DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een nieuwe regeering in Joegoslavië. Koning Peter vaardigt een manifest uit. DISTRIBUTIE-NIEUWS Aan onze Abonné's. Bonaanwiizingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr'tgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 74. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Vrijdag 28 Maart 1941 Een kwestie van binnen- landschen aard. Belgrado, 27 Maart (D.N.B.) Naar het agentschap Avala me dedeelt, is door leger-generaal Simowitsj na beraadslaging met politieke persoonlijkheden een nieuwe regeering gevormd. De ze omvat, zoo wordt gezegd, de leiders en vertegenwoordigers van alle politieke partijen. Ook zijn alle deelen der Zuidslavi- sche bevolking in deze regeering vertegenwoordigd. Aan de regeeringsvorming is een door de radio verspreid ma nifest van koning Peter vooraf gegaan, waarin deze mededeelt de macht op zich te hebben ge nomen en generaal Simowitsj te hebben belast met de vorming der regeering. Het manifest van koning Peter H. Belgrado, 27 Maart (D.N.B.) Avala meldt: Donderdagmorgen is een pro clamatie van Z.M. koning Peter II gepubliceerd, gericht tot alle Ser- ven, Kroaten en Slovenen. De.pro clamatie heeft den volgenden tekst: „Serven, Kroaten en Slove nen. Op dit ernstige oogenblik voor ons volk heb ik besloten de koninklijke machtsbevoegd- beden in handen te nemen. De regeerende persoonlijkheden hebben mijn motieven als zeer welgefundeerd begrepen en zijn uit vrijen wil terstond afgetre den. Mijn trouwe leger en ma rine hebben zich terstond te mijner beschikking gesteld en voeren mijn bevelen reeds uit. Ik roep alle Serven, Kroaten en Slovenen op zich om den troon te scharen. Onder de ern stige omstandigheden van het oogenblik bestaat het zekerste middel om de orde in het bin nenland en den vrede naar bui ten te handhaven in dezen maat regel. Ik heb generaal Doesjan Simowitsj opdracht gegeven een nieuwe regeering te vormen. Ik verzoek alle burgers en alle autoriteiten des lands hun plicht jegens den koning en het vaderland te doen". Belgrado, 27 Maart (Stefani). Naar wordt medegedeeld, is de regeeringswijziging een kwestie van zuiver binnenlandschen en niet van buitenlandschen aard. Het volk vroeg om de vorming van een kabinet der nationale eenheid en de wijziging in de leiding der staatszaken wordt thans door het geheeie land goedgekeurd. Naar uit Belgrado door het D.N.B. wordt gemeld, verklaart ook het Joegoslavische persbureau Avala, dat de wijziging van de regeering een zuiver binnenlandsch-politieke kwestie en geen aangelegenheid van buitenlandsch-politieken aard is. Het volk heeft vorming van een kabinet van nationale eenheid geëischt, dat in overeenstemming is met zijn po litieke wenschen. Dit is de ware zin en beteekenis van de regeeringsver- andering, die zich thans in Zuidsla- vië heeft voltrokken. De nieuwe regeering. Belgrado, 27 Maart (D.N.B.) Het agentschap Avala publiceert over de nieuwe ministers de volgende bij zonderheden: De legergeneraal Doesjan Simo witsj, de nieuwe minister-president heeft deelgenomen aan de vrijheids oorlogen van Servië. Na den wereld oorlog werd hij plaatsvervangend opperbevelhebber van het luchtwa- pen, vervolgens chef van den gene^ ralen staf, commandant van het tweede leger en tenslotte voor de tweede maal chef van het luchtwa- pen, waarvan hij de voornaamste or ganisator is. De plaatsvervangende minister president, Matsjek, is de leider der BERICHT AAN SLAGERS. Zooals reeds eerder is gepubliceerd kunnen slagers, die gesmolten vet verkoopen, hetwelk zij van derden betrekken, de van den Distributie- dienst ontvangen toewijzingen voor margarine opzenden naar de Nederl. Zuivelcentrale,. Afd. Margarine, Vetten en Oliën te 's-Gravenhage, teneinde deze toewijzingen om te ruilen voor toewijzingen voor vet. Daar in verband met de gewijzigde regeling voor de distributie van boter, margarine en vet, slagers, die op bonnen van de boterkaart vet hebben afgeleverd, thans bij inlevering van deze bonnen bij den distributiedienst een toewijzing voor boter ontvangen, is bij wijze van uitzondering bepaald dat botertoewijzingen, waarvan de vervaldatum ligt tusschen 17 en 30 April a.s., eyenals bij de Nederl. Zui velcentrale, Afd. Margarine, Vetten en Oliën, kunnen worden ingewisseld voor toewijzingen voor vet. Daar in den vervolge op bonnen van de boterkaart uitsluitend boter mag worden afgeleverd, geldt dit uiteraard slechts voortoewijzingen, waarvan de vervaldatum tusschen de zooeven genoemde data ligt. Alkmaar, 29 Maart 1941. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, H. BAKKER. Koning Peter II van Joegoslavië. (Archief) Kroatische boerenpartij. Na den dood van Stephan Raditsj nam hij de leiding der Kroatische boeren partij en der coalitie van democra ten en boeren op zich. De tweede plaatsvervangende mi nister-president Slobodan Jowano- witsj, is jurist en historicus. Hij is lid der academie van wetenschap pen en sedert lange jaren hoog leeraar. De minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, is een der leiders van de radicale partij en was" een der intiemste medewerkers van den overleden Patsjitsj. Hij is lid van het directiecomité der radicale parT tij. Hij is reeds verscheidene mal:n minister van financiën en van bui tenlandsche zaken geweest. De minister van binnenlandsche zaken, Boedsawljewitsj is leider van de onafhankelijke democratische partij. Voor den oorlog was hij in 't Kroatisehe parlement een der lei ders van de Servo-Kroatische coali tie. Hij was vervolgens vele jaren een intiem medewerker van den overleden Svetozar Pribitsjewitsj. De minister van financiën, Joeray Tsjoetay is een der leiders van de Kroatische boerenpartij in Bosnië en een intiem medewerker van Matsjek. De minister van oorlog en marine, generaal Iljitsj was opperbevelheb ber van het tweede leger en vervol gens plaatsvervangend inspecteur- generaal van het leger. De minister van justitie, Voja Mark'owitsj,v is een der markantste persoonlijkheden der democratische partij en was medewerker van den overleden Davidowitsj. Lange jaren is hij professor geweest aan de uni versiteit van Belgrado. De minister van onderwijs, Trifoe- nowitsj, was een intiem medewer ker van Pasjitsj en is vice-president van de radicale partij. Hij is reeds vaak minister geweest. Bogoljoeb Jeftitsj is minister van buitenlandsche zaken en minister president geweest. Vroeger was hij ook gezant in Tirana en Weenen en later minister van het koninklijk huis. Thans is hij vice-president van de Zuidslavische nationale partij. De minister van handel en in dustrie, Ivan Indress, is een der lei ders van de Kroatische boerenpar tij en medewerker van Matsjek. De minister voor boschbouw en domeinen, Koelenowitsj, is de lei der der mohammedanen in Bosnië. Hij werd de opvolger van Spanis, wiens intieme medewerker hij is ge weest. De minister van landbouw, Bran- ko Tsjoebrilowitsj, is een der leiders van de agrarische partij en leider van deze partij in Bosnië. Voor den oorlog heeft hij aan de nationale revolutionnaire beweging deelgeno men, waarvoor hij in een hoogver- raadsproces bestraft is. De minister voor openbare wer ken, Koelowts, is leider dèr Slove nen. Hij werd na den dood van Ko- rosjets tot diens opvolger gekozen De minister van gezondheid, Mi lan Grol, is voorzitter van de demo cratische partij en een der intiemste medewerkers van den overleden La- vidowitsj, dien hij in de partijlei ding is opgevolgd. De minister van P.T.T., Yossib Torbar, is een der leiders van de Kroatische boerenpartij. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOÖR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 3. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan rekening worden gebracht: Eieren: het publiek in a versche eieren klasse 1 (65 gr. en meer) 8 ct. per stuk JJ JJ 2 (60—65 gr.) 7)4 ct. per stuk JJ JJ JJ 3 (55—60 gr.) 7 ct. per stuk JJ JJ JJ 4 (5055 gr.) 6% ct. per stuk JJ JJ JJ 5 (45—50 gr.) 6 ct. per stuk JJ JJ JJ 6 (minder dan 45 gr.) 5% ct. per stuk b. kalkeieren 5K ct. per stuk HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe omgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. DE LIGGING VAN JOEGO-SLAVIE. Wij geven hierbij een kaart van Joego-Slavië met de aangrenzende staten. Joego-Slavië telt thans 15.703.000 inwoners en is 247.500 v.km, groot; het bestaat uit 8 Banaten die op de kaart met stippellijn zijn aangegeven. Joego-Slavië is een belangrijk doorvoerland vooral met het oog op de vertakkingen van den „Orient-Express" spoorweg en de rivier de Donau. De verbinding van de zee naar het binnenland is lastig, de kust is gesloten en heeft weinig inhammen, goede havens zijn er dus weinig. Enkele zooals Sebenico en Spalata (Split) liggen onder beschutting van- voor de kust gelegen eiland en kunnen vluchthavens ge noemd worden. De bevolking behoort tot de Zuid-Slaven en wordt verdeeld in Serven, Kroaten en Slowenen. De belangrijkste landen voor den uitvoer zijn het Duitsche rijk, Engeland en de Ver. Staten. Uitgevoerd