DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Joegoslavië. De houding der nieuwe regeering nog onduidelijk. Het verblijf vari Matsoeoka te Berlijn. De Führer biedt zijn gast een lunch aan. Aan onze Abonné's. VERDIJ 1STERIN GS' TIJDEN van 20.08 tot 7.21 van 20.09 tot 7.19. op 8.07 onder 21.59, op 8.33 onder 23.01, Eerste kwartier 4 April. Fabrieken, haven- en spoorweg emplacementen aangevallen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr-tgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 75.' Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADE.MA. Twee bladen. Zaterdag 29 Maart 1941 Duitschland wacht af. Belgrado, 28 Maart (D.N.B.) In de straten van Belgrado is het gisteren tot anti-Duitsche demonstraties ge komen, waaraan vooral werd deel genomen door studenten, leerlingen van middelbare --scholen en andere opgeschoten jongelui. De demonstranten voerden behalve Zuidslavisehe ook Engelsche vlaggen mede. Voor het engelsche gezant schap van waar uit vlugschriften werden uitgedeeld, werden demon straties gehouden. De betoogers vie len Duitschers aan, vernielden de étalages van het Duitsche verkeers bureau en de lokaliteiten van den Zwabisch-Duitschen Cultuuibond. De belangrijkste punten der stad werden door militairen bezet, het Duitsche gezantschap werd afgezet. Duitsche vrouwen en kinderen zijn in het gezantschapsgebouw in veilig heid gebracht. Voor Donderdagavond werd het tappen van alcohol verbo den. Gedurende verscheidene- uren waren de teleföonverbindingen in de hoofdstad verbroken. Het straatver keer is nog gestremd. De Engelsche agenten blijven moeite doen om een anti-Duitsche stemming aan te wakkeren. De nieuwe chef 'der politie Ije Bel grado, de brigade-generaal Sterano- witsj, heeft in een manifest aan de bevolking samenscholingen en betoo gingen verboden. Het tapverboc! voor alcohol blijft gehandhaafd. Matsjek nog niet besloten. Belgrado, 28 Maart. (D.N.B.) De Hrvaski Dnevnik, het te Agram verschijnende centrale orgaan van de Kroatische boerenpartij, die wordt geleid door dr. Matsjek, tot dusverre plaatsver vangend minister-president, deelt mede, dat dr. Matsjek nog niet besloten heeft, of hij tot de regeering zal toetreden of niet. Aan de formuleering der verwach te regeeringsverklaring wordt nog gewerkt. Koning Peter II heeft vanmorgen in tegenwoordigheid van de leden der regeering den eed afgelegd voor den patriarch der Servisch-ortho- doxe kerk en de hooge geestelijk heid. Britsche gemotoriseerde strijd krachten aan de Zuia-SIavi- sche grens. Belgrado, 28 Maart (A.N.P.) Waarnemers aan de Zuidslavi sehe grens hebben vandaag Britsche gemotoriseerde strijd krachten aan de Zuidslavisch- Grieksche grens waargenomen De Britsche troepen werden ge zien tegenover het Zuidslavisehe grensplaatsje Gjewgjeloe aan de rivier de Vardar. Een verklaring van den premier. Belgrado, 28 Maart (D.N.B.) Naar Avala meldt, is gisteravond de mi nisterraad bijeengekomen. Generaal Simowitsj heeft daarna aan de pers de volgende verklaring verstrekt: „In deze moeilijke dagen heeft Joegoslavië zich verontrusd gevoeld over de wijze waarop de openbare zaak werd behartigd. Het wantrou wen openbaarde zich in de laatste dagen met een zoodanige kracht, dat er gevaar ontstond voor de openbare orde. Onder den indruk van deze be roering in de openbare meening zijn de tegenwoordige veranderingen tot stand gekomen. Op het oogenblik, waarop Zijn Majesteit Peter II de macht op zich genomen heeft en een regeering van nationale eenheid van het Servisohe, Kroatische en Slo- veensche volk gevormd heeft, be staat er geen reden meer voor deze onrust. Namens de regeering, waarvan ik de leiding heb, richt ik allereerst een cproep aan mijn medeburgers alsmede aan de autoriteiten om de koninklijke regeering bij het vol brengen van haar eerste taak in deze uren, n.l. het handhaven van de orde en den vrede naar buiten, te steu nen. Ik doe een beroep op de vader landsliefde der Joegoslavische bur gers om af te