KRUSCHEN De toe Ons dagelijksch brood. Het bezoek van Matsoeoka aan Berlijn. Moderne fabrieksinstallaties in Z.-Engèland gebombardeerd. Britsch eonvooi in de Hiddellandsche Zee aangevallen. De strijd om Keren wordt voortcezet. Artilleriegevechten aan het Grieksche front. De hi TWEEDE BLAD. Voortaan met 10 pCt. gerst. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft ons: De samenstelling van het brood zal een wijziging ondergaan in de zen zin, dat het 10 pet. gerst zal be vatten. Het is niet van belang ontbloot eens na te gaan welke beteekenis dit heeft voor de voedingswaarde van ons brood. De samenstelling van het nieuwe brood zal worden 65 pet. tarwe, 25 pet. rogge en 10 pet. gerst. In Nederland kent men het gerste brood niet meer. In de oudheid werd gerstebrood o.a. bij de Grie ken, Phoeniciërs en Batavieren alge meen gegejen. In Noordelijke stre ken maakt het gerstebrood ook thans nog deel uit van het volks- voedsel. Meestal bestaat ook daar het brood niet uitsluitend uit gerste- meel, doch is dit gemengd met an dere meelsoorten, zooals in Noorwe gen het geval is. Voor het fijner Zweedsche gebak wordt gerstemeel gebruikt, terwijl aan het brood vaak gerstemeel wordt toegevoegd, om de smakelijkheid te verhoogen. In het zoogenaamde „knaeckebrot" wordt vaak gerstemeel gebakken. Gerst in den vorm van gort wordt door vele Nederlanders met smaak genuttigd. Zooals gebruikelijk is dit brood van te voren getoetst op zijn voe dingswaarde en verteerbaarheid. In het centraal instituut voor voedings onderzoek te Utrecht en het Neder- landsch instituu voor volksvoeding in Amsterdam zijn proeven genomen naar de samenstelling en verteer baarheid. Uit deze proeven blijkt, dat de voedingswaarde gelijk is ge- bieven, en dat het door den menscli uitstekend verdragen wördt. Ook maagpatiënten verdragen het zeer gced, terwijl de smakelijkheid van het brood verhoogd is. Nog steeds is het fabeltje, dat ge malen bloembollen in het brood ge bruikt worden de wereld niet uit, evenmin als de meening,, dat men van het huidige brood schurft zou krijgen, hetgeen geheel onjuist is. de tegelploeg, C. A. G., werd op het hoofdbureau in bewaring gesteld en na verhoor in het Huis van Bewa ring opgesloten. Het onderzoek, dat stelselmatig werd voortgezet, wees uit, dat de verduistering van oude tegels op groote schaal had plaats gevonden. Het gevolg was, dat een drjetal arbeiders van de tegelploeg op het hoofdbureau van politie ver schenen, n.l. de 37-jarige J. P., de 43-jarige G. L. en de 36-jarige P. M„ die reeds hebben bekend tegels aan opkoopers te hebben verkocht, in plaats van ingeleverd. Voorts werden enkele Diwero-ar- beiders gehoord, die eveneens be leenden tegels aan opkoopers te heb ben verkocht. Zij zijn, evenals de drie anderen, na het opmaken van proces-verbaal heengezonden. Eveneens is de 44-jarige tweede ploegleider P. B. gearresteerd. De 53-jarige opkooper L. van D., dien men in verband met deze affai re eveneens zoekt, is voortvluchtig. Voorts is verdenking gerezen tegen den 39-jarigen opkooper A. C., die eveneens is gearresteerd. Bij P. B. zijn circa honderd tegels in beslag genomen en bij C. eenige honderden. Hij heeft toegegeven, dat hij deze ten deele heeft opgekocht van den voortvluchtigen van D. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. ONREGELMATIGHEDEN MET TEGELS TE ROTTERDAM. Zooals gemeld heef de politie een onderzoek ingesteld naar het ont vreemden van oude tegels, opgegra ven in de binnenstad te Rotterdam Hieraan zouden verschillende op koopers van arbeiders van de Diwe- ro schuldig zijn. De ploegleider van OPLICHTER GEARRESTEERD TE DEN HAAG. Een 24-jarige vertegenwoordiger, iemand van behoorlijke familie, met een behoorlijke schoolopleiding, die zich goed kan voordoen, bevond zich in geldverlegenheid. Hij dacht sluw te zijn: zocht in telefoongids en adresboek adressen van in aanzien zijnde families; spe ciaal oud-officieren van het voor malige Nederlandsche leger en van het Nederlandsch Indische leger hadden