DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AGRAM DOOR DE DUITSCHERS BEZET. De afgesneden Grieksche strijdkrachten capituleerden. Bonaanwijzingen. VERDWSTER1NGS- TIJDEN van 20.30 tot 6.50 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 86. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AUfcMA. Twee bladen. Vrijdag 11 April 1941 Een onafhankelijk Kroatië uitgeroepen. Duitsche successen op den Balkan. Berlijn, 10 April. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche pantsertroepen zijn vanavond onder het gejuich der bevolking binnengerukt in Agram, de hoofdstad van Kroatië. Onafhankelijk Kroatië. Weenen, 10 April. (D.N.B.) In een oproep, dien generaal Kwa- ternik vanavond voor de radio van Agram heeft voorgelezen, komt on. voor, dat na zwaren strijd van het Kroatische volk en de Kroati sche Oestasja (burgerwacht) van daag, dank zij de groote besluit vaardigheid van dr. Ante Pavelitsj, Kroatië tot zelfstandigen staat ver klaard is. Voorts worden alle officieren, onderofficieren, ambte naren enz. aangespoord, zich te Agram of in hun plaatsen te mel den en den eed op het onafhanke lijke Kroatië af te leggen. In een anderen, door radio Agram verspreiden oproep, wor den alle Kroaten aangespoord, „voor de komst van den vrijheids strijder dr. Ante Pavelitsj" te vlag gen, de wapens neer te leggen en slechts voor de eigen, maar niet voor een vreemde vrijheid te strij den Kroatische bemanning maakt zich van schepen meester. Presburg, 10 April (D.N.B.) De zender der Kroatische Oestasja meldt van de kust van Dalmatie, dat de Kroatische bemanningen van de schepen Doebak en Ooenak de Servische kapiteins overweldigd en zich van de vaartuigen meester ge maakt hebben. DE ACTIE IN GRIEKENLAND. De Metaxas-linie Berlijn, 10 April (D.N.B.) De in de berichten over de gevechten aan het Grieksche front genoemde Me taxas-linie is een vestingstelsei, dat met gebruikmaking van alle er varingen uit den bergoorlog na een arbeid van vele jaren ontstaan was en met alle aanvallen scheen te spotten. Deze gordel van bergves tingen reikte tot een hoogte van 2000 meter en was zwaar voorzien van bunkers,steunpunten en in de rotsen uitgehouwen gevechtsposities. Kazernes welke door onderaardsche gangen verbonden, waren en door het laten springen van rotsen ge maakte ruimten boden den man schappen bescherming tegen een beschieting door de zwaarste artil lerie. Deze rotsvesting werd door Grieksche elite-regimenten verde digd, in welker geleden officieren en manschappen stonden die voor de keurtroepen van het Grieksche le ger doorgingen. Reeds 80.000 krijgsgevangenen. Berlijn, 10 April (A.N.P.) In wel ingelichte kringen alhier verluidt dat van het Grieksch-Macedonischr leger, dat gisteren de wapens heefl neergelegd,tot dusver 80.000 man krijgsgevangenen gemaakt zijn. Men voegt hieraan echter toe, dat dit getal in het geheel niet definitie! is Grieksche troepen naar Turksch gebied uitgeweken. Ankara, 10 April (A.N.P.) Griek sche troepen uit Grieksch-Macedo- r.ië zijn naar Turksch gebied uitge weken, aldus verluidde hier giste ren. Volgens deze berichten, die totnutoe nog niet bevestigd zijn, be treft het hier voorloopig slechts kleine contingenten, die door de Turksche grenspolitie ontwapend werden. Verklaring van Grieksch generaal. Berlijn, 10 April (D.N.B.) De aanvoerder van het Grieksche le ger in Macedonië, dat gisteren heefl gecaputileera, generaal Bacopoelos heeft een ve-.klaring afgelegd, dat de Engelschen achter den rug vari de heldhaftig strij'dende Grieken de brug over de Vardar in de lucht hebben laten vliegen. Deze laaghar tige hadnelwijze van de Britten heeft hem tot het besluit gebracht te