KALMEEREND KIJKEN is KOOPEN BU CLOECS 8* STAD EN OMGEVING AGENDA RADIOPROGRAMMA LAATSTE BERICHTEN AMSTERDAMSCHE BEURS EERSTE Bi.AU. Alkmaar, Dinsdag. J. JONKER t. In het Stadsziekenhuis is op 69- jarigen leeftijd overleden de heer J Jonker, die geruimen tijd haven meester onzer gemeente is geweest. Zooals men weet heeft de heer Jonker deel uitgemaakt van de be sturen van vele Alkmaarsche ver- eenigingen. In het bijzonder heeft hij zich geïnteresseerd voor de Bur gerijsclub en nog maar kort geleden is hij bij het gouden feest dezer or ganisatie door het gemeentebestuur en anderen gehuldigd omdat hij vanaf de oprichting deel van het be stuur had uitgemaakt. Niemand kon toen verwachten, dat het overlijden van dezen nog altijd levenslustigen man zoo nabij zou zijn. Kort geleden werd de heer Jonker, terwijl hij op de Laat op zijn fiets reed, door een auto aangereden. Aan de gevolgen daarvan is hij thans overleden. De heer Jonker was door zijn functie van havenmeester, een zeer bekende en algemeen gewaardeerde figuur in de schipperswereld, waar men in het bijzonder met leedwezen van zijn overlijden zal kennis ne men. INVAL BIJ SPIRITUS DRINKERS. De politie heeft een dezer dagen, in samenwerking met de ambtena ren van de accijnzen, een inval ge daan in een particuliere woning, welke werd gebezigd als drinkgele- genheid voor spiritusdrinkers. Gedu rende dezen inval werd geconsta teerd, dat juist een spiritusdrink- partij had plaats gehad. De politie trof aldaar nog vijf mannen aan, die allen min of meer onder den invloed van gebruikten spiritus verkeerden. Tegen den bewoner van de woning, genaamd V. d. W., alsmede tegen een zekeren H., wonende te Zaan dam, van wien de politie bekend was, dat hij regelmatig zijn week geld aldaar in spiritus omzette, wordt proces-verbaal opgemaakt. De aanwezige spiritus is in beslag ge nomen. DE PETROLEUMBONNEN NIET INGELEVERD. Een persoon, die een nieuwe gas- aansluiting kreeg en zijn petroleum- zegels niet op tijd inleverde bij den distributiedienst alhier, kreeg even eens proces-verbaal. ZEEP IN BESLAG GENOMEN. Voorts is het de politie gelukt om 1200 kg huishoudzeep op te sporen en in beslag te nemen, welke hoe veelheid zeep via den z.g. „smokkel handel" in deze gemeente' te koop werd aangeboden tegen den prijs van 3.25 per kg. Deze zeep was af komstig uit een fabriek, gevestigd in de gemeente Wormer en kostte den fabrikant aan grondstoffen en fabricage f 0.30 per kg. Tegen den tusschenpersoon, de beurtschipper die de zeep, welke hem 0.80 per kg kostte, voor i 3.25 van de hand trachtte te doen, alsmede tegen den fabrikant die zelfs geen vergunning had om zeep te fabriceeren, is pro ces-verbaal opgemaakt. FRAUDULEUS SLACHTEN. Dezer dagen kreeg de politie te Alkmaar er de lucht van, dat in de omgeving frauduleus werd geslacht Het onderzoek leidde naar De Rijp, alwaar door de gemeentepolitie en marechaussee, 250 kg ham en spek werd opgespoord en in beslag geno men, afkomstig van frauduleus ge slachte varkens. Proces-verbaal is opgemaakt. LEZING MET LICHTBEELDEN OVER ERFELIJKHEID. Wat ons de wijzen als waarheid verkonden, straks komt een wijzer, die 't wegredeneert. De heer W. F. Dorgeloo, leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, hield Zaterdagavond in „Spoorzicht" te Bergen een populaire lezing over „Erfelijkheid" voor N. V. afd. Bergen en K. J. V. O. te Bergen-Schoorl. Nadat de heer Schuil de aanwe zigen had welkom geheeten en den spreker hartelijk dank had gezegd voor zijn bereidwilligheid om het ontwikkelingswerk van de vereeni- gingen te steunen, gaf de heer Dorgeloo