ird zijn. AMMA. Coriceritratiecommissie landbouworganisaties ingesteld. W >v, De kettinghandel te Naarden. Men mag geen slag- of stootwapen dragen. 0-16 Uw seu- is is logen ibiiek 7IJKSCH tKMAN.) VAN Industrie gemach- Handel, die voor ting tot rijvings- mzet en an draad VAN odig. ien er op het ver in, zonder Industrie liers) en geniwoor- de heeren ie nog eeni- de v o o r- heer P. zich technische g. der verga- IVL (Nederl. Ochtendgym- Ochtendgym- ng en medi- door de Chr. Gr.pL 8.30 0.30 Omroep- ihet muziek. 1.40 Voordr. L 12.30 Boe- 12.45 Nieuwi- Amus.-orkest 1.50 Amus.- foor de vrou- n solist. 3.15 •clus „Ons ge- ;z. voorbereid Kerkcomité). '.15 Nieuws-, P. 5.30 Bandy e. 6.Lezing 5.15 De Ram- 15 Gr.pL 7.— (ANP). 7.15 7.45 Duitsche 5 Spiegel van g.) 8.45 Caba- Avondwijding >r het Vrijz. 15 Eng. ber. sluiting. 01,5 M. mastiek, mnastiek. :5 Gr.pL 6.45 7.— 8.— 10.20 11.10 Voordr. neester. 12.— 12.45 Nieuws- - Orkest Frans .50 Orkest Fr. en fluit. 3.— rouw. 3.20 Ca- 5.15 Nieuws-, NP. 5.30 Gr.pL Amabilesextet 7.Vragen 7.15 Viool, 8.— ANP-ber. nroep-Symph-- de pauze ,Pe r de eeuwen ANP-ber., TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 MAAKT 1041. ENGELSCHE GEVANGENEN BIJ AGEDABIA BINNENGE BRACHT. Zooals kort geleden het Duitsche Weermachtbericht meldde, kwam het Zuid-Oostwaarts van Agedabia tot een gevecht tusschen een Duitschen en een Engelschen gemotoriseerden verken ningstroep. Een aantal Engelsche motorvoertuigen, w.o. verschillen de pantserverkenmingswagens, werd vernield. Eendge gevangenen werden gemaakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verliezen. Onze foto toont twee der bij Agedabia gevangen genomen Engelschen. (Holland) VROUWEN AAN DEN LANDARBEID. Op vele landerijen in Noord-Brabant ziet men de vrouwen ijverig meewerken aan den arbeid op het veld. Brabantsche vrouwen werken mee om den oogst in het komende seizoen zoo hoog mogelijk te helpen opvoeren. (Het Zuiden) Voorzitterdr. Posthuma. Leden zijn de voorzitters van de landbouw organisaties. Het A.N.P. meldt: Op de dage- lijksche persconferentie heeft de Referent der Geschaftsgruppe voedselvoorziening en landbouw de volgende mededeelingen ge daan: Bij besluit van 19 Maart heeft de rijkscommissaris ter ondersteuning van de maat regelen, genomen door de be voegde instanties met het doel om eenheid te brengen op 't ge bied der landbouworganisaties, welke deze maatregelen be- hooren te steunen doordat de landbouwers met elkaar zich beraden, een commissie inge steld en tot voorzitter daarvan benoemd oud-minister dr. Posthuma. Tot deze commissie behooren de voorzitters der volgende vereeni- gingen: 1. Chr. Boeren- en Tuinders- bond; 2. Katholieke Nederland- sche Boeren- en Tuindersbond; 3. Nederlandsch Agrarisch Front; 4. Nederlandsch Landbouwcomité. De voorzitter der commissie kan verdere leden benoemen. De com missie heeft ten doel, de werk zaamheid van alle organisaties in dienst te stellen van de grootst mogelijke productieverhooging en een éénvormige organisatie van dien arbeid te verwezenlijken. De besturen hebben daartoe den plicht hun organisaties met hun geza menlijke apparaten volgens richt lijnen van den voorzitter ter be schikking te stellen. Deze richt lijnen zijn voor landbouworganisa ties bindend, onverschillig of zij al dan niet zijn aangesloten bij bovengenoemde corporaties. De voorzitter kan de produc tievermeerdering door eigen maatregeleen bevorderen, voor zoover dit wenschelijk is, buiten het werk der organisaties om. Hij kan van het departement van landbouw en visscherij alle in dit verband noodige inlichtingen en steun eischen. De consulenten van dit departement zijn verplicht, de commissie en de landbouworgani saties te adviseeren. Ten slotte kan de voorzitter van de landbouworganisaties verlangen, dat