>EN, imakerij N~ Denken wij hieraan Tuinzaadbesluit 1941. 400000 girorekening houders. Duurtoeslag vaste kern L. B. D. m. e oude AAAR. 2606. ging naar tv Fabreani Ze had haar den wegrij- :ie juist den straat inko- uw doch- parkeeren. ol, het zal ren". Intus- le generaals- Laag vet op den. „Zoo", )uw ziet er TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 MAART 1941. probeerde was donker :p. Maar het a zou niet sn, dat ze as. De dood s een feit. Joachim was id geweest, n niet meer n. r, inderdaad, als een oude i, met dub- Iooien onder nu voorbij, et overheen, •lemaal ge- geleden de die in die on geweest iet meer. 25e 1. De rest ituut wel in vervolgd). OP IIET XERXES-TERREIN TE ROTTERDAM werd Zondag de voetbalwedstrijd XerxesV.S.V. gespeeld (17). Door deze overwinning werd V.S.V. kampioen. Tijdens een aanval op het V.S.V.-doel. Keeper Michel sluipt achter den bal aan. (Polygoon) TIJDENS DE ZONDAG IN HET JAARBEURS-RESTAURANT te Utrecht ge houden jaarlijiksche algemeene vergadering van de Nedeirlandsche Athletiek Unie werd de Sauer-beker ditmaal uitgerekt aan onze bekende athlete Fanny Koen. Uit handen van den voorzitter G. E. v. d. Werff Jr. ontvangt Fann-y Koen deni beker. Van links naar rechts: G. E. v. d. Werff Jr., J. B. Wisseling, A. Töonen en W. Wirtz. Voor de tafel Fanny Koen (Polygoon) Winterhulp Nederland schrijft: Wat weten de meesten onder ons eigenlijk af van het leven, dat door de armsten onder ons volk geleid wordt? Om nu nog maar niet te spreken van diegenen, welke nog in iets betere omstandigheden verkeeren, de z.g. kleine middenstand. Terwijl hier, zij het met veel zorg en moeite, de eindjes nog wel aan elkaar geknoopt kunnen worden, heeft bij de eerstgenoemde catego rie menschen, uit wier leven 't laat ste greintje zonneschijn volkomen verdwenen is, de dagelijks terug- keerende ellenide zulke diepe won den geslagen, dat deze menschen, volkomen willoos, zich andere, betere mogelijkheden niet meer kunnen voorstellen. Het is voor velen onzer, laten wij elkaar recht in de oogen zien, niet prettig, om van aangezicht tot aan gezicht met deze menschen te moe- ,ten staan. Wij zullen ons dan min of meer onbehaaglijk gaan voelen. We zien dat liever niet wij voelen ons veilig binnen onze ver trouwde muren met onze eigen kleine zorgen en denken lieyer niet aan, spreken nog minder over hen, die het minder goed „getroffen" hebben. Maar voor hen, menschen op wier gezicht geen vreugde meer te lezen is, die we dagelijks kunnen zien, als we maar wilden, is meestal weinig ruimte gereserveerd in ons dagelijksch denken. Maar wij zijn mede verantwoordelijk voor deze menschen, u en ik, wij allemaal. Is het daarom niet diep beschamend voor ons volk, het Nederlandsche volk, dat men een collectant een voudig voorbij wandelt, en na deze „onaangename onderbreking" zich weer zalig verdiept in het eigen egoïstisch wereldje? Men vergete een ding niet. Ook nu vraagt een landgenoot om uw daadwerkelijke hulp. Onlangs hadden wij het voor recht, in verschillende gemeenten persoonlijk te kunnen spreken met vele Nederlanders, die door de Winterhulp-actie geholpen werden. Van de vele gezinnen, die om hulp vroegen, willen wij hier enkele ge vallen noemen. We drukken de deur open, die klemt en beklimmen de trap. Een traplooper is niet aanwezig. Boven gekomen, vinden wij een nog jongen man in een oude versleten crapaud zitten. De vrouw hangt het weinige waschgoed rondom de kachel, die al sinds dagen met sprokkelhout wordt gestookt. „Werkt u niet?" „Nee mijnheer, rheumatiek. Ik krijg wel steun, maar ja Wij bellen aan. Een kleine jongen opent de deur. „Is vader thuis?" „Ja mijnheer, ik zal hem even roepen." „Komt u binnen, heeren", wordt er boven aan de trap geroepen. Even later zitten we in een kleine kamer, de deur van het aangren zende kabinet staat open, we - zien een kleine schoenmakerswerkplaats. „Ja mijnheer, elke week moet ik een zeker aantal paren schoenen afleveren aan Maatschappelijk Hulpbetoon, anders is er niets, hè". Het interieur getuigt van netheid en ijver. Maar ja, de boel is versle ten en dan valt heit nit mee, om er iets van te maken. ,,U. heeft toch een gift gehad van de Winterhulp, niet?" „Ja mijnheer, eri dat vond ik 's morgens zoo maar in de bus lig gen. Ik kan u wet vertellen, dat mijn vrouw eerst heeft