LAATSTE BERICHTEN AMSTERDAMSCmIE BEURS L$Vi 93 Si'/s 84 v, Noordermarktbond. GEMEENTERADEN TOONEEL. LAND- EN TUINBOUW De veilingen aan den Langendijk. BOEKEN EERSTE BLAD. 3 WIERINGERWAARD. Verhooging loonen arbeiders. - De buurtschap Wieringerwaard van het Ned. Agrarisch front heeft, evenals de buurtschap Waard en Groet, de loonen met 20 ver hoogd. Het loon wordt nu voor vaste arbeiders 20.50 plus gebruikelijke emolumenten. Voor de losse arbei ders is het uurloon voor gewone werkzaamheden vastgesteld op 36 cent. GROOTSCHERMER. Ziekenhuisverpleging. De vereeniging Steun bij zie kenhuisverpleging en operatie kosten te Z.- en N.-Schermer, hield Dinsdag ten huizen van J. Kaij te Groot-Schermer een algemeene vergadering. Er waren slechts tien leden aanwezig. Aan het door den heer Jb. Ouweltjes als directeurpenning- meester uitgebrachte jaarverslag, ontleenen wij het volgende: Gedu rende 1940 werden 27 leden in een ziekenhuis opgenomen. Er werd betaald voor 612 verpleegdagen. Aantal leden voor tarief I per 1 Jan. 756 en voor tarief II 475. De contributie bedroeg voor tarief I 2095.82, tarief II 1328.62. Er werd betaald voor verplegingskos- ten 1608.50, voor operatiekosten 963. Het saldo badroeg over 1940 852.44 bij een totaal aan ontvang sten van 3660.95. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren C. J. Groot en J. P. Kreb herkozen als bestuursleden. LIMMEN Werk aan den winkel. - B. en W. hebben den raad een voorstel doen toekomen om de oude openbare school te verbouwen en in te richten tot consultatiebureau voor zuigelin gen, douchebadinrichting en bloem bollenmuseum. Ook heft het college den raad voorgesteld het raadhuis te verbouwen. Dit laatste is dringend noodig, niet alleen voor ruimte, doch het gebouw is in zoodanigen staat, dat het aan de zuidzijde van de secretarie is gestut. Het bouwwerk is nog niet ou doch de bovenbouw schijnt niet solide te zijn. (Ongecorrigeerd.), NIEUWE NIEDOKP Middenstandsvereehiging. - Op Dinsdag 25 dezer had bij den heer Jb. Gelder onder voorzitterschap van den heer Jn. Keetman een ver gadering plaats van de midden standsvereeniging. Aanwezig waren 20 leden. De rekening over het afgeloopen jaar gaf een batig saldo van 57.99 Hierna volgde bestuursverkie zing. De heeren Keetman en van der. Haagen stelden zich niet meer her kiesbaar. Gekozen werden de hee ren de Jong, Keuken en Kater Laatstgenoemde bedankte echter, zoodat er nog 3 leden moesten wor den gekozen. Bij deze stemming kregen de heeren Hart, Visser en de Weerd een groote meerderheid. Hierna werd nog gesproken over het uitnoodigen van een spreker over de omzetbelasting. Dit zal door het nieuwe bestuur direct worden ter hand genomen. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. By kantoor Alkmaar. .111 .131'/, .184 van Donderdag 27 Maart STAATSLEENINGEN. Vor k 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3—3Y, Nederl. 1938 3 Ned-lndië 1937 BANKINSTELLINGEN Axsterd Bank Hande' Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank 125'/4 1ND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 113 Calvé Delft Cert. 681/, Nederl. Ford. .340 Lever Bros114 Phil. Gloeil Gem. Bezit 201 IND. OND BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motor» Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H, V. A Java Cultuur. Ned. Ind Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. Phillips Oil i i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—China—Japan lijn 1491/, Kom Ned Stoomboot 156'/, Scheepvaart Unie .17b1/, TABAKKEN. Deli Batavia i .138 Oude Deli254% Senembah198 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 25 Illinois Central 9'/, Southern Pacific 11 Southern Railw. 14'/r "i tr Paritic 873/3 ('au l'ic47, 1941 plm 2u 5*/l« 91 83 42 2ot/, hö'/s 57, - 483/, 853/, 21 s/4 2;7S &7I6 637/8 4351/, 24.