personen, die medewerking weigeren, ge royeerd worden. Wordt aan dit verlangen geen gevolg gegeven, dan is de commis saris-generaal voor financiën en economie bevoegd, de noodige maatregelen te treffen en in een bepaald geval de royeering ook te doen geschieden zonder inacht neming van een wettelijken opzeg gingstermijn. Eenigerlei aanspra ken kan men na een dergelijke verbreking van het dienstverband niet doen gelden, Met betrekking tot haar geheelen arbeid ressorteert de commissie onder den commissaris-generaal voor financiën en economie. De uitsluitende bevoegdheid en ver antwoordelijkheid van het depar tement van landbouw en visscherij ten aanzien van de regeling en verdeeling der landbouwproductie blijft intact. In opdracht van den rijkscom missaris heeft Landesbauernführer Graf Grothe op 21 Maart het be sluit aan dr. Posthuma overhan digd en hem de taak opgelegd zijn bevoegdheden nauwkeurig uit te oefenen. Dit vond plaats in het departement in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den landbouw ir. Roebroek en de voorzitters der vier genoemde landbouworganisaties. Daarbij wees Graf Grothe erop, dat het de voornaamste taak van de Nederlandsche boeren is, in dit jaar uit eigen kracht de grootst mogelijke bijdrage te leveren aan de voeding van het Nederlandsche volk. Bij allen arbeid voor de voedselvoorziening loopen de be langen van het volk en de bezet tende macht parallel. Van regee- ringszijde zijn doeltreffende maat regelen genomen om het doel te bereiken. Deze met groote vakken nis getroffen maatregelen hebben, om tot succes te leiden, den waar- achtigen steun noodig van den afzonderlijken boer. In dit verband hebben ook de bestaande land bouworganisaties den plicht tot actieve medewerking. Deze" mede werking dient te geschieden vol gens een eenvormig plan. Op grond hiervan is de onderhavige com missie door den rijkscommissaris ingesteld. Dat aan dr. Postuma de leiding dezer commissie is toever trouwd, vindt zijn oorzaak in de groote ervaring welke hij sedert den wereldoorlog heeft opgedaan. Graf Grothe sprak de hoop uit, dat de maatregelen van den rijks commissaris bij alle landbouwor ganisaties het juiste begrip zouden vinden en zouden worden opgevat als een oproep tot gemeenschappe- lijken arbeid en het bijleggen van in moeilijke tijden onnoodige ge schillen. Graf Grothe herinnerde aan den op wensch van den rijkscommissa ris door 't ministerie van landbouw en visscherij tot de landbouwbon den gerichten oproep voor den volstrekt noodigen regelmatigen aanvoer van vee voor binnenland- sche behoeften te zorgen. Daar mede is het gewenschte resultaat niet bereikt, zoodat de directeur- generaal der voedselvoorziening zijn toevlucht heeft moeten nemen tot dwangmaatregelen. Aangezien moeilijke tijden steeds als een proefsteen gelden, zal overeenkomstig het groote belang, dat met een en ander is gemoeid, een succes of mislukking beslissend zijn voor de bestaande organisaties en haar besturen. Aai a&nsjuifeg daaraan, (wendde Jfe jèf - >1JÈSÜ?! DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DELFT. De heer F. W. van Vloten, die met ingang van 1 April benoemd is tot burgemeester van Delft. (Polygoon) VERLAGING MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Ingevolge de regeling van het departement van Financiën werd sinds Augustus 1940 de 50 ver hooging der motorrijtuigenbelasting niet meer geheven voor voertuigen met gas-tractie (generatoren, pers- gas, enz.). Door de redactie van het desbetreffende besluit werd deze ontheffing echter niet verleend, in dien men naast gas ook nog benzine kon gebruiken, hoewel toch ook voertuigen die uitsluitend benzine als brandstof gebruiken nimmer het verhoogde tarief hadden behoeven te betalen. Op een verzoek van de K. N. A. C. deze ongerijmdheid te