zijn hoorders door woord en beeld eenig idee van het hoogst interessante onderwerp „Erfelijk heid", een onderwerp, dat in dezen tijd een groote rel speelt. Komen vrienden en kennissen een jonge spruit bewonderen, dan is 't al gauw: „de baby heeft de oogen van moe der", of ,,'t is net vaders kin" en als hij lastig is „dan heeft hij dat van zyn vader" enz. Niet alleen bij den mensch, ook in de planten- en dierenwereld treft men overal verandering, overal variabiliteit. Allereerst werden op het witte doek vertoond een paar exemplaren van 't Zonneroosje (Helianthemum), in ons land voorkomende op de Wad deneilanden en in Zuid-Limburg. Wordt deze plant overgebracht naar 't hooggebergte, waar 't licht zeer intensief is, dan vertoont zij een andere Labitus: weinig blad en grootere bloemen. Bonnier nam proeven met de paardebloem door die te scheuren en over te brengen van hoogvlakte naar laagvlakte, wat 't uiterlijk deed veranderen. Omge keerd kreeg hij de oude plant terug. Al deze niet blijvende veranderingen, veroorzaakt door uitwendige om- tandigheden, brengt men onder in de groep „modificaties". Als sterk voorbeeld werd nog aan gehaald de Polygonum amphibium, die groote gladde bladeren heeft op moerassige plekken en, even hooger staande, smal en behaard blad draagt. Van de Erophila Verna werden exemplaren vertoond, die zeer in uiterlijk verschilden, terwijl de le vensomstandigheden volkomen gelijk waren. Bij uitzaaiing bleken de vormen constant. Is 't mogelijk, dat tijdelijke afwijkingen later blijvend worden? Met andere woorden: zijn modificaties toch erfelijk? De strijd hierover is nog niet uit gestreden: de Neo-Lamarekianen beantwoorden de vraag bevesti gend. Zoo naderde spreker tot den grooten Augustyner monnik Gregor Mendel, die reeds in 1866 belang rijke proeven deed met erwtensoor ten, die hij kunstmatig bestoof en natuurwetten ontdekte, die om- DE INKOMSTEN. EN DE LOONBELASTING. Verschillende aangeslagenen in de loonbelasting ervoeren tot hun schrik, dat zij dezer dagen van den entvanger der directe belastingen een gewone waarschuwing ontvin gen, waarbij hun werd medege- eeeld, dat zij het verschuldigde, na het uitreiken van het aanslagbiljet, in vijf gelijke termijnen moeten be talen, waarbij dus geen rekening wordt gehouden met de voorwaar den van ontheffing wegens hun betalingen op grond van de met Januari ingevoerde loonbelasting. Op grond van de publicaties meenden zij, dat zij het verschul digde van 1 Mei 1940 tot 1 Januari 1941 in acht termijnen, na de uit reiking van het biljet, mochten voldoen. Ons bereikte zelfs de mededee- ling. dat de ontvanger zich op het standpunt stelde, dat hij met de publicaties niets te maken had en zonder meer zich hield aan de wet op de invordering. Ons leek deze bewering te absurd, waarom wij ons tot den ontvanger, den heer Vermeulen, om inlichtingen hebben gewend. Deze stelde voorop, dat de publi caties ook voor hem wel degelijk de richtlijnen zijn, omdat hij ze ook ais voorschriften ontvangt. Wanneer van de aangeslagenen bij den inspecteur geen werknemers verklaringen zijn ingekomen, dan blijft tegenover deze aangeslagenen de wet op de invordering volkomen van kracht en is de aangeslagene verplicht, na de uitreiking van het aanslagbiljet, het verschuldigde in vijf termijnen te voldoen. In verband met de inwerkingtre ding van de loonbelasting zijn in de maanden Jahuari en Februari geen waarschuwingen uitgereikt. In Maa:t is daarmede begonnen en zijn er sindsdien aan he. loket vele klachten gekomen, voor al van rijksambtenaren en gepen- sjonneerden. Zij hadden hun