Adaecte STAD EN OMGEVING AGENDA PUBLICATIES LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND AMSTERDAMSCHE BEURS FSLMNIEUW EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Zaterdag. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 16 Maart is de „Apo theek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgen den morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. GEGUND. Het onderhoud van de Helder- sche zeewering gedurende 1941 is na aanbesteding per 7 Maart thans gegund aan de N.V. Daalder's aan- neembedrijf alhier voor een bedrag van 12334. De raming bedroeg 14500. COMITÉ MILITAIR HOSPITAAL. Radio-uitzending „Bij onze gewonde soldaten." In afwijking van de program ma's, vermeld in de radiogidsen, zal morgen van 19.45 tot 20 uur over den zender Hilversum I (golf lengte 414.4 meter) het eerste ge deelte en Maahdag a.s. op denzelf den tijd het tweede gedeelte worden uitgezonden, onder den titel „Bij onze gewonde soldaten", van een vraaggesprek tusschen een repor ter, den chef van het militair hospi taal te Utrecht, kolonel Broeders, een lid van het „Comité Militair Hospitaal", mevrouw van Wakeren en een oorlogsgewonde. EXAMEN SCHOENWINKELIER. Op het onlangs te Utrecht gehou den vakexamen voor schoenwinke- liers slaagden de heeren A. J. Brandsma (fa. B-rvoets), N. Bijl (fa. Hoogenhosch), G. A. Han- raads (fa. G. van Nieuwkuyk) allen te Alkmaar en P. Seewald te Bergen DE AFZET VAN UIEN. Zooals wij dezer dagen in 't kort berichtten, verliep de afname van de uien niet vlot. De export had heele- maal geen belangstelling, het bin nenland kocht weinig. De niet verkochte partijen werden niet over genomen, maar de tuinders kregen ze weer mee naar huis. Te Broek op Langendijk heeft men niet beneden den maximumprijs willen verkoO' pen, maar te Noordscharwoude wer den Vrijdagmorgen de uien verkocht tegen prijzen, welke lager waren dan den maximumprijs van 6. Voorschriften hieromtrent zijn blijkbaar niet bekend. Te Eroek op Langendijk heeft men nadien al weer een niet onaanzien lijke hoeveelheid voor export kunnen afgeven. DE RIJCKE TREK LOTEN. Voor de derde Rijcke Trek Ver loting, blijkt allerwege, evenals voor de beide vorige verlotingen groote animo te bestaan. De trek king is definitief bepaald a.s. Vrij dag 21 Maart ten overstaan van notaris J. C. J. Waldorp en zal ge houden worden in het Venduhuis der notarissen te Den Haag. Loten zijn tot uiterlijk Woens dagavond verkrijgbaar bij de be kende verkoopers, waarover elders in dit nummer nadere bijzonderhe den zijn gepubliceerd. 1 DIERENBESCHERMING. In de omgeving van den Wester- wegDahliastraat is zwervend aan- "getroffen een in goede conditie ver- keerende een-jarige kater. Ter beschikking een wit katertje. Verzoeke geen aanvrage in te die nen om den zwervenden hazewind hond. Hij is geplaatst. Liefhebbers voor de poesen kun nen zich vervoegen bij den inspec teur Dierenbescherming, den heer C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. UITGEEST. Gedenkplaat Evacuatie. - Woens dagmorgen te 10 uur zal in het ge meentehuis alhier door het gemeen tebestuur van Leusden 'n gedenk plaat worden overhandigd, met betrekking tot de evacuatie der burgerbevolking tijdens de oorlogs dagen. De overhandiging zal plaats hebben door den burgemeester en secretaris van Leusden. Verschil lende personen, die zich bij de eva cuatie verdienstelijk hebben ge maakt, zullen de plechtigheid bij wonen. OBDAM. Polderbenoeming. - Bij enkele candidaatstelling is giekozen tot