9. iar. Rijkscommissaris kan het civiel standrecht afkondigen. Opnieuw uitgebreide kettinghandel ontdekt. Minister van Kieffens en Welter 1 April te Batavia. Redding per telefoon. Vervangingsmiddelen voor koffie. 4 TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 MAART 1941. i zullen" azen. icier. chen, VER- rover en te atie, ehoo- sn, te de of maar rken. rlijke fende n het leer- s het ver assen ing. DE FüHRER BEZICHTIGT IN HET ZEUGHAUS DE TENTOONGE STELDE BUITGEMAAKTE STUKKEN. De Führer voor Belgi sche en Engelsche uniformen, op den achtergrond en daarboven ver overde Fransehe vaandels. (Hoffmann) Overtredingen kunnen met den dood worden gestraft. Bij verordening van den rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende het afkondigen van het civiele stand recht is het volgende bepaald: Artikel 1. (1) Wanneer de rijkscom missaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied zulks voor de handhaving of het herstel van de openbare orde en van de veiligheid van het openbare leven noodig acht, kondigt hij voor dit gebied of voor bepaal de deelen daarvan het civiele standrecht af. (2) Het civiele standrecht treedt door de enkele afkondiging daar van terstond in werking. Deze af kondiging geschiedt door aanplak king op openbare straten, wegen en pleinen, door den radio-omroep, door de pers of volgens plaatselijk gebruik. De opheffing van het ci viele standrecht geschiedt dien overeenkomstig. (3) De afkondiging van het ci viele standrecht gaat gepaard met het bevel, dat een ieder zich heeft te onthouden van iedere beroering, welke de openbare orde en de vei ligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zich heeft te schikken naar de bijzondere maat regelen van den rijkscommissaris, welke deze, daarbij uitdrukkelijk de aandacht vestigende op de scherpte van het civiele standrecht, uitvaardigt, terwijl hij die aan een en ander niet voldoet standrechte lijk Kil worden vervolgd. tema* 2. lm htó gebied, waarvoor het ci viele standrecht is afgekondigd, treden voor den duur daarvan de bepalingen vwr de artikelen 3 tot en met 8 in werking, voor zoover de rijkscommissaris niet anders be paalt. (1) De hoogere S. S.- en politie leider treft alle maatregelen, welke hij voor de handhaving en het her stel van de openbare orde en de vei ligheid van het openbare leven noodig acht, <2) Hij vaardigt de ter uitvoe ring van zijn taak noodige rechts voorschriften uit. Deze kunnen, onverminderd het bepaalde in artikel 7, geldboeten tot een on beperkt bedrag, hechtenis van ten hoogste zes weken en gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren inhouden. Zij dienen op de wijze, als be doeld in artikel 1, lid 2, tweede volzin, te worden afgekondigd. (3) Bij de uitvoering van zijn taak kan de hoogere S. S.- en po litieleider van het geldende recht afwijken. Artikel 4. (1) De rijkscommissaris benoemt voor het geheele gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekon digd, een bijzonderen gevolmach tigde. (2) Het geheele openbare be stuur, met uitzondering van de po litie. is ondergeschikt aan den bij zonderen gemachtigde, voor zoo ver de hoogere S. S.- en politie leider in deze niet overeenkomstig het eerste lid van artikel 3 ingrijpt. (3) De bijzondere gemachtigde vaardigt de ter uitvoering van zijn taak noodige rechtsvoorschriften uit. Deze kunnen, onverminderd het bepaalde in artikel 7, geldboe ten tot een onbeperkt bedrag, hech tenis van ten hoogste zes weken en gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren inhouden; zij dienen op de wijze, als bedoeld in artikel 1, lid 2, tweede volzin, te worden af gekondigd. (4) Bij de uitvoering van zijn taak. kan de bijzondere gemach tigde van het geldende recht afwij ken. (5) De rijkscommissaris behoudt zich het recht voor ook voor be paalde deelen van het gebied, ciyisle Êtandreehi ia afgekondigd, bijzondere gemachtig den te benoemen. Artikel 5. De werkzaamheden van alle ver tegenwoordigende lichamen, zoome de van alle openbare bestuurscol leges, welke in vergadering beslui ten nemen, blijven rusten. Hun be voegdheden gaan over op het daar voor in aanmerking komende lei dende bestuursorgaan (bijvoor beeld commissaris in de provincie, fcurgemeeser, dijkgraaf, enz.) Artikel 6. De geldigheid van algemeen bindende rechtsvoorschriften welke door de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van algemeen bestuur in overeen stemming met par. 3, lid lid 2, tweede volzin, van de verordening no. 3/1940 of op grond van de ver ordening no. 23/1940 worden uit gevaardigd, is afhankelijk van de voorafgaande toestemming van den bijzonderen gevolmachtigde (Art. 5) Artikel 7. Hij,die na afkondiging van het civiele standrecht opzettelijk aan beroeringen, welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zouden kunnen