zitten hui len, later hebben we van vreugde door de kamer gedanst". Dus u ziet, hoe welkom het hier was. Ons volgend bezoek gold een oud vrouwtje. Ze was niet thuis. Later op den middag bij haar terugkomst was ze genegen, ons even te woord te staan. „Ja mijnheer, ik was niet thuis hè. Maar ik werk ook nog". ,,U werkt nog? Op uw leeftijd?" „Mijnheer, ik krijg 3.in de week, en als u bedenkt, dat hier nog 1.25 voor de huur af gaat, dan begrijpt u, dat ik zoo'n extra centje best gebruiken kan. I'k ben nu 73 jaar oud en ik lioop nog vele jaren mee te kunnen. Ook hier greep de Winterhulp in. En zoo zijn er nog zoo veel ge vallen. Dit kan zoo niet langer voortgaan. Helpt mede, deze menschen wat meer levensvreugde te geven, opdat zij zich met onze hulp kunnen ont trekken aan den greep van de armoede. Dan zult ook gij, die steeds afzij dig bleef, naast alle anderen, die reeds bereidwillig offerden, de vol doening smaken, het uwe te hebben bijgedragen voor de totstandkoming van een krachtig Nederlandsch volk. Zoadtelen alleen met vergunning. Ben gisteren in de Staatscourant verschenen besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, dat een verdere uitwerking is van hetgeen reeds op dit gebied bestond, stelt regelen vast ten aanzien van het telen, het verhandelen en afleveren, het vervoer en den export van tuin zaden. De hoofdtrekken van deze teelt regeling zijn: 1. De teelt van tuinzaden is ver boden, tenzij met schriftelijke ver gunning van de centrale; 2. de vergunning wordt gesplitst in een vergunning voor: a. tuinzaden, b. sluitkool, spinazie, radijs en tuinkerszaad, en c. peulvruchten; 3. teeltvergunning wordt verleend aan eiken teler, die in een of meer der jaren 1937, 1938 en 1939 'tuin zaden teelde, terwijl de grootte van de oppervlakten, welke hij met elk der onder 2. genoemde groepen mag betelen, gelijk is aan de oppervlakte, welke hij met de even bedoelde groepen gewassen beteelde, in dat jaar van de genoemde drie jaren, waarin hij de grootste oppervlakte met tuinzaden beteelde. De handel in tuinzaden waar onder te verstaan in- en wederver koop is slechts toegestaan aan hen, die als zoodanig bij de Neder landsche groenten- en fruitcentrale z:n aangesloten. De afzet door telers van eigen geteelde tuinzaden is slechts geoorloofd indien zulks ge schiedt aan handelaren in tuinzaden, tenzij de teler'tevens zelf aange slotene is. Voorts gelden bepaalde voorschrif ten voor het vervoeren of doen ver voeren van tuinzaden. Voor zoover niet over andere papieren beschikt wordt,, moet het vervoer gedekt wor den door een vervoerbewijs, door of namens de centrale afgegeven. De uitvoer van tuinzaden is slechts aan „aangeslotenen" geoorloofd. AANSLAG OP ZIJN HOSPITA. De politie te Hilversum werd Zon dag ter' assistentie geroepen in een woning aan de Waldecklaan, waar een vrouw met een mes was gesto ken. De recherche trof er een 62- jarigen oud-musicus, V., die in een vlaag van drift zijn hospita met een aardappelmesje verschillende malen had gestoken, waardoor zij bloeden de wonden aan hoofd en armen had opgeloopen. Een in. de omgeving wo nend arts verleende de eerste hulp. De dader is ingesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Tijdens duisternis verdronken. - Gisteravond is te Rotterdam de 76- jarige F. F. Oudemans door de duis ternis misleid in het water bij de Lange Elfbrug geloopen en verdron ken. LUCHTWAPENBEZOEK AAN EEN ONDERZEEBOOTEN-STEUN PUNT. Officieren van het Luchtwapen, die een onderzeebooten steunpunt 'bezoeken-, laten zich door hun kameraden inlichten over de inrichting van hun boot. (Hoffmann) Snelle groei vai» het bedrijf. Door den postcheque- en girodienst werd gisteren, 17 Maart in den loop van den dag de 400.000ste rekening geopend. Houder van deze rekening is de heer P. M. de Nij.s te Hoorn, wjens aanvrage om toetreding als rekeninghouder de vierde honderdduizend heeft volge- maakt. In een bedrijf als dat van den postcheque- en girodienst zij-n groote getallen een heel gewoon en dagelijks voorkomend verschijnsel. Het. getal 400.000 zou dan ook op zich zelf beschouwd geen al te grooten indruk behoeven te maken. Het krijgt echter meer beteekenis wanneer er bij in aanmerking wordt genomen, dat Nederland volgens de thans bekende cijfers verhoudingsgewijze meer deelne mers aan het