wordt hout, vleesch, varkens en koper. Tot de grootste steden behooren Belgrado (26-6.80'0 inw.), Agram (185.600 .inw.), Ma. Theresiopel (100.000 inw.), Sarajevo (78.200 inw.), Skoplje (68.300 inw.), Neusatz (64.000 inw.), Laibach (59.800 inw.) en Esseg (40.300 inw.) Voor onze lezers heeft deze kaart met omschrijving-waarde. Men knippe haar uit. De minister zonder portefeuille Marko Dakowitsj is leider der Mon- tenegrijnen. De tweede minister zon der portefeuille, Yovan Banjanin, was voor den oorlog herhaalde ma len afgevaardigde in het Kroatische parlement. Hij is een der leidende Serven in Kroatië. Belgrado, 27 Maart (D.N.B.) In aansluiting op de reeds gepubhceer-- de nieuwe ministerlijst wordt nog gemeld, dat nog twee ministers zon der portefeuille zijn benoemd en wel iJovan Banjanin en Kabilovitsj. Berlijn onthoudt zich van standpunt. Berlijn, 27 Maart (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: Bij de bevoegde instanties der rijkshoofdstad waren in de middag uren nog geen authentieke inlichtin gen ontvangen over de gebeurtenis sen te Belgrado, men onthield zich daarom hier in officieele en in offi cieuze kringen van het innemen van eenig standpunt. Zie verder Buitenland pag. Z, 2e blad. Doordat de gewijzigde Omzetbelasting sedert 1 Januari jJ. ook geheven wordt op abonnementsprijzen van Dagbladen, zijn wij genoodzaakt ingevolge „Bindend Besluit" van de Nederlandsche Dagbladpers, den abonnementsprijs ingaande 31 Maart a.s. te verhoogen. De prijs wordt nu voor de kwartaal-abonnementen in de stad verhoogd van f 2.— tot f 2.10. Voor weekabonnementen van 15 cent tot 16 cent. Voor buiten de stad van f 2.50 tot f 2.63. Voor weekabonnementen buiten de stad van 20 cent tot 21 cent. Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No, 14952 N.P. d.d. 22 Maart 1941. DIRECTIE ALKMAARSCHE COURANT. 's-Gravenhage, 28 Maart. De secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Maan dag 31 Maart tot en met Zondag 27 April a.s. geSft de met „20" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe .samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling van vóór 1 Januari 1941 of 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche -ij en. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oyde voorraden zeep vlokken, zelfwerkende waschmidde- len en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aan gemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien ran de wasscherijen -blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhave ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemén. Zooals reeds voorgeschreven is die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveel heid van 20 kg waschgoed, hetzij in eens, hetzij bij gedeelten in behande- 'ing te nemen. De Wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter be handeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 31 Maart tot en met Zondag-6 April a.s. geeft de met „10" genum merde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „10" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende boven genoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram boter of margarine naar keuze. De met „10" genummerde bonnen, die op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met. Zondag 13 April a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft elk der met „10" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „10" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, bis cuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, ge vuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 6 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig ge durende de week van 7 April tot en met 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft de met „83" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 April tot en met 13 April niet gebruikt mogen worden in 'hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 31 Maart tot en met Woensdag 9 April a.s. geeft elk der vier met „10 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „10 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rant soen vleeschwaren. De bonnen, welke op 9 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- en schapenvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekokte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-ar tikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie van peul vruchten zullen zoo spoedig moge lijk bij een afzonderlijk persbericht nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1