DUISTI HETGI Seuiiieti Commentaren op de toetreding van Zuid-Slavië. De Duitsche melk- voorziening. Duitschland heeft te weinig melk. STIL T c DASH HAMP 6 VAM HET DOODEU 1'WEtUE BLAD. TWIST TUSSCHEN TWEE SCHOLIEREN. Twee leerlingen van de am bachtsschool aan de Nieuwe haven te Den Haag kregen Dinsdagmid' dag twist. Een van hen, een 14' jarige jongen, ontstak in woede hij greep een houten teekenhaak en ging zijn medescholier, den 15 jarigen P. van D., wonende in de Houthorststraat te lijf. Deze kreeg eenige slagen met den teekenhaak op het hoofd waardoor hij een ver wonding bekwam en vermoedelijk een schedelbasisfractuur. De geneeskundige dienst ver voerde het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De dader, die in drift gehandeld heeft, is gearresteerd, doch later voor- loopig ter beschikking van zijn ouders gesteld. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Het A.N.P. meldt: Op voorstel van den secretaris generaal van het departement voor opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming heeft de rijkscommis saris rijksminister Seys-Inquart den rector der Technische Hoogeschool te Delft gemachtigd de Hoogeschool op een door hem nader te bepalen da tum en in zoover hij het voor nuttig houdj, onder bepaalde voorwaarden weder te openen. De rijkscommissaris heeft den rec tor tevens medegedeeld dat bij de ge ringste incidenten, die zich opnieuw in eenigerlei vorm tegen de bezet tingsautoriteiten richten, met de allerstrengste maatregelen tegen de studenten zal worden opgetreden en onder bepaalde omstandigheden met de blijvende sluiting der Hoogeschool gerekend zou moeten worden. Het ligt dus aan de studenten zelve of zij de gelegenheid hun studie te beëin digen en de mogelijkheid om de eenige technische hoogeschool van het land voor hun volk te behouden zullen weten te gebruiken, ja of neen. GEEN TOESLAG VOOR GEPENSIONNEERDEN. Naar aanleiding van het verzoek, door het r.k. werkliedenverbond gericht tot het college van secreta risseh-generaal, om ook voor de van een laag pensioen levende oud- overheids- en semi-overheidsdie- naren, in verband met de stijging der kosten van het noodzakelijk levensonderhoud een toeslag in overweging te nemen, ontving het testuur de mededeeling, „dat aan een toeslag op pensioenen voorloo' pig niet kan worden gedacht". Daarmee kan naar het oordeel van het r.k. werkliedenverbond ook voorloopig, de voor deze nood lijdende gepensionneerde over- heids- en semi-overheidsdienaren zoo belangrijke aangelegenheid niet als afgedaan worden beschouwd. Men zal zich dienen te beraden over het doen van verdere stappen, die tot het gewenschte doel kunnen leiden. LICHTGELOOVIGHEID EN VERTROUWEN! De heer Henri ter Hall schrijft ons: In een onzer bladen las ik de vol gende advertentie: Helderziend Astroloog Psychometrist (volgt adres) Toekomstvoorspelling. Voorziet alle voorkomende gebeurtenissen, hoe U uit Uw moeilijkheden geraken kunt en wanneer dit gebeurt. Zegt U of U slagen zult en hoe en wanneer. Spreekuren enz. Onwillekeurig denkt men: „Zijn er nu nog lichtgeloovigen, die op derge- lijken onzin reageeren?" En dan moet men erkennen dat dit werkelijk nog het geval is. Niet alleen dat er immer menschen zijn die zoo'n Helderziend Astroloog Psychometrist in zijn mistig bedrijf steunen, maar er zijn er ook die er werkelijk serieus in gelooven. Niet alleen wordt hierdoor de psycho metrie in discrediet gebracht, maar, en dit is wel het voornaamste, het lichtgeloovige slachtoffer wordt on evenwichtig en stuurloos heen en weer geslingerd. De gedachte „er zal toch wel iets van waar zijn", is een soort vergif, dat verstand en ver trouwen aantast. Meermalen is