postgiroverkeer telt dan, behalve één enkele uitzonde ring, alle andere landen, waar een dergelijk verkeer bestaat. Ook die landen, waar het postgiroverkeer van ouderen datu-m is, heeft het in dit opzicht derhalve voorbij ge streefd. Dat de hierin tot uitdrukking komende groei een zeer snelle is geweest, blijkt hieruit, datwan 1918, toen de dienst werd opgericht, tot 1923 de eerste 100.000 rekeningen werden ingeschreven, in 1932 de 2'00.0'0'0-ste, in 1937 de 300.000ste en -thans, in 1941, reeds de 400.000-iste" rekening werd bereikt. Opmerkelijk is, dat het tempo, waarin deze groei zich heeft vol trokken, steeds grooter is geworden. Dit verschijnsel zet zich, 'ondanks de ong'unst der tijden, ook nu nog voort, zoodat bijvoorbeeld in 1940 meer rekeningen werden geopend dan in aenig voorgaand jaar het geval was. GROOTE BOERDERIJBRAND IN UITHUIZEN. Gisteravond is een felle brand uit gebroken in de kapitale boerderij van den heer J. Bieleveld, staahde in den polder onder Uithuizen. De brandweer van Uithuizen en Uit- huizermeden is uitgerukt om het vuur te bestrijden. De brand was zoo fel, dat de geheele boerderij in vlammen opging. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat wederom 32 slagers we gens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch af komstig van frauduleuze slachtin gen, voor geruimen tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee en vleescli door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen hen is proces-vei'baal opge maakt. Volgens een circulaire van hel departement van binnenlandsche zaken is de voor de rijksambtenaren getroffen regeling inzake de toeken ning van een tijdelijken toelage van 6 ook van toepassing op het per soneel, behoorende tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. Hierbij moet er op worden gelet, dat het totaal aan inkomsten uit overheidsfuncties in aanmerking moet worden genomen, zoodat bii cumulatie voor rijks- en/of gemeen- tebetrekkingen, waardoor de limiet van 1900 wordt overschreden, da toelage niet mag worden toege kend. Verder moet voor personen, die in den overheidsdienst uitslui tend een nevenfunctie vervullen, de aan deze nevenfunctie verbonden wedde naar evenredig heid worden omgerekend, teneinde te bepalen, of deze al dan« niet be neden 1900 blijft. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn ge treden op 1 December 1940. Aan' de personen, die op dien da tum in dienst waren, kan dus van dat tijdstip af een duurtetoeslag worden uitbetaald, terwijl aan de personen, die op later tijdstip in functie zijn gekomen, de duurtetoe slag van den datum van indiensttre ding af kan worden uitgekeerd. Thans wordt nog oïiderzocht, of het personeel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbescher mingsdienst, valt onder de werking van de ziektewet, de kinderbijslag wet en eventueele andere sociale wetten. SCHERP OPTREDEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Over het geheele land zijn de op sporingsambtenaren den strijd tegen de prijsopdrijving en den sluikhan del begonnen, zooals vele overtre ders van de prijsvoorschriften tot hun schade hebben ondervonden. Dat behalve de groote steden ook do kleine plaatsen en het platteland niet aan de aandacht van de inspec tie voor de prijsbeheersching ont snapten, blijkt uit de volgende be knopte opsomming, die bij wijze van voorbeeld aan de lange reeks var. veroordeelingen werd ontleend: Een kruidenier te Nieuwer-Amstel mei 350 boete. Een handeaar in turf te Peperga met 100 boete. Een groen tehandelaar te Rijnsburg met 150 boete. Een schoenwinkel te 's-Gra- venhage met 4.000 boete. Een rij wielhandelaar te Eindhoven met f 50 boete. Een bakker te Vlijmen met 750 boete, met publicatie van de tuchtbeschikkmg. Een bouwkundige te Heemstede werd, als directeur van een naamlooze vennootschap, welke huizen exploiteert, getraft met een boete van. f 200, omdat in é4n geval de huur van een woning met 0.25 per week was verhoogd. Een wo- ningbureauhouder te Hilversum zaï voor een overeenkomstig feit een boete van. 50 moeten betalen. OP KLEIN ZWITSERLAND in den Haaig werd Zondag de be langrijke dameshockeywedstirijd gespeeld om het Westelijk kam pioenschap tusschen H.H.Y.C. en Bloemendqal (B.D.H.C.) De H.H.Y.C. -dames, die het kampioenschap wonnen en met bloemen gehuldigd