heemraad van den polder De Berk meer, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Bij man te Opmeer, de heer P. H. Hil- brand, not. te Obdam. ZUIDSCHARWOUDE Distributielokaal. - De ambte naar van de distributie, die voordien steeds zitting hield ter gemeente secretarie, heeft thans een lokaal ter beschikking gekregen in de O. L school in de Koog. De zittingen werden deze week reeds in de nieuwe lokaliteit gehouden. KOEDIJK Een druk voorjaar. - Nu het voor jaarszonnetje weer schijnt en er en kele dagen geen regen is gevallen, is ook het werk op de akkers weer aangevangen. Men is, ondanks den nog natten bodem, al bezig het koolzaad aan den kouden grond toe te vertrouwen. Dezer dagen zal men ook de erwten weer poten, waar mede dan het bouwjaar weer i: aangevangen. Er is bij de tuinders nog een groot kwantum kool aanwezig, grooter dan anders, tengevolge van de geringe vervoersmogelijkheid zoodat er alleszins reden is om te verwachten dat het een druk voor jaar zal worden. VERPLAATSING SCHILDERS BEDRIJF. B. Molenaar's schildersbedrijf wordt a.s. Maandag verplaatst van Oude gracht 220 naar Breedstraat 21 (tel. 4437). WEER BETROUWBAAR. De Commissaris van Politie te Leiden maakt bekend, dat R. C. Vóórhaar, eigenaar van het adver tentiebureau in Leiden, wonende te Leiden, Nachtegalenstraat 6, tegen wiens praktijken in de dagbladen is gewaarschuwd, zijn werkwijze dus danig veranderd heeft, dat mag wor den aangenomen, dat hij zijn ver plichtingen ook in de toekomst zal nakomen. BEVORDERING KERKELIJK LEVEN. Uit de jonge lidmaten van de Ned. herv. gemeenten te Noord scharwoude en Oudkarspel en de genen, die den ouderencursus van ds. Nell hebben gevolgd, heeft zich een commissie gevormd met het doel het kerkelijk leven te bevor deren. Zij bestaat uit ds. W. A. Nell te Oudkarspel, voorzitter; mej. D. Deutekom te Noordscharwoude. secretaresse; mej. G. Kliffen, pen- ningmeesteresse en J. C. Bossen en K. Kaan IJzT leden. NOORDSCHARWOUDE. Demonstratie r.-k. E.H.B.O. - De demonstratie, welke de r.k. E.H.B.O. Donderdagavond in De Burg alhier heeft gegeven, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Ook het dag. bestuur dezer gemeente was aanwezig, terwijl zustervereenigin- gen uit den omtrek vertegenwoordi gers hadden gezonden. De voorzitter, de heer B. J. Wil mink, heeft ip zijn openingsrede hulde gebracht aan de heeren dr. van Hesteren te Warmenhuizen, S Tromp te Oudkarspel en Velt te Hoorn voor hetgeen zij voor den eersten cursus hebben gedaan. Hun werd een stoffelijk blijk van waar deering overhandigd. De medisch leider, dr. van Heste ren, heeft hierna een inleiding ge houden over „Rheumatiek in ver band met het woningvraagstuk' Hierin heeft spr. een uiteenzetting gegeven van deze ziekte, die in ver schillende vormen zich openbaart. Spr. behandelde de drie veelvoor komende vormen van de rheumatiek: gewrichtsrheumatiek, spierrheuma- tiek en zenuwrheumatiek. Als oor zaken hiervan wees spr. vochtigheid en koude aan. Heel slecht zijn voch tige huizen met vochtige slaapka mers. Spr. wees op liet belang van het dragen van warme, wollen klee ding en ried sterk af, met natte voe ten, of den geheelen dag op kousen te loopen. Ook moet men de kachel niet te vroeg in het voorjaar weg doen, zeide spr. Deze inleiding werd met groote aandacht gevolgd. Hierna werden de verschillende demonstraties gegeven, waaruit bleek, dat men over een stel ge oefende leden beschikt. Vermelden wij nog, dat op dezen avond aan de geslaagde cursisten van den