Onderzoek naar rechtmatigheid van dubbele namen. Rectificatie van de bevolkingsboekhouding. Vervalschte bonnen uitgegeven. Wanneer ondermelk zal moeten worden gebruikt. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 APRIL 1941. DE NEDERLANDSCHE S.S., ONDER LEIDING VAN S.S-ONDERSTORMLEIDER J. P. WOLFFRAM (x) heeft Zaterdag eeru 9 k.m. langen marsch door Groningen •gemaakt. Onder groote belangstelling marcheert men over de Groote Markt. (Polygoon) KORT VOOR DEN START VAN EEN VERKENNINGSVLIEGTUIG. Op den zwa- ren kruiser wordt aan hét verkenningsvliegtuig de laatste hand gelegd. Het is het oog van de marine, dat over een groot oppervlak de gebeurtenissen: op zee waarneemt en deze het schip mededeelt. (Scherl) De toepassing van de bepalingen omtrent vergelijking en waarmer king van persoonskaarten, vervat in het besluit bevolkinsboekhou- ding, heeft aan onderscheidene ge meentebesturen en ambtenaren van den burgerlijken stand aan leiding gegeven tot het instellen van onderzoeken naar de rechtma tigheid van in de bevolkingsregis ters voorkomende z.g. dubbele (sa mengestelde) geslachtsnamen van Nederlanders. Deze onderzoeken hebben in vele gevallen, op grond van gebleken onjuistheden, geleid tot een herziening van dubbele ge slachtsnamen. Aangezien niet alle gemeentebesturen en ambtenaren van den burgerlijken stand steeds pnderzoeken als vorenbedoeld heb ben ingesteld, zijn daarentegen vele inschrijvingen van dubbele ge slachtsnamen gehandhaafd, welker echtmatigheid evenzeer aan twijfel onderhevig is. Hierdoor en mede tengevolge van moeilijkheden, waar pp de onderzoeken soms stuitten zoo schrijft de secretaris-gene raal van het dep. van binnenland- Sche zaken aan de gemeentebestu ren is de niet te aanvaarden toe- Startd ontstaan, dat afstammelingen Van eenzelfden voorouder in het eene bevolkingsregister staan ver meld onder een dubbelen geslachts naam, terwijl hun aanvankelijke naamgenooten in een ander bevol kingsregister thans zijn beschreven onder een enkelvoudigen naam. Met het oog ook op de invoe ring van persoonsbewijzen hier te lande, heeft genoemde se cretaris-generaal, na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van justitie besloten, een cen trale controle te doen plaats hebben op alle dubbele (sa mengestelde) geslachtsnamen van Nederlanders, welke in de bevolkingsregisters voorkomen. Van deze controle mag geen en kele dubbele geslachtsnaam worden uitgezonderd. In het onderzoek zul len ook moeten worden betrokken de dubbele geslachtsnamen, waar van de rectificatie, althans de con trole na 1 Juli 1936 (datum van in weking treden van het besluit be volkingsboekhouding) reeds is ge schied. Met de controle van de bedoelde geslachtsnamen zal worden belast de Hooge Raad van Adel, die des kundig is óp dit gebied en die be schikt over omvangrijk genealo gisch materiaal. Het door den' Hoogen Raad van Adel in te stellen Onder zoek naar de rechtmatigheid van de dubbele geslachtsnamen zal zich uitstrekken tot aan het tijdstip van de invoering van den bugerlijken stand hier te lande. Indien genoemd college van oor deel is, dat een dubbele geslachts naam onrechtmatig gevoerd wordt, zal de naam in zijn rechtmatigen vorm in het bevolkingsregister her steld moeten worden. De secreta ris-generaal van het dep. van justi tie is voornemens te bevorderen, dat de akten van den burgerlijken stand, waarin de naam voorkomt, voorzooveel noodig tevens met den werkelijker» toestand in overeen stemming zullen worden gebracht. De omstandigheden, dat de dra gers van dubbele geslachtsnamen vaak niet bekend zijn met het daar aan klevend gebrek, geeft hun uiteraard echter geen recht op het blijven voeren van die namen, aan gezien van verkregen rechten op dat gebied geen sprake kan zijn. De geslachtsnaam is toch niet vatbaar voor eigenmachtige verade- ring of uitbreiding. Wordt op het behoud van een dubbelen geslachts naam prijs gesteld, dan blijft het voor de belanghebbenden