AMSTERBAMSCmIE BEURS 4'/. LAATSTE BERICHTES President van de Nederlandsche Bank. Indrukken in het buitenland over de toetreding van Joegoslavië. EERSTE BLAD. 3 HEILOO. Concert van Eensgezindheid en Harmonie. - Zondagmiddag gaven het fanfarecorps „Eensgezindheid" en het gemengde koor „Harmonie' (directeuren resp. A. Meijns en Nico Snel) een -uitvoering voor do nateurs en genoodigden. De too- neelzaal van de Rustende Jager was geheel bezet. De heer Ruinia, voorzitter van Harmonie, besprak de samenwer king met Eensgezindheid en brachi den directeur van dat koor harte lijk dank. Het program was niet volledig, zei spr. De korte tijd van repeteeren (omdat men om 10 uur thuis moest zijn) en de ziekte van den directeur waren een handicap Hierna begon het concert. De di recteur van Eensgezindheid had voor een verrassing gezorgd, in korten tijd wgs een Jeugdcorps op gericht en dit gaf een 5-tal aardige nummertjes. Eensgezindheid opende het concert met een pittigen marsch, gevolg door „Liège Im mortelle", episode uit den we reldoorlog van 1914 en „Ouverture Tancred. Het sterk bezette korps oogstte een spontaan applaus. Harmonie gaf allereerst „Kunste naarsleven" (met begeleiding van klein orkes). Dit nummer, gezongen ir. samenwerking met de zwakste instrumenten van Eensgezindheid, was geheel af en viel bijzonder in den smaak. Dit was ook het geval met „Zigeunerleven" (met piano begeleiding). Men had ook nog voor een ver rassing gezorgd. Het publiek kreeg gelegenheid (en maakte hiervan spontaan gebruik) om „De Zingen de Bard" en Karlijntje" mee te zingen. Eensgezindheid gaf na de pauze „Die Schone Galathea", „Die Ro- mantiker" en tot slot de „Stars and Strips for ever", marsch. Dank zij de goede samenwerking (een unicum op muzikaal gebied in Heiloo) was het geheel een zeer bijzondere uitvoering, waarover men algemeen zijn tevredenheid be tuigde. Een gezellig bal besloot den middag. LANGENDIJK Het Witte Kruis. - De afd. Lan- gendijk van het Witte Kruis verga derde Maandagavond in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuid- seharwoude. Van de afd. Purmerend was een schrijven ontvangen, waarin werd verzocht, de candidatuur van ds. Keuning te de Rijp voor de hoofdbestuursverkiezing te willen steunen. Men zal dit op de herfst- vergadering behandelen. De begroo ting 1941 werd voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Besloten werd voor de inning der kwitanties 10 ct te heften. Dit komt niet ten goede van hen, die het geld innen, maar zal worden aangewend ter dekking van het tekort, dat men steeds heefi De rekening van den penning meester, den heer F. Moeijes, wero op advies van de controlecommissie goedgekeurd. Het jaarverslag van de afdeeling wijkverpleging verme'dde, dat het ledental van 1082 is gestegen tot OPGAVE amsteroamsche bank n.v. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 26 Maart 1941 STAATSLEENINGEN. Vork. 4 Nederland 1941 95% 4 Nederland 1940 II 93% 3—3H Neder; 833/s 3 Ned.-Indië 1937. 84'/, BANK-INSTELL1NCEN Afflsterd. Bank .112l/j Handel Mij. Cert. v. 25011! Koloniale Bank. .1-7 Ned. lnd. Handelsbank 1321/. IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 113 Calvé Delft Cert. 64% Nederl. Ford31 i,3/4 Lever Bros116 Phil. Gloeil. Gem Bezit 203 IND. OND. BU1TENL. Am. Smelting 43 Anaconda ^8 Bethleh Steel 8ü% Cities Service 5'/, General Motors 487/s Kennecott Copper35'/, North American Rayon21% Republic Steel 2 Standard Brands 6% Steel comm031/, CULTUUR MAATSCH. v v- A438' Java Cultuur^44 Ned lnd Suiker Unie -251 Verg. Vorstenlanden 11Ql/„ PETROLEUM. /s Kon. P.tr241 Phillips Oil 351, Shell Union .101/ Tide Water jm/4 RUBBERS. 