capituleeren. De Engelschen op den Balkan. Berlijn, 10 April (A.N.P.) De Engelschen hebben nu ook de Grie ken zonder eenige terughouding in den steek gelaten. Nog 24 uur voor de capitulatie van de boven de Vardar strijdende Grieksche leger scharen heeft. Reuter via Ankara bet bericht laten verspreiden, dat 40.000 a 60.000 Engelschen voor hei uitbreken der vijandelijkheden in de tweede verdedigingslinie genes teld zaten. De Britten hebben zich dus niet tot aan de eerste verdedi- gmgsline gewaagd. Aan het slot van het Reuterbericht werd nog opge merkt, dat het niet bekend is, waai ae Engelschen zich op het oogen- blik bevonden. Men geloofde niet, dat zij reeds met de Duitschers in contact waren gekomen. De Times heeft twee dagen voor de capitula tie van de Grieke voorzichtigheids halve medegedeeld, dat een totale ondersteuning van Griekenland nog niet mogelijk is, omdat de Duitsche opmarsch in Cyrenaica strijdkrach ten vasthoudt, die men anders naar Griekenland had gestuurd. Dezelf de Times troost de verlaten bond- genooten op den Balkan met erop te wijzen dat het Engelsche leger hun „waarschijnlijk langzamerhulp te hulp zal komen". Doch de Engel schen zullen de Serven, evenals de Polen, Noren, Belgen en Franschen laten doodbloeden zonder hen „langzamerhand te hulp" te snellen. De Engelsche troepen op den Balkan. Nek York, 10 April (A.N.P.) De vraag, waar de weken geleden in HET NOORD-JOEGOSLAVISCHE FRONT. In het Noorden van Joegoslavië rukten de Duitsche troepen op van uit Graz (de Oostmark) en Hon garije. Hevige gevechten ontwikkelden zich langs de rivier de Mur en tus- schen de spoorweg van Marburg naar Nagykanisza. Marburg is thans in Duitsche handen, de rivier de Drau is bereikt en de opmarsch gaat nu, gesteund door een rechter-vleugel opereeren- de van uit Hongarije, naar Agram (Zagreb), dat inmiddels is inge nomen. De zwarte pijltjes op het kaartje geven de opmarschrichting der Duitsche troepen aan. Rad HET JOEGOSLAVISCHE— ROEMEENSCHE FONT. Op dit kaartje is de omgeving van Belgrado aangegeven-de hoofdstad van Joegoslavië waarvan reeds melding is gemaakt, dat deze stad te lijden heeft gehad van Duitsche luchtaanvallen. Alhoewel in de Duitsche weer- machtsberichten niet de uitgangs punten van de Duitsche troepen (komende uit Roemenië) zijn ver meld, kan men wel aannemen dat deze opgerukt zijn van uit Tesmes- var en Turnu-Severin. Van Hongarije uit rukten de Duitschers op van uit Szeged in de richting van Mariatheresiopel Su it otica). Griekenland aan land gezette Engel sche troepen,' waarvan de sterkste 200.000 man' zou bedragen, zijn, heeft de omroeper van de Columbia Broadcasting Company te Ankara beantwoord, met erop te wijzen, dat ongeveer 40.000 a 60.000 Engel schen voor het uitbreken der vij andelijkheden in de tweede verde- digingsline aan den Olyympus bij Keterini, ten zuidwesten van Salo- niki, lagen, klaarblijkelijk met de bedoeling hen in geval van nood en al naar gelang de behoefte naar het noorden of oosten te dirigeeren. Op het oogenblik nu de vijandelijk beden zijn begonnen, is het niet bekend, aldus verklaarde de om roeper verder, waar dë Engelschen liggen. Men gelooft echter niet, dat zij reeds met den vijand in con tact zijn gekomen. Een toenemend aantal Servische krijgsgevangenen. Berlijn, 10 April. (D. N. B.) Hét aantal door de Duitsche troepen ge maakte Servische krijgsgevangenen .leemt gestadig toe. Behalve de reeds vermelde 20.000 krijgsgevangenen in /.uid-Servië hebben zich op talrijke andere plaatsen verstrooide afdee- lingen overgegeven. Onder de zes generaals, die in Zuid-Servië ge vangen genomen zijn, bevindt zich een heele divisiestaf. Berlijn, 10 