eersten crusus de diploma's werden uitgereikt, terwijl verschei dene personen zich lieten inschrij ven als donateur. Benoemd. - De heer P. Piersma alhier is benoemd tot machinist van het opleidingsschip Prins Hendrik van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. HEERHUGOWAARD. Zuster Smit. - Een mededeeling dat zuster Smit, wijkverpleegster van het Witte Kruis in onze ge meente, tegen Mei a.s. wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd ontslag had aange vraagd, bracht ons er toe haar in haar woning aan den Broekerweg, in den volksmond beter bekend als den Basseweg of den Basserweg, een be zoek te brengen. Soberheid, strikte eenvoud, licht en lucht, geen onnoodige rommel, dat is de eerste indruk, dien men krijgt als men de woonkamer door gaat en in de keuken komt, de eenige plaats in de woning, waar in verband met de schaarschte aan brandstof de kachel, die eigenlijk voor de woonkamer bestemd is, een gezellige warmte verspreidt. En zoodra die indruk verkregen is, wordt hij vervangen door den anderen, dat hier het interieur van de woning geheel de persoonlijk heid van de zuster dekt, zooals die in de ongeveer 18 jaar van haar Bioscopen. Harmonie-theater, 7 uur, hoofd nummer De Postmeester (rom dram.); hoofdrollen Heinrich George en Hilda Krahl. Toegang boven 13 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door Ioopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Twee van den Zuid-Express (sens.) hoofdrollen Trude Berliner en Otto Wernicke. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag om 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7 uur, hoofdnummer Singende Jugend (film van de Wie ner Sangerknaben). Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag om 2 en 4.15 uur voorstel) ing. Woensdagmiddag, half 3, matinee Victoria-theater, 7 uur, hoofd nummer Rosen in Tirol (rom.) hoofdrollen Martha Harell, Johan Heesters, Hans Moser, Theo Lingen en Leo Slezak. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- Ioopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Zaterdag 15 Maart. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, het levende poppentheater. 3 uur, hotel van Doorn, Kenne merstraatweg, psychometrische mid dag met mevr. Akkeringa. Zondag 18 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van „Betje regeert" met Rika Hopper in de hoofdrol. 3 uur, Concordia te Noordschar woude, opvoering van Florimont de zwervende zanger. Maandag 17 Maart. 8 uur, De Nachtegaal (Langestraat 94), voor het genootschap S.N.S.S. lezing met lichtbeelden over Neder- landschen opbouw in Indië. verblijf in deze gemeente aan de inwoners bekend is geworden. Want tenslotte bereikt men niet dan na een langen weg, dat men van wijkverpleegster, die onbekend voor iedereen van „ergens" in ons land in de gemeente komt om zieken te helpen en ander daarmee in verband staand werk te verrichten, tot „Zus ter Smit", wordt, een naam die een' goeden klank heeft voor ieder in de gemeente en speciaal voor hen, die persoonlijk van de toewijding en ge noten verzorging kunnen spreken. En één ding weten al die verpleeg den, Zuster Smit is zwijgzaam. Bij alles wat zij wist en moest weten, bij alles wat zij deed en moest doen en wat zij deed met zorg en gedragen door die voortvarendheid, die men- schen aan den dag leggen, die een geregelde drukke dagtaak hebben en deze toch weten te beheerschen, wist zij ooit iets van andere patiënten'. Voor nieuwsgierigheid naar andere patiënten had zij slechts