gebleken dat zooge naamde wonderdokters behooren tot de meest misdadige schepsels, die door hun wonderlijk bedrog leven als welgestelde lieden. Het zijn evenals de waarzeggers parasieten op de lichtgeloovigheid der menschen. De voedzame bodem waarin dit misgewas haar voedsel vindt is lichtgeloovigheid. Wat is er tegen te doen? Het is mogelijk dat een dame(?) huis aan huis zich aanbiedt als waarzegster en onze dienstbaren weet over te halen om zich a raison van een gulden de toekomst te laten voor „liegen". De meeste menschen hunkeren naar het geheimzinnige, het myste rieuze en de eenvoudige zielen la ten zich door vele charlatans be duvelen. Lees nu bovenstaande ad vertentie en verwonder U dan met ons, hoe het mogelijk is, dat iets dergelijks nog gepubliceerd wordt. Het zou de moeite loonen eens een enquête uit te schrijven hoe het publiek daarover oordeelt. Wie weet welk verrassend resul taat er wordt bereikt. De Duitsche pers. Berlijn, 26 Maart. (D. N. B.) De Berlijnsche rers vat het wereld oordeel over de toetreding van Zuid- Slavië tot het driemogendheden- verdrag samen in een enkelen zin: Engeland heeft opnieuw een slag verloren. De diplomatieke medewerker van de Berliner Börsenzeitung, Karl Megerle, spreekt van een „politiek Duinkerken" en herinnert aan „het trompielvuur van beïnvloeding, démarches, geruchten, dreigementen en verlokkingen", dat tot de laatste minuut op Zuid-Slavië gericht was. Belgrado heeft zich echter niet door de Angelsaksen laten overbluffen en zijn besluit genomen na rijp en rus tig overleg en in den geest van zijn belangen, onafhankelijkheid en vrede. De Angelsaksische politiek, heeft een harer grootste .nederlagen geleden. Op den Balkan beleeft En geland de tweede etappe van zijn diplomatiek Duinkerken, die niet de, laatste zal zijn. Dc uitwerking van deze gebeurtenis op de naaste en verdere omgeving zal te zijner tijd blijken en vruchten dragen. Dat deze gebeurtenis samenvalt met de groote Angelsaksische pogingen^ het vertrouwen der wereld in Engeland te herstellen, en met de aankomst van Matsoeoka, bewijst de beteeke- ni^roor de wereldpolitiek. De Völkischer Beobachter schrijft onder meer: Zelfs de oppositie van zekere vrijmetselaarsgroepen heeft het sterke instinct en het nuchtere oordeel van het gezonde Zuidslavi- sche boerenvolk niet in verwarring unnen brengen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat Engeland te Weenen den slag om het vasteland diplomatiek heeft verloren. Zweedsche persstemmen. Stockholm, 26 Maart. (D. N. B.) Onder groote opschriften publiceeren de bladen de toetreding van Zuid Slavië tot het driemogendhedenver- drag. De Londensche corresponden ten geven een beeld van de groote teleurstelling in de Britsche hoofd stad. Zoo schrijft de Stockholm Tid- ningen: „Men moet te Londen, of men wil of niet, toegeven, dat Hitier te Weenen opnieuw een diplomatieke overwinning heeft behaald". GE-ESCORTEERDE FRANSCHE VRACHTBOOT. Geneve, 26 Maart (D.N.B.) Naar Fransche kranten uit Madrid mel den, bevindt zich thans een Fransche vrachtboot met een lading cacao, koffie, tabak en bananen op weg naar Casablanca. Het schip zou geës corteerd worden door eenheden van de Fransche marine, die opdracht hebben zich met wapengeweld te verzetten tegen beslag op het schip door de Engelschen. De krijgsverrichtingen in China- (D.N.B.) - Bij de uitbreiding van him successen hebben de Japan6cbe strijdkrachten, naar Domei meldt, na op 24 Maart Tsjauyang te hebben ingenomen, thans de haven Hau- mensatsjeng aan de Noordkust van de Haimenbocht op 10 km. ten Zui den van Tsjauyang bezet. ACCIJNS OP ZOUT VERHOOGD. Van 3 tot 9 per 100 kg. De Staatscourant van Dins