April. (D. N. B.) Het Duitsche luchtwapen heeft een werkzaam aandeel gehad in den strijd van Duitsche legerafdeelingen m den sector van Üuskuub (Skoplje) op den Sen April. Ondanks het slechte weer en het moeilijke terrein hebben Duitsche vliegtuigen sterke colonnes van den vijand bestookt, die zich op een berg helling genesteld hadden. In scheer- vlucht hebben de machines van een hoogte van tien meter de colonnes van den Servischen vijand aange vallen, verstrooid en vernietigd. Alle machines zijn op naar bases terug gekeerd. Roemeensche plaats door Zuidslaven beschoten. Boekarest, 10 April. (D. N. B.) Naar uit hét Roemeensche banaat wordt gemeld, is gisteren het aan den Donau gelegen Roemeensche plaatsje Oud-Moldawa dooi Zuidslavisch ge schut beschoten. Verder is een autobus, die van Orsjawa naar Oud-Moldawa reed en waarin veertig Roemeensche boeren nadden plaats genomen, van den Servischen oever af met machinege weervuur bestookt. Drie inzittenden werden gewond. Aanval op Hongaarsche grensposten. Boedapest, 11 April. (D. N. B.) Naar het Hongaarsche telegraaf- agentschap meldt hebben zwaar ge wapende afdeelingen Zuidslavische granitsjaren Donderdagochtend bij Mohacs een aanvul gedaan cp Hon gaarsche grensposten, die den strijd met den numeriek sterkeren vijand aanvaardden en hem na een hevig gevecht terugdreven. De Hongaarsche gezant te Belgrado heeft per radio opdracht gekregen oij de Zuidslavische regeering krach- rig te protesteeren tegen dezen nieuwen aanvax op Hongaarsch gebied. Mannen en oorlogsmateriaal bu tgemaakt. Wederzijdsche luchtaanvallen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, .10 April. tD. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote successen in Servië en Griekeruand werden op den 9den April reeds in extra berichten be kend gemaakt. Uit Stiermarken op rukkende Duitsche troepen hebben op 9 April Maribor (Marburg) bezet. Gepantserde afdeelingen en divisies infanterie van den generaloberst von Kleist, achtervolgden na bezetting van het spoorweg- en verkeersknoop punt Nisj, den wijkenden vijand. Bij net doordringen tot de grens van Al- oanië werden na het passeeren van ae Vardar, Tetovo en Prilep inge nomen. Behalve gisteren vermelde 20.000 krijgsgevangenen, vielen ongeveer nonderd stukken geschut en eenige hpnderden macninegeweren, alsmede groote voorraden benzine, munitie en materiaal in onze handen. Duikbom menwerpers deden met succes aan vallen opq wegen en spoorlijnen in Joegoslavië. Gevechtsvliegtuigen be stookten vliegvelden in Bosnië met bommen, vernietigden hierbij 7 en beschadigden 5 op den beganen grond staande toestellen. In het gebied tus- schen de Drau en de Save werden 'reinen die voor aanvulling zorgden, alsmede spoorwegemplacementen door brisantbommen getroffen. Gepantserde afdeelingen, welke uit Joegoslavië het dal van de Var aar binnentrokken, veroverden Sa- poniki. De meer oostwaarts strijden de troepen bereikten, na door de Metaxaslinie gebroken te zijn, en na inneming van Xanthi, de Egeïsche Zee. De Grieksche strijdmachten ten O. van de Vardar, welke van hun verbindingen volkomen waren afge sneden, hebben onvoorwaardelijk ge capituleerd. 80 kilometer ten Z.W. daarvan viel ook Mechilli in handen van de Duitsch-Italiaansche troepen. Zes generaals, twee kolonels met den rang van generaal en 2.000 man schappen werden gevangen ge nomen. De buit aan oorlogsmateriaal is nog niet te overzien. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen brachten in den nacht van 9 op 10 April bij bijzonder goed c an vals weer, harde slagen toe aan het Britsche bewapeningscentrum Birmingham en aan de belangrijke naven- en werf stad New Castle. Op wapenfabrieken, scheepswerven en docks richtten voltreffers van bom men van zwaar en het zwaarste ka liber uitgebreide verwoestingen aan. Groote branden en talrijke ont ploffingen konden worden waarge nomen. Ook in de havens van Ips wich en Southampton werden be langrijke militaire doelen doeltref fend gebombardeerd. Bovendien voerde'het luchtwapen gisteren den strijd tegen de vijandelijke koop vaardij scheepvaart in het zeegebied om Engeland met groot succes verder. De vijand vloog vannacht naar Noord-Duitschland Zijn voornaam ste aanval was gericht op de rijks hoofdstad. Bribant- en brandbommen veroorzaakten vooral in woonwijken, alsmede in het centrum der stad aan openbare gebouwen en aan panden van cultuurhistorische waarde, als ook aan kerken en musea deels aan zienlijke schade. De verliezen aan dooden en ge wonden onder de burgerbevolking zijn in verhouding tot het aantal uitgeworpen bommen bijzonder gering. De vijand viel bovendien Emden en Bremen alsmede eenige andere punten van Noord-Duitsch- tand met zwakkere strijdkrachten aan. In de beide laatste nachten ge lukte het, bijzondere resultaten te eereiken bij den afweer. Wii schoten m den afgeloopen nacht 16, in den voorlaatsten nacht 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden binnen te vliegen werden tien vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De gezamenlijke verliezen van den vijand bedragen sinds den 8sten April 43 vliegtuigen, waarvan 36 Britsche en zeven Joegoslavische. Een aantal andere Britsche en Joego slavische vliegtuigen werd bescha digd. In hetzelfde tijdvak zijn negen tien eigen toesteilen ot dusver niet teruggekeerd. Aanval op vliegtuigmotoren- fabriek. Berlijn, 10 April (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 8 Aprü hun doel gericht op een zeer groote viiegtuigmotorenfabriek van de Royal Air Force. Een groot aantal versperringsballons alsmede lichte en zware luchtdoelbatterijen be schermden de fabriek. Ondanks de zeer ongunstige weersgesteldheid en het slechte zicht vielen de Duitsche bommenwerpers in duikvluchten de fabriek aan en wierpen hun bom- menlast op het doel Men kon waar nemen, dat de vitale deelen van de fabriek door bommen getroffen wer den en ineenstortten. Ondanks den zeer hevigen vijandelijken afweer, waaraan ook nachtjagers deelnamen, keerden alle Duitsche vliegtuigen behouden terug. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend: Zooals gebruikelijk zal de geldig heidsperiode van de bonnen op Maandag beginnen, doch he-t is voortaan toegestaan reeds den Zaterdag daaraan voorafgaande de daarop verkrijgbare goederen te koopen. Derhalve kan op de bonnen, welke met ingang van Maandag 14 April a.s. geldig zullen worden ver klaard, reeds op Zaterdag 12 April worden gekocht. Dit geldt voor alle oonnen, dus ook voor die, welke een langeren geldigheidsduur hebben dan één week. BROOD. Gedurende het tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der met „12" genummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. De op 20 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 April tot en met 27 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e. d. GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan- aag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „12" ge nummerde bonnen van de brood kaart elk recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijpro ducten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor "geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 grair. meel of b.oem is verwerkt. Op de met „12" genummerde tonnen mag reeds op Zaterdag 12 April a.s. worden gekocht en de bonnen, die op 20 April nog niet :ijn gebruikt