BUITENLAND Adolf Hitier te Linz. Plaatselijke successen aan 't Grieksche front Luchtaanval op Tripolis. Birmingham, Londen en Southampton aangevallen. Militaire Inrichtinheri op Malta gebombardeerd. Spit in den rug. TWEEDE BLAD. De bevrijding van de Oostmark herdacht Linz, 12 Maart (D.N.B.) De Führer is hedenavond om ongeveer 21.00 uur plotseling alhier aange komen om deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheid naar aan leiding van het feit, dat drie jaar geleden de Oostmark werd bevrijd De bevolking bereidde hem een geestdriftige ontvangst. De Führer heeft in een massaver gadering in de Festhalle te Linz een rede gehouden, waarin hij uitging van den dag in Maart, drie jaar ge leden, die de aaneensluiting van het Duitsche volk naar binnen en de mobiliseering van de volkskracht naar buiten heeft gebracht. Hij gaf eenkort overzicht van den succes- vollen opbouwarbeid der laatste drie jaren en bracht zijn onwrik baar vertrouwen in de overwinning tot uiting. De 40.000 aanwezigen brachten den Führer op stormach tig© wijze hulde. Rede van Hitier. Linz, 13 Maart (D.N.B.) In zijn toespraak tot de volksgenooten, die deelnamen aan de herdenkings plechtigheid te Linz, heeft de Führer eerst herinnerd aan dien twaalfden Maart van drie jaar ge leden, toen hij voor de eerste maal in deze stad zijner jeugd het woord heeft kunnen voeren. Toen is de weg gebaand voor de aaneensluiting van alle Duitschers, de vervulling van een eeuwenlangen wensch. Door de stichting van het Groot- Duitsche Rijk is de definitieve in eenstorting van het systeem van Versailles ook naar buiten toe duidelijk tot uiting gekomen. Het gevolg van het feit, dat toen de stichting van het Groot-Duitsche Rijk werd verkondigd, is sindsdien geweest een sterke ontwikkeling voorwaarts, een versteviging van het Duitsche Rijk, versterking van de natie, en in verband daarmede een keten van groote politieke sue cessen. Thans staan wij, zoo verklaarde de Führer,voor de taak om te staven hetgeen wij toen begonnen zijn. omdat, evenals de eerste vereeni- ging van 1870/71 de afgunst van de andere wereld ontmoette, ook le tweede groote eenwording van het Duitsche volk, de vorming van het Groot-Duitsche Rijk, thans moet worden doorgezet tegenover den haat, den nijd, den naijver, de heb zucht, maar ook tegenover de traagheid van andere volkeren en andere staten. Ik zie daarin juist een historische aanduiding, welke ons trots kan maken en ook ver trouwen kan schenken. Toen ver liep dei© strijd met een geweldig succes. De strijd van heden zal geen haar anders verloopen. Hij zal tot hetzelfde resultaat leiden. In mijn ontembaren wil en on wrikbaar voornemen, den strijd tot het succesvolle einde te brengen, zoo verklaarde de Führer, sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de nationaal-socialistische partij, die evenzeer de draagster van den wil is om voor het Duitsche volk de politieke overwinning te behalen, als zij de draagster was van den wil om het land op te heffen. Naast deze beweging staat de inmiddels tot stand gebrachte weermacht van het nieuwe rijk, die even hard en onverbiddelijk is. De wereld zal inzien, dat men alles eerder kan buigen dan de weermacht van het Derde Rijk. In de partij echter en in de Weermacht en achter beide staat het Duitsche volk, waaraan één vaan voorafgaat, dat door één wil bezield wordt, door één besluit beheerscht, van één dapperheid vervuld is. Nog ongeveer een jaar geleden, zoo vervolgde de Führer, stond de standvastigheid der volks genooten van mijn vaderland voor Churchill nog niet heelemaal vast. Ik heb hem toen verzekerd, dat hopelijk de tijd weldra zou komen, waarin hij op dat punt beter zou v/orden voorgelicht. Deze tijd is inmiddels aangebroken. Engeland is op dat punt voorgelicht en ik heb niet den indruk gehac, dat de stand vastigheid der Britsche brigades