hetgêhi Het inbeslagnemen von buiten- landsche schepen. £euiC£etou DOODELIJKÉ Zuid-Amerikaansche staten volgen het voorbeeld. Heftige protesten. Commentaren over den toestand in Zuid-Slavië. De Kroaten zijn rustige getuigen RECHTSZAKEN Zware straffen voor de verspreiders van brochure. FILMNtEUWS SPORT Schoolwedstrijden. RECHTSZ ARROND1SSE1 RECHTBAi VAH HEI TWEEDE BLAD New York, 2 April. (D.N.B.) Demi- nister van justitie, Jackson, heeft, naar de Ass. Press uit Washington meldt, aan het openbare ministerie opgedragen, terstond processen te beginnen wegens „sabotage" aan Duitsche en Italiaansche schepen. Het ministerie van justitie heeft be kend gemaakt, dat de onderzoekin gen reeds te Boston en Mobile (Ala bama) gaande zijn. Deze processen hebben niets u'tstaande met het mo gelijke beslag op schepen van de asmogendheden. De wet stelt straf fen vast tot een maximum van twin tig jaren en 10.000 dollar voor sabo tage aan schepen, onverschillig, of het om Amerikaansche of buiten- landsche vaartuigen gaat. De immi gratie-autoriteiten hebben reeds 875 zeelieden van Duitsche en Italiaan sche schepen in hechtenis genomen. Tegen hen zal een deportatieproces en in sommige gevallen een proces wegens sabotage aanhangig gemaakt worden. De houding van Mexico. New York, 2 April. (D.N.B.) De middagedities in New York hebben het feit, dat thans ook op twaalf Duitsche en Italiaansche schepen in de Mexicaansche wateren beslag is gelegd, groot opgemaakt. Volgens berichten, die hier uit Lima (Peru) zijn ontvangen, hebben twee Duitsche schepen de haven Callo verla+en, om te voorkomen, dat op deze schepen beslag zou worden gelegd. Argentinië neemt een andere houding aan. Buenos Aires, 2 April. (A.N.P.) In kringen van het Argentijnsche mi nisterie van buitenlandsche zaken werd Dinsdagavond vernomen, dat Argentnië niet het voornemen heeft, het voorbeeld van de Ver. Staten met betrekking tot het in beslag nemen van buitenlandsche schepen te vol gen. Dezelfde kringen wijzen erop, dat de regeering der Ver. Staten, ter rechtvaardiging van het in beslag nemen, een oude wet uit den vorigen oorlog te voorschijn heeft gehaald, doch dat een dergelijke wet in Ar gentinië niet bestaat. De meening overheerscht, dat de Ver. Staten die oude wet te voorschijn gehaald heb ben om de bepalingen van de Pana ma-conferentie te omzeilen, welke tot overleg verplichten. Deensche gezant te Washington protesteert. Kopenhagen, 2 April. (D.N.B.) De Deensche gezant te Washington heeft, naar het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelt, gis teren opdracht gekregen bij de Ame rikaansche regeering te protesteeren tegen de maatregelen, genomen tegen Deensche schepen, die in Ame rikaansche en Philippijnsche ha vens opgelegd waren. Een verklaring van Roosevelt. Washington, 2 April. (D.N.B.) Na een conferentie met Roosevelt ver klaarde de woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden, Rayburn, dat de president hem te verstaan had gegeven, dat over het gebruik van de in beslag genomen schepen der spilmogendheden nog geenerlei beslissing was genomen. Naar United Press meldt, hebben andere Amerikaansche regeerings- instanties verklaard, dat het toene mende gebrek asm scheepsruimte en andere gebeurtenissen tijdens de af- geloopen maanden haar ervan over tuigd hebben, dat stappen van dezen aard onvermijdelijk zijn. De Diplo over de beslaglegging. Berlijn, 2 April. (D.N.B.) Met be trekking tot het in beslag nemen van Duitsche en Italiaansche schepen in de Ver. Staten schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische korrespon- denz dat bepaalde politieke krachten in Washington hun geheele eerzucht schijnen