PAM BIJ DE MAANAPEN. De geb STILLE NO 9 Samengaan I 7 DASHIELL HAMMETT GEMEENTERADEN LAND- EN TUINBOUW De veilingen aan den Langendijk. OXS INDISCH HOEKJE. BURGERLIJKE STAND TWEEDE BLAD. GESCHREVEN DOOR TE.BgENINGEN VAN 'rAL|XANDER MOND WINKEL. Een woonwagenkamp. E>e gemeenteraad kwam Maan dagmiddag in voltallige zitting bij een onder leiding van burgemeester Zwart. Van den directeur van het Rijks museum was. een reproductie ont vangen van „de Staalmeesters" van Rembrandt, als blijk van erkente lijkheid voor de goede samenwer king tusschen het gemeentebestuur en de bewakers van de hier inder tijd ondergebrachte kunstschatten. Dit geschenk werd onder dankzeg ging aanvaard. Naar aanleiding van de ambtsaan vaarding van den commissaris dezer provincie sprak de voorzitter de beste wenschen uit voor diens ar beid. De gevraagde medewerking zegde spr. namens den raad toe. Voorts werd medewerking gedaan van de herbenoeming van den bur gemeester. Het kohier der hondenbelasting werd voor 1941 vastgesteld op een totaal bedrag van f 357 voor 119 honden. Op voorstel van B. en W. werd de verordening op de heffing van op centen op de gemeentefondsbelft- ting ingetrokken wegens opheffing dier belasting. B. en W. stelden voor, over te gaan tot stichting van een woonwagen kamp op het daarvoor gepachte terrein. De kcsten worden geraamd op f 550. Op de vraag van den heer Brug man antwoordde de voorzitter, dat het wel de bedoeling is, een zeker recht te heffen van de gebruikers. Het voorstel werd aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de controle van de boeken van den ge meente-ontvanger op te dragen aan een accountant, den heer J. J. de Vries te Schagen, werd aangenomen. Bij de behandeling van het ont vangen schrijven van Ged. Staten over den kindertoeslag voor burge meesters, secretarissen en ontvangers verklaarde de heer Brugman zich tegen kindertoeslag, aangezien hij meende, dat daardoor groote onge lijkheid zou ontstaan. Er wordt in het vrije bedrijf ook geen rekening mee gehouden. Met de stem van den heer Brug man tegen werd besloten-heen gun stig advies uit te brengen. De reeds in de vorige vergadering vastgestelde kinderbijslagregeling werd gewijzigd. B. en W. stelden voor, aan het ge huwde gemeentepersoneel een tijde lijke toelage te geven van 6 op hun salarissen van den tweeden ambtenaar ter secretarie te brengen op 500 's jaars. Zonder eenige be spreking aangenomen. De verordening veldwachters werd zoodanig gewijzigd, dat de dienstjaren, welke de veldwachter in dienst van de militaire politie heeft doorgebracht, voor de toeken ning van zijn periodieke verhoogin gen meetellen. Hij komt hierdoor op zijn maximum te staan. Op voorstel van B. en W. werd be sloten, weer medewerking te verlee- nen aan den B-steun aan kleine tuin ders en werkloozen. Er waren ge middeld 20 werklooze arbeiders, 1 B-boer en 3 B-tuinders. Op verzoek van den commissaris der provincie werd de gratificatie aan den gemeenteveldwachter ver minderd tot 50. Eenige begrootingswijzigingen wer den herzien of vastgesteld. De heer J. van Raalte wil afstand doen van de huur van het sportter rein te Lutjewinkel. De heer A. Hooy Jr. wil dit nu huren tegen denzelfden prijs. B. en W. stelden voor, hierop in te gaan. Aldus werd besloten. Aan den heer L. van der Bel werd de door hem gehuurde grond weer voor een jaar verhuurd. Het plaatsje te Lutjewinkel, thans bewoond door den heer Bras, zal op de beste wijze verhuurd worden. Door Ged. Staten wordt aange drongen op het vaststellen van een verordening op de - heffing van straatbelasting. B. en W. stelden voor, een derge lijke verordening vast te stellen. De heer Brugman maakte ernstig bezwaar tegen dit advies van B. en W., omdat daarin is opgenomen, dat de ongebouwde eigendommen ook moeten meebetalen aan deze straat belasting. De heer Posthumus echter vond, na de stukken te hebben ingezien, dat deze wijze van heffing de beste •oplossing is; onbillijkheden zullen er altijd wel blijven. De voorzitter lichtte toe, dat men gedwongen is deze belasting, in te voeren, doordat men de uitkeering uit het werkloosheidsubsidiefonds niet meer krijgt. Ged. Staten drin gen er op aan, deze belasting zoo hoog mogelijk te doen zijn. Er wordt gesproken van 70 a 80 van de voor de straten uitgekeerde bedragen. Die beloopen hier 9246. De heer Brugman legde den na druk op de hooge grondbelasting en de daarop geheven 100 opcenten voor de wegen. Tenslotte werd de verordening vastgesteld met de stemmen van de heeren Brugman en de Wit tegen. Rondvraag. In de rondvraag werd de ophaal dienst voor vuilnis besproken. Sinds men er voor betaalt, werkt deze slechter, merkte de heer Posthumus op. De voorzitter zeide, dat dit buiten de schuld van B. en W. was. Het is erg tegengeloopen. Men wist niet, waar men met het vuil heen moest. De heer Brugman vestigde de aandacht op de voorgenomen dem ping van de sloot van timmerman Kuiper tot de o.l. school te Lutje winkel. De voorzitter zeide, dat het af hangt van de vervoersmogelijkheden. Er is nu geen benzine voor beschik baar. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de rooster van aftreding van de comm. tot wering van school verzuim, waarvan er volgens den heer Brugman nooit één aftreedt. De heer de Wit besprak den toe stand van de hekken op het sport terrein, waar B. en W. eens naar zullen gaan kijken. De heer Blaauboer klaagde over den verwaarloosden toestand op de begraafplaats. De voorzitter zeide, dat de be graafplaats dit jaar onderhanden ge nomen zal worden. Verleden jaar kon er weinig aan gedaan worden, omdat de post van 125, welke er voor uitgetrokken was, door Ged. Staten tot f 25 was teruggebracht. Veel export. Gedurende de afgeloopen week was het aan de laad plaatsen van de Langendijker groentenveilingen een drukte van belang. In tegenstelling tot den laatsten tijd was er nu eens geen wagongebrek te con- stateeren. Er kwamen flinke aantallen ledige wagons ter be schikking. Het waren soms treinen van veertig wagons, zoodat.de tuinders wél gelegen heid kregen om te laden. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zijn er gedurende de afge loopen week alleen aan de Langen dijker veilingen 400 spoorwagons kool voor export verladen. Hierbij dient rekening te worden gehou den met de'omstandigheid, dat de wagonruimte zooveel mogelijk be nut moet worden,"zoodat er onder deze 400 verscheidene zullen zijn geweest, die méér dan tien ton be vatten. De afgezette hoeveelheid producten zal dus wel aanzienlijk boven de 4900 ton beloopen. Dit is dan ook de record-week geweest voor de Langendijker groentenvei lingen. De veilingen hebben, doordat van de afleveringen steeds aantee- kening wordt gehouden, een goed overzicht van den nog aanwezigen voorraad. Volgens deze gegevens zal de voorraad kool aan de beide Langendijker veilingen tezamen nog ongeveer 750 wagons bedra gen. Het grootste gedeelte hiervan bestaat uit Deensche wittekool. De voorraad gelekool was te Broek op Langendijk nog 38 wagons, die'van roodekool 56 wagons. Hiervan komt 40 pet. voor' het binnenland beschikbaar, zoodat de binnenland- sche