TONICUM NOURY OPWEKKEND EERSTE BLAD Alkmaar, Vrijdag. JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer P. Bou- man den. dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de fa. W. Holsmul- ler, alhier. De jubilaris werd mei vrouw en dochters in een rijtuig afgehaald en ten kantore der firma, waar, behalve het personeel, ook enkeje dames Holsmuller aanwezig waren, ontvangen. De heer J. Hols muller uitte in zijn toespraak, tot den jubilaris gericht, zijn leedwe zen dat de oudste firmant wegens ziekte het woord niet kon voeren, deze zou in gedachten echter zeker aanwezig zijn. Spr. complimenteer de den jubilaris, memoreerde enkele voorvallen uit de verloopen kwart eeuw en eindigde met een enveloppe met inhoud, alsmede aan mevrouw Bouman een prachtige mand bloe men aan te bieden. Na den eerewijn hebben de procu ratiehouder, de heer D. Sougé, de heer Holsmuller Jr. en anderen den jubilaris toegesproken, waarbij een cadeau van het personeel werd aan geboden en menige dronk op het welzijn van den jubilaris, diens ge zin en de fa. Holsmuller werd uitge bracht. Nadat men eenigen tijd ge- noegelijk was tesamen geweest, werd de jubilaris met zijn familie door allen uitgeleide gedaan en ver liet de koets onder luid gejuich den Voordam. Behalve de jubilaris en de zijnen kunnen ook de firma Holsmuller en haar personeel terugzien op een dag, die het saamhoorigheidsbesef ver sterkte, een verschijnsel dat waard isgememoreerd te worden. ONWETTIGE HANDEL IN KOLENBONNEN. Het was de politie opgevallen, dat zekere W. de M. een levendigen handel in kolenbonnen dreef. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat de kolenhandelaar St., al hier, een aantal kolenbonnen, het welk hij van klanten in handen ge kregen had, zonder dat hij er brand stoffen voor moest leveren, aan eerstgenoemde had verkocht. Aange zien de prijzen voor deze bonnen in hevige mate werden opgedreven, leverde deze handel een niet onaar dig voordeel voor de heeren op. Te gen deze onmaatschappelijke wijze van zaken doen zullen maatregelen getroffen worden. ZWENDEL MET ZEEP. Gisteren heeft de politie een inval gedaan in de woning van zekeren S. aan de Akerslaan, van wien werd vermoed, dat hij zich aan smokkel- praktijken schuldig maakte. Bij S. werd een partij toiletzeep aangetrof fen, die hij via den smokkelhandel had afgenomen. Van S. kwam de politie terecht bij P. J. O., een jeugdigen zoon van een winkelier, die de zeep aan S. tegen abnormaal hoogen prijs had gele verd. Vast kwam te staan, dat dit jongmensch dezen handel geheel zelfstandig dreef en zich ook reeds met andere smokkelzaken had inge laten. Vervolgens wist de politie ten huize van L. Pr., alhier, nog een par tij toiletzeep in beslag te nemen, die met de vorige zeep samen in den smokkelhandel was gebracht. Tenslotte wist de politie de hand te leggen op den man achter de schermen, den caféhouder P. B., die zich op onwettige wijze-in het bezit had weten te stellen van 1000 rant soenen zeep tegen den prijs van 200 en deze rantsoenen- door mid del van handlangers voor het over- groote deel had weten om te zetten in toiletzeep. Tegen alle personen, die bij dit zaakje betrokken waren, is proces verbaal opgemaakt, terwijl de zeep en nog een aantal bonnen in beslag genomen zijn. MELK EN KOFFIE IN BESLAG GENOMEN. Bij een door de politie verrichte huiszoeking bij den in het vorig be richt genoemden L. Pr. werd de hand gelegd op een partijtje koffie en gecondenseerde melk, die uit den sluikhandel afkomstig was. Een en ander werd eveneens inbeslaggeno- men, terwijl na afloop van het poli tie-onderzoek proces-verbaal za worden opgemaakt. SLUIKHANDEL IN THEE. De politie hield gisteravond op straat een zekeren H. G. U., wonen de. alhier, aan, die reeds geruimen tijd in het oog gehouden werd, aan gezien vermoed werd, dat hij zich met smokkelhandel bezig hield. Deze man was in