zijn aandacht. Hij bezocht hen, deed zich op zijn gunstigst voor en trachtte bij hen in de gratie te vallen. Dit gelukte hem wonderwel. Gewoonlijk vertelde hij, een rijks betrekking te kunnen krijgen maar geen geld te hebben om goede klee- ren te koopen. Ook paste hij den ouden truc toe om 't visitekaartje van den een als introductie bij den ander te gebruiken Hij beweerde voorts een vrouw te hebben met een goed klin kenden naam, en drie kinderen. In waarheid leefde hij van den steun van maatschappelijk hulpbetoon. De mooiprater heeft weten los te klop pen: tweemaal 25, een gift van 40, een van 50, zelfs een van 62,50. Inderdaad wist hij zich in een rijksbetrekking te dringen, doch na een paar weken verdween hij daar weer, na een voorschot van 100 te hebben bemachtigd. Geleidelijk kwamen verschillende klachten bij de politie binnen. De gelukzoeker werd opgepakt en we gens oplichting in verzekerde be waring gezet. Een onderhoud met den Führer. Ontvangst in hotel Esplanade. Berlijn, 27 Maart. (D.N.B.) De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, heeft zich vanochtend naar het monument Un- ter den Linden begeven om de ge sneuvelden te eeren. Reeds vroeg in den morgen waren vele duizenden langs den weg gaan staan. Voor het tuighuis werd Matsoeoka ontvangen door den commandant van Berlijn, It.-generaal von Hase. In het gezel schap van den Japanschen gast be vonden zich de Japansche ambassa deur, Osjima, gekleed in de uniform van luitenant-generaal van het Ja pansche leger, voorts de den mi nister toegevoegde officieren van leger en marine, en de attaches van leger en marine der Japansche am bassade in Berlijn. Nadat Matsoeoka de eerecom pagnie had geïnspecteerd onder de tonen van de militaire muziek, be gaf hij zich met den commandant van Berlijn en de militairen uit zijn gevolg naar het monument. Terwijl de muziek het lied van den goeder, kameraad speelde legde de Japan sche gast een reusachtige lauwer krans neer, op welks lint in de Ja pansche kleuren het opschrift stond: „Yosuke Matsoeoka, rijksm: nister van buitenlandsche zaken van Japan, aan de in den oorlog gevallen helden". Met een diepe buiging brachten de Japansche gasten den dooden van den wereldoorlog en van den huidigen vrijheidsstrijd een eer biedigen groet. De plechtige ceremo nie eindigde met een inspectie van de eerecompagnie. Hitier ontvangt Matsoeoka. Bellijn, 27 Maart. (A. N. P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: De Führer heeft hedenmiddag 4 uur in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij, Matsoeoka, in tegenwoordigheid van den rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor een bespreking ontvangen. Bij het onderhoud, dat 2% uur duurde en zeer hartelijk was, waren verder aanwezig de Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, de Duitsche ambas sadeur te Tokio, generaal Ott, als mede de chef van de Praesidialkanz- lei, de minister van staat, dr. Meissner. Minister Matsoeoka werd door den chef van het protocol, gezant Freiherr von Doernberg, per auto van hotel Bellevue naar de nieuwe rijkskanse- arij vergezeld. De Berlijnsche bevol king, die bij duizenden op den Wil- helmplatz en in de Wilhelmstrasse bijeen was, bracht den hoogen Ja panschen gast, wiens nadering door fanfares van de Hitlerjeugd werd MAUSOLEUM OP DEN GREBBEBERG? Het ligt, naar de Tel. verneemt, in de bedoeling om op den Grebbe- berg een groot èemeenschappelij k Nederlandsch-Duitsch mausoleum op te richten. Een ontwerp hiervoor is reeds vervaardigd door den Duit- schen kunstenaar prof. Vahrenkamp. Na bezichtiging door de verschil lende instanties hier te lande 'zijn in de oorspronkelijke maquette enkele wijzigingen voorgesteld, welke thans worden aangebracht. DIERLIJK HAAR. In de Nederlandsche Staatscourant van 27 Maart 1941 zijn een tweetal op de distributiewet gebaseerde 'be schikkingen opgenomen van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende dierlijk haar, ander dan schapenwol. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen huidharen e-n rugborstels eenerzij-ds en lange dierlijke haren als manen en staarten anderzijds. Van kracht blijft het oude mate rialen- en afvalstoffenbesluit 1940 no. 1, op grond waarvan het een ieder verboden is dierlijke haren te vernietigen, weg te werpen óf op zoodanige wijze te bewaren, dat hierdoor de waarde voor industrieele verwerking wordt verminderd of te niet gedaan. OUD-MINISTER AALBERSE 70 JAAR. Onder tal van blijken van belang stelling uit allerlei kringen der be volking heeft gisteren oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse zijn 70sten verjaardag gevierd. In den loop van den ochtend ver scheen te zijnen huize een afvaardi ging van de katholieke organisaties van arbeiders, van boeren, van mid denstanders en van de werkgevers. De leider van deze delegatie, mr. L. G. Kortenhorst, heeft den jarige op hartelijke wijze toegesproken er als waardeering voor al hetgeen prof. Aalberse gedurende zoo vele jaren op allerlei terrein voor het Nederlandsche volk heeft gedaan, een fraaie verzameling boekwerken in een kastje aangeboden. Behalve een zeer groot aantal schriftelijke gelukwenschen mocht prof. Aalberse zeer vele bloemstuk ken ontvangen. Op de receptie, die des middags werd gehouden, verschenen zeer vele bekende personen, o.w. oud-mi nisters, kamerleden, vertegenwoor digers van den Raad van State, van den mijnraad en van diverse andere colleges. aangekondigd, geestdriftig hulde betoon. Op het binnenplein van de nieuwe rijkskanselarij bewees een eerefor matie van de lijfwacht den Japan schen minister het militaire eerbe toon, aan het portaal van de nieuwe rijkskanselarij wachtte de minister van staat, dr. Meissner, den Japan schen minister op. Onderhoud tusschen Von Ribbentrop en Matsoeoka. Berlijn, 27 Maart. (D. N. B.) De rijksminister van buitenlandsche zaken heeft hedenochtend 'minister Matsoeoka, ontvangen voor een be spreking, welke in een geest van hartelijke verstandhouding verliep. In dit onderhoud, dat verscheidene uren duurde, is een volledige over eenstemming van opvattingen be reikt in alle vraagstukken, welke voortvloeien uit de samenwerking, zooals voorzien in het driemogend- hedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. In aansluiting daarop gaf de rijks minister van buitenlandsche zaken, van Ribbentrop, ter eere van den Japanschen gast een ontvangst in mtiemen kring, waaraan de leden van de Japansche delegatie, vertegen woordigers van de Japansche am bassade en de vooraanstaande amb tenaren van de Wilhelmstrasse deel namen. Wederzijdsche toespraken. Berlijn, 28 Maart. (D.N.B.) Ter eere van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoe oka, heeft de rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, Donderdagavond een ontvangst ge geven in hotel Esplanade, welke de hartelijke sympathie tot uiting bracht die het bezoek van den Ja panschen minister van buitenland sche zaken in Duitschland vindt. De rijksminister van buitenland sche zaken verwelkomde Matsoeoka met een toespraak, waarin hij be gon met de vreugde te uiten van de rijksregeering, dat voor het eerst sinds hét bestaan van Duitschland en Japan, de minister van bui1- tenlandsche zaken van Japan zich binnen de muren van de rijks hoofdstad bevindt. De geestdriftige ontvangst is een uitdrukking van de natuurlijke en hartelijke sym pathie, welke het Duitsche volk voor het Japansche volk gevoelt. Dit gevoel van voldoening is des te dieper, daar wij in U aldus de minister een man kunnen ver welkomen, wiens woorden en da den de laatste jaren en maanden getoond hebben, dat uw geest aan dien van ons verwant is. Spr. her innerde aan het uittreden van Ja pan uit den Volkenbond. Nog het zelfde jaar verliet Duitschland den Volkenbond en thans vertoeft het bureau van deze instelling in emi gratie in Amerika. De overeenstem ming zou haar bekroning vinden in het sluiten van het driemogendhe- denpact, dat aan het initiatief van Japan is te danken. Duitschland hbet thans ,dezen gast op de