grooter geweest zou zijn dan die der Oostmarksche bataljons in Noorwegen en Frankrijk. Vervolgens sprak de wereld over den strijd tegen de oude wereld van het goud en het kapitaal, over den opbouw van den Duitschen socialen staat, over het geweldige werk, dat thans door het Duitsche volk op elk gebied verzet wordt, over den bloei van het Duitsche bedrijfsleven, de uitbreiding van de Duitsche industrie en de toeneming van de Duitsche productiecapaciteit. Op geen tijdstip der Duitsche geschiedenis zoo verklaarde hij is in enkele jaren tijds meer tot stand gebracht dan in het tijdvak, waarin wij leven. Daarom, zoo riep de Führer uit, kunnen wij met trots op deze laatste drie jaren terugzien, drie jaren, waarin ook de Oostmark aan den grooten Duitschen bloei heeft deel genomen. Het uur van onze defini tieve overwinning zal komen. Dan zullen wij de plannen, welke wij toen gemaakt hebben, pas goed uit voeren. Dan zullen wij verder wer ken, en aan dit Groot-Duitsche rijk steeds meer 't karakter van een rijk van d r, arbeid geven, het karakter Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 12 Maart. (Ste- fani.) Het hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 278. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen in den sector van Vojussa afgeslagen. De vijand heeft zware verliezen geleden. De Italianen hebben krijgsgevangenen gemaakt en hun zijn wapens in han den gevallen. Gisteren en vannacht hebben onze luchteskaders herhaal delijk ravitailleeringsbases, installa ties en militaire inrichtingen, batte rijen en vijandelijke troepen aange vallen in ononderbroken acties. Tij dens luchtgevechten zijn twee vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In den nacht van 11 op 12 Maart hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps doelen op Malta ge bombardeerd. In Noord-Afrika heeft het Duit sche vliegercorps een Britsch kan- tonnement en Britsche gemotoriseer de strijdmiddelen bestookt. In den nacht van ,10 op 11 Maart heeft de vijand een luchtaanval ge daan op Tripolis: er viel geen enkel slachtoffer, lichte schade. Op de Aegeïsche Zee hebben vijandelijke toestellen onze lucht bases op het eiland Rhodos aange vallen. Een persoon werd gewond, eenige schade ontstond. In Oost-Afrika hebben onze deta chementen een positie van den vijand in den sector van Keren aan gevallen en bezet en het garnizoen op de vlucht gedreven. In den sector van Somaliland heeft onze lucht macht brandbommen geworpen naar vijandelijke troepen, waardoor hevi ge branden ontstonden. Britsche toe stellen hebben plaatsjes in Erythrea gebombardeerd zonder noemens waardige schade aan te richten. Van voorstellen aan Grieken niets bekend. de Berlijn, 12 Maart. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen dat van voorstellen aan de Grieken om de gevechtshandelingen te sta ken, in de Wilhelmstrasse niets be kend is. ijn, eve] Het Duitsche legerbericht. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De handelsoorlog tegen Engeland' heeft gedurende de vier wintermaan den van November 1940 tot en met Februari 1941 aanzienlijke resultaten opgeleverd. De vijand verloor in dien tijd 2.037.000 b.r.t. koopvaardij- scheepsruimte. Daarvan werden 1.524.000 b.r.t. door de marine en 513.000 b.r.t. door het luchtwapen tot zinken gebracht. Bovendien bescha digde het luchtwapen 175 vijande lijke koopvaardijschepen door bom- treffers ernstig. In deze cijfers zijn niet berekend de verliezen van den vijand als gevolg van mijnen. Formaties gevechtsvliegtuigen de den vannacht doeltreffende aanval len met bommen op voor de oorlog voering belangrijke industrieele in stallaties te Birmingham, alsmede op de haveninrichtingen van Londen en Southampton. Een verkenningsvlieg tuig bombardeerde voor de kust van Noord Schotland een in convooi va rend groot koopvaardijschip, dat een voltreffer