AGENDA LAATSTE BERICHTEN Zes menschen door gasvergiftiging omgekomen. Een verklaring van Matsoeoka. De houding van Zuid-Slavië- Drie Zuid-Slcnrsche ministers afgetreden. MARKTBERICHTEN EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. IN MEMORIAM P. N. LEGUIT. Ir. C. Keesman b.i. schrijft ons het volgende naar aanleiding van het overlijden van den heer P. N. Leguit, die Zaterdag hier ter stede op 67-jarigen leeftijd overleden is. Pieter Nicolaas Leguit, architect B.N.A., werd geboren 15 Maart 1874 te Zaandam, waar zijn vader een bekend waterbouwkundige was. A! zeer vroeg openbaarde zich bij Leguit een sterke aanleg voor archi tectuur, want niemand minder dan de beroemde de Bazel verzorgde zijn aesthetische opleiding, terwijl het meer practische gedeelte in verschil lende bureeaux werd geleerd. Leguit heeft o.a. bij van Arkel als hoofd opzichter gewerkt aan het bekende café „De Kroon" te Amsterdam, hetwelk voor die dagen in recordtijd is gebouwd. Vol zelfvertrouwen vestigde zich Leguit als architect te Rotterdam, waar zich toen een enthousiaste kring jonge architecten, o.a. Krom hout, bezig hield met het meedoen aan prijsvragen. Leguit won hier verschillende prijzen, waar onder een eersten prijs voor een ambachts school. Te Rotterdam bouwde hij wasscherij „De Zon", het groote ver- eenigingsgebouw „De Vereeniging" en de bekende drukkerij Nygh van Ditmar. In 1902 vestigde de heer Leguit zich te Alkmaar, waar hij de laatste jaren zijn bureau gevestigd had aan de Pieterstraat hoek Handelskade. Zijn eerste groote opdracht werd het bou wen van „De Unie" aan de Koor straat en de kapitale boerderij „Dijk- zicht" aan den Westdijk volgde. Leguit had het solide bouwen in de groote steden geleerd en wist met staalconstructies, groote overspan ningen tot stand te brengen, hetgeen toenertijd door een conservatieve groep voorstanders van „Oud-Alk maar" als ontoelaatbaar werd ge kwalificeerd. Men moest dat h.i. met eiken binten doen. Desondanks ble ven de opdrachten toestroomen en vele winkelhuizen o.a. Spruyt (oude gedeelte^ Meijer (Langestraat), Ber- voets (Laat), van de Brul (Hoorn); pakhuizen o.a. kaaspakhuis Kool. voormalige V.B. aan de Konings straat; bankgebouwen; arbeiderswo ningen aan de Uitenboschstraat; par ticuliere woningen; bioscopen; raad huizen te Oude Niedorp, St. Maar ten, Schagerbrrg; werden tot stand gebracht. Wie herinnert zich van de oude garde niet de stoutmoedig groot geconstrueerde houten tent op het Doelenveld voor het Zangersfeest in 1907? Samen met architect Hanrath werd de ambachtsschool gebouwd, nog later het gebouw van de Neder- landsche Bank samen met gebr. van Gendt. Zuiver aangevoeld werd de kerk te Egmond aan den Hoef gerestau reerd, eveneens die te Egmond aan Zee. Zijn groote kennis en liefde voor historische gebouwen deed hem een plan ontwerpen voor een waar dige Waagplein-oplossing, Leguit wilde poortgebouwen aanbrengen om den doorgang naar de Marktstraat tot stand te brengen en zou zoo een gesloten pleinwand hebben verkre gen, welke m.i. eeh juiste oplossing geweest zou zijn. Enkele jaren is Leguit raadslid ge weest, tot zijn dood notabel van de Nederl. Herv. Gemeente. Veel aan het vereenigingsleven heeft hij niet gedaan( voor alles was hij architect. Leguit bouwde solide, systematisch, constructief en verfraaide zijn gevels met mate. De „hoes" welke over zijn bouwwerken ligt, noemen wij tegen woordig ouderwetsch, maar dit za) ook eens van de hypermoderne ge bouwen worden gezegd. Leguit bouwde Hollandsch, hij hield van goed metselwerk, spaarzaaam ver sierd met natuursteen, van een pan nendak, van kruiskozijnen en ver werkte renaissance motieven in zijn gevels; het