dagavond bevat een besluit van den secretaris-generaal van financiën, gedateerd 11 Maart, krachtens hetwelk, in gaande 1 April de accijns op zout wordt verhoogd van 3 tot 9 per 100 kg. Tevens wordt het invoerrecht op zout verhoogd en wel met 250 pet van het bestaande tarief (n.l. van 4 tot 10 per 100 kg.) Voor zout uit Duitschland (krach tens het specifiek invoerrecht voor Duitsche goederen) wordt het ta rief gebracht van 3 op 9 per 100 kg. Het besluit bevat verder bepa lingen omtrent de navordering, als mede strafbepalingen. De accijns op ^qut heeft vroeger ook 9 bedragen (n.l. van 1859 tot 1893; daarvoor was het 6). In Mei 1893 is de accijns ge bracht op 3 per 100 kg. Mr. dr. J. A. baron de Vos van Steenwijk - Op het' landgoed Mataram" te Dalfsen is op 85-jari- gen leeftijd overleden mr. dr. J. A baron de Vos van Steenwijk, staats raad in buitengewonen dienst. - Bloemenexport naar Duitsch land. - Van bevoegde zijde deelt men het A.N;P. mede, dat per 1 April a.s een belangrijk kwantum Nederland- sche bloemen naar Duitschland zal mogen worden uitgevoerd. Groote hoeveelheden rozen en seringen uii Nederland zullen het a.s. kwartaal vrijgegeven worden voor den export naar Duitschland, terwijl tevens fresia's zullen mogen worden uitge voerd. L. Schulmam negentig jaar. - heden wordt de bekende kunstschil der L. Schulman te Amersfoort negentig jaar. Hij werd in 1851 te Hilversum geboren. Berlijn, 25 Maart (A.N.P.) Het Nederl. perskantoor verneemt van agrarische zijde: Duitschland heeft te weinig boter en kaas. Of beter uitgedrukt: Duitschland heeft te weinig melk. Daarom mag er geen druppeltje melk verloren gaan en wordt de „kampf dem verderb" nergens zoo stelselmatig gevoerd als in het zui velbedrijf. Melk-hygiëne is in Duitschland troef. Voor een luttel aantal jaren was het Duitsche melkbedrijf over het algemeen nog eenigszins primitief ingericht. Op vele boerderijen werd nog gekarnd en gekaasd. De tapte melk was in hoofdzaak voor de var kens bestemd. Van de consumptie- melk bedierf veel. Thans gaat de melk in het alge meen naar de fabriek. De hoogge roemde Duitsche „boerenboter" die nu eenmaal was, zooals zij uitviel soms wat zuur, soms wat zout, soms een beetje ranzig, soms wat te dun, soms echter ook verrukkelijk, en die bij veel Duitschers boven fabrieks- boter de voorkeur genoot, begint van de markt te verdwijnen. Ook in Duitschland is de fabrieksboter er voor in de plaats gekomen, die voor de Nederlandsche maar weinig on derdoet. Er is thans in Duitschland een nieuwe molk-wet in kracht getre den, waarvan het doel is, het melk bedrijf nog meer te volmaken. Volle consumptiemelk mag alleen nog zie ken en kinderen gegeven worden. De gezonde volwassen bevolking kan nog slechts taptemelk drinken, waarvoor het maximum-gebruik per hoofd plaatselijk bepaald wordt. Deze taptemelk mag alleen aan den verbruiker afgegeven worden, wanneer ze eerst gepasteuriseerd en dan machinaal snel tot een lage temperatuur, gekoeld is. Hierdoor wordt verhinderd, dat de melk zuur wordt. In de groote melkinrichtingen werd deze werkwijze reeds alge meen toegepast; thans is het echter een moeten voor iederen melkveé houder, resp. melk-handelaar. Er zijn nu ook nieuwe voorschrif ten voor de boter- en kaasfabrieken verschenen. Zij moeten geleid wor den door gediplomeerde directeu ren. Om directeur van een zuivelfa briek te worden, moet men een op leiding hebben genoten, die in het geheel negen jaa!r duurt; de arbeids dienst en de militaire dienst worden hierbij echter meegerekend. De op leiding staat nagenoeg geheel in het teeken van de practijk. Men is eerst leerling, dan gezel (Gehilfe), einde lijk meester-boter- of