handelaren niet zoo heel veel kunnen toeloopen. Den laatsten tijd was de belangstelling van de binnenlandsche handelaren echter niet groot. De thans beschikbare 40 pc. wordt eiken dag nog niet eeens afgenomen. Wanneer de kool een beetje te groot is neemt men ze niet en wor den ze voor export verladen. Dit is dan bij de roodekool; voor de gele kool is de vraag uit het binnenland iets beter. In het begin van deze ■week werd de kool nog vrij ver kocht, d. w. z. de puntenregeling werd te Broek op Langendijk zoo lang op stal gezet, omdat de vraag uit het binnenland van dien aard was, dat verscheidene handelaren voor hun portie bedankten. Later werd weer met deze regeling ge broken en kregen de handelaren weer een portie, bérekend naar hun punten. Men gaf nu 200 kg. per punt in plaats van 400 kg., zoodat de hapjes niet te groot wa ren. Nu schijnt de vraag weer iets toe te nemen. Wat de verhooging der prijzen betreft, er is reeds meermalen me degedeeld, dat tegen het einde van het seizoen, als de afval van de kool grooter zou zijn dan in het be gin, de prijzen met grootere bedra gen zouden worden verhoogd of dat de verhoogingen elkaar sneller zouden opvolgen. Wanneer dit nog eenig effect zal hebben, moet men daarmee niet te lang wachten, want anders zullen er niet veel producten voor in aanmerking ko men. Naar wij vernemen, bestaan er plannen, om hierop bij de Ned. Groenten en Fruit-Centrale de aan dacht te vestigen. 211. Als ze eindelijk in de verblijfplaats der apen aankomen, staken de anderen het gooien en geven door gebaren hun vreugde te kennen, nu zij hun» vermiste vrienden terug zien. 212. Pain wordt nu met rust gelaten en hij is daar zeer blij om, want hij kon bijna niet meer, zo vermoeid was hij geworden. Hij gaat er even bij zitten. Vier apen blijven echter bij hem, om hem te bewaken. De aanvoer van uien is niet groot meer. De voorraad hiervan zal spoedig uitgeput zijn. Voor de Broeker veiling is de voorraad nog maar zeer gering. Het gaat daar om een paar wagonladingen. Ook de peenaanvoer is van wei nig beteekenis. Lang niet alle da gen komt er een schuitje vol. Het aanbod van bieten was in de afgeloopen week niet zoo groot als in de voorafgaande week. Nu wa ren ze beter te plaatsen. BESTRIJDING VAN „VUUR" IN DE TULPEN. In de laatste jaren wordt de be spuiting van tulpen ter bestrijding van het vuur in toenemende mate toegepast. Door deze bespuiting blijft het loof langer groen en daardoor nemen de opbrengst in gewicht en de grootte der bollen toe. Daar het optreden van het vuur geheel afhankelijk is van de weers omstandigheden, mag men de uit voering der bespuiting niet afhan kelijk stellen van het al of niet op treden van vuur in het vorige jaar. Om gevaar voor het gewas te voor komen, als de weersomstandigheden gunstig worden voor het optreden van vuur, is bespuiting noodzakelijk. De Plantenziektenkundige Dienst raadt dan ook allen telers aan de tulpen, evenals vorige jaren, te be spuiten met een der volgende mid delen (aluhabetische volgorde;: O.B. 72-0.8 Shirlan A.G.-1.2 Tulisan 0.8 Tulpen-Wacker-0.4 Om gunstige resultaten te verkrij gen is het noodig verscheidene »nalen vóór en na den bloei te spuiten met een tusschenruimté van 14 dagen. Men moet beginnen, zoodra de eerste spruiten der planten boven den grond zijn en zeker gespoten hebben voordat een vuuraantasting optreedt. Is deze er eenmaal, dan is de ziekte pra.'tisch niet meer te beteugelen. Het is gewenscht telkenmale een flinke hoeveelheid vloeistof te ver spuiten en wel op volwassen tulpen minstens 3 liter per bed van 10 meter lengte, dus als de planten vol in blad staan. In het begin kan met minder vloeistof volstaan worden. Men ge bruikt dan meestal 1 liter per bed. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daar buiten werkzaam gestelde ambte naren van dezen Dienst. GEBRUIK ZEMELEN VOOR EMELTEN-BESTRIJDING TOEGESTAAN. In aansluiting op het bericht van de Provinciale Voedselcommissaris- sen over de beschikbaarstelling van zemelen voor de bestrijding van emelten, deelt de Plantenziekten- kundige Dienst het volgende mede: Ten einde oogstverliezen te voor komen, is het noodzakelijk om op die perceelen, waar schade door emelten is te verwachten, bestrijdingsmaat regelen toe te passen. Aangezien op gescheurd grasland zeer vaak emel- tenschade optreedt, lette men hier voor speciaal op deze perceelen. Ook op grasland kunnen emelten schadelijk zijn. De bestrijding der emelten kan geschieden door het uitstrooien van zemelen, gemengd met Parijsch groen. Daar waarschijnlijk niet vol doende Parijsch groen verkrijgbaar is, zal dit jaar voor dit doel in hoofd zaak gebruik gemaakt moeten wor den van het iets minder vlug maar toch voldoende zeker werkende kie- zelfluoorbarium. Door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd is een regeling getroffen voor de be schikbaarstelling van zemelen voor de bestrijding van emelten. Hij, die voor dit doel zemelen wil gebruiken, moet zich richten tot den plaatse lijken bureauhouder ter verkrijging van een bijzondere bestelbon. Op deze bestelbon kan hij, uitsluitend bij mengvoederfabrikanten, de hem toegewezen hoeveelheid zemelen ver krijgen. Voor elke ha. zal per be- strooiïng niet meer dan 25 kg. be schikbaar gesteld worden. Alvorens tot het uitv.oeren .van de bestrijding over te gaan, moet on derzocht worden of er emelten in den grond aanwezig zijn. Dit kan ge schieden door op verschillende kleine plekjes op den akker of in het wei land een kleine hoeveelheid benzine te gieten. De emelten komen dan binnen korten tijd boven den grond. Is voor dit doel geen benzine beschik baar, dan zal het onderzoek moeten geschieden door hier en daar een steek grond, ter diepte van 10-15 cm, zorgvuldig op de aanwezigheid van emelten te onderzoeken. Men kan ook wachten met de bestrijding, tot dat er eenige schade wordt waarge- Het tropische woud levert den primitieven bewoners op tal van eilanden van den oneindig grooten Indonesischen Archipel alles wat hij voor zijn bestaan noodig heeft: wo ning, voedsel, keukengereedschap, vaartuigen, vroeger ook kleeding (boombast), en de producten, die hij verkoopt om „moderne" behoeften te bevredigen, als: petroleum, lampjes, lucifers, 'spijkers, kraaltjes, ijzer voor kapmessen, zwaarden, lansen, enz. Tot de merkwaardige uitvoerproducten behooren huiden van slangen, krokodillen, .varanen, en op enkele eilanden paradijsvo gels, kroonduiven, neushorens, kam fer, reukhout, verfhout. De Europeesche mode eischte de huiden van varanen, (groote hage dissen), slangen en krokodillen. De uitvoer er van bedroeg in 1933 voor Zuid-Oost Borneo alleen ruim ander half millioen huiden tot een bedrag van bijna 2 millioen! Een zeer aan zienlijke som voor de weinige be woners van dat uitgestrekte gebied, eenige malen grooter, dan ons land. In 1937 was genoemd bedrag geslon ken tot nog geen 200.000, een ge volg van het feit, dat de mode niet meer zoo op de huiden gesteld was. Wellicht is dit voor de bewoners een geluk, want door het vangen van slangen namen, nemen, de mui zen zeer in antal toe en deze diertjes