is goed te zien dat zijn materiaalkeuze een zoo dege lijke was, dat zijn bouwwerken on danks hun jaren nog steeds frisch en gaaf zijn. Zijn bureau was gezocht en vele nu bekende architecten kre gen hier hun eerste opleiding. Onvergetelijk zal de naam van Leguit vebonden blijven als archi tect-technisch adviseur aan het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies. In 1905 maakte Leguit reeds plan nen met wijlen den heer Bos uit Egmond aan Zee voor het eerste koloniehuis. De architect Leguit heeft op dit terrein pioniersarbeid verricht, alls moest nog gezocht worden, voorbeelden waren er niet en nu blijkt dat de hoofdopzet. welke in zijn latere gebouwen ver- stoffelijkt werd de juiste is. „Ker- dijk" te Egmond aan Zee was het eerste gebouw, weldra volgde „Zwartendijk" eveneens te Egmond aan Zee, later het „Noorderhuis" te Hoogeveen en Boschhuis" te Nun- speet. Het werk aan het Centraal Genootschap, waardoor hij in ge heel Nederland bekendheid ver wierf, is zijn levenswerk. Tot zijn dood was 2ijn dagelijksehe arbeid voor het C. G. Leguit had zoo zijn eigen Visie op toestanden en wist door slechts en kele woorden of vergelijkingen een situatie juist aan te duiden. Zijn hu- INLEVERING VAN MILITAIRE RIJKSGOEDEREN. Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderoffi cier, wonende of verblijfhoudende in de provinciën Zuidholland, Zee land, Noordbrabant en het wes telijk gedeelte der pro vincie Noordholland, als mede op de eilanden Texel, Vlie land, Terschelling en Ameland, die, om welke reden ook, nog niet aan hun verplichting hebben voldaan om de onder hun berusting zijnde militaire rijksgoederen in te leve ren, wordt alsnog opgedragen die verplichting na te komen. Zij behooren zich, voor zoover zij van den burgemeester geen persoonlijke oproeping ontvangen hebben, vóór 1 April a.s. te melden ter gemeente-secretarie (bureau voor militaire zaken) van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, teneinde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegen heid openstaat om de rijksgoede ren in te leveren. De verplichting om zich te mel den bij den burgemeester en ter plaatse der inlevering, bestaat eveneens voor hen, die, hoewel geen militaire rijksgoederen onder hun berustig hebbende, nog niet de verklaring hebben onderteekend, dat zij geen rijksgoederen meer .in hun bezit hebben. Indien de tot inlévering of aan melding verplichte verlofganger wegens bijzondere omstandigheden niet in de gelegenheid is persoon lijk de goederen in te leveren, kan een en ander geschieden door een familielid of huisgenoot. LORD LISTER LEGENDE. Spel in drie bedrijven van A. Defresne, door De Jonge Spelers in'het Gulden Vlies. Ookgisteravond is in het Gulden Vlies weer een zéér goed opvoering gegeven van een spannend en in teressant stuk. De Jonge Spelers onder leiding van Ben Groeneveld voerden onder regie van Anton Burgdorffer op: „Lord Lister Le gende" van Defresne, een stuk door de auteur vlot en met kennis van tooneel geschreven. Het geeft den strijd tusschen den gentleman-dief Lord Lister en den beursspeculant mr. Hardstone. De ze laatste heeft zich van eenvoudig petroleumkoopman opgewerkt tot oliemagnaat. Doch zijn gemeene practijken met olie-aandeelen, waarvan diverse kleine zakenmen- schen de dupe zijn geworden, heb ben de aandacht getrokken van Lord Lister en het in hooge mate interessant te zien op welke wijze oe onverstoorbare Lister den rijk aard de baas weet te blijven. Het bedelaresje vol droomen van weel de en geluk, aat in Lister een held ziet, zorgt met Charley, den secre- aris van Lister, voor menig gevoe lig tafreeltje en ook voor komische intermesso's. Aan