende ment, dat aangenomen is, dusdanig uitgelegd worden, als zou de presi dent daarmee volmacht gekregen hebben convooibescherming te ver strekken voor de verscheping van oorlogsmateriaal naar andere mo gendheden. Echter heeft de senaat verscheidene voorstellen verworpen, die convooien principieel wilden verbieden. Eveneens zijn talrijke po gingen van de oppositie mislukt om de actie van de Amerikaansche strijdkrachten tot het westelijk half rond te beperken. De stroomingen voor en tegen de leen- en pachtwet. Stockholm, 9 Maart. (D.N.B.) Naar aanleiding van het aannemen van de wet tot hulpverleening aan Enge land door den Amerikaanschen se naat schrijft de New-Yorksche cor respondent van Stockholms Tidnin- gen o.a.: Het behoeft geen bewonde ring te wekken, waarom de Ver Staten zoo aarzelend besloten heb ben van de vredes- tot de oorlogs productie over te gaan. Aan den eenen kant was men getuige van de koortsachtige bemoeiingen van Washington, aan den anderen kant hebben de zakenwereld en de Ame rikaansche industrie een 'remmenden invloed uitgeoefend. Het Amerikaan sche bedrijfsleven houdt zich nog steeds aan het parool „Business as usual". En van dit standpunt uit be schouwt het ook den geheelen oor log. Men vreest in Amerikaansche economische kringen, dat door de politiek van Roosevelt, als gevolg van de reorganisatie van het Ameri kaansche bedrijfsleven, zekere geva ren voor de particuliere onderne mers zullen ontstaan, zelfs dan, wan neer de vredestoestand zou terug- keeren. Deze, van financieele en indus- trieele kringen uitgaande, remmende invloed is r-en werkelijke machts factor, die belet heeft, dat de wet inzake de hulpverleening snel is aan genomen. TOKIO, 8 Mrt, (D.N.B.) De onder teekening van de overeenkomst tusschen Thailand en Fransch- Indo-China en een desbetreffende officieele uiteenzetting worden uiterlijk heden verwacht, nu Thai land het Japansche bemiddelings voorstel definitief heeft aangeno men en het antwoord van Frankrijk voor Zondag hier ontvangen zal worden. De overeenkomst. Tokio, 8 Mrt. (Domei). Van ge zaghebbende zijde wordt vernomen, dat de gedelegeerden van Thailand en Indo-China thans overeenstem ming hebben bereikt ten aanzien van kwesties, die nog niet geregeld waren. Feestelijkheden in Thailand. Bangkock, 8 Mrt. (Domei). De regeering heeft bij decreet bepaald, dat de klokken van alle boeddhisti sche tempels en alle christelijke kerken geluid zullen worden bij de onderteekening van het vredesver drag van Tokio. De bevolking heeft aanwijzing gekregen, dan de vlaggen van Japan en Thailand te hijschen. Er worden groote feestelijkheden voorbereid. Nader wordt uit Tokio gemeld: Naar van betrouwbare zijde ver nomen wordt, is vanmiddag de vol ledige tekst van de instructies van Vichy voor de vredesconferentie te Tokio ontvangen. De Fransche de legatie heeft evenwel medegedeeld, dat zij niet in staat zal zijn, haar definitieve antwoord nog heden avond aan de Japansche regeering te doen toekomen. Morgenochtend zal de Fransche ambassadeur een bezoek brengen aan Matsoeoka, en waarschijnlijk zal morgenmiddag de vijfde informeele bijeenkomst der Japansche, Fransche en Thailand- sche delegaties worden gehouden, waarna de drie delegaties het voor- loopige vredesverdrag kunnen pa- rafeeren. Naar de Mijako Sjimboen meldt, hebben prins Raravan als vertegen woordiger van Thailand en ambassa deur Arsene Henry als vertegen woordiger van Frankrijk Matsoeoka bezicht en hun officieele antwoord overhandigd. Naar het blad voorts meldt, geven déze antwoorden uiting aan de defi nitieve instemming met de reeds ge formuleerde voorloopige overeen komst. De onderteekening kan dien tengevolge weldra geschieden. „De democratie wordt in de oude wereld bedreigd". New-York, 9 Maart. (D.N.B.) Gisteren heeft president Roosevelt een radiorede tot de Amerikaansche boeren gehouden. Hij betoogde o.a., dat de landbouwproducten van de Ver. Staten toereikend zijn voor de eigen