vernielden de ten velde staande rijst. Tot de uitgevoerde huiden behoor den ook die van de groote hagedis sen, de varanen, maar niet van de zeer groote variëteit: de Varanus Kcsnodoënsis, een hoogst merkwaar dig beest, dat op aarde alleen in Ne- derlandsch-Indië voorkomt en ook daar op heel enkele plekken, n.l. een deel van Flores en een tweetal eilandjes in de buurt, moeilijk te be reiken. Het mannelijke dier wordt 3 meter lang, het vrouwtje twee me ter. Het leeft in holen op het land, in droge, heuvelachtige deelen en voedt zich met varkens en herten. 's Ochtends, tegen 9 uur, wanneer het al warm is, gaat het op jacht, liefst op rottend aas, dat hem door de adellijke lucht aantrekt. Met één hap verslindt het de beide achter- pooten van een varken. Zijn maag bevat Veel zoutzuur, zoodat beende ren geheel worden opgelost. „Wij hooren", zoo vertelt een on derzoeker, die vergunning had op het beschermde dier te mogen jagen, „geritsel van den kant van een rots blok. Het komt nader en plotseling zie ik achter ons een groote varaan behoedzaam,' poot voor poot, nader komen. Dat is toch heel wat anders dan het vrij onooglijke, vadsige dier uit den dierentuin! Prachtig monu mentaal steekt zijn demonische kop uit het hooge gele gras op. Glanzend glijdt de lange geelwitte gespleten tong tastend vooruit. Hoog opge richt op de voorpooten kijkt het dier met goud omrand oog spiedend, itl onze richting. De donkere oorplek, de fijne schubben, de decoratieve kammen en de zware dij dikke ach- terpooten, zijn duideijk zichtbaar". De schaarsche bevolking op het varaneneilandje noemt het dier, dat ook jonge karbouwen aanvalt, „boeaja darat", landkrokodil. Men- schen valt het niet aan. De regee ring heeft maatregelen getroffen, op dat het daar heelemaal niet schaar sche dier niet kan uitsterven. Zoo blijft dit merkwaardige „voor wereldlijke" dier voor Indië behou den. („Drie jaar Indisch Natuurleven". Nederl.-Indische Ver. tot Natuurbe scherming.) Dr. H. F. TILLEMA, 1 (Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam). nomen, maar een onderzoek vooraf verdient toch verre de voorkeur. De bestrijding geschiedt, zooals boven reeds is aangegeven, door het uitstrooien van een mengsel van tarwe-zemelen met Parijsch groen of kiezelfluoorbarium. Per ha worden gebruikt 25 kg. zemelen en 1 kg Pa rijsch groen. Van kiezelfluoorbarium wordt per 25 kg zemelen 1}4 kg ge nomen. De droge zemelen worden zeer zorgvuldig met het vergif gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uit gestrooid. Gewoonlijk is 0.6 liter water per kg zemelen noodig. Het mengen en bevochtigen kan ge schieden in een kuip. Om morsen te voorkomen, moeten de kuipen niet al te Vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in de trommels, die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst droog gemengd worden en daarna wordt water toe gevoegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de machine gaat klonteren. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitge strooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien geschiedt in den middag, de emelten komen n.l. alleen des nachts boven den grond. Nadere inlichtingen worden yer- SINT-PANCRAS (Maart). Geboren: Arie, z. v. A. Rus tenburg en J. Ootjers. Overleden: Jacob Bus, oud 76 jaren. - Jannetje Kalf, oud 51 j. EGMOND AAN ZEE (Maart), Geboren: Margaretha Elisa beth. Simone, d. v. Nic. de Graaf en Adriana Stam. Thijs, z. v. Engel Sloot en Maartje Prins. Kniertje, d. v. Simon Zwart en Anna Wijker. Hendrik Cornelis, z. v. Comelis Hendrik