één ant woord. Haar glimlach, die op dit punt ondoordringbaar was en dien men pas leerde waardeeren, later, als men weer beter was en op eigen gezonde beenen op straat kon rond- loopen en men eigen nieuwsgierig heid van de ziekteperiode met een objeitieven glimlach kon bekijken. De afstanden in de Waard zijn niet gering. De Middenweg loopt vanaf de kerk aan den Hondenweg tot aan den Huijgendijk pal zuidwest en als men dan een verpleging heeft aan den Huijgendijk, waar men heel vaak en gedurende heel langen tijd steeds maar weer present moet zijn en dikwijls tegen een straffen wind per fiets moet optornen, om dan misschien daarna „even" naar Veen- huizen te toeren, wat een afstand van ruim 11 km geeft, dan moet men naast een sterken wil, veel liefde voor zijn werk, bovendien een ijze ren gestel bezitten om dat vol te kunnen houden. Sterk en robust was de jonge vrouw, die thans ongeveer negen en twintig jaar terug vanaf het gehucht Hee den klimmenden weg opging, die haar naar de hoogte voerde waarop de Brandaris zijn voet heeft geplant. Trotsch was zij ook, zooals een vrouw, voortgekomen uit een de zee en de vrijheid minnend geslacht, kan zijn. Na den tocht naar Harlin- gen volgde een kortere reis naar Franeker, waar in het ziekenhuis de eerste scholing volgde. En een ziekenhuis is een plaats waar adspirant-verpleegsters wordt geleerd in zeer drukken dienst den wil om zichzelf te kunnen zijn, om te buigen in den wil om anderen te dienen; waar steeds weer wordt ge vraagd eigen verlangen op te offe ren terwille van de patiënten. Na vijf jaar, waarin ondertus- schen het diploma B (krankzinni genverpleging) v/ërd gehaald, volgde overplaatsing naar het zie kenhuis te Deventer. Hier werd het diploma A verkregen en in 1920 volgde benoeming als wijkver pleegster in Muntendam (Gr.). In September 1922 zag zij zich als verpleegster in Heerhugowaard benoemd. Negéntien jaar van stoeren dienst. In die jaren bovendien nog diploma van zuigelingenverpleging en enquêtrice (t.b.e.-bestrjjding). In al die dingen heeft Hugowaard zuster Smit gezien. Verplegende, huisbezoeken doende, fietsende. Jarenlang regelde zij met dokter Spierings de uitzending der kinde- LEVERINGEN EN VERRICH TINGEN TEN BEHOEVE VAN HET DUiTSCHE RIJK, NIET BEHOORENDE TOT DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belan-gheb benden, dat degenen, die gedurende het tijdvak 15 Mei 19401 April 1941 ten behoeve van organen van het Duitsche Rijk, NIET behoo rende tot de Duitsche Weermacht, zooals bijv. Sicherheitspolizei. Ordnungspolizei (waaronder Sehutz polizei en Feuerschutzpolizei), Zoll waaronder Devisenschutzkom- mando), Post (waaronder Luft gaupostamt), Deutsche Reichsbahn (waaronder Eisenbahnabteilung) Reichsarbeitsdienst (behalve die afdeeling, welke bij de „Luftwaffe' is ingedeeld en mitsdien tot de Duitsche Weermacht behoort, Wirt schaftsgruppen, enz., prestaties hebben verricht en hiervoor geen vergoeding hebben ontvangen, zich onder overlegging van eventueele leveringsopdrachten enz. ter ge meentesecretarie, afdeeling Mili taire Zaken, kunnen vervoegen teneinde betaling voor deze ver richtingen te verkrijgen. De verzoeken moeten zoo spoedig mogelijk worden ingediendo. Voor wat leveringen enz. -betreft, welke vóór 1 Maart 1941 zijn geschied, moet het verzoek om vergoeding zijn ingediend vóór 1 April 1-941 terwijl de verzoeken om vergoeding voor verrichtingen gedurende de maand Maart 1-941, vóór 15 April d. a. v. moeten worden gedaan. Op verzoeken, welke niet