Prov. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen. AGENDA KOFFIEPRAATJE EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Donderdag BAKFIETS TE WATER. De melkhandelaar S. reed heden om 1 uur van het Waagplein over de Voordambrug den Voordam op. In de bocht raakte de bak het stuur, waardoor S. de macht over het, stuur verloor. De snelheid was te groot om nog te kunnen remmen, zoodat de bakfiets in den Voordam terecht kwam. S. had nog de tegenwoordig heid van geest tijdig van de f:ets te springen. Zielig dreef een kistje met vier pakjes boter, en losse bak met eenige melkflesschen in het groeze lige water. De carrosserie en een bus met melk waren gezonken. Dank zij het actief optreden van een paar omwonenden werd een en ander, met gebruikmaking van een vlet, weer opgevischt. Gelukkig had de melkhandelaar nagenoeg zijn wijk gedaan, al boekte hij dan ook een ongewenschten schadepost. LANTAARN NEERGESTORT. Hoe geriefelijk het ook is, dat in de binnenstad vele groote electri- sche lampen boven het midden van de straten zijn opgehangen en daar door althans in niet-verduiste- rmgstijd het meest nuttige effect geven, toch heeft dit ophang- systeem ook zijn gevaarlijke zijde. Bij sterken wind wordt de lan taarn krachtig heen en weer geslin gerd en kan het daar onderdoorloo- pen levensgevaarlijk blijken. Gistermiddag plofte zoo'n metalen er. glazen gevaarte na eenige heftige slingeringen naar beneden. Het was op de Laat tegenover de katholieke school, juist om vier uur toen de leerlingen naar buiten kwamen. Geen der kinderen werd gelukkig door lantaarn- of glasscherven ge troffen. NOG GEEN TARIEFS- VERHOOGING. Naar aanleiding van het bericht over de verhooging der tarieven van den busdienst EgmondAlkmaar, hebben de weekkaarthouders een verzoekschrift tot de Rijksverkeers Inspectie gericht, waarin zij ver zochten deze verhooging niet toe te staan. Adressanten ontvingen hierop van den Rijksinspecteur van het verkeer het volgende schrijven: „In antwoord op het door u me de onderteekende verzoekschrift d.d. 6 Maart j.L bericht ik u, dat, indien een regeling tot verhooging der tarieven voor autobusdiensten aan de orde komt, hetgeen thans echter nog niet het geval is, met genoemd verzoekschrift rekening zal worden gehouden. DE TURFMARKT- EN DE WILLEMSBRUG. De put aan het Verdronkenoord, welke voor een paar maanden door zandverschuiving onder den Accijnstoren vol was geloopen, is gister weer droog gekomen. Men heeft het lek door afdamming voor den Accijnstoren aan de Kanaalzijde overwonnen, zoodat morgen de draaineerbuizen opnieuw kunnen worden geplaatst. Maandag heeft men ook een aanvang kunnen maken met het inheien van de 6 M. lange beton- palen, die in den 5 M. dieperen put voor het opleghoofd van de Turf- marktbrug aan de binnenzijde worden aangebracht. Deze week hoopt men daarmede gereed te komen, waarna met de betonstor- ting kan worden begonnen. Tengevolge van de vorst heeft het groote werk 7 weken stil ge legen. Voorts ondervond het werk veel stagnatie door de moeilijk heden bij het verkrijgen van mate riaal. Eer de beide bruggen geheel gereed zijn, zal er vermoedelijk nog wel een jaartje verloopen BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secre tarie, afd. bevolking: Johanna F. Engel, geboren 24 Juli 1918, geko men van Gendringen. CURSUSSEN AAN DE HUISHOUDSCHOOL. Nu er deze winter vanwege dé verduistering geen gelegenheid is geweest de bekende avondcursus sen aan de Huishoudschool te vol gen, willen we gaarne de aandacht vestigen op de in dit nummer aan gekondigde zomeravondcursussen die daarvoor bij genoegzame deel name, in de plaats gegeven zullen