werk- r.emersverklaring wel ingezonden, maar zij waren verplicht deze in te zenden bij een instantie in den Haag, die ze te laat aar. den in specteur der directe belastingen te Alkmaar zond. Thank zijn deze verklaringen echter binnen ge komen, zoodat ook voor hen het geval is opgelost en ook zij hun aanslag in acht termijnen mogen voldoen. Zooals men weet bevat de werk nemersverklaring een verzoek aan den inspecteur om een gedeeltelijke ontheffing van den aanslag in de belasting naar het inkomen over het belastingjaar 1940/1941, op grond van artikel 42 van het Besluit op de Loonbelasting 1940. De aangeslagenen, die in de loon belasting vallen, dienen af te wachten of deze ontheffing door den inspecteur verleend wordt. Wie zijn biljet in Juni heeft ge kregen en in de loonbelasting is aangeslagen, kan, wanneer zijn in komen geheel uit loon verkregen wordt, volstaan met de betaling van 2/3 van zijn aanslag. Wanneer van den aangeslagene de werkgeversverklaring nog niet bij den inspecteur is binnen ge komen in dit opzicht zijn er altijd nog nalatigen dan is de ontvanger verplicht tot de gewone vervolging over te gaan. De nalatigen zullen dus verstan dig doen alsnog met spoed hun ver klaringen in te zenden. Aangezien van velen de werk nemersverklaring door een nalatig heid in den Haag niet tijdig bij den inspecteur te Alkmaar was inge komen waardoor deze den ontvan ger niet op de hoogte kon stellen, mag verwacht worden, dat zij van het kwartje, dat een waarschuwing ':ost, worden vrijgesteld, tenzij zij juk overigens nalatig waren. Bioscopen. Harmonie-theater, 7 uur, hoofd nummer De Postmeester (rom dram,); hoofdrollen Heinrich George en Hilda Krahl. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag. half 3, matinee Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Twee van den Zuid-Express (sens.), hoofdrollen Trude Berliner en Otto Wernicke. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7 uur, hoofdnummer Singende Jugend (film van de Wie ner Sangerknaben). Toegang vooi eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee Victoria-theater, 7 uur, hoofd nummer Rosen in Tirol (rom.), hoofdrollen Martha Harell, Johan Heesters, Hans Moser, Theo Lingen en Leo Slezak. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 5, matinee Dinsdag 18 Maart. 7.30 uur, Volkszang in De Unie. Donderdag 20 Maart. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, "optreden dr. J. B. van Amerongen voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. streeks 1900 opnieuw werden ge vonden door prof. Hugo de Vries, Correns en Tschermak. Verschillende interessante proe ven werden op het doek vertoond. Uit kruising van de roode en de witte Mirabilis Jalapa kwamen rose bloemen voort. Uit deze eerste generatie (onderling bestoven) ont stonden als tweede generatie roode, rose en witte bloemen in de ver houding van 1:2:1. Bij kruising van zwarte en witte Andalusiers kreeg men als tus- schenvrom blauwe kippen en in de tweede generatie weer zw., bl. en witte in verhouding 1:2:1. Met meer voorbeelden (zwarte en wite muizen, gladharige zwarte en ruwharige witte Guineesche big getjes) werden de wetten van Men del verder geïllustreerd. Het was de Amerikaansche onderzoeker Morgan, wien het gelukte dieper tot het wezen der -erfelijkheid door te dringen. Deze ontdekte in de celkernen zoogenaamde chromoso men, de dragers van de erfelijke eigenschappen. De aanwezige kregen een stel chromosomen te zien van de bana- nenvlieg. Hugo de Vries, beroemd om zijn mutatife-theorie, zag afwij kingen bij de Teunisbloem (Oeno thera Lamarekiana). De