te besteden aan de verhoo ging van de rechtsonzekerheid t.o. hen, die sinds den oorlog in dit land een veilig toevluchtsoord schenen gevonden te hebben. Reeds sinds maanden was de eisch gesteld, deze scheepsruimte voor Engelsche oor logsdoeleinden ter beschikking te stellen. Uit Amerikaansche regee- ringskringen gingen steeds meer stemmen op, die een dergelijken maatregel op grond van de leerstel ling der zelfverdediging bepleitten Nog geeft men als motief voor de bezetting der schepen op, dat men sabotage wil verhinderen, maar in het onderhavige geval kan ook van de geringste benadeeling der Ameri kaansche scheepvaartbelangen in het geheel geen sprake zijn. Het gaat hier uitsluitend om maatregelen ter voor koming van een met het volkenrecht in strijd zijnd misbruik der eigen scheepsruimte ten gunste van de tegenstanders. Het beslag is niets an ders dan een nieuwe daad van ge weld van het systeem-Roosevelt, niet minder echter de schandelijke be-< handeling der bemanningen. Dat de Amerikaansche bandietenstreek niet volkomen slaagde is een verdienste van de Duitsche en Italiaansche zee lieden, die het hunne gedaan heb ben om den rechtsschender het nut tige effect zooveel mogelijk te ont nemen. Aan de flagrante Ameri kaansche wild-west rechtsschending als zoodanig doen deze wettige tegenmaatregelen evenwel niets af. Agram, 2 April (D.N.B.) De Kroaten zijn beheerschte en vol komen rustige getuigen van een conflict, dat van het Europeesche vasteland ook op andere wereld- deelen is overgeslagen, zoo schrijft de Zagrebatsjki List in verband met den tegenwoordigen toestand. Beheerschtheid en kalmte nemen Je Kroaten ook in acht jegens de leugenpropaganda, die in Kroatië een vergeefsche zaak is. Het-Kroa- tische volk heeft zijn leiding, die er op bedacht is de verkregen verwor venheden onaangetast te houden. De tijden zijn voor altijd voorbij, dat de wensch van het volk en van zijn vertegenwoordigers niet ge hoord kon worden. De tijd der ver volgingen is voorbij, en de Kroati- z^scbe vlag waait over het geheele gebied van het vaderland Kroatië vrij in den wind en men kan met recht nieuwe successen van het nationale streven verwachten. Men kan er ook van overtuigd zijn, dat Je Kroaten ook in het vervolg op 't lukkige wijze alle moeilijkheden zullen ove.'-wirren van welken kant zij ook mogen opduiken. De gebeurtenissen in Zu'dslavië. DE VRIJMETSELAARS TENTOONSTELLING TE HAARLEM. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de te Haarlem georganiseerde tentoonstelling inzake de vrijmetse larij in het logegebouw in de Rip- perdastraat de eerste week der openstelling meer dan 2000 bezoe kers heeft getrokken. Door het drukke bezoek zijn de uren van openstelling gewijzigd. De expositie is thans dagelijks geopend van 1012 en van 1318 uur. Za terdags en Zondags van 1318 uur. Rondleidingen vinden plaats om 11 uur, 15 uur, 16 uur en 17 uur. Onbekende doodgereden. -Gis teravond is op de Willemsbrug te Rotterdam een tot nu toe onbekende man door een auto aangereden en op slag gedood. TWEE JOEGOSLAVISCHE SCHEPEN VERGAAN. Agram, 2 April (D.N.B.) Door een ernstig ongeluk is de Joegoslavische kobpvaardijvloot vandaag van haar beide grootste, snelste passagiers schepen beroofd. Deze schepen, de Karadjordje (1204 ton) en de Prestonasijednik Petar (1726 ton) waren op weg van Soesjak naar Split. De zee was erg woelig, daar er een sterke zuider storm stond. Aan boord van beide schepen bevond zich slechts de be manning, benevens de directeur-ge neraal van de Jadranska Plovidba (Adriatische scheepvaartmaatschap pij), waaraan beide schepen toebe hoorden, Rismondo met zijn vrouw Tegen vier uur des