worden. Direct na Paschen zullen deze cursussen in koken en naaien, aansluitend bij .de tegenwoordige eischen van overleg en zuinigheid, oen aanvang nemen. Voor huisvrouwen, die nog gaar ne wenken en leiding willen ont vangen op kook- en naaigebied worden twee cursussen georgani seerd. De andere twee cursussen zijn bedoeld voor jonge dames, die overdag een betrekking hebben en onmogelijk een dagcursus kunnen volgen. RIJWIELEN GESTOLEN. Wegens diefstal van eenige rij wielen is te Schagen een los-arbei- der uit den Helder afkomstig aan gehouden. Hij zal ter beschikking van de justitie te Alkmaar worden gesteld. ALKMAARSCHE OPERETTE- EN ORKESTVEREENIGING. Op aandringen van velen heeft het bestuur van deze vereeniging besloten om Zondagmiddag a.s. om half drie in het Gulden Vlies voor de vierde maal een opvoering te geven van de overbekende geestige operette „Ball in Savoy" van Paul Abraham. Allen, die vroeger reeds de uitvoeringen bezochten, weten wat de vereeniging op dit gebied presteert. Kosten noch moeite zijn gespaard om deze opvoering tot een grqotsch geheel te maken. De balletten zijn ingestudeerd door Peter Demaat. Des avonds om zeven uur begint een groot feestbal met diverse at tracties, waaronder het optreden van Peter Demaat als tap-dancer. Voor verdere bijzonderheden zie men de aankondiging in dit blad. SCHOOL WERKTUINEN. Men schrijft ons: De tijd voor de schoolwerktuintjes begint weer aan te breken. Een op roep aan de schoolkinderen levert in dezen tijd een schrikbarende animo op. Zijn er slechts 60 tuintjes te verkrijgen, de aangifte is 2%, maal zoo groot. De hoogere klassen der lagere scholen komen het eerst in aanmerking, en van die klassen eerst de oudsten, als niet allen uit zoo'n klasse een tuintje kunnen be komen. Buitendien hebben de kin deren van de leden der Vereeni ging voor Schoolwerktuinen den voorrang. De kinderen uit de vierde klasse der lagere scholen moeten nog een jaartje wachten om voor een tuintje in aanmerking te komen. Voor een groot deel zijn daaraan schuld de menschen die de vereeni ging de laatste jaren den rug heb ben toegekeerd, inplaats van lid te blijven, en zij, die, hoewel daartoe verzocht, hebben nagelaten zich als lid op te geven. Al deze menschen kunnen, door lid te worden, ertoe medewerken om dezen toestand te verbeteren, want wat is er onpretti ger dan aan kinderen die een tuintje wenschen, zulks te moeten weigeren. Vele leden maken het der Vereeni ging voor Schoolwerktuinen moge lijk om alle kinderen die dat wen schen een schoolwerktuintje te ver schaffen, waarin zij naar hartelust kunnen planten, enz., zoowel bloe men als groenten. De secretaris-penningmeester, de heer A. Nouwen, Stationsweg 170, heeft nog voldoende schrijfmateriaal om weder tienmaal zooveel leden te boeken als thans. Dit aantal is niet onbereikbaar, het is reeds eerder be reikt in de negen jaren van het be staan der Vereeniging voor School werktuinen, al is het ledenaantal nu gedecimeerd. DE BEVOLKING VAN DEN HELDER. Uit een vanwege het gemeentebe stuur van Den Helder verstrekte op gave, blijkt, dat gedurende 1940 12.325 inwoners de stad hebben ver laten. Het bevolkingscijfer per 1 Januari 1941 bedraagt thans nog 27.949. Woensdagmorgen was de boven zaal in café Centraal totaal gevuld met afgevaardigden van de afdeelin- gen. De presidente, mevr. W a i b o e r v. E 1 t e r e n, opende de bijeen komst met een woord van welkom, speciaal voor de hoofdbestuursleden en de afgevaardigden uit Texel, die de moeilijke reis hadden aange durfd. Zij dankte de afd. Anna Pau- lowna voor de mooie bloemen, de lenteboden, die ondanks alles, ieder jaar ons hart weer