% ■252 •237'/, 343/4 1 '•Va 10 Vs .273 •21 1 5 •DO •127 43/, 115 113 132 114 1 6 115 68'/, 34 i 113 201 42 r8 803/4 57 48.4/4 35'/, 21 V. 239/t6 b 631/4 442 243 25 2 118 243 3i3/4 i<y4 IO'/is 232 220 141 158 t 7 55/s 115'/, 151 151 177% 190 256 195 25 9% H3/s ■147» 8 4'/s JAPAN OVER DE ONTVANGST VAN MATSOEOKA. Tokio, 27 Maart (D.N.B.) De har telijke ontvangst, die den Japans- schen minister van buitenlandsche zaken bij zijn -aankomst gisteren in de rijkshoofdstad ten deel is geval len, heeft op de geheele Japansche openbare meening een diepen indruk gemaakt. In Japansche politieke kringen verklaart men, dat de geest driftige ontvangst van Matsoeoka in Berlijn niet slechts een zuiver uiterlijk teeken vormt, maar dat dit feit de diepe verbondenheid van het Duitsche volk met het Japansche op indrukwekkende wijze documen teert. In deze dagen wordt te Berlijn en Rome, zoo merkt men in Japan sche kringen op, ondubbelzinnig de vastbesloten en duidelijke politiek van de in het driemogendhedenpact verbonden staten gedemonstreerd. Ook de Japansche ochtendbladen staan volkomen in het teeken van de aankomst van den minister van bui tenlandsche zaken in de Duitsche hoofdstad. De Tokio Asahi Sjimboen sjreekt in een opschrift over een unieke ontvangst. De Tolriö Nitsj) Nitsji geeft het opschrift „heel Duitschand begroet Matsoeoka op de hartelijkste wijze, terwijl de geheele wereld de a.s. besprekingen te Bei lijn met de grootste aandacht volgt". DE OPSTAND DER WAZIRISTAMMEN. Kaboel, 27 Maart (D.N.B.) De Waziristammen der Bhita-mni en Mahsoed hebben, .ïaar uit Noord- Indië wordt gemeld, een nieuwen aanval ondernomen pp het door de Er.gelschen bezette dorp Gahr Baloeh bij Tank. In dezelfde zone is het in de streek /an de brug van Batawal gekomen tot een heftige botsing tusschen Engelsche politie- t: oepen en Wazirikrijgslieden. Op de politiewacht van Gambata Tangai Bennoe zijn door een bom ontploffing een wachtmeester en dertien Engelsche soldaten gedood. .OUDORP. Inzamelen van afvallen. - Bur gemeester en wethouders hebben aan de volgende personen vergun ning verleend tot het inzamelen van afvallen in de gemeente: J. P. de Koning voor Burg. G Bosstraat, Kievitstraat en Roer dompstraat. J. Sonius voor Kanaaldijk, Frie- scheweg tot en met Ooievaarstraat. J. W. Vendel voor Frieschew-eg tot Zeswielen. J. Kunst Fz. voor het geheele dorpsgedeelte. Jaarvergadering te Noord scharwoude. Woensdag vergaderde de Noor dermarktbond in „De Burg". Een groot aantal afgevaardigden van aangesloten vereenigingen was aan wezig. Bovendien waren er talrij ke gasten, waaronder de eere-voor- zitter S. Brugman, het oud-be stuurslid de heer Jac. Groen Az. vertegenwoordigers van zustervei- lingen, van De Koophandel, van de transportarbeiders, het veilingsper- soneel, de burgemeester van Oud karspel, controleurs van U.C.B.. C.C.C.D., den plantenziektenkundi- gen dienst enz. Openingsrede. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den neer J Kliffen, die in een lange rede de positie van den tuinbouw besprak. Na te hebben herinnerd aan de oorlogsdagen, bracht spr. hulde aan de mannen van het Centraal Bu reau v. d. Veilingen in Nederland en de Ned. Gorenten- en Fruitcen trale, voor de wijze, waarop zij den export weer zoo spoedig op gang hadden. Thans zijn zoowel de Ne- derlandsche. Groenten- en Fruitcen - rale als het Centraal Bureau v. d Veilingen in Nederland en de han- delarenorganisaties ingeschakeld in het overleg met de Duitsche instan ties. Hoewel alies nog niet bereikt is wat spr. gaarne zou willen, vj het contact thans aanwezig en dit dient te blijven bgwaard. Wij zul len royaal moeten medewerken. Spreker ging in op de oorzaken van de inzinking in den tuinbouw, de hooge tariefmuren en daarbij de clearingmoeilijkheden. Nu deze be lemmeringen zijn verdwenen, zal