1 Vele problemen bij de voedselvoorziening van ons land. Besparing van ijzer en staai. Door onbekende in den rug gestoken. Een hardnekkig kwaad: Het uithalen van vogelnestjes. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 APRIL 1941. Ook ir. S. L. Louwes, directeur- generaal voor de voedselvoorziening, heeft, naar het A. N. P. meldt, een toelichting gegeven op de reorgani satie van de voedselvoorziening. Ir. Louwes zeide o.m. het voor het doel treffend functioiineeren der nieuwe organisatie gewenscht te achten, dat een nauw contact met de commissie- Wolterson, die den handel en in dustrie organiseert, zal worden ver kregen: haar werkzaamheden zullen als basis dienen voor de werking der nieuwe organisatie. Zij gaat uit van het principe, dat redelijke prijzen voor onze nationale landbouwpro ducten moeten worden gewaarborgd. Men beoogt daarbij geen organisatie van landbouwgroepen, slechts de nauwe aaneensluiting van alle bij de voedselvoorziening betrokken belan gen. Voor het overige verschilde ir. Louwes' toelichting weinig van die van het dept. van landbouw en vis- scherij, gisteren reeds gepubliceerd. Verklaring van dr. Schönbeck. Landwirtschaftsrat Schönbeck heeft voor de pers de moeilijkheden uit eengezet, die voor de Duitsche in stanties aanwezig waren om een vorm te vinden, die beantwoordde aan de eisehen waaraan hier te lande moest worden voldaan. In de eerste plaats moest men de noodzakelijkheid van de .practische eisehen, die aan de oorlogseconomie worden gesteld, in het oog houden. Men is evenwel in Nederland, aldus de heer Schönbeck, slechts langzaam tot een rationneering van de levens behoeften overgegaan. Hef in het leven roepen van een nieuwe organisatie -was moeilijk, aangezien de bestaande instellingen als grondslag andere doeleinden had den. Een organisatie v.oor de bin- nenlandsehe. verzorging met levens middelen was niet aanwezig. Het tot dusverre bestaande apparaat was niet elastisch. In plaats van een cen traal staatsapparaat zal een nieuwe organisatie in het leven worden ge roepen met een zelfbestuur. Van groot belang is in dit ver- tand' de inschakeling van bestaande organisaties, die over groote practi sche ervaring beschikken. De veror dening gaat dan ook uit'van. de in schakeling der belanghebbenden. Deze organisaties evenwel mogen ais taak slechts de vertegenwoordiging van de belangen der. interessenten als doel voor oogen houden. De toepassing in de practijk van de nieuwe verordening .zal slechts zeer langzaam geschieden. De betee- kenis mag men niet overschatten, in verregaand opzicht is er naar ge streefd een dubbele organisatie te vermijden, in het belang van het geheele 'bedrijfsleven. Wat nu de bedrijfsgroepen aan gaat, zoo verklaarde de heer Schön beck, de regeling voor het geheele land geschiedt volgens richtlijnen, die van bovenaf worden gegeven. In menig opzicht is een band aan wezig met de in het Duitsche rijk ins1e!]in"en. Glimlachje. Wat! oe' dat een sneeuwman verbreiden? Het is een zuivere po- )nt-lnchten >- Het zou evenwel een fout zijn, de nieuwe organisatie der voedselvoor ziening in Nederland te vergelijken met de Duitsche Reichsnahrstand. Wij zijn uitsluitend uitgegaan van de specifieke Nederlandsche belangen, zoo zette de heer Schönbeck uiteen. De heer Schönbeck besloot zijn toelichting met den wensch uit te spreken, dat een sterkere actieve medewerking dan tot dusver het ge val was, aanwezig zal zijn. Het is meer dan ooit te voren noodzakelijk de hoogst mogelijke productie in het land te bereiken, opdat de voedsel voorziening gewaarborgd en verze kerd zij. In de Nederlandsche Staatscou rant van gisteren is een verorde ning gepubliceerd, welke een besparing van het ijzer- en staal- verbruik beoogt. Daartoe wordt de vervaardiging van verschil-' lende minder noodzakelijke artikelen van ijzer en staal verboden of beperkt. Bovendien wordt het gebruik van ijzer en steal voor een aantal doeleinden, waarvoor ook andere materialen kunnen worden gebruikt, verbo den. Deze verboden gelden niet slechts voor zoover de vervaardiging ge schiedt ten behoeve van het verbruik in Nederland. Doch ook