plotse linge variaties bestonden in reus achtige bladeren en wat bleek? In elke kern van deze Oemothera gigas was een dubbel aantal chromoso men aanwezig. Na nog veschillende voorbeelden de revue te hebben laten passee- ren, wees spr. er op, dat men thans spreekt van modificaties, die niet erfelijk zijn, van bastaardeeringen van mutaties, welke laatste twee erfelijk zijn en waarbij inwendig iets is veranderd. Hebben al deze onderzoekingen v/aarde voor de praktijk? aldus spr. Zeer zeker: men lette bijv. op de zoo ontstaan zijnde Wilhelmina- tarwe, op een nieuwe soort suiker riet in Indië, enz., enz. Of wij uit de waarheid omtrent het wezen der erfelijkheid te weten zullen komen? „Wat ons de wijzen als waarheid verkonden. Straks komt (mis schien) een wijzer, die het wegre deneert" heeft de Genestet al ge zegd. De heer Schuil was de tolk van allen, toen hij den heer Dorgeloo hartelijk dank zegde voor zijn bui tengewoon interessante lezing. VALSCHE OPGAVE VOOR DE BRANDSTOFFEN. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, aan wien door het onjuist invullen van zijn formulieren als pensionhouder, 24 eenheden vaste brandstoffen meer waren afgegeven, dan waarop hij recht had. DIRECTIE ZUIDERZEEWERKEN KOMT EN EDAM. De Prov. Noordh. Crt. weet te melden, dat te Edam door het Rijk is aangekocht de voormalige pastorie der herv. kerk, laatst bewoond ge weest door ds. Klein. In dit pand zal worden gevestigd het kantoor voor de Zuiderzeewerken, terwijl het tevens als dienstwoning zal worden ingericht. Een en ander houdt verband met de werkzaamheden, die spoedig zul len worden begonnen, voor de droogmaking van den Zuidwestpol der. De plannen hiertoe zullen nog nader worden uitgewerkt doch waar schijnlijk zullen aan zee eenige keten worden geslagen voor verblijf van vele arbeiders. HAMSTERWET OVERTREDEN. De opsporingsambtenaren van den crisis-controledienst te Purmerend zijn in samenwerking met de mare chaussee er in geslaagd, een groote partij goederen in beslag te nemen. Bij den landbouwer N. G. aan de" Jisperweg in den Beemster werd tit hand gelegd op 32 zakken capucij ners, een partij zaaitarwe en een fiinke hoeveelheid tarwemeel, sa men veel meer dan het voor eiger gebruik en uitzaai benoodigde. Alles werd naar Midden-Beemster overge bracht en opgeslagen in het oude spuithuis. De marechaussee heeft in deze zaak reeds verschillende ar restaties verricht. CONCERT TE SCHAGERBRUG. In de zaal van het „Zijper Veer huis" te Schagerbrug werd Zondag voor een talrijk publiek een concert gegeven door het Zijper salon-orkest, directeur de heer Nico Snel te Alk maar. Het zeer afwisselende programma A'erd op schitterende wijze uitge voerd. Men kan respect hebben voor het door den heer Nico Snel en zijn „volgelingen" bereikte peil. Een bijzonder succes was het optreden van de dames M. BuisGrin en A. BlaauboerJonk en de heeren G. Blaauboer en J. Meijer, die een fan tasie brachten over „Die Lustige Witwe". Het duo Kroon zorgde voor twee Westfriesche voordrachten. Cok dit optreden werd zeer gewaar deerd. Bij diverse nummers verzorgde de heer Jan Meijer op uitstekende wijze de zang. BERGEN. Het postkantoor gaat aan het rijk over. - Na langdurige onderhande lingen zal het Post-, Telegraaf- en Teelfoorikantoor door de gemeente aan het rijk worden overgedragen. In 1908 werd dit postkantoor naar plannen van dr. Berlage gebouwd. De bouwkosten hadden 22000 be dragen. Het rijk betaalde een huur vn f 1200. In den loop der jaren werd de daarvoor aangegane geld- leening afgelost. Naar wij vernemen, wordt het rijk thans voor f 18100 kooper en ligt