DAGBLAD VOOR ALKWAAR EN OMSTREKEN. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS TE AMSTERDAM. Bijeenkomst „Arbeitsbereich" der N. S. D. A. P. in ©ns land. VbRDui&ibRilSiUS- TIJDEN van 19.40 tot 7.58. II W li KI I II ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr -tgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 61. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AliF.MA. Twee bladen. Donderdag 13 Maar; 1941 Dr. Seyss frtquart over verleden en toekomst van ons land. In een groote bijeenkomst, welke de kring Noordholland van het „Arbeitsbereich" der N. S.D.A.P. in Nederland gister middag in het Concertgebouw te Amsterdam had georgani seerd, heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, een belangrijke rede gehouden. De belangstelling voor deze ge beurtenis was overweldigend groot. Niet alleen was er geen stoel meer onbezet, maar reeds een half uur voor het begin der bijeenkomst ston den de belangstellenden in dichte drommen tot in alle uithoeken van de groote zaal, welke met bloemen, dennegroen en vlaggendoek feeste lijk was versierd. Ook het podium, waarop een militair muziekcorps had plaats genomen, was smaakvol aangekleed. Toen de Rijkscommissa ris om 4 uur in de zaal verscheen, verhieven de aanwez'igen zich van hun plaatsen, waarbij zij de hooge autoriteit den Deutschen groet brachten. De heer W. Paustian, leider van den kring Noordholland van het „Arbeitsbereich" der N.S.D.A.P. in Nederland, heette de aanwezigen vervolgens welkom. In het bijzonder richtte spr. zich hierbij tot den Rijkscommissaris en tot de eeregas ten van dezen middag, tot wie o.m. behoorden de generaal der infante rie Ruoss als vertegenwoordiger der weermacht, de commissaris-generaal dr. Wimmer, commissaris-generaal tevens leider van het „Arbeitsbe reich" der N.S.D.A.P. in Nederland. Schmidt, de vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Bene, Bri- gadeführer Knoblauch, de generaal der politie Schumann, de Marinebe fehlshaber admiral Kienast, verder alle provinciale en stedelijke gevol machtigden van den Rijkscommissa ris, de commissaris van de provincie Noordholland, mr. A. J. Backer, de Regeeringscommissaris en burge meester van Amsterdam, de heer E, J. Voute en de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg. Voorts verscheidene belangrijke figuren uit de N.S.B. en de N.S.N.A.P., profes soren van de Amsterdamsche Uni versiteit, vertegenwoordigers van het Amsterdamsche stadsbestuur enz. Rede Rijkscommissaris. Na de begroeting hield de Rijks commissaris de volgende rede: Partij genooten, kameraden, Ongeveer twee weken geleden waren Amsterdam en eenige steden in Noordholland het tooneel van be roeringen, die gericht waren tegen de. openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Amsterdam is weliswaar het terrein, waar niet alleen tengevolge van de structuur der sociale verhoudingen van zijn bewoners, maar ook door de samen stelling der bevolking op zich zelve, vaak ongeregeldheden voorkwamen, die het radicale optreden noodig maakten van de organen voor de handhaving der orde, zoodat derge lijke woelingen en stakingsbewegin gen niet als iets geheel ongewoons kunnen worden beschouwd. In het onderhavige geval hebben echter zonder twijfel die krachten vooral weer de Joden, die tenslotte dezen als vernietigingsoorlog tegen het Duitsche volk bedoelden strijd heb ben ontketend, weer de hand in het spel gehad en een deel van de tot durver ordelijk haar werk verrich tende bevolking tot tegenstand op gehitst en verleid. Juist om deze re den was het noodzakelijk met de scherpste middelen en op de meest besliste wijze dezen tegenstand te breken. Ik hoop, dat het Nederland-, sche volk uit de ervaringen der laat ste dagen geleerd heeft, hoe onver biddelijk de bezettingsmacht haar taak en haar recht weet te handha ven. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk zich in de toekomst niet meer zal laten verleiden door elementen, vreemd aan landen volk. Wij zullen in de toekomst, wanneer dat noodig is, nog harder zijn. Vooral waar schuw ik er voor, de Duitsche weer macht en de leden der weermacht te beleedigen. De door den bevelhebber der wêermacht gegeven instructies zijn ondubbelzinnig cn radicaal. De Ne derlandsche bevolking moet er ken nis van nemen, dat in een door oor logshandelingen bezet gebied een staking en evenzeer een uitsluiting in ieder geval ontoelaatbaar, ja vol komen ondenkbaar is, en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp tegen de door de bezettingsmacht te handhaven orde. Mocht een in open baren dienst zijnde ambtenaar of employé in het vervolg staken, dan vernietigt hij daarmede zijn bestaan. Wij hebben intusschen met verorde ningen een bescherming ingesteld tegen ongerechtvaardigd ontslag en een recht van controle op de loon- verhoudingen, ook zonder uitdruk kelijke klachten van den werkne mer, die het mogelijk zullen maken, de gerechtvaardigde aanspraken der arbeiders in het oog te houden en te beveiligen, voor zoover dat onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Vooral zullen langs dezen weg de ongerechtvaardigde en a-sociale loon- geschillen uit den weg geruimd en verhoogingen toegelaten worden, waar de sociale behoeften der werk nemers dit eischen en waar zij vol gens de economische omstandighe den mogelijk zijn. Het strikte sta kingsverbod beteekent derhalve niet een belemmering der levenseischen van den arbeider, maar vormt een maatregel, die in 't eminente belang der instandhouding van de orde in het bezette gebied onder alle om standigheden zal worden gehand haafd. Maatregelen. Op het oogenblik, waarop de Duit sche organen voor handhaving van de orde ingrepen, stortte deze beroe ringen ineen. De als raddraaiers schuldig bevonden personen zullen al naar de. omstandigheden door het militaire gerechtshof tot een harde, onvermijdelijke maar verdiende straf worden veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land mede verantwoor delijk zijn voor de vorming der openbare meening, moet door drasti sche maatregelen er aan worden herinnerd, dat hier de door de bezet tingsmacht geëischte orde onder alle omstandigheden moest worden ge handhaafd en dat de bezettings macht in staat is om zelfs de atmos feer, die ten slotte opwekt tot feite lijke handelingen van tegenstand en deze daarmede eigenlijk eerst moge lijk maakt, te treffen. De beschikking betreffende het in nen der boete zal als gevolg hebben, dat naar alle waarschijnlijkheid de groote kring van hen, die met open blik de nieuwe vormgeving der din gen tegemoet zien en deze houding trouw gebleven zijn, slechts bij uit zondering wordt getroffen. Met uit zonderingsgevallen kan echter reke ning worden gehouden. Deze episode in de geschiedenis der bezetting is afgesloten. De voor de bezetting als normaal geldende omstandigheden zijn weer ingetreden. De vastbeslo tenheid der bezettingsmacht om haar standpunt te verwezenlijken, is duidelijk. Ik maak onmiddellijk van deze gelegenheid gebruik, om voor u partijgenooten en kameraden te treden, teneinde u uiteen te zetten, waarom het thans gaat, want de kracht van onze bajonetten is voor al bedoeld voor den vijand van buiten. Binnen het terrein echter, w#ar wij moeten besturen, doen wij oi'1s vooral gelden door de kracht der idee die wij vertegenwoordigen en door de overtuiging die uit de verkondiging van deze idee wordt medegedeeld. I-k kom derhalve vooral tot u de par tijgenooten uit den Arbeitsbereich, aangezien