hartelijkste wijze wel kom. Moge uw verblijf in Berlijn en vervolgens in Rome ertoe bij dragen, de betrekkingen van vriendschap tusschen Duitschland Italië en Japan nog nauwer te ma ken. Deze eindstrijd in den ons door Engeland epgedwongen oor log zal door het geheele Duitsche volk en door het met ons verbon den Italiaansche volk met een on gekend fanatisme gevoerd worden. Elke bom die op Engeland valt brengt het eilandenrijk een stuk dichter bij zijn uiteindelijke vernie tiging. Met elke ton tot zinken ge brachte scheepsruimte verzinkt de finitief een stuk van Groo-Brittan- në. Onze leres staan gereed. Eigen lijk, daar zijn wij van overtuigd, is Engelands lot reeds bezegeld. Aan het eind van dit jaar 1941, zoo gelooven wij, zal de geheele wereld weten dat Engeland 'verlo ren heeft. Het lot van Duitschland en Italië is thans ook het lot van Japan en omgekeerd. Deze lotsgemeenschap is besloten, zich tegen elkeen te keeren, die zou probeeren den oor log uit te breiden en te verlengen en daarmede het doel van de bond- genooten n.l. een spoedig herstel van den wereldvrede, tegen te wer ken. Zij is verder besloten, bij de nieuwe ordening in de door de na tuur aan haar vomeren toegedach te leefruimten in Europa en Oost- Azië. geen inmenging te dulden, van welke zijde zij ook moge ko men. Honderden millioenen menschen verlangen de waarlijk sociale we reld en er worden dagelijks meer menschen van dit nieuwe vrijheids ideaal doordrongen. Het driemo- gendhedenpact is het politieke fun dament, waarop de jonge volkeren de overwinning en de vrijheid zul len bevechten. Dankwoord van Matsoeoka. Minister Matsoeoka dankte voor de hartelijke ontvangst. Hij noem de het pact een lotgemeenschap gedacht voor alle eventualiteiten. Het is in wezen een vredespact en bestemd om den wereldvrede te bevorderen. De beteekenis van het pact wordt steeds meer door an dere volkeren ingezien. Lang heb ik het moeten uitstel len, de reis naar Duitschland en Italië te aanvaarden. Thans echter, nu de bemiddeling tusschen Thai land en Fransch-Indochina tot een gelukkig einde gebracht kon wor den, heb ik terstond den dag daar op Tokio verlaten om mijn harte- wensch te volbrengen. Thans nu ik hier' ben, wil ik, neenmoet ik, vooral den genialen schepper en leider van het groot- Duitsche rijks alsmede zijn trouwe medewerkers onder wie in de eer ste plaats den rijksminister van bui tenlandsche zaken, leeren kennen. Ik zou nog eens mijn oprechten dank willen betuigen voor de uit- r.oodiging der rijksregeering en vóór de vriendelijkheden welke ge mij temidden van een grooten oorlog bewijst. Matsoeoka sloot met een welzijn op den Führer, den rijksminister van buitenlandsche zaken en op het bloeien en gedijen van het nieuwe Duitsche rijk, in het geloof aan de veilige eindoverwinning van Duitschland en Italië in dezen grooten strijd. Matsoeoka op 31 Maart aan den Brenner. Rome, 27 Maart. (D.N.B.) Volgens een bericht in het Giornale d'Italia zal de Japansche minister van bui tenlandsche zaken, Matsoeoka, 31 Maart des ochtend aan den Brenner aankomen. Denzelfden dag om 18.00 uur zal Matsoeoka te Rome op het station Ostiense aankomen en door den minister van buitenlandsche zak ken, graaf Ciano, en andere persoon lijkheden begroet worden. Hij zal verblijf houden in de villa Madama. Des avonds zal in intiemen kringen in de Japansche ambassade een diner worden gegeven. Het oponthoud van den Japansche minister van buiten landsche zaken zal tot 3 April duren. Op 1 April zal Matsoeoka zich aller eerst naar het Quirinaal begeven om zich in het boek der gasten te laten inschrijven. Op het programma staat o.a. ook een lunch, die de koning- keizer ter eere van den hoogen gast zal geven. Tenslotte staan nog op het programma bezoeken aan de be zienswaardigheden van Rome en om geving. Matsoeoka over zijn verblijf in Rusland. Rome, 27 Maart. (A.N.P.) In een persgesprek met den correspondent van de Messaggero heeft de Japan sche minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, verklaard, dat zijn onderhoud met Molotof bevredigend was. Over zijn ontmoeting met Stalin zeide de minister, dat deze ongeveer drie kwartier geduurd heeft. De ont vangst, welke Rusland mij" bereidde, aldus Matsoeoka, was zeer hartelijk en de Sovjet-autoriteiten hebben mij tijdens mijn.lange reis door Siberië en Rusland uiterst hoffelijk beje gend. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 27 Maart (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche gemotori seerde troepen hebben in den ochtend van 24 Maart na een kortstondig ge vecht El Agheila aan de kust van de Groote Syrte bezet en den vijand naar het Oosten teruggedreven. Het luchtwapen voerde den strijd tegen de Britsche koopvaardij scheep vaart met toenemend succes verder. Zooals reeds bekend gemaakt, heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den loop van gisteren op den Atlan- tischen oceaan en in de Theemsmon- ding ongeveer 31.500 brt. vijandelijke koopvaardij scheepsruimte tot zinken gebracht. Bovendienwerden nog 6000 brt. vijandelijke scheepsruimte zwaar beschadigd. Volgens aanvullende berichten werden voorts bij de Faroer-eilan- den twee koopvaardijschepen van te zamen 7000 brt. door bomvoltreffers tot zinken gebracht. Daarmede wer den gisteren in totaal 38.500 brt. vijandelijke scheepsruimte vernie tigd. Voorts gelukte het in 't zeege bied om Engeland tien schepen met ongeveer 44.000 brt. door luchtaan vallen ernstig te beschadigen. In de Middellandsche zee plaat sten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Zuiden van Kreta, ondanks hevi- gen afweer zware treffers op twee groote transportschepen van een vijandelijk eonvooi. Bij gewapende verkenningen boven Zuid-Engeland werden drie moderne fabrieksinstal laties aangevallen. O.a. kreeg een fabriek der vliegtuigindustrie tref fers op een g ote montagehal. Op twee vliegvelden werden op den be- ganen grond staande vijandelijke vliegtuigen in scheervlucht gebom bardeerd. Bij een aanval op een ha ven aan de Engelsche Zuidkust ont stonden in de hal van een-groote fa briek ontploffingen en branden. Een Duitsch verkenningsvliegtuig schoot boven Zuid-Engeland in een luchtge vecht met vijf Britsche jagers twee vijandelijke toestellen van het type Hurricane neer. Het Duitsche vlieg tuig bereikte ondanks zeer ernstige beschadigingën de thuishaven. De bemanning bestond uit luitenant Meyer als commandant en waarne mer, oberfeldwebel Fischer, den on derofficier Althaus en den oberfeld webel Eyrich. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland. De vijand verloor twee vliegtuigen en een versperringsballon. Twee eigen machines worden vermist. De Duitsche aanvallen op Engeland. Berlijn, 27 Maart. (D.N.B.) In den loop van den 26sten Maart hebben, naar het D.N»B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen dagvluchten ge maakt naar Groot-Britannië. Daar bij werden verscheidene uiterst doeltreffende aanvallen gericht op belangrijke fabrieken der bewape ningsindustrie. Verscheidene bom men troffen een groote montagehal en richtten aanzienlijke vernielin gen aan. Ook bij een aanval op een groote oliefabriek werden voltref fers geplaatst. Een oliereservoir ont plofte na een voltreffer met een 100 m. hoogen steekvlam. In de fa briek ontstonden nog meer ontplof fingen. New-York, 27 Maart (D.N.B.) Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de Britsche regeering toegege ven, dat twee fabrieken in een Z.- Engelsche kuststad beschadigd zijn. Aangenomen wordt dat dit vlieg tuigfabrieken geweest zijn. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Berlijn, 28 Maart (D.N.B.) In den nacht van 27 op 28 Maart hebben Britsche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, boven West-Duitschland gevlogen. Als gevolg van het slechte uitzicht op de aarde en het krachtige afweervuur waren zij niet in staat hun bommen êqed gericht omlaag te werpen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd. Er ontstonden branden, welke spoedig gebluscht konden worden. Eenige burgers werden gedood, verscheide ne burgers gewond. Nergens werd militaire schade aangericht. Twee Engelsche vliegtuigen werden neer geschoten. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 27 Maart (Ste- fani). Legerbericht no. 293 luidt als volgt. Aan het Grieksohe front optreden der artillerie van weerskanten. Onze jachtformaties hebben een aanval gedaan op de vijandelijke luchtbasis van. Paramythia, waarbij zij op den grond staande vliegtuigen met mi- trailleurvuur bestookten. Twee Glos- termachines werden in brand gesto ken, andere toestellen werden ern stig beschadigd. Onze bbmbarde mentsfqrmaties hebben te Preveza gemeeTde schepen en haveninstalla ties aangevallen.. Ook een tweede vlootbasis op den Peloponesos werd getroffen. In Noord-Afrika hebben Italiaan sehe en Duitsche eenheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het Oosten van de Middelland sche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps varende vijan delijke vlooteenheden aangevallen: twee transportschepen werden ge troffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika wordt de felle slag om Keren voortgezet. Verscheidene aanvallen van den vijand liepen te pletter op den hardnekkigen tegen stand en de tegenaanvallen van onze dappere troepen, die den tegenstan - der zware verliezen toebrachten Jachtvliegtuigen boden heldhaftig weerstand aan het vijandelijke op treden in de lucht, twee Hurricanes en een Blenheim werden neergescho ten, een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. Ónze bom- tardementstoestellen hebben talrijke pantserwagens en gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en »e sr-hadigd in de zone van Harrar. Een van onze in actie zijnde duik- booten op den Atantischen Oceaan die onder bevel staat van den cor- vettenkapitein Giuseppe Roselli Lo- renzini, heeft twee schepen met een totalen inhoudvan 12.500 ton to; zinken gebracht. De bezetting van El Ageila, Berlijn, 27 Maart (D.N.B.) Ove: de bezetting van El Ageila door Duitsche en Italiaansche gemotori seerde troepen wordt nog gemeld, dat ook een punt, dat het terrein beheerscht ten Zuiden van dit Brit sche steunpunt, door een Duitsche afdeeling in bezët. In de verdere om geving van El Ageila zijn in den laatsten tijd meerdere malen bot singen tusschen gemotoriseerde ver kenningstroepen voorgekomen, waar bij de Engelschen verscheidene oantserverkennirigswagens en auto's verloren en eenige gevangen in Duit sche handen vielen. Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschen-kuur .volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook-U uitkomst brengen: Diarom, neem óók onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. Logger Bij apoth- en droö- 1 47. 0.76, 0.41. EEN HERDENKINGSREDE VAN CHURCHILL. Berlfjri, 27 Maart (D.N.B.) De Britsche minister-president, Chur chill, heeft, naar de Londensche nieuwsdienst meldt, voor de hoofd commissie 'der conservatieve party een herdenkingsrede gehouden ter gelegenheid van het eenjarig be staan zijner regeering. Na woorden van nagedachtenis aan Chamberlain, verklaarde Chur chill, dat hij' een jaar geleden met de vorming der regeering de opdracht aanvaard heeft, het land door zijn donkerste uren te leider.. Als hoop voor den tijd na den oorlog noemde de minister-president de vereeniging van alle partijen. De doorgestane ge varen moeten hun invloed op de Britsche politiek uitoefenen en een krachtiger werking hebben dan slag woorden uit het verleden. Om zijn vertrouwen in de toekomst te on- derstreepen wees Churchill op het lot van het Engelsche leger in Duin kerken. Sindsdien, zoo zeide hij, heeft Groot-Brittannië een geheele reeks opmerkelijke successen ge boekt. Nog zegenrijker dan alle En gelsche overwinningen is echter de nauwe verbondenheid met de groote Amerikaansche natie. Groot-Britan nië zou ook théns nog in staat zijn, zich zelf te helpen, maar het juicht toch de gemeenschappelijke pogin gen van de geheele Engelsch-spre- kende wereld toe. De slag in den At- lantischen