het in de bedoeling het kantoor uit te breiden. De koop prijs, die bedongen werd, kan niet hoog genoemd worden, maar blijk baar heeft het gemeentebestuur het gewenscht geoordeeld om het rijk in deze terwille te zijn, om daardoor te bespoedigen, dat er voor het publiek een betere toestand komt. Zoolang men in hoogste instantie van den dienst zich op het standpunt blijft stellen, dat het beschikbare personeel afhankelijk is van het aan tal te verrichte handelingen, zal men in het winterseizoen wel met de bediening van het eene loket blijven opgescheept, met 't gevolg, dat men herhaaldelijk in een rij kan wachten alvorens men geholpen wordt. In Den Haag behoort men nu eindelijk eens tot het inzicht te komen, dat men zonder uitbreiding het perso neel niet onnoodig met allerlei ver richtingen kan belasten. HEERHUGOWAARD. Feest winkeliersvereeniging. Zaterdag werd door de Neutrale winkeliers-, nering- en vakvereeni- ging een feestavond aangeboden aan de klanten welke vóór Mei van het vorige jaar trouw de bonnen en zegels hadden gespaard, welke toen- öertijd werden uitgegeven. Precies op tijd kon de voorzitter een stampvolle zaal welkom heeten, waarna optrad Larette, de beroemde goochelaar. In de pauze werd gratis consump tie met een gebakje aangeboden. Na de pauze trad het gezelschap André Carrell op. Onbedaarlijk is er gelachen om de humoristische ge deelten, terwijl de meer ernstige met volle aandacht werden beluisterd. Het muzikale gedeelte, dat werd verzorgd door J. Cornelissen en P de Vries, was prima in orde, terwijl de pianobegeleiding absoluut af was. KOEDIJK. Boerenleenbank. - Zaterdag hield de boerenleenbank haar 36ste j a arvergadering. Medegedeeld werd, dat de rente van spaargelden is bepaald op 2% en voor voorschotten vanaf 1 April op 4.2 plus de verschuldigde zegels, welke voorheen door de bank werden betaald. De rekening werd na een op merking van den heer S. Visser goedgekeurd op een eindcijfer van 246.918,24. De balans gaf een eindcijfer aan van f 176.841,27, waarvan in het reservefonds 18.432,63 en een winst van 161,77. Het jaarverslag gaf aan, dat het ledental in 1940 met 1 vooruit ging en op 1 Jan. 1941 was 134. Het aan tal uitstaande voorschotten ging terug van 122 tot 114, dat der loo- pende rekeninghouders van 11 tot 10. Het getal spaarders steeg van 252 tot 257. De heeren K. de Waal en P. J. Lammerschaag werden resp. her kozen in het bestuur en den R. v. T„ de heeren P. de Geus en P. J. Lam merschaag werden herkozen ais plaatsvervangende bestuursleden. Op voorstel van het bestuur werd wegens meerdere werkzaamheden het salaris van den kassier van 700 op 800 gebracht. Bij de rondvraag vestigde de heer W. Butter de aandacht op de veran derde omstandigheden voor de bank, nu de landprijzen op een vast niveau zijn gebracht, zoodat, nu voor de leden van de bank, wier bedrijf over belast is, ook de prij2en der pro- ciucten worden berekend naar de vastgestelde landprijzen, zij nimmer op normale wijze aan hun verplichtin gen kunnen voldoen. Spr. stelde WOENSDAG. HILVERSUM I 414,4 M. (Nederi progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gr.pL 8.30 ANP- ber. 8.45 Gr.pl. 10.40 Omroeporkest en gr.pl. 12.Esmeralda. 12.25 Eerst raet dan baet. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Rococo-octet en grpl. 1.45 Piano voordracht. 2.10 Voor de vrouw. 2.20 Gr.pl. 2.30 Cabaretprogr. 3.30 Orgel- speL 4.Uitz. voorbereid door de Christ. Radio-Stichting: Bijbellezing 4.20 Gr.pl. 4.30 Vraaguurtje voor de kinderen. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Technische eau serie voor de Binnenschippers. 