gij immers mijn nauwste medewerkers moet zijn bij de ver wezenlijking van de taak, die mij de Führer in dit land heeft gege ven, Gü zijt ertoe geroepen; het Nederlandsche volk door uw leven een voorbeeld te geven van de na- tionaalsocialistische volksgemeen schap in het gebied der groot-Ger- maansche gemeenschap., Gij moet weten waarom het gaat, welk doei wij moeten bereiken en- hoe wij een standpunt moeten bepalen ten aan zien van de afzonderlijke gebeurte nissen die zich voor ons voordoen. Ik juich het toe, dat zich in on.s midden een zoo opmerkelijk aantal Nederlandsche nationaal-socialisten bevindt, die in een harden nog vaak verkeerd begrepen strijd als pio niers medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa en die in de ze idee en strijdgemeenschap zeker kunnen zijn van onze onverbreke lijke kameraadschap. Ik spreek ech ter ook in het bewustzijn, dat mi] de overige Nederlanders hooren. Nederland is uit een eeuwen- langen droom gewekt. De Neder landers zien zich met dit ontwaken tegelijk geplaatst voor 't eene pro bleem: Duitschland. Duitschland be teekent voor de Nederlanders in het algemeen en voor de Hollan ders in het bijzonder, zooals in een aan -gedachten rijk geschrift van een Hollander uiteengezet is, de eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Nederland merkt, dat het niet mee: naar zijn stillen tuin en zijn rustig omheinde bosschage terugkeert. Het begint te begrijpen, dat de tot Nederland gerichte vraag van het lot eerst dan een volksch Neder- landsch antwoord zal krijgen, wan neer het tegenover Duitschland een waarlijk scheppende houding weet te veroveren. De voorwaarde voor een zoodanige actieve, dus een ac tie eischende houding is, dat men een duidelijk inzicht heeft in de grondslagen van deze actie. Ge meenschappelijkheden en vermpede tegensellingen Uit. het heden moe- teh naar motiveering en ontwikke ling vinden in de historische wor ding. Wij weten, dat dit Nederlandsche volk, dat zijn volksche substantie, evenals een groot doel van het Duitsche volk, gevonden heeft in dc stammen der Friezen, Neder Saksers en Franken indertijd, toen de eerste rijkstichting in het mid- del-Europeesche gebied plaats von dus in het Carolingische rijk, reeds in een gemeenschap met andere stammen, die thans versmolten zijn tot het Duitsche volk, was opgeno men. En in de deelingsverdragen, die ten slotte langs de rijksgrens geleid hebben tot het Frankrijk en Duitschland van den modernen tijd lag het deel van de Nederlanden, voor zoover het voorwerp kan zijn van mijn beschouwingen, dus de thans bezette gebieden, en voor zoover zij toen reeds aan de zee ontworsteld waren, als Germania inferior dus neder-Duitschland in het gebied der gemeenschap van dit eerste rijk. Dat in die tij den Rijkslegers in de Nederlanden bestreden en onder meer ook terug geslagen werden vormt geen bij zonderheid voor de Nederlanden. Gebeurtenissen van gelijken aard hebben zich in alle andere deelen van het rijk voorgedaan, wanneer de dragers der macht om dynastie ke of confesioneele redenen, zich keerden tegen de Rijksidee, of wan neer de volksche substantie van een deel van dit rijk in het nauw werd gebracht. De bewering zal niet wor den uitgesproken, dat de Neder landers in die tijden niet een bij zonderen, eigen aard hadden, zoo als die zich-nu eenmaal op grond vani de substantie van het ras en de harde levenservaringen aan de kus ten der zee evenzeer ontwikkeld heeft als bij voorbeeld in de ooste lijke- en de alpengouwen. Men kan echter rustig beweren dat omsteeks de wisseling van de zestiende eeuw het Nederlandsche volk precies zoo als .de overige volksstammen die toen verbonden waren in het ge meenschappelijke rijk, heeft be