1 U Amsterd Rubber .280 Deli Bat Rubber .219 Hessa Rubber .138 Oostkust158 Serbadiadi .124% Interc Rubber 43/ SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika liin 115 JavaChina—Japan lijn 150 Kon Ned Stoomboot 154 Scheepvaart Unie '.176% TABAKKEN. Deli Batavia 190 Oude Deli254 SenembahIv5 AMER SPOORWEGEN. Atchison lopeka 24% Illinois Central 9'/ls Southern Pacific 11% Southern Railw. 14 Union Paciüc 87% Can, Pac. pun 2 u 92'/s 83 «41/4 11IV, 131 184 129 Uil/, <9% 341) 11)% 205 43 .8% 80 5% 49% ^/m d'/4 23l%0 6% 64% 442 244 253 120-84 214-84 33% 12% lOVie 281 220 137 158 130 413/is 115% 152-3 157% 1 '6% 190 258'/. 198 /5 fis 11% 14% 87 1112. Aan contributie werd f 1582.25 ontvangen. De wijkverpleegster leg den 7804 bezoeken af bij 194 patiën ten, waarvan voor wijkverpleging 6781, t.b.c.-bestrijding 176 en zuige lingenzorg 847 bezoeken. Op 1 Jan 1941 stonden 13 gezinnen met 13 patiënten onder toezicht. Een patiënt werd naar een sanatorium uitgezon den voor rekening der familie, pro vincie en gemeente; 2 gezinnen kre gen versterkende middelen. Er is 46 maal consultatiebureau gehouden. Daarvoor werden 110 kinderen op nieuw ingeschreven. Aan 5 patiënten werd hoogtezonbestraling verstrekt met 190 bestralingen. De zusters heb ben 40 overledenen afgelegd. De cursus huishoudelijke verbandleer werd door 22 meisjes bezocht. Bii de evacuatie hebben deze meisjes uit stekende diensten verricht in het hulpziekenhuis te Broek op Langen- dijk. Uit de andere gemeenten ziin de meisjes toen met de zusters mee gegaan de wijk in om het lichtste werk over te nemen. Hulde werd hiervoor gebracht aan de zusters en de meisjes. Het jaarverslag van het Witte Kruis vermeldde dat het ledental is estegen van 1416 tot 1458. dank zii de activiteit van den magazijnmees ter. De totale ontvangsten waren f 8616.68, de totale uitgraven 7830.44 het kassaldo was 736.24. Magazijn en materialen bevinden zich in uit stekenden toestand. Er zii'n 1304 stuks materialen verstrekt. Aan der magazijnmeester, die veel aan het magazijn en de materialen heeft ge daan, werd een woord van dank ge bracht. De voorzitter bracht verslag ui4 van de gehouden alg. vergadering. Naar aanleiding van een vraag var den heer C. de Boer over de brand verzekering deelde de voorzitter mede, dat besloten was, deze met 50 pet. te verhoogen, terwijl het advies van den heer Schricken, om daarbij te bepalen, dat vrijheid van herbouv. zal worden voorbehouden, onder '1 oog zal worden gezien. In verband met de duurdere levensomstandighe den besprak de heer J. Kliffen hel salaris van den magazijnmeester. He1 'bestuur zal hieraan aandacht schen ken. Op voorstel van mevr.. Paar] bergHartland zal een moedercur sus worden gehouden. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL, VOOR MIN STENS DRIE MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEERLN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. CASTRÏCITM Wethouder Hemmer ten grave ge bracht. - Maandag is oud-wethouder H. Hemmer op het St. Pancratiu-; kerkhof ten grave gebracht. De kerkelijke plechtigheid en de H Mis werden door een neef van den overledene, pater Hemmer uil Mill-Hi'l, ten uitvoer gebracht Aan de groeve deed pastoor Goes a's belangstellende de gebeden, waar na de kist bedolven onder vele bloemen, werd neergelaten. De belangstelling uit alle kringen der burgerij was zoowel in de kerk als op het kerkhof zeer groot. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig wethouder Hel- linga en de gemeente-secretaris, van de raadsleden de heeren Spaanser en Berlee; namens het P. W. B. dr rentmeester Vogelenzang enBud- dingh. Verder waren o.a. de ge meente-architect D. v. Diepen, dr. Leenaars en de heeren J. v. Hoeve en A. J. Nijsen aanwezig. Het pro vinciaal ziekenhuis Duinenboscb was vertegenwoordigd door de da mes ten Raa en Schreuder en de heeren Kruitbosch en van Keeken. Verder zag men vele deputaties uit rereenigingen waarvan de overle dene bestuurslid was of was ge weest. Diep onder den indruk verliet men de begraafplaats, overtuigd zijnde dat een goed mensch zijn laatste rustplaats had gevonden. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Vandaag herdenkt prof. B. A. van Kleef, president van het oud- kath. seminarium te Amersfoort, zijn zilveren priesterfeest. Zooals men weet, was hij van 1926 tot 1933 pastoor bij de oud-kath. kerk te Egmond aan Zee, wa.r hij ook nog eenige jaren lid van den gemeen teraad en wethouder was. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd in zijn tegenwoordige functie en tevens tot hoogleeraar aan genoemd se minarie. Aan deze zelfde inrichting heeft de heer van Kleef ook zelf gestudeerd, evenals te Bern. Hij begon zijn loopbaan te Haarlem. Twee jaar later trad hij in dienst der Duitsche oud-katholieke kerk te Messkirch en Sauldorf. Later keerde hij naar ons land terug als pastoor te Zaandam. Vervolgens heeft hij te Amsterdam gestaan, waarop zijn Egmondsche pastoraat begon. In 1940 werd hij tot kanun nik van het metropolitaan kapitel van Utrecht gekozen. De jubliaris heeft in talrijke functies de oud-kath. kerk gediend. Hij is vooral bekend ook op sociaal terrein en is een der medeoprich ters van het oud-katholiek verbond van vakvereenigingen, welks gees telijke adviseur hij is. Te Amers foort is hij curator van hét stedelijk gymnasium. (Ongecorrigeerd.), Mr. M. M. Rost van Tonningen benoemd. 's-G ravenhage, 26 Maart. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor bezet Nederland rijksminister Seyss ïnquart heeft op grond van zijn verordening nr. 108-1940, par. 1 over bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen mr. M. M. Rost van Tonningen tot president der Nederlandsche Bank benoemd. De beëediging vond heden Qeor den rijkscommissaris; in tegenwoordigheid van den com missaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischböck plaats. Tegelijkertijd heeft de rijkscom missaris voor bezet Nederland rijks minister Seyss Inquart op grond van zijn verordening nr. 3-1940 par. 1 over de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden in bezet Neder land in. verband met verordening nr. 108-1940 par. 3 (4e verordening over bijzondere bestuursrechterlijke maatregelen) den directeur-secreta ris bij de Nederlandsche bank mr. J. J. Westerman HoLstyn eervol om slag verleend met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijks commissaris rijksminister Seyss In quart den procuratiehouder van de Nederlandsche Indische Handels bank te Amsterdam, den heer J. Ro bertson tot directeur-secretaris bi; de Nederlandsche bank en droe;.- nem tevens de functies op var. plaatsvervanger van den president in den zin van par. 21 al. 1 der statu ten van de Nederlandsche bank. Van bevoegde zijde wordt hierbij nog opgemerkt, dat de benoeming van mr. Rost van Tonningen niet aan zijn politieke gezindheid ont spruit, doch dat de kwaliteiten van mr. Rost van Tonningen op finan cieel gebied zeer bekend zijn en deze inzonderheid bij zijn benoeming op de bedoelde plaats den doorslag ge geven hebben. TEGOED IN DE VER. STATEN GEBLOKKEERD. Washington, 25 Maart. (D. N. B.) President Roosevelt heeft besloten tot blokkeering van de Joegoslavische saldi in de Vereeni^de Staten, welke op circa 1 millioen worden geschat. Aan het besluit van Roosevelt is geen verklaring toegevoegd. Joego slavië is thans de dertiende staat welks saldi in de V. S. zijn geblok keerd. Behalve het Joegoslavische tegoed is thans 4500 millioen in de V. S. geblokkeerd Het in Joegoslavië geïnvesteerde Amerikaansche kapi taal bedraagt 36 millioen. J. PLOEGSMA OVERLEDEN. Ruim 60 jaar oud is na kortston dige ziekte overleden de heer J. Pioegsma, bekend uitgever te Zeist. MATSOEOKA ZAL DEN PAUS BEZOEKEN. Vaticaan, 26 Maart. (ANP). Het bericht, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, een bezoek zal brengen aan den paus, wordt thans in Vaticaan- sche kringen bevestigd. De audiëntie is vastgesteld op 30 of 31 Maart doch hierin kan nog wijziging ge- racht worden. QÖRYVFRPEN. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op alie Woens en Zaterdagen van des vm. 11 uur tot des n.m. 1 uur, de volgende voorwerpen, als gevon den gedeponeerd in het tijdvak van 18—23 Maart 1941; Een rood school-étui met inh., spoor-afconnement, broche, bos sleutels, gebr. bruine muts met rooden rand, kinderhandschoentje, wit kinderwantje, voordeursleutel, een aantal beurtvaartadressen, bruine dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de volgende personen, de navolgende voorwerpen, als gevonden aange geven in hetzelfde tijdvak: een étui inh. potlooden en pen nen, Romeijn, Popelmanslaan 22; autoped op luchtbanden, Kouwen, Sikelenbergstraat 58; vulpen, café Beentjes, Paardenmarkt; matras van kinderlédikantje, Boersen. Keizerstraat 12; sleutel (looper) Reuzenaar, Kinheimstraat 41 bankbiljet van 10, Danenberg, Westerhofje 28; rijwielbelasting- merk, Leijding, Korte Landstraat 24; donkere overjas, Nootj, Berger- meer; zilveren beursje met inh., Caarls, Scharloo 7; bruin leeren heerenhandschoen, v. Egmond, Fo- restusstraat 2; zilveren rozenkrans, Stoop, le Kabelstiraat 2; bruine oortemonnaie, Kaandorp, Dr. Schaepmankade 13; rijwielbelas- tingmerk t. n. v. E. Broers, Deugd, v. d. Lijnstraat 4; paar gekleurde dameshandschoenen, V. Ranzijn Nieuwpoortslaan 83; gekleurde vulpen, Haarman, Tienenwal 7; rood lederen, hondentuigje, Ver- Italiaansche verklaring. Rome, 25 Maart (D.N.B.) Er is een officieele Italiaansche verkla ring verschenen waarin wordt her innerd aan de lectuur der vijande lijke propaganda en de radio-uitzen dingen van vijandelijke zenders, welke nog twee dagen geleden den binnenlandschen toestand van Joe goslavië voorstelden als een grooto warboel en den indruk wekten, dat Joegoslavië de zijde van Engeland zöu kiezen. Dit illustreert het Engel- sche en Amerikaansche fiasco. In een nota heeft Engeland den Joego- slavischen stap on vergeef elijk ge noemd, maar de toetreding tot het pact voltooit de uitsluiting van En geland van het Europeesche vaste land. Slechts Griekenland staat nog bui ten het pact en zal de gevolgen moe ten dragen. De toetreding .van Joegoslavië zal onvermijdelijk een positieven in vloed uitoefenen op de verdere poli tieke en militaire ontwikkeling er; zal er toe bijdragen om het gebied dat onzen vijanden thans nog open staat, verder in te krimpen. De indruk te Rome Rome, 25 Maart (D.N.B.) De toe treding van Joegoslavië tot het drie- mogendhedenpact wordt door de Romeinsche avondbladen als eer, groot succes voor de spil en tevens als een zware nederlaag voor dr Britsche diplomatie levendig be groet. De waarnemers der geheelc wereld zullen de hieruit logisch voortspruitende consequenties moe ten trekken. Thans moet het der Ver. Staten duidelijk geworden zijn dat de Amerikaansche hulpverlee ning niet de vrijheid van Europa doch alleen het Britsche imperialis me dient. De indruk in Belgrade. Belgrado, 25 Maart (D.N.B.) In politieke kringen in Belgrado heeft de gebeurtenis grooten indruk ge maakt. Men ziet in, dat alle storings manoeuvres van de laatste week niets kunnen veranderen aan het feit, dat Joegoslavië thans meewerki aan den opbouw van Europa en nie' in den oorlog betrokken wil worden Bij de breede volksmassa heeft dit een gevoel van opluchting gege ven. Het groote