kaasmaker (Obermeier of Oberkaeser), terwijl men ook leergangen van de zuivel- scholen moet meemaken. Die zuivel scholen zijn gedeeltelijk naar Ne- derlandsch, gedeeltelijk naar Deensch voorbeeld ingericht. Ook de gewone arbeiders in de zuivelfa brieken moeten bewijzen van des kundigheid kunnen overleggen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal later ook de opleiding voor melker op zijn Duitsch „Schweizer" resp. „Oberschweizer", vroeger kwamen de meeste melkers n.l. uit Zwitser land (aus der Schweiz)-knecht, melkveehouder, fokker, in het kort voor het heele veehoudersbedrijf wettelijk worden geregeld. Voorloopig gaat dit' nog niet, om dat er nu eenmaal gebrek aan per soneel is. Zooals men weet, komt sedert 1900 een groot aantal melkers uit Nederland. De medewerking van Nederlandsch personeel op .de boer derij en in de zuivelfabrieken wordt in Duitschland zeer op prijs gesteld, het geldt als in hooge mate deskun dig, zindelijk en betrouwbaar. Den laatsten tijd zijn er ook Ne derlandsche kaasmakers naar Duitschland gekomen. DRIEVOUDIGE TREINBOTSING IN JAPAN. Tokio, 26 Maart. (Domei). Als ge volg van een drievoudige treinbot sing ten westen van het station Tsoegamoto bij Osaka meent men, dat velen gedood of gewond zijn, hoewel de juiste aantallen nog on bekend zijn. De eerste botsing ge schiedde gisteravond om even over negenen, toen een passagierstrein met bestemming naar Mimedzji in botsing kwam met een goederentrein. Tien minuten later liep een elec- trische trein, onderweg van Osaka naar Akasji, op deze beide treinen. Als gevolg van de botsing werd het geheele treinverkeer op deze lijn gestaakt. Nader wordt gemeld: Bij de treinbotsing bij Osaka zijn meer dan 140 menschen gewond. Het aantal dooden schijnt overigens ge ring te zijn. DE ONLUSTEN IN SYRIË. Vichy, 26 Maart (D.N.B.) Omtrent de onlusten in Syrië verklaart men thans in bevoegde Fransche krin gen, dat de staat van beleg niet ge- roclameerd is in Syrië. De hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, heeft slechts zekere veilig heidsmaatregelen getroffen, zooals de vervroegde sluiting van winkels en openbare gelegenheden. Tot dus ver hebben de onlusten zeven slacht offers geëischt. EX-KONING CAROL VAN ROEMENIE NAAR CHILI? Buenos Aires, 26 Maart (D.N.B.) De dagbladen publiceeren een be richt uit Santiago de Chile, waarin gemeld wordt, dat de Chileensche regeering den ex-koning van Roe menië een verblijfsvergunning heeft versrekt. In dit verband verluidt in kringen alhier, dat ex-koning Carol het voornemen heeft voor zichzelf, mevr. Lupescu, zijn vroegeren hof maarschalk Urdarianu en den vroe geren Roemeenschen gezant in Lis sabon, Pnagal, de Argentijnsche re geering verlof voor doorreizen te vragen. DE ENGELSCHE NOTA AAN JOEGOSLAVIË. Stockholm, 26 Maart (D.N.B.) De Engelsche onderstaatssecretaris But ler heeft vandaag in het Lagerhuis bijzonderheden bekend gemaakt om trent de nota, die de Engelsche ge zant te Belgrado enkele dagen gele den aldaar heeft overhandigd. Butler betoogde daarbij o.a., dat de Engelsche gezant, toen het er naar uitzag, dat de toetreding van Joegoslavië tot het driemogendhe- denverdrag voor cte deur stond, zijn nota tot de Joegoslavische regeering heeft gericht. Daarin werd ver klaard, dat de Engelsche regeering onaangenaam getroffen was, toen zii vernomen had, dat Joegoslavië voor nemens was een overeenkomst te onderteekenen, waarmee het niet al leen zijn neutrale houding zou opge ven, doch ook openlijk tot het stel sel van de1 vijanden van Groot-Brit- tannië zou toetreden. De nota ver volgde, dat indien een dergelijke overeenkomst gesloten zou worden, de Britsche regeering zich genoopt zou zien tot de opmerking, dat het Joegoslavische volk in het licht van de jongste geschiedenis bijna met zekerheid in dit vijandelijke stelsel getrokken zou worden. De Ver. Staten en de toetreding van Zuidslavië. Washington; 26 Maart. (D.N.B.) Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft Dinsdag tegenover veitegen- woordigers van de pers toegegeven, dat de Ver. Staten de laatste weken rechtstreeksche diplomatieke maat regelen hadden genomen om Zuid slavië er van af te houden toe te tre den tot het driemogendhedenpact. De Amerikaansche gezant in Bel grado, Lane, heeft naar de Associated Press meldt, vier weken lang hard nekkig gewerkt om „het standpunt der Washing+onsche regeering in Bel grado voldoende duidelijk te maken' De gezant heeft bezoeken gebracht aan dozijnen politici en verzekerd, dat de Ver. Staten „iedere natie zou den helpen, die zich wilde verdedi gen". Lane heeft zijn pogingen tot Zondag voortgezet, toen het defini tieve besluit der regeering te Bel grado bekend was geworden. DE HULPVERLEENING AAN ENGELAND. New York, 26 Maart. D.N.B.) Nu de begrooting van 7 miliard dollar voor de hulpverleening aan Enge- lang nog slechts de handteekening van Roosevelt behoeft en daarom per vliegtuig naar Florida gestuurd is, treffen verschillende regeeringsin stanties reeds voorbereidingen voor de uitvoering van de wet. De natio nale verdedigingscommissie bespoe digde de werkzaamheden voor sa menvoeging van alle bewapenings opdrachten var do Ver. Staten en Engeland. Volgens de New York Times heb ben de beide minister van oorlog en de chef van den generalen staf, Marshall, de vorige week voor de begrootingssubcommissie van den senaat verklaard, dat met het inwer kingtreden van de wet tot hulpver leening aan Engeland de afzonder lilke bewapeningsorders van beide regeeringen aan de Amerikaanscn industrie zouden ophouden. Alle orders worden voortaan door de Amerikaansche regeering verstrekt en afgeleverd oorlogsmateriaal wordt naar behoefte doorgezonden aan het Amerikaansche of het Engelsche leger via het beperkte verdedigings kabinet, bestaande uit Hull-Mor- genthau-Stimson-Knox. Voorts is de verdedigingscommissie voornemens de Amerikaansche wapenindustrie uit te breiden door het verleenen van 750 mllioen dollar voor fabrieks- bouw. Ten slotte heeft de Federal Shipping Board bekend gemaakt, dat thans opdracht gegeven is tot den bouw van 162 schepen der voorgeno men 200. Het eerste schip zal half Januari 1942 gereed komen. DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Berlijn, 26 Maart (D.N.B.) Duit sche gewapende verre afstandsver kenners hebben in den loop van he denmiddag een koopvaarder ontdekt met een inhoud van 9000 brt., die vergezeld was van twee wachtsche pen. De koopvaarder was op weg naar een Noord-Schotsche haven. De verkenningsvliegtuigen vielen den koopvaarder terstond aan met bom men van zwaar kaliber en brachten hem in zeer korten tijd tot zinken De poging der beide wachtschepen om de vliegtuigen te beletten hun aanval uit te voeren mislukte volko- Engelschen brengen Spaansch schip op. (D.N.B.) - Engelsche oor logsschepen hebben het Spaanschf s.s. Cabo Villano in volle zee aange houden en naar Gibraltar opge bracht EEN AMERIKAANSCH BLAD OVER DE BUITENL.ANDSCHE POLITIEK. New York, 27 Maart (D.N.B.) On der het opschrift „het onbekende tegemoet" behandelt de Saturday Evening Post den koers der Ameri kaansche buitenlandsche politiek. Wij hebben, aldus het blad, met ons ver leden gebroken. Wij hebben onze nieuwe wereld, onze „splendid isola tion", ons aardrijkskundig voordeel van drie tegen een ten aanzien van iederen aanvaller en onze politieke religie weggeworpen. Er