De Wiriterhulpactie in Alkmaar. CTIU V f L GEMEENTERADEN Het is de plicht van iederen Alkmaarder om noodlijdende stadgenooten te helpen. D ASHIE H AMME 52 AMSTERDAMS BEURS EERSTE BI.AD. Alkmaar, Woensdag. MOEDER KRESSER. In het St. Elisabethziekenhuis werd vastgesteld, dat moeder Kres- ser, die gister door een auto was aangereden, naast een hoofdwonde ook een beenbreuk had bekomen. Zij was zeer goed bij haar positie ven, beschouwde da beenbreuk als een kleinigheid en wilde het zie kenhuis verlaten. Het kostte moeite haar duidelijk te maken dat zij een-igen tijd ter verpleging in het St. Elisabethziekenhuis moet blij ven. Ook haar zoon, die persé weroschte dat zijn moeder met hem het ziekenhuis kon verlaten, zal eenige dagen verpleegd worden. Een beslissing is nog niet genomen. De politie stelt een onderzoek in. HAMSTERAAR GEKNIPT. Door de gemeentepolitie van Harenkarspel is in het Waarland een Zaandammer aangehouden. De n an, die moeite had twee zwaar beladen koffers te torsen, liep wat a te zeer in het oog. Na de aanhou- oing bleek, dat de koffers volge pakt waren mei allerlei kruide nierswaren, die in Waarland en in Heerhugowaard waren gekocht en rog wel zonder de vereischte distributiebonnen. Bij verder on derzoek bleek, dat de waren voor een te hoogen prijs waren ingesla gen. Onder anderen werd voor koffie 4.50 per pond en. voor thee 7.50 per pond betaald. Een dure dag voor den kooper, maar waarschijnlijk niet minder Kostbaar voor de winkeliers C. v. O. uit Waarland en J. Z. uit Heer- nugowaard. VOLKSHOOGESCHOOL. De volkshoogeschool Holland (in oprichting) zal van 16 April tot 21 Mei haar eersten cursus houden voor meisjes en jonge vrouwen. Deze zal worden gegeven in de jeugdherberg te Schoorl, als leidster zal optreden mej. Hermien van der Heide te Blaricum. Er zullen regel matig lessen worden gegeven op verschillend gebied, o.a. door den heer A. Visser, leeraar geschiedenis 1e Alkmaar, mevr. T. VisBritzei, mr. D. Vis en den heer J. H. Rogge veen allen te Bergen. Voorts zal er eer, aantal lezingen worden gehou den door mej. Ch. v. d. Weide, dir. landbouwhuishoudschool te Alk maar, mevr. Veendorp en denhe v Th. Wortel, eveneens te Alkmaar, en mevr. A. Valkhoff en de heeren D. L. Daalder en J. Ponstijn te Pergen. DE LEVENDE POPPENKAST. Op Zaterdag 15 Maart a.s. komt in „Het Gu'den Vlies" te Alkmaar ..De Levende Poppenkast", een Poppentheater met levende poppen. De dagbladen zijn eenstemmig in tun oordeel, dat dit kindertooneeil zeer amusant is en zij, roemen het ork om zijn paedagogische kwali teiten. Het is geschikt voor kinde ren van alle leeftijden en blijkens de verslagen amuseeren groote menschen zich even kostelijk. Een ieder wordt een bezoek ten sterkste aangeraden. LAAGSTE INSCHRIJVER. Het hoofd van den dienst der Zui derzeewerken heeft' heden aanbe- steeds het bouwen van een vak ge wapend betonscherm langs den bui tenberm van den Marskedijk, aan den Noordzijde van Wieringen, mei bijkomende werken, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provin cie Noordholland. Laagste inschrijver was de N.V. P. Daalders Aannemersbedrijf te Alk maar, voor 14.442. DIERENBESCHERMING. De hazewindhond die verleden week te Koedijk zwervend is aan getroffen, is ter bescnikk'ng voor liefhebbers. Adres: inspecteur C. Verwer, 3aanstraat Alkmaar. Aan het bureau va r politie te Alkmaar zijn inlichtingen te be komen omtrent een fox-terrier, die met een inwoner van Bergen is medegeloopen. Signalement: kleur bruingeeli met donker dek, ongeveer 40 a 45 cm. hoog, reu, gecoupeerd. Het dier zal eenige dagen tor be schikking van den eigenaar worden gehouden. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER van 25 Febr. tot 10 Maart 1941. Nieuwe zaken: Alkmaar: Houbree's Kaashandel. Dijk 23, kaashandel. S. Leefmans, Zeswielenstraat 9, kousenreparatie en pedicure. Bergen: J. Kroon, van Borselen- laan 21, bouwkundige en aannemer. Heiloo: Brantjes en Co., Blinken- laan E 65, houthandel. Den Helder: firma „W. Veenstra en Zonen", Middenstraat 72, aanne merszaak. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Glasverzekering Mi.i. „Kerrebijn" N.V., Luttik Oudorp 61 „Kerrebijn's Glas en Verfhandel" N.V., Luttik Oudorp 61. N.V. Ass. Mij. „Het Groene Kruis", St. Laurensstraat. Heiloo: Coöperatieve Verbruiks- ver. „Help U Zelf" U.A., Westerweg C 223a. Den Helder: Mij. tot Expl. van winkelzaken en Electro Technisch Bureau Ideco, Amsterdam. Oudkarspel: N.V. Alg. Verzekering Maatschappij „Providentia", Amster dam. Andere wijzigingen: Alkmaar: fa. G. A. Conijn en Zn., Friescheweg, houthandel, uittreding procuratiehouder. „Stedelijke Muziektuin" Prinses Julianalaan 1, café-restaurant, over gegaan aan J. J. Juijn. „Benja" Voormeer 24, Spaarzegel- bedrijf; vennootschap ontbonden. Handelszaak wordt voortgezet door J. Benjamin. Warmenhuizen: Jan te Bück, Dorpsstraat 13, slagersbedrijf; over gegaan aan J. Glas. Alkmaar: H. Kager, Ritsevoort 9, slagerij. Handelszaak omgezet in een vennootschap onder firma. Opheffingen: Alkmaar: fa. Baars en de Visser, Verdronkenoord 77, kleermakerij. N. Stroomer, Spoorstr. 63, Brood- bakkerij enz. Gedeponeerde stukken: Alkmaar: N.V. Noord-Hollandsen Landbouwcrediet in liq., Voordam 11; plan van uitkeering ingediend. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig én te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des v.m. 11 uur tot des n.m. 1 uur, de navolgende voorwerpen, als ge vonden gedeponeerd in het tijdvak van 28 Febr. tot en met 10 Maart 1941: Gevonden in het Roxy-Theater: 3 portefeuilles, 2 sigarenkokers, 1 si garettenkoker, 2 portemonnaies, 1 wollen das, 2 dameshandschoenen; een zakkam; een bruine portemon- naie met inhoud; rood lederen cein tuur; paar bruine motorhandschoe nen; rood portamonnaietje met inh.; grijze glacé handschoen; fantasie halskettinkje, geblokte halsdoek, blauw kinderwantje; bruin glacé heerenhandschoen, brander voor een petroleumlamp; nikkelen .voet van een fruitschaal; blauwe want; huis sleutel; abonnement autobusdienst N. Holland; een notitie-boekje, een regenpijp, een gummibal, rood lede ren ceintuur, een huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aangege ven in hetzelfde tijdvak: roode da- mesparapluie, Schagen, Houttil 5; blauw kinderwantje, J. Zandbergen, Kanaalkade 58; zakje met inh., Lont, Stationsweg 138; verchroomd hee renarmbandhorloge, A. de Pruis, Brillesteeg; jute tasch, P. van ToJ, Oudegracht 123; paar klompsokken, F. Bruin, Prins Hendrikstr. 34; bankbiljet a 10, Feldmann, Ka- raalkade 10; 2 zwarte dameshand schoenen, Payglop 2; goude broche met dito speld, B. Boerman, Uiten- boschstraat 65; paar glacé dames handschoenen, J. Florijn, Spoorstr. 38; bos sleuteltjes, B. v. Santen, Uitenboschstraat 72; gouden dames armbandje, A. Genefaas, Bergerweg 9; blauwe want, R. Visser, Bloem- straat 25; heerenportemonnaie met ■nh., Passer, Koorstraat 43; rood zak mes aan kettinkje, J. Groot; Kwa- kelpad 17; vrachtrijders vest. Gouwe, Steijnstraat 1; hondenpenning no. 269, v. d. Vaart; v. d. Woudestraat 29; rood regenkapje, T. Nol. Ko r.ingsweg no. 69; groene handschoen zonder vingers, H. Peereboom, St. Jacobstraat 26 A; bruine kralen hals ketting, G. Brugman, Kanisstraat 3; r.aaitrommeltje, Vet, Langestraat 37: blauwe dameshandschoen, v. d. Lin de, Laat 91; zakmes, J. v. d. Berg, Rippingstr. 