behoeften en voor die van de „vrienden van Amerika in andere ianden, die thans om hun bestaan strijden." De landen voeren in naam van alle democratische regeerings- vormen den strijd tegen de beheer- sching der wereld door de dicta turen. De democratie, zoo vervolgde de president, wordt in groote gebieden van de oude wereld bedreigd met uitroeiing. Geen democratisch land- bouwprogram in de Ver. Staten mag hopen den dood van de demo cratie in de rest van de wereld te overleven. Wij kunnen onze collec tieve verantwoordelijkheid voor den levensvorm, die zieh ontwikkelt uit den chaos, welken de wereld thans doormaakt, niet ontloopen. Wij kun nen deze verantwoordelijkheid als dwazen afwijzen, maar ons aan de gevolgen van een dergelijke hou ding niet onttrekken. „De beste vriend van den landbouw." New-York, 9 Maart (D.N.B.) Behalve Roosevelt hebben gisteren ook de vice-president, Wallace, en de minister van landbouw, Wickard, een radiorede voor de boeren van de Vereeniigde Staten gehouden. Wallace noemde Roosevelt „den besten vriend van den landbouw." Roosevelt heeft den vrede lief en streeft er naar den oorlog verre van Amerika's kusten te houden. Doch het is geen waarborg voor vrede, indien men den anderen democra tieën hulp wil weigeren. In dit stadium der geschiedenis beteekent een politiek van pacificatie de weg tot slavernij. Ook voor de boeren van de Vereenigde Staten staat met het lot van de dempqratie oneindig veel op het spel. Millioenien Ameri kanen zijn rechtstreeks van den buitenlandschen handel afhanke lijk, die bij een nederlaag van de democratie nauwelijks meer toe komst heeft. Wallace sprak de ver wachting uit, dat de boeren van de V. S. aan de „totstandkoming van goede betrekkingen met Zuid- Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 9 Maart (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten melden het tot zin ken brengen van 18.000 b.r.t. vijan delijke seheepsruimte. Aan aanval van vrij sterke strijd krachten der gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht haven en dockinstallaties te Londen met groote la-acht getroffen. Verscheide ne groote en talrijke kleine branden en ontploffingen deden de goede uit werking van den aanval blijken. An dere succesvolle aanvallen richtten zich op vliegvelden ten Noorden van Londen, aan de Oostkust van Schot land en op de Orkaden. Bomtreffers vernielden hangars en onderkomens. Ook op de haveninstallaties van Portsmouth zijn verscheidene tref fers geplaatst. Het luchtwapen heeft van een convooi in het Kanaal van St. Geor ge een Britschen koopvaarder van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Het schip zonk na een voltrefferbom bin nen enkele minuten. Bij aanvallen op twee convooien in den Atlanti- schen Oceaan en aan de Zuidoostkust van Engeland kregen twee groöte vrachtboot-en bomtreffers en ver toonden slagzij. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in Cyrenaica ten Oosten van Alen El Gad Britsche pantserwagens met bommen gestookt. De vijand heeft met zwakke strijd krachten bommen geworpen in het bezette gebied, zonder noemens waardige schade aan te richten. Een succesvoile aanval is gister gedaan op een bewapeningsfabriek bij Bristol. „Schnellboote" in acteb. Berlijn, 8 Maart (D.N.B.) In den nacht van 7 op 8 Maart hebben, vol gens de jongste berichten, Duitsche motortorpedobooten twee Britsche torpedojagers en acht koopvaardij schepen met tezamen 37.800 b.r.t. tot zinken gebracht. Daarmede wordt de in het weermachtsbericht van beden vermelde tot zinken gebrachte seheepsruimte met twee koopvaar dijschepen van 10.000 b.r.t. ver hoogd. Nader werd hierover gemeld: Het succ'es dat de Duitsche motor torpedobooten in den afgeloopen nacht behaald hebben, blijkt nog aanzienlijk grooter te zijn. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid en den zeer kraehtigen afweer werden door Schnellboote twee torpedo jagers van elk 1090 ton en tien sche pen van tezamen 45.600 b.r.t., deel uitmakende van een convooi, tot zin ken gebracht. Alle motortorpedoboo ten zijn, met gevangenen aan boord, behouden op haar basis terugge keerd. De Duitsche aanvallen. Berlijn, 9 Maart (D.N.B.) De En- gelsehe berichtendienst meldt, dat de bedrijvigheid van de Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht voornamelijk Londen heeft gegol den, waar kort na het invallen van de duisternis alarm gemaakt werd en hevig vuur van het afweerge schut te hooren viel. Ook in de graafschappen rondom Londen be nevens in het Zuiden en Zuidoosten van het land zijn bommen gevallen. Uit New York komt het bericht dat Associated Press uit Londen meldt, dat deze Duitsche aanval op de Britsche hoofdstad buitengewoon veel uitwerking heeft gehad. Zes cf zeven aanvalsgolven zijn ondanks hevig vuur van het afweergeschut over de stad gegaan. Verscheidene wijken hebben onder een hagel van brisantbommen zwaar te lijden ge had. United Press noemt in een eigen verslag uit Lenden den aan val „büitengewoon hevig" en het vuur van de luchtdoelartillerie „het felste sedert maanden". De luchtoorlog. Engelsche jagers hebben gister middag gepoogd bij Boulogne het bezette gebied binnen te dringen. Duitsche jachtvliegtuigen noopten de vijandelijke toestellen tot den strijd en schoten twee Spitfires neer, die brandend in zee stortten. De Duitsche jagers leden geen verlie zen. Bovendien is een Duitsch ge- vliegtuig er gisteren in geslaagd in de omgeving van Engeland een Britschen koopvaarder van om streeks 10.000 b.r.t. door welgemikte bommen tot zinken te brengen. Het zonk binnen enkele minuten zoo snel, dat het niet eens mogelijk was de gebruikelijke luchtfoto's van de uitwerking van den aanval te ma ken. Duitsche vliegeraanvallen op op Malta. Berlijn, 9 Maart (D.N.B.) Duit sche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. van het Middellandsche Zeefront wordt gemeld, vanochtend vroeg een vliegveld op het eiland Malta aangevallen, waarbij zij ver scheidene op den grond staande En gelsche jachtvliegtuigen, die zij had den opgemerkt; vanuit zeer geringe hoogte aanvielen. Hierbij werden drie vliegtuigen door de boordwa- pens in brand geschoten. Bij een tweden aanval werden de hangars bestookt. Hiervan geraakte er een in brand. Aan de Engelsche Zuidoost kust is vandaag eveneens een vlieg veld met succes door Duitsche ge vechtsvliegtuigen gebombardeerd. Hangars en schuilplaatsen werden getroffen, waardoor branden en ont ploffingen ontstonden. ROOSEVELTS AANBOD AAN ZUIDSLAVÏE. Berlijn, 8 Maart (D.N.B.) Naar aanleiding van Roosevelts aanbod tot steunverleening aan Zuidslavië schrijft de Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz onder meer: „De actie, die Roosevelt in Zuidslavië heeft ondernomen, dit maal zonder zich te' kunnen verber gen achter „particuliere initiatieven' van al te ijverige ambtenaren of agenten, is in flagranten strijd niet alleen met de verklaringen, waar mede hij zelf zijn regeeringsvoorstel heeft gemotiveerd, maar ook met de beginselen, die van de Ver. Staten uitgingen en sedert ongeveer een eeuw voor het westelijk halfrond worden opgeëischt. Van toonaange vende Duitsche zijde is steeds weer verklaard, dat Duitschland bereid is de Monroeleer te erkennen, onder voorwaarde natuurlijk, dat de staten van het westelijk Halfrond ten aan zien van Europa dezelfde houding aannemen. Want slechts hij kan de heiligheid van beginselen verkondi gen en hun eerbiediging eischen, die bereid is zich tegenover derden aan dezelfde beginselen te houden. Het zou, aldus het orgaan, voor het volk der Ver. Staten intusschen ressa- t zijn te vernemen, welke beteekenis de opstellers van de leen en pachtwet hun ontwerp toekennen en welk doel zij voor oogen hebben. Dat ontwerp schijnt namelijk te moeten verhinderen dat volken van andere continenten zich kunnen rich ten naar hun Wenschen en behoef ten. De kringen in kwestie hebben blijkbaar de bedoeling hun eigen opvattingen met geweld over te brengen naar streken, waar zij niets te zoeken hebben. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 9 Maart (Stefani) Hier volgt het 275e Italiaansche legerbericht: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen in den sector van het elfde leger volkomen afge slagen door onze aanvallen, die den vijand aanmerkelijke verliezen heb ben berokkend. Onze luchtstrijd krachten hebben installaties, batte rijen en troepen van don vijand in tensief met bommen en mitrailleur- vuur bestookt eïi belangrijke bases van den vijand getroffen. In Noord-Afrika heeft onze lucht macht militaire inrichtingen te Ben- gazi en een vijandelijke luchtbasis in Cyrenaica gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft een onzer detachementen in den sector van Keren een vijandelijk detachement aangevallen en uiteengedreven. In den Somalisector hebben onze vlieg tuigen Britsche gemotoriseerde strijdmiddelen en pantserwagens ge bombardeerd. Vijandelijke vliegtui gen hebben een plaats in Erythrea gebombardeerd. Geen slachtoffers, geen materieele schade. Het verzet van de Italiaansche troepen in Libye. Lissabon, 8 Maart (A.N.P.) Een zoo juist teruggekeerde hooge offi- Amerika" zouden medewerken, want zij mochten niet toelaten, dat Latijnsch Amerika onder vreemd toezicht komt. cier van de Britsche pantserafdeeling heeft verklaard: Het is niet juist, dat de Italiaansche troepen in Libye den Britschen troepen weinig verzet boden. Zij streden beter dan de meesten gelooven. Ongelukkigerwijs was een groot deel van hun infante rie slechts met geweren uitgerust. Er behoort moed toe, zich met zulk een uitrusting tegen tanks te ver dedigen. Er bestaan niet veel infan teristen, van welk land ook, die zoo iets doen. De kleine Italiaansche tanks hebben in Benghasi zeer dap per gestreden. De officier prees de Libysche troepen, vooral die van Sidi El Bar'rani. ENGELAND EN DE TOESTAND OP DEN BALKAN. Stockholm, 9 Maart. (D.N.B.) Duitschland is steeds in staat( een meerderheid van militaire troepen op den Balkan te concentreeren, zoo dat de Engelschen tenslotte geringer in aantal dan de Duitschers zouden zijn, aldus schrijft, naar Dagens Ny- heter uit, Londen meldt, Vernon Bartlett in de News Chronicle. Een actie ten gunste van Grieken land, zoo vervolgt het blad, is abso luut noodzakelijk. De Middelland sche Zee is echter voor Engelsche transporten niet veilig meer en men moet daarom de Engelsche transpor ten en het materiaal voor het nabije Oosten rond Afrika leiden Als da Grieken in den steek werden gela ten, zou dit een buitengewoon ern- stigen terugslag hebben, niet in de laatste plaats in Amerika. Wanneer de Duitschers zich in Saloniki zou den nestelen, :oo polemiseert Ver non Bartlett, zou de bedreiging van het Suezkafiaal aanzienijk toenemen. Daardoor zouden groote moeilijkhe den ontstaan voor de verzorging van het leger van generaal Wavell. Een man met een vooruitzienden blik als Churchill zoo luidt de conclusie van het blad, zal zeker niet het brugge- hoofd Balkan opgeven, wanneer niet buitengewoon zwaarwegende argu menten daartegen pleiten. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 10 Maart op 16.05 onder 6.14. Volle maan 13 Maart. je japansche: bezetting in zuid-china DUITSCHLAND EN ROEMENIE. Boekarest, 8 Maart (D.N.B.) De minister van propaganda, Crainic, heeft een radiotoespraak tot de sol daten der Duitsche weermachtsmis sie gehouden. Hij zeide, dat de Duit sche missie naar Roemenië geroepen is. Roemenië had temidden van de gevaren hulp noodig en zich tot Duitschland gewend, dat aan het verzoek gehoor gaf. De vriendschap tusschen Duitschers en Roemenen moet vortaan beide volken verbin den. Roemenië houdt zich aan het woord van zijn leider, Antonescu: „Wij. zullen met Duitschland over winnen of ondergaan". Generaal Weygand weer naar Afrika. (D.N.B.) - Generaal Wey gand zal waarschijnlijk Maandag Vichy verlaten om zich weer naar Afrika te begeven. Wij