Versterking openbare werkverschaffing in voorbereiding. Moordaanslag op een ouden man. De loonbelasting en de sociale wetten. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 MAART 1941. werkgelegenhheden te werk te stel len. De eerste vraag kan zonder meer kortweg bevestigend worden beant woord. Werkplannen, die rijp voor uitvoering zijn, zijn in zulk een aantal voorhanden, dat meer dan 100.000 werkkrachten voor den duur van een geheel jaar te werk gesteld kunnen worden. In voorbereiding zijn verdere plannen, die eveneens aan een zeer groot getal menschen voor een jaar arbeid verzekeren. #Do voorgenomen werken zijn hoofdzakelijk: ontginning, samenvoe ging van perceelen, ontwatering, be- bossching, aanleg en verbetering van landwegen, alsook van dijken en kaden. -Alle maatregelen van groot en blijvend nut Voor de volksge meenschap. Het onderzoek der tweede vraag brengt in de eerste plaats tot de con stateering, dat in de streken, waarin werkplannen kunnen worden uitge voerd, vaak slechts een gering ge tal werkloozen ter beschikking is, terwijl in en bij de centra der werk loosheid slechts beperkte werkmoge- lijkheden zich bevinden. Dat geldt vooral voor de groote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Daar echter de bestrijding der mas sale werkloosheid in de groote ste den bijzonder dringend is, wordt ge tracht mogelijkheden voor de te werkstelling van de werkloozen der groote steden te scheppen. Tot dit doel wordt vooreerst gezocht in of bij deze steden zelve zooveel moge lijk werkplannen in het leven te roe pen. Echter zal een belangrijk deel der groote-stads werkloozen hoofd zakelijk in verwijderde gebieden te wefk gesteld moeten worden. Daar hierbij de dagelijksche te rugkeer naar huis niet mogelijk is, moet de huisvesting ter plaatse van het werk geschieden. Hiervoor ko men w'erkkampen alsook andere gelegenheden tot onderbrenging van velen en particuliere verblij ven m aanmerking. De gezamenlij ke voor de onderbrenging ter be schikking zijnde kamp- en inkwar tieringsruimte moet zoo mogelijk voor de arbeiders uit de dpie groo te steden worden gereserveerd. De bouw van kampen (barakken enz.) is slechts in beperkten omvang mo gelijk. Er' wordt derhalve voor ge zorgd, dat de. huisvesting' bij particulieren uitgebreid wordt. Deze weg is des te meer aan te bevelen, omdat tot dusver met in kwartiering bij particulieren door gaans goede ervaringen zijn opge daan. Lettend op het algemeen nut moet verwacht worden, dat de bevolking zeer veel begrip doet blijken, opdat niet naar het middel van gedwongen inkwar tiering gegrepen moet wor den. Doel der maatregelen volgens bo venstaande uiteenzetting is, dat in de toekomst niemand, die nog in staat is voor gezin en gemeenschap te werken, meer werkloos behoeft te zijn De verordening van den rijkscommissaris voor bezet Ne derland over de invoering van den arbeidsdienstplicht en de beperking van de verwisseling van arbeidsge legenheid van 28 Februari 1941 zal bovendien ook aan de arbeidson- willigen en de a-sociale elementen de gelegenheid tot nuttige bezig heid geven. Veedrijver verdronken. - Uit een van de grachten te Middelburg is gistermiddag het lijk opgehaald van den 49-jarigen ongehuwden veedrijver J. Huibregtsen, die sinds Woensdagavond na een bezoek aan een café was vermist. Hij moet door de duistér-nis misleid te .water zijn geraakt. DE MAASTUNNELBOUW TE ROTTERDAM. Een tunnel is niet „zoo maar" waterdicht. Poreuze plekken worden met een z.g. injectie-apparaat behandeld. Onder een druk van 'i'A4 atmosfeer wordt in die poreuze plekken van hpt o tunnelplafond cement ge spoten. (Polygoon) ARRESTATIE IN VERBAND MET DEN MOORD OP VAN AS. In verband met den moord op den veekoopman van As heeft de politie alsnog gearresteerd den 32- jarigen D., van wien is gebleken, dat hij behulpzaam is geweest bij het vervoeren van het lijk en dat hij tévens een gedeelte van het daarop gevonden geld als belooning heeft ontvangen. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. BURGERKLEEDING VOOR LEDEN OPBOUW - DIENST. Officieel wordt medegedeeld: Door de inmiddels in werking "getreden opheffing van den op- bouwdienst zal zich onder het af vloeiend personeel veelvuldig de behoefte aan burgerkleeding doen gevoelen. Voor zoover de ontslagenen niet meer de beschikking hebben over werkkleeding of schoeisel en niet in staat zijn zich voor eigen reke ning van een en ander te voorzien, kan hun door de zorg van de na tionale vereeniging tot steun ,aan miliciens „Stamil'.', Weteringschans 96, te Amsterdam-C., een tege moetkoming in de kosten van aan schaffing worden verstrekt. De hulpverleening zal evenwel slechts in zeer dringehde gevallen en op beperkte schaal kunnen plaats vinden. Ontslagenen, die in aanmerking meenen te komen voor een tege moetkoming' als boven bedoeld, dienen zich rechtstreeks, doch uit sluitend schriftelijk tot de „Stamil" te wenden. Betrokkenen zullen er goed aan doen hun verzoekschrift te doen voorzien van het advies van den burgemeester dei' gemeente, waai' zij woonachtig zijn. Daartoe dienen zij zich te vervoegen bij de afdeeling-militaire zaken ter ge meentesecretarie-. Roof het motief? Gisternacht heeft een onbe kende man een moordaanslag gepleegd op den 73-jarigen B. Huis in 't Veld, die met zijn 68- jarigen broer samen in een huisje woont te Blesdijke, in de ge meente Weststellingwerf. B. H. werd om half drie wakker, doordat iemand op het raam klopte. Op zijn vraag wie het was, werd ge antwoord: „Vader is ziek, wilt U even komen?" B. H. kleedde zich aan en spoedde zich naar buiten, doch zag niemand. Meenende dat de hulp voor zijn buurman, die ziek is, was inge roepen, begaf hij zich in de richting van diens woning. Nauwelijks had hij eenige stappen gedaan of hij kreeg met een-hard voorwerp eenige klap pen op het hoofd. Op zijn hulp geroep koos de aanvaller het hazen pad. Inmiddels waren omwonenden door het lawaai wakker geworden en toen zij op onderzoek uitgingen, vonden zij den ouden man badende in zijn bloed. Hij had verschillende ernstige hoofdwonden opgeloopen. De verslagene kon slechts een vaag signalement van den aanvaller op geven. Omtrent de aanleiding van den overval kan men niets met zekerheid zeggen. Vermoedelijk is roof het motief, daar in de omgeving de mee- ning had postgevat, dat de broeders in goeden doen verkeerden. Dit is evenwel in het geheel niet het geval, want beiden zijn steuntrekkers. Fr. J. Jurgens overieaen. - Gis teren is te Nijmegen op huize ..Heyendael" bij Nijmegen overleden de heer Fr. J. JUrgens, die met zijn broeder zeer veel gedaan heeft voor den bloei en de uitbreiding van de bekende Jurgens' Margarinefabrie- ken in Oss, welke door hun vader gesticht zijn. DE NIEUWE UNIFORM VAN DEN NEDERLANDSCHEN AR BEIDSDIENST. De commandant, ae heer J. N. Breunese. (Polygoon) DE HISTORISCHE WATERKORENMOLEN bij het kasteel ,,de Cannenburch" te Vaassen op de Veluwe, is het vorige jaar door brand verwoest. Het geheel is vrijwel in ouden vorm herbouwd en dezer dagen in gebruik gesteld. (Holland) Beschouwingen van president Jakob. TELEGRAFISCH OVERGEBRACHTE FOTO van den Japanschen minister van buitewlandsche zaken Matsoeoka in Berlijn. Naast den Japanschen minister Rijksminister von Ribbentrop. (Holland) Geen looninhoudingen voor uitkeeringen inzake deze wetten. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de secretaris-igeneraal van het de partement van financiën een zeer belangrijke beslissing genomen ten aanzien van de toepassing van de loonbelasting over de uitkeeringen ingevolge de sociale verzekerings wetten. Bij gepleegd overleg met de organen, welke met de uitvoe ring van deze wetten zijn be last, is namelijk gebleken, dat aan de inhouding van loonbe lasting over bedoelde uitkee ringen zoodanige administra tieve bezwaren zijn verbonden, dat een goede uitv.oering der desbetreffende wetten daardoor hi gevaar zou worden gebracht, hetgeen daarop zou kunnen