het product weer op de plaats ko men waar-het behoort: bij den con sument. Men dient' echter niet te veel optimisme te hebben. Er zul len wel redelijke prijzen worden testeed, maar niet als tijdens den vorigen oorlog. De toekomst is voor den tuinbouw onzeker. Het huidige prijzenstelsel besprekende, betoog de spr., dat het noodzakelijk is, dat de maximumprijzen, welke geba seerd zijn op de kostprijzen, ook gegarandeerd worden, opdat de tuinbouw steeds den kostprijs krijgt uitgekeerd. Spr. zou tevens de mogelijkheid gaarne zien ge schapen, dat de betere kwaliteit in de prijzen, tot uitdrukking kan wor den gebracht, iri - tegenstelling met thans. Dit zou aanleiding kruinen geven tot het toeleggen op het telen van zoo groot mogelijke kwantiteit, ter wijl aan de l.waliteit geen aandacht meer zou worden geschonken. Bij de verlading der producten zal men steeds aandacht moeten schenken aan het juiste sortiment. Spr. ging hierna in op de positie van de veilin gen. Deze kunnen naar zijn meening niet worden gemist als schakel tus schen producent en consument. Tenslotte wekte spr. op, de eenheid onder de veilingmenschen te hand haven en het veilingsapparaat nog hooger op te voeren. De aflevering. Ten aanzien van de aflevering der producten deelde de voorzitter mede. dat sinds 27 Januari 65 3/4 procent van den voorraad is afgeleverd. Dit zou 68 pet. hebben moeten zijn. Men is nu nog 21 wagons roode kool,. 8 wagons gele kool en 14 wagons Deen- sche witte kool ten achter. De voorzitter deelde mede, dat op het betaalkantoor de aflevering da gelijks wordt bijgehouden op een kaartsysteem. De voorraad is thans nog 196 wagons roode kool, 82 wa gons gele kool en 381 wagons Deen- sche witte 'krol, totaal 659 wagons. De kantoorhouder van de L.C.O.. de heer Tesselaar, is bereid, de eerste en derde Donderdag van de maand zitting te houden te Noord- scharwoude, in het Spoorcafé. Dit wordt zeer geapprecieerd. Aan de extra-teeltvergunningen wordt heel hard gewerkt. Men kan de uitreiking wel spoedig tegemoet zien. Aan de tuinders, wier bedrijven door de. vaste lastencommissie gesa neerd zijn, is nog weer voor 920 steun in natura uitgereikt, deelde de voorzitter mede. (Wordt vervolgd). NIEUWE NIEDORF, Dinsdag vergaderde de raad on der leiding van burgemeester Pluis- ter. Beëediging had plaats van hei raadslid den heer P. Groot Pzn (r.k.) Besloten werd (op verzoek van Ged. Staten) tot intrekking van hei op 12. Nov. 1940 genomen besluit tot het aangaan van een geldleening. groot 1500 tegen 4 y2 pet. rente, voor de aanschaffing van turntoe- steilen en het in orde maken van een gymnastieklokaal en tot het ne men van een nieuw besluit als vo ren, waarbij echter de rente op ten hoogste 4 pet. wordt bepaald. Inmiddels is de leening geplaatst bij de coöp. boerenleenbank tegen 4 pet. Besloten werd om aan den heer J.< Leijen te Castricum voor 40 nog te verkoopen een gedeelte bouwter rein, grenzende aan het reeds ver kochte gedeelte, ter breedte van 1 m en ter diepte van' het geheelt bouwterrein, inclusief het daarach ter gelegen water, ter gezamenlijke grootte van plm. 51 m2. Voorstel tot het verpachten var) de sluisgelden van de gemeenschappe lijke schutsluis te Verlaat over 1941 voor de som van 100 aan P. Heinis te Oude-Niedorp. Een dergelijk besluit is reeds door den Raad der gemeente Oude-Nie dorp genomen. Vorige jaren bedroeg de pachtsom jaarlijks f 260. Door de strenge win ters in 1940 en 1941 zijn gedurendi en paar maanden door de vorst bijna geen schepen de sluis gepas seerd. De nu voorgestelde pachtsom is een verkapte reductie op de pacht som van vorig jaar. Overeenkomstig het voorstel van B en W. werd besloten. B. en W- stelden voor om (op wensch van den secr.