PAM BIJ DE MAANAPEN AKKERÏJE De rijksmiddelen in Februari. Neemh De Nederlandsche arbeiders in Duitschlanc STILïj^NO. 9' DASHIELL HAMMETT 57 u Win 2 DENKEN JULLIE DAT JE ZULKE KN4PPE BANDIETEN BENT? HET ZAL JE NIET LUKKEN IN DEZE DAGEN EEN STOOMBOOT TE PLUNDERENI JE ZULT HIER EEN HEEL TIJDJE BLLIVEN. MENEER DEXTER. ALS WIJ IETS KUNNEN DOEN TER VER AANGENAMING. ZEG HET DAN Verhoogde opbrengst. Aan. het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Fe bruari van dit jaar wordt het vol gende ontleend: De directe belastingen. Het zuiver bedrag der kohieren voor deze belastingen bedroeg op 28 Februari 65.537.764,19 of bij na 16.664.000 meer dan het vorig jaar. Hier bracht de grondbelasting 4.307.776,44 op of 2.318.997,31 meer; da ink. belasting 32.525.186,14 of 999.353,63 meer; de vermogens belasting 6.424.992,01 of 218.713,19 minder; de verdedigingsbelasting 3.032.418,79 of 410.573 minder; de opcenten op de gemeentefondsbelas ting 10.903.702,39 of 4.631.156,29 meer en de nieuwe winstbelasting 8.343.688,42. De overige middelen. Bedroeg de opbrengst der „overige middelen" in Februari 1940 34.746.055, thans is deze 44.841.916 of ruim 10 millioen hooger. Hierbij dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat het vorig jaar nog onder deze groep middelen voorkwam de dividend- en tantième' belasting, waarvoor de maandelijk- sche raming op 2 1/4 millioen was gesteld, doch toen in Februari ruim 1 millioen gulden opbracht, welk bedrag in het bovenvermelde totaal niet is begrepen. Verder komen thans twee nieuwe belastingen in het staatje voor en wel de loonbelasting, welke in Februari 7.742.318 heeft opgebracht en de waardevermeerderingsbelasting, wel ker opbrengst ad 21.181 echter geen invloed op de totaalopbrengst heeft, Over de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst van deze belastinggroep 89.429.982 te genover 76.602,225 het vorig jaar. Slechts drie middelen toonden een daling tot een totaalbedrag van ruim 15 millioen en wel de rechten op den invoer, het statistiekrecht en de couponbelasting. Alleen de daling van de rechten op den invoer be droeg over deze twee maanden reeds ruim 14% millioen. Het meest ge stegen is de opbrengst van den ac cijns op tabak en wel met ruim 6,4 millioen. Daarop volgen de omzet belasting met ruim 5 millioen, de accijns op het gedistilleerd met 2,6 millioen, de rechten van successie van overgang bij overlijden en van schenking met 13/4 millioen, de accijns op suiker met ruim 1 millioen en de accijns op bier met bijna millioen. VERGOEDINGSPRESTATIES VOOR NIET-MILITAIRE DEUTSCHE ORGANEN. In een circulaire van het depar tement van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen wordt me degedeeld, dat in afwachting van de in het vooruitzicht gestelde re geling voor de vergoeding voor le veringen of verrichtingen ten be hoeve van organen van het Duit- sche rijk, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, de rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft beslist, dat alle tot 1 April 1941 nog openstaan de rekeningen voor prestaties ten behoeve van organen van het Duitsche burgerlijk bestuur ten spoedigste door de burgemeesters tegen quitantie aan de rechtheb benden dienen te worden betaald. De restitutie der aldus voorge schoten bedragen zal door het de partement aan de gemeente plaats vinden. Ten aanzien van vergoedingen voor leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duit sche weermacht behooren, en wel ke na 1 April 1941 hebben plaats gevonden, zal nog een nadere re geling volgen. KOSTELOOZE BEWIJZEN VAN GOED GEDRAG. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat bewijzen van goed gedrag, welke moeten worden overgelegd door hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen arbeids dienst kosteloos worden verstrekt. Dit besluist wordt geacht in wer king te zijn getreden op 15 Febr. 1941. Ten onrechte betaalde bedra gen kunnen worden teruggevor derd. TOETREDING WERKLOOZEN BIJ HET N.V.V. De N.V.V.