spannende en verrassende scènes ontbreekt het in dit stuk niet en deze efenen op den toeschouwer een eigenaardige be koring uit. In aantrekkelijke décors werd het stuk uitmuntend gespeeld. Gaarna noemen wij allereerst Wim Grelinger, die dé rol van Lord Lister op buitengewne wijze ver tolkte, scherp en beheerscht. Een creatie, die luide werd toegejuicht Anton Burgerdorffer als Charley was eveneens goed op dreef en meermalen zeer komisch. Ben Groeneveld was mr. Hard stone en bij hem was deze moei lijke rol in uitstekende handen. Nelly Ernst speelde het bedelaresje zeer gevoelig en wist meermalen door stil spel te boeien en in de scènes met Lister en Hardstone de juist accenten te treffen. Alb. Snelders was .een correcte politie-inspecteur. De aanwezigen hebben ten zeer ste van stuk en opvoering genoten en de uitvoerenden meermalen met luid applaus beloond. Een goede vlotte voorstelling. VAN WIE IS DAT HONDJE? Aan het bureau van politie te Alkmaar zijn inlichtingen te be komen omtrent een hond, die bij een der ingezetenen is komen aan- loopen. Kleur rood-bruin, type Pekingnees. moristische critiek was scherp en dit deed hem niet ieder voor zich in nemen. Maar zü die met hem en on der hem hebben gewerkt, weten dat hij een goed en wijs hart had en een zeer hooge opvatting van zijn taak aLs architect. Den laatsten tijd voelde de heer Leguit zich niet gezond en vooral het loopen viel hem zeer zwaar. Nie mand had echter verwacht, dat het einde zoo nabij zou zijn. Een bekwaam architect, waar Alk maar voor een deel zijn degelijke ar chitectuur aan te danken heeft en een prettig stadgenoot is heen gegaan. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag a.s. op de Alg. Begraafplaats te Alkmaar. Vertrek van het Centraal Zieken huis te 11.30 uur. PAARD OP HOL. Zaterdagmiddag kwam een wagen met brandstoffen van den V. B. uit de richting Langestraat, om naar de Laat te gaan. Toen de voerman, W. Bakker, stond te lossen in de Schoutenstraat, kwam een andere voerman, in dienst bij de firma Jacobse, eveneens met een paard en wagen aanrijden, waardoor de brandstoffenwagen werd aange reden. Het paard schrok hierdoor natuurlijk en ging aan den haal in de richting van de Laat. Via de Koorstraat kwamen paard en wagen weer in de Langestraat, waar op den hoek van de Hoog straat het lemoen brak, zoodat de wagen bleef staan en het paard alléén verder holde. Het rende door de Doelenstraat en kwam te vallen op den hoek van den Koningsweg. De voerman van den V. B. bracht het toen tot kalmte gekomen dier naar den stal bij de opslagplaatsen. De wagen bleek nogal beschadigd te zijn. DE VEEVORDERING. Met de vleeschvoorziening staat het er deze week weer droevig voor. Heden werden ter markt voor de Centrale 50 stuks runderen aange voerd. Veertien exemplaren werden vrijge geven, zoodat er 36 exemplaren voor het Alkmaarsche rayon beschikbaar blijven. Hiervan gaat een vastgesteld deel af voor de Duitsche weermacht. Voorts moet er een kwantum voor de ziekenhuizen en de Centrale Keuken beschikbaar blijven, zoodat het deel voor de consumenten gelijk zal zijn aan dat van vóór 14 dagen, toen flinke slagers voor een 400 klanten een 60 pond vleesch te verkoopen kregen. De koeien, die beschikbaar wer den gesteld, zijn feitelijk nog niet slachtrijp. Voor de volksvoeding zou het dan ook beter zijn de geheele vordering tijdelijk stop te zetten tot half Juli. Wanneer men de slacht beesten tot dien datum straks in de weide liet, dan zijn ze n.l. slachtrijp en houden ze in plaats van enkele ponden een 20 pond vet in, waaraan straks zoo zeer behoefte is. De aanvoer van nuchtere kalveren, 272 stuks, was bevredigend en gelijk aan die van