DAGBLAD VOOR ALKMAAR EK OMSTREKEN. Duitsche troepen rukken Zuidslovië en Griekenland binnen. Een dagorder van den Führer aan de soldaten van het Zuid-Oostelijk front. Een oproep van Führer aan Duitsche volk. Verklaring op het Ministerie van Buiten- landsche Zaken. ëen Duitsche nota aan Griekenland. 5 rivier in Italië, 17 8 fabriek van radio samen (alte.....) 23 25 godin van den da rlogsgod, 30 levens- ij het, 33 bewoner van sten, 36 bij vergissing, 38 het loon van P.T. nee uit, 40 keizer, 42 43 soort tabakspruim ïhoudsmaat, 47 oude idijs, 54 een der Ver. ai in Zuid-China, 58 uivel, 61 muzikaal pakketten, 65 afge- ïaam, 67 Amerika, 68 69 geweidrager, 71 e, 72 stad in Lan- windstreek (D.), 75 ilaatsen, 77 meisjes- em, 82 Alg. Indisch 84 iets, 86 reg. (afk.). n Zaterdag 29 Maart. ANTI RM-fc&S MauasemiST «ESD BTAMTF. ANS ENBRUWB AR CON 1 BS AM R I HBONS BTW I C EB LBBBBtf OO-MOES P R Eg S BW A MN E RB 6 0 F ES SORBRR ARS BRBRE'K AMPERBPEER HA! LIBEL BA 1 BEHOOR I AM AAIOEW1 CWT van 1900 gepubli- het begin: 1. Dd7f 2. Dd8f, 5. Db6f 6. c3! b8 8. De5 Kc8 9. Dd5, 11. Dd8 12. Db6, 13. lerhaalt wit deze ma- :hlllende mailen om smpo te winnen, en na rbeni gespeeld vervolgt 34. Kb2 69. Kg2 l, g4Xh3 77. KXh3 Zg2 91. Kf2 e2 1'05. Kd2 Cc2 119. Kb2 Ca3 133. Kb4, i, Kb8, 135. De5, Ka7, 57. DXh8, Kc7, 138. I. Dd'5, Kb8, 140. Dd8, Ka3149. Kb2 Cc2163. Kd2, Ke2177. Kf2 :g2191. Kh3 8, 26. Dc5, Kb8, 257. ,58. DXD, KXD, 259. 260. aXb, Kb7, 261. Cb5 a4, 263. KXa4, ib4, Kc6, 265. e5, Kd5, e6, 267. Kc6, Kf7, 268. c6, Pe7, 270. c7, Pd5, I, 272. Kd8, PXD, 273. 74. Kc7, Ke7, 275. Ke6, I eni mat op deni 292en vart zich goed verde- tiat niet sneller worden hoogst ongelukkig peinzend eerst een ;t van' de lamp in zijn op hief hij zijn blik Hij deed het wat on plotseling. Zoodoende den blik van Peter niet voor hem be- schrok. Eenige antipa- altijd reeds bemerkt; net Braubach ook niet r wat hem daar uit oogen tegenstraalde, e, openlijke haat. i blik dadelijk zinken, was, die verrast was jn hart sloeg sneller. Braubach zoo openlijk /as, moesten er moei- nen. e lamp weer op het ïad hij teveel gepraat, gd? Hij had zich ach- zijn tong kunnen bij- t gesproken was, bleef gesproken. Hij kon er ugnemen. )genblik af zweeg hij. e pauze dan ook druk- i verdroeg haar. Brau- Hij bood Otto geen si- it moest vergeetachtig- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, petgiro 37060. Telel 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 82. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Drie bladen. Maandag 7 April 1941 Een historische uiteenzetting en verklaring. Berlijn, 6 April. (D. N. B.) De Führer heeft den volgenden oproep aan het Duitsche volk uitgevaardigd: Aan het Duitsche volk, Sinds het Britsche imperialisme zich opgemaakt heeft om de wereld te veroveren, was het zijn streven Europa en zijn volkeren in steeds nieuwe oorlogen te wikkelen en ze daarmee te verzwakken. Engeland heeft daarbij maar al te dikwijls ten deele verblinde, tendeele omge kochte staatslieden en volksleiders gevonden, die hun landen in dienst van deze Britsche wereldbeheer- sching stelden. Sinds eeuwen was tevens degene, die het meeste profijt trok van deze door Engeland aangestichte verove ringsoorlogen, de Joodsche haute finance. Onder de leuze „democratie" heeft deze samenzwering van impe rialisme en kapitalisme de wereld en vooral Europa, in tallooze verwikke lingen gebracht. In 1914 slaagden deze krachten er in het oude Duitschland te over vallen en tot den strijd te dwingen. Het doel was de vernietiging van het Duitsche, economische leven en de uitplundering van de Duitsche eco nomische kracht, benevens het weerloos maken van het volk tot dit doel. Destijds evenwel werd de strijd niet gevoerd tegen het nationaal- socialistische derde rijk, doch tegen den constitutioneel-democratischen Duitschen bondsstaat. Nauwelijks was het gelukt het Duitsche volk door de kracht van "e nationaal-socialistische bewe,- ging tot nieuwen opbloei te brengen, toen dezelfde krachten terstond weer hun oude doelstelling procla meerden: het onafhankelijke, zich weer oprichtende Duitschland moest opnieuw vernietigd worden. En weer als destijds meende men daar bij het conflict het beste door veile krachten te kunnen ontketenen. De Führer herinnerde aan de ge beurtenissen in Polen en Noorwegen en zeide vervolgens: Er staan Duitsche soldaten van Kirkenes tot aan de Duitsche bocht en zij beveiligen daarmee de Duit sche leefruimte. Churchill zocht naar nieuwe mo gelijkheden. Zoo kwam hij tot het besluit door het met Engeland ver bonden België en Nederland een aanval te doen op het Roergebied. Ditmaal was Frankrijk uitverkoren om den voornaamsten last van den strijd te dragen. In een historisch unieken zegevierenden opmarsch heeft de Duitsche weermacht ook dezen aanval verijdeld, en het wes ten van Europa van de Engelschen gezuiverd. Churchill wees mijn hernieuwde vredesvoorstel af en besloot thans de kracht van het Engelsche imperium tegen Italië te keeren en vooral de Noord-Afrikaansche kust met behulp van Nieuw-Zeelandsche en Austra lische troepen in zijn macht te krijgen. Ook deze poging kan reeds als mislukt gelden, dank zij de sa menwerking van Duitsche en Itali- aansche strijdkrachten. Sedert het begin van den oorlog was het onmiskenbare streven van Engeland den Balkan- als strijdtoo- neel te winnen. Inderdaad slaagde de Britsche diplomatie er overeenkom stig het voorbeeld van den wereld oorlog in, Griekenland eerst door het aanbod van een garantie te paaien, en daarna definitief voor haar doel einden te misbruiken. de Führer voll?*~ geenerlei het Grieksche Ik heb aldus steeds betoogd, dat: 1het Duitsche tegenstellingen tot volk kent, 2) dat wij evenwel nooit zullen dulden, dat zich evenals in den wereldoorlog op Grieksch gebied een mogendheid zich nestelt met het doel van daar uit te zijner tijd uit het Z. O. een -aanval op de Duitsche leefruimte te kunnen doen. Wij hebben den N. flank van de Engelschen gezuiverd, wij zijn be sloten, ook in het züiden zulk een bedreiging niet te dulden. Ik heb bewust al datgene vergeten, wat eens tusschen Duitschland en Servië voorgevallen is en daarbij de hand van het Duitsche volk aan het Servische volk aangeboden. Ik had gepoogd, Joegoslavië in te Jijven bij die groep mogendheden, die besloten is, het vasteland van Europa in de toekomst op te bouwen volgens beginselen, die rekening houden met de gerechtvaardigde belangen van allen in gemeenschap- pelijken arbeid, in rust en vrede. Den 25sten Maart 1941 nu trad Joegoslavië te Weenen plechtig tot I et driemogendhedenver.drag toe. Daarmede scheen uitbreiding van den oorlog op den Balkan belet en wellicht ook een zwakke hoop ge rechtvaardigd te zijn, het reeds be staande conflict tenslotte toch nog te kunnen oplossen door een ver standig compromis. Nauwelijks echter kwamen de ministers, die het verdrag hadden onderteekend, te Belgrado aan, toen de in Engelschen loondienst staande elementen van een militaire kliek, die eeuwig staatsgrepen organiseer de, zich gereed maakten om van repliek te dienen. De regeering, die naar vrede met Duitschland streefde, werd ten val gebracht en wel met de uitdrukke lijke openlijke verklaring, dat dit noodzakelijk was wegens haar hou ding tegenover Duitschland. Daarenboven echter voltrokken zich nu tooneelen, die in het leven der volken een schande vormen en die het Duitsche rijk als groote mo gendheid niet bereid is geduldig te slikken. De Duitsche gezant werd beleedigd, de Duitsche militaire at taché aangevallen, een officier als assistent van den militairen attaché gekwetst, talrijke ambtenaren, ver tegenwoordigers onzer firma's enz. publiekelijk mishandeld, Duitsche étalageruimten, winkels, kantoorge bouwen en firma's benevens scholen, vernield en verwoest, tallooze vrouwen en mannen, vooral