Vallentgoed en Gerarda Dekker. Hendrika Agatha, d. v. Jan Broek en Grietje Wijker. Wilhelmina, d. v. Leen- dert Zwart en Dina Wijker. Kniertje Anna, d. v. Cornelis de Graaff en Grietje Groen. Helena Simonetta, d. v. Aldert Zwart en Aaltje Dekker. Petronella An- lonia, d. v. Nicolaas de Vrij en An- tonia Zwart. Ondertrouwd: Feike Dokter en Geertruida Gijsbertha Honing. Wietze Pieter Velthuys, te Alk maar, en Anna Margaretha Vegter. Getrouwd: geen. Overleden: Dirkje Sloot, oud 70 j., echtg. van Hendrik Groen. Johannes Goes, oud 80 j., wednr. van Barbera Johanna Gorter, wo nende te Den Helder. Folkert Kunst, oud 70 j„ wednr. van Griet je Tichelaar, eerder wednr. van Anna Sophia Wormhout. Arie Stam, oud 27 j., ongehuwd (over leden te Hilversum). Willem Gouda, oud 87 j„ wedn. v. Arend je Vuil. Louiis Jean Baptist Tolhuis, oud 72 j., ongehuwd. strekt door den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen en door de ambtenaren van dezen Dienst zoomede door de rijksland- en tuin- bouwconsulenten. 143e Jaargang 1 Militaire voorber Temeschburg, 3 April, vrijwillige Servische Ts, zijn, naar bij de Joegosl; vernomen is, overal me munitie voorzien. Allee meente Bottsjar zijn vie: weren en verscheiden patronen aan de Tsjetni De Duitsche leden v selijke politie zijn echtei Agram en Ljoe steden. Belgrado, 4 April. (E gens een bericht, verspr telegraafagentschap Ava Zuidslavische regeerin naast Belgrado ook Ljoebljana tot epen en digde steden te verklare Luchtbescherm te Belgrado. Belgrado, 3 April. (D.l Belgrado heeft vandaag maakt, dat morgennach beschermingsoefening op schaal wordt gehoude maakte de omroeper I Belgrado tot open stac was. Nieuwe hoofd-ins Joegoslavische leg Belgrado, 3 April. (D voda Bojowitsj is in plaa Paul tot hoofdinspecteur heele Joegoslavische leg Ladingen ontplof aan den Donau. Graz, 3 ApriL (D.N.B. schers, die over de Du gevlucht zijn, melden, dé den Donau bij Apat op plekken met ladingen stoffen is voorzien. Dai op het oogenblik een hc heeft, is het blijkbaar van de Joegoslaven, c dorpen van de zuidweste onder water te zetten. Bewoners van Z; hun stad. Zara, 3 April. (Stefani gerbevolking heeft een maakt met de entruir stad. De eerste groep vai aards, vrouwen en kind< Ancona vertrokken Vai trekken er neg 2000. De Kroaten in het Jo parlement. Agram, 3 April. (D.l spreking, welke dr.Mal ochtend in het paleis banus met den banus titsj, den vice-voorzitte tische Boerenpartij Kc den algemeen secretari dr. Krnjevitsj gevoerd geduurd tot half twee. luidt, heeft dr. Matsj de hem aangeboden vice-president in de re generaal Simowitsj te Dr. Matsjek zal heden; Belgrado vertrekken, reizen de banus en de Kosjoetitsj r Agram, 3 April (D.N.l hebber van dr. Matsjek, titsj, die gisteren in Bel geconfereerd met de be stanties arriveert vandaaj In de opschriften van Agram uitkomende blade uitdrukking gebracht, da! kingen te Belgrado sue geweest. De Jutarnji I „Concrete, gunstige besli Hrvatski Dnevnik als toonaangevende blad, is j der en bepaalt zich slee! constateering, dat Kosj avonds naar Agram zou Nader wordt gehield: I sident van de Kroatische tij, ir. Kosjoetitsj, is van 9 uur 20 in Agram a Ten aanzien van de optirr richten der te Agram ve bladen, vooral van den J over het resultaat der b in Belgrado, verklaarde laconiek: „Overdrijvingen tijd". Spoedig na zijn aanl Kosjoetitsj zich naar dr. he apport uit te brei zal in 't Banoespaleis ee: tie gehouden worden, w halve dr. Matsjek en zal worden deelgenomen

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8