4; bril met hoornen mon tuur, S. Molenaar, Grensstraat 16; doublé schakelarmbandje, Wester, Koorstraat 5; een vischnet, Slinger, Blaeustraat 13; bosje vlas, Heu se veld exp., Langestraat 44; heeren handschoen, Nieuwenhuis, Schouten straat 22; pakje inh. schortjes, Zend- veld, Tuinstraat 40; bezem en dweil, De Munk, Verdronkenoord 31; por temonnaie met inh., A. de Groot, Ged. Baansloot 18; padvindersriem met fluit en sleutel, Zalm, Krelage- straat 39a; vulpen, Himmelreich, Stuartstraat 81; rood vulpotlood, Ot- jes, Kanaaldijk E 5; paar zwarte wanten, Qverpelt Nieuwpoortslaan 217; bruine knipportemonnaie met inh., Sanders, St. Josephstraat 13; Ford autoband, K. Bos, Luttik Oudorp; textilekaart, Blankendaal Bloemstraat 46; schroevendraaier, van het Kaar, Bisschop Bottemanne straat 44; medaille aan lint. van Idsert, Dijkgraafstr. 21; bril, A. de Boer, Nieuwpoortslaan 28; sjaal, A. v. d. Pul, Kinheimstraat 39: blaulw" geruite sok, Commandeur Huiswaard 1; puntenslijper, R. Bak ker, Dubbele Buurt 6; paar nappa heerenhandschoenen, Verberne, Lin- denlaan 16. Indien men wederom in het bezit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie te Alkmaar. INGEKOMEN PERSONEN. J. de Vries, N.H., schrijver parket kantongerecht, van Heerenveen naar Hcutmanstr. 12. T. R. Teitsma, Ger.K., bouwk. opzichter, van Wie- ringermeer naar Houtweg 28. T. Hellinga, geen, wed. v. A. Alberda. huishoudster, van Zaandam naar Krelagestr. 6. A. M. van der Zwaag, N.H., kantoorbediende, van 's-Gravenhage naar Steijnstr. 45. J. Klomp, Ger.K., z.b., van Apel doorn naar Westerweg 64. P. C. Buikstra, R.K., kellner, van Bols- ward naar Nieuv.-o*4oot 85. A. F. Cornegoor, R.K., echtg. C. T. Ver voort, z.b., van Eij gelshoven naar Uitenboschstraat 108. M. Ousso- ren, N.H., veehandelaar, van Uit hoorn naar Eilandswal 1. H. S. M. Raat, R.K., z.b., van Medemblik naar Prins Hendrikstraat 30. M. F. Klooster, geen, echtg. v. B. H. Klop, z.b., en kinderen, van Tilburg naar Geesterweg 15. C. Barten, geen; filmoperateur, van Oudorp naar Bleekerskade 85. H. Boon, N.H., van Schoorl naar Bisschop Botte- mannestr. 70. A. Leijen, R.K., dienstbode, van Akersloot naar van Everdingenstr. 18. T. Timmenga, N.H., verpleegster, van 's-Hage naar Wilhelminalaan 11. A. F. Groes, R.K., machinezetter, van Amster dam naar Fr. Engelsstraat 5. J. C. Glandbrff, geen, echtg. A. P. Lind, z.b., van Koog a. d. Zaan naar Hee renstraat 5. B. M. Schouten, R.K., dienstbode, van Den Helder naar Dr. Schaepmankade 22. H. J. P. Hof man, geen, kantoorbediende, van Den Helder naar Nieuwpoortslaan 114. J. de Groot, R.K., dienstbode, van Zwaag naar Stationsweg 60. A. Geurts, N.H., kellner-huisknecht. van Apeldoorn naar Stationstraat 32. H. W. F. de Vries, Ger.K., z.b., en gezin, geen, van Oudkarspel naar Reekerstraat 61. J. Bakker, N.H.. van Krommenie n. Kenn.singel 17. VERTROKKEN PERSONEN. E. BrouwerSlijkerman, R.K.,z.b., van Omval 21, naar Limmen, J. B. Goedejohan, geen, ondermachinist N.S., en gezin, van Le-uwenhoekstr 33, naar Utrecht. M. J. Foppen, R.K., leerl. verpleegster, Wilhelmina laan 11, naar Maastri-ht. Jacoba Cornelisse. R.K., huishoudster, van Nieuwesloot 7a, naar 's-Gravenhage. H. de Groot, L d.H., off. Ned. L. d. H., van Hekelstraat 9, naar Dord recht. A. C. Ursem, R.K., dienst bode, van Lirnmerhoek 26, naar Oude Niedorp. E. N. Kamp, R.K., kok, van Langestraat 44a, naar Haar lem. H. Ilrarink, geen, winkel