komen verblij den. Spr. gewaagde van den moei lijken tijd, waarin wij onzen arbeid moeten voortzetten, en eindigde- met de woorden van mevr. VisserBak ker uit het jubileumboek, dat wij een taak hebben te vervullen en be reid zijn tot opofferingen en in vol vertrouwen op een betere toekomst. Daama zong de afd. Anna Pau- lowna een lied, dat veel bijval ver wierf. Een dankbetuiging was ingeko men van den leider van de Winter hulp voor de bijdrage van f 10. Het Prov. Verbond heeft f 25 af gedragen aan het H.B. voor de aan vulling van de bibliotheek. De presidente las een brief voor van het herstelde bestuurslidi mevr. PijperBaas, waarin zij mede deelde, hare werkzaamheden spoedig te zullen hervatten. Verder wekte zij op, het werk van de Volkshooge- school te steunen, die van 16 Apru tot 21 Mei een cursus organiseert in de jeugdherberg te Schoorl onder leiding van mej. Hernien van der Heide, welke zeer belangrijk belooft .e worden. De gastdag voor de leder Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De onbekende gast (klucht); hoofd rollen Kurt Vesperman en Lucie Englisch. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Marionetten (amus.); hoofdrollen Benjamino Gigli, Theo Lingen en Paul Kemp. Toegang voor eiken leef tijd. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Haar eerste avontuur en zijn laatste (rom.); hoofdrollen Ilse Wer ner en Johannes Riemann. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De Postmeester (rom.- dram.); hoofdrollen Heinrich George en Hilda Krahl. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Donderdag 27 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, dona teursconcert Soli Deo Gloria. GESLAAGD. Voor het examen van apothe kers-assistent is geslaagd mej. A. W. Oosterdorp te Castricum. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Winstsaldo 158.822,22 (vorig jaar 135.604,85). Aan het jaarverslag van deze bank ontleenen wij: Het betrokken worden van ons land in den oorlog was van alles- overheerschenden invloed op het be drijfsleven en het is nog niet moge lijk de gevolgen daarvan te overzien. In het algemeen is de rentabiliteit van den detailhandel, als gevolg van de tijdelijk gestegen omzetten, be vredigend geweest, doch de steeds kleiner wordende aanvoeren en de inkrimpende omzetten baren ernstige zorgen voor de toekomst. In een aantal branches is de omzet thans reeds zoozeer teruggeloopen, dat het moeilijk is voldoende winst te maken voor een bescheiden levensonder houd. In de klein-industrie en bij de vak patroons vertoonde zich eenzelfde ontwikkeling als in het winkel bedrijf. Een en ander weerspiegelde zich in den gang van zaken in ons eigen bedrijf. In de eerste vier maanden van het verslagjaar zette zich de reeds in 1939 ingezette terugtrekking van de ons toevertrouwde gelden voort. In de oorlogsdagen en kort daarna werd deze tendenz nog versterkt, doch de afvloeiing van gelden werd geremd door het op 10 Mei afgekondigde bankenmoratorium. Reeds in de tweede helft van Mei kon geconstateerd worden, dat het vertrouwen van het publiek in de banken terugkeerde. Het banken moratorium werd op 22 Mei verzacht en op 14 Juni volledig opgeheven. Sedert dien namen de ons toever trouwde middelen voortdurend toe, zoodat per balansdatum het totaal belangrijk hooger was dan per 31 December 1939. Daar het terugloopen van het uit staande crediet goeddeels werd ge compenseerd door de uitzetting van 'corlogsmolestcredieten en financie ringen in verband met de verschil lende distributiemaatregelen, bleef het cijfer der handelsdebiteuren vrij wel op peil. Onze instelling werd betrokken in de verstrekking van de