kreeg en bleef liggen. Ge slaagde aanvallen waren overdag gericht op vliegvelden in Zuid-En- geland en op de haveninrichtingen van Porthsmouth. Verdragend ge schut van het leger beschoot vijan delijke oorlogsvaartuigen in het Kanaal. In het gebied van de Middelland- sche Zee plaatsten formaties van het Duitsche luchtwapen bomtreffers van zwaar kaliber op militaire in richtingen op het eiland Malta. An - dere geslaagde aanvallen waren ge richt op Britsche colonnes voertui gen in Noord-Afrika. De vijand liet vannacht op eenige plaatsen in Noord-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen. Be halve geringe materieele schade werden eenige burgers gedood of gewond. In den tijd van 6 tot 11 Maart verloor de vijand elf vlieg tuigen, waarvan vier in luchtgevech ten, twee door luchtdoelartillerie en een door marine-artillerie werden neergeschoten. Vier vliegtuigen wer den, naar met stelligheid kon wor den waargenomen, op den beganen grond vernield. De vernietiging van andere op den beganen grond aan gevallen vliegtuigen kan met zeker heid worden aangenomen. Geduren de denzelfden tijd bedragen de eigen verliezen negen machines. Hevig luchtgevecht boven het Kanaal. Berlijn, 12 Maart (D.N.B.) In den loop van den dag is boven het Kanaal een hevig luchtgevecht ge leverd tusschen Duitsche jacht vliegtuigen en Engelsche spitfires. Naar het D.N.B. verneemt, nader den de Engelschen op tamelijk groote hoogte. Binnen enkele mi nuten werden drie spitfire machi nes omlaag geschoten. Toen de Britsche formatie merkte dat het gevecht ongunstig voer haar ver- iiep, onttrok zij zich aan di-n strijd :r vloog zij snel terug. Luitenant-kolonel Mölders be haalde bij dit gevecht zijn 61e over winning in de lucht, terwijl kapitein Joppin zijn 31e overwinning wist te behalen. Alle Duitsche jacht vliegtuigen keerden naar hun bases terug. Engelsche vliegtuigen boven Kiel, Berlijn, 12 Maart. (D.N.B.) Heden in de ochtenduren hebben vijande lijke vliegtuigen Kiel aangevallen. Er werd een groot aantal brisant bommen uitgeworpen, die deels op woonwijken vielen. Verscheidene woonhuizen werden vernield, resp. beschadigd. Onder de burgerbevolking vallen twee dooden te betreuren. Boven dien werden dertien burgers ge wond. Duitsche aanvallen op Liverpool. Berlijn, 13 Maart. (D.N.B.) Sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doelen in stad en haven van Liverpool aangevallen. Men kon goedgeplaatste treffers en hevige branden waarne men. Vijf Britsche vliegtuigen neer geschoten. Berlijn, 13 Maart. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den af geloopen nacht een aantal Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Zij vielen twee steden in noord-Duitschland en Berlijn aan. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten heeft de Duitsche afweer vijf vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. De Britsche aanval op Berlijn was de eerste sedert 82 dagen. van een staat van gemeenschappe lijk sociaal leven. De kracht van ons volk, zoo be sloot de Führer zijn betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbroken, moet weer ten Se komen aan het geheele Duit sche volk. Dat is het doel van ons nationaal-socialistische Groot-Duit- che rijk. Niet aan een klasse, aan een stand zij wij verplicht, mei aan een mensch zijn wij onderdanig: voor ons staat onverstoorbaar de be- ijdenis in het Duitsche volk, onver schillig waar, voor ons staat altijd: Groot-Duitschland. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN SOVJET-UNIE EN THAILAND. Moskou, 12 Maart. (D.N.B.) Tus schen de Sovjet-Unie en Thailand zijn thans de diplomatieke betrek kingen gevestigd. De Thailandsche gezant te Berlijn, Pra Prasasna Bidijajoeda, die gisteren voor onder handelingen over vestiging van di plomatieke en commereieele betrek kingen tusschen Thailand en Rus land gearriveerd was, is vanmorgen door het hoofd van de Sovjet-regee ring en minister van buitenlandsche zaken, Molotof, ontvangen. Daarbij zijn nota's over dit onderwerp ge wisseld. Vanmiddag heeft Molotof een dejeuner gegeven ter eere van den Thailandschen gezant. Vanavond keert deze naar Berlijn terug. HET VERLIES AAN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Berlijn, 12 Maart (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft, volgens officieele Duitsche gegevens, in den tijd van 23 Juni 1940 tot 28 Februari 1941 in totaal 3784 vlieg tuigen verloren. Daarvan werden in luchtgevechten neergeschoten 296 en door luchtdoel- en marine artillerie 505 toestellen. 313 Engel sche machines werden op den bega nen grond vernield. Dit is precies het dubbele van het aantal, dat de Engelsche minister van luchtvaart. Sinclair, in zijn Lagarhuisrede van 11 Maart genoemd heeft. Volgens zijn gegevens zou de Britsche lucht macht de laatste tien maanden minder dan 1800 vliegtuigen ver loren hebben. DE AANKOMST VAN RENDELL. Istanboel, 12Maart. (D.N.B.) An ders dan zijn ambtsgenoot te Boeka rest heeft de Engelsche gezant Ren- dell, die hier uit Sofia is aangeko men, tegenover de Turksche pers een zeer gereserveerde houding aan genomen en geweigerd op politieke vragen te antwoorden. De Amerikaansche gezant te Sofia heeft Rendell tot aan de grens ver gezeld. Rendell reist binnen twee dagen verder naar Ankara en zal daar de aanwijzingen zijner regee ring afwachten. EEN REDE VAN GöBBELS. Linz, 12 Maart. (D.N.B.) Ter ge legenheid van den derden verjaar dag van de vorming van Groot- Duitschland heeft rijksminister dr Göbbelis hier een rede gehouden Hij vergeleek de hopelooze situa tie, waarin Engeland zich heden bevindt, met de in ell" opzicht sta biele en veilige positie van Duitsch- land. Voor de eerste maal in onze ge schiedenis staan alle Duitschers aangetreden om voor het Duitsche volk thans definitief de plaats on der de zon te bevechten, die de wereldplutocratie net tot dusver ontzegd heeft. Terwijl de wereld steeds nog haar hoop stelt op strijd en broedertwist in Duitschland wordt in. werkelijkheid het Duit sche volk in al zijn stammen in dezen strijd tot een onverbreekbare eenheid aaneengesmeed. Dr. Göbbels betoogde voorts, hoe deze oorlog de beslissende strijd is tusschen twee vijandelijke werel den, hoe het socialisme der jonge volken de plutocratie van een oude verroeste wereld terneer werpt. In dezen „klassenstrijd tusschen rijke en arme naties" heeft Churchill het pleit reeds verloren. Duitschland is op het gebied der levensmiddelen voorziening en op economisch ge bied gedekt. De beste weerwacht ter wereld staat gereed om het be vel van den Führer op te volgen. IJdele dreigementen en gezwets van den vijand kunnen Duitschland geen angst aanjagen. In vastbera den stemming wacht het Duitsche volk op de bevelen van den Führer. In vast vertrouwen op hem, die den goeden weg wijst, gaat het de be^ slissing tegemoet. DE ONTPLOFFING IN EEN HOTEL TE ISTANBOEL. Istanboel, 12 Maart. (D.N.B.) - In een korte officieele mededeeling over de ontploffing in hotel Perapa- last wordt gezegd, dat het onderzoek nog niet geëindigd is, zoodat geen bijzonderheden kunnen worden be kend gemaakt. Intusschen heeft zich het voorval volgens de ontvangen inlichtingen als volgt afgespeeld: te 21 uur arri veerde met een specialen trein de Biitsche gezant te Sofia, Rendell, met een gezelschap van 70 personen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het hotel. Terwijl de kamers werden aangewezen 'en de bagage daarheen werd gebracht, deed zich in de drukke hall van het hotel een hevige ontploffing voor. Twee Turksche politie-agenten in burger en een Engelsche vrouw werden gedood, talrijke personen, voor het meeren deel Engelschen uit Sofia, werden gèwond. De hall werd verwoest. De huizen aan de overzijde