mogelijk naamsverandering aan te vragen. Bij de beoordeeling van de aanvra ge zal met bijzondere omstandig heden rekening worden gehouden. SLACHTOFFER VAN EIGEN ONVOORZICHTIGHEID. Op den. rijksstraatweg Amers foortSoesterberg is Zaterdag avond een man, die onder invloed van sterken drank verkeerde, het slachtoffer geworden van eigen on voorzichtigheid. De man zat in de speciale tram AmersfoortZeist. In de nabijheid van Soesterberg wilde hij, terwijl! de tram in volle vaart redd, van den' aanhangwagen via de treeplank op den motorwagen over stappen. Hoewel de conducteur, dit yrilde Verhinderen gelukte het hem filet den man van zijn onzinnig (plan te weerhouden. De man viel en jseraafcte tusschen de tramwagens. Hij werd vijfentwintig meter mee- gestetird, waarbij de aanhangwagen ontspoorde. Toen de man bevrijd was, bleken de levensgeesten ge weken Glimlachje. •—Toen Amalia de honderdduizend had getrokken. DE MOORD ONDER RENSWOUDE. Over de identiteit van het lijk, dat onder Renswoude is gevonden, is nog geen opheldering verkregen. Zooals gemeld wordt vermoed, dat hier sprake is van moord. In een porteftionhaie, zich bevindende in een tasch van een damesrijwiel, dat gevonden werd in de onmiddellijke nabijheid van het lijk, werd gevon den een leverantiebriefje van de N.V. Galak Condensed Milk Company te •Rotterdam. Aan de voorzijde van het briefje stonden onder elkaar enkele boodschappen vermeld, t.w. y pond bruine suiker, 1 pond witte suiker, pond barstaardsuiker met de aantee- kening tusschen haakjes: als je geen bastaardsuiker heeft, dan 1pond witte suiker. Vervolgens de zin: De bon zal Marrie wel brengen, ik weet niet, welke bon het is. Daarna nog een boodschap: 1 pakje buisman. Hierop volgen de getallen 15, 27 en 15, onder elkaar geschreven, met het totaal cijfer 57. Links onder het briefje staat: bon 17. Aan de achterzijde van het briefje staan onder elkaar de volgende namen vermeld, met daarachter de volgende getallen: Piet Roozenboom Moe Roozenboom 34, Geertje Roozenboom 22, Kees .Roozenboom 44, Mary Roozenboom 38, Nellie Roo zenboom 45 en Pietje Roozenboom 40. Onder de getallen staat een streep met de optelling: 289. Mede namens den burgemeester der 'gemeente Renswoude heeft de commissaris van politie te Ede die genen, die eenige inlichting be treffende het bovenstaande kunnen verschaffen, verzocht zich zoo spoe dig mogelijk met hem dan wel met de politie van de woonplaats in ver binding te stellen. PALM-PASCHEN TE s-HERTOGENBOSCH. Op Zaterdag voor Palm-Zondag was er veel levendigheid op de Bossche markt door den verkoop van de bekende „Palm-Paaschjes". Een koopman voor het Bossche stadhuis met zijn Palm-Paaschjes. (Het Zuiden). De ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! Tot bedrag van f 20.000. De Schiedamsche recherche heeft een aantal personen gearresteerd, dat zich in de laatste maanden heeft bezig gehouden met de vervalsohing en uitgifte op groote schaal van bons van de Nederlandsche Veehou derij Centrale te 's-Gravenhage. Deze bons, welke genoemde Cen trale verstrekt aan boeren en vee leveranciers voor elk stuk vee, dat zij aan die centrale leveren, dienen als bewijsstuk, dat aan de verplich ting tot leveren is voldaan. Bij een huiszoeking, welke de vorige ^week bij den 42-jarigen ver tegenwoordiger A. L. S. te Schiedam is verricht, werd een cliché gevon den, dat voor de vervaardiging van de namaakbonnen had gediend. Aangezien S. niet thuis was, bleven eenige rechercheurs in zijn woning echter en toen hij 's avonds, niets vermoedende, in 1 zijn huis terug keerde, werd hij gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Voorts werd in een drukkerijtje aan de Lange Haven te Schiedam een in val gedaan. Hoewel aanvankelijk niets erop wees, dat het vermoeden gegrond was, dat de bonnen hier werden gedrukt, werd tenslotte in een papiermand een exemplaar van een valschen bon gevonden, hetgeen aanleiding was tot de arrestatie