belang, dat men aar deze beslissing hecht, blijkt ook hieruit, dat in Belgrado den verkoo- pers de speciale editie van Vreme uit de handen werd gerukt. Het dooi de Engelschen Maandag en Dins dagochtend nog geëischte sluiten der winkels en het houden van rouwdiensten in de kerken wordi nog slechts gevoeld als een belache lijke comedie. Politika over de toetreding van Joegoslavië. Belgrado, 25 Maart (D.N.B.) In een klaarblijkelijk geïnspireerd ar tikel noemt de Politika de toetreding van Joegoslavië tot het driemogend- hedenpact een van nationaal, zoo wel als van internationaal standpun; uit gezien uiterst belangrijke ge beurtenis. Joegoslavië heeft geen militaire verplichtingen op zich genomen en blijft verder buiten den oorlog. Duitschland heeft opnieuw zijn groote begrip voor de vraagstukken van Joegoslavië getoond. Thans zal ook een verdieping van de vriend schappelijke betrekkingen met Ita lië mogelijk worden evenals met de Donau- en Balkanlanden. Alle hie'r- uit voortspruitende gevolgen zullen spoedig tot de algemeene pacifica tie der betrokken landen bijdragen. De Duitsche pers over de aansluiting. Berlijn, 25 Maart (D.N.B.) De .Diplo" noemt de toetreding van Joegolasvië een belangrijken stap op den weg naar het vormen van een geheel Europa omvattende solidav: teit. Met waardeering wordt herinner), aan de door Joegoslavië na den oor log gevolgde politiek. Duitschland heeft niets nagelaten om Joegoslavn bij het verbeteren van zijn betrek kingen met andere buren behulpzaam te zijn. Juist in den gevaarlijken Balkan heeft de werkelijkheidszin van Joego slavië het voordeel van door de na tuur gegeven economische verbin dingen te onderscheiden van de waardeloosheid van gevaarlijke in- Uw drukwerk is uw visitekaartje! Laten wjj u helpen dat zoo keurig mogelijk te maken. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. meulen, Langestraat 67; blauw damestaschje, t. n. v. M. Molenaar, Koedijk, De Jong, Spoorstraat 20; rood damesportemonnaietje met inh., v. Besuien, Geestersingel 43. Indien men wederom in het bezit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie aan het Kerkplein te Alkmaar. fluisteringen, die het land wilden jompromiteeren. Noch de aanwezigheid van den Brischen minister van buitenland sche zaken, Eden, in het Nabije Oos ten, wiens taak niet in het minst geweest is, de positie van Engeland in dit gebied met alle middelen te handhaven, noch de propagandist! schc munt, die geslagen werd uit hei aannemen van de leen- en pachtwet, kesden de realistische overtuiging van de verantwoordelijke Joegosla vische staatslieden vertroebelen. De indruk in Noorwegen Oslo, 25 Maart .(D.N.B.) De toe treding van Joegoslavië wordt hier vooral met het oog op de dwarsdrij verij van Engeland als een diploma tieke gebeurtenis van den eersten rang gekenmerkt. Reeds het bericht over het vertrek van de Joegoslavi sehe staatslieden naar Weenen werd in de pers als een duidelijk succes voor de spil opgevat. Een Spaansche persstem. Madrid, 25 Maart (A.N.P.) De toe .reding van Joegoslavië tot het drie mogendhedenpact beteekent een nieuwe diplomatieke overwinning der spilmogendheden, zoo schrijft de ABC in een commentaar op de ge beurtenissen op den Balkan. Onge twijfeld zijn niet alle ministers van de Joegoslavische regeering het eens geweest over de vastbesloten orien teering op de spilmogendheden. Dcch de geographische positie van Joegoslavië tusschen de spilmogend heden en de met haar bevriende mo gendheden heeft noodzakelijkerwijze Joegoslavië naar Berlijn en Rome gevoerd. Londen en Washington, zoo besluit dit blad, hebben den diplo matieken slag in Belgrado verloren Een officieele Japansche uiteenzetting. Tokio, 25 Maart (D.N.B.) De infor- matie-afdeeling