z.g. oorlogs- molestcredieten aan rechtstreeks door den aanlog getroffen bedrijven. Voor de uitvoering van de toeslag regeling in verband met de boter- rantsoenneering en voor de uitreiking van den bond is gesteld op 11 Mei, zoodat fietstochten daarheen kunnen worden georganiseerd. Mevr. V i s s e rB akker ver telde van haar ondezoek naar de huisverzorging in Drente, waar men zeer goede resultaten heeft bereikt. Provinciaal hoopt de boerinnenbond ook in deze provincie dit mooie so ciale werk ter hand te nemen, waar voor medewerking werd gevraagd. Ook besprak zij hetgeen bereikt was voor de uitwisseling van kinderen uit de stad naar het platteland en omgekeerd. Besloten was in het klein te beginnen en langzamerhand deze zaak uit te breiden. Mevr. B a k k e rG root hield een pleidooi voor het houden van een geit in dezen tijd van ondervoe ding. Algemeen werd daar wel voor gevoeld, doch het bleek, dat het ver krijgen daarvan niet zoo gemakke lijk is en bovendien zeer kostbaar. Vervolgens werd de agenda voor de te houden agem. verg. uitvoerig besproken en deelde mevr. W a i- b o e r mede, dat mej. van der Heide tot cultureele consulente voor den bond is benoemd. Een vragenlijst inzake de brand- stoffenvoorziening op het platteland werd behanded, daar het H.B. van meening is, dat op het land, waar de huizen meest gescheiden staan, méér brandstof noodig is, vooral waar niet op gas of electriciteit wordt gekookt. Herkozen werd als bestuurslid mevr. BommezijSchaak (Beemster) en in de plaats van mevr. RolBus, die niet herkiesbaar was, mevr. Glij- nisSohermerhom (Stompetoren). In een gevoelig speechje nam de iresidente afscheid van het schei dend bestuurslid, dat in haar 10- jarige functie zoo veel werk heeft verricht en den stoot heeft gegeven ot de oprichting van het Prov. Vei en incasseering van slachtvergunnin- gen werd door de betrokken over heidsinstanties van de bemiddeling onzer instelling gebruik gemaakt. In verband daarmede werd de financie ring ter hand genomen van verschil lende organisaties en combinaties in den vleeschhandel. Dit bracht de noodzakelijkheid mede om in enkele grootere plaatsen kantoor te gaan houden in de slachthuizen. Het bedrag van crediteuren, depo sito's en spaargelden bedroeg per 31 December 1940 van cliënten 30.791.800 (v.j. 17.7^1.900), van middenstandsbanken 2.454.900 (v.j 522.200), totaal 33.246.700 (v.j. f 18.244.100). Uitstaand crediet per 31 December: 1939: Cliënten 20.340.000, midden standsbanken 2.410.000, totaal 22.750.000. 1940: Cliënten f 19.933.000, midden standsbanken 1.097.000, totaal 21.030.000. Afgezien van 813 oorlogsmolest- credieten tot een bedrag van 3.148.374,50, welke voor rekening van de provinciale stichtingen en van de Stichting Rotterdam 1940 werden geopend, werden in het verslagjaar nieuwe credieten verleend tot een be drag van 5.301.300 tegen 6.284.400 in 1939. Het totaal der baten bedraagt f 1.354.000 (v.j. 1.292.200), de on kosten en salarissen beliepen 1.205.600 (v.j. 1.157.700), bruto winst 148.500 (v.j. 134.500). Afge schreven werd op inventaris en safe-inrichtingen 62.200, gereser- seerd tegen bedrijfsrisico's 30.000. Aan het personeelsfonds wordt 50.000 gedoteerd. Voorgesteld wordt 3.000 te bestemmen voor uitkeering van 5 aan preferente aandeel houders, waarna 13.6,00 op nieuwe rekening overgaat. De balans per Jil December 1940 heeft als totaal bedrag aan passief en actief 42.777.000 tegen 27.843.000 in 1939. De winst- en verliesrekening sluit op 1.364.000 tegen 1.293.000 in 1939. VERDUISTERING. Te den Helder zijn gearres teerd een drietal personen als ver dacht van verduistering van voor uitbetaling bestemde