middags ont moette de Srbin de beide schepen bij het eiland Brgade en seinde mijnen gevaar. Aan boord van deze schepen begreep men echter de signalen ver keerd en vatte ze op als een aanspo ring om de dichtstbijgelegen haven binnen te loopen. Daarom zetten zij koers naar Tslarin. In het kanaal tusschen de eilanden Tiat en Tslarin liep de Prestonasijednik Petar op een mijn. Bij die explosie werd het achtergedeelte verwoest en het schi zonk binnen tien minuten. De be manning begaf zich in de reddings booten en bereikte per geluk den oever. Het tweede schip, waar men het ongeluk had gadegeslagen, wiero terstond het anker uit, doch het werd door den storm losgerukt en in het mijnenveld gedreven, waar het enkele minuten later op een mijn liep en eveneens zoo zwaar bescha digd werd, dat het binnen enkele minuten zonk. De bemanning en Ris mondo met echtgenoote werden ge red. NIEUWE SECRETARISSEN- GENERAAL IN BELGIE. Brussel, 2 April. (A.N.P.) Binnen het bestek der maatregelen van het militaire bestuur, was ook een veran dering in de le'ding van verschillen de ministeries noodzakelijk gewor den. Dientengevolge zijn de volgen de nieuwe secretarissen-generaal benoemd, die op 1 April hun functie aanvaard hebben: Buitenlandsche Zaken: Romsee, .tot dusver gouverneur van de provincis Limburg. Justitie: Schuind, tot dusver rech ter aan het Hof van Beroep te Brus sel. Koloniën, van Hecke, tot dusver directeur-generaal in hetzelfde mi nisterie. Verkeer: ingenieur Claeys, tot dusver directeur der P.T.T. Voorts werd in het ministerie voor openbare werken de heer de Cock, plaatsvervangend directeur-genei aal aan dit departement, voorlöopig met de waarneming der zaken belast. De benoeming der nieuwe secretarissen- generaal aan de departementen van justitie, koloniën, openbare werken en verkeer was noodig geworden door de verordening van den militai ren bevelhebber tegen de veroude ring van het Belgische bestuur, daar de voorgangers de ouderdomsgrens bereikt of overschreden hadden. RUSSISCHE VISSCHERIJ- VERPACHTINGEN. Wladiwostok, 2 April (Tass) Maandag zijn te Wladiwostok ver pachtingen gehouden voor de vis- scherij-sectoren, waarvan de huur 31 December j.l. afgeloopen was. De Russische visschersorganisties ver kregen bij deze verpachting vijf sectoren, die tevoren aan Japansche ondernemingen verhuurd waren. Twee sectoren, die vroeger eveneens aan Japanners verhuurd werden, zijn niet toegewezen en zullen wei tra opnieuw verpacht worden. De correspondent van Tass ver neemt van de Trust Dalayba, dat vier sectoren, die door de vroegere Japansche pachters niet geëxploi teerd werden gedurende de beide laatste jaren, gesloten zullen wor den, aangezien zij hun beteekenis is visscherijgebied verloren heb ben. Boedapest, 2 April (Stefani). De Hongaarsche dagbladen blijven zich met de levendigste belangstelling bezig houden met de gebeurtenissen n Zuidslavië. De Pester Lloyd, die de aanwezigheid van Eden in .Bel grado bevestigt, doet de vervolgin gen der Duitsche minderheid en haar leiders in Zuidslavië uit komen. De Magyarsag schrijft te vreezen, dat-er geen mogelhkheid meer bestaat van een accoorl tus schen de Serven en de Kroaten, en '!at de laatsten niet bereid zijn hun bloed te vergieten voor belangen. J e de hunne niet zijn. Een Joegoslavische persstem. Belgrado, 2 April (A.N.P.) De Po- litika publiceert een artikel onder den titel: „Oe buitenlandsche propa ganda en de politieke rijpheid van ons- volk". Daarin wordt o.a. ge schreven: „Tijdens den duur van de mani festaties is het tot uitvallen en kre ten van weinig beteekenis gekomen. De agenten van de buitenlandsche propaganda trachtten hiervan partij