Nieuwe regeling van het brandweer wezen. Groote bontdiefstal te Den Haag opgehelderd. 1700 gulden aan thee gestolen. RADIOPROGRAMMA Glimlachje. TWEEDE ELAD. Het A.N.P. meldt o.m.: Het nieuwe verordeningenblad geeft een nieuwe ordening van het brandweerwezen in Nederland. Deze nieuwe regeling is tot stand gekomen op initiatief van den bevelhebber der veilig heidspolitie in samenwerking met den secr.-generaal van het departement van binnenland- sche zaken en wordt door laatstgenoemde uitgevaardigd. Toelichting. Van bevoegde wijze wordt ter toe lichting op de nieuwe verordening opgemerkt, dat wettelijke voor schriften inzake het brandweerwe zen gedurende langen tijd in Neder land niet bestonden, den burgemees ters was slechts voorgeschreven om een brandweer in te richten en naar behoefte te regelen. Staatstoezicht bestond niet, ook geen centrale lei ding. Voorts heeft de Nederlandsche brandweervereniging, die als lan delijke organisatie de taak had, gun- stigen invloed te oefenen, niet slechts niets tot verbetering gedaan, doch gedeeltelijk zelfs belemmerend ge werkt; haar actie leidde er o.a.- toe, dat het Nederlandsche brandweer- wezen een zeer chaotisch beeld ver toonde en niettegenstaande alle geestdrift, vooral bij de vrijwillige brandweer, en vei-spreidde uitne mende pogingen-, het' brandweerwe zen niet aan de eischen voldeed. Dat desniettegenstaande vooral bij de talrijke luchtaanvallen sommige brandweren zich voortreffelijk weer den, is aan de groote beroepsliefde en geestdrift der brandweerlieden te danken. Maar het gebrek aan staats toezicht en een straffe organisatie, het ontbreken van voorschriften over de opleiding der commandan ten en de organisatie der brand weer, heeft o.a. hét slechte gevolg gehad, dat bijvoorbeeld in een groote havenstad als Rotterdamde brandweerorganisatie van dien aard is, als ze elders slechts in kleine dor pen bestaat. Daar komt nog bij, dat waar vele. gemeenten tal van ge huchten en een zeer groot getal ver spreide hoeven tellen, een vrij ster ke decentralisatie ontstond, die de taak nog moeilijker maakte. De thans 1 gegeven verordening brengt een totaal nieuwe regeling. De organisatie en het toezicht worden in handen gelegd van een hoofdinspecteur voor de brandweer bij het departement van binnenland- sche zaken; als zoodanig werd reeds de heer P. L. van Boven benoemd. Zijn vaste plaatsvervanger alsmede leider der technische afdeeling werd de inspecteur van den staf W. E. Eg- gink. Onder den hoofdinspecteur staan vijf districtsinspecteurs. In district II, Noordholland en Utrecht, is districtsinspecteur de heer W. A. Couzy te Haarlem. De hoofdinspecteur heeft zijn ze tel te den Haag. Uitvoeringsbepalingen. De secretaris-generaal van bin- nenlandsche zaken vaardigt op voorstel van den hoofdinspecteur re gelingen tot uitvoering der verorde ning uit op de volgende gebieden: over de organisatie van de brand weer, waarbij onderscheiden zal worden tusschen beroepsbrandweer vrijwillige brandweer, verplichte ge meentebrandweer, verplichte brand weer en bedrijfsbrandweer; over gelijke uniformeering, bezoldiging en indeeling der rangen; over de aanvulling der beroepsbrandweer en de .wijze van werving der overige brandweerlieden; over de gelijkvor mige opleiding der brandweerlieden en de inrichting van de brandweer- school; over de gelijkvormige uitrusting met materiaal, alsook de invoering van een gelijkvormigen alarmdienst; én over de gelijkvor migheid van voorschriften inzake voorkomen van brand, Beroepsbrandweer komt er in alle steden boven de 100.000 in woners. De beroepsbrandweer en da brandweerschool te Amsterdam staan onmiddellijk onder den hoofd inspecteur. De burgemeester is de politioneela brandweerautoriteit. Hij heeft de taak om met alle hulpmiddelen der politie brandgevaar af te weren en zorg te dragen voor den goeden toe stand van het materiaal; hij ont vangt daartoe regelen van d^n se cretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken. Hij kan o.m. personeel der gemeente onder bepaalde condities tot dienst bij de vrijwillige brandweer ver plichten. De gemeente verzorgt de aanschaffing en het onderhoud van het materiaal en andere hulpmidde len. Bij bedrijfsbrandweren is dit de taak der bedrijven zelve. Grondslag voor de nieuwe rege ling is, de gedachte, dat branden en andSre catastrophen slechts dan met goed gevolg