binnen dezen termijn zqn ingediend, wordt geen acht geslagen. Overige inlichtingen omtrent het voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de afdeeling Militaire Zaken ter gemeentesecretarie, alhier, dagelijks van 91 uur. Alkmaar, 15 Maart 1941. De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT Ongecorrigeerd. GEEN AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN VOOR ENGELAND. Washington, 14 Maart. (D.N.B.) Op de persconferentie heeft president Roosevelt vandaag de persberichten gedementeerd omtrent overdracht vai. Amerikaansche oorlogsschepen van welken aard ook aan Engeland. Een dergelijk plan is ir. het geheel nog niet overwogen, zoo verklaarde de president. Uiteraard kon hij geen toekomstvoorspellingen doen. Op een vraag, of de Amerikaansche re geering koopvaardijschepen aan En geland zal afstaan, gaf Roosevelt een antwoord van de strekking, dat men daarover tegenwoordig niet in vol doende mate beschikt. AMERIKANEN VERLATEN EUROPA. Rome, 14 Maart (A.N.P.) Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aantal Amerikanen uit alle landen van uropa, dat daar voor de reis naar het vaderland aankomt, dage lijks grooter wordt. De schepen voor New-York zijn tot 10 April volgeboekt. Naar verluidt, heeft de Amerikaansche regeering de Washington en de Manhattan van 24.000 ton voor terugreizenden Amerikanen beschikbaar gesteld. AMERIKAANSCHE LEVENS MIDDELEN NAAR FRANKRIJK? Berlijn, 14 Maart (A.N.P.) Naar aanleiding van de in het buiten land verspreide berichten, dat bin nenkort verhoogde leveranties van levensmiddelen door de Vereenig- de Staten aan het onbezette Frank rijk te verwachten zouden zijn, is zoo vernemen wij van welinge lichte zijde, men in Berlijnsche po litieke kringen van opvatting, dat op het oogenblik slechts gesproken kan worden van een „druppel op een gloeiende plaat". De feitelijke toestand is nog precies zoo als vroe ger, zoo verklaart men verder, nl zoo, dat Engeland de blokkade te gen Europa strict doorgevoerd wil zien en wel volgens de bekende woorden van lord Halifax: „geen valsche humaniteit". De bekends aankondiging van admiraal Darlan, dat Frankrijk van nu af aan zijn koopvardijschepen door eenheden van de Fransche marine de nood zakelijke bescherming zal geven, komt, zoo verklaart men in Ber lijnsche politieke kringen, slecht te pas voor een zekere propaganda. Groot-Brittannië heeft ongetwijfeld geloofd, met zijn blokkade tegen ren naar de vacantiekolonies in haar kwaliteit van penningmeeste- resse der plaatselijke afdeeling van het Centraail Genootschap. - Niet teveel er van in de krar.t. Een klein berichtje. Nee zuster, we zullen er niet teveel van in de krant zetten, maar dezen éénen keer toch een paar regel tjes méér dan dat kleine korte be richtje: Wegens bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd heeft Zuster Smit ontslag aangevraagd. DE IDEALE DISTRIBUTIE. Wandelen is een mooi ding maar je komt er zoo zelden toe omdat het genieten van de buitenlucht, op de fiets veel vlugger en makkelijker gaat. We spotten zoo graag met de Amerikanen die Nederland kwa men „doen" in een paar dagen, maar iets van dat tempo zit ons allemaal in het bloed. Want we trappen lie ver twintig kilometer natuurschoon dan dat we er vijf wandelen: „gauw en veel" gaat ons boven „langzaam en goed". De overheid heeft in de afgeloo- pen maanden herhaaldelijk getoond het goed met ons voor te hebben, vooral op het gebied van een ge zonde lichamelijke ontwikkeling: de schooljeugd doet