schikt over de eigenschappen en voorwaarden om bij een overeen komstige verdere ontwikkeling een element te worden van het Duit sche volk, waartoe de in het rijk gebleven stammen intusschen zijn versmolten. Dit te constateeren zegt ons, dat de Nederlanders en de Duitschers, gezien het standpunt van den nationalen staat, niet tot. één volk zijn geworden, maar dat zij beschikken over dezelfde voor waarden van ras en derhalve naa-c den bloede verwante volkeren zijn in staat tot een steeds nauwere ge meenschap. Koloniaal bezit, Na gesproken te hebben over den strijd tegen Spanje en de losmaking van ons land uit het Duitsche rijks verband, zeide de rijkscommissaris: Een critische beschouwing juis van de koloniale prestaties en haar resultaten bewijst ons, hoe Holland door zijn rijkdom in afhankelijkheid geraakte. De volksche basis, die ter beschikking van het Hol- landsche en Nederlandsche volk tond, was te smal orn deze afge iegen rijkdommen uit eigen kracht te beveiligen, was oorzaak dat Ne* derland uitkeek naar een bescher mende mogelijkheid, die zoo al nie juridisch, dan toch in feite erkend werd en maakte de Nederlanders politiek, economisch en ten slott, maatschappelijk van Engeland af hankelijk. Dit Nederlandsche rijk dat zichzelf niet kon verdedigen, moes| zich geestelijk steeds meer op internationale betrekkingen en ban den oriënteeren en belanghebbende bij een vredespolitiek tot eiken prijs worden. De rijke economische basis overzee leidde bovendien in het moederland tot een zelfvoldaanheid, die ten slotte tot stilstand leidt. Het kan zijn, dat de Nederlander in den Duitscher een element ziet, dat eeuwig beroering, opwinding en onrust teweeg brengt, een die nooit tevreden, onvoltooid en steeds in wording is. De grenzen van het Duitsche volk, de naar bijna alle zij den geografisch onbeschermd open lagen en bloot stonden aan het voortdurende opdringen van volken van vreemd bloed, dwongen don Duitscher een strijder en daarmede een eeuwig zoekende en strevende te worden. De Nederlander en voor al de Hollander meende voor zijn eeuwenlange afscheiding een zelf voldane veiligheid als het hem eigene te hebben gevonden. Indien deze toestand als van bijzondere waarde en als het wezen van den Nederlander gevoeld mocht worden, dan zal men begrijpen, dat het Duit sche volk hiervoor niet hetzelfde be grip kan toonen als voor die eigen schappen van de Nederlanders waardoor dezen hun kolonisatorische en cultureele prestaties hebben vol bracht. Wij bezitten des te minder begrip voor dezen terugtocht naar de idylle, omdat deze toestand voort vloeide uit een voor de Nederlandeis gunstige situatie, die in haar grond slagen namelijk oplossing van de Europeesche machtskern en verleg ging van het zwaartepunt van de macht naar de kusten van dén At- lantischen Oceaan gericht was tegen de levensbelangen van het Duitsche volk. Vooral echter zijn deze toestand en de daarmee verbon den geesteshouding hoogst dubieus en misschien zelfs een gevaar voor de handhaving van de ware kern des volks, op een oogenblik, waarop de krachtlijnen op het terrein der in ternationale politiek, die door haar rust aan deze situatie het aanzijn gaven, eenigerlei wijziging onder gaan. Deze situatie leidde tot een gees teshouding, waarvan wij Duitschers meenen, dat wij haar in het belang van ons volk hebben overwonnen, namelijk tot het liberalisme, dat toe als gankelijk is voor en blootstaat aan internationale gedachtenreeksen banden. Datgene wat ons thans de huidige cultuur in Nederland aan prestaties tegemoet treedt en het getuigenis vormt van de cultureele prestaties der laatste decennia, zoo als wij dat ook bij ons konden waat nemen, draagt hetzelfde stempel en vertoont hetzelfde uiterlijk