is geen nieuwe wereld meer en geen oude, er is nog slechts een wereld, waarin het Amerikaansche volk eeri rol op zich -heeft genomen, die het pas zal leeeren kennen, na-rmate het ver der gaat. Er is geen Monroeleer meer. Die is vervangen door een Ameri- kaansch internationalisme, welker beteekeniswy nog niet kennen. Van nu af aan bestaat er voor ons geen buitenlandsche oorlog meer. Het blad geeft een opsomming van de vele gelegenheden, waarbij Roo sevelt beloofd heeft niet in den oor log te zullen gaan, en vervolgt dan: „Thans echter ziet het volk zich plotselirig geplaatst tegenover het feit, dat het een onbeperkte verant woordelijkheid van moreelen, phy- sieken en financiéftlen aard voor den afloop van een oorlog op drie coninenten op zich heeft genomen voor het voortbestaan van het Brit sche rijk. Het land is daartoe geko men niet door den wil van het volk, maar dopr dien van de regeering. De slag om - Engeland, aldus besluit het blad, zal slechts een vers.chrikkeiyke episode zijn De spil Londen Washington is een pontcSh. Het nood lot brengt ons op eon weg, waarvan wy het einde niet kunnen zien. En als wy aan het einde krmen, zullen wij het grootste deel van den weg alleen afgelegd hebben, zooals Enge land voor ons deed. DE BRINON OVER ZIJN BEZOEK AAN VICHY. Parijs, 26 Maart. (D.N.B.) De al gemeen gedelegeerde der Fransche regeering in het bezette gebied, am bassadeur de Brinon, heeft aan Pa- rijsche journalisten over zijn jongste reis naar Vichy verteld. Het voornaamste doel van mijn reis, zoo zeide hij, was, den maar schalk op de hoogte te brengen van dtn toestand in het bezette gebied en instructies in ontvangst te nemen. De maarschalk heeft slechts een zorg: het lot van zijn land, slechts een wil: het nationale herstel. De maarschalk is ervan overtuigd, dat Frankrijk aan de totstandbrenging van de nieuwe Europeesche ordening moet deelnemen en daarom wenscht hij hieraan met het zegevierende Duitschland te werken. De maar schalk is verontwaardigd over het gefluister van een bepaalde propa ganda, als zou hij belangstelling koesteren voor de beweging van een landsverraderlijken generaal. Ik denk, dat men binnenkort kan con- stateeren, hoe duidelijk de maar schalk ten aanzien hiervan zijn standpunt bepaalt. De maarschalk is voor samenwerking in den geest van Montoire. Ik heb den maarschalk ge meld, dat zich nog steeds Franschen in concentratiekampen bevinden, dn. door de vroegere regeerders ondei het voorwendsel defaitisten te zijn gearresteerd werden. De maarschalk heeft hierop geantwoord: „Wanneer er nog Franschen gevangen gehou den worden, moest ik zelf eveneens gevangen zitten, want ik ben altijq tegen den oorlog geweest". De maar schalk heeft toen beloofd de verzoe ken van deze politieke gevangenen te zullen nagaan, en spoedig een besluit te zullen nemen. VELE KLEINE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Berlijn, 26 Maart. (D.N.B.) In aanvulling op het weermachtsbe- richt van vandaag verneemt het D. N. B. nog het volgende: Het is opmerkeiyk, dat in den laatsten tijd in het zeegebied rondom Enge land het aantal tot zinken ge brachte kleine schepen varieerends van een tot drieduizend tot aan zienlijk gestegen is. De oorzaak hiervan ligt in de reeds van Engel sche zyde gepubliceerde maatrege len om tengevolge van de aanzien lijke vernielingen in de groote Britsche havens de aanvoeren naar Engeland meer en meer naar de kleine havens te dirigeeren. Deze kleine havens kunnen echter slechts door kleine schepen met geringen diepgang worden aangedaan. In dit verband krijgt het verhoogde aan tal tot zinken gebrachte kleine schepen een heel bijzondere betee- kenis. DE GEVANGENEN VAN