bestreden kunnen wor den, als met name onder straffe doorvoering van een centrale orga nisatie, een geschoolde leiding aan wezig is, klaarheid over de bevoegd heden bestaat, en de wil om mede te werken met practische ervaring ge paard gaat. NIEUWE HAVENS IN AMSTERDAM-W. Op 26 Februari is verschenen een voordracht van het toenmalige col lege van B. en W. van Amsterdam, waarin werd gevraagd een crediet van 4.400.000 om opnieuw een ge deelte in de havens West te doen uitvoeren. De regeeringscommissaris voor Amsterdam heeft thans besloten het in de bedoelde voordracht bedoelde te doen uitvoeren en 'tevens dat daarvoor het gewenschte bedrag van 4.400.000 zal worden beschikbaar gesteld. VOORJAAR OP HET LAND. Alom is rnen aan den arbeid om de gronden klaar te maken voor het zaaien of pooten van landbouwproducten. De moderne en oude tijd in actie. Een forsch span landbouwpaarden trekt de eg door den bodem en mechanisch worden de zaaivoren getrokken. (Polygoon) Vier arrestaties. Twee rechercheurs van de Haag- sche politie zijn er Woensdag jl. in geslaagd een bontdiefstal tot klaar heid te brengen, welke in den nacht van 14 op 15 Maart door middel van inbraak was gepleegd in de etalages van de N.V. Ambassade in de Hoogstraat te Den Haag. De in brekers hadden bontmantels en vossen gestolen voor een gezamen lijke waarde van zes tot zeven duizend gulden. In genoemden nacht hebben de inbrekers, welke later bleken te zijn den 34-jarigen koopman C. K. en de 23-jarige koopman A. H. van V., een ruit gesneden uit een étalag ein de hal van de N.V. Am bassade en hebben zich vervolgens in de étalage lèten zakken. Zes bontmantels en verschillende vos sen er waren bontmantels onder van 1'5'00 en vossen van 500 waren de buit van de dieven, die hoewel de etalages van de straat af zichtbaar zijn, ongestoord hun werk hebben kunnen verrichten. Boven dien hebben zij zieh nog imitatie sieraden toegeëigend. De benadeelde firma deed den volgenden dag onmiddellijk aan gifte bij de politie, die al spoedig ook inlichtingen ontving van andere zijdie, zoodat zij een ver moeden koesterde, wie eventueel de daders zouden kunnen zijn. Twee rechercheurs die de zaak ter oplossing kregen gingen over tot het schaduwen van eenige be paalde personen. Gewacht werd met ingrijpen, totdat de heeren het bont zouden verkoopen. Dinsdag gingen twee van hen naar Rotter dam en daar werd inderdaad on derhandeld over den verkoop van het bont. Woensdagmiddag werd er weer een bijeenkomst gehouden van vier personen in een café in de binnen stad en toen bemerkten de postee- rende rechercheurs dat een van de mannen, die steeds geschaduwd werd, het café verliet en in de richting van het Kollandsehe Spoor station ging. Een der rechercheurs volgde hem onmiddellijk en zag. dat deze hier een taxi aanriep en wegreed. De rechercheur volgde Als liefde verandert in haat In een café aan den Zuidwal te Haag is Woensdagavond een echt paar slaags geraakt, dat wo^jjt aan het Groenewegje, aldaar. De echtgenoote takelde haar man op doeltreffende wijze toe, want deze, de 36-jarige V., moest later met een. bloedende hoofdwonde en een steekwond in den rug door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal worden vervoerd, waar hij is opgenomen. De. 35-jarige lieftallige wederhelft, die blijkbaar bij de operatie van een mes gebruik heeft gemaakt, is door de politie, wegens zware mishande ling, m hechtenis genomen. De toestand van den echtgenoot is redelijk. Vijf arrestaties. Dezer dagen werd te Utrecht een hoeveelheid van ruim 140 kg thee uit een winkel van de Gruyter ge stolen. Het onvermoeide opsporingswerk van de recherche werd beloond door (Je arrestatie van vijf personen die bij dezen diefstal betrokken zijn. EeTst werden de twee daders; een 27-jarige chauffeur en een 28-jarige fabrieksarbeider aangehouden, waar na twee handlangers en de heler ge arresteerd werden. Er kwam aan het licht, dat de da ders, die den weg in den winkel goed kenden, zich toegang hadden verschaft aan de achterzijde van de zaak. Nadat zij een hoeveelheid thee hadden weggenomen, stelden zij zich eenigen tijd verdekt op. Een passeerenden aapjeskoetsier, ver zochten zij hen te vervoeren naar y de woning van een hunner. De mee genomen hoeveelheid thee vertegen woordigde een waarde van 1700. hem eveneens in een taxi en het ging nu naar het café terug, het welk de man