-persdienst meldt: Door den commissaris van het N.V.V. zijn maatregelen getroffen waardoor werkloozen en arbeiders, werkzaam bij de werkverruiming, kunnen toetreden tot de bij het N.V.V. behoorende vakorganisatie. Door hen behoeft slechts een verlaagde bondscontributie betaald te worden van 10 a 13 cent. Tegelijk met de toetreding tot de organisatie, worden zij lid van de werkloozenkas. Het gevolg hier van is, dat deze arbeiders onmid dellijk alle voordeelen krijgen, die het lidmaatschap van een door de overheid gesubsidieerde kas mee brengt, dus 50 cent meer steun- of werkverruimingsloon per week. Daarnaast beginnen him rechten op werkloozenkas-uitkeering te loopen, met dien verstande, dat de voorgeschreven wachtweken en werkweken in acht moeten worden genomen. De contributie voor het kaslidmaatschap is als volgt ge regeld: 1. de werklooze, die steun krach tens een steunregeling geniet en de arbeider, werkzaam bij de werkverruiming, moeten de kasbijdrage betalen, welke ge middeld 30 cent per week be draagt, maar afhankelijk is van het beroep en de inkom sten. Werkloozen, die geen steun- of kasuitkeering, geen loon of geen vergoeding genieten, kun nen vrijstelling verkrijgen van het betalen der kasbijdrage. Samenvattend komt de regeling dus hierop neer: werkloozen, die steun genieten en arbeiders in de werkverruiming, betalen rond 10 cent bondscontributie plus gemid deld 30 cent kasbijdrage, waar tegenover staat, dat zij 50 cent steun- of werkverruimingsloon meer per week ontvangen. Werk loozen, die geenerlei inkomsten ge nieten, behoeven slechts de 10 cent bondscontributie te betalen. Door deze maatregelen worden de werk loozen niet langer van de vakbe weging uitgesloten. Zij krijgen, waarop zij recht hebben: het als volwaardige Nederlandsche arbeids krachten deelnemen aan den op bouw van het sociale leven. 2. VERVOERVERBOD HOOI EN STROO. In een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij tot wijziging van 'n inleveringsbesluit 1941 hooi en stroo wordt een vervoerverbod van stroo afgekondigd met bepaling, dat dit verbod niet geldt in de door de N. I. C. A. aan te wijzen gevallen, alsmede indien en voor zoover het vervoer gedekt is door een geleide- biljet. VERKOOPEN EN AFLEVERING ELECTRISCHE ARTIKELEN. Alleen met vergunning geoorloofd. Krachtens een bekendmaking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart in de Nederlandsche Staatscourant van 17 Maart 1941, is het verboden, zonder een daartoe verkregen schriftelijke vergunning van de sectie electrotechnische in dustrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën, een aantal in die bekendmaking genoemde elec trotechnische artikelen, hetzij in het binnenland, hetzij naar het buiten land, te verkoopen of af te leveren tevens is het verboden, een aantal andere in die bekendmaking ge noemde electrotechnische artikelen naar het' buitenland te verkoopen of af te leveren; Het eerstbedoelde verbod heeft o.m. betrekking op electromo- toren, generatoren, aanzetappa- raten, transformatoren, schakel inrichtingen, verwarmingstoe stellen, stofzuigers, accumula toren, enz. Het verbod geldt niet voor bij genoemde sectie ingeschreven installateurs, die niet tevens 'uit anderen hoofde bij deze sectie zijn ingeschreven en deze artikelen uitslui tend en detail verkoopen. Aan de bij de sectie ingeschreven, daarvoor in aanmerking komende ondernemingen zijn inmiddels alge- rneene vergunningen tot het ver koopen en afleveren van een deel dezer artikelen onder bepaalde voor waarden verstrekt. De ondernemin gen, welke nog geen algemeene ver gunning mochten hebben ontvan gen en meenen daarvoor in aanmer king te komen, zullen goed doen deze terstond bij de sectie aan te vragen. Het verbod tot verkoopen en. afler veren naar het buitenland heeft o.m. betrekking op stalen meterborden meterkappen en ophanginrichtingen voor kilowattuur-meters, isoleerende buis in speciale uitvoering en diverse verlichtingsartikelen. Voor den volledigen tekst van be doelde bekendmaking, met de gede tailleerde opsomming der betrokken artikelen, worden belanghebbenden verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant van 17 Maart 1941. De sectie electrotechnische indus trie van het rijksbureau voor ver werkende industrieën is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 78b te 's-Gra- venhage. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. Uit Greverbicht (Limburg) wordt aan de Telg', gemeld, dat daar een kievitsei is gevonden door den kommies bij de douane K. Bakker aldaar. Waarschijnlijk is dit het .eerste geraapte kievitsei. 183. Met vereende krachten slepen de apen hun gevan gene naar him verblijfplaats. Pam wil om hulp roepen, maar het geluid op de maan plant zich slechts enkele meters voort, zodat dit ook niet baat. 184. Zijn ademhaling gaat steeds moeilijker en hij ziet geen kans, om bij zijn zuurstoftabletten te komen. Het ziet er niet erg gunstig uit voor onzen jongen avon turier. LEVENSMIDDELEN IN BESLAG GENOMEN. Eenige crisisambtenaren hebben, in samenwerking met politie en marechaussee, een inval gedaan in een groote villa aan de Laarder straat te Huizen. Hier bleek eet. groote voorraad koffie, thee, kaas en andere levensmiddelen, alsmede vele textielwaren te zijn opgeslagen. Tientallen pakken werden in beslag genomen en in twee vrachtauto's weggevoerd. De villabewoner zal er wel meer van hooren. DE DIEF MET DE „THEE" OP DE KOFFIE. Gisternacht heeft een dief, aange trokken door den voorraad thee in de étalage, ingebroken in het filiaal van de firma Bensdorp in de Hee renstraat te Bussum. Hij wist zich toegang te verschaffen tot den win kel door een tuimelraam en eigende zich 16 pakjes thee uit de étalage toe. De dief kwam echter met. de thee op de koffie, want thuisgeko men bleek het étalagethee te zijn en in plaats van thee zaagsel te bevat ten. Diefstal van broodbonnen. - De politie te Amersfoort heeft den bioodventer D. aangehouden, die er van verdacht' werd ten nadeele van zijn patroon een groot aantal brooa- bonnen te hebben, ontvreemd. De man legde een volledige bekentenis af. Proces-verbaal is opgemaakt, waarna hij. weer op vrije voeten is gesteld. Smokkelvleesch in beslag ge nomen. - Maandagavond troffen rijksveldwachters aan den Ooftvliet- weg te Leidschendam zekeren H. van der M. uit Leidschendam aan, die een geladen bakfiets bestuurde. Het bleek, dat de inhoud bestond uit een heel, clandestien geslacht varken. Tegen van der M. werd proces-ver baal opgemaakt. Het vleesch werd in beslag genomen. Handel in kaas. - Krachtens een beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij kunnen „kaashandelaren met vergunning" onderling kaas, met uitzondering van Limburgsche en Hervesche kaas, ver koopen en afleveren zonder inleve ring van toewijzingen. Vrouw verdronken. - Zondag avond is te Volendam de weduwe Tol tengevolge van de duisternis te water geraakt. Zij werd spoedig op het droge gebracht, doch is gister avond aan de gevolgen van dit on geluk overleden. Onder de goede zorgen van het Duitsche Arbeidsfront. (Van onzen Haagschen correspondent.) Meer dan honderdduizend Neder landsche arbeiders werken thans in Duitschland. Wij zijn dankbaar, dat deze landgenooten, die hier tot ledig gang waren gedoemd, op deze wijze met eigen handen voor zich en hun gezin er zijn minstens 50.000 ge huwden onder hen een eerlijk en zelfs een vrij royaal stuk brood kun nen verdienen. Maar toch zal iedere goede vaderlander niet zonder een zeker beschamend en smartelijk me degevoel kunnen denken aan deze volksgenooten, voor wie het eigen land geen plaats had, zoodat zij wel gedwongen waren, in den vreemde hun heil te zoeken. En ieder onzer zal vurig hopen, dat ook deze men schen in de toekomst him krachten zullen kunnen en mogen wijden aan den arbeid in en voor het eigen land Deze overwegingen verhinderen echter geenszins, dat wij bewonde ring en dankbaarheid hebben voor de wijze, waarop men in Duitschland aan onze daar werkende landgenoo ten tegemoet kofnt, om hen zooveel mogelijk te vrijwaren tegen het ver lammende gevoel, alléén te staan in een vreemd land en onder menschen, wier taal zij meestal