DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Führer ontvangt minister von Bardossy. Hitier heeft te München een onderhoud gehad met den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken. De haven van Plymouth aangevallen. HEVIGE AANVALLEN OP DZJARABOEB. De Amerikaansche hulp aan Engeland. DISTRIBUTIE-NIEUWS VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.55 tot 7.38 van 19.57 tot 7.35. op 5.03 onder 14.26. op 5.39 onder 15.31, 27 Maart Nieuwe Maan. ALKMAARSCHE COURANT. De Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse qummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr-tgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 69. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AUfcMA. Twee bladen. Zaterdag 22 Maart 1941 München, 21 Maart (D.N.B.) Na een bespreking tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken gaf de Hongaarsche minister gevolg aan een uitnoodiging van den Duit- schen rijksminister van Buitenl. za ken voor een dejeuner in het Prinz Carl Palais, dat bekendheid heeft verworven door het indertijd ge brachte bezoek van Mussolini aan München. Voor het Paleis, waarvan de ingang was geflankeerd door twee grote laurierboomen en waar op de Hongaarsche en Duifsche kleuren wapperden, stond een dub belpost der eerewacht. Een groote menschenmenigte was samenge stroomd, die de arriveerende per soonlijkheden toejuichte. Om 13 uur 45 arriveerde de Hon gaarsche minister van buitenland sche zaken, von Bardossy, in gezel schap van den Duitschen gezant in Boedapest, von Erdmannsdorf, voor het Prinz Carl Paleis, waar hij uiterst hartelijk werd ontvangen door den rijksministér van buiten landsche zaken, von Ribbentrop. Vervolgens stelde de chef van het protocol, gezant van Dörnberg, den Hongaarschen minister de voor de receptie' verschenen persoonlijkhe den voor. Von Bardossy bij von Ribbentrop. München, 21 Maart. (D.N.B.) Vanochtend heeft de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy, den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, een bezoek gebracht in hotel Vier Jahreszeiten. De rijksminister en von Bardossy hadden een lang durig hartelijk onderhoud over ge meenschappelijk van belang zijnde problemen. EEN RECEPTIE. München, 21 Maart (D.N.B.) De Führer heeft vanmiddag om 16 uur in den Führerbau den konink- lijk-Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Ladislaus von Bardossy, in tegenwoordig heid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, voor een vrij langdurig onderhoud, dat hartelijk verliep, ontvangen. De Hongaarsche minister van bui tenlandsche zaken werd door den chef van het protocol van hotel Re- gina naar den Führerbau begeleid. In het voorportaal van den Führer bau werd de Hongaarsche gast door den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, ontvan gen. Een afdeeling van de wapen-SS bracht den Hongaarschen minister de militaire eerbewijzen. Von Ribbentrop geleidde daarop den Hongaarschen minister naar den Führer, waarop in diens werkver trek de bespreking begon. In aansluiting op de bespreking, die meer dan anderhalf uur duurde, stelde de koninklijk-Hongaarsche minister zijn gevolg aan den Führer voor. Na een kort persoonlijk en hartelijk onderhoud, nam de minis ter daarop afscheid, waarop hij door den rijksminister van buitenland sche zaken weer naar zijn hotel werd geleid. Een talrijke menschen menigte juichte den Hongaarschen minister bij zijn vertrek hartelijk toe. Vanavond zal de Hongaarsche gast op uitnoodiging van von Rib bentrop een uitvoering van de „Tsa rewitsj" in het Staatstheater bijwo nen. Een communiqué. Het D.N.B. verstrekt het volgende communiué: De Führer heeft van daag in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, in den Führer bau te München den koninklijk Hongaarschen minister van buiten landsche zaken, Ladislaus von Bar dossy, ontvangen. De bespreking werd gehouden in den geest van de traditioneele en hartelijke vriend schap, die