de vorige week, toen er 270 stuks werden aangevoerd. „OM 10.000 DOLLAR". Uitvoering Ulvadero. Wanneer een man zijn oordeel moet geven over den hoed van een aardig meisje en hij antwoordt naar waarheid: .monsterachtig" en wanneer hij op de vraag of hij het liedje, dat deze jongedame zong, óók zoo waardeerde, in alle op rechtheid verzekert het allerbe roerdst te vinden, dan zou deze na ïeveling, die meende voortaan met de waarheid alleen toe te kunnen ontdekken, dat een charmante leu gen meer gewaardeerd wordt. De etiquette eischt nu eenmaal een be hoorlijke dosis diplomatie en als de hierboven genoemde heer inder daad héér wenscht te zijn, zal hij zijn gedachten moeten verbergen en zijn halve waarheden debiteeren als voorheen. Maar wie, als in dit tooneelstuk, 10.000 dollar kan verdienen door één etmaal lang precies te zeggen wat hij meent, doet natuurlijk zijn best deze in de wacht te sleepen en het gelukt hier dan ook. Het blijkt intusschen, dat deze 24 uur van onkreukbaren waarheids - zin ruim voldoende zijn om een za kenman half te ruïneeren, een hu welijk te laten ontsporen, een ver loving op haar houdbaarheid te testen en een groot aantal men- schen, die meenden het met zich zelf nogal goed te hebben getroffen, iiit hun zelfgenoegzamen dommel op te schrikken. Deze prestatie levert een jonge man, die zoodra de 24 uur om zijn erop uit trekt om de scherven, die hij maakte, bijeen te rapen en weer in elkaar te passen; wat alleen maar blijkt te lukken volgens het recept van madame Etiquette. Ulvadero behaalde Zaterdag met de opvoering van deze amusante historie in het Gulden Vlies een groot succes. De verschillende rollen werden alle behoorlijk gespeeld en de hoofdfiguur vertolkt door Dick Haasbroek, Jo Mulder, Ali Blaauw, Piet Lely en Gert v. d. Post, kwa men voldoende tot hun recht, voor al nadat men eenigszins ingespeeld was. In 't bizonder noemen we het spel van den heer Lely, die in de moeilijke rol van den man, die de weddenschap begint en wint, uit stekend voldeed. En dan waren er zeker velen, die de heer Kroon's creatie als dominee Doran konden apprecieeren. In de kleinere rollen pasten To van Beek, Ger Hermes, Lina Mulder en Gerda v. d. Bogaerde zich vol doende bij het spel der overigen aan. De tooneelaankleeding was goed verzorgd. De regie was in handen van Piet Cloeck: deze „man achter de schermen" had zeker niet het kleinste aandeel in het welslagen van dezen avond. HEILOO. De fauna en flora van onze duinen. - Vrijdagavond heeft de V. C. J. B. in de Witte Kerk eeh druk bezochte Dijeenkomst belegd, waar de heeren Klok en Elven uit Egmond aan den Hoef aan de hand van lichtbeelden 1 en film een causerie hielden over de Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De onbekende gast (klucht); hoofd rollen Kurt Vesperman en Lucie Englisch. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, h„lf 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Marionetten (amus.); hoofdrollen Benjamino Gigli, Theo Lingen en Paul Kemp. Toegang voor eiken leef tijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Haar eerste avontuur en zijn laatste (rom.); hoofdrollen Ilse Wer ner en Johannes Riemann. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De Postmeester (rom.