tegenwoordig aan gymnastiek; de lichamelijke oefeningen worden ons eiken mor gen per radio thuis bezorgd. We worden zoo vanzelf een stevig ras. Maar hoe fietsend Nederland er toe te krijgen, wat meer te stappen en wat minder te trappen! Dat is een vraagstuk waarvan men als leek de oplossing nooit gevonden zou hebben. De secretaris van Wan del, Nijverheid en Scheepvaart heeft echter getoond in staat te zijn de belangstelling voor de gezonde wan delsport algemeen te maken. Met drie woorden maakt hij van fiet send Nederland een wandelende natie: fietsband op bon. Wat zoo veel zeggen wil als: de fiets op zol der; 's morgens een half uur eerder uit bed om op tijd op het werk te zijn; 's avonds vóór de pantoffels aan kunnen, eerst een half uur wan delen. We zullen dus allen voor den tweeden keer in ons leven moeten leeren loopen. Den eersten keer het kort-afstand-loopen ging het met vallen, opstaan en weer vallen. Nu zullen we het leeren met prut telen en puffen, hollen en hijgen, maar we zullen ook dit loopen-op- verren-afstand wel onder de knie krijgen. De distributie van fietsbanden is dus feitelijk niets anders dan een distributie van gezonde lichaamsbe weging. Een distributie waarbij het- rantsoen nu eens niet ingekrompen wordt tot mondjesmaat, maar met gulle hand wordt opgevoerd: eiken dag een flinke portie extra en dat zonder bon een ideale distributie dus, waarvoor men alleen bewon dering en waardeering kan hebben. EERSTE BL, het geheele Europeesche continent een effect teweeg te brenegn, dat zich door het bewust verwekken van hongeropstand tenslotte tegen Duitschland zou richten Deze con clusie, zoo blijkt thans steeds dui delijker, is in werkelijkheid ver keerd geweest en men merkt thans zoowel in Engeland als ook in de Vereenigde Staten, dat, wanneer dit zoo verder gaat, de „continen tale stemming in Europa" meer en meer aan kracht wint tegenover de propagandistische verstoringsma noeuvres van machten, die in dit gebid niet thuis hooren Engeland begint schijnbaar thans, zoo consta teert men hier verder, ér eenig be zwaar in te zien om de honger- blokkade tegen Europa op de hui dige wijze voort te zetten. Natuur lijk, zoo voegt men hier nog aan toe, is het een aangelegenheid van Frankrijk om zijn humanitair rechten tegen den willekeur van anderen te beschermen. PETAIN OVER OUDERDOMS PENSIOEN. Vichy, 14 Maart (D.N.B.) Het staatshoofd maarschalk Pétain heeft vanavond een radiorede gehouden, waarin hij mededeeling deed van de invoering van ouderdomspen sioen. Deze maatregel kon, naar Pétain zeide, niet alles geven wat 'noodig was, doch wel gaf het wat mogelijk was. De maarschalk ver klaarde, te hopen, Jat de wet later zou worden verbeterd. Dit, zeide hij, hangt echter van den economischen toestand af. In «en door den oorlog verwoest en door een te laag ge boortecijfer getroffen land kan men niet ineens groote dingen doen. De jonge generaties moeten zich hard nekkig aan den arbeid wijden. Een land echter dat geen jeugd meer heeft omdat het geen kinderen heeft, kan den ouderdom niet on derhouden. Dit zijn eenvoudige en duidelijke waarheden, waarvan de -ering vergeten is. De ouderdoms verzorging berust op de solidariteit der natie, der Wassen en der leef tijden. Pétain kondigde verder nog twee groote sociale hervormingen aan, die betrekking hebben op de beroepsorganisaties en het woning vraagstuk. IRAK WIL BUITEN DEN OORLOG BLIJVEN. Beiroet, 14 Maart. (D.N.B.) Naar aanleiding van de besprekingen tus schen den Irakeeschen minister