prestaties van dat genre in een wille keurig ander land van het libera lisme. Vierkante dobbelsteenen, die de laatste openbaring van de arch: tectuur moeten voorstellen slechts aan de stoffelijke wetten van de bouwstof onderworpen zijn niet gevormd door de idee van den kunstenaar, staan hier in Nederland op dezelfde wijze als zij eens bij ons in Duitschland gebouwd zijn of een ander land staan, waar een libe raal-internationaal gedepraveerde geest, onder Joodschen invloed cultuur poogde te influenceeren, het zij in Frankrijk, Engeland, Amerika of den Orient. En op dezelfde wijze, zijn ongetwijfeld ook nog vele an dere levensuitingen onvolksch derhalve on-Nederlandsch geworden waaraan de Nederlander thans ge wend is en waarin hij niet wil wor den gestoord. Tekortkomingen Als ik spreek van een stilstand van dit volk, dan moet ik constateeren dat juist de ervaringen en gebeurte nissen van 1015 Mei het bewijs leveren, dat dit volk niet in zijn substantie, maar in zijn geesteshou ding en leiding een tekortkoming vertoonde op het gebied waarop de kracht van een natie zich in de- eerste plaats moet uiten, namelijk op het gebied van den strijd. De Neder landsche soldaten hebben goed ge vochten en de Nederlandsche bevol king heeft zich in deze strijdperiode behoorlijk gedragen, maar de leiding is volslagen tekort geschoten, want anders kon de weerkracht van een volk van negen millioen Germanen niet in zoo korten tijd bezwijken, of schoon toch slechts een numeriek uiterst bescheiden, zij het ook kwa litatief superieur deel van de Duit sche weermacht tegenover haar stond. Ik vermeld deze bijzonder heden niet om in een of anderen Ne derlander een bittere herinnering of gewaarwording op te wekken, doch slechts omdat ik mij genoopt voel alle dingen, die hier op het spel staan, met waarlijk bezorgde belang stelling na te speuren. In ieder geval constateeren wij Duitschers, dat de Nederlanders over buitengewoon hooge innerlijke waarden beschik ken, die wij verheugd als eigen schappen van hun Germaansche bloed begroeten, dat de Nederlan ders als Germaansch randgebied op zichzelf aangewezen buitengewone prestaties hebben volbracht, dat zij echter als gevolg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn m en idylle, die op sommige gebieden reeds een stilstand in de ontwikke ling van de levenskrachten der natie heeft beteekend. De verstoring van deze idylle doet thans onaangenaam an. maar zij mag niet geacht wor den het Nederlandsche wezen in het nauw te brengen. Eenwording Duitsche Rijk. De weg der geschiedenis, die eeuwen geleden na de verbrijzeling van het Europeesche ordenende zag de macht heeft verplaatst naar de peripherie van dit werelddeel en van den Atlantischen Oceaan, keert hans terug tot een nieuwe ordening van het gebied van Europa mét de van nature gegeven machtskern van 85 millioen Duitschers als het groot ste raciaal en geestelijk uniforme volk, dat op aarde bestaat, onder elijkgerechtigde medewerking van de Germaansche volkeren in het ge meenschappelijk leefgebied. De weg der reorganisatie is de weg der een wording van het Duitsche Rijk. H-j leidt via de bevrijdiri- n naar de jaren 1866, 1870—1871 en 1914— 1918, en bereikt juist op het oogen blik, waarop de vijanden van deze orde, vooral de Engelschen en de internationaal georiënteerde krach ten van Jodendom, vrijmetselaars en grootkapitaal, meenden deze kern definitief van haar macht te hebben beroofd, de doorbraak tot zijn doel. Volgens de beschikking van het lot was blijkbaar de ineenstorting van het jaar 1918 en de behandeling van de volgende jaren, die het volk van zijn waardigheid wilde berooven en zijn vernietiging wilde, noodig om het geheele Duitsche volk te laten oplaaien tot de