- dram.); hoof ('rollen Heinrich George en Hilda Krahl. Toegang boven 18 jaar, (Geprolongeerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee Donderdagavond geen voorstel ling. fauna en flora van onze duinen. In zijn inleiding zeide ds. Bloemhoff, aat het doel der vergadering was om ae aanwezigen dichter bij de natuur te brengen en den rijken planten groei en de vogels te leeren zien eil cewonderen. Daarop werd allereerst een kiekje getoond van een besneeuwd strand, een doodsche natuur, waar echter al weer nieuw leven sluimert. Hierbij werd geschetst de moeilijkheid om het duin intact te houden als zware stormen in enkele uren kunnen ver nietigen, wat. de mensch in jaren heeft opgebouwd. Aan de hand van mooie duidelijke teelden en een gedegen toelichting maakte men kennis met het rijke bezit aan bloemen en planten, vogels en mooie plekjes, waar de natuur hoogtij viert. Dit rijke bezit legt de verplichting op de natuur met eer bied te behandelen en te behoeden voor vernieling. In de pauze werd gezongen en daarna werd de mooie film ver toond. Hierdoor kwam het voor gaande nog beter tot zijn recht. SCHERMERHORN. Ditkeering Winterhulp. - In deze gemeente is vanwege Winter hulp Nederland een uitkeering aan waardebons ontvangen van 400. Reeds eerder 100 en 250 ont vangen, zoodat thans in totaal 750 is verstrekt. Benoeming. - De heer dr. ir. M. Boerendonk, landbouwkundig con sulent aan het dep. van landbouw te 's-Gravenhage, vroeger alhier, is benoemd tot secretaris van de ver schillende pachtkamers BROEK OP LANGENDIJK. Oudermiddag o.l. school. - Voor den Oudermiddag, welke Vrijdag in de openbare school gehouden werd, testond veel belangstelling van de zijde der ouders. In zijn openingsrede heeft de voor zitter, de heer A. Dirkmaat, eenige waardeerende woorden gesproken tot den heer Westenberg voor diens onderwijs. Na voorlezing der notulen heeft ae heer Westenberg, het hoofd der school, in het bijzónder mej. Verwer, üie na twee en een half jaar ziek te zijn geweest, haar taak weer heeft opgevat, hartelijk verwelkomd. Ook tot de Heldersche ouders richtte spr. als oud-Nieuwedieper vriendelijke woorden. Eenige mededeelingen werden ge daan, o.m. dat zich misschien gunstige perspectieven openen voor de school bij de samenvoeging der Ldngendijker gemeenten. Alle leerlingen voor het middelbaar onderwijs zijn voor het examen geslaagd, deelde spr. mede, daaruit concludeerende, dat het eind onderwijs niet achter staat bij de stadsscholen. Door de onderwijsver nieuwing krijgen de kinderen hier zelfs meer. Hiermede was spr. aan het onderwerp der tentoonstelling aangeland, het Heemkunde-onder- wijs. Spr. vestigde er de aandacht op, dat dit onderwijs eigenlijk een oud nieuwtje is. Ook in de 18e eeuw werd het gegeven. Tegenwoordig wordt het vooral in België, Zweden en Duitschland gegeven. De bedoeling is, de belangstelling van het kind voor de eigen taal, het eigen volk, ae zeden en gewoonten, het Nederl. lied, de kunst, enz. aan te kweeken, en wel taalkundig, aardrijkskundig, geschiedkundig, kunsthistorisch en sociologisch. Spr. gaf een uiteenzet ting van de wijze, waarop dit onder wijs gegeven wordt. Van de zijde der ouders heeft spr. al verscheidene blijken van instemming ontvangen. Hij toonde aan, dat de kinderen bij het verlaten der school na dit onder wijs te hebben genoten, niet vreemd in het leven komen te staan; er is geen breuk tusschen de school en het ïeven. Het was een zeer interessante le zing, welke met aandacht werd ge volgd. De tentoonstelling, welke hierna bezichtigd werd, zag er keurig uit. Er waren mooi bewerk te schriften te bewonderen. De ouders zullen ongetwijfeld een goeden indruk hebben gekregen van deze nieuwe methode. Aan het einde der vergadering heeft de heer Westenberg verschil lende personen bedankt voor hun medewerking, vooral ook het Be lang der Jeugd, dat bijgedragen eeft in dé aanschaffingskosten van ae benoodigde extra leermiddelen. (Ongecorrigeerd.), Ten huize van den boom- kweeker A. van Eyk aan den Zijdeweg te Boskoop, een echtpaar met vijf jonge kinde ren, is een vreeselijk