-generaal voor binnenl. zaken), een nieuw tarief voor de heffing van sluisgelden aan de schutsluis te Verlaat, in te voe len, met ingang van 1 Jan. '41, waar bij geen onderscheid meer wordt ge maakt tusschen ingezetenen en niet- ingeze tenen. Voor beide categorieën zal het sluisgeld thans 2 cent per ton bedragen. Waar het aantal schepen, dat jaar lijks de sluis passeert, naar schatting voor de helft aan ingezetenen be hoort, zal de opbrengst der heffing bij toepassing van het nieuwe tarief nagenoeg gelijk blijven. Allen gingen hiermede accoord. Men besloot om ook voor het loo- pende jaar een rijksbijdrage te. vra gen in de kosten van extra-hulp (z.g. B-steun) aan werkloozen en aan B-boeren en B-tuinbouwers. De gemeente zal bijdragen 28 en 17 Voorgesteld werd aan den ge meente-veldwachter voor zijn kin deren, te rekenen van het eerste kind af, die hij op den len Januari van het jaar bezit, een toelage toe te kennen van 60 per kind per jaar. Voorts werd voorgesteld het voor schrift, dat voor capitulanten, die tot gemeente-veldwachter zijn benoemd, van hun diensttijd bij het korps po- litietroepen of bij het wapen der maréchaussee, 6 jaren niet worden medegeteld ter bepaling van het be drag der hun toe te kennen wedde, te doen vervallen. De meerderheid van B. en W zijnde de beide wethouders, gevoel de voor een kindertoeslag vanaf het derde kind van 1 tot 15 jaar. Alia leden gingen hiermee accoord. Ten aanzien van invoering van een kindertoeslagregeling voor bur gemeesters, secretarissen en ontvan gers stemde de heer Gayaard tegen De overige raadsleden waren vóór toeslag vanaf- het derde kind, De heer Zijp informeerde naar den bouw van een rijwielbergplaats bjj de openbare school. De voorzitter antwoordde, dat door gebrek aan hout de bouw nog niet is uitgevoerd. De heer Zijp besprak den over gang van bruggen van de Niedorper Kogge naar het hoogheemraadschap en zag gaarne dat de burgemeester zich met zijn collega in Winkel iri verbinding zou stellen om invloed bij het hoogheemraadschap uit te oefenen om den weg naar de Moer beek bij de Wateringstaatbrug rechtuit te trekken. Spr. achtte dit een punt van groot algemeen belang. De voorzitter zegde toe zijn volk aandacht hieraan te zullen schen ken. De heer Kooy, die dijkgraaf van de Kogge is, merkte op dat de over dracht der bruggen reeds heef' plaats gehad, zoodat de Koggen hier op geen invloed meer zal kunnen uitoefenen. Hierna sluiting. KUNST EN WETENSCHAP TENTOONSTELLING „DE CHRISTUSGEDACHTE". Naar wij vernemen wordt Zater dag 29 Maart a.s. in het Rijksmu seum te Amsterdam een Paasch- tentoonstelling geopend onder den titel: „De Christusgedachte". De tentoonstelling, welke door den heer J. J. N. Exter werd geor ganiseerd, omvat werken van Jan Grégoire, M. Richters, Herman Mees, A. van Zeegen, H. van den Boogaard, H. Bijvoet, alsmede beeldhouwwerk en grafiek van L. O. Wenckebach, terwijl er schit terende gebrand glasramen van Jaap Weyand te bewonderen zul len zijn, voorstellende het leven en de dood van Christus. Van den organisator der tentoon stelling zijn tevens aanwezig veer tien kruiswegstaties ontworpen om te worden toegepast aan de „mo derne bouwkunst" en welke uit te voeren zijn in iedere techniek; bijv: tegels, mozaiek, emaillepaneelen, inlegwerk, gebrand glas enz. De staties, welke in 1940 gereed geko men zijn, worden hier dus voor het eerst geëxposeerd. De heer Exter, die wekelijks in Heiloo vertoefde, heeft in de om omringende landelijke idylle steeds weer de zoo noodige rust kunnen vinden, als een tegenwicht voor de hem in deze tijden in Amsterdam omringende stedelijke onrust. Zoo kon hij in de oorlogsdagen een groot werk voleindigen en tevens een tentoonstelling organiseeren die in de „Paaschmaand" beoogt metterdaad ons Nederlanders de geestelijke waarden voor oogen te houden, die ons meer dan ooit de kracht zullen schenken om on danks alles in deze voor ons