niet verstaan Juist dezer c'ngen mochten wij hieromtrent verheugende en gerust stellende mededeelingen ontvangen. Zoodra een Nederlandsche arbei der zich tot werken in Duitschland heeft verbonden en de reis naar zijn nieuwe bestemming aanvaardt, staat hij onder de hoede en zorg van het Duitsche Arbeidsfront, de machtige organisatie van dr. Robert Ley. Die zorg begint reeds althans wanneer hij met 'n groot gezamenlijk trans port reist in den trein, bij het overschrijden van de grens, in den vorm van een warmen maaltijd, die hem aan het grensstation door het Arbeidsfront wordt aangeboden. En straks, eenmaal aangekomen in de plaats van bestemming, vindt hij ook daar de mannen van het Ar beidsfront, die op alle manieren voor hem, zijn zorgen en zijn belan gen, klaar staan. Hierover heeft ons de leider van het Nederlandsche bureau van het Amt fiir Arbeitseinsatz" van het Duitsche Arbeidsfront een en ander verteld. De taak van het D.A.F. Het Duitsche Arbeidsfront heeft sedert 1934 de zorg voor de belan gen der Duitsche arbeiders op zich genomen. Dank zij vele groote werken, wel ke in den loop der jaren in Duitsch land werden uitgevoerd, en waarbij tallooze arbeiders uit verschillende deelen van het Rijk, vaak ver van hun familie, in kampen bijeen moe ten wonen, b.v. de Rijksautowe gen en de Westrwall had deze or ganisatie, toen zij onlangs mede werd belast met de verzorging der vele duizenden buitenlandsehe ar beiders, reeds groote ervaring opge daan met dergelijke massale tewerk stellingen. Ten gerieve dezer buiten landsehe arbeiders werd opgericht het „Amt für Arbeitseinsatz", met vertakkingen in alle landen van Europa, uitgezonderd Spanje. De Ne derlandsche vertakking van dit bu reau, gevestigd aan den Koninginne gracht 31 te den Haag, heeft speciaal de verzorging van de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders voor haar rekening. Haar leider, de heer Haas, bemoeit zich niet met ar beidsbemiddeling; dat is een zaak van het Rijksministerie van Arbeid Zijn zorg gaat slechts uit naar den mensch en diens belangen: moeilijk heden bij loonoverdracht, de rege ling van het betalen van allerlei verplichte bijdragen, de zorg reinheid en orde in de kampen, geestelijke en medische verzorging, bijstand in sociale en andere moei lijkheden, de kwestie van het door brengen van den vrijen tijd, enz. Om dit alles zoo effectief moge lijk te doen zijn, heeft de heer Haas een organisatie van Nederlandsche vertrouwensmannen onder de in Duitschland werkende Nederland sche arbeiders opgebouwd, welke thans bijna geheel voltooid is. In elk kamp gelijk bekend zijn de bui tenlandsehe arbeiders, ook de Ne derlandsche, meerendeels in groote kampen ondergebracht, waarbij zoo veel mogelijk landgenooten bij land genooten worden ingedeeld staat naast den Duitschen kampleider, die voor deze functie een speciale oplei ding bij het Arbeidsfront krijgt, een Nederlandsche onderkampleider. Deze onderkampleider is de vertrou wensman van zijn landgenooten; met hem kunnen zij in hun eigen taal hun moeilijkheden bespreken; bij hem kunnen zij hun klachten uiten. Bij de keuze der onderkampleiders wordt uitsluitend gelet op hun ge schiktheid en betrouwbaarheid; hun politieke overtuiging doet niets ter zake; er zijn dan ook zoowel Unie- menschen als N.S.B.-ers en politiek- kleurloozen onder hen. Van door slaggevende beteekenis is, dat de tot onderkampleider gekozene een goede Nederlander is, een voorbeeld en een waar kameraad voor zijn volksgenooten, wier zorgen hij weet te verwerken en mee te dragen en wier belangen en klachten hij met de boven hem gestelden kan bespre ken. In verband met dit laatste is het een vereischte, dat de onderkamp leider de Duitsche taal machtig is. Groepsgewijze zijn deze onder kampleiders weer verantwoording schuldig aan een anderen Nederlan der, die de controle heeft over een aantal kampen in een bepaalde streek. Deze laatste Nederlandsche vertrouwensmannen staan op - hun beurt dan weer onder een te Berlijn zetelenden Nederlander, aan wien in hoogste instantie