oceaan zal een grimmig karakter dragen. Hij moet gewon nen worden, opdat de Amerikaan sche hulp Engeland bereiken kan. Er bestaan moeilijkheden en ge varen, en Engeland moet af en toe ook op een terugslag rekenen, maar Engeland moet zoo sterk van geest zijn, dat het zelfs uit het ongeluk verhoogde kracht put. Terloops ver meldde Churchill ook de eventueels bekendmaking van de Engelsche oorlogsdoeleinden, doch verzekerde, dat een dergelijke verklaring thans toch slechts in heel algemeenen zin kan geschieden. HET VLIEGTUIGMOEDERSCHIP FORMIDABLE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Berlijn, 27 Maart.' (D.N.B.) De Britsphe admiraliteit heeft zich, •naar aan het D. N. B. gemeld wordt, genoodzaakt gezien, thans ook het vliegtüigmoederschip For midable in de Middellandsche Zee te gaan gebruiken. Het gébruik van de Formidable op dit oorlogstooneel werd noodza kelijk, daar de beschadigingen van het vliegtuigmoederschip Illustrious in het zeegevecht bij Sicilië zoo ernstig gébleken zijn, dat nog ge ruime tijd verloopen zal, alvorens dit oorlogschip weer in dienst ge steld kan wórden. ROOSEVELT BEKRACHTIGT CREDIET VOOR ENGELAND. New York, 27 Maart. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft heden aan boord van het jacht Potortfac het door het congres goedgekeurde cre- diet van zeven milliard dollar ter financiering van de hulp aan Enge land onderteekend. HET SUEZKANAAL OPNIEUW GESTREMD. Berlijn, 27 Maart. (D.N.B.) Het verkeer door het Suezkanaal, dat in den afgeloopen maand door het tot zinken brengén van twee sche pen gedurende langen tijd ver sperd was, is naar uit Ca'fro wordt gemeld, opnieuw versperd doordat midden in den vaargeul een schip gezonken is. Glimlachje. Of je eer radiotoestel krijgt? Maar jongen, dat moest een van ons vroeger eens aan Zijn grootvader hebben gevraagd, dan zou hij heel wat ander.- te hooren hebben gekre gen. 143e Jaargc Duifschlanc Belgrado, 28 Ma; straten van Belgra tot anti-Duitsche komen, waaraan v genomen door stu van middelbare^sc opgeschoten jongel De demonstrante; Zuidslavische ook mede. Voor het e schap van waar werden uitgedeeld straties gehouden, len Duitschers aar étalages van het E bureau en de lokai Zwabisch-Duitseher De belangrijkste werden door milit; Duitsche gezantsch: Duitsche vrouwen in het gezantschaps heid gebracht. Vooi werd het tappen v, den. Gedurende ve waren de teleföonvi hoofdstad verbrokei keer is nog gestrem De Engelsche moeite doen om ei stemming aan te w: De nieuwe chef'c grado, de brigade-g witsj, heeft in een bevolking samenschi gingen verboden, voor alcohol blijft Matsjek r Belgrado, 28 Me Hrvaski Dnevn: verschijnende van de Kroatis -- die wordt ge Matsjek, tot du vangend m deelt mede, dat niet besloten he regeering zal to Aan de formuleeri te regeeringsverklar gewerkt. Koning Peter II in tegenwoordigheid der regeering den e den patriarch der doxe kerk e<n de j heid. Britsche gemoi krachten aan sche grens. Belgrado, 28 1 Waarnemers aan sche grens hi Britsche gemoto: krachten aan d Grieksche grens De Britsche troe zien tegenover h. grensplaatsje Gji rivier de Vardar. Een verl premier. Belgrado, 28 Maart Avala meldt, is giste nisterraad bijeengeki Simowitsj heeft daar de volgende verklarii „In deze moeilijke Joegoslavië zich vero: over de wijze waarc zaak werd behartigd, wén openbaarde zich dagen met een zoodai er gevaar ontstond vc orde. Onder den indn roering in de openba: <fe tegenwoordige ve: stand gekomen. Op waarop Zijn Majeste macht op zich genome regeering van nations het Servische, Kroati veensche volk gevora staat er geen reden r onrust. Namens de regeeri: de leiding heb, richt een oproep aan mijn alsmede aan de autoi koninklijke regeering brengen van haar eers uren, n.l. het handhav en den vrede naar bu nen. Ik doe een beroe landsliefde der Joeg. gers om af te zien v van betoogingen die c gen met onze buursta wij eveneens in vredi schap willen blijven le zouden kunnen breng'

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6