geven hierbij een kaartje van de Japansche bezetting in Zuid- China; volgens een Domei bericht uit Kanton heeft het Japansche ex- peditieleger een dezer dagen in 6 verschillende plaatsen gelegen aan de Zuid-Oostkust van Kwangtoeng troepen aan wal gezet. Het zwarte gedeelte op het kaartje wordt dus uitgebreid en aangesloten bij Limtsjau, Pakhoi het schiereiland Lioetsjau met de hoofdplaats Lioets- jau tot aan Joengkong; deze plaats ligt precies bij de laatste letter G van de provincienaam Kwangtoeng. Het Fransche pachtgebied Kwangt- sjau gelegen op het schiereiland Lioetsjau wordt niet genoemd als zijnde bezet. De geheele bezetting zou ten doel nebben de nog weinig overblijvende wegen naar Tsjoengking af te sluiten. De komende gebeurtenissen werpen haar schaduw vooruit. Berlijn, 8 Maart (D.N.B.) In een hoofdartikel in Das Reich houdt mi nister dr. Göbbels zich bezig met de Engelsche „winterillusies" en het ef fect der redevoeringen van Führer en Duce, waarin het thema van de komende lente werd gehoord. Na de eerste seconde van schrik, aldus dr. Göbbels, trachtte men in Engeland den onschuldige te spelen; men deed, alsof men niets uitstaande had met de redevoeringen van de sprekers der spilmogendheden, alsof ze, zooals men aan den overkant van het Kanaal gaarne zegt, niets nieuws gebracht hadden en dus met negee ring gestraft konden worden. Maar dit duurde slechts een paar uur. Toen zag men het angstzweet uit alle poriën komen. Er werd niet veel meer gesproken over de roemrijke Britsche successen in Afrika; men verklaarde openlijk, dat de over winning op de Engelsche eilanden zelf bevochten moest worden en dat, wanneer die niet meer- konden be staan, ook het wereldrijk verloren zou zijn. Men zou niet met Engelschen te doen hebben en aan het hoofd zou niet een man als Churchill staan, in dien men kon verwachten, dat der gelijke bewijzen van gezond ver stand te Londen van langen duur zouden zijn. Na een, twee dagen was alles voorbij. Men kon gemakkelijk waarnemen, hoe van boven af de wissels omgezet werden en hoe de treinen van de openbare meening weer met volle kracht de stations der illusie binnenreden. Slechts een vlies van inzicht bleef over, dat sindsdien als een dunne laag van melancholie en wanhoop over alle Engelsche verklaringen ligt. Men zit niet meer hoog te paard. Over een offensief op het vasteland en de ver nietiging van Duitschland wordt niet meer gesproken. Veeleer hijgt men naar adem en spant men zich in om zijn houding te bewaren. Zoo iets zien wij gaarne. c Dr. Göbbels wijst erop, dat de En gelschen gedurende den winter in sommige weken van een betrekke lijk geringe tonnage vernietigde seheepsruimte konden spreken, maar dat daarna schraalkans keukenmees ter werd. De Ver. Staten zijn er nog steeds, maar men kan beter in Enge land één vliegtuig bezitten dan in de Ver. Staten tien bestellen. Ameri kaansche publicisten, die in dezen wirwar van meeningen hun helder inzicht behouden hebben, hebben er zich niet voor gegeneerd openlijk te zeggen, hoeveel nationaal prestige aan deze bestellingen moest worden opgeofferd. Het zal niet lang meer duren, al dus de minister, en dan zullen de kranten en zenders weer minder theoretische polemiek en meer fei ten te melden' hebben. Misschien denkt men er te Londen eens over na, dat het een goedkoop genoegen was zich vroolijk te maken over de niet zoo heel hooge cijfers van ver nietigde tonnage gedurende de win termaanden. De komende gebeurte nissen werpen reeds haar schaduw vooruit. AMERIKAANSCH KRIJGSTUIG MET DEENSCHE SCHEPEN NAAR ENGELAND? Berlijn, 9 Maart. (D.NB.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, zul len na de onderteekening van de wet tot hulpverleening aan Engeland waarschijnlijk 37 Deensche schepen, die op het ooger.blik in Amerikaan sche havens liggen, voor het vervoer van het Amerikaansche oorlogs materiaal naar Engeland gebruik' worden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1