zooeven had verlaten. Twee andere mannen en een vrouw namen eveneens in de taxi plaats en nu reed de auto naar de Bier straat. De taxi, nu met de twee 'rechercheurs er in, er achter aan. Hier stapte C. K. uit en begaf zich naar een logement op de Bierkade, waar hij even later weer uit kwam met een grooten koffer. De recher cheurs 'gaven den chauffeur van hun taxi nu opdracht dwars voor de andere auto te rijden, hetgeen gebeurde, waarop de beide recher cheurs er uit sprongen met de re volver in de vuist. Het viertal werd gearresteerd en de rechercheurs overtuigden zich of inderdaad het gestolen bont zich in den koffer bevond. Vervolgens ging het loo pend naar het bureau aan de Prin sestraat. In de Wagenstraat wei gerde een der gearresteerden even wel verder te loopen en daarop werd het gezelschap een café bin nengebracht en om assistentie ge beld. De overbrenging naar het bureau was toen spoedig gebeurd. Naast de reeds genoemde inbre kers bleken nog te zijn aangehou den de 23-jarige koopman S. S. en de 2'7-jarige juffrouw D. R.; C. K. is een goede bekende van de politie en is al meermalen veroordeeld voor inbraken en diefstallen. De 23-jarige S. S. had niet aan de in braak kunnen deelnemen, daar hij juist op den dag. waarop was afge sproken de inbraak te plegen, voor een ander feit door de politie was gearresteerd en drie dagen was vastgehouden. Mej. D. R. zal even eens wegens medeplichtigheid en heling worden vervolgd, daar de koffer met het gestolen bont op haar kamer had gestaan en zij verder van de zaak eveneens op de hoogte was. v De imitatie-sieraden zijn nog niet gevonden en de dieven beweren deze in het water van de Bierkade te hebben geworpen. Het onderzoek in deze zaak, welke dank zij -het doortastende optreden van beide rechercheurs binnen vijf dagen kon worden op gelost, wordt nog voortgezet. De dieven begaven zich dienzelfden avond naar een café in de buurt, waar zij een afspraak hadden ge maakt 'met een theehandelaar, die de voorraad van hen kocht. Deze handelaar had op zijn beurt een handlanger die er voor zorgde, dat de thee clandestien aan den - man werd gebracht. Zijn klanten kochten de thee voor een hoogen prijs én na tuurlijk zonder bon. De aapjeskoet sier werd voor het vervoeren van de thee telkenmale ingeschakeld. Toen de politie de lucht van deze zaak kreeg en hier en daar huiszoe kingen verrichtte, namen de dieven de wijk naar den Haag, doch hun vertrek naar de Residentie was slechts uitstel- van executie, want binnen vier-en-twintig uur had de Utrechtsche recherche, in samen werking met de Haagsche politie, de vijf mannen te pakken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat meer arrestaties zullen volgen. Het grootste deel van de hoeveel heid thee is achterhaald. DE EERSTE AARDBEIEN GEVEILD. Een wel zeer vroege lentebode kon men gistermorgen aantreffen op de Zutphensche groente-, bloemen- en fruitveiling. Daar waren nl. door den heer H. J. Termaat, tuinbaas van Nederlandsch Mettray, de eerste aardbeien aangevoerd. TRAMWAGEN CONTRA VRACHTAUTO. Gistermiddag is op de Laan van Eikenduinen en de Vlierboomstraat te den Haag een ernstige aanrijding gebeurd tusschen een tramwagen van lijn 20 en een vrachtauto, welke bestuurd werd door den 39-jarigen J. E. De chauffeur kreeg zware in wendige kneuzingen. Twee mede- pasagiers werden lichter gewond, evenals de trambestuurder. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk te wijten aan de onoplet tendheid van den autobestuurder. MR. J. B. BOMANS OVERLEDEN. Zooals reeds werd gemeld is gis ternacht overleden mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noordhol land. De heer Bomans werd in 18-85 te Amsterdam geboren. Na zijn oplei ding op het gymnasium te Rolduc ging hij aanvankelijk in den handel. Hij aanvaardde een functie bij de Kon. Nederlandsche Petroleum Mij. Later studeerde hij te Leiden rechts wetenschappen en promoveerde in 1913, waarna hij zich als advocaat en procureur in Haarlem vestigde. In 1915 werd hij lid van den ge meenteraad aldaar en een jaar later lid der Tweede Kamer voor de r.k. Staatsspartij. .Ook werd hij gekozen tot lid van de provinciale staten van Noordhol land. In 1917 werd hij wethouder van bedrijven en later wethouder van financien van Haarlem. In 1923 werd hij tot lid van Ged. Staten van NoordhollanR gekozen, welke func tie hij tot zijn dood heeft vervuld. Na het overlijden van mr. dr. A. baron Röell was mr. Bomans tot aan de benoeming van mr. A. J. Backer waarnemend commissaris der pro vincie Noordholland. Mr. Bomans was ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. 