indien de betrokken artikelen bestemd zijn voor export naar Duitschland of naar een der door Duitschland be zette gebieden. Onder „verbruik in Nederland" wordt mede verstaan het verbruik door zich in Nederland be vindende buitenlandsche instanties, b.v. leden of organen van de Duit sche weermacht. De bepalingen hebben hoofdzake lijk betrekking op artikelen van de kleinmetaal-, de emaille- en soort- gelijkè industrieën, de fabrieken van huishoudelijke artikelen, tafel- en keukengerei, meubelen en aanver wante artikelen, hang- en sluitwerk, radiatoren en kachels, rijwielonder- deelen enz. Voorts worden de'ijzergieterijen in haar productie van bepaalde goe deren beperkt (b.v. ten aanzien van gietijzeren buizen, afvoerpijpen, rioleeringsonderdeelen) Van deze verboden en beperkingen kan de directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal in bijzondere gevallen ontheffing verleenen. „VEZELCEMENTPLATEN" VERVANGEN HOUT EN TRIPLEX. Op tal van plaatsen in ons land wordt thans gewerkt aan nieuwe materialen, die, nu de invoer van veel goederen belemmerd is, een be hoorlijke en soms zeer goede ver vanging bieden. Nu het 'buitenland ons veel niet meer kan verschaffen, is ons land meer dan ooit aangewe zen op eigen krachten, waaronder behalve de binnenlandsche grond stoffen en de arbeidzaamheid, stellig ook het technische vernuft moet wor den gerekend, dat thans uitziet naar nieuwe combinaties van nog aan wezige stoffen, wier eigenschappen met de vroeger gebruikte producten overeenkomen. Moeilijkheden met de asbestvoor- ziening kunnen worden overwonnen door het gebruik van zoogenaamde vezelcementplaten. Daarbij worden vezelstoffen gemengd met cement en bijproducten, dit mengsel goed ge roerd, waarna het met behulp van geperforeerde roteerende perstrom mels tot platen wordt gevormd. De trommels zijn zoo gebouwd, dat zij een groot deel van het ivater van de pap wegzuigen. Wanneer de ver- eisehte dikte is bereikt,- worden de platen afgesneden. Zij moeten dan harden, een proces, dat ongeveer vier weken in beslag neemt. De vezelcementplaten worden ge bruikt voor muurbekleeding, voor 'ichte binnertwanrleonstrueties en ook wel voor tafelbladen. DE JAPANSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, MATSOEOKA, OVERHANDIGT DEN FUHRER EEN PERSOONLIJK GESCHENK. De Keizerlijk- Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, die op 28 Maart des mid dags de gast van den Führer was, overhandigde dezen een copie van een oud-Japanschen praalwagen van lak en metaal'als persoonlijk geschenk. Naast den Führer rechts Rijksmaarschalk Göring. (Hoffmann) EEN EENVOUDIGE OPLOSSING. Een vliegtuig met bescha digd landingsgestel wordt met den lucht zak opgelicht. (Hoffmann) Gisteravond reed mej. V. te Soest per fiets de Molenstraat op en ontmoette daar een jongeman, die gekleed was in een lichte re genjas en blootshoofds was. Toen hij ter hoogte van mej. V. was, stapte hij van de fiets en deed als of hij een erf wilde opgaan. Mej. V. reed verder, maar bemerkte even later, dat de jongeman haar volgde en haar een stoot in den rug gaf. De dader reed mejuffrouw V. voorbij in de richting Nieuwe weg, doch nu had hij zijn lantaarn gedoofd. Thuisgekomen merkte me.j V., dat zij bloedde. Onmiddel lijk werd een dokter ontboden, die constateerde, dat mej. V. met een scherp voorwerp was gestoken tus- schen de schouderbladen. Waar schijnlijk is het longvlies geraakt. Levensgevaar bestaat voor haar nog niet. De politie is gewaar schuwd, maar is er tot nu toe niet in geslaagd den dader op te sporen. SCHIPPER VERDRONKEN. Gisteren is de 40-jarige schipper Van de L. uit Brussel, die met zijn schip op de Maas tusschen Mook en Middelaar voer, op jammerlijke wijze verdronken. Zijn achtjarige dochtertje was te water gevallen en dreef af. De vader sprong hel meisje na en wist het kind te red den, terwijl hij naar het schip te- rugzwom begaven hem echter zijn krachten en hij zakte in de diepte terug. Het meisje wist hij boven te houden, zoodat het door een sleep bootkapitein kon worden gered. Hijzelf echter kwam om het leven. TUINBOUWEXPORT NAAR DUITSCHLAND. De export van vroege voorjaars groenten uit Nederland naar Duitsch land heeft thans vastere vormen aangenomen. Regelmatig gaan nu belangrijke kwanta spinazie, sla en kaskomkom- mers naar groot-Duitschland, terwijl tevens een klein kwantum rabarber reeds is uitgevoerd. De export der winterproducten van den tuinbouw, zooals spruiten, schorseneeren, selderij, etc. is thans naar Duitschland practisch beëindigd en heeft plaats moeten maken voor den uitvoer der voorjaarsgroenten. DR. GOEDEWAAGEN SPRAK AANTAL DANSLEERAREN TOE. Gistermiddag heeft de secr.