en voorbij rijdende tramwagens kregen schade. Men hoort het vermoeden uitspre ken, dat de haard der ontploffing zich in een koffer bevond. De Turk sche ochtendbladen denken, dat deze koffer deel uitmaakte van de ba gage der Engelschen uit Sofia. Ontplofbare stoffen van Britsche herkomst. Sofia, 12 Maart. (D.N.B.) Over de ontploffing in het Pera Palast te Istanboel verluidt volgens de laatste berichten, dat het hier geen helsche machine betreft, doch ontplofbare stoffen, die met de bagage van het Engelsche gezantschap uit Sofia waren medegebracht. De herhaaldelijk geprobeerde aan slagen, zooals op de waterleiaings- werken van Sofia, de haven van Split en in het petroleumgebied van Roemenië hebben ondubbelzinnig bewezen, dat het ook dezen keer ont plofbare stoffen van Engelsche her komst betreft. De veronderstelling ligt dus voor de hand, dat de ver schillende Engelsche instanties in het buitenland over voldoende voor raden springstoffen de beschikking hebben gehad. Het is derhalve waar schijnlijk, dat een gedeelte van deze ontplofbare stoffen, die zich in han den van Engelsche agenten in Bul garije bevonden, naar Istanboel zijn medegenomen en daar tengevolge van onvoorzichtigheid of slechte be handeling bij het uitladen van de bagage tot ontploffing zijn gekomen. De Engelsche bewering, dat de hel sche machine van Bulgaarsche ma kelij zou zijn, wordt hier met de meeste beslistheid tegengesproken. Vier dagbladen in Istanboel verboden. Istanboel, 12 Maart. (D.N.B.) Naar de Turksche radio hedenavond heeft medegedeeld, zijn krachtens een be sluit van den ministerraad vier dag bladen te Istanboel voor den duur van twee dagen verboden. Het ver bod is onmiddellijk van kracht ge worden. Deze maatregel is een ge volg van het feit, dat deze bladen on danks de gegeven aanwijzingen de ontploffing in het hotel Pera Palast in sensationeelen vorm hadden op gemaakt. Naar verluidt, zijn intusschen eenige personen, die bij de ontplof fing gewond werden, aan hun kwet suren bezweken, zoodat het aantal lachtoffers tot zeven is gestegen. Nieuwe Roemeensche gezant te Istanboel aangekomen. (D.N.B.) - De nieuwe Roemeensche gezant te Ankara, Telemaque, is in Istanboel aangekomen. Hij zou vandaag naar Ankara doorgaan om zijn geloofs brieven te overhandigen. Telemaque eenige jaren geleden ook reeds gezant in Turkije geweest. DE LEEN- EN PACHTWET ONDERTEEKEND. Washington, 12 Maart. (D.N.B. Tien minuten vóór den aanvang van de persconferentie van vandaag heeft president Roosevelt de Leen en Pachtwet onderteekend. Vijf mi nuten later stelde hij na overleg met vertegenwoordigers van leger en marine de eerste lijst vast van het oorlogsmateriaal, dat, naar hij in de daarop volgende persconferentie mededeelde, voor het grootste deel voor Engeland en voor een klein deel voor Griekenland bestemd is, Roosevelt weigerde de lijst bekend te maken, zoolang zij niet in het bezit van de ontvangers is. Hij duid de echter aan, dat er ook oorlogs schepen bij zijn. De president verklaarde, dat het in aanmerking komende bedrag niet zeer groot is. Nauwkeurige prijzen zijn echter nog niet vastgesteld, aan gezien het deels verouderd, deels overtollig materiaal betreft en men natuurlijk daarvoor niet de volle oorspronkelijke Kosten kan bereke nen. Te zijner tijd zullen zoowel de lijsten der goederen als ook de og vast te stellen prijzen bekend ge maakt worden. Roosevelt legde er den nadruk op, dat geen enkel der materialen tevo ren verpakt en naar de haven ge bracht is. Verpakking en verscheping kunnen eerst thans, nu de wet offi cieel van kracht is geworden, ter hand worden genomen. Zijn activi teit toont echter, dat hij geen tijd verliest. Morgen zal hij bij het Huis van Afgevaardigden een aanvullen de begrooting ten bedrage van 7 milliard dollar voor de uitvoering van de Leen- en Pachtwet indienen. De president maakte