doen vervallen is thans gunstig be schikt. Van 1 April a.s. af zullen dus motorrijtuigen ingericht om te wor den voortbewogen zooals met gas als met benzine, eveneens van de ver hooging der belasting zijn vrij gesteld. Voor hen, die reeds voor een ter mijn tot na 1 April 1941 de belasting vooruit hebben betaald, zal restitu tie kunnen plaats vinden. Onder in levering van de oude belastingkaart wordt dan een nieuwe afgegeven. SPOORWEGWAGON MET HAVER OPENGEBROKEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie twee inge zetenen van Soest gearresteerd, die een wagon haver, staande op het speérwegterrein van het buurt- station te Baarn, hadden openge broken. De mannen stonden gereed om de eerste balen haver te ver voeren, toen de politie ingreep. Een hunner werd dadelijk gearresteerd, terwijl de andere wist te ontvluchten in het nabijgelegen bosch en later kon worden opgespoord. Eenige weken geleden, toen eveneens een wagon haver op het spoorwegempla cement stond, werd daaruit negen honderd kilogram ontvreemd. Ver moedelijk zijn de thans gearresteer den ook aan dezen diefstal niet vreemd. Graf Grothe zich tot den aanwezi gen directeur-generaal en wees er op, welk een belangrijke aanvulling van het werk van het departement 'tor verhooging der landbouwpro ductie de arbeid der gezamenlijke organisaties vormt. Hieruit volgt de verplichting van het ministerie zich den steun van de commissie en van de organisaties ten nutte te maken en geregeld het noodige contact te bewaren. Want juist het beroep van den boer behoeft in bij zonder sterke mate een vruchtbare wisselwerking tusschen practijk en regeeringsbureaux. In aansluiting aan hetgeen Graf Grothe gezegd had, verklaarde dr. Posthuma dat hij de opdracht van den rijkscommissaris heeft aan vaard omdat hij daarmede als Ne derlander de belangen van zijn volk het beste meent te dienen. De voorzitters van de vier orga nisaties brachten tot uitdrukking dat zij de noodzakelijkheid van een constructieve samenwerking in het belang van het Nederlandsche volk inzagen, en zegden hun loyalen medewerking toe. Graf Grothe wenschte dr. Post huma geluk met zijn taak en gaf voor ieder afzonderlijk den wensch te kennen dat hun loyale samen werking met succes zou worden bcgtagtand. H€T WEGEN, SORTEEREN EN IN BALEN DOEN TE OPPERDOES van kuilwortelen, welke den geheelen winter in kuilen onder den grond bewaard zijn. De-ze wortelen zijn uitermate voedzaam. (Polygoon) DE TUINDER is rvu druk bezig om zijn producten te zaaien. Maar eerst moet hij voor de stoksnijboo- nen een heel bouwwerk oprichten. (Polygoon) Verscheidene arrestaties. Het politieonderzoek inzake den uitgebreiden kettinghandel te Naarden heeft nog verschillende arrestaties opgeleverd. Andere aan houdingen worden verwacht, daar het uitgebreide onderzoek nog niet is beëindigd. De kettinghandel, waaraan ook frauduleuze slachtin gen blijken verbonden te zijn, blijkt zich te hebben uitgestrekt over verschillende Gooische plaatsen, terwijl ook zaken zijn gedaan in de hoofdstad. Vele hammen, honderden worsten, balen koffie, peul vruchten en andere grutters waren alsmede groote hoeveel heden zeep en slaolie zijn in beslag genomen. Er blijken hooge prijzen voor de waar ge maakt te zijn. Het Naardensche politie-bureau, waarheen verschillende malen met een auto artikelen uit verscheidene opslagplaatsen moesten vervoerd worden, lijkt op een goed gevulde comestibleszaak. Hangende het onderzoek zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden. Nadat de hoofdpersoon in dezen kettinghandel K. uit Naarden was gearresteerd, bleek uit zijn verhoor, dat hij van een gros sier in koffie, zekeren B. te Bus- sum, 2-00 pond koffie had gekocht. De helft was reeds doorverkocht voor 700. De andere helft werd bij K. in beslag genomen. De