drama gebeurd. Tengevolge van gas vergiftiging zijn van dit gezin de man en vijf kinderen van nacht om het leven gekomen. De man verscheen hedenmorgen niet op zijn werk en daarom besloot zijn patroon, de heer W. Vermeulen, eens te gaan zien, wat er aan de hand was. Hij begaf zich naar de woning, doch hét huis was gesloten en op zijn herhaald kloppen werd niet opengedaan. De heer V., die onge rust werd, sloeg een glasruit in waarna hem een sterke gaslucht .egemoet kwam. Toen men een onderzoek instelde kwam men tot de ontdekking dat het geheele gezin bewusteloos te bed ±ag. De 29-jarige vrouw L. van Eykvan der Weyden, gaf nog eenige teekenen van leven, doch de 44-jarige man en drie meisjes en twee jongens, waarvan de jongste een jaar en het oudste vijf jaar oud is, waren reeds gestorven. De echtgenoot® is naai het zie kenhuis in Gouda overgebracht. De lijken zijn door de politie in beslag genomen. De oorzaak is, zooals men heeft kunnen vaststellen, te wijten aan het springen van een gasbuis, waardoor het uitstrcomende gas het gezin in den slaap heeft verrast. VERRASSENDE LANDING VAN JAPANSCHE TROEPEN. Canton, 24 Maart. (Domei) Naar in een communiqué worat medege deeld, heeft een sterk detachement Japansche expeditietroepen in Zuid-China heden in de ochtend uren een verrassende landing on dernomen op de noordelijke kust van de Honghai-baai ten noorden van de Biasbaai, onder dekking van vlooteenheden. Het Japansche detachement, zoo voegt het com muniqué hier aan toe, trekt naar een niet bekend gemaakte plaats op en handelt in samenwerking met de Japansche troepen, die onlangs ge land zijn op het schiere.iand ten oosten van de Biasbaai. Hij wil den Fiihrer en diens medewerkers persoonlijk leeren kennen. Moskou, 23 Maart (D.N.B.) De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft van daag kort na zijn aankomst in Mos kou in de Japansche ambassade de plaatselijke Duitsche persvertegen woordigers ontvangen. Met groote vreugde en vervuld van groote verwachtingen, aldus ver klaarde de minister van buitenland- sche zaken, ben ik op reis gegaan. Het stemt Matsoeoka tot bijzondere verheugenis, dat hij gelegenheid zal hebben Duitschlands grooten Fiihrer Adolf Hitler, te zien, alsmede rijks minister van buitenlandsche zaken, van Ribbentrop, en de overige per soonlijkheden van het Duitsche rijk. Hij hoopt hen niet alleen te ontmoe ten, doch hen ook beter te leeren kennen. „Ik beschouw het als mijn plicht", zoo zeide Matsoeoka, den Führer en zijn medewerkers nauw keurig te leeren kennen, vooral sedert wij door het driemogend- hedenpact met elkaar verbonden zijn". Vervolgens wees Matsoeoka erop, dat dit pact voor Japan's buitenland sche politiek het voornaamste in strument beteekent, waaraan het al tijd heeft medegewerkt. Eenige lie den gelooven dat ik iets bijzonder in den zin heb, nu ik mij naar Duitsch land en Italië begeef, doch ik heb slechts den eenen wensch de leiders van Duitschland en Italië te ont moeten en te leeren kennen. Deze reis, die een gevolg is van de uit- noodiging der Duitsche en Italiaan- sche regeering, komt tegemoet aan mijn eigen vurig gekoesterden wensch, aldus me/cte Matsoeok: tens'.tte op. Ik zal gaarne de ge legenheid benutten om mij van Duitschland en Italië een persoonlijk oordeel te vormen en te zien hoe Duitschland en Italia hun geweldige taak op weg naar de overwinning volbrengen. Belgrado, 22 Maart (D.N.B.) Hoe wel een officieele bevestiging nog niet verkregen is, verluidt in be trouwbare politieke kringen, dat de ministers van justitie, sociale zaken en landbouw, Konstantinowistsj, Boedisawljewitsj en Tsjoelrilowitsj, hun ontslag hebben ingediend. Prins-regent