werden, keeren verheugd naar de kleedtent terug. Schimrnelpennlingh technischen dienst was de fout aan de bovenleiding in den loop van den avond hersteld en voor zoover er toen nog reizigers waren, nam het treinverkeer zijn normalen loop. N. B. B. NEEMT NIEUW GEBOUW IN GEBRUIK. Opening nieuwe gebouw van den Nederlandschen Bioscoopbond. Gistermiddag is het nieuwe ge bouw van den Nederlandschen Bioscoopbond, waarvan de zetel thans uit Amsterdam naar 's-Gravenhage is overgeplaatst,' geopend. De secretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten, dr. T, Goedewaagen, verrichtte de ope ning. Voorts waren o.m. aanwezig de heer H. M. van Triet, voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop bond, de heeren Oberregierungsrat H. Hushahn, dr. Zimmer, filmrefe rent gij het rijkscommissariaat, ir. W. L. Z. van de Vegte, voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, mr. P. M. C. J, Hamer, hoofdcommissaris van poli tie en C. C. Walraven, plaatsver vangend: hoofdcommissaris en de hoofden van de onderafdeelingen van het dept. van volksvoorlichting en kunsten. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten hield de openingsrede. Hij gaf eeni beschouwing over de ontwikkeling van het filmwezen en de houding van de overheid ten op zichte daarvan. Na den heer Goede waagen was het woord aan den heer van Triet, den voorzitter van den Ned. bioscoopbond, die ver klaarde, dat het de taak van den bond was voort te bouwen op wat bereikt werd en zich in te schakelen in de nieuwe Europee- sche ordening. VAN DIEFSTAL AFKOMSTIGE OLIE GEKOCHT. Terzake van neling van groote hoeveelheden dieselolie is tegen een Utrechtschen grossier in levens middelen procesverbaal opgemaakt. De man had op zijn aanvraag geen toewijzing gekregen voor dieselolie en kon nu zijn auto niet gebruiken voor het vervoeren van zijn levens middelen. Eenigen tijd geleden kocht hij van een heler uit Amster dam duizenden liters van diefstal afkomstige dieselolie. In een afge legen schuur in de gemeente Houten sloeg hij de vaten olie op. Zaterdag kwam de politie dezen voorraad, die nog 10.900 liter bedroeg, in be slag nemen. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat de grossier deze olie had gekocht voor niet minder dan 52 cent pef liter. In normalen tijd schommelt de prijs van dieselolie tusschen vier en zes cent. Na ver hoor en procesverbaal is de man op vrije voeten gesteld. OPNIEUW TREINSTORING ROND UTRECHT. Ten tweeden male binnen het verloop van enkele dagen is een ernstig defect aan het net van de bovenleiding aan het centraal sta tion te Utrecht oorzaak geweest van een groote stagnatie in het treinverkeer. Tengevolge van een draadbreuk aan de bovenleiding aan de z.-zijde van 't station moest gisteren, evenals Zaterdag 't geval was, om de fout op - te sporen, het geheele net rond Utrecht stroom loos worden gemaakt. Hierdoor kod den om kwart over vijf de speciale jaarbeurstreinen en vrijwel alle an dere treinen het station niet verla ten, terwijl de binnenloopende trei nen niet verder kwamen dan op enkele kilometers van het station Utrecht. Voor honderden reizigers, die de jaarbeurs hadden bezocht, beteekende deze stagnatie een groote handicap, omdat zij, die naar afgelegen deelen van het land wil den vertrekken, hun aansluitingen te Amsterdam, den Bosch en Amers foort misten en dus niet meer naar huis konden terugkeeren. Met man en macht trok de technische ploeg van de Nederlandsche spoorwegen er op uit om het euvel te verhel pen, doch hiermede waren enkele uren gemoeid. Het treinverkeer naar Amsterdam kon eenerzijds over Hilversum wor den geleid, anderzijds verlieten de eiectrische treinen, door locomotie ven getrokken, het station en reden naar Nieuwersluis, waar het net weer onder stroom stond. Naar den Haag en den Bosch werd, voor zoo ver mogelijk, de dienst onderhou den door Diesel- en stoomtreinen en zoo konden bijvoorbeeld de reizi gers naar het zuiden en het westen nog voor zeven uur wegkomen, doch vele anderen waren genood zaakt in Utrecht door te brengen. Door het urenlange onversaagde werken vn de hulpcolonne van den Glimlachte. Pas getrouw paar; Ja Jan, 's nachts zie ik er een beetje anders uit dan gewoon, mrtar hier heb je zoo lang een foto van mr

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5