gros sier is, nadat hij een volledige be kentenis had afgelegd, op vrije voeten gesteld. Voorts liep nog een ander spoor naar Bussum naar een zekeren' D., in wiens woning niet alleen een groote hoeveelheid slaolie, maar vooral een zeer groote partij stuk jes zeep in beslag werd genomen. Deze zeep werd verkocht voor niet minder dan 0.70 pey stuk. D. is op vrije voeten gesteld, doch onderzocht wordt in hoeverre hij bij den kettinghandel betrokken is. Verder kwam aan het licht, dat de hoofddader K. bij een winkelier te Bussum eveneens D. genaamd een groote partij flesschen slaolie had gekocht voor een goeden prijs en deze flesschen olie verkocht voor 1.95 per stuk. Bij een onderzoek ingesteld bij den Bussumschen winkelier kon de politie nog 60 flesschen slaolie in beslag nemen. Vervolgens ging de politie over tot arrestatie van ze keren V. te Bussum, die als tus- schenhandelaar fungeerde tusschen den hoofdpersoon K. en anderen en vooral voor den verkoop van zeep zorg droeg. Onder den grooten voorraad in beslag genomen waren bevonden zich drie kisten worsten, die afkomstig blijken te zijn van een zieke koe, die óf aan een ziek te is gestorven óf een noodslachting heeft ondergaan. De andere in beslag genomen vleeschwaren waren afkomstig van frauduleusgeslachte koeien en var kens, welke aan den vader van den hoofdpersoon blijken toe te behoo ren. Ook deze man is daarna ge arresteerd. De Naardensche politie ging ech ter ook over tot de arrestatie van twee broers van K., die als tus- schenhandelaars fungeerden, voor het vervoeren zorg droegen en vooral boter kochten en verkochten tegen hooge prijzen. Voor de vleeschwaren werd voor al afzetgebied gevonden in Am sterdam, waar prijzen gemaakt werden van 4.en meer per kg. Jfecete haa&de.gpliifee bü een jan-»' Op grond van de "machtiging, hem verleend in artikel 1 der verorde ning van den rijkscommissaris be treffende de strafbaarheid van han delingen tegen militaire of poh- tieele verordeningen van 7 Febru ari 191 (verordeningenblad no. 82) heeft de commissaris-generaal S. S. Brigadeführer Rauter officieel me degedeeld: 1. (a) Het is verboden op open bare wegen, straten en pleinen of andere voor het publiek toe gankelijke plaatsen slag- of stoot- wapenen bij zich te dragen. 2. (b) Slag- of stootwapenen in den zin dezer bekendmaking zijn wapenen, die naar hun aard bestemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken, verwondingen te veroorzaken. (a) De op grond van de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepa lingen met betrekking tot het dra gen van wapenen, uitgereikte mach tigingen tot het bij zich hebben van bedoelde wapens en andere veror deningen, welke met deze bekend making in strijd zijn, treden tot na der order buiten werking. (b) Uitgezonderd van de onder havige bepalingen zijn de leden van de Duitsche weermacht, de S S., de politie en de in het bezette Nederlandsche gebied zich bevin dende personen, welke behooren tot het Duitsche bestuur en Duit sche takken van dienst. Ook de be palingen, welke betreffen de be wapening en uitrusting van hen, die in dienst zijn van de Neder landsche overheid blijven van kracht. Handelingen, in strijd met deze bekendmaking zijn over tredingen en worden bestraft met hechtenis tot 6 maanden en geldboete tot 1000 gulden of met één dezer straffen, voor zoover niet een hoogere straf kan worden opgelegd volgens andere bepalingen. BOERDERIJ AFGEBRAND TE BRUCHT. Te Brucht in de gemeente Harden- berg (Ov.) is Vrijdagmiddag de boerderij van de weduwe Eggengoor tot den grond toe afgebrand. Toen de orand uitbrak, was de oude vrouw, die bij haar dochter en schoonzoon mwoont, alleen thuis met twee kleine kinderen. Een voorbijganger kon de kinderen, die zich op de reeds brandende deel ophielden, in veilig heid