5.45 Jonge Acht en solist. 6.15 De Ram blers. 6.42 Almanak. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.Vragen van den dag ANP. 7.15 Volkszang met orgelbegeleiding. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8— ANP-ber. 8.15 Gr pl. (8.30—8.45 Ber. Eng.) 9.40 Uitz., voorbereid door de Crist. Radio-Stichting: Dagsluiting. 9.45 Eng. ber. ANP. 10.— ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (Nederi. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Grpl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gf.pl. 8.30 ANP- ber. 8.45 Gr.pl. 10.Uitz. voorbereid door het Viijz.-Drot. Kerkcomite; Morgenwijdir-g 10.20 Ensemble Jon- ny Kroon. (11.11.20 Deel.) 12. Ber. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Amus.-orkest en gr.pl. 2.15 Utr. Sted. orkest. (3. 3.20 Voor do vrouw). 4.Gr.pl. 4.20 Ensemble „Molto Cantabile". 5.-— Uitz. voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité" Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.10 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Esme ralda en solisten. 6.Gr.pl. 6.15 Zang en orgel. 6.45 Act. rep. of gr.pL 7.Brabantsch praatje ANP. 7.15 Zang en piano. 7.40 Studiepraatje in het schildersatelier, causerie. 8. ANP-ber. en sluiting. tukCONS I voor 1,0 *®nuwen, versterkend 1 "oor hel lichaam, opwekkend 2.30 I «oor den geest zóó werkt voor dat het bestuur hieromtrent een adres zou richten tot den direc teur-generaal van den landbouw, op dat deze zaak langs wettelijken weg zal worden geregeld, daar ook de bank mettertijd hier moeilijkheden van zou ondervinden. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur dit in overweging zou ne men. Op voorstel van het bestuur wer den ten slotte een 7-tal leden wegens vertrek naar elders van de ledenlijst afgevoerd. LIMMEN. Aanbieding gedenkplaat. - Namens den gemeenteraad van Leusden zal de burgemeester dier gemeente, vergezeld van den secretaris, a.s. Woensdag als blijk van erkente lijkheid voor de genoten gastvrij heid tijdens de evacuatie in Mei 1940 een gedenkplaat, komen aan bieden. Ongecorrigeerd. BENOEMINGEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het be- zettte Nederlandsche gebied heeft op grond van zijn verordening nr. 3/40 betreffende de uitoefening v'an de regeeringsbevoegdheden in Nederland den burgen ester der gemeente Assen, mr. J. Bothenius Lohman, eervol ontslag verleend en gepensionneerd. Tot zijn opvolger is benoemd de tegenwoordige burge meester van de gemeente Roden, mr. H. W. Bloemers. De rijkscommissaris voor het be- zettte Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn ver ordening nr. 3/40 betreffende de uitoefening van de regeeringsbe voegdheden in Nederland mevrouw H. A. van RielSmeenge te Assen eervol van haar functie van school- inspectrice in de inspectie Assen pntheven en gepensionneerd. In haar plaats benoemde de rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied krachtens artikel 3 van zijn vierde verordening nr. 108/40 betreffende bijzondere maatregelen op administratief-rechtelijk gebied den hoofdonderwijzer F. K. E. Veld. te den Andel, tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie As- SECRETARIS-GENERAAL VAN JUSTITIE AFGETREDEN. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn veror dening nr. 3/40 betreffende de uit oefening van de regeeringsbevoegd heden in Nederland in samenhang met artikel 99 van de ambtenaren wet den secretaris-generaal van het departement van justitie mr. J. C. Tenkink op zijn verzoek met ingang van 18 Maart eervol uit zijn functie ontheven en gepensionneerd. De zaken van het departement worden voorloopig waargenomen door den raadsadviseur mr. I. P. Hooykaas. STABSCHEF LUTZE TE 'S-GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. verneemt, ver toeft Stabschef Lutze op het oogen slik te 's-Gravenhage, voor een be zoek van enkele dagen aan den rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart. DE AMERIKAANSCHE WAPENING. Washington, 18 Maart (D.N.B.) President Roosevelt heeft de votee ring van een aanvullend bedrag van 1.533.000.000 dollar voor leger en vloot goedgekeurd. In dit bedrag zijn onder meer begrepen de kosten van uitbreiding der vlootbases op C-oeam en Samoa en een bedrag var. 44 millioen voor de versterking dei vliegtuigeskaders en verschillende andere werkzaamheden in de zóne van het Panama-kanaal. PLAN VOOR VOEDSEL- LEVERANTIES AAN FRANKRIJK. Washington, 18 Maart (D.N.B.) De Fransche ambassadeur, Haye, heeft gisteren een onderhoud gehad met presidènt Roosevelt. Na afloop daar van verklaarde hij, dat er maatrege len worden genomen voor het zen den van levensmiddelen naar het niet bezette. Frankrijk. Waarschijn lijk zal het Roode Kruis daarmede weldra beginnen. Men heeft een plan, doch dit is nog niet definitief. Frankrijk is bereid een volledige controle toe te passen bij de aan komst der levensmiddelen, het los sen en de distributie. Jersey City, 18 Maart (D.N.B.) Maandag is het Amerikaansche s.s. Exmouth met een lading van het Roode Kruis voor het onbezette Frankrijk vertrokken. Het schip heeft gecondenseerde melk, melk poeder, door het Roode Kruis ver vaardigde kleedingstukken, insuline, vitaminepreparaten en geneesmidde len aan boord. De Engelschen had den daarentegen geweigerd, 300 ton havermoutvlokken en griesmeel door te laten. De lading heeft een waarde van 1.250.000 dollar. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, - van Dinsdag 18 Maart 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 96% 4 Nederland 1940 11 94% 33)4 Nederi 84% 3 Ned.-lndië 1937. 84% BANK-INSTELL1NGEN Amsterd. Bank .109% Handel Mij. Cert. v. 250119% Koloniale Bank. .171% Ned. Ind. Handelsbank 119% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 95% CaTvé Delft Cert. .61 Nederi. Ford335% Lever Bros 1033/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit ]S9 IND. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper 43 27% 79% 3% 49% 343/, North American Rayon223/, 236/8 Ö2'/s Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH, H. V. A lava Cultuur. Ned. Ind Suiker Unie Verg. Vorstenlanden JETROLEUM. Kon. P.tr.i Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn lavaChina—Japan lijn 140% Kon Ned Stoomboot 143% Scheepvaart Unie 168 TABAKKEN. Deli Batavia .179% 1 )ude Deli229% Senembah186 AMER SPOORWEGEN. ■407 ■237 •242 112% ■217 32% 12 93/4 263 209 ■131 •1521/, •125% 4"/j6 108 Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. 'Inion Pacific Can Pac 23% 9% 10% 14 S3'/|n l'/s plm 2 u 97 94% 84%/j6 85 109% 119% 171 119 337 103 189 42 273/, 79% 5% 49% 34% 22 23% 6V„ 61% 402 238 240 112 214% 323/, I 2 9% 262 204 133 152 125 4% 107 140 143 166 176 22E%. 181 23 9% 10% 14 „3% 4% VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 18 MAART. Schrift, en tel. transacties. Valuta's: New York 1.88 3/16 1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brus sel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90; Zurich 13.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34: New-York 1.86)4—1.901/4; Brussel .50 08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zurich 43.5943.75.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2