neerkomen, dat de spoedige uitbetaling van de gel-dén aan -de rechthebbenden riet meer gewaarborgd zou zijn. Bovendien is gebleken, dat het financieel belang, dat foor den staat aan de inhouding van de loonbelasting bij deze uitkeeringen is verbonden, niet zeer groot is. Immers in de'meeste gevallen zijn de uitkeeringen zoodanig, dat daar op, volgens de belastingtabel, geen loonbelasting behoeft te worden in gehouden, waartegenover staat, dat toch in al deze gevallen de uitvoe ringsorganen met -allerlei adminis tratieve beslommeringen in ver band met de loonbelasting zouden worden bezwaard, afgezien nog van andere bezwaren. Na afweging van het aan de in voering van loonbelasting verbon- dén financieel belang tegen de daaraan voor de uitvoeringsorga nen, de verzekerden en den fiscus verbonden bezwaren, is dan ook de secretaris-generaal tot de con clusie gekomen, dat het wensche- lijk is, in het algemeen de inhou ding van loonbelasting op de uit keeringen, welke ingevolge de sociale verzekeringswetten worden, gedaan, achterwege te laten. Daarbij is bovendien de conse quentie aanvaard, dat ook geen in houding behoort te geschieden in de gevallen, waarin de uitkeering door tusschenkomst van den werkgever geschiedt. Op grond van het voor gaande heeft de secretaris generaal aan de uitvoerings organen voor de sociale verze keringswetten doen weten, dat de uitkeeringen, vergoedingen en verstrekkingen ingevolge de Ongevallenwet, de Land- en Tuinbouwongevallenwet, de Zee-Ongevallenwet, de Ziekte wet en de Kinderbijslagwet niet aan de loonbelasting zijn onderworpen. Een uitzondering is echter ge maakt voor de zoogenaamde blij vende rechten en de renten aan de nagelaten betrekkingen-, welke ingevolge de genoemde ongevallen wetten worden uitgëkeerd. Deze uitzondering ie gebaseerd op het feit, dat 'in de gevallen, waarin zoodanige renten worden toege kend-, er in den regel een duurzame betrekking bestaat tusschen den uitkeerder van de rente en den ge nieter, terwijl voorts in den regel de vroegere dienstbetrekking is verbroken, waardoor de in den aanvang opgesomde bezwaren, aan de inhouding van loonbelasting verbonden, nagenoeg geheel weg vallen. In verband hiermede is be paald, dat van 1 Juli 1941 af bij de uitbetaling van déze renten de loonbelasting zal behooren te worden ingehou den. Voorts vernemen wij, dat bij de uitvoering van de nieuwe inkom stenbelasting zal worden overwo gen, in hoeverre het wen-schelijk is, dat een aanslag wordt opgelegd in de gevallen, waarin in een'kalen derjaar aan denzelfden werknemer voor een belangrijk bedrag' uitkee ringen waarop geen inhouding heeft plaats gevonden, zijn gedaan. Ten einde misverstand te voor komen kan nog worden opgemerkt, dat de nieuwe regeling niet tot gevolg heeft, dat, indien de eigen lijke werkgever bijv. tijdens ziekte nog aanvullende uitkeering doet, hierop geen loonbelasting behoort te worden ingehouden. Betaalt der halve een werkgever, door wiens tusschenkomst de uitkeering inge volge de ziektewet wordt uitbe taald, bij ziekte het volle overeen gekomen salaris uit, dan behoort dus inhouding van loonbelasting te geschieden over het bedrag, waar mede het salaris de uitkeering in gevolge de ziektewet overtreft. Van belang is ten slotte de bepa ling, dat de thans getroffen rege ling de werkgevers, die tot héden op'de door hun tusschenkomst be taalde uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten loonbe lasting behoorden in tehouden, niet ontslaat van de verplichting om de ingehouden loonbelasting af te dragen en dat deze regeling den werknemers geen aanspraak geeft op teruggave van loonbe lasting, welke in het verleden op d-e genoemde uitkeeringen is inge houden. FRAUDULEUZE HANDEL IN DISTRIBUTIEGOEDEREN. De politie te Arnhem is na een landurig onderzoek er in geslaagd een fabrieksarbeider te arrestee ren die een winkel had en fraudu leus handel dreef in distributie goederen. Er is een belangrijke partij in beslag genomen. Het is