van buitenlandsche zaken en den Brit- sche minister Eden te Caïro heeft de Irakeesche minister-preéident ver klaard dat Irak vastbesloten is bui ten den oorlog te blijven. JAPANSCH BLAD OVER DEN. TOESTAND. Tokio, 14 Maart. (D.N.B.) In een beschouwing over de politieke ont wikkeling schrijft de Kokoemin Sjimboen, dat de leen- en pachtwet en Matsoeoka's reis naar Europa een nieuwe bijdrage leveren tot een dui delijke uitstippeling der fronten. Er behoeft niet meer aan getwijfeld te worden, dat de verhouding tusschen het EngelschAmerikaansche en het JapanschDuitschItaliaansche kamp ernstiger wordt. Matsoeoka komt naar Berlijn en Rome op een oogenblik, dat de Europeesche on derteekenaars van het driemogend- hedenverdrag zich gereed maken voor den definitieven slag tegen En geland, terwijl de Ver. Staten hun hulp aan Engeland vergrooten. Er is echter nog een andere factor, die niet over het hoofd gezien mag wor den. In het Verre Oosten zijn Thai land en Indo-China toegetreden tot de reorganisatie van Oost-Azië onder Japansche leiding. Ook de reis van Matsoeoka zal een diplomatieke zet blijken te zijn tegen de Angelsaksi sche pogingen tot verhindering dezer reorganisatie. Het spreekt vanzelf, dat Matsoeoka zich op een reis in een tijd, die zoo rijk is aan belangrijke politieke gebeurtenissen, niet zal be perken tot gezelschapsconversatie.' De politiek en diplomatie van Japan zijn ongetwijfeld in een beslissend stadium gekomen. Daarvan moet zich het geheele Japansche volk be wust zijn. Het moet de politiek der Japansche regeering uit alle kracht steunen. CHINEESCHE TROEPEN MET VERNIETIGING GEDREIGD. Tokio, 14 Maart (Domei). De Japansche legerleiding in het zui delijke deel van de provincie Sjansi verklaart, dat 20.000 man Chineesche troepen, behoorende tot het 93e en 15e leger van Tsjoeng- king, onder rechtstreeksche con trole van Tsjang Kai Sjek met ver nietiging bedreigd worden. Deze Chineesche troepen, die uitgezon den zijn om de rijke vlakten in het zuiden van Sjansi te controlee ren, voeren niet alleen strijd tegen de Japanners maar ook tegen de strijdkrachten der Chineesdie com munisten. Zij zijn volkomen gede moraliseerd door de omtrekkende beweging van de Japansche troe pen. De Japansche eenheden be rokkenen den Chineezen op ver scheidene punten zware verliezen. Hevig regens in Japan. (D.N. B.) - De hevige regens, die de laat ste dagen in geheel Japan zijn voor gekomen, hebben in de provincie Yamanasji (midden-Japan) 12 doo- den geëischt. Zoo weiden 22 arbei ders van een electrische centrale, die in een tunnel werkzaamheden ver richtten, door watermassa's, die van den berg komend den tunnel bin nendrongen, verrast. Niettegenstaan de onmiddellijk reddingspogingen in het werk werden gesteld, heeft men slechts 10 der arbeiders levend kun nen bergen. Overstrooming in Irak. (A.N. P.) - Tengevolge van den ongewoon zwaren regenval is de Eufraat sterk' gezwollen, als gevolg waarvan zich in Irak nieuwe overstroomingen heb ben voorgedaan. Een adreskaartje of een catalogus? Wij drukken ALLES. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. 9/»/, 9/s/4 85>/4 851/g 1081/, OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. - van Zaterdag 15 Maart 1941. STAATSLEENINGEN. Vor.k. pim 2 u 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 3—3Neden 3 Ned.-Indië 1937. 3ANK-1NSTELLINCEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2501171/, Koloniale Bank 1 0% Ned. lnd Handelsbank 1181/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 95% Calvé Dellt Cert. 63 Nederl Ford335% Lever Bros1011/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 1&5 IND. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motor» Kennecott Copper. North American Rayon, 2/% Republic Steel 2»S/l6 Standard Brands 57/fl Steel commcl1/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A lava Cultuur. Ned lnd Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. P-tr Phillips Oil 42'/, 27 781 49V,6 341/, •3941/, •2j5 •235 109 ■212 3z% Shell Union J2 9'Vifl 258V3 199 133 150 12,3/4 49/l6 Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 1061/, Java—China Japan lijn 133 Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGE Atchison lopeka Ilinois Central Southern Pai ilic Southern Railw. nion Pacific Can. Pac. 1493/4 141 -.165 165 .d8 178 .226 225 188 188 i. 24 24 9"J8 9% 1Ü3/4 11% 14 14 823/, Ö3 4% 977/U 851/g 1081/, 118 170 119 96-7 63 335 102 186 43 273/4 79 55/s 491/, 35 221/4 23% 5% 62-1/4 402 235 235 109 214 323/« 12 9% 261-21 200 132 f50 124 4%s 108.1/, Voor de vele blijk neming ondervonde overlijden van onz Man, Vader en Groc ARIËN PIJ betuigen wij onzer dank. Uit alle Wed. A. PIJPER—F Oudorp, Maart 1941 Heden overleed, kalm, in het Centr, huis, onze lieve huwd-, Groot- en vader, de Heer DIRK VELTI Wedn. van ELISABETH in den ouderdom 85 jaar. Limmen, A. VAN TIL-V P. VAN TIL. Zd. en Nd. Scherm K. VELTHUIS. N. VELTHUIS— COUWE P. VELTHUIS. E. VELTHUIS— COUWE En Klei: Limmen, 14 Maart De begrafenis hebben Maandag op de Gemeente-Beg te Alkmaar. Verti Centraal Ziekenhuis om 1 uur. Heden overleed ouderdom van 70 j beste Man, Vader, en Grootvader en de Heer NICOLAAS HAAJ 's Gravenhage, 15 M Fultonstraat 78. 'Uit aller naa H. HAASBR( Ml 20 milliard lire voi italiaanschen ooi Rome, 14 Maart (Stefc Staatsblad publiceert een creet, waarbij een bedrag milliard lire ter beschik) het ministerie van oorlo gesteld, ter bestrijding vai ten voortvloeiende uit der AMERIKAANSCH JOU! WEGENS SPIONNA GEARRESTEERD Berlijn, 15 Maart (D.b Amerikaansche journalis' C. Hottelet, vertegenwoor een Amerikaansch niet schap, is hedenochtend dringende verdenking va nage ten gunste van een li.jke mv'rdheid gearrest SINGENDE JUGEN) Cit Het City-theater brengt eerstvolgende dagen weer Jugend, de geschiedenis kleinen moederloozen Toni, moeder zoekten vim tevens de geschiedenis Wiener Sangerknaben, die zang in de heele wereld be geworden. Toni was een zwervertje een kwaden dag door zijn p op straat werd gejaagd terecht kwam bij een arme zeer welmèenenden straati die z(jn geringe verdiensten knaap deelde en zich zeer n echtte. Dat Toni van mi zang hield, was zijn ..vader", Blüml, aanleiding den knaap naar het insti Sangerknaben te gaan en t hem daar geplaatst te krijgf poging succes had. Toni goede leerling, maar wat en jaloersch op de andere die een moeder hadden, zijn groote vereering voo Maria van het instituut, moeder achtte voor alle jon tiet internaat. Zoo groot 1 aanhankelijkheid, dat hij zie schuldigde van diefstal van schilling, toen dat bedrag werd in een afrekening 1 instituut en het scheen, da het had doen verdwijnen. Toni werd toen weggesti weigerde ook aan Blüml te 1 hoe de zaak eigenlijk zat. H weg en zakt door een v bruggetje in den woest br bergstroom, waaruit Blüml weet te redden. Inmiddels raadsel der schillingen opgc als dan het drama van Ton instituut bekend wordt, Maria hem met groote zelfof Het is een verhaal met

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2