bekend, dat hij de volgende week door de radio den door het van kracht worden der wet ontstanen toestand zal uiteen zetten. DE GEVECHTEN OM TEPELENI. Belgrado, 12 Maart (D.N.B.) De Vreme meldt, dat de actie op het Albaneesche oorlogsterrein Dinsdag veel levendiger geworden is dan de laatste dagen het geval was. Da gevechen om Tepeleni hebben een steeds grooteren omvang aangeno men, waarbij een strijd van man tegen man ontstaan is. Ook aan het Noordelijke front zijn de gevechten verscherpt. Behalve de artillerie zijn ook afdeelingen infanterie in den strijd geworpen. Den geheelen dag heeft men het gedonder ge hoord van kanonnen en geschut. In den sector Pogradetz, waar het de laatste dagen volkomen rustig ge weest is, zijn Dinsdag eveneens le vendige gevechten ontstaan. De ac tie van de luchtmacht heeft den geheelen dag geduurd. De Italiaan sche infanterie heeft Dinsdag ver scheidene tegenaanvallen op het centrale front gedaan. DE FRANSCHE CENSUUR. Vichy, 13 Maart (D.N.B.) Het plan der Fransche regeering tot verzachting van de perscensuur in het niet-bezette gebied wordt stap voor stap ten uitvoer gelegd. Men wil de censuur voor de berichten behouden, doch haar voor artikelen en commentaren opheffen. Gisteren hebben de Fransche journalisten weer de gelegenheid gekregen op eigen initiatief artike len te schrijven b.v. over voorge nomen wetgeving enz. JAPANSCH VISSCHERS- VAARTUIG AANGEVALLEN DOOR ONBEKEND VLIEGTUIG. Tokio, 12 Maart (D.N.B.) In de haven van Takao op. Formosa aange komen Japansche visschers, verha len volgens de Yomioeri Sjimboen, dat hun schip op 90 mijl van Luzon, een eiland der Philippijnen, is aan gevallen en gebombardeerd door een onbekend militair vliegtuig. Het blad merkt op, dat een soortgelijke ge beurtenis zich reeds in den afgeloo pen herfst heeft voorgedaan. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN THAILAND EN DE SOVJET-UNIE. Moskou, 12 Maart (D.N.B.) De gezant van Thailand te Berlijn is, naar officeel gemeld wordt, te Mos kou aangekomen, om de onderhan delingen voort te zetten over het aanknoopen van normale diploma tieke en economische betrekkingen tusschen Thailand en de Sovjet- Unie. Eind Februari vertoefde de bijzondere Thailandsche afgezant, minister van staat Montry, te Mos kou om het eerste contact tusschen de regeeringen van de Sovjet-Unie en Thailand tot stand te brengen en het terrein voor de verdere onder handelingen voor te bereiden. Eden en Dill eonfereeren nog te Cairo. (D.N.B.) - De Londensche nieuwsdienst meldt uit Cairo, dat de minister van buitenlandsche zaken, Eden, en de chef van den generalen staf, Dill, aldaar hun besprekingen met de chefs van de drie afdeeling' 4 der weermacht, generaal Wavell admiraal Cunningham en luchtmaar- schalk Longmore, voortzetten. Noorsch schip vergaan. (D.N. B.) - Volgens een bij de reederij ontvangen bericht is het s.s. Mira (1152 ton) uit Bergen, dat in Brit jchen dienst voer, de vorige week vergaan. Een lid der bemanning is mgekomen. Dertien opvarenden werden gewond. Door hun uitdrijvende-en pijnstil lende werking helpt hierbij altijd veilig en vluc als geen ander een poederof cachet van Mijnhardt. Mijnhardt'sPoeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, ge naamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 cl. N.V. Pliarmaceut'sche Fabr ek A. /Oi>n- hardt, Zeist. DE REIS VAN M/li - Ü„JKA. Tokio, 12 Maart. (D.N.B.) „Wan neer Engeland en Amerika tot dus verre nog geloofden de betrekkingen tusschen Japan en de spil ondanks het driemogendhedenpact sceptisch te kunnen beoordeelen, zullen zij met de reis van Matsoeoka hun illusies moeten opgeven" zoo schrijft de Yomioeri Sjimboen. Het Japansche volk verwacht van deze reis niet slechts het gebruikelijke resultaat van diplomatiek contact, maar de nauwste overeenstemming en de verst strekkende verdieping van de