gebleken, dat hij koffie en spece rijen leverde tegen prijzen, 'die vier maal zoo hoog waren als de gewo ne prijzen. Verder verkocht hij varkensvleesch, afkomstig van frauduleus geslachte dieren, waar bij hij twee a driehonderd procent winst nam. BEMANNING „TAPANOELI" IN VEILIGHEID. De directie van de N.V. Rottër- damsche Lloyd deelt mede telegra fisch bericht te hebben ontvangen, blijkens hetwelk de geheele be manning van het stoomschip „Ta- panoeli" in veiligheid is. De leider van de „Geschafts- gruppe soziale Verwaltung" in het commissariaat-generaal voor finan ciën en economie, president Jakob, stelde het A. N. P. een beschou wing over de publieke werkver schaffing en besrijding der werk loosheid ter beschikking, waaraan wij het volgende ontleenen: Na gewezen te hebben op de doeltreffende werkloosheidsbestrij - ding in Duitschland en op de heer- schende werkloosheid in de demo- cratischen landen, welke werke loosheid hij karakteristiek noemde voor dezen regeeringsvorm, zeide president Jakob: Wat Nederland betreft, kan wor den vastgesteld, dat er voor den tegenwoordigen oorlog op het ge bied der werkloosheidsbestrijding reeds belangrijke bemoeiingen wa ren. Dit geldt vooral het gebied cler openbare werkverschaffing. Voor de uitvoering zorgt een spe ciaal bureau, de Rijksdienst voor Werkverschaffing bij het ministerie voor sociale zaken, Dragers dei- maatregelen zijn öf de Nederland- sche staat, öf dé gemeenten öf par ticulieren, die zich bijvoorbeeld tot dusgenaamde „Waterschappen" vereenigden. Als maatregelen kun nen vooral worden genoemd: werk op het gebied Van de bodemcultuur zooals ontwatering, regeling van den waterafvoer, grondind-eeling, cultiveering en gewinning van bouw en weideland. Bijzonder van betee- kenis zijn ook de bouw van kana len en waterwegen, de aanleg van wegen en straten en niet te verge ten de vêrovering van nieuwland In dit alles is voorbeeldig werk tot stand gebracht. Het hoogste getal van de in ge heel Nederland tot dusver in de openbare werkverschaffing te werk gestelde werkloozen, ligt tusschen de 50 en 60.000. Dit getal bewijst, dat men ook in Nederland het groote voordeel zoowel van mate- rieelen als ideeëlen aard dezer pro ductieve werkloozenverzorging heeft erkend. Als men in aanmerking neemt, dat in Nederland, ongeacht de tot dusver getroffen succesrijke maat regelen op economisch gebied, en ofschoon rond 130.000 Nederlan ders in Duitschland te werk konden v/orden gesteld, nog steeds, wan neer men de onzichtbare werkloos heid mederekent, de arbeidskracht van een groot deel der Nederland- sche bevolking braak ligt, dan komt men tot de dringende conclusie, dat in de werkverschaffing nog niet alles gedaan is, wat kan en moet. Wel moet er mee worden gerekend, dat bij het voortschrijdend jaargetij het getal der werkloozen sterk afnemen zal. Maar meer toch is een nadrukke lijke intensiveering en versterking van de openbare werkverschaffing dringend noodig. Het komt er op aan,, den arbeid weder in het levenscentrum van den Nederlandschen mensch te brengen. Na grondige voorbereiding werden aan den secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken uitvoe rige aanwijzingen: gegeven terp be hoeve van de opruiming van hin dernissen op bestuurstechnisch en organisatorisch gebied, welke tot dusver aan de noodzakelijke inten- sivieering in den weg stonden. De noodige verordeningen en re gelingen werden door de Nèderland- sche diensten voorbereid. Practische toepassing. Ten aanzien der practische toepas sing traden twee vragen op den voorgrond: 1. Zijn er genoeg werk gelegenheden, en 2.- Zijn er vol doende werkkrachten beschikbaar en bestaat de mogelijkheid de ge reedstaande werkkrachten bij deze MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN werd door den missaris voor het bezette Nederlandsche gebied in Den eedigd als president van de Nederlandsche Bank. Rijkscom- Haag be- (Stapf) f

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5