gelden. Zij zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. BERGEN. „Winterhulp Nederland" - Door het plaatselijk bureau van Winter hulp is wederom een bedrag ad 1200 aan waardebonnen ontvan gen. In totaal werd ontvangen 30,00. Men verzoekt ons nog ter kennis te brengen van het publiek, dat de plaatselijke directeur gaarne wordt ingelicht omtrent noodlijdende ge zinnen waar directe hulp noodza kelijk is. Hierbij wordt meer in het bijzonder de aandacht gevestigd op de stille armen. De aanvragen kun nen zoowel door de gezinshoofden als door derden geschieden. EGMOND AAN ZEE. Geen hoogere steunuitkeering. - In de vergadering van 30 Januari j.l. besloot de gemeenteraad van Egmond aan Zee aan den secreta ris-generaal van sociale zaken te verzoeken, de gemeente voor de steunuitkeering aan werklooze, bona-fide valide arbeiders in een hoogere klasse te plaatsen, name lijk van de zevende klasse over te brengen naar de zesde klasse. Hier door zouden aan de werkloozen wekelijks hoogere steunuitkeerin- gen kunnen worden gedaan, het geen de gemeenteraad met het oog bond. Als aandenken werd haar een pluche tafelkleed aangeboden. Ook het H.B.-lid, mevr. Visser B akker sprak haar waardee- rend toe. Daarna hield mevr. Roers e S em e y n s een krachtig betoog tot opwekking om den Voorlichtings dienst gelegenheid te geven, om de waarde van de beschikbare voe dingsmiddelen te leeren kennen en gebruiken. Vele afdeelingen stelden zich met haar in verbinding om mid dagen te organiseeren. Mevr. Rol gaf een overzicht van de gehouden enquêtte inzake de waschbehandeling. De afd. Schellinkhout zag gaarne, dat het H.B. stappen deed, om de suikertoewijzing voor den inmaak eerder dan verleden jaar beschik baar te stellen. Mevr. Visser hield een betoog over het nut van den zang in de af deelingen. Mevr. Bommezij maakte be kend, dat ook leden van de afdee lingen, die daartoe in staat zijn, in de gelegenheid worden gesteld voor de microfoon te spreken of te zingen. Mevr. V i s—L e g u i t betreurde het, dat de boeken van mevr. Vis serRoosendaal uit onze bibliotheek worden geweerd. Mevr. vanderW a 1—d e B o e r verzocht het H.B. in overweging te geven, om de beoordeeling niet aan één lid, mevrouw TonkersHarder, over te laten, doch daarvoor een commissie te benoemen, daar zij dit ééne voorbeeld ondeskundig vond. Met een hartelijk dankwoord sloot de voorzitster deze goed geslaagde vergadering. Wat hebben we ons steeds belee- digend uitgelaten over onze goede geurige koffie. Als we iemand een zeurpiet vonden, zeiden we zonder blikken of blozen koffieteut tegen hem. Een stel babbelzieke diames was zonder meer een koffiekransje. Als we onze beweringen kracht wilden bij zetten, zeiden we dat we een (koffie)-boon wilden zijn als het niet waar was. We verwe ien iemand dat hij in de boonen was of dat hij er maar voor spek en boonen bij liep. Zelfs van het stoffelijk overschot van een kan heerlijke koffie konden we niet af blijven: we gingen in het dik wroe ten om er allerlei onheilspellen de dingen uit te lezen. Wilden we iemand onaangenaam zijn, dan lieten we hem eens flink op de koffie komen. Maar wij allen die tegenover de koffie uitlatingen hebben gebezigd die weinig eervol zijn, wij zijn nu op de koffie geko men: met koffieteuten, -molens en -praatjes blijven we zitten, maar de heerlijke drank zelf zullen we niet meer proeven. op de stijgende kosten van levens onderhoud noodzakelijk achtte. Voorts werd besloten, indien geen termen gevonden kunnen worden om de gemeente in een hoogere steunklasse te plaatsen, te verzoe ken dan goed te keuren, dat de ventte klasse met 20 zouden wor den verhoogd. De