de verzorging van alle Nederlandsche arbeiders in ge heel Duitschland is toevertrouwd en die in dit opzicht verantwoording heeft af te leggen tegenover het bo vengenoem'de Haagsche bureau van het Duitsche Arbeidsfront, waar dus alle draden samenkomen en tot het welk de ih Nederland verblijvende verwanten van den in Duitschland werkenden arbeider zich met alle vragen en moeilijkheden in vertrou wen kunnen wenden. Het leven in het kamp. Ook in de kampen er zijn 25 tot 30 kampen, waarin uitsluitend Ne derlanders zijn ondergebracht wordt zooveel mogelijk getracht, den arbeiders het gemis van eigen huis en haard te vergoeden. Er lig gen Nederlandsche tijdschriften ter lezing; er is een bibliotheek met Ne derlandsche boeken, die gratis wor den uitgeleend; een overvloed van allerlei sportmateriaal staat ter be schikking; er worden kamp-sport- feesten en zelfs internationale wed strijden georganiseerd; men kan verschillende cursussen volgen of „knutselen", enz., enz. In den arbeidstijd moet echter worden gewerkt! Volgens mededee lingen van den heer Haas zijn er nog altijd Hollanders, die dit niet wil len begrijpen en bij voorkeur de ge makkelijkste baantjes opzoeken! Er wordt nog wel eens geklaagd over de voeding, vooral als er niets anders is om op te „kankeren". Ook hierin is men echter zooveel moge lijk tegemoet gekomen, b.v. door in de kampen, die uitsluitend door Ne derlandsche arbeiders worden be volkt, Hollandsche koks aan te stel len. En toen het heette, dat onze landgenooten. het Duitsche brood niet verdragen konden, werden maatregelen genomen om voor hen voortaan brood van Nederlandsche samenstelling te bakken. Maar toen dit brood, na vier weken, kwam, wenschten de arbeiders maar bij het Duitsche brood te blijven Ook in de medische verzorging is uitstekend voorzien. Elk kamp heeft afzonderlijke ziekenkamers; een dokter is aan het kamp verbonden; in groote kampen zijn Röntgen-ap- paraten aanwezig; aan tandverzor- ging wordt ruime aandacht besteed, enz. In godsdienstig opzicht wordt geen enkele belemmering in den weg gelegd. De Ioonkwestie. De buitenlandsehe arbeider kan, evenals zijn Duitsche collega, vrij beschikken over zijn vrijen tijd (mits hij op tijd aan tafel is!) en over zijn verdiende loon. Velen heb ben met de firma, bij welke zij wer ken, een afspraak gemaakt, dat we kelijks een bepaald deel van hun verdiensten meestal 60 pet. of een vast bedrag bv. 30 mark regelrecht naar hun vrouw in het moederland wordt gezonden. Er zijn echter ook anderen, die hiervoor zelf willen zorgen. Aanvankelijk gaat dit meestal goed, doch het gebeurt he laas maar al te vaak, dat moeder de vrouw geleidelijk minder ontvangt en tenslotte soms zelfs heelemaal niets meer van manlief hoort of ziet. Het Arbeidsfront trekt echter ook het gezin van den in Duitschland werkenden Nederlander binnen den kring van zijn belangstelling en zorg, zoodat thans een regeling in de maak is, volgens welke de bedrijfs leider van de betrokken firma het recht zal krijgen (eventueel op aan wijzing van den heer Haas), 60 pet. van het loon van een arbeider aan diens vrouw te zenden, indien de man zelf in dezen in zijn plichten tekortschiet. Zoo behartigt het Arbeidsfront op alle manieren de belangen van den buitenlandschen arbeider-als-mensch in stoffelijk en in geestelijk opzicht. Als tegenprestatie wordt slechts ver langd: reinheid, discipline en werk lust. Met name voor de Hollanders, die „vrijheid" nog wel eens verwar ren met individualisme en egoïsme aldus werd ons te kennen gege ven is de discipline wel eens moeilijk. Maar in een „gezin" van en paar duizend menschen is zij toch onontbeerlijk! Het werk van het Arbeidsfront maakt het mogelijk, dat wij onze landgenooten tenslotte toch met een gerust hart over de grens laten gaan, om bij onze buren te vinden, wat wij hun op dit oogenblik niet geven kunnen: een loonende positie in het groote maatschappelijk leven. GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND HA. HA HA!

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6