van dén 26-jarigen drukker K. Dienzelfden avond kon in Rotter dam de hand worden gelegd op den 45-jarigen veehandelaar A. P., die de auctor intellectualis van het complot bleek te zijn en de noodige aanwij zingen voor het invullen van de bon nen aan S. had verstrekt. Bovendien had hij gezorgd voor een exemplaar van den bewusten bon, welke als model voor het cliché diende. Eén van de voornaamste daders, de 30-jarige H. C. S., die de bonnen op de veemarkt aan den man bracht, was nu nog op vrije voeten. Het lekte echter uit, dat op Zater dagmiddag in een café in den Haag een samenkomst zou plaats hebben. Hier werd hij gearresteerd. In de woning van H. C. S. werden eenige nagemaakte exemplaren aan getroffen, die eveneens voor de ver- valsching hadden gediend. Het onderzoek, dat geschiedt in samenwerking met den Centralen Crisis Controle Dienst in Den Haag, wordt op het oogenblik nog voort gezet. De C. C. C. D. heeft in den loop van de laatste maanden reeds driehonderd valsche bon nen in beslag genomen. De han delswaarde varieerde van 70 tot 125 gulden per stuk en in een korte spanne tijds hebben de ver- valschers een bedrag van onge veer twintigduizend gulden ge- i ïncasseerd. DR. GOEDEWAAGEN SPREEKT TOT MUSICI. Toelichting J. G. Goverts. Aan het A. .N P. ontleenen wij: Gistermiddag is op het departe ment van volksvoorlichting en kunsten op uitnoodiging van den «jctóteris-genepaal een groot aan tal musici samengekomen, waarbij de plannen, welke de overheid ten aanzien van het muziekleven koes tert, werden uiteengezet. Dr. Goedewaagen hield een korte rede, waarin hij het begrip „volk- sche muziek" uiteenzette en waarin hij daarna het verband tusschen muziek en staat legde. Vervolgens sprak de heer J. G. Goverts. Deze deelde o.m. mede, dat binnenkort de oprichting is te verwachten van een muziekgilde. Het is de bedoeling de orkesten in drie opklimmende salaris-klassen te verdeelen, al naar hun belang rijkheid voor stad of streed. Voor elke klasse en voor eiken speler zijn minimumtarieven vastgesteld, die zullen moeten worden toege past. Het systeem van belooning' naar dienstjaren zal worden vervangen door belooning naar prestatie, door gedifferentieerde opklimming van lessenaar tot lessenaar. Voorts zal de bezetting der orkesten aan een minimum gebonden zijn. Het muizekgilde zal bestaan uit vakgroepen; een ieder die lid is van zoo'n vakgroep behoort recht streeks tot de cultuux-kamer, zon der inmenging van een of andere vereeniging. De vereenigingen wor den hierdoor overbodig, dit wil- niet zeggen, dat alle vereenigingen van -musici, die vaak uitstekend voorbe reidend werk hebben gedaan, moe ten verdwijnen. Het is denkbaar, dat sommige er van door den voor zitter van de cultuurkamer instaat worden geacht, de haar op tte dra gen taken te vervullen, al zullen deze taken wellicht een anderen zin en strekking hebben dan waar voor de vereeniging oorspronkelijk opgericht was. De beslissing hier over hangt ten nauwste samen met het karakter dier vereenigingen en met de bereidheid der besturen, in voorgenoemden zin, onder leiding van het gilde, loyaal mede te wer-" ken met de overheid. Voorts zal het muziekgilde de werkloosheid onder de musici be strijden door beroepsbescherming en arbeidsverbod voor onbevoeg den, door tariefverordeningen, door saneering van de zgn. „muziekscho len, door invoering van muziekon- derricht op de lagere en middel bare scholen,, waardoor na herscho ling vele musici te werk gesteld kunnen worden en door de uitbrei ding van de volksmuziekscholen en de mogelijkheid om onbemiddelden dezelfde kansen te geven als den beter gesitueerden. Met betrekking tot de amuse mentsmusici, zeide de heer Goverts dat deze weer in de groote familie der musici zullen worden opgeno- DUITSCHLAND'S NIEUWSTE VLIEGTUIGTYPE, DE FW 189 (FOCKE-WULF). Met dit type heeft de Duitsche Luchtmacht de beschikking (voor het eerst) gekregen over een vliegtuig met dubbe len