stellen. Twee koeien en een vaars kwamén in de vlammen om. Twee varkens, die konden worden gered, waren dermate met brand wonden overdekt, dat zij moesten worden afgemaakt. VERBINDENDVERKLARING C. A. O. VERZOCHT. Bij het college van rijksbemidde laars is door de een aantal werk gevers in de lederindustrie, den Ne- derlandschen r.k. fabrieksarbeiders (sters) bond „St. Willibrordus", de Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeidersisters) en den Neder- landschen Bond van'Christelijke Fa- brieks- en transportarbeiders een verzoek ingediend tot verbindend verklaring van de collectieve ar beidsovereenkomst, welke -in dit bedrijf bestaat. keiier in Bussum een groote partij rijwielbanden achterhaald, welke toebehoorde aan den hoofddader K. Het onderzoek wordt voortgezet en leidt naar eenige andere plaat sen. MONUMENTEN VOOR GEVALLEN SOLDATEN ONTHULD. Zaterdagmiddag is in het dorp. Voorthuizen bij Barneveld een mo nument onthuld voor de gevallenen van het eerste regiment huzaren. Oud-luitenant kolonel Camerling Helmont sprak de onthullingsrede uit. Hij dr-oeg het monument over aan het gemeentebestuur van Bar neveld. Namens de bevolking aan vaardde de burgemeester, de heer J. Westrik, het monument. Hij verze kerde, dat hij en alle ingezetenen het steeds in eere zullen houden. Vervolgens werden een aantal kransen bij het monument gelegd. Op het r.k. kerkhof te Boxmeer is Zaterdag een monument ont huld, dat werd opgericht op het ge meenschappelijk graf van zeven ge sneuvelde Nederlandsche soldaten. Oud-majoor Alma onhulde het monument en droeg het over aan de gemeente. DADERS VAN INBRAAK NA 2% JAAR GEVONDN. Twee en een half jaar geleden hebben twee mannen ingebroken ini een tapijtzaak aan den Amstel- veenscheweg te Amsterdam. De nachtwaker snapte hen echter, doch de mannen sloegen den waker, met een stuk ijzer, zoodat hij hen niet pakken kon en geen signalement kon geven. Thans is he<t de politie gelukt de daders van deze inbraak: met 'geweldpleging op te sporen. Een der daders zit op het oogenblik voor een ander feit in de gevange nis, terwijl de tweede eveneens vrijheidsstraf onderging en juist gisteren ontslagen werd. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is weer opgesloten. De beide mannen zul len voor den officier van justitie worden geleid. 75000 SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN. Twee mannen, de 31-jarige siga renwinkelier A. C. K. uit de Boek horststraat en de 42-jarige verte genwoordiger J. K. B., konden een belangrijke partij sigaretten koopen. A. C. K. zou het geld voorschieten en J. K. B. zou zich met den inkoop belasten en trachten de veelge vraagde waar aan den man te bren gen. Het duurde dan ook niet lang of B. had voor de partij welke 75000 sigaretten groot was, een kooper gevonden. De prijs, welke hij echter voor de sigaretten vroeg, was vedubbeld. De politie was van een en ander intusschen op de hoogte gekomen en greep op het moment, dat de siga retten van eigenaar zouden verwis selen in. Zoowel verkooper als kooper werden gearresteerd, doch na ver hoor zijn ze op vrije voeten gesteld. De partij sigaretten zal ter beschik king worden gesteld van den in specteur van de prijsbeheersching. ONDER VALLENDE SEGMENTEN GEKOMEN. Vrijdagmiddag is op de werf „Gusto" te Schiedam een doodelij'k ongeluk gebeurd, waarvan de 36- jarige J. L. uit Schiedam het slacht offer is geworden. Een aantal segmenten met een totaal gewicht van 6000 kg. moest per kraan vervoerd worden, doch ten gevolge van het draaien van den last knapte de staaldraad af en stortte de segmenten van een hoogte van ongeveer twee en een halve meter omlaag. L. raakte bekneld tusschen een werkbank en een aan tal van deze zware stukken en was og slag dsgd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5