zien van het houden van betoogingen die onze betrekkin gen met onze buurstaten, waarmede wij eveneens in vrede en vriend schap willen blijven leven, in gevaar zouden kunnen brengen. Ik verzoek u, u niet te laten verleiden tot on doordachte stappen en geen gehoor te geven aan de een of andere in fluistering, van welke zijde zij ook moge komen. Een absolute orde en een correcte houding zijn de eerste voorwaarden voor het succesvol vol brengen van de opgaven, waarvoor wij ons gesteld zien". De leden der vroegere Zuid slavisehe regeering in arrest. Belgrado, 28 Maart (D.N.B.) Ter gelegenheid van den staatsgreep zijn de leden van de vroege Zuid slavisehe regeering in den prillen ochtend van 27 Maart gearresteerd. Prinsregent Paul heeft in den af- geloopen nacht, naar het persbu reau Avala meldt, met zijn gezin op eigen verzoek de Zuidslavisehe hoofdstad verlaten. Hij heeft zich naar Athene begeven. Een reorganisatie. Belgrado, 28 Maart (D.N.B.) Bij- het officieele telegraafagentschap Avala te Belgrado zouden ingrij pende veranderingen in de redac- tioneele bezetting aangebracht zijn. De leiding zou afgezet zijn. Gecom mitteerd leider zou thans zijn de hoofdredacteur van de Prawda, Stokitsj, die als pro-Engelsch be kend staat. Een reeks redacteuren, die sinds eenigen tijd op den ach tergrond getreden waren, zijn op de juiste posten gezet. Onzekerheid in Joegoslavische regeering. Belgrado, 28 Maart (D.N.B.) In regeeringskringen schijnt men nog altijd in het onzekere te verkeeren omtrent de lijn van de politiek. De beraadslagingen gaan voort. Vooral wordt in politieke kringen van de Joegoslavische hoofdstad de vraag nog bespro ken, of de Kroaten in de regee ring zullen blijven of niet. Men meent, dat dit er van zal af hangen, of niet slechts de regee- ring, maar ook de Koning de overeenkomst Tswetkowitsj Matsjek van Augustus 1939 zal erkennen. Men rekent er op, dat pas in de eerstvolgende dagen een duidelijke regeeringsverkla ring kan worden gegeven. Zweedsche gezant te Belgrado mishandeld. Belgrado, 8 Maart (D.N.B.) De 60-jarige Zweedsche gezant te Bel grado, Malmar, heeft Donderdag ochtend in de Zuidslavisehe hoofd stad een onprettig avontuur be leefd toen hij met zijn auto door de stad wilde rijden, werd hij door een stoet van betoogers tegenge houden. Toen hij in gebroken Ser visch naar de reden vroeg, werd hem geantwoord, dat men hem niet verstond. Hij begon daarna Fransen te spreken, doch ook hierin kon hij zich niet verstaanbaar maken. Ten slotte vroeg hij de betoogers, of zij Duitsch verstonden. Toen hij de eerste Duitsche woorden gesproken had, werd hij uit den wagen ge sleurd en op den grond geworpen. Hij ligt thans met lichte verwon dingen te' bed. Duitschland wacht af. Berlijn, 28 Maart (A.N.P.) Naar wij van welingelichte zijde verne men, betrachtte men vandaag in de Wilhelmstrasse de grootste reserve ten aanzien van de elkander tegen sprekende berichten uit Zuidslavië. Men heeft van Duitsche zijde slechts verklaard, dat het tengevolge van de slechtje verbindingen moeilijk is den toestand, te beoordeelen. In antwoord op desbetreffende vragen verwees men naar voorbeelden, zooals de berichten over excessen tegen buitenlandsche diplomaten in Zuidslavië. Te bevoegder plaatse merkt men echter op, dat de Duitsche regee- ring de gebeurtenissen natuurlijk met belangstelling volgt. In politie ke kringen te Berlijn wordt slechts naar voren gebracht, dat de verkla ringen der nieuwe regeering te Belgrado in het geheel niet spre ken over een standpunt van het driemogendhedenverdrag. Men kan, aldus wordt in de Wil helmstrasse vernomen, nog niet overzien op welke wijze de opmer kingen van Churchill als propa gandistische stelling moeten wor den opgevat Naar aanleiding van verdere vra gen werd verklaard, dat Duitsch land geen stappen te Belgrado heeft ondernomen, vooral omdat het niet gebruikelijk is, dat een regeering de verdragen, die door een voorgaande regeering gesloten zijn, overhoop gooit. In