te trekken voor him doeleinden. Od het moment, waarop de geheele be volking haar huizen verliet en de straat opging, mengden zich daaron der elementen, die door handige op hitsing en snorkende leuzen poogden de massa's op zijwegen te brengen en voor andere ongewenschte doel einden te gebruiken. Dank zij de po litieke rijpheid van ons volk even wel liet de menigte zich niet door de buitenlandsche propaganda verlei den. Daarom billijkte het volk ook de aangekondigde regeeringsmaatre- gelen, die ten doel hadden alle vreemde propaganda in ons land te onderdrukken. Na deze grootsche betoogingen keerde de bevolking tot het normale leven terug. In het land heerschen volledige rust en orde Daaruit kan men het best afleiden, dat de wijzigingen van 27 Maart in onzen staat als een binnenlandsche aangelegenheid worden beschouwd waarvan de beoordeeling niet onder de competentie van vreemdelingen valt. De normale toestand, die in Joegoslavië reeds intrad op den dag na de voltrekking van de wijziging in het opperste staatsbestuur, is hot beste antwoord op alle acties, die men getracht heeft in het land te ondernemen, maar die in Joegosla vië tot volslagen mislukking veroor deeld waren". Een beoordeeling in Bulgaarsche kringen. Rome, 2 April (D.N.B.) Bulgaar sche politieke kringen zijn, naar Stefani uit Sofia meldt, van meening dat de betrekkingen tusschen Joego slavië en de spilmogendheden in een uiterst kritiek stadium zijn geko men. In Sofia heerscht de grootste verontwaardiging over de gepleegde uitspattingen tegenover volks-Duit- schers. Het land verkeert in een door An gelsaksische agenten veroorzaakten oorlogsroes. Volgens berichten, die door bevoegde instanties bevestigd worden, krijgt men den indruk, dat Joegoslavië de zijde van Engeland, Griekenland en de Ver. Staten geko zen heeft. De Bulgaarsche regeering staat voortdurend in het nauwste contact met de vertegenwoordigers der spil mogendheden. NIEUWE ENGELSCHE ACTIE '"EGEN DAKAR. Rome, 2 April (A.N.P.) Uit Lis sabon wordt gemeld, dat de in Fransche kringen heerschende vrees voor een nieuwen En-g-elschen coup tegen Dakar nieuw voedsel gekre gen heeft door berichten uit de Engelsch-West-Afrikaansche haven Freetown, die afkomstig zijn van passagiers van de Njassa, die Za terdag te Lissabon is aangekomen. Hierin wordt gemeld, dat in de haven van Freetown Engelsche oor logsschepen van alle afmetingen voor anker liggen, terwijl Engelsche troepen in de stad en omgeving samengetrokken zijn. De passagiers van de Njassa verklaren, dat Freetown zich in een kamp geme- .amorfoseerd heeft. Voorts zijn te Lissabon berichten van de West-Afrikaansche kust ontvangen, dat de Franschen zich op de mogelijkheid van nieuwe in cidenten met Engelsche oorlogssche pen voorbereiden. De passagiers van de Njassa vertellen, dat in de Fransche haven Casablanca onge veer 40 Fransche oorlogsschepen liggen, waaronder de pantserkruiser Richelieu. Aan passagiers en ma trozen van de Njassa werd niet toe gestaan te Casablanca aan land te gaan. DE STAKING IN DE AMERIKAANSCHE STEENKOOL INDUSTRIE. New York, 2 April (D.N.B.) De staking in de steenkoolindustrie der Vereenigde Staten is officieel begon nen. Deze staking omvat, naar ge meld wordt, 450.000 mijnwerkers. President Roosevelt heeft aan den leider van den vakbond, Lewis, en aan de bedrijven een dringend tele gram ges+uurd, waarin zij verzocht worden, de steenkoolproductie niet te onderbreken. Bruinkoolgtaking. New York, 2 April (D.N.B.) De vakvereeni;|ing van mijnwerkers (United Mine Workers), die bij de C.I.O. aangesloten zijn, heeft bevolen den arbeid neer te leggen in de oruinkoolmijnen in acht staten ten Westen