grootste prestatie, gedragen door de geloovige bereiid- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 13 Maart: op 19.59 onder 7.52. Volle maan 13 Maart. heid en strijdvaardigheid van het nationaal-socialisme als slechts vol ken en menschen aangegrepen heeft in die tijdperken, die .wij thans als tijdwende in de geschiedenis aan merken. Wij bespeuren deze op dracht, gericht tot het Duitsche volk en het Germaansche bloed in ons, maar wij buigen ons in dank en dee moed voor het lot, dat ons als voor waarde en waarborg voor onzen strijd en overwinning den Führer heeft gegeven. Want de combinatie van geloof aan zijn roeping en van den wil tot verwerkelijking daarvan in de unieke verschijning van Adolf Hitler is voorwaarde voor den op bouw van het nieuwe Europa, waar mee wereldgeschiedenis wordt ge maakt. Groei van nationaal-socialisme. Ook in het Nederlandsche volk zijn er mannen geweest, die de nieu we vorming van de volksche ge meenschap voorvoelden en bereid waren zich hiervoor te geven. Wij weten evenwel, dat van het oogen blik af, waarop de beweging van den Führer in het Rijk aan de macht kwam en 21 Maart is de dag van Potsdam, waarop acht jaar geleden de strijd voor het recht van het Duitsche volk langs den weg van een legale ontwikkeling zijn constitutionneele uitdrukking heeft gevonden de nihilistische, inter nationale krachten benevens de volksche vijanden van het Duitsche volk samengezworen hadden nooit meer een nationaal-socialistische be weging legaal te laten opkomen, doch met verloochening en verval- sching van de eigen spelregels, die het liberaal-democratische stelsel had opgesteld, met alle gewelddadige middelen de nationaal-socialistische partijen te onderdrukken. Indien derhalve deze partijen in eenig an der land niet langs den weg van stemmenwerving en bereiking van een meerderheid aan de macht geko men zijn, dan pleit dit niet tegen het nationaal-socialisme, maar bewijst slechts met welk een terreur de ver dwijnende krachten haar stellingen hebben verdedigd. Juist wij uit de Ostmark weten dat, want ofschoon de overwegende meerderheid van het Duitsche volk in den voormali- gen bondsstaat Oostenrijk niets meer wilde weten van dit Oostenrijker schap, waarvan tot vervelens toe ge waagd werd, doch nog slechts wil den terugkeeren tot het Rijk, hebben alle krachten van internationale en confessioneele groepeeringen zich tegen deze verwezenlijking van den volkswil verzet. Wij groeten al deze medestrijders voor een nieuwe, ge lukkiger ordening van ons wereld deel, die vervuld zijn van de betee- kenis en verplichting van de natio naal-socialistische idee. Nederlandsche volk afzijdig. Het Nederlandsche volk, dat in zijn meerderheid afzijdig bleef van de groote gebeurtenis, die op de we reld voorbereid werd, liet zich ter handhaving van zijn idylle door de toenmalige leiders door de bank gezworen vijanden van het nieuwe Duitschland alles voorpraten, wat hoe dan ook tegen het Duitsche Rijk en tegen het nationaal-socialis me pleitte. Het is in het geheel niet meer noodzakelijk thans erbij stil te staan, hoe onneutraal deze houding destijds was en hoe het Nederlandsche volk duldde, dat bij alle gelegenheden, waar openlijk maar ook particulier een meening geuit werd, het venijn van den haat door de vijanden van het Duitsche Rijk het volk werd in geven. Wij zouden gaarne willen gelooven, dat het Nederlandsche volk op zich zelf in het geheel niet zoo onder den indruk van deze din gen verkeerde, maar dat het te zeer gewend was zijn politieke meening door weinige enkelingen te laten vormen, om voor de rest in zijn rust te kunnen volharden. De objectieve Pi li:,, !ifj) l' lail III rh Hi

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1