-gene- raal van het dept. van volksvoorlich ting en kunsten, dr. T. Goedewaa- gen, tot een aantal dansleeraren ge^ sproken over zijn plannen tot een ordening op het gebied van den dans in het algemeen en dat van den ge zelschapsdans in het bizonder. Naar het oordeel van den heer Goedewaagen, die een uitvoerige historische beschouwing gaf, heeft de gezelschapsdans van dezen tijd, op gekomen in de steedsche cultuur, grootendeels „het contact met de' levende waarden van het volksche bestaan verloren. De gezelschapsdans putte haar mogelijkheden lieveruit de negercultuur en uit een brutaal, verhit eri zielloos sexualisme, dan uit de edele traditie van eigen land en volk en stam. Zoo werd de dans een karikatuur van wat zij moest zijn. een pendant van de stijlloosheid, die men ook in andere vormen onzer cultuur kan waarnemen. Hieraan moet een einde komen. Het natio- naal-socialisme kan niet dulden, dat een volksvreemd internationalisme onze jeugd vergiftigt". „Het is van meening, dat hier in niger aanraking van den gezel schapsdans met de motieven van den volksdans noodzakelijk is. Door die aanraking en inspiratie zal de steriel geworden gezelschapsdans uit den vruchtbaren bodem van den volks dans nieuwe sappen kunnen optrek ken. De volksdans drukt steeds iets uit, dat in volkschen zin van belang is en de oudere gezelschapsdansen vertoonen veelal het contact met de onbewuste en traditioneele vormer., die buiten de danszalen der stadschs burgerij zijn blijven leven. De dans. ook de gezelschapsdans kan slechts bloeien, wanneer hij aan volksche en rassische waarden gebonden blijft. Het nationaal-socialisme er kent deze waarden en daarom heeft het ook de een taak ten opzichte van den gezelschapsdans". Sprekend over het streven der overheid, zeide de heer Goedewaagen o.m.: „Zij wil ook op dit terrein de opleiding der jeugd slechts opgedra gen weten aan hen, die geheel van Nederlandschen en Germaanschen bloede zijn. Als bij de dansleeraren het dansen in het bloed zit, is het ook van belang uit welk bloed zij ge sproten zijn. De overheid wil con centratie van alle dansleeraren in één organisatie en wel zoo, dat nie mand daarbuiten bevoegdheid heeft, dit terrein te betreden". Ir. N. van Poeteren, inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundi- gen Dienst en J. Drijver, 'secretaris der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, schrijven het volgende: Nu het voorjaar binnenkort weer zijn intrede zal doen, de trekvogels uit het warme Zuiden terugkeeren en boomen en struiken aan alle kanten zullen uitbotten, zal vooral in de jeugd de lust ontwaken om door veld en bosch te zwerven. Hoe ver heugend de belangstelling voor de natuur op zich zelf ook moge zijn, het is jammer, dat zij, vooral bij de jongens, zoo dikwijls verkeerde vor men aanneemt en ontaardt in het uithalen of verstoren van nesten. Het uithalen van nesten is een kwaad, waar de vogelstand ernstig onder lijdt en wij doen daarom een. beroep op ouders en onderwijzers om'de aandacht der jongens te ves tigen op het verkeerde daarvan. De broedtijd is voor de vogels toch al een tijd vol gevaren, daar vele broedsels door roofdieren en slecht weer verloren gaan. Wij hebben de vogels noodig, niet alleen omdat zij nuttig zijn door het eten van schadelijke insecten, maar vooral omdat zij zooveel vreugde in ens leven brengen door hun ver schijning en hun zang. Met allen aandrang doen wij daar om ook dit jaar een beroep op ouders en opvoeders om de aandacht der jongens te vestigen op het ver keerde van het uithalen van vogel nestjes. Wij moeten niet meenen, dat het kwaad niet te verhelpen is. Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig wordt aangemoedigd, zijn gunstige resultaten nooit uitge bleven. Een beroep op het eergevoel der jongens en meer nog het opwek* ken van belangstelling in het lot en de levenswijze der vogels hebben steeds een goeden invloed. Er is geen beter middel om belangstelling te wekken dan het plaatsen van eenige nestkastjes bij huis of school. Kinderen, die een vogelhuishouding in een nestkastje van nabij hebben gadegeslagen, zullen zich niet spoe dig meer vergrijpen aan de nesten in bosch en veld. Een rijk geïllustreerde brochure, getiteld: „Het uithalen van vogel nesten", die zich in het bijzonder tot de onderwijzers wendt, is gratis ver krijgbaar bij de Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengracht 540, Amsterdam. Een geïllustreerd boekje, dat aan wijzingen bevat voor het op zeer eenvoudige wijze vervaardigen van doelmatige nestkastjes, is te ver krijgen bij den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen. Met wat zorg en goede leiding kan men van alle kinderen vogelvrienden maken. En wij moéten bedenken, dat het hierbij niet alleen gaat om de vogels, maar ook om te zorgen, dat het beste, "wat in de kinderziel leeft, niet wordt verstikt door ruwheid en wreedheid. SLAGER LOSTE SGHOT OP AMBTENAAR. Niemand geraakt. Dinsdagmiddag wilde een slager, wonende op den Olympiaweg te Amsterdam, met een lading vleesch de poort van het abattoir uitrijden, toen hij daar voor de gebruikelijke hygiënische controle op het vleesch- vervoer door den portier werd aan gehouden, aldus het Hbld. De portier meende nl. dat het vleeschvervoer niet aan de hygiënische voorschrif ten voldeed. De slager weigerde evenwel, zeggende dat hij veel haast had, zich aan de controle te onder werpen en trok een revolver, waar mede hij den portier bedreigde, De slager riep: „Handen omhoog" en richtte zijp wapen op den portier. Een hoofdopzichter snelde te hulp en greep den slager beet, waarna de slager een schot loste, dat evenwel niemand raakte. De politie werd ont boden en deze heeft den slager aan gehouden. Tenslotte verklaarde de heer Pri mo, hoofd van de afd. tooneel en dans van het dept. van volksvoor lichting, nog, dat de vakgroep van de dansleeraren, die een onderdeel zal vormen van het theatergilde o.rn. dient te strijden „tegen de uitwassen van de laatste jaren, de volksónt- aardende swing en hottjazz". IN HET HOL VAN DEN PRIJS- BEHEERSCHINGSLEEUW. Hoe gevaarlijk het is, zijn waren van de hand te doen tegen prijzen, liooger dan de officieel als maxima vastgestelde, heeft dezer dagen een benzinepomphouder ergens in den lande ondervonden. De man had geen geluk, toen hij benzine ver kocht aan het hoofd van de prijs- beheersching tegen een prijs, die meer bedroeg dan het maximum, n.l. 22.4 cent per liter. Toen deze autoriteit zich als zoodanig bekend maakte, bleek de pomphouder in het geheel niet te beseffen, dat hij zich onverwacht in het hol van den leeuw bevond, althans, hij geraak te niet onder den indruk en toonde zich niet bereid, iets op den ge- vraagden prijs te laten vallen. De man zal thans wel het verkeerde van zijn daad inzien, want het hoofd van de prijsbeheersching heeft persoonlijk proces-verbaal te gen hem opgemaakt. Dit geval is weer eens een waarschuwing voor al diegenen, die ongeoorloofd hun prijzen verhoogen. Niet alleen be gaat men hiermede een zeer onso ciale daad, doch men loopt tevens de kans, dat de klant zich ontpopt als prijsbeheerschingsautoriteit of p}ïjzeneontroleui\ DE JONGSTE „OPPASSER" IN ARTIS. (Polygoon) TE WIERINGERWERF in den Wieringermeerpolder is men bezig met het rooien van boomen op een terrein van het Staatsboscbbeheer. Het terrein zal ten dienste gesteld worden van de voedselvoorziening;'niet minder dan 160 volkstuintjes zijn uitgegeven aan de bewoners van het dorp. De driejarige boschbeplanting zal echter niet verloren zijn, daar zij gebruikt kan worden als beplanting om de nieuwgebouwde boerderijen. Het opruimen der boomen te Wieringerwerf. (Polygoon.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5