toongaange- vende kringen werd het vermoe den, dat men positieve berichten heeft over excessen tegen Duit schers in Zuidslavië, bevestigd. Daartegen zal van Duitschland uit geprotesteerd worden. Ook werd bevestigd, dat de nieuwe Zuidsla visehe minister van buitenlandsche zaken een onderhoud met den Duitschen gezant gehad heeft. De inhoud der bespreking is niet bekend. Verder werd gevraagd of de Zuidslavisehe handteekening on der het driemogendhedenverdrag nog geratificeerd moet worden om het verdrag in werking te doen treden. In antwoord daarop ver wees men naar. het desbetreffende artikel van het verdrag, dat zegt, dat het verdrag in werking treedt op den dag van onderteekening. Ratificatie is dus niet noodig om het verdrag in werking te doen tre den. 0 Orde en rust te Agram. Belgrado, 28 Maart. (D. N. B.) Naar uit Agram gemeld wordt, heerscht daar volkomen orde en rust. De Dutsche uitvoeringen op cultureel gebied gaan ongestoord voort. Vanavond wordt in het kader van de week der Duitsche cultuur film de Duitsche film „Gevechtsesca drille Lützow" vertoond. De houding der Kroaten. Belgrado, 28 Maart. (D. N. B.) Te Agram verwacht men tegen morgen ochtend den terugkeer van den Banus, dr. Sjoebasjitsj, uit Belgrado, die zich in opdracht van dr. Matsjek, daarheen begeven heeft om contact te zoeken met de leidende figuren. Op grond van het resultaat dezer be sprekingen zal, naar hier verluidt, dr. Matsjek het besluit nemeh, of hij de hem aangeboden plaats als eerste plaatsvervangende premier in de nieuwe regeering zal aannemen of r'-*. -ïmerkend voor de afwachtende houding is, dat zelfs de middag edities van de Agramsche bladen van Donderdag nog niets over de ge beurtenissen te Belgrado melden en Radio-Agram eerst gistermiddag om 17.00 uur hierover iets mededeelde. De buitenlandsche politiek van Joegoslavië. New-York, 28 Maart. (D. N. B.) Associated Press meldt uit Belgrado, dat de uit regeeringskringen aldaar afkomstige verzekeringen, dat de politiek van de nieuwe regeering be rust op vriendschap jegens de as, volgens de opvatting van neutrale diplomaten slechts een poging vor men om tijd te winnen, ten einde .oorlogstoebereidselen te treffen. Het telefoonverkeer met het buitenland. Belgrado, 28 Maart. (A. N. P.) Het verbroken telefoonverkeer tusschen Belgrado en het buitenland is na bijna 24 uur geduurd te hebben, van ochtend weer hersteld. Naar in regeeringskringen ver luidt, zal de nieuwe regeering met alle middelen zorgdragen voor het handhaven van orde en rust en den totdusver gevolgden koers op het gebiedder buitenlandsche politiek, alsmede l de samenwerking met Duitschland en Italië blijven voort zetten. De rust keert terug. Belgrado, 28 Maart. (D. N. B.) De atmosfeer in de Zuidslavisehe hoofd stad is gekalmeerd. De tanks en ka nonnen zijn voor het grootste ge deelte verdwenen. Het leven begint w®eer normaal te worden. De Engel sche agenten blijven pogingen in het werk stellen een anti-Duitsche stemming aan te wakkeren. Koning Peter generaal van het luchtwapen. Belgrado, 28 Maart (D.N.B.) Ko ning Peter heeft bij zijn troonsbe stijging den rang van generaal bij bet luchtwapen gekregen. Run op de Kroatische banken. Belgfado, 28 Maart (D.N.B Daar duizenden spaarders te Agram op grond van de gebeurte nissen, die de meeste inwoners van deze stad pas van radio Belgrado vernamen, hun tegoed bij de ban ken opnamen, is nog gisteravond een bankenmoratorium voor ge heel Kroatië afgekondigd. Volgens de bladen is deze bepaling thans weer ingetrokken, daar de natio nale bank banken te Agram van de noodige contanten heeft voorzien, zoodat deze alle uitbeta lingen kunnen verrichten. Nieuw onderhoud met von Ribbentrop. Berlijn, 28 Maart. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, heeft vanochtend den Japanschen minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, vooreen nieuw onderhoud ontvangen. Matsoeoka bij minister Funk. Berlijn, 28 Maart. (D.N.B.) De Ja- pansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft hedenoch tend een bezoek gebracht aan den rijksminister van economische zaken en president der Duitsche rijksbank, Walther Funk, in het rijksministerie van economische zaken. Het onder houd diende om van gedachten te wisselen over de vorming en ver sterking der DuitschJapansche handelsbetrekkingen en over de grondslagen voor de organisatie van het handels- en betalingsverkeer tus schen het Europeesche en Oost- Aziatische gebied na de zegevierende beëindigingi van den oorlog. De Nitsji-Nitsji over de reis van Matsoeoka. Tokio, 28 Maart. (D.N.B.) Naar aanleiding van Matsoeoka's eerste besprekingen met Hitier en von Ribbentrop schrijft de Nitsji-Nitsji: „Wat Engeland en Amerika tegen over de politiek en de actie der staten van het driemogendhedenver drag mogen ondernemen, een ding is zeker, namelijk dat Mat- oeoka's bezoek aan Duitschland een nieuw en geslaagd diplomatiek offensief der spilmogendheden be- teekent. De vriendschappelijke be trekkingen tusschen Japan en Duitschland. worden voorts door dit bezoek niet alleen zeer versterkt, zij zullen ook, naar het zich laat aan zien, in de naaste toekomst duidelijk door gebeurtenisssen tot uiting ko men. Iedere poging tot verhindering der vooruitziende politiek, die op het pact van drie berust, kan slechts leiden tot een tegenactie van de on derteekenaars, die voor de andere partij ernstige gevolgen zal hebben. Het geheeie Japansche volk, aldus het blad, is diep onder den indruk van de hartelijke ontvangst, die men zijn minister in Duitschland heeft bereid. De Nitsji-Nitsji constateert verder, dat Matsoeoka met Stalin en Molotof slechts algemeene vraagstukken en geen speciale kwer'!os heeft bespro ken. Men kan aanr, en, dat de mi nister op de terugreis wederom voor aanstaande Russen zal ontmoeten, ofschoon het programma van de terugreis nog niet is vastgesteld. Een feestelijke maaltijd. Berlijn, 28 Maart (D.N.B.) De Führer heeft hedenmiddag ter cere van den Keizerlijk-Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in zijn woning in de Rijkskanselarij een lunch aange boden, waaraan rijksmaarschalk Hermann Göring en rijksminister var. buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, eenige vooraanstaande persoonlijkheden van de weer macht, den staat en de partij deel namen o.a. groot-admiraal Rader de generaals veldmaarschalken von Brauchitsch en Keitel, de rijksmi nisters dr. Göbbels en dr. Lammers. De chef van het protocol, gezant Freiherr von Dcirn berg, begeleidde den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken naar de rijks kanselarij, waar de eerewacht van bet leger en de S.S. lijwacht Adolf Hitler en de militaire eerbewijzen bracht. Staatssecretaris dr. Meiss- ner ontving den Japanschen gast bij den ingang van de woning in de rijkskanselarij en vergezelde hem met de heeren van zijn gevolg naar den Führer, die den Japanschen minister van buitenlandsche zaken zeer hartelijk verwelkomde. Minis ter Matsoeoka stelde vervolgens de heeren van zijn gevolg voor. In, aansluiting op de lunch over Doordat de gewijzigde Omzetbelasting sedert 1 Januari j.l. ook geheven wordt op abonnementsprijzen van Dagbladen, zijn wij genoodzaakt ingevolge „Bindend Besluit" van de Nederlandsche Dagbladpers, den abonnementsprijs ingaande 31 Maart a.s. te verhoogen. De prijs wordt nu voor de kwartaal-abonnementen in de stad verhoogd van f 2.— tot f 2.10. Voor weekabonnementen van 15 cent tot 16 cent. Voor buiten de stad van f 2.50 tot f 2.63. Voor weekabonnementen buiten de stad van 20 cent tot 21 cent. Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No, 14952 N.P, d.d. 22 Maart 1941. DIRECTIE ALKMAARSCHE COURANT. handigde minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka aan den Führer een geschenk van den Ten- no en wel een kostbaren Japan schen bloemenwagen in symboli sche uitvoering. De Führer nam het meesterstuk van Japansche smeed kunst, het zg. Onhana Goeroena, dat in Japan een symbooli voor macht en welstand beteekent, met hartelijken dank en oprechte vreug de aan. Daarna nam de Führer zeer hartelijk afscheid van zijn gast, die zich naar kasteel Bellevue begaf. Japansche receptie te Berlijn. Berlijn, 28 Maart (D.N.B.) De Japansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, heeft vandaag ter eere van den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken, Matsoeoka, op de Japansche ambassade een re ceptie gehouden. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 29 Maart: 30 Maart: Britsche vliegtuigen boven West-Duitsehland. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 28 Maart (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ook gisteren den strijd tegen de Britsche scheep vaart voortgezet. Aan de zuidwest kust van Wales deden drie gevechts vliegtuigen een aanval op een krach tig beschermd vijandelijk konvooi. Zij brachten drie vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zinken. Vier andere schepen van dit konvooi, als mede een vijfde schip dat in het zelfde zeegebied werd aangevallen, werden door bomtreffers beschadigd. Verkenningsvliegtuigen bestookten op succesvolle wijze haveninrichtin gen, fabrieken en spoorwegemplace menten in verscheidene steden van Zuid-Engeland met bommen. De vijand vloog des nachts met zwakke krachten naar West-Duitsch- land. In eenige plaatsen ontstonden door brisant- enbrandbommen uit sluitend beschadiging aan woon huizen. Eenige burgers werden ge dood en gewond. Bij de succesvolle aanvallen op het konvooi aan de kust van Wales heeft zich Hauptmann Müller, die over de eenheid als plaatsvervangend „Grup- penkommandeur" het bevel voerde, bijzonder onderscheiden. In scheer- vlucht vernietigden hij alleen drie koopvaardijschepen. De in het weermachtsbericht van 27 Maart vermelde aanval op een fabriek der Britsche vliegtuigindus trie werd door een enkel gevechts vliegtuig in een dapperen scheer- vlucht ondernomen en had de meest doeltreffende uitwerking. De be manning bestond uit luitenant vom Felde als commandant, feldwebel Schoemhoff, feldwebel Janopa en feldwebel Ribic. De vijand verloor gisteren zes vliegtuigen, waarvan drie bij de poging van vannacht, om naar West- Duitschland door te dringen. Deze loestellen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Motortorpedobooten konvooi aan. vallen Berlijn, 28 Maart. (D. N. B.) Duitsche motortorpedobooten heb ben aan de Engelsche kust een Britsch convooi aangevallen. Na een succesvol gevecht met den vijand keerden de Duitsche oorlogsschepen voltallig en onbeschadigd in hun havens terug. Engelsche berichten, als zouden ver scheidene Duitsche motortorpedo booten bij deze operaties zwaar be schadigd zijn, zijn niet in overeen stemming met de feiten. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 28 Maart (D.N.B.) De Duitsche bedrijvigheid in de lucht boven Engeland heeft zich vandaag voornamelijk uitgestrekt over de Oost- en de Zuidkust, naar de Lon- densche berichtendienst meldt: Het weggeworpen sigaretten peukje. (D.N.B.) - Door een achte loos weggeworpen smeulend siga rettenpeukje zijn in het dorp Wje- rasnja (district Loeblin) 24 huizen, 22 stallen en 14 schuren in de asch gelegd. Een sterke wind begunstigde de uitbreiding van het vuur. De schade wordt op bijna een half mil- lioen zloty geschat. V Vliegtuigongeluk in Zuid- Afrika. (D.N.B.) - Naar Reuter uit Kaapstad méldt, zijn bij een vlieg tuigongeluk aan de rivier de Elanda negen personen om het leven geko men. Onder hen bevond zich ook den Engelschen opperbevelhebber in de wateren rondom de Kaap, schout-bij- nacht Hallifax. Auto-ongelukken in de Ver. Staten. (D.N.B.) - De National Safe ty Council heeft bekend gemaakt, dat in Februari in de Ver. Staten 2.560 doodelijke auto-ongelukken zijn gebeurd. Dit aantal gaat uit bo ven het overeenkomstige aantal in Februari 1940 met 22 In Januari en Februari zijn 5.370 personen door auto-ongelukken in de V.S. om hc leven gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1