romp, dat gebruikt wordt voor verkenningstochten tot op zeer geringe hoogte. Buitengewoon snel paraat en voorzien van kanon nen en mitrailleurs van het nieuwste maaksel. (Hoffmann) Voor zoover melk wordt gebruikt voor de bereiding van diverse pro ducten met bestemming voor den verkoop mag slechts ondermelk of karnemelk, al dan niet in geconeen- treerden vorm worden gebruikt. Onder ondermelk wordt volgens het betreffende besluit verstaan onder melk welke ten hoogste Vi0 melk vet bevat. Vanaf 1 Juni 1941 is het ver boden chocoladedranken, con sumptie-ijs, ijscompositie of ijs- mix, voorzoover bij de bereiding met bovenstaand geen rekening is gehouden voor handel of in voorraad te hebt^n, te verhan delen, te vervoeren of af te leveren. ECHTELIJK DRAMA. Zaterdag heeft zich in een woning aan de Lange Beestenmarkt te Den Haag een echtelijk drama afge speeld, dat gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Een 29-jarige echtgenoot kreeg oneenigheid met zijini vrouw en deze ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn, vrouw een, paar blauwe oogen sloeg, haar verwondde aan het hoofd én haar vervolgens trachtte te wurgen. De vrouw moest zich aan de cen trale post onder behandeling stellen. De politie kon later den man ar resteeren en deze zal ter zake van poging tot doodslag en zware mis handeling worden vervolgd. men, in plaats van ze verder te la ten weg zinken in het moeras van smaak bedervende wancultuur. Sluit iemand zich liever op in zijn waan en afwachting, laat hij zijn gang gaan. Maar zou hij openlijk of bpdekt tegen overheidsmaatrege len ageeren, dan toont hij zich vij and van den Nederlandschen toon kunstenaars-stand, van het Neder landsche volk: dit heeft consequen ties. Laten zij, zoo besloot de heer Govets zijh toespraak, die nog al tijd niet hebben gemerkt, dat er iets in de wereld onherroepelijk aan het veranderen is, dit bedenken" VERGOEDINGEN VAN CIVIEL- DUITSCHE ORGANEN. Verzoeken om vergoeding wegens leveringen of verrichtingen ten be hoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duitsche weer macht bebooren, moeten, volgens een nadere circulaire van den secre taris-generaal van het dep. van bin- nenlandsche zaken aan de burge meesters, worden ingediend bij de Nederlandsche gemeente, binnen welker gebied hij, die recht op ver goeding heeft, zijn woonplaats heeft. Indien een gemeente een verrich ting heeft gepresteerd, wordt het verzoek om restitutie door haar op de voorgeschreven wijze rechtstreeks bij den rijksgebouwendienst inge- didhd. Indien een provincie, waterschap, veensehap of veenpolder een presta tie heeft verricht, behoort het ver zoek om vergoeding te worden inge diend bij de gemeente, binnen wel ker gebied het bestuur van dat lichaam gevestigd is. Rechtspersonen dienen het ver zoek in bij den burgemeester van de gemeente, waarin zij zijn gevestigd, mits zij bij de Kamer van Koophan del, binnen welker gebied deze ge meente gelegen is, zijn ingeschreven. Indien het filiaal of bijkantoor niet aan déze voorwaarde voldoet, moet de onderneming, waartoe het be hoort, het verzoek indien bij de ge meente, waarin zij zelve is gevestigd. Indien door een onderneming na mens één van haar bijkantoren of filialen een verzoek om vergoeding mocht worden ingediend, moet van haar een verklaring worden geëischt, waaruit blijkt, dat een dergelijk ver zoek niet is of zal worden ingediend ■bij de gemeente, waarin dat bijkan toor of filiaal gevestigd is. DUBBELE BOERDERIJ AFGEBRAND Vee omgekomen. In de Water steeg te Zwollerker spel is gisternacht een dubbele boerderij, bewoond door de families Dijk en Bongers, afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan een poging tot behoud nau welijks te denken viel. Elf koeien en een stier kwamen in de vlammen om. Tien koeien en twee paarden konden nog gered worden. Overi gens ging alles verloren. Het vee was slechts laag verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5