betrekkingen der drie landen. De reis wordt ondernomen op een cogenblik, aldus de Hotsji Sjimboen, waarop de landkaart van Europa fundamenteele en snelle wijzigingen ondergaat. Aan de overwinning van de spilmogendheden kan niet ge twijfeld worden. Ook wanneer Mat soeoka niet met een geheime op dracht naar Berlijn en Rome gaat, maar voor het nemen van contact en het wisselen van gedachten, mag men van dit bezoek toch vèr strek kende consequenties verwachten. Verklaring van Matsoeoka vóór zijn vertrek. Tokio, 12 Maart. (D.N.B.) Kort vóór zijn vertrek naar Europa heeft Matsoeoka vertegenwoordigers van de Duitsche en de Italiaansche pers ontvangen. Het aanvaarden van de uitnoodiging, welke von Ribbentrop en Ciano bij het sluiten van het drie- iandenpact tot mij gericht hebben, aldus de minister, heb ik ervan laten afhangen, dat de toestand in het Verre Oosten mij een langdurige afwezig heid uit Japan mogelijk maakt. Dit tijdstip is thans gekomen, nu ook de vredesconferentie van Tokio geslaagd is. Ik ben voornemens zoo spoedig mogelijk weer naar Japan terug te keeren en hoop tegen den 20sten April in Tokio aan te komen. Op deze reis naar Europa heb ik de zeldzame gelegenheid, den Führer, Göring, von Ribbentrop en andere vooraanstaan de mannen van Duitschland te leeren kennen en mijn kennismaking met Mussolini uit het jaar 1932 en mijn vriendschap met Ciano te vernieu wen. Juist aan deze persoonlijke ken nismaking hecht ik de grootste waarde. De komende besprekingen zie ik met de grootste belangstelling tegemoet. Tenslotte wees Matsoeoka erop, dat hij bij zijn reis door Moskou een hoffelijkheidsbezoek zal brengen aan de Russische regeering. Wellicht zal hij op den terugweg opnieuw een bezoek aan Moskou brengen. Matsoeoka vertrokken. Tokio, 12 Maart (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, is vanavond om 10.35 uur Japansche tijd, naar Europa vertrokken. Groote belangstelling bij het vertrek. Tokio, 12 Maart (D.N.B.) Bij het vertrek van den minister van bui tenlandsche zaken, Matsoeoka, en de elf hem vergezellende perso ren, was óp het station van Tokio, ondanks het late avonduur, een duizendkoppige menigte aanwezig, onder wie talrijke vertegenwoor digers van nationale ven enigingen. Teen de trein vertrok, weerklonk een luid ,,'bansai". Aanwezig waren voorts ook het geheele kabinet met den ministerpresident, prins Konoje, talrijke leden van het di plomatieke corps en ve:e andere vooraanstaande personen. DE NEDERLANDSCH-INDISCHE SCHEEPVAART. Tokio, 12 Maart (D.N.B.) Uit Batavia verneemt Domei, dat alle Nederlandsch-Indische scheepvaart en transportondernemingen onder regeeringscontrole zijn geplaatst. Te vens heeft de regeering instructie gegeven, dat in April 60 procent van de beschikbare scheepsruimte gere serveerd wordt voor vrachten naar de Ver. Staten. DE BESPREKINGEN VAN WEYGAND MET DARLAN. Tanger, 12 Maart. (D.N.B.) Zooals gemeld, is generaal Weygand weer in Fransch Marokko aangekomen. In een bespreking gaf de algemeene gedelegeerde der provincies uitdruk king aan de volkomen en onvoor waardelijke loyaliteit van Algiers en geheel Fransch-Afrika jegens den peisoon van maarschalk Petain. Omtrent de zitting is de volgende officieele nota uitgegeven: In zijn besprekingen met admiraal Darlan, generaal Huntziger, admiraal Platon en generaal Bergeret heeft generaal Weygand een uiteenzetting gegeven betreffende de volstrekt solidariteit, die het Fransche impe rium verbindt met het moederland en gaf hij de verzekering, dat de in tegriteit van het imperium door eigen kracht tegen alle vijanden zou worden verdedigd. De eenheid van het koloniale rijk en het moeder land zal verder zooals reeds ge meld door de benoeming van hooge Mohammedaansche persoon- ijkheden in den Franschen nationa- len raad bekrachtigd worden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6