der regeering con- stateerlj, dat men met voldoening kan zeggen, dat thans de toestand op den Balkan opgehelderd en de algemeene lijn ook voor de Balkan- gebieden binnen de nieuwe orde en de pacificatie van Europa verze kerd is. Het toetreden is dus een gebeurtenis van verstrekkende be- teekenis in politiek en diplomatiek opzicht. In Berlijn en Rome zal jnen ongetwijfeld met voldoening vast stellen, dat de toetreding van Zuid- Slavië tot het driemogendhedenpaci nog voltrokken kon worden voor de aankomst van Matsoeoka. Domei zegt, dat men t.o.v. de Bal- kanpolitiek kan spreken van een volstrekte overwinning der spil- diplomatie. De Hotsji Sjimboen schrijft: Het feit, dat het driemogendhedenpaci binnen zes maanden tijds met vijf staten is versterkt, duidt op een ernstige nederlaag voor Engeland Het gezonde menschenverstand kan nog slechts concludeeren, dat een Engelsche overwinning in ieder ge val ondenkbaar is. HET SCHEEPVAARTVERKEER VAN AMERIKA NAAR ENGELAND. Washington, 25 Maart. (D. N. B.) De Washington Post meldt, dat pre sident Roosevelt, alvorens zijn va kantiereis te beginnen, langdurige besprekingen met lord Halifax, Harry Hopkins en admiraal Land, aen leider van den Federal Shipping Board, heeft gevoerd over de kwestie r.oe men het hoofd kan bieden aan ae Duitsche bedreiging van het scheepvaartverkeer van de Vereenig- de Staten naar Engeland. De presi dent heeft een dixke actentasch vol stukken meegenomen en zal zijn be- smit waarschijnlijk na zijn terug keer bekend maken. Inmiddels is er eeds een besluit genomen, n.l. om ..ok Britsche Koopvaardijschepen Krachtens de wet op de hulpveriee- i.ing aan Engeland, op Amerikaan sche werven te laten repareeren. Men za) aan de kust van den Atlan- 'schen Oceaan groote marinedepöts •nrichten, waar deze beschadigde vrachtschepen hersteld en van brand stof voorzien kunr.en worden. Door nngeland dit werk af te nemen, zal /ren dus de Enge;sche havens ont lasten. Men is gaan inzien, dat be langrijker dan de convooikwestie het -raagstuk der Engelsché havens is, cie Duitschland .hans stelselmatig /erwoèst, zoodat zij op zekeren dag net meer te gebruiken zouden zijn. Behaalt Duitschland op den Balkan een diplomatieke overwinning, dan s dat erg, maar gelukt het den Duit- .•bhers om Glasgow, Liverpool, Bris tol, Cardiff en Swansea te sluiten, dan zou dat catastrofaal zijn, want daar het KanaaJ en de Noordzee voor de Engclsche scheepvaart te gevaar lijk geworden is, zijn slechts deze vijf westelijke havens overgebleven, waar Ehgeland materiaal binnen kan krijgen en vanwaar het strijdkrach ten naar de Middellandsche Zee kan zenden. Om althans dit deel van de last weg te nemen, zal men de Engelsche schepen in Amerika repareeren. EGYPTISCHE VERKIEZINGEN UITGESTELD. Beiroet, 25 Maart. (D.N.B.) Als ge volg van den internationalen toe stand zijn de verkiezingen voor den Egyptischen senaat bij koninklijk de creet voor onbepaalden tijd uitge steld. ENGELAND EN DE VREES VOOR EEN INVAL. Berlijn, 25 Maart (D.N.B.) De door de Engelsche aangekondigde „leidraad voor het geval van een Duitsche invasie in Engeland" be handelt in den vorm van een vraag- en antwoordenspel natuurlijk ook het beslissende vraagstuk -of de be woners van het Britsche eiland zich teen de Duitsche indringers moeten verdedigen. Deze vraag wordt kort en bondig met de eisch tot vrijscharen beantwoord. Men zegt hierin, dat iedere Britsche in woner bij de bedreiging door klei ne troepen het recht heeft, zich zelf zijn gezin en zijn huis te be schermen. De leidraad geeft dus, naar in Berlijn verklaard wordt, in plaats van aan de Britsche bevol king verstandige raadgevingen te verstrekken, aanwijzingen, waar van de Engelschen in het onderha vige geval de