Duitschland met Honga rije verbindt. In aansluiting op de bespreking stelde de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken aan den Führer de heeren van zijn gevolg voor, t.w. den kabinetschef gezant von Bartheldy, den leider van de politieke afdeeling, gezani von Chyczy en den leider van de af deeling pers en cultuur, gezant TJ1- lein-Reviczki. Toespraak van Von Ribbentrop. München, 21 Maart (D.N.B.) Op de receptie, die vanmiddag door den rijksminister van buitenlandsche za ken te München gehouden werd ter eere van den in Duitschland vertoe- venden koninklijk-Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Ladislaus von Bardossy, heeft von Ribbentrop tot den Hongaarschen gast eenige hartelijke woorden van welkom gericht. De minister zeide o.a.: De lijdensweg, dien het Duitsche en ook het Hongaarsche volk van 1918 af moesten gaan, was zwaar. In dezen tijd zijn Duitschland en Hon garije, zooals het strijdmakkers uit den wereldoorlog betaamde, elkaar trouw gebleven. Ja, zij gingen nog nauwer samenwerken. Toen het dan den Führer in weinige jaren geluk te Duitschland uit zijn onmacht weer tot een van de sterkste mo gendheden ter wereld op te ^heffen was ook het tijdstip gekomen' om de ondragelijke ketenen van de verdra gen van Versailles en Trianon te verbreken. In deze jaren heeft de Hongaarsche natie onder leiding van den rijksregent von Horthy zich steeds nauwer met de spil verbon den en uit de lotsgemeenschap van het lijden groeide de lotsgemeen schap van de daad. Dat het gelukte, het groote territoriale onrecht, dat Hongarije bij het verdrag van Tria non werd aangedaan, te herstellen, was voor ons een bijzondere vreug de. U als zijn opvolger van Csaky kunt er van verzekerd zijn, dat u bij het volgen van deze politiek van nauwe vriendschap tusschen onze twee verbonden landen steeds op de riiksregeering en mijn hartelijkste ondersteuning kunt rekenen. Thans zijn de verbonden groote mogendhe den, Duitschland, Italië en Japan, met de bij hen aangesloten staten, waarvan Hongarije de eerste was, in den eindstrijd gewikkeld voor het verslaan van haar laatsten vijand, Engeland. Het jaar 1941 zal het definitieve bewijs leveren en de gebeurtenissen van dit jaar zullen onze tegenstan ders dwingen hun nederlaag te er kennen. Dat Hongarije, onze oude strijdmakker uit den wereldoorlog, thans bij ons staat en opnieuw het zijne in den eindstrijd bijdraagt, is voor ons een bijzondere vreugde. Het antwoord. De Hongaarsche minister van bui tenlandsche zaken, von Bardossy, antwoordde hierop als volgt: Als voormalig student aan de Ber- lijnsche universiteit en als Hongaar strekt het mij steeds tot een op rechte vreugde, wanneer ik het gast vrije grondgebied van het Duitsche rijk betreed, waarmede Hongarije z:ch door ontelbare gevoels-, gees telijke, politieke en economische banden verbonden voelt. Ik kan met een rustig geweten beweren, dat de Hongaarsche politiek sedert hei oogenblik, waarop wij hand in hand met elkaar tegen het onrecht en de overweldiging van Versailles en Trianon zijn gaan strijden, steeds hetzelfde is gebleven. Ik kan uwe excellentie verzeke ren, dat het Hongaarsche volk tel kens van levendige vreugde vervuld was, wanneer de groote Führer van het Duitsche volk, onze oude strijd makker en bondgenoot, met zijn ge niale staatsleiding steeds weer een van de hoeksteenen van het vredes- dictaat van Versailles terzijde had gesteld. Ik beschouw het als mijn voor naamste plicht het werk van graaf Csaky voort te zetten en de be proefde buitenlandsche politiek van mijn land in den geest van het drie- De verliezen der Brifsche koopvaardijvloot. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 22 Maart (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen jieeft in den afge- loopen nacht met sterke formaties gevechtsvliegtuigen de haven van Plymouth met succes aangevallen. Het bijzonder goede uitzicht verge makkelijkte het juiste plaatsen van de bommen en had uitstekende tref fers ten gevolge. In de havenwer ken ontstonden groote branden. Ver scheidene schepen geraakten in brand. Het marinegebouw werd zwaar beschadigd. Andere gevechts vliegtuigen bestookten opnieuw Londen met bommen. In den loop van den twintigsten Maart plaatsten verkenningsvliegtuigen op vliegvel den in Zuid-Engeland voltreffers van bommen op hangars én schuil plaatsen. Van slechts honderd meter hoogte werden bommen geworpen welke vlak bij een groot aantal op den beganen grond staande jacht vliegtuigen insloegen. Een andere aanval met goede uitwerking was gericht op de haven van Clacton aan zee. Voor de Britsche Zuid.Oostkust werd een vrachtschip van 8000 brt. na drie bominslagen op voor- en achterschip tot zinken gebracht. Bij den gisteren gemelden aanval op een konvooi werd nog een vierde koopvaardijschip van 6000 brt. met bommen in brand geworpen. Een mijnenveger schoot op de Noordzee een Britsch vliegtuig omlaag. De vijand vloog vannacht het Duitsche, rijksgebied niet binnen. De aanval op Plymouth, Berlijn, 21 Maart (D.N.B.) Om trent dén Duitschen nachtelijken aanval .op Plymouth verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzondèr- heden: De aanval op deze groote Engel- sche oorlogshaven is tijdens een uit stekend zicht op den grond ten uit voer gelegd. De explosies der Duit sche bommen deden talrijke bran den ontstaan, waardoor een aaneen gesloten vlammenzee over een reus achtige oppervlakte duidelijk werd afgeteekend. In dé oorlogshaven brandde een groot ravitailleerings- depot der Engelsche marine geheel af. Verscheidene in de haven liggen de schepen brandden uit. Als totaal resultaat van dezen laatsten zwaren aanval op Engeland kan men thans reeds vaststellen, dat de vernielin gen in de oorlogshaven van Ply mouth,en in de voor den oorlog be langrijke installaties in het overige gebied van de stad van buitenge woon ernstigen aard zijn. Aanvalspogingen van Engelsche vliegtuigen. Berlijn, 21 Maart (D.N.B.) De R.A.F. heeft in den nacht van 20 op 21 Maart geprobeerd naar het be zette gebied te vliegen en Fransche havensteden aan te vallen. Het af- weervuur noodzaakte de toestellen echter terug te keerén. De bommen vielen in zee. Nergens werd schade aangericht. De aanval op Plymouth. Berlijn, 21 Maart (D.N.B.) De En gelsche nieuwsdienst heeft omtrent den aanval op Plymouth nog mede gedeeld, dat vooral zaken door de neergeworpen bommen fiebben gele den. Er zijn verscheidene branden ontstaan, o.m. een groote brand. In verschillende deelen der stad is ook schade ontstaan door zware explo sieve bommen. Misiukte Britsche aanvallen op Keren. Italiaansch leverbericht. Ergens in Italië, 21 Maart. (Ste- i'ani). Het 287ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front normale bedrijvigheid der artillerie. In scheervlucht hebben onze vliegtuigen (roepen en verdedigingswerken van den vijand bestookt met bommen en machinegeweervuur. In Noord-Afrika heeft de vijand, gesteund door artillerie, zijn aan vallen op Dzjaraboeb met hevigheid herhaald. Hij werd overal afge slagen. In Cyrenaïca hebben onze ./■liegtuigen de vlootbasis te Benghazi gebombardeerd. Boven Syrte heeft de Duitsche luchtafweer op 19 Maart een vliegtuig van het type Wellington neergeschoten, de be manning werd gevangen genomen. Een onzer luchtmachtformaties heeft de vlootbasis Soeda op Kreta gebom bardeerd en treffers geplaatst op schepen, die daar gemeerd lagen. Onze jachttoestellen hebben een Hurricane neergehaald. In Oost-Afrika zijn de voortdu rende pogingen der Engelschen om oorbij onze stellingen te Keren op te rukken alle mislukt. Onze vliegtuigen hebben vijande lijke batterijen bestookt met bommen en boordwapens en hevige ontplof fingen veroorzaakt. In Galla en Si- öamo trachtte' de vijand over de Daboes te trekken, doch hij werd teruggeslagen". De verdediging der Italianen bij Keren. Stockholm, 21 Maart. (D. N. B.) Göteborgs' Posten meldt' in een be richt uit Londen, dat de