Paul heeft het ontslag aanvaard. De oorzaak van dit aftre den schijnt te zijn, dat deze minis ters het niet eens waren met de op- IJVGEZONDEN STUKKEN WINKELIER EN KLANT. Geachte redactie. Als abonné van uw blad verzoek ik u beleefd opname van het vol gende: De ingezonden opmerkingen in zake de vroege winkelsluiting door eenige winkeliers kunnen inder daad verhelderend werken en de oogen openen voor de keerzijde van sommige reeds genomen, of nog te nemen maatregelen. Inderdaad is met een beetje moeite en medeleven van het win kelend publiek de vroegere slui ting heel goed te handhaven waar door ook de winkelier en zijn per soneel deel van leven krijgen. Echter de liefde kan niet van één kant komen, zegt een goed Hol landsch spreekwoord. De behandeling die tegenwoordig het winkelend publiek, de consu ment dus, van sommige winkeliers ondervindt, lijkt nergens naar.. Niemand, dunkt mij, zal de tij den terug verlangen dat de winke lier, of zijn personeel, voor den klant haast op zijn knieën viel. Nu ziet men vaak het andere uiterste zoordat men met angst en beven (vooral de wat kleinere) winkels binnengaat om zich van een of ander artikel te voorzien. Ik heb het meegemaakt, dat ik van top tot teen gemonsterd werd; een groet kan er niet meer af wanneer men in u een niet vaste klant her kent. Artikelen die in de étalage geprijsd staan, worden onder een of ander voorwendsel geweigerd en zelfs krijgt men wanneer op zijn stuk blijft staan te hooren: „Als u het er niet mede eens is gaat u maar gerust naar de politie" die er, zooals ze wel weten, op het oogen- blik toch ook niets aan doen kan. In grootere bedrijven wordt men meestal fatsoenlijker behandeld en kan men een artikel dat geprijsd staat ook bekomen, zelfs al moet men het uit de étalage halen. De winkelier is toch ook consu ment en zal in deze tijden van schaarschte voor een door hem ge- wenscht artikel toch ook wel eens bij een ander dan zijn vaste leve rancier terecht komen. Hoe zou hem dan zoo'n behandeling beval len? Vergeet niet dat er wel weer eens andere tijden komen waarin men zich dit optreden herinneren zal. Ergerlijk is het vooral wanneer men een stadgenoot een artikel weigert, wat men even later bij een ander niet durft. Nog eens, de liefde kan niet van één kant komen en wat meer wel levendheid voor klanten, toekom stige vaste klanten misschien, zal de zaak niet schaden en wordt niet vergeten. Met dank voor de opname. J. v. M. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Mrt. (Lang. Groentenveiling). 109000 kg Roode kool 8; 121600 kg Gele kool 6.80; 171800 kg D. witte kool 5.90 2300 kg Uien en drielingen 6; 1600 kg Bieten 3.40. NOORDSCHARWOUDE, 24 Maart. (Noordermarktbond). 119800 Kg Roode kool 8; 71900 kg Gele kool 6.80; 2é5900 kg D. witte kool f 5.90; 850 kg Drieling uien 6; 300 kg Bie ten 2.30. WARMENHUIZEN, 22 Maart 1941. 2200 kg Uien 6; 4800 kg Roode kool 7.50; 2000 kg Gele kool f 6.40; 7300 kg D. witte kool f 5 50. vattingen der groote kabineismèêr- derheid op het terrein der buiten landsche politiek. Verder verneemt men, dat reeds maatregelen ter aan vulling van het kabinet worden ge nomen. In Zuid-Slavische kringen verwacht men, dat het kabinet aan zienlijk versterkt zal worden, door dat de opvattingen der ministers overeen zullen stemmen. Tswetkowitsj bij prins Paul. Belgrado, 23 Maart (D.N.B.) Prins regent Paul heeft vanmorgen om 11 uur den premier, Tswetkowitsj, ont vangen. Deze bracht hem verslag uit over de onderhandelingen, welke de laatste dagen met verscheidene..poli tici gevoerd zijn en stelde hem de candidaten voor de drie vacante ■ministerposten voor.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2