2000 GULDEN BIJ INBRAAK BUIT GEMAAKT. Bij de politie te Enschede is aan gifte gedaan dat is ingebroken in het kantoor van de bouwonderne ming van R. aan de Oldenzaalsche- straat. Door verbreking van een- kast heeft men zich een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden toege- eigend. De daders zijn nog niet op gespoord. VIERJARIG MEISJE GING ALLEEN OP REIS. Een gezin in Rotterdam, waarvan de vader in Duitschland werkzaam is, woont in de nabijheid van een spoorweghalte van de lijn Rotter damScheveningen. De moeder van dit gezin en haar 4-jarig doch tertje, dat zoo goed als doofstom is, gaan geregeld met den trein naar Pijnacker teneinde een grootmoeder te bezoeken. Gisteren is het kind alleen op weg naar deze grootmoeder gegaan en is in den trein geklommen bij de ge noemde halte. Het meisje is echter Pijnacker voorbij gereden en heeft den trein eerst in Scheveningen ver laten. Zij werd door een -politie agent op de Alkemadelaan zwer vende aangetroffen en naar het bu reau overgebracht. Daar het meisje echter niet in staat was mededeelin- gen te doen betreffende woonplaats e.d., werd het kind ondergebracht bij het Leger des Heil§ en haar sig nalement verspreid. Inmiddels had de moeder bij de Rotterdamsche politie aangifte ge daan van vermissing, die haar al spoedig konden gerust stellen. Gis terochtend is de moeder met een re chercheur van de kinderpolitie haar kleine komen afhalen. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In den nacht van 19 op 20 Maart zijn wederom Engelsche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Op verscheidene plaatsen lieten zij bom men vallen doch de meeste kwamen op open terrein neer, waar zij geen schade konden aanrichten. In enkele plaatsen is een aantal woonhuizen beschadigd en hierbij werden twee personen zwaar en eenige andere licht gewond. HELDENGEDENKDAG 1941. De Führer sptèekt met gewonde kameraden na de kranslegging bet eeremonument Unter den Linden. (Hoffmann) ZATERDAG. HILVERSUM I, 414,4 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.— Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gr.pl. 8.30 ANP-ber. 8.45 Grpl. 10.- Russisch gemengd koor „Afonsky" (opn.) 10.20 Ensem ble „Molto Cantabile". 11.Deel. 11.20 Zang en orgel. 12.Omroep orkest en soliste. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Musette-ensemblC en gr.pl. 1.30 Orgelspel. 2.Boekbéspr. 2.15 Gr.pl. 2.25 Zang met pianobegeleiding en toelichting. 3.Ensemble Eugen Wolf (opn.) 4.Bijbellezing. 4.20 Gr.pl. 4.40 Duitsche les in hoorspel- vorm. 5.Gr.pl. 5.15 Nieuws-, econ - en beursber. ANP. 5.30 Omroep orkest. (6.6.15 „Toen er nog geen menschen waren", lezing). 6.42 Al manak. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7. Vragen van den, dag (ANP). 7.15 Gr.pl. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Voor de boeren. 8.ANF-ber. 8.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Omroeporkest en solist. 9.40 Dagsluiting. 9.45 Eng. ber. (ANP). 10.ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Grpl 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 10.— Uitz. voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité: Morgenwij ding. 10.20 Gr.pl. 10.40 Ensemble Amende en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Esmeralda. 12.45, Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Gerard Lebon en zijn orkest. (1.302Gr.pl.) 2.35 Tuin- bouwhalfuurtje. 3.R'drmsch Philh. orkest en solisten. 4.30 Gr.pl. met toelichting. 5.Uitz. voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité: Cyclus „De Bijbel ais bóek". 5.15 Nieuws-, econ. en beursber. ANP. 5.30 De Ramblers. 6.Esmeralda en solisten. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7. Groningsch praatje ANP. 7.15 Gr.pl. 8.ANP-ber. en sluiting. KOVEN HAMBURG NEERGESCHOTEN BRITSCIIE BOMMEN WERPER. Bij een Britschen'luchtaanval op Hamburg werd deze Engelsche bommenwerper, welke kort tevoren zijn bommen op woonhuizen neergeworpen had, neergeschoten en stortte in hef plantsoen voor een blok woonhuizen. (Seherl) Mag ik even indoopen, ik heb m'n koffie al op!

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5