bediende, van Stationsweg 112, naar Enschede. C. Walraven, N.H commisaris van uolitie, en echtgen van Westerweg 99, naar 's-Graven- hage. M. van der Werf, R.K., dienstbode, van Schermeerstraat 18, naar Gaas ter1 and. M. H. Bos, geen, z.b., van Luttik Oudorp 53, naar Am sterdam. M. Schermer, R.K., z.b., van Bisschop Bottemannestraat 78, raar Castricum. S. Zomer, N.H., dienstbode, van Kennemerstraatweg 19 naar Scher- merhorn. C. Rijkers, R.K., melk venter, van Reekerstraat 19 naar Beverwijk. E. M. Buter, R.K., dienstbode, van Ropjeskuil 72 naar Uithoorn. G. Schekkerman, N.H., zonder beroep, van Stationstraat 58 naar Hoorn. M. M. Nieuwpoort, R.K., fabrieksarbeidster, van St. Ja cobstraat 26a naar Rotterdam. J. F. van der Post, zonder beroep, van Snaarmanslaan 22 naar Laren. J. A. Mooij, R.K., bakkersknecht, van St. Annastraat 37 naar Heiloo. B. van Gulik, R.K., zonder beroep, en dochter, van Laat 32 naar 's-Gra venhage. C. M. Janssen, R.K., dienstbode, van Verdronkenoord lila naar Petten. S. Blokdijk, N.H., wed. van P. Meurs, zonder be roep, van Prinses Julianalaan 14 naar Nieuwe-Niedorp. J. M. Visscher, geen, zonder beroep, van Baansingel 46a naar Koog aan de Zaan. J. W. Bleeker, R.K., marechaussee, van Baansingel 22a naar Beverwijk. RESTAURATIE HERV. KERK TE MONNIKENDAM NOODZAKELIJK. De gemeenteraad van Monniken dam heeft aan B. en W. een cre- diet van 60.000 toegestaan voor de restauratie van de Groote Kerk aldaar, op voorwaarde dat het Rijk en de provincie een deel der kosten zullen bijdragen tot minstens 80 Reeds zeer lang was restauratie noodig geoordeeld, maar nu in den laatsten tijd verschillende steenen hebben losgelaten, is de noodza kelijkheid van herstel wel duidelijk gebleken. De ruggegraat van elk reclame-plan: t)AGRl 41» R' ri.AMF' HISTORISCH BEZIT VAN KERKEN. De Ned. herv. kerk te Schellink hout bezat tot vóór kort drie mooie massief koperen kronen uit de 16e eeuw. Thans hebben deze kronen voor moderne lichtornamenten met eiectrische kaarsjes plaats gemaakt. De ruil kwam met gesloten beur zen tot stand, en zoo zijn de kost bare kronen uit het oude kerkge bouw verdwenen. Het Provinciaal College van Toezicht heeft nu den kerkvoogden der aangesloten ge meenten in een circulaire aan haar verplichting herinnerd om voor de vervreemding van roerende goede ren van oudheidkundige, histori sche of kunstwaarde de goedkeu ring van het College te verzoeken. Het heeft voorts nog getracht de kronen uit Schellinkhout te achter halen, doch dit is niet gelukt. „Thans betreuren wij", aldus de circulaire, „het onherstelbare ver lies van drie kostbare stukken van oudheidkundige waarde". In het vervolg zal het College kerkvoog den zonder pardon persoonlijk aansprakelijk stellen. HARENKARSPEL. Intrekking politieaanstelling. - Bij besluit van den commissaris dezer provincie zijn de aanstellin gen tot onbezoldigd gemeenteveld wachter ten name van C. de Vries te Dirkshorn, J. L. Morsink te Waarland en Nic. Dekker te Kerk buurt, ingetrokken. Deze aanstel lingen, welke indertijd ten dienste van den luchtbeschermingsdienst waren afgegeven, worden n-u over bodig geacht. OUDE NIEDORP. Benoemd. - In de vacature Jb. Wit Czn. als heemraad bij den W. O. L. Polder, welke ontstond door verkoop van zijn landerijen, werd i-enoernd de heer Th. Wijnker. HEERHUGOWAARD. 