verstoren of in gevaar zouden kunnen brengen, deelneemt, als mede degene, die opzettelijk in strijd handelt met de ingevolge het derde lid van artikel 1 uitge vaardigde bijzondere maatregelen van den rijkscommissaris, wordt standrechtelijk vervolgd. Hij wordt met den dood, in lichtere gevallen met levenslange tucht huisstraf of met tijdelijke van ten minste tien jaren gestraft. Artikel 8. (1) Als standgerecht treedt het Duitsche Hooggerechtshof op, het welk overeenkomstig de in het Duitsche rijk (in de gedaante van vóór de aansluiting van Oostenrijk- Altreich) geldende voorschriften omtrent de procedure voor de bij zondere rechtbank (Sondergericht) vonnist. (2) De voorschriften betreffende de bevoegdheid van de Duitsche militaire gerechten en van de bijzon dere rechtbanken in strafzaken voor leden der S. S. en voor de le den der politie-organisaties met een bijzondere taak "blijven onver minderd van kracht. (3) De rechters van het standge recht worden door den rijkscom missaris benoemd. Het standge recht wordt ook dan beschouwd volgens de voorschriften te zijn be zet, wanneer slechts één zijner rechters de bevoegheid voor het rechtersambt heeft. (4) De doodvonnissen worden door middel van den kogel vol trokken. Artikel 9. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. a.b.t.b.-gebouw geheel uitgebrand. 1500 ton regeeringsgraan en veevoeder verloren. Tengevolge van een feilen brand is gisteravond het gebouw van den aartsdiocesanen boeren- en tuinders- bond aan de Thorbeckegracht te Zwolle geheel vernield. Toen de Zwolsche brandweer kort nadat het vuur gesignaleerd was, met twee motorspuiten arriveerde, sloe gen de vlammen reeds aan alle kan ten naar buiten. Het geheele gebouw, alsmede de inhoud, die bestond uit 1500 ton regeeringsgraan en een groote hoeveelheid veevoeder, ging verloren. Een uur ria het uitbreken van den brand stortte een groote graansilo in het water. De brandweer had inmid dels alle aandacht geconcentreerd op het aaongrenzende kantoorgebouw, en de tegenover liggende pakhuizen, die dank zij de onvermoeide bestrij ding van het vuur, behouden konden blijven. Het nablusschingswerk vor derde echter nog geruimen tijd. Het gebouw was, evenals de inhoud, ver zekerd. Omtrent de oorzaak tast sifia in het duister, HET SCHEVENINGSCHE KURHAUS ONDERGAAT DE JAAR- LIJKSCHE SCHOONMAAKBEURT. Een der torens wordt onder handen genomen. Op den achtergrond de wandelpier, (Polygoon) Donderdag is de politie te Naar- den een uitgebreiden kettinghandel op het spoor gekomen, die vertak kingen had naar Bussum en om geving tot in Amsterdam toe. Een groote hoeveelheid artikelen van allerlei aard is de politie in handen gevallen. De waarde bedraagt dui zenden' guldens. De clandestiene waar was gebraï- gen in een pakhuis, staande aan de Pater Wijnterlaan. De oplettendheid van de politie heeft aan dezen sluik handel, welke geruimen tijd bestond, een einde gemaakt. Een van de agen ten ontdekte Donderdag een man met een bakfiets, die zich op ver dachte wijze in de omgeving van het pakhuis ophield en naderhand op geheimzinnige manier goederen m de bakfiets laadde. De politie-agent verzocht daarop assistentie en nadat de man met de bakfiets verdwenen was, ging de politie een kijkje in het pakhuis nemen. Hier vond zij een groote hoe veelheid artikelen zooals vleesch. vet, gerookte worst, spek, slaolie, thee, koffie, boter in blik en peul vruchten. De omgeving van het pak huis werd afgezet en enkele agen ten wachtten op de komst van den man met de bakfiets. In den namid dag verscheen deze inderdaad om nog een lading goederen te halen. Op dit moment greep de politie in. Zij hield den man aan en nam een verhoor af. Vast kwam te staan, dat de goederen toebehoorden aan 's mans broer zekere K., ingezetene van de gemeente Naarden. Deze was juist voor „zaken" naar Amsterdam. De politie wachtte K. aan het sta tion en bracht hem naar het politie bureau, v/aar hij aan een streng ver hoor werd onderworpen. K. legde een volledige bekentenis af. De politie zet het onderzoek op uitgebreiden schaal voort. Naar alle waarschijnlijkheid zijn tientallen personen betrokken bij dezen ket tinghandel. De goederen uit het pak huis zijn in beslag genomen en per auto naar het politiebureau ver voerd. ENKHUIZEN IS DE PLAATS, waar de bekende pakjes zaad van daan komen, bestemd voor tuinderij en bloementuintjes. Het poten van uien voor zaaizaad. De uien worden netjes in rijen gelegd. In den herfst kan men het zaad oogsten. (Polygoon) HET ROEISEIZOEN NADERT en vanzelfsprekend wordt voor de komende wed strijden hard getraind. De jonge-acht van Nereus te Amsterdam tijdens een trainingstocht. (Polygoon) opheffing der militaire gerechten. Bij verordening van den secre taris-generaal van het departement van justitie is o.m. het volgende be paald: Het hoog militair gerechtshof, de krijgsraden voor de landmacht'te 's-Gravenhage en te Utrecht en de krijgsraad voor de zeemacht te den Helder worden opgeheven. De be rechting van alle strafbare feiten, welke behoorden tot de kennisne ming van de genoemde militaire ge rechten en v/elke vóór 20 October 1940 werden begaan, gaat over naar de gewone gerechten. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging met te rugwerkende kracht tot 20 Oct. 1940. doodelijk ongeluk op een schip. Gistermiddag is op het schip Nelly", liggende in de laadhaven te Born, een doodelijk ongeluk ge beurd. De 57-jarige vrouw van schipper de Groot, kwam in het gangboord van het schip te vallen. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat een ontboden geneesheer slecht* den dood kon- ponsUdeeren, Batavia, 21 Maart. (Domei). Van Kieffens, de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, wordt 1 April uit Londen te Batavia verwacht, waarheen hij de reis via de Vereenigde Staten heeft ge maakt in gezelschap van den minis ter van koloniën, Weiter. Omtrent dit aanstaande bezoek der ministers heeft Ritman, chef van den voorlichtingsdienst, bij herhaling verzekerd, dat het geen politieke be- teekenis heeft en dient ter verbete ring van het contact tusschen de Nederlandsche regeering te Londen en de autoriteiten te Batavia. Ritman beweerde, dat dit bezoek een gunstigen invloed zou hebben op den voortgang der economische onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, daar de aanwe zigheid van den minister van Buiten landsche Zaken een beslissing in diplomatieke aangelegenheden zou vergemakkelijken. Ritman voegde hieraan toe, dat de ministers Singa pore of Sydney niet zouden bezoeken. Glimlachje. Toen de was geworden. buikspreker heeseh Echtpaar van den dood gered. Een uniek geval: Een i-edding per telefoon, is gisteren te Hilver sum bekend geworden. De heer V. Jr. te Hilversum, wiens ouders sinds eenigen tijd in een buitenhuisje te Stroe op de Ve- luwe wonen, belde gisteravond van Hilversum naar Stroe. Zijn vader kwam aan de telefoon, maar was niet zoo opgewekt en belangstel lend als gewoonlijk. Op de vraag, wat er aan haperde, antwoordde hij „ik weet het niet, jongen, ik voel me niet goed en je moeder ook niet, die ligt al op den grond". Toen werd het gesprek verbroken. De heer V. Jr., die hierover on gerust was, belde onmiddellijk dringend een arts op in Voorthui zen, dat eenige kilometers van Stroe verwijderd ligt en op dit alarm be gaf de arts zich snel met zijn wa gen naar de woning te Stroe, waar hij den heer en mevrouw V. be wusteloos aantrof. Het echtpaar was door kolendamp bedwelmd. De slachtoffers maken het, dank zij het snel ingrijpen, weer goed. jeugdige dievenbende Aangehouden. De politie te Meppel heeft een /iertal jeugdige dieven tusschen -eertien en achttien jaar, aange- nouden. De knapen maakten er hun werk van goederen,' die voor de /erzending op de kade en in pak huizen waren opgeslagen, weg te ne men. Het bedrijf ging zoo goed, dat de heeren van de opbrensgt van het gestolene reeds een boot hadden kunnen koopen. Zij liepen tegen de lamp, toen drie van hen een uitstapje endernamen naar Amsterdam, waai de politie verdenking tegen lien op vatte. De hoofdstedelijke politie stelde zich in verbinding met* die nan Meppel, met het gevolg d-at de practijken van de jongéns aan het licht kwamen. Zij hebben een vol- Granen, cichorei, erwten, koffie en tulpen bollen. Blijkens een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken is bepaald, dat vervangingsmidde len van koffie slechts mogen worden bereid, verkocht of ter aflevering aanwezig zijn, indien zij zijn bereid uit grondstoffen, tot welker gebruik voornoemde secretaris-generaal goedkeuring heeft verleend. Voor de bereiding is goedkeu ring verleend tot het gebruik van de grondstoffen: geroosterde granen, cichorei, koffie, erwten en tulpenbollen. MET DE PIJP NAAR BED. Woensdag kwam zekere G. W. te Swolgen terug uit de gevangenis te Roermond, waar hij enkele dagen, gezeten had voor strooperij van wild. Na zijn thuiskomst begaf hij zich na wat gébruikt te hebben en een pijpje te hebben gerookt vroegtij dig te bed. Zijn kinderen waar schuwden hem nog om de pijp goed uit te kloppen. Een heelen tijd later ging een der zoons eens een kijkje nemen, of va der wel sliep. De oude man had evenwel de deur gesloten. Op het ge roep van den zoon kwam geen ant woord, evenmin als op het kloppen. De zoon vertrouwde dit niet en trap te daarom de deur in. Hij vond daar zijn vader voor de deur lig gend, de kamer vol rook en het bed verkoold. Toen de vader buiten ge dragen was,trachtte mar geruimen tijd de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. Waarschijnlijk

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5