Italiaansche troepen zich bij Keren met ware mogendhedenpact met Duitschland, Italië en Japan verder te voeren. Von Ribbentrop biedt Bar dossy een dejeuner aan. München, 21 Maart (D.N.B.) Na de bespreking tusschen beide minis ters van buitenlandsche zaken gaf de Hongaarsche minister gevolg aan een uitnoodiging van den rijksmi nister van buitenlandsche zaken voor een dejeuner in het „Prinz Carl Palais", dat bekendheid heeft ver worven door het indertijd gebrachte bezoek van Mussolini aan München. doodsverachting verdedigen. Zonder acht te slaan op de offers, zoo schrijft de correspondent, houden de Italia nen de verdediging van hun stelling in stand. Slechts langzaam wijken zij in de richting van hun achter- waartsche stellingen. Nya Daglight Allehanda meldt in een bericht uit Londen, dat het den voor Keren strijdenden Schotsche troepen pas na zware bombardementen door artillerie en vliegtuigen gelukt is, een stelling te veroveren. De En gelsche artillerie heeft eerst ge woonweg een hagel van granaten op de Italiaansche stellingen moeten laten neerkomen. In tegenstelling tot de Engelschen, zouden de Italianen bij de gevechten geen vliegtuigen gebruikt hebben. TELEKI OVER EEN GROOT PLAN VOOR HONGARIJE. Boedapest, 21 Maart. (D. N. B.) In een rede van twee uur op eeir bij eenkomst van de regeeringspartij gaf minister-president Teleki een over zicht van het werk der regeering, die verschillende wetsontwerpen voor bereidt. Er moest een soort uniform, ideaal plan worden opgesteld, dat op het oogenblik weliswaar boven de draag kracht der regeering ligt, doch dat tegelijkertijd alles omvat, wat nood zakelijk is voor een harmonische op lossing der problemen. Over de z.g. derde Jodenwet zijn de laatste weken vijf besprekingen gehouden. - Aan de voorziening des lands met grondstoffen zaten buitengewoon veel werk en zorg vast; zulks des te ineer waar het vorige jaar de oogst buitengewoon slecht was. Over het blokkeeren van de Hon gaarsche saldi in de Vereenigde Staten behoefde men zich niet te ver ontrusten. Het prijzen-commissariaat zal door het nemen van steekproeven op de prijsvorming toezicht te houden. RUSSISCHE AMBASSADEUR IN FRANKRIJK BENOEMD. Moskou, 21 Maart. (D.N.B.) Het presidium van den hoogsten Sovjet der Sovjet-Unie heeft den zaakgelas tigde te Vichy, Bogomolov, benoemd tot ambassadeur bij de'Fransche re geering. Washington, 22 Maart (D.N.B.) De begrootingssubcommissie van den Senaat heeft zonder wijziging de door de regeering gevraagde 7 milliard gevoteerd voor de uitvoe ring van de wet op de hulpverleen ning aan Engeland. De Associated Press verwacht, dat ook de plenaire commissie voor begrootingskwesties snel haar toestemming zal geven, zoodat de plenaire Senaat Maandag de wet 1776 zal kunnen behandelen. De debatten in het huis van afgevaardigden. Washintgon.' 23 Maart (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 327 stemmen vóór en geen en kelen stem tegen de voor leger en vloot der Vereenigde Staten ge vraagde 4.1 milliard dollar ingewil ligd. Tevoren had het Huis een voorstel verworpen, waarin ge- eischt werd dat het zenden van convooien naar welke vreemde landen ook zou worden verboden. De republikeinsche afgevaardigde Bradley gaf tijdens de debatten uitdrukking aan zijn bezorgdheid over het bedrag van rond 550 mil- lioen dollar, dat uitgetrokken is voor de oprichting van nieuwe munitiefabrieken, teneinde in geval van nood een leger van vier mil- lioen man te kunnen bewapenen. Bradley wees er op, dat algemeen werd aangenomen, dat de aanval ler een meerderheid van vier tegen één moest hebben. Hij, Bradley, kon echter geen leger ter sterkte van 16 millioen man vinden, dat het voor nemen zou hebben om tegen de Vereenigde Staten op te treden Daarom was alleen de slotsom mo gelijk, dat de voorbereidingen voor een leger van vier millioen-man de vorming van een expeditieleger ten doel hadden. GRUBER VEROORDEELD. Boedapest, 21 Maart. (D.N.B.) De organisatieleider van de partij der pijlkruisers, afgevaardigde Ludwig Gruber, die beschuldigd werd van z.g. geestelijke terreur, is in laatste instantie veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en vijf jaar verbod van van bekleeden van een openbaar ambt. Met hem kregen twee andere beklaagden kleinere gevangenisstraf fen. Na de afkondiging van het von nis is Gruber in arrest gesteld. DE TOESTAND IN SYRIË. Vichy, 21 Maart. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Beiroet is de hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, naar Beiroet teruggekeerd. Men verneemt, dat de onderhande lingen over de vorming eener nieuwe regeering, waarvoor Dentz zich naar Damascus had begeven, op het doode punt zijn gekomen. De toestand in Syrië blijft gespannen. In alle steden bestaat een soort- staat van beleg. TIEN DOODEN BIJ VERKEERS ONGELUK. Istanboel, 21 Maart. (D.N.B.) Bij Kutsjuk op den weg Istanboel Adrianopel is een autobus in volle vaart in botsing gekomen met een zwaargeladen vrachtauto. Negen der 31 inzittenden waren op slag dood, 16 werden gewond. Een der zwaarge wonden is later overleden. De auto bus werd letterlijk in stukken gere ten. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR brengt ter ken nis van die handelaren enz., die nog in het bezit zijn van een groote hoeveelheid opplakvellen MD 18, oud model, dat deze formulieren nog lot nader order mogen worden ge bruikt voor alle bonnen, waarvoor zij voorheen werden gebezigd. De handelaren efiz., die niet meer over een te groot kwantum opplak vellen MD 18 oud model beschikken, dienen alléén gebruik te maken van MD 18 hieuw model. Alkmaar, 22 Maart 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER, Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 22 Maart: 23 Maart: UITBREIDING VISCHVANGST VOOR FINLAND. Helsinki, 21 Maart. (D. N. B.) Bij den Rijksdag is een wetsontwerp in gediend, dat ten doel heeft in ver band met de moeilijke voedselpositie de vischvangst uit te breiden. De vischvangst zal voor iederen be- loepsvisscher ook in vreemde wate ren mogelijk worden gemaakt. Ook zal ter verbetering van de vleeschrantsoeneering het jachtver- bod worden beperkt in de eerste plaats wat de elandenjacht betreft. De nieuwe bepalingen in zake de jacht zullen echter pas in den aan staanden herfst in werking worden gesteld. NEW-YORKSCHE BUSSTAKING IS BIJGELEGD. New-York, 21 Maart. (D. N. B.) De staking der New-Yorksche autobus chauffeurs welke elf dagen heeft geduurd en dagelijks omstreeks 900.000 New-Yorkers dupeerde, is na herhaalde bemiddelingspogingen ein delijk bijgelegd. De chauffeurs en monteurs verklaarden zich bereid Zaterdag het werk te hervatten. Zij hebben haast al hun eischen kunnen doorzetten. NIEUWE CHEF MARINESTAF DER U. S. S. R. Moskou, 21 Maart. (D. N. B.) Naar thans bekend' wordt, is de eerste plaatsvervangende volkscommissaris van marine, admiraal Isakov, be noemd tot chef van den marinestaf. Isakov zal echter zijn functie van plaatsvervangend volkscommissaris behouden. De tegenwoordige chef van den marinestaf, admiraal Halier, is benoemd tot plaatsvervangend commissaris van Marine. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VA-STGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 2. De volgende prijzen mogen rekening worden gebracht: Specerijen: ten hoogste aan het publiek in witte peper 0.12 per busje van 20 gr- Jt ii a 0.21 ii a 50 gr. zwarte peper a 0.11 a j> 20 gr. ii ii 0.19 Jï a a 50 gr. kruidnagelen a 0.16 a a a 20 gr. ii ii 0.33 a a a 50 gr. Geylon kaneel a 0.16 en 0.17 a a 20 gr. 1) >J it a 0.32 en 0.33 it i> a 50 gr. 1) Foelie van a 0.20 t/m 0.27 it a ii 20 gr. 1) ii van a 0.40 t/m 0.59 it a it 50 gr. 1) Nootmuskaat van a 0.13 t/m 0.18 li a it 20 gr. 1) van a 0.25 t/m 0.35 it a a 50 gr. 1) 1) Naar gelang van de kwaliteit. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven, kunnen de vroegere ongeldig maken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1