ook onze minderheids-Duitschers afgeranseld, hSn winkels en woningen ten deele uitgeplunderd en een aantal minder heids-Duitschers daarbij vermoord. Deze gebeurtenissen werden in scène gezet door dezelfde creaturdh, die reeds in 1914 door den aanslag van Serajewo de wereld nameloos in het ongeluk hadden gestort. Als nu ook deze gebeurtenissen dezelfde zijn ais destijds, dan is toch iets gewijzigd: De thans aangevallen staat is niet het toenmalige Oostenrijk, maar het huidige Duische rijk. De nieuwe Servische regeering heeft de algemeene mobilisatie ge last en daarmee te kennen gegeven, dat zij meent, in de plaats van vrede lievende betrekkingen tot het Duitsche rijk geweld te kunnen stellen. Het Duitsche volk koestert geen haat jegens het Servische, het ziet vopral geen reden om tegen Kroaten of Slowenen te strijden. Het wil van deze volken niets Het zal thans evenwel met die Servische misdadigerskliek te Bel grado afrekenen, die meentf den Bal kan voor de tweede maal ter beschik king te kunnen stellen van den Britschen aanslag op den vrede in Europa. Thans heb ik besloten tot herstel van dragelijke betrekkingen en' een orde in dit deel van Europa, die ooi; rekening houdt met de volksche be ginselen, in overeenstemming met dc opvattingen van mijn bondgenoot, de verdere vertegenwoordiging van de Duitsche belangen toe te vertrouwen aan de kracht, die naar thans weer blijkt blijkbaar alleen in staat is recht en rede in bescher ming te nemen. Het Duitsche rijk bevindt zich sinds vanochtend in strijd, met de usurpators van Belgrado en in strijd met de formaties, die Groot-Britannië weer tracht van den Balkan uit te laten oprukken tegen den vrede in Europa. De Duitsche weermacht zal de wapens in deze gebieden eerst dan neerleggen, als het troepje samenzweerders definitief ten val is gebracht en de 1 fitste Brit ook in deze streken het vasteland heeft verlaten. Mogen de ongelukkigerwijs verblinde volken inzien, dat zij dit slechts te danken hebben aan den ergsten „vriend", die het vasteland in driehonderd jaar heeft bezeten en bezit: Engeland. Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ingaan met het inner lijke besef, dat zijn leiding alles heeft gedaan, wat menschelijkerwijs ge sproken mogelijk was, om het dezen twist te besparen. Van de Voorzienigheid willen wij thans slechts smeeken, dat zij den weg van onze soldaten behoudt en zegt als tot dusver. get. ADOLF HITLER. Het Duitsche leger rukt op. Berlijn, 6 April (D. N. B.) Vanochtend heeft de minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, uit naam van de Duitsche regeering in de zaal van den bondsraad op het mi nisterie van buitenlandsche zaken, voor de vertegenwoor- digei-s van de Duitsche en buitenlandsche pers de volgen de verklaring afgelegd Engeland- bereidt zich voor een nieuwe misdaad tegen Europa te begaan. Sterke Brit sche strijdkrachten zijn op den. Balkan aan land gezet. Na de lessen van Duinkerken en An- dalsnes poogt Engeland nog maals den strijd naar Europa te verplaatsen. Een verblinde, regeering te Athene en een bekende misda digerskliek te Belgrado heb ben gemeene zaak gemaakt met de Engelschen en geheel Griekenland en geheel Joego slavië den Engelschen als op- marschgebied tegen Duitsch land en Italië ter beschikking gesteld. Duitschland heeft op dit drijven sedert maanden toegezien en gepoogd Griekenland en Joego slavië begrip bij te brengen en tot een vriendschappelijke overeenkomst te voeren. Alle pogingen zijn evenwel ver- geefsch geweest. De Führer zal thans ant woorden. Sedert hedenochtend rukt de Duitsche weermacht op om den Engelschen en den Ser- vischen samenzweerders dé les te lezen, hetgeen noodig is ge worden. Binnenkort zal den heer Churchille definitief duidelijk worden gemaakt, dat Engeland op het vaste land niets meer te zoeken heeft. Berlijn, 6 April (D.N.B.) Na de verklaring voor vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenlandsche pers is een nota voorgelezen, die de Duitsche minister van buitenland sche zaken vanochtend overhandigd heeft aan den Griekschen gezant. Sedert het begin van den oorlog heeft de Duitsche regeering steeds uiting gegeven aan haar wil tot be perking van het militaire conflict tusschen de oorlogvoerende staten tot deze staten zelve en vooral tot het houden van het gebied van het Balkanschiereiland buiten den oor log. Maar ook heeft zij verklaard, dat zij terstond met alle machtsmid delen zal optreden tegen iedere En gelsche poging om den oorlog naar andere landen over te brengen. Na de gebeurtenissen in Noorwe gen en Frankrijk was ons vasteland volstrekt gezuiverd van Britsche troepen en was er slechts 't gemeen schappelijk belang geen Engelschen soldaat meer vasten voet te doen krijgen op Europeeschen bodem. Het was duidelijk, dat de Griek sche regeering, door handhaving van een oprechte, strikte neutraliteit, het beste standpunt tegenover de situatie innam. Geen der oorlogvoe renden zou er werkelijk vitaal be lang bij kunnen hebben een land, dat ver buiten het eigenlijke oor- logstooneel lag, bij de oorlogshande lingen te betrekken. Des te onbegrij pelijker is het, dat de Grieksche re geering desondanks een weg insloeg, die kans liep, haar volk vroeg of laat in ernstig gevaar te brengen. Naar ons thans bekend is, heeft Griekenland aanvankelijk in het ge heim, naderhand steeds openlijker, stelling gekozen vóór de vijanden van Duitschland. Reeds in April 1939 heeft Griekenland de politieke ga rantie van de Westersche mogendhe den aanvaard. Het moest dit land na de algemeen bekende ervaringen met Engelsche garanties duidelijk zijn, dat 't hierdoor noodzakelijker wijze in Engelsche afhankelijkheid zou geraken en verstrikt zou wor den in de reeds destijds bestaande Engelsche omsingelingsplannen te gen Duitschland. Openlijk trad deze tendentie voor de eerste maal na het uitbreken van den oorlog in October 1939 aan den dag, toen de Grieksche regeering niets wilde weten van verlenging van het dat jaar afgeloopen vriend schapsverdrag met Italië. De Duit sche regeering kwam tezelfder tijd in het bezit van bewijs 'ukken, die bewezen, dat de destijds met Brit- Berlijn, 6 April (D.N.B.) De Führer en de Opperste Bevelhebber der Weermacht heeft de volgende dagorder aan de soldaten van het Zuid-Oostelijk front uitgevaardigd: Soldaten van h e t Z u i d-O o s t e 1 ij k f r o n t Getrouw aan het grondbeginsel, anderen voor zich te laten strijden, heeft Engeland met het doel, Duitschland in een nieuwen strijd definitief uit den weg te ruimen, in het jaar 1939 Polen uitverkoren den oorlog te beginnen en indien het mogelijk zou zijn de Duitsche weermacht te vernietigen. In enkele weken hebben de Duitsche soldaten aan het O. front het instrument van deze Britsche oorlogsophitsers neergeslagen en uit den weg geruimd. Op 9 April een jaar geleden heeft Engeland ver volgens getracht zijn doel te bereiken door een stoot tegen de noor delijke flank van Duitschland. In onvergetelijken strijd hebben de Duitsche soldaten in den veldtocht in Noorwegen eveneens in enkele weken den aanval afgeslagen. Hetgeen de wereld niet voor mogelijk gehouden had, was gelukt. De weermacht van het Duitsche Rijk be veiligt ons noordelijk front tot Kirkenes! Wederom enkele weken later meende de heer Churchill dat het oogenblik was aangebroken waarop hij over het met Engeland en Frankrijk verbonden België en Nederland op kon rukken naar het Roergebied. In den meest glorierijken strijd der oorlogsgeschiedenis werden de legers van het kapitalistische Westen verslagen en einde lijk vernietigd. Na 45 dagen was ook in dezen veldtocht de beslis sing gevallen! Nu concentreerde de heer Churchill de macht van het Britsche Imperium tegen onzen bondgenoot in Noord-Afrika. Ook daar is het gevaar door samenwerken van Duitsche en Italiaansche afdeelmgen bezworen. In