volk zoo zware tijden ons zelf te blijven en zoo noodig ons zelf te hervin den. Want Nederland is vóór alles een geestelijk sterk volk. En zoo is zijn werk tevens een stille hulde aan ons schoone Kennemerland. SINT PANCRASKERK TE ENKIIUIZEN. Het gebouw moet gerestau reerd worden. De groote Zuider- of Sint-Pan craskerk te Enkhuizen, eigendom aer Ned. Hervormde gemeente, ge sticht in de eerste helft der vijftien de eeuw, zal noodzakelijk moeten worden gerestaureerd, indien men het reusachtige kerkgebouw niet to' een ruïne wil laten vervallen, aldus schrijft men uit Enkhuizen aan her Hbl. Het bestuur van de gemeente was m de laatste jaren in weerwil var, de telkenmale verhoogde kerkelijke belasting niet in staat het gebouw naar behooren te onderhouden. In het afgeloopen jaar moest zelfs dt jaarlijksche schoonmaakbeurt woi- den overgeslagen. Eenige dagen geleden, na de vorst zijn uit den Zuidmuur eenige groote muurbrokken, met elkaar beslaande een oppervlakte van verscheidene vierkante meters, naar beneden ge stort. De hierdoor ontstane gaten zijn thans met asphaltpapier gedicht. Het kerkbesuur heeft zich thans, teneinde raad, met Monumenten zorg in verbinding gesteld, waarn; een deskundige den toesta'nd heelt opgenomen. Volgens- eene globale raming zal een bedrag van twee ton noodzakelijk zijn, als men dit prach tige monument, met zijn bekende- gewelfschilderingen, nog wil behou den. De 75 meter hooge toren, waarvan de bouw is aangevangen in 1450, is in 1908 en 1909 heel goed gerestau reerd, en thans eigendom van de stad Enkhuizen. De kerk was eertijds versierd" met geschilderde ramen en met plafond en muurschilderingen. De gewelf schilderingen op de Noord- en Zuid- kap zijn weer van de bedekkende verflaag ontdaan, wat verscheidene duizenden guldens heeft gekost. De kerk, waarnaast de zoogenaamde Heiligekruiskamer staat, bevat een predikstoel uit 1610, verscheidene banken met snijwerk en tal van mooi bewerkte grafzerken. De kerk voogdenkamer heeft èen zeldzaam mooi antiek interieur, én de porta len, zoomede de portiek aan de zijde der Kerkstraat, zijn uit de eerste helft der 17e eeuw en met beeld houwwerk versierd. DR. GOEDEWAAGEN SPRAK TOT DE TOONEELSPELERS. Op uitnoodiging van den secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten zijn gisteren een groot aantal vooraan staande tooneelspelers en -speelsters op het departement gekomen. Dr. Goedewaagen heeft hierbij zijn plan nen t.a.v. het tooneel uiteengezet. Hij deelde o.m. mede, dat hij zich voorstelt een of meer staatsgezel- schappen te stichten, waarbij tevens de bemoeienis van de gemeentebe sturen op den staat zal overgaan. Na de uitvoerige uiteenzetting van den heer Goedewaagen, sprak de heer Primo over de organisatie van het tooneelgilde. Hij verklaarde o.m. dat de heele sociale zorg der natio- naal-socialistische gemeenschap voor allen die arbeiden, dus ook voor den acteuV gewaarborgd zal zijn. Maar daartoe, aldus spr., zal hij zich zoo spoedig mogelijk hebben te orienteeren op die nieuwe gemeen schap en zich onder hear instellin gen moeten scharen. Voor den acteur zal dat zijn de binnen enkele dagen op te richten Ned. Kultuui kamer met als onderdeel het theatergilde. Alleen beroepstoneelspelers of zij die vanwege hun vastgestelde artis tieke capaciteiten door deskundigen uit het midden der tooneelspelers daartoe geautoriseerd zijn, zullen in de vakgroep tooneelspelers van het gilde opgenomen kunnen worden en alleen ook dezen zullen bij het be roepstoneel mogen optreden. Aan het hoofd zal een gildeleider staan met een adviseerenden gilde- raad, benoemd door den president der Kultuurkamer. Voorts zullen in het theatergilde o.m bestaan een vakgroep en voor de opera- en operette-artisten, den kunstdans (bal let enz.), de dansleeraren; voor den gezelscansdans, de kleinkunst (ca baret, revue, arieté), de theater directeuren, het amateur-tooneel en den volksdans Het amateur-tooneer, als belang rijke factor in de volkscultuur, even als trouwens de volksdans, kan de overheid niet aan zijn lot overlaten. De 3000 en meer dilettantenvereeni- gingen zullen, wanneer ze zich als kultuurvereeniging beschouwen en als zoodanig werkzaam zijn, als ver eeniging bij de Ned. Kultuurkamer moeten aansluiten, aldus spr. De heer Primo verklaarde ten slotte nog, dat in de toekomst ge waakt moet worden tegen verbrok keling en decentralisatie. Het zal daarom ook uitmoeten zijn,-aldus spr., „met het vertoonen van zulke stukken, die ons volk vervreemden van zijn natuurlijken aard, van zijn bloed en zijn bodem en daardoor ondermijnen onze eigen Ned.-Ger- maansche kuituurtraditie. Een volk als het onze, met een glansrijk ver leden en een langen roemvollen staat van zelfstandigheid, kan die zelfstandigheid niet ongestraft laten ondermijnen door i een ontaardend internationalisme, ook niet op het toonee1" Hoewel de toevoer van ledige spoorwagonds wel iets ruimer is ge weest dan gedurende de voorgaande weken, konden de Langendijker tuin beu wers niet zooveel aanvoeren als zij wilden. Ook voor de komende week is nog de bepaling van de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale geldig, dat de tuinders niet meer mogen aanvoeren dan in verband met den toevoer van wagons mogelijk is. Hei is dus met het vervoer nog niet beelemaal in orde. Toch werden aan de Broeker vei ling nog ongeveer 125 wagons kool geveild, hetgeen in verhouding tot den voorraad heel wat méér is dan i.e Noordscharwoude, waar 120 wa gons werden geveild, terwijl de voor raad aanzienlijk grooter is. Het grootste gedeelte van den aanvoer bestond weer -uit Deensche witte- kool, welke practisch allemaal voor export worden bestemd. Enkele ma ten wordt eens een partijtje Deen sche witten voor het binnenland ge kocht, maar meestal wordt er voor epdankt. Het aanbod van roodekool was niet zoo heel groot: te Noordschar- wcude 29 wagons en te Broek op Langendijk negentien. Hiervan wordt 60 voor export gereser yeerd en de rest komt voor het bin nenland. Aanvankelijk was de be- angstelling voor de roodekool voor bet binnenland niet groot, maar tegen het einde van de week, toen de aanvoeren minder werden, was er meer vraag dan aanbod. Te Broek op Langendijk wordt het binnenland sche gedeelte al weer op de gewone wijze geveild. Op het einde van de week werd er zeer vlijtig gedrukt, om toch nog wat te kunnen bemach tigen, met gevolg, dat velen een dubbeltje hooger drukten dan de maximumprijs was. Deze „hangers' werden beboet met 0.50. Het boete- potje van de L.G.C. zal er ongetwij feld wel bij zijn gevaren; op sorrum- ge dagen was het heel erg. Zelfs voor de uien zijn de laatste dagen verscheidene boeten uitgedeeld om dezelfde reden. Er waren heel wal koopers, maar het asjnbod was niet groot. Gelukkig is oök de export weer aan de markt voor dit artikei zoodat er een vrij belangrijk kwan tum van de eens doorgedraaide uien kon worden afgeleverd tegen den prijs van 6 per 100 kg. Ook de gelekool was vrij goed te veikoopen voor het binnenland; in totaal werden 41 wagons gelekool verhandeld aan de beide veilingen. Te Broek op Langendijk werd Zaterdag, in verband met de wagon positie en de met ingang van de vol gende week ingaande prijsverhoo- ging, niet geveild. De afname van bieten is niet groot. Er worden wel heel wat par tijen aangeboden, maar het zijn al leen de mooiste, die een kooper kun nen vinden. De grootere sorteerin gen bleven onverkocht. Hiervoor ia de uitvoer voor andere landen dan Duitschland nu toegestaan, maar of er veel gebruik van zal worden ge maakt, is de vraag. Er wordt niet veel peen aange voerd. De voorraad zal wel voor het grootste deel geruimd