4 De gemeenteraadsvergadering welke tegen Dinsdagmiddag twee uur was uitgeschreven, begon eerst over half drie. Het schijnt zoo lang zamerhand in Heerhugowaard de ge woonte te worden, eerst eenigen tijd in comité te gaan: een slechte ge woonte. In zijn openingsrede heeft de voor zitter, burgemeester Sutman Meyer, de benoeming van den nieuwen commissaris der provincie besproken. Mr. Backer heeft een zware taak op zich genomen, vooral in deze moei lijke tijdsomstandigheden. De voor zitter was er van overtuigd, dat de raad van Heerhugowaard in het be lang van de provincie en de ge meente medewerking zal verleenen. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de nieuwe commis saris zijn ambt moge vervullen in het belang van de provincie en de gemeenten. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Van den heer C. M. Groot, hulp lijnwerker bij het G.E.B., was een verzoek ontvangen, hem een salaris- verhooging van 3 per week te wil len verleenen en hem een rijwiel toelage te verleenen van 25 per jaar. B. W. stelden eerst voor, afwij zend op dit verzoek om salarisver- hooging te beschikken in verband met de algemeene tijdelijke toelage op de salarissen van het lager bezol digd gehuwd gemeente-personeel. Wel dachten zij erowr adressant een rijwieltoelage van 25 per jaar te verleenen. Bij nadere beschouwing zijn B. W. echter op dijt afwijzende voorstel teruggekomen en stelden voor, den heer Groot een salarisver- hooging toe te kennen van 2 per week. De raad ging met dit voorstel accoord. Van de Holl. Mij. van Landbouw afd. Heerhugowaard was een ver zoek ontvangen om over 1941 een subsidie te megen ontvangen van 25 tot dekking van de kosten voor de huur van een lokaal. B. W. stel den voor, dit verzoek in te willigen. De heer W. gen aai informeer de, waarvoor dit is, waarop de voor zitter antwoordde, dat de afd. een landbouwcursus geeft, waarvoor zij andere jaren de beschikking kreeg over een lokaal van de gemeente. Dit kon niet wegens verwarmings- en verduisteringsmoeilijkheden, zoo dat men een lokaaltje gehuurd heeft. Het voorstel werd aangenomen. Medegedeeld werd, dat goedge keurd terug ontvangen zijn diverse besluiten van den raad, voorts de begrooting 1940 van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf en de gemeente- begrooting 1940. Het besluit tot ver koop van de voormalige o. 1. school nr. 4 mei onderwijzerswoning, erf en tuin te Veenhuizen, is ook goedge keurd. Vastgesteld zijn de gemeentereke ning en de rekening van het G. E. B. over 1937 en 1938. Vastgesteld werden de bedragen voor de vergoeding, waarop de bijzon dere scholen over 1939 aanspraak hebben. Aan de besturen van de bijzondere lagere scholen werden voorschotten op de over 1941 uit te keeren vergoeding verleend. Op voorstel van B. en W. werden een paar besluiten tot wijziging van dp begrooting 1940 ingetrokken, aan gezien Ged. Staten de daarin ver werkte wijzigingen in de begrooting hadden opgenomen. De gemeentebegrooting 1940 werd overeenkomstig het advies van B. en W. gewijzigd. Toelage voor het lager personeel. B. en W. stelden voor, op instigatie van den secr.-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken, het lager bezoldigd gehuwd ge- meentepersoneel, voor zoover de betrekking niet als nevenbetrekking wordt uitgeoefend, vanaf 1 Decem ber 1940 een tijdelijke toelage toe te kennen van 6 van de bruto-wedde cf het bruto-loon, voor zoover deze, vermeerderd met die toelage, een bedrag van 1900 's jaars niet over schrijdt en het totale inkomen de ontvangsten wegens kinderbijslag buiten beschouwing latende een bedrag van 2500 's jaars niet te boven gaat. De heer Dekkers informeerde, of ook de rijwielvergoeding hierbij werd geteld en of er nog andere vergoedingen .bij het loon worden getrokken. De voorzitter antwoordde, dat de rijwielvergoeding buiten beschou wing wordt gelaten. Alleen die ver goedingen, welke worden opgeno men bij den pensioengrondslag, komen voor bijberekening in aan merking. De kleeding voor den veld wachter dus wel. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd de kinderbijslagverordening bij wijze van tijdelijken maatregel in dien zin gewijzigd, dat het minimumbedrag vanaf 1 Januari 1941 wordt gebracht op 75 per kind en per jaar. B. en W. stelden voor, in verband met de bovenvermelde besluiten, ook de veldwachtersverordening te wij zigen en hem deze toelage te ver- Winterhulp zoo heeft men in ons vorig nummer kunnen lezen heeft twee millioen gulden per maand noodig om de allerarmste ge zinnen in deze» moeilijken wintertijd het leven iets gemakkelijker te kun nen maken. Twee dingen zijn er, welke in de afgeloopen maanden volkomen dui delijk zijn geworden, ten eerste dat er over het algemeen veel minder opgehaald wordt dan er noodig is en ten tweede, dat een naar verhouding veel te klein deel onzer samenleving bereid is den nood door een allen en alles omvattende actie te lenigen. Wij weten, dat er bij te velen nog een zekere onwil is om aan deze sociale actie op een of andere wijze hun medewerking te verleenen, dat men zich nog altijd blind staart niet alleen op den naam „Winterhulp", maar ook op de wijze, waarop deze instelling hier te lande in het leven is geroepen. Maar al zou men een en ander anders gewenscht hebben, dan staat daarnaast toch onomstootelijk vast, dat men zooalB een HoUandsch spreekwoord dat zoo duidelijk uit drukt het bosch niet over het hoofd mag zien", door zich op enkele hoo rnen te verkijken. Het doet er ten slotte weinig toe hoe een actie genoemd wordt en ook niet hoe zij ontstaan is, als men maar zeker weet, dat haar streven nuttig en noodig is en dat zij zegenrijk werk voor de armsten der armen kan verrichten. Te lang is geschermd met ver dachtmakingen, die nimmer bewezen konden worden, te veel heeft men willens en wetens door allerlei bij komstigheden de aandacht van de ware strekking dezer hulpactie wil len afleiden en de allergrootste be schuldiging, welke daarbij naar voren gebracht werd, was de door sommi gen geuite bewering, dat het geld van de Winterhulp grootendeels buiten ons land zou worden besteed en wij dus niet voor onze eigen armen zouden offeren. De afgeloopen maanden hebben wel geleerd hoe onjuist dergelijke beweringen waren. Het staat nu wel vast, dat wat wij voor Winterhulp bijeenbrengen rechtstreeks buiten allen anderen steun om in handen komt van de armsten der armen in ons eigen land, voor wie dit geld reeds een zonne straaltje in hun duister en droevig bestaan is gebleken, Het is ontstellend, hoeveel ellende er in dezen tijd van duurte en voed- selschaarschte wordt geleden en het s een moreele plicht van allen, die daartoe maar eenigszins in staat zijn, naar vermogen een offer te brengen om den ergsten nood te kunnen lenigen. Er is nog niet voldoende. Er is nog lang niet voldoende en daarom zullen er voor dezen winter nog drie collecten worden gehouden, twee huiscollecten, respectievelijk van 17 tot 23 Maart en van 15 tot 20 pril, alsmede een bus-, huis- en straatcollecte op 2 en 3 Mei a.s. De eerstgenoemde inzamelingen zullen lijstcollecten zijn en daarvoor worden de namen en adressen van alle gezinnen en alleenwonende per sonen op formulieren gebracht en zal men aan alle huizen het bedrag no- teeren, dat door den naam van den gever bekrachtigd dient te worden. Men behoeft hierin niet een zeke ren dwang te zien, de bedoeling is eerder, een zoo dringend mogelijk beroep te doen