blijven nog geldig in de week van 21 tot en met 27 April, met dien verstande, dat zij geduren de die week niet in hotels, restau rants e. d. mogen worden gebruikt. BOTER EN VETTEN. Hongaarsche troepen rukken Zuidslavië gebied binnen. B- edapest, 11 April (D.N.B.) De rijksbestuurder heeft een proclamatie tot het Hongaar- gaarsche volk gericht, waarin! hij mededeelt, dat hij het Hongaarsche leger bevolen heeft, de Hongaarsche bevol king van het Zuidslavische ge bied, dat in 1918 door Honga rije werd afgestaan, tegen de anarchie in bescherming te Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 April op 20.11 onder 6.47. 17 April Laatste Kwartier, Gedurende het tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „12" genum merde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „12" genummerde bon van de vetkaart geeft ge durende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „12" genummerde bon nen, die op 20 April nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Zondag 27 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „84" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 20 April nog niet gebruikt zijn, blijven gel dig tot en met Zondag 27 April a.s., met dien verstande, dat zij gedu rende de week van 21 April tot en met 27 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e. d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met „21" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 1 kilogram suiker, MELK EN CACAO. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- seherij maakt bekend, dat kan worden goedgekeurd, dat ook aan ieder kind, geboren in Februari of Maart 1927 alsnog één melkkaart en één cacaokaart kan worden ver strekt. Kinderen, welke tot deze groep behooren, komen dus in to taal in aanmerking voor twee melkkaarten en één cacaokaart. Voorts komt ieder kind, geboren in Februari of Maart 1937 alsnog in aanmerking voor twee melk kaarten, zoodat kinderen, die tot deze groep behooren in totaal voor vier melkaarten en één cacaokaart in aanmerking komen. Deze aanvullingen zullen de plaatselijke distributiediensten op nader bekend te maken dagen uit reiken op vertoon van de distribu tiestamkaarten van de betrokken kinderen. LEVERINGSVERGUNNINGEN GORDIJNEN ENZ. Artikelen zooals gordijnen, ma trassen, karpetten, tapijten, loopers on matten kunnen uitsluitend be trokken worden op een „leverings vergunning", afgegeven door den piaatselijken distributiedienst. Uit de vele brieven, die de economische voorlichtingsdienst dag in dag uit ontvangt van personen, die bij de distributie moeilijkheden onder vinden, is gebleken, dat dit nog on voldoende bij het publiek bekend is. Bij den aankoop der goederen moet de leveringsvergurihing aan den winkelier worden afgegeven. Wil men de artikelen koopen in meer dan één winkel, dan is het noodzakelijk meer dan een vergun ning aan te vragen. Men houde dit goed in het oog, laar er anders voor den kooper moeilijkheden en voor de distributiediensten veel extra werk ontstaat. Vraag dus twee ver gunningen, indien in twee zaken gekocht moet worden. MAXIMUMPRIJZEN VAN ZOETWATERVIS CH. In verband met de vastgestelde maximumprijzen voor zoetwater- visch wordt er de aandacht van het publiek op gevestigd, dat baars, snoek en snoekbaars, voor welke vischsoorten de gesloten tijd inmiddels is ingegaan, tot 1 Juni a.s. niet mogen worden verkocht. Barbeel, blankvoorn, brasem, kar per, kolblei, meun, ruischvoorn, ser- peling, sneep en winde, waarvoor de gesloten tijd 21 dezer ingaat, mogen gedurende het tijdvak van 27 April lot en met 31 Mei eveneens niet wor den. verkocht.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1