RIOM. Vichy, 26 Maart. (D. N. 33.) Om trent de verschillende in het buiten land opgedoken geruchten, dat de beklaagden van het hooggerechtshof te Riom ten deele in vrijheid zijn gesteld, resp. uit de hechtenis ont slagen zullen worden, verklaart men op het Fransche ministerie van jus titie, dat vrylatingen niet zijn voor gevallen en evenmin in het voor nemen liggen. De verdachten van Riom, Daladier en Guy la Chambre, bevinden zich nog steeds in hechte nis. Daarentegen zijn enkele „admi nistratief geïnterneerden", d.w.z. per sonen, die min of meer voor eigen veiligheid in verzekerde bewaring 4jn gesteld, den laatsten tijd vrij gelaten. EEN OFFICIEELE JOEGO SLAVISCHE VERKLARING. Het land is rustig. Belgrado, 26 Maart. (D.N.B.) Het officieuze nieuwsagentschap Avalais van bevoegde zyde gemachtigd op de meest besliste wyze onware, met boosaardige bedoelingen rondge strooide berichten te loochenen, vol gens welke het in Joegoslavië geko men is tot excessen en openlijke be toogingen tegen de toetreding van dit land tot het driemogendhedenver- drag. In tegenstelling tot deze verzon nen berichten, aldus verklaart Avala, heerscht in geheel Joegoslavië volko men rust. De Joegoslavische open bare meening heeft vast vertrouwen in de bestuurders die in deze ernstige uren de staatszaken leiden en heeft de daad op het gebied van de buiten landsche politiek, verricht door de Joegoslavische regeering, met volle dig begrip en instemming opgeno men. DE DUITSCHE SLAGSCHEPEN IN VERGELIJKING MET DE ENGELSCHE. Berlijn, 26 Maart. (A.N.P.) In verband met de aanwezigheid van de Duitsche slagschepen Scharnhorst en Gneisenau op den Atlantischen. Oceaan, schrijft de marine-deskun dige van de „News Chronicle", dat de Britsche marine veel tijd noodig zal hebben om deze slagschepen te vinden. Zelfs wanneer zy gevonden zouden worden, is het gevecht met hen geen gemakkelijke taak. De Duitsche slagschepen, vooral echter de Scharnhorst en de Gneisenau, kunnen een snelheid ontwikkelen, waarover geen enkel Britsch slag schip, uitgezonderd het linieschip King George V, beschikt. Ook wat de bewapening dezer beide Duitsche slagschepen betreft, zijn zij eiken Britschen kruiser ver superieur. Zelfs de Britsche liniekruisers Hood, Renown en Revenge, zyn vergeleken met de Scharnhorst en de Gneise nau volkomen verouderd, hetgeen bewezen is door het feit, dat de Scharnhorst aan de achtervolging door de Renown voor de kust van Noorwegen ontkomen is. De actie radius van de Duitsche slagschepen is onbekend, doch men neemt aan, dat deze ongeveer 10.003 myl be draagt, zoodat de Duitsche slagsche pen 25 tot 30 dagen op open zee kun nen vertoeven zonder brandstof in te nemen. Het is echter niet uitge sloten, dat Duitsche torpedojagers de verbinding tusschen de slagsche pen en de verzorgingsschepen onder houden en ze van al het noodige voorzien. Het is echter ook niet uit gesloten, dat de Duitsche slagsche pen vergezeld worden door „Schnell- boote", die voor den toevoer zorgen. Op deze wijze kunnen de Duitsche aanvallers verscheidene maanden lang op open zee blijven. Het vraag stuk der achtervolging en vernieti ging der Duitsche slagschepen op den Atlantischen Oceaan beteekent een buitengewoon moeilijke taak, vooral in dezen tijd van het jaar, nu het weer slecht en mistig is. ZUID AFRIKA EN DE OORLOG. Geen óverzeesch expeditie corps. Stockholm, 26 Maart. (D. N. B.) Volgens een Reuterbericht uit Kaap stad heeft de premier, Smuts, van daag in de Kamer verklaard, 'dat de Zuid-Afrikaansche regeering voor nemens is zich strikt te houden 'aan bet besluit, dat het parlement aan bet begin van den oorlog genomen heeft. Dit hield in, dat de regeering aan