waarnemend secretaris-gene raal van het genoemd departement heeft thans afwijzend op beide verzoeken beslist. Winterhulp. - Voor onze ge meente is opnieuw een belangrijk bedrag, namelijk 1000, aan waar debonnen voor de Winterhulp be schikbaar gesteld. Totaal is voor onze gemeente ongeveer 2700 ter uitreiking aan waardebonnen ont vangen. BROEK OP LANGENDIJK. Langendijker Groenten Centrale. - Het bestuur van de Langendijker Groenten Centrale vergaderde Dins dagmiddag in het vergaderlokaal der veiling, onder voorzitterschap van burgemeester H. Schelhaas. De voorzitter deelde mede, dat de omzet in de maand Jan. f 98.740.08 heeft bedragen (v.j. f 177.164.02), in Febr. 263.850.65 (v.j. 239.259.77). Het verzoek van de muziekveree- niging Advendo, om de beschikking te mogen hebben over het bloem bollengebouw op Hemelvaartsdag, voor het houden van een muziekcon cours ter gelegenheid van het 12jj- jarig bestaan dier vereeniging werd ingewilligd. Men -besloot voorts, een bijdrage van 25 aan de vereeniging te verleenen in de kosten van dit concours. Dit houdt in, dat in andere plaatsen, waar afdeelingen van de veiling zijn gevestigd, bij dergelijke gebeurtenissen eveneens op den steun der L.G.C. zal kunnen worden gerekend. De kring van correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst verkreeg een subsidie van 20. Het dag. bestuur stelde voor de salarissen van het personeel, met uitzondering van den heer C. Duyf, te verhoogen met 10 pet. in verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Het bestuur wilde het salaris van den veilinglei der van 2070 op 2500 brengen en van den keurmeester van 1215 op 1500. Men besloot na een opmerking van den heer Spaans (Koedijk) om de salarissen van den secretaris en den penningmeester nog eens onder de loupe te nemen. De heer Jb. de Vries vond dat de stijging van het levensonderhoud meer was dan 10 pet. Hij wilde 20 pet. opslag geven. Nadat de heer de Boer had op gemerkt dat men over eenigen tijd nog weer eens kan zien, werd het bestuursvoorstel aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat het plan bestaat, aan de komende alge- meene vergadering op 16 April te Zuidscharwoude een eenigszins fees telijk karakter te geven, doordat de vereeniging dan 25 jaren be staat. T.a.v. de rekening 1940 werd me degedeeld, dat deze voor de groen- tenveiling een batig saldo aangeeft van 7449.15 en voor de bloembol lenveiling een batig slot van 1462.58. Vervolgens werden de voorstellen voor de algemeene vergadering be handeld. Met het voorstel van het dag. be stuur, om het liggeld in de veiling af te schaffen, kon het bestuur zich vereenigen. De vereeniging te Sint Pancras stelde voor, den ophaaldienst op te heffen, aangezien die een misluk king is. Met het prae-advies, waarin er op gewezen wordt, dat de ophaal dienst al opgeheven is, kon het be stuur zich na eenige besprekingen vereenigen. Het praeadvies op het voorstel van De West te Koedijk, om aan te dringen op annuleering van de Er is een tijd geweest het is noodzakelijk dat even in herinne ring te brengen dat men slechts een koffiehuis of -kamer hoefde binnen te stappen en daar een paar dubbeltje hoefde neer te tellen om voorgezet te krijgen: een kopje koffie met een flinke scheut room er in en een gebakje bedolven on der een laag slagroom. Thans leven we nog in den tijd, dat dit kopje koffie een flauwe wa terachtige smaak krijgt; dat de melk de room vervangt en dat het gebakje met imitatie-slagroom ach terwege blijft als we er geen bon voor neerleggen. En de toekomst: geen mocca maar eikelkoffie; geen gebakje troost maar een kopje bitter? geen zuivere koffie maar gootwater; geen