grootste nadeelen moeten ondervinden. Het zal den Engelschen toch voldoende bekend zijn, dat tegen de door hen opge hitste Poolsche vrijscharen door de oprukkende Duitsche weermacht zoo meedoogenloos moest worden opgetreden, als gepeupel, dat in bur- gerkleeren vecht, niet anders kan verwachten. HIJ SLOEG DEN SPIJKER IN ZIJN KOP. Boekarest, 25 Maart (D.N.B.) Een burger van Boekarest heeft zich voor de tweede maal binnen tien dagen een spijker in het hoofd ge slagen. Langs dezen ongebruike- lijken weg wilde hij zich, naar de bladen vermelden, van zijn hoofd pijn bevrijden. De eerste maal is door den spijker van tien centime ter slechts een oogzenuw bescha digd. Toen de man na tien dagen met een genezen hoofdwonde uit bet ziekenhuis werd ontslagen, wist hij niets beters te doen dan zich nogmaals een spijker in het hoofd te slaan. Daardoor zijn cfe hersenen dermate beleedigd, dat thans aan zijn herstel getwijfeld wordt. DALING VAN HET ENGELSCHE POSTVERKEER. Stockholm, 25 Maart (A.N.P.) Op onopvallende wijze maakt de Brit sche pers in een klein bericht mel ding van de officieele mededeeling, dat de totale omvang van het post verkeer in Engeland in Januari 1941 vergeleken met dezelfde maand van 1940 met ruim 25 procent is achter uitgegaan. De ware redenen van dezen achteruitgang in het postver- vèrkeer vergeten de bladen hier echter aan toe te voegen, hetgeen ook nauwelijks noodig zal zijn, aan gezien men zich vooral in Londen gemakkelijk zal kunnen voorstellen, dat de geweldige slagen van het Duitsche luchtwapen tegen de Lor.- desche City en een reeks andere Britsche economische centra tallooze zaken hun geheele correspondentie in December 1940 en Januari 1941 snel en plotseling hebben doen ein digen. DE JAPANSCH—NEDERLANDSCH INDISCHE BESPREKINGEN. Sjanghai, 25 Maart. (A.N.P.) De handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederl.-Indiö hebben in den loop van de vorige week nog geen resul taat opgeleverd, zoo is Maandag uit Batavia gemeld. Volgens berichten uit Japansche bron verwacht men, dat een overeenkomst tot stand zal komen in den loop van verscheidene verdere bijeenkomsten. Voor deze lezing pleit intusschen nu niet juist het feit, dat de Japansche hoofdgede legeerde in Batavia, Kenkitsji Josji- zawa, Zondagnacht uit Batavia is vertrokken voor een bezoek aan Soerabaja en Bali. DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Berlijn, 25 Maart. (D N.B.) Portu gal en zijn atlantische bezittingen zijn, naai het 11.N.B. van bevoegde zijde verneemt, de laatste weken geworden tot verzamelpunt /an schipbreukelingen van vernielde en uiteengejaagde Britsche convooien. Nadat in de tweede helft van Febr. meer dan 500 schipbreukelingen op Portugeesch territorium waren aan gekomen, zijn de laatste dagen weer talrijke opvarenden van vijf vracht schepen gearriveerd, welke deel uit- maaakten van een vernield Britscli convooi. De opvarenden, die een zeer ternee-geslagen indruk maak ten, meldden, dat het in den grond boren griezelig vlug was geschied. In het convooi volgde slag op slag. Van de schepen, die hierbij tot zinken werden gebracht, is tot dusver alleen de naam van het s.s. Andalusia be kend geworden. Japanners bezetten strategisch punt. (Domei.) - Gistermorgen heefi een Japansche eenheid Koengpi t bezet, een strategisch punt op den weg HaifoengKwengning in de provincie Kwangtoeng, en een groote hoeveelheid munitie buitgemaakt. Zuid-Slavische gezant te Mos kou afgetreden. (D.N.B.) - De Zuid Slavische gezant te Moskou, Gawrilo- witsj heeft Maandagmiddag ver klaard, dat hij aftreedt, Gawrilowitsi was behalve gezant te Moskou ook leider van de Zuid-Slavische opposi- tioneele agrarische partij.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3