van de Apallachen. Het-aan tal stakers omvat omstreeks 350.000 man. De staking bij Ford. New York, 2 April (D.N.B.) De burgemeester en de politiechef van Daerborn (Michigan) hebben vol gens een bericht van Associated Press den gouverneur telegrafisch om uitzending van staatsmilitie verzocht ten einde vele duizenden Cio-arbei ders, die een zitstaking houden, uit de Fordfabrieken aldaar te verwij deren. Terwijl de fabrieksleiding van slechts ongeveer 8.000 stakers spreekt, verklaart de voorzitter van de United Automobile Workers, dat 20.000 man het werk hebben neerge-, legd. De Fordfabrieken hebben, naar Associated Press mededeelt, in totaal ./oor 145 millioen bewapeningsop drachten uit te voeren. ZONDAGSRUST BIJ DE FRANSCHE PERS. Parijs, 2 April. (D.N.B.) - Bij de Fransche pers is thans de invoering van de Zondagsrust verordend. De Fransche dagbladen mogen no slechts zes dagen per week uitko men. Op Zondag mogen alleen de tot dusver verschijnende ochtend en de zeer vroeg uitkomende mid dagbladen verschijnen. Des Maan dags komen dan pas weer de avona bladen uit. Sportbladen mogen op Maandagmorgen, in plaats van des Zondags verschijnen. De nieuwe verordening zegt voorts, dat de uit gevers de loonen en salarissen niet mogen verlagen. Hiermede past de Fransche pers zich aan bij de ge woonten welke reeds sinds lang in alle andere .Europeesche landen gol den. Voor het Duitsche landgerecht hebben dezer dagen terecht gestaan een 57-jarige gepensionneerde bur gemeester uit Indië, M. van D., .wo nende te Deventer en een 25-jarige chemicus, L. E. B., destijds leerling aan de middelbare koloniale school aldaar. Beiden bevinden zich sinds 30 November in voorarrest. Bij zijn verhoor zeide beklaagde van D., dat op een avond door een c-nbekende een pak met ongeveer 300 brochures bij hem werd thuis bezorgd. De brochuces richtten zich tegen de behandeling van de Joden in Nederland en zij bevatten een aansporing aan de ambtenaren, om alvorens te voldoen aan het ver zoek om medewerking bij de vast stelling van de identiteit der Joden, eerst hun geweten te raadplegen. Beklaagde van D. kon zich met de streking van de brochure ver eenigen, aangezien aan het slot een beroep op de lezers werd gedaan om deze brochure verder te ver spreiden, heeft beklaagde gemeend, dat hij als Nederlander en als Christen daaraan gevolg moest ge ven. Na dit besluit te hebben ge nomen, heeft hij beklaagde B. bij zich laten komen en dezen ver zocht de brochure onder de leer lingen van de koloniale landbouw school uit te deelen. De rechter, de heer Joppich, wees naar aanleiding van deze uit latingen den beklaagde er op, dat in de brochure zeer hatelijke op merkingen voorkomen over het Duitsche rijk, over den rijkscom missaris en over de door dezen ge nomen maatregelen. Nu beklaagde zegt zich met deze brochure te kun nen vereenigen, kan worden aan genomen, dat hij deze hatelijkheden onderschrijft en ze, door de ver spreiding der brochure te bevorde ren voor zijn rekening heeft geno men. Beklaagde ontkende, dat de bro chure beleedigingen bevat. Wel staan er harde waarheden in, wel ke, wanneer beklaagde de brochu re zou hebben geschreven, wellicht iets zachter omschreven zouden zijn, maar in het constateeren van deze waarheden heeft beklaagde geen optreden of ophitsing tegen het Duitsche rijk of tegen den rijks commissaris gezien. Beklaagde B verklaarde eveneens het met den inhoud der brochure eens geweest te zijn. 4 De Generalstaatsanwalt noemde in zijn requisitoir deze actie zeer ernstig. „In deze brochure", aldus spr., „dat het bijna te laat is voor den tweeden slag, hetgeen betee kent, dat het Nederlandsche volk wordt