op de milddadigheid en liefdadigheid van allen, die daad werkelijk willen toonen, dat zij den plicht der naastenliefde in 'dezen tijd hebben gewild en begrepen. Hoe de Winterhulpactie in Alkmaar gewerkt heeft. Na deze algemeene beschouwing willen wij nog een afzonderlijk woord van de Alkmaarsche actie wijden. Bij de eerste collecte op 29 en 30 November j.l. werd een bedrag ont vangen van f 6505,46, bij de tweede op 29 en 28 December een som van 953,27 en bij de laatste op 31 Janu ari en 1 Februari een bedrag van 1423,81, tesamen dus een totaal van f 8882,54. Dat heeft men in Alkmaar voor de armen gegeven en naar Den Haag gezonden in de hoop, dat men een belangrijk deel daarvan voor eigen stadgenooten zou mogen besteden. Die hoop is niet ij del gebleken, want men heeft van het hoofdkwar tier van Winterhulp in totaal 8650 ontvangen, zoodat de Alkmaarders zeer zeker tot de overtuiging ljun- nen komen, dat zij door hun giften aan het Winterhulpwerk eigen stad genooten gesteund hebben. Hoe de steun werd uitgekeerd. Bij de eerste verdeeling tot 31 December 1940 werden er 5 al leenstaanden met eigen huishouding gesteund, 4 gezinnen met 2 per sonen, 43 met 3 personen, 32 met 4 gezinsleden, 32 met 5 personen en 77 gezinnen met 6 of meer personen, waarmee een bedrag van 2050 ge moeid was. Bij de tweede verdeeling tot 4 Maart 1941 werden de giften uitgereikt aan 130 alleenstaanden zonder eigen huishouding, aan 136 met eigen huishouding, aan 162 ge zinnen met 2, aan 87 met 3, aan 76 met 4, aan 41 met 5 ert aan 75 met 6 of meer' personen, waaraan een som van 6600 is besteed. In totaal werden dus 899 gezinnen gesteund voor een bedrag van 8650 en de gemiddelde uitkeering was de eerste maal per gezin f 10.68 en de tweede maal f 9.32. Onder de 6 jaar werden hier 479 personen gesteund, van 614 jaar 670, van 1418 jaar 233, van 18—65 aar 1332 cn boven 65 jaar 296, zoo dat reeds 3010 Alkmaarders met groote blijdschap de voor hen be stemde uitkeering in "ontvangst hebben genomen. Er zijn voor het geheele land eenige algemeene normen gesteld, zoowel wat het gezinsinkomen aan gaat, waar beneden een bijdrage verstrekt mag worden, als wat het te geven bedrag per kind en per vol wassene betreft. De Alkmaarsche armen hebben dus grootendeels al van de Winter hulpactie geprofiteerd, maar het beste bewijs, dat er nog veel meer gecollecteerd moet worden is, dat er nu nog een 500 gezinnen zijn, die voor dezen steun in aanmerking komen en nog niets hebben ont vangen. Er wordt bij dit liefdadigheids werk niet naar godsdienstige rich ting of politieke gezindheid gekeken, het inkomen beneden een zekere grens wat in dit geval de arm- latsigheid beteekent is het eenige criterium, dat voor de uitkeering in aanmerking komt. Aan de 900 Alkmaarsche gezinnen, welke tot dusverre een extra-steun hebben ontvangen, werden waarde bonnen van 0,50 van 1 en van 2.50 verstrekt. De eenige eisch, welke daarbij gesteld wordt, is dat dit geld uitsluitend voor kleeding of voeding mag worden uitgegeven en dat in eiken betrokken winkel in welks keuze men geheel vrij is voor de volle waarde van de in be taling gegeven bon of bonnen ge kocht zal worden. Aller medewerking is dringend noodzakelijk. Wij behoeven thans niet meer uit een te zetten, dat de burgemeester, die plaatselijk directeur van Winter hulp is en tot het welslagen van dit mooie sociale werk zijn volle mede werking heeft toegezegd, van gan- scher harte hoopt, dat de komende Alkmaarsche collecten in alle op zichten een succes zullen blijken. Nu men hier zeker weet, dat de opbrengst vrijwel geheel