koffiezetten meèr maar een fleschje surrogaat ontkurken. De tijd van de koffieteuten en -kransjes was erg; de koffie op da bon was erger; geen koffie op de bon isgeen onderwerp meer voor een koffiepraatje. Boontje komt om zijn loontje, is de zegs wijze; maar het koffieboontje gaat. rijks- en provinciale credieten is afwijzend. Hét dag. bestuur is van meening, dat dit niet zal gelukken, gezien de ervaringen van de prov. commissie. De voorzitter verwachtte van het Rijk dezelfde soepele houding als van de provincie. Voor ieder geval kwijtschelding vragen is niet juist. De heer Hoogland te Sint Pancra3 zou het ook niet juist vinden, als bijv. kinderen van oudere tuinders, die credieten hebben gehad, later met de schulden van vader in moeilijkheden zouden komen. Hierover zal men zich tot de prov. commissie richten. Men was er voor, het verplicht te stellen de producten in het centrum van de veiling te lossen, zooals De West voorstelde, maar met dien verstande, dat witte kool en andijvie voor de fabrieken daar buiten zou vallen. Het voorstel van De West, om den handel te verplichten, partijen, waarvoor het vervoermiddel niet tijdig aanwezig kan zijn, over te nemen, zal gesteund worden. De voorzitter heeft hierna de scheidende bestuursleden, de hee- ren Moerbeek en Madderom harte lijk toegesproken en hen bedankt voor hetgeen zij voor den tuinbouw en de veiling hebben gedaan. De heer Tromp, die dankbaar was voor het te Heerhugowaard laten verladen, vroeg of dit verder ook niet kon gebeuren. Nadat de heer Wagenaar de re den hiervoor had uiteengezet (er kon weer gevaren worden en het was gewenscht, dat ook Heerhugo- waarders voor het binnenlandsche deel moesten leveren), werd de toe zegging gedaan, dat wanneer" het weer mogelijk zou zijn, het te Heerhugowaard laden overwogen zal worden. De heer Madderom sprak een hartelijk woord van afscheid op deze laatste vergadering. De heer De Boer deed mededee- ling van de hoeveelheid kool, welke hier op extra-teeltvergunning is aangevraagd. Het was totaal 526 ha. Voorts nog 25 ha contractteelt. In heel Noordholland was 2600 ha aangevraagd. Toegewezen is aan deze provincie 25'0 ha van elke soort bewaarkool, rood, wit en geel en 100 ha zuurkoolwittekool. De ver deeling der teeltvergunningen is aan den gang. Men hoopt deze week klaar te komen. De heer P. de Geus besprak de aanvoerregeling voor de vroege aardappelen. Als er weer een rege ling komt als verleden jaar, wilde spr. deze zóó zien gewijzigd, dat de kleine tuinders één of tweemaal per week mochten veilen. De vei- lingleider betwijfelde of dit wel gaan zou. Nadat medegedeeld was, dat het witte koolpotje 10953.99 bevatte, deelde de veilingleider mede, dat sinds 27 Januari in 7 weken tijd- waren verkocht 182 wagons roode kool (163), 281 wagons gele kool (225) en 386 wagons D. witte kool (410). Tusschen haakjes de hoe veelheid, welke verzonden zou zijn, als wekelijks 8 moest wor den afgeleverd. Het gaat dus nogal. Als het nog eenigen tijd zoo gaat als de vorige week, dan komt het wel in orde. Daarna sluiting. HEILOO. De telefoonkabel doorgehakt. - Dinsdag probeerden tientallen abonné's in het Zuidelijk gedeelte van de gemeente contact te krijgen, 'doch tevergeefs. Aan den Heerenweg bij perceel 166 had „Thijs de boo menhakker", resoluut den telefoon kabel doorgehakt, natuurlijk zonder, dat hij iets daarvan had bemerkt. Reeds vroeg waren manschappen van de P. T. T. met een wagen met materiaal gekomen, doch men had tot 's middags 5 uur werk vóór de werkzaamheden geëindigd waren. Voor den kooper van de boomen een schadepost. v

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2