zijn. Thans kan er nog wel wat geplaatst wor-, den. De handel vraagt naar peen. HET SNIJDEN VAN POOTGOED. Ten einde een zoo nuttig moge lijk gebruik van de voor uitpoting bestemde (gekeurde en voor eigen gebruik bestemde vroeggerooide) pootaardappelen te bevorderen, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst nogmaals de aandacht van de verbouwers van aardappelen op de wenscheiijkheid van het snijden van het pootgoed van groote maat (5060 mm. en grooter). Daardoor kan met een bepaalde hoeveelheid van het beste pootgoed een grooter oppervlak beplant worden. Meestal wordt de knol in twee deelen verdeeld, maar groote knol len kunnen ook in vieren gesneden worden. Het snijden moet liefst een of enkele weken vóór het uitpoten plaats vinden. Het beste is, dat de knollen van den kop naar het na veleinde worden gesneden, maar de stukken laat men nog met een klein deel aan elkaar verbonden. De snijvlakken drogen dan op en even vóór of bij het uitpoten wor den de stukken dan geheel van el kaar verwijderd. Op elk stuk moe ten eenige kiemen aanwezig zijn. Het gesneden pootgoed moet met zorg worden behandeld. In geen geval mag het in een vochtige of dompige ruimte worden geplaatst, daar dan gemakkelijk rotting kan optreden. Men plaatse het dus in een droge luchtige ruimte en zor- ge, ook gedurende den nacht, voor voldoende ventilatie. Niet alle rassen verdragen het snijden even goed. Tot de in dit op zicht minder sterke rassen behoo ren Eersteling, Frühmolle, Furore, Alpha, Bintje, Ideaal en Thorbecke, maar als de hierboven aangegeven aanwijzingen worden gevolgd, kan ook het snijden van deze rassen met gerustheid worden aanbevolen. Daar nu de tijd voor het snijden aangebroken is, wordt nogmaals de aandacht hierop gevestigd. Nadere inlichtingen worden ver schaft door den Plantenziektenkun- digen Dienst, de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren buiten Wa- geningen, alsmede de Ryksland- en Tuinbouwconsulenten. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE HOORN. Aan de rijkstuinbouwschool te Hoorn werd na gehouden examen het einddiploma uitgereikt aan de volgende leelingen: W. Beek, J. Menke, P. W. te Lintel Hekkert en J. Vader allen te Hoorn, P. Broertjes te Blokker, ,T. Buishand te Hauwert, D. Dilc- staal te Wognum, C. Edam te Hoog woud, N. A. Half te Schoorldam, M. Hellenberg te Bemester, C: Klaij te Berkhout, B. J. Koolhaas te Enkhuizen, J. P. Koomen te Oostwoud, J. C. Morit te Hoogkar- spel, J. Slagter te Opperdoes, G. Vis te Schellinkhout en A. J. Wit /p Benningbroek. Bij de N.V. Amsterdamsche Boek en Courantmaatschappij te Amster dam verscheen een roman van Arend Tael, getiteld Martijntje. Het is een typisch Scheveningsche roman waarin nu eens niet de aan dacht op het Kurhaus, het strand of de pier wordt gevestigd, maar ver teld wordt uit het leven der een voudige visschersbevolking. De schrijver teekent het Scheveningen uit het einde der vorige eeuw en het is interessant te bemerken, dat er in het leven der visschers sinds dien nog niet zoo veel is veran derd. De auteur wiens eerste ro man dit is, is een geboren Scheve- ninger, hij kent de bevolking en spreekt hun taal zoodat zijn boek door een uiterst deskundige is ge schreven. In 1880 den tijd waarin deze roman speelt was Scheveningen nog een visschersplaats zonder ha ven of vuurtoren en nog niet „in een hoek gedrukt" door de bad plaats. Nieuwe methoden in de vischvangst en de noodzakelijke re glementeering in de verhouding tusschen reeders en visschers brengen de mogelijkheid van het conflict dat in dezen roman den dramatischen achtergrond vormt. Voor hen die Scheveningen ken- hen en voor hen die het willen leeren kennen, is deze roman een interessante aanwinst van onze he- dendaagsche literatuur.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3