den oorlog deelneemt om de Unie en haar belangen te verdedigen, doch dat zij niet als in den vorigen oorlog eén expeditiecorps overzee zal zenden. DE DUITSCHE MILITAIRE EN DIPLOMATIEKE SUCCESSEN. Madrid, 27 Maart. (D.N.B.) Het blad Ihformaciones maakt een verge lijking tusschen de militaire Duitsche successen van het vorige jaar en de diplomatieke resultaten, die in dit kwartaal reeds bereikt konden wor den. Het heeft, aldus het blad, wer kelijk in het geheel geen Zin, wan neer de staatsmannen te Londen nog steeds op het Kremlin hopen. Het doet denken aan den toestand in Augustus 1939 en daarna, toen de Fransche en Engelsche staatslieden eveneens tevergeefs trachtten, zich door Rusland in den rug te dekken. BOODSCHAP VAN ARABISCHE STUDENTEN AAN HET EGYPTISCHE VOLK. Rome, 26 Maart (D.N.B.) De Ara bische studenten in Zwitserland hebben een boodschap tot het Egyp tische volk gericht, waarin zij er op aandringen, dat de Egyptenaren zich verzetten tegen de toenemende Brit sche inmenging in de Egyptische aangelegenheden. Het is on verdragelij k, aldus de boodschap, dat het Britsche hoofd kwartier in de Egyptische hoofdstad is gevestigd, dat de Engelsche leger- berichten, die uitsluitend E^elschen aangaan, te Caïro worden uitge geven en dat de Britsche minister president Egypte openlijk Britsch protectoraat noemt. TWEEDE BU t? F. S C H R E TFFKENlh ALEX/ RAY!\ Fransch schip breekt Engelsche blokkade. (D.N.B.) - De Fransche scheepvaartmaatschappij Messageries Maritimes meldt, dat een van haar schepen de Engelsche blokkade heeft gebroken en behouden te Madagas car aangekomen is. In de Autokampioi „De taxi is voor portier en tikt aan lonneerde pet. „Dan maar gaan", zegt n vrouw, na een dan! bijbehoorende handl richting van den b mevrouw gaat in of verheft zich van h oogenblik later hebt gezellige, goed vei verlaten en zijn op buiten reeds in het 1 nis aangeland. „Erge o am" duikt een zwal schijnsel op en uit c het zichtbaar is gew stem, die waarsch mevrouw, dezen kan blieft". Dan kraakt op korten afstand v aanraking van koele mengd met het voeh den regen, doet me zien, dat er een deui „Pas op het stoepj van den portier nog rechts staat uw taxi klapt de deur achter vrouw weer dicht e vindt zich midden ii nuit", met als eenig lijk en stevig houva „Goeden avond m bestuurder van de t cocktail van min of duisternis en rege opduiken, „waar ma brengen?" Het adres wordt dank geaccepteerd e familie in te sty gen in het pikkedonker 2 voudig is. Want net wagen, die voor sta laag en de contoure) werk, die vaag waa doen denken aan ee sportmodel met de bij dit krachtig di offensief dan ook j luxe is. Ook is de t serie, wat de portiei niet aan den royalen mevrouw in haar danks een goed gecu lijn, eenige moeite het wageninwendig Als ze eenmaal geze neer en zet zich waarbij hij direct tc komt, dat arm-, be ruimte wat aan den zijn, eén zwak punt deze taxi gemeen he andere moderne waj Als meneer's gewii bank is neergekome: de achterveeren duic baar, hetgeen menei wondering doet afvi onder het voortryde veering niet wat kaansch" slap zal b middels zit het twee gehouden carosserie kap", die aan de bui beklopt wordt door Door FR 16) Hij zeide, en de drukkends, iets zwa zich afwierp en ..Angelica, ik weet, in de vermouth hei De zin bleef alle hangen. Zachter ging I voort: „Ik heb het verteld". En tegelij gend: „Ik moest hel kon het niet uit de: hoofdinspecteur is vanger". Angelica antwoor Het zweet brak merkte het zelf. „M terug, Angelica, ik voor, als..." Middi brak hy af en liet c gezegd. Nu opende Ani den mond en haar gens uit de verte vi Ms" wilde je O; I n schoorsti

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6