aangespoord om waakzaam te zijn aangezien het anders te laat zal zijn om nog tegenstand te kun nen bieden. In dit geschrift wordt weliswaar, niet aangespoord tot verzet met de wapenen, - maar wel tot politieken tegenstand en tegen werking bij de uitvoering van door de bezettende macht noodig geoor deelde maatregelen. Een dergelijke propaganda welke geheel verschilt met de tot dusver hier behandelde, noemde dr. Koblit zeer gevaarlijk voor het Nederlandsche volk, dat nuchter de in de brochure vervatte beweringen aanneemt, te meer om dat het geschrift den schijn heeft een zakelijken inhoud te hebben. Maar de strekking van de brochure is verderfelijk en in strijd met de werkelijkheid. Want daarin wordt het Jodenprobleem voorgesteld als een Christelijke zaak. Dat is niet juist, het Jodenvraagstuk is een wereldprobleem en een politiek probleem, dat door Duitschland is opgelost en waarover thans niet meer te discussieeren valt. En nog minder kan de bezettende overheid kritiek toelaten, op maatregelen, welke zij in verband met het Jo denvraagstuk ook hier noodzakelijk acht en het is dan ook de plicht van het gerecht om diegenen, die bet Jodenvraagstuk gebruiken als middel om op te wekken tot poli tieken tegenstand streng te straf fen, waardoor hun verhinderd wordt ook anderen in de gevange nis mede te sleepen". Dr. Koblitz vorderde hierop tegen beide beklaagden een gevangenis straf van twee jaren' en zes maan den. De verdediger, mr. Wijckerheld Bisdom, merkte in zijn pleidooi op, dat de Christelijke naastenliefde in Nederland steeds zeer groot is geweest en altijd hoog is gehouden. Daarom noemde pleiter het ook verklaarbaar, dat de maatregelen tegen de Joden in het vrijheidlie vende Nederland pijnlijk zijn ont vangen. Want het betreft hier, al dus pleiter, geen ophitsing tegen Duitschland, doch zuiver een gees telijk vraagstuk en daarom hebben beklaagden gemeend aan de ver spreiding van de brochure te moe ten medewerken. Volgens pleiter heeft beklaagde van D. geenszins aangespoord tot tegenstand. *In dit licht bezien noemde pleiter de ge vraagde straf ongehoord zwaar en hij vroeg daarom clementie. Nadat beklaagde van D. nog uit voerig zijn zienswijze als Christen had uiteengezet, heeft rechter Jop pich vonnis gewezen en daarbij van D. veroordeeld tot een gevangenis? straf van één jaar en zes maanden en beklaagde B. tot één jaar, voor beiden met aftrek van het voorarrest. In zijn motiveering van dit von nis zeide de rechter t. o. v. het Jo denvraagstuk nog o.m., „dat dit probleem is geenszins een religieu ze kwestie, zooals het helaas nog al te vaak en ook thans nog weer, wordt voorgesteld, maar het is een rassenvraagstuk, dat drinend om cplossing vroeg en door Duitsch land tot oplossing is gebracht. Daarnaast heeft dit vraagstuk in- ternationle beteekenis en daarom is het vanzelfsprekend, dat ook in de bezette gebieden de verderfe lijke invloed van het internationale Jodendom wordt tegengegaan. Daarvoor waren de genomen maatregelen noodzakelijk en wie zich daaregen verzet of tot tegen stand aanspoort, stelt zich aan ern stige straffen bloot". AGENT VOOR DEN RECHTER. Voor de Rotteirdamsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 47-jarige agent van politie te Rotterdam L. B., wien dood door schuld was ten laste gelegd. Hij had op 12 Mei 1940 bij het overbrengen, van twee arrestanten naar het politie-bureau een der arrestanten dood geschoten toen deze een verdachte beweging maakte. Hij reed met zijn collega op de fiets in het noordelijk stads deel toen de politiemannen werden aangehouden door een Nederlandsch officier, die twee arrestanten bij zich had. Deze zouden uit een huis