de herinnering aan de landing van de Britsche troepen te Saloniki gedurende den wereldoorlog hebben de Britsche oorlogs organisaties eerst Griekenland gepaaid met hun garantie om het vervolgens geheel dienstbaar te maken aan de Engelsche doelemden. Ik heb steeds weer gewaarschuwd tegen de poging van een lan ding van Britsche troepen in Zuid-Gosten van Europa ter bedreiging van het Rijk en met steeds gelijk blijvend geduld getracht de staats lieden van Joegoslavië te overtuigen van de noodzakelijkheid van een oprechte samenwerking van de mogendheden, welke belang hebben bij het herstel van den vrede in deze gebieden. Nadat het nn eindelijk was gelukt de grondslagen voor een dergelijke samenwerking te leggen, hebben in Belgrado dezelfde in Engelschen dienst staande misdadige elementen, die reeds in het jaar 1914 den wereldoorlog hebben doen ontbranden, de macht aan zich getrokken. Onder deze omstandigheden ben ik genoodzaakt geweest, de Duitsche kolonie, die beschimpt en mishandeld werd, onmiddellijk uit Joegoslavië terug te roepen. Bovendien heeft Joegoslavië, dat reeds weken in het geheim reser visten onder de wapenen riep, thans de algemeene mobilisatie afge kondigd. Terwijl nu in Griekenland wederom evenals in den wereldoorlog Britsche divisies landen, gelooft men in Servië tijd genoeg te hebben om een nieuwen aanslag te plegen tegen Duitschland en zjjn bond- genooten. Soldaten van het Zuid-Oostelijk 'ront! Thans is uw uur gekomen! Gij zult thans de belangen van het Rjjk, ook het Z.Ö. van Europa, in uw bescl erming nemen. Gij zult hierbij niet minder dapper zijn, dan de mannen van die Duitsche devisies, die reeds in het najaar van 1915 op hetzelfde gebied waar gij thans aantreedt, overwinnend streden! Gij zult daar menschelijk zijn waar u de tegenstander menschelijk tegemoet treedt. Daar, waar hij de hem eigen wreedheid toont, zult gij hem zonder genade neerslaan! De strijd op Griekschen bodem is geen strijd tegen Griekenland, doch tegen dien algemeenen vijand, die evenals een jaar geleden in het hooge noorden van Europa thans in het uiterste zuiden poogt een wending te brengen in het oorlogslot! W(j zullen derhalve op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strijden, tot de laatste Engelschman ook in Grieken land zijn „Duinkerken1" gevonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereldvyand steunt, zal met hem vallen! Wanneer de Duitsehe soldaat bewezen heeft in het ijs en de sneeuw van het hoogste noorden de Engelsche te kunnen verslaan, dan zal hij thans nu de nood het eischt in de hitte van het zuiden zijn plicht doen! Wij allen nebben hierbij geen ander doel, dan ons volk de vrijheid en daarmee den Duitschen mensch in de toekomst zijn levensmoge lijkheid te verzekeren! De gedachten, de liefde en het gebed aller Duitschers zyn thans weer met u, mijne soldaten! w. g. ADOLF HITLER. Berlijn, 6 April 1941. sche hulp aan de macht gekomen Grieksche regeering reeds vóór het begin van haar regeeringsperio- de in aanzienlijke mate verplichtin gen jegens de Engelsche politiek had aanvaard. Later is de duidelijke posi tiebepaling van Griekenland tegen de as sedert het uitbreken van den oorlog volstrekt ondubbelzinnig be wezen. Uit officieele oorkondenma- teriaal van den Franschen generalen staf en de Fransche regeering treedt het volgende beeld aan den dag over de ware politiek, die de Grieksche regeering in het geheim voerde: 1. Reeds in September 1939 zond de Grieksche generale staf kolonel Dovas naar Ankara om contact te zoeken met generaal Weygand. 2. 18 September 1939 gaf de Griek sche gezant Politis te Parijs de ver zekering, dat Griekenland het in Oc tober eindigende verdrag met Italië slechts in zooverre wenschte te ver nieuwen „als een dergelijke over eenkomst niet de vorming van een oostelijk front zou beletten". Zie vervolg pag. 2, 2e blad. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1