ten goede zal komen aan een 500-tal ingezete nen, welke tot dusver van extra steun verstoken zijn gebleven, is er geen enkele reden waarom men niet diep in de beurs zou tasten en daar door blijk geven, dat men de nood, waarin honderden arme stadge nooten thans verkeeren ten volle beeft begrepen. Wij voldoen gaarne aan het ons door den secretaris van Winterhulp, den heer Hanegraaff, gerichte ver zoek, mannen en vrouwen, op te wekken zich als collectanten aan zijn bureau naast het stadhuis te willen opgeven. Vele handen maken licht werk en wanneer men gezamenlijk aanpakt, zal men tot de beste resultaten kun nen komen. Nog 500 Alkmaarsche gezinnen, die onvoldoende kleeding, voeding en dekking hebben, zien reikhalzend naar de resultaten der komende collecten uit. Laten wij allen begrijpen, dat zij ih dezen moeilijken tijd minder dan coit vergeten mogen worden. EERSTE BLAD. GESCHREVË TEKKENINGEN ALEXANDI RAYMON leenen en den kinderbijsla hoogen. De voorzitter merkt de gemeente-veldwachter c is, die nog nevenverdienste De heer Dekkers: Ik liefst zoo weinig mogelijk b 6 verhooging is al niet het levensonderhoud 20 wordt. Het voorstel van B. en aangenomen. Op voorstel van B. en W gemeentebegrooting 1941 g Onbewoonbare Nog werd aan de agenc voegd een voorstel van B. den ontruimingstermijn vo oewoonbaar verklaarde wo verlengen tot 1 April 1942, niet mogelijk, een andere woning te verkrijgen, tei nieuwbouw ook niet veel ki Er zijn er, die zelf onbec verklaring hebben aangevi in de gelegenheid te koi groote-gezinswoning te kui wen met rijkssteun. Volgens door den voorzi vangen mededeelingen is e ling in voorbereiding om van woningen met rijksste jijk te maken. De heer Wagenaar: I gemakkelijk dit op papier maken, maar zal het kunne oog op de materialen? De heer Groenland z> zien, dat de bordjes met „O baar verklaarde woning" worden verwijderd. Het is florissant gezicht, als men doorrijdt en al die bor prijken. De voorzitter antwoc dit niet is toegestaan. Er b dat er in deze gemeente w< daan wordt voor de verbet de volkshuisvesting. De heer K o o ij besprak van iemand met een onbe verklaarde woning, die er v verbetering in wilde aa: Mag dat? De voorzitter antwoc deze menschen zich tot I kunnen wenden. Het voorstel van B. en aangenomen, zoodat de van deze woningen nog eei zullen mogen blijven wonei Uitbreii Na afloop bleef men noj tijd in comité. De heer Wie OPGAVE AMSTERDAMSCHE BAJi Bijkantoor Alkmaa: van Woensdag 12 Maar staatsleeningen. Vor 4 Nederland 1941 9i» 4 Nederland 1940 11 95» 33y, Nederl. 8t>» 3 Ned.-lndië 1937. 85' B ANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank .109" Handel Mij. Cert. v. vf 250- 117i Koloniale Bank. .171» Ned. ind. Handelsbank121 ind, ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie 981 CaTvé Dellt Cert. 6U NederL Ford, .3393 Uver Bros i0,i rniL Gloeil. Gem. Bezit 1911 IND. OND. bu1tenl. Am. Smelting 43' Anaconda281 Bethleh. Steel 81 Li ties Service 511 General Motors 50 Kennecott Copper. 351 North American Rayon, 22; konnkliA C(,.-l Republic Steel Standard Brands Suel comm CULTUUR MAATSCH. H V. A. s Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon P-tr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn 142 Kon. Ned. Stoomboot 144 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah198 AMER SPOORWEGEN. Atchison lopvka 241 Illinois Central 9 Southern Pacific 11 Southern Railw. 14l> Union Pa ific 81 Can. i'ac3 241 67i 631 .408 •242 •243 113 •222 331, 12 10 .264 219 135 154 125 4»; 1091 168 184b 237

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2