in de Noordmolenstraat op een m-u- nitietrein hebben geschoten. De officier gaf den agenten opdracht de arrestanten naar het bureau te brengen. De politiemannen bevalen den arrestanten de handen omhoog te houden, maar plotseling tastte een van de mannen naar de achter zak. Nadat de agent een waarschu wingsschot in de lucht had gelost, schoot hij op den arrestant, die op slag dood was. De agenten met de arrestanten werden door ongeveer honderd personen gevolgd en hier en daar werd uit het publiek op hen DE MANNEN DE BAAS. Harmonie-Theater. Een echt vroolijke Ufa-film komt morgen af in het Harmonie-Theater, n.l. De Mannen de baas. Het genre nadert dat van de luchtige, kluchtige operette, maar de uitvoering is tot in alle bijzonderheden verzorgd. De vrouwen in deze film rukken op, niet met wapengeweld, maar met list, coquetterie en verleiding. Rosl, de jonge knappe erfgename van de bierbrouwerij, haar tante Cilli, de brouwersbaas Aloïs en het factotum Korbinian zijn de hoofdfiguren en worden door Heli Finkenzeller, Eri- ka van Thelmann, Herman Erhardt en Theodoor Danegger kostelijl ge speeld. Veel zang en natuurschoon in dit Tyroolsche milieu, met spel en dans. In 'T WITTE PAARD. Roxy-Theater. De bekende regisser Karl Lamac heeft van de alleraardigste operette Hotel 't Witte Paard een uitsteken de film gemaakt. Men ziet de levens lustige waarin met den ober Leopold, de concurrenten Guseche en Fürst, de verliefde paartjes en het drukke reisseizoen in St. Wolfgang, waar zich de vroolijke geschiedenis af speelt. Alles is door muziek en zang sa mengevoegd tot een amusant geheel met Hermann Thimigg, Christl Mar- aayn en Theo Lingen in de hoofd rollen. KORA TERRY. Victoria-theater. De grootsche en spannende variété film met de muziek van Peter Kreu- den en Marika Rökk als hoofdfiguur in een dubbelrol, zal thans Vrijdag op het programma kómen van het Victoria-theater In deze film, spelend in het revuemilieu, krijgt Marika Rökk de gelegenheid te toonen, dat zij niet alleen een groot danstalent is, maar ook uitblinkt als tooneel- speelster. De manier, waarop zü her haaldelijk als Kora èn als haar zuster Mara op het doek verschijnt is een wonder der techniek. De variété nummers en schitterende shows geven de film een bijzondere be koring. DE KASSIER VERGIST ZICH. City-theater. Een film van Heinz Rühmann is steeds een attractie. In deze film speelt hij de rol van den nauwkeu- rigen kassier Pepin, die afgeleid door jaloezie, op zekeren dag een kleine tout maakt, waardoor een klein tekort in de kas komt. En wat voor gevolgen dat heeft, moet men eens gaan zien in deze film van komische en verrassende wendingen, waarbij men zich kostelijk amuseert. Voetbal. De uitslagen der gisteren gehou den wedstrijden waren als volgt: A 3: H. B. S. IH—Ulo Juliana I 11—2; A 4: H. B. S. V—Ulo Nrd. Scharw. 01; Lyceum IVH. B. S. IV 0—6; A 5: H. B. S. VI—Ulo Alkm. III 1—0, Ulo—Juliana II, Handelssch. IV 02. Hockey. 1: H. B. S. I—Handelssch. I 5—1; 2: H. B. S. IILyceum III uitgest.; Lyceum IIH. B. S. I uitgest.; 3: meisjes: H. B. S.Handelssch. uitg. Zaterdag 29 Maart: 1: Lyceum I Gymnasium I 10; 3: meisjes: GymnasiumLyceum 62. Korfbal. 2.15—3.05: Ulo Alkm. I—H. B. S. I; 3.05—3.55: Ulo Alkm II—Kweek- sch. II; 2.55—4.45: Ulo Alkm. III— Centr. 7e Ij. I. Het programma voor a.s. Zaterdag is door de commissie der school wedstrijden als volgt samengesteld: Voetbal. 23.15: Kweekschool IGym nasium I; 3.154.30: Nijv. Av. Sch. I—Hand. Av. Sch. I; 4.30—5.45: H. .B. S. II—Am. sch. I; 2—3.15: H. B. S. III—Handelschool II; 430— 5.45: Ulo Heiloo IAmb. sch. III; 2—3.15: H. B. S. VI—Handelsch. IV; 4.305.45: Gymnasium IICentr. 7e lj. I. Hockey. 1.303: Gymnasium IH. B. S. I; I.303: Lyceum IHandelsch. I; 3430: Gymnasium IIHandels school II. geschoten. Later bleek, dat de ge- doode arrestant, Farinaux, geen wa pens bij zich had. Nadat eenige ge tuigen waren gehoord, zeide de officier; mr. Wilbrenninck, dat de ten laste gelegde dood door schuld bewezen moet worden geacht en eischte een hechtenisstraf van een maand.' Mr. K. W. Zillemans betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat de ver dachte dient te worden vrijgespro ken .Uitspraak 15 April a.s. TWEEDE BLAD. Zitting van 1 Berooving te C Voor de Alkmaarsch moest Dinsdag terecht i jarige C. D., tuinbouwe karspel, die op 29 Decer vorige jaar te Oude-Ni café G. L. na een partijt. zekeren C. St. van twee tien gulden zou hebben C. D. ontkende pertini te hebben gestolen. De bestolene, als gei dend, deelde mede, dat heelen middag met menschen had gebiljart r.a een partijtje in den verdachte, met den zooi caféhouder naar den koe gaan. Van dezen zoon ha het biljartspel, twee b tien in ontvangst genonr had hij in een zak van z stoken. Zijn colbertjasje dens het spel uitgedaan. C. D. was hem een p later naar den koestal daar had C. D. hem vr: lijk op de schouders gek prezen om zijn biljarts had het spelletje, dat or ging, n.l. gewonnen. Toe hem op de schouders tik tuige gevoeld, dat ver hand langs het vest liet later miste hij het geld. Getuige verklaard^ nuchter te zijn geweest. Verdachte gaf volkom' tuige in den pikdonkerer de schouders te hebben j hij langs het vest van S. getast, was volkomen onu vriendelijkheid van het 1 S. plotseling den zoon va houder toegeroepen, het steken, omdat hij bestole was toen een vechtpartijt waarbij verdachte rak kreeg. Verdachte had bier gedronken. De zoon des huizes, oo' t ge gehoord, beweerde ree „diefstal" wantrouwen gekoesterd tegen verdach deed nog eenige andere v weringen, die door den pr worden geloofd. Deze r. aan niet te fantaseeren. Getuige zei voorts nog, dachte in het café reeds naar den vestzak van S. ken. Hij draaide steeds r heen. De president: Dat laat; biljarten toch heel gewoo S., desgevraagd, verkl; dat kijken door verdachte merkt te hebben. President; Dat is versta De caféhouder vertelde plotseling in den stal hén hoord. Hij was ler heen g de vechtenden gescheiden dachte en den bestolene b zakken laten omkeeren. beiden had geld bij zich. Later had getuige allee: lantaarn den stal afgezocl twee briefjes van tien gev De officier, mr. de Bri meende, dat D., doordat I zijn nadeel verliep, wel moet hebben gehad ten a; de 24 borrels. Verdachte k om voortdurend naar het S., waar het geld in zat. D dien naar den donkeren st; S. te complimenteeren me ces, was vreemd. Spr. narr dat S. bij de vechtpartij verloren had, maar dat het verdachte was weggeworj hij ontdekt was. Spr. von maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bui Hoorn, hield een uitvoerig waarin hij betoogde, dat verklaring van S. over het door verdachte over het v< zins positief was. Daar Door FRANK F. 22) HOOFDSTUK IX. Ladislaus Marczali kwan afgesproken uur bij de F aan. Mevrouw Fabreani h; aanwijzingen gegeven en 1 hem binnen. Ze opende van de blauwe salon. „Wil een oogenblikje wachten? komt dadelijk". »D> je hebt me zeker verstaan; ik word niet - door mevrouw Fabreani, m de juffrouw". „Juffrouw Angelica is auto uitgereden", deelde D oe. z,e glimlachte den Hon; zie zag er betooverend uit r witte schortje op haar don Pon; de glimlach maakte t knapper. Zoo nu en dan v reeds haar leed. Ladislaus Marczali bleef alleen achter. M' "ouw Fabreani liet hi Jojo kuchten, ofschoon ze

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6