het bezit van een partijtje thee, dat hij voor 11 per pond had ingekocht van een zeke ren A. H. G., alhier, die ook reeds geruimen tijd door de politie werd geobserveerd. De bedoeling was de thee voor een nog hoogeren prijs van de hand te doen. Ten huize van G. werd bij een huiszoeking nog een hoeveelheid thee inbeslaggcnomen. Tegen beide personen werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Door de politie is proces-verba sl opgemaakt tegen een bakker, die het t rood te duur verkocht en zich der halve schuldig maakte aan overtre- 'i ng vm het Bioodprijzenbesluit. RIJWIELDIEFSTAL OPGEHELDERD. Toen de politie gistermorgen bij S. in de Akerslaan in verband met smokkelaffaires een huiszoeking verrichtte, trof zij aldaar ook een rjjwiel aan, waarvan de herkomst verdacht leek. Bij een nader onder zoek bleek, dat deze fiets, die geheel was omgebouwd en veranderd, in het laatst van het vorig jaar alhier was ontvreemd. Het onderzoek leid de verder naar een zekeren J. H.. alhier, die werd aangehouden en bij verhoor bekende zich aan diefstal van dat rijwiel te hebben schuldig gemaakt. Proces-verbaal is opge maakt, terwijl het rijwiel is inbe- slaggenomen. BONNENZWÈNDEL. Wederom is door de politie proces verbaal opgemaakt terzake geknoej met distributiestamkaarten. Een zekere M. J. S., die aangifte had ge daan van het verloren gaan van een stamkaart, had een duplicaatstam kaart weten te verkrijgen. Toen ech ter de oorspronkelijke kaart was teruggevonden, bleef hij beide ge bruiken en haalde op beide distribu tiebonnen. Zijn beide kaarten zijn in beslag genomen, terwijl proces verbaal is opgemaakt. GEKNOEI MET AARDAPPELEN. Door de politie is een onderzoek ingesteld tegen een aardappelhan delaar uit Beverwijk, die alhier op bedriegelijke wijze veenaardappelen aan den man bracht en daarbij aan de koopers voorgaf, dat het Zeeuw- sche bonten, blauwe Eigenheimers of Bevelanders waren. Bij de con sumptie bleek dan, dat het veen- aardappelen waren van een buiten gewoon slechte kwaliteit, die in sommige gevallen zelfs niet voor menschelijk voedsel geschikt waren. Proces-verbaal is opgemaakt. Voorts heeft de politie in enkele gevallen proces-verbaal opgemaakt wegens den verkoop van geconden seerde melk boven de daarvoor vast gestelde prijzen. Tenslotte is proces-verbaal opge maakt tegen een winkelier, die kaas voor een te hoogen prijs had ver kocht. MET PASCHEN NAAR DE BLOEMENVELDEN. Trots het schrale weer en het late voorjaar beginnen de bloemen te komen. Het zijn nog maar de vroege soorten, maar toch staan reeds hier en daar mooie hoekjes in bloei, al is het dan ook lang niet wat het vroeger was. Wie in de Paaschdagen niet naar de bollen streek rondom Haarlem kan gaan, zal in het zuidelijk gedeelte van Heiloo en Limmen terecht kunnen, n.l. op den Rijksstraatweg (op de tuinen van de firma van 't Hof en Blokker) en in Limmen op Dissel dorp, Kerkweg, Rijksweg en Hoo- geweg. Wegwijzers geven de rich ting aan, zoodat dwalen uitgesloten is. De tulpenvelden beginnen tee kenen te geven, dat het voorjaar in aantocht is, het wachten is op gunstig weer. Het is te hopen, dat er- met de komende feestdagen veel zon en weinig wind zal wezen. Men ver langt om er eens op uit te trekken. DE KAASMARKT. De aanvoer 27000 kg wees op een verhoogde productie. Hoor den wij de vorige week, dat de handel den aanvoer niet. kon op nemen, omdat het toegestane quantum dit niet toeliet, voor den aanvang der markt deelde de keurmeester, de heer Beets, na mens de zuivelcentrale den handel mede, dat zij kon koopen op het voor de volgende week toege stane quantum, dat voor de nieuwe veertiendaagsche periode van 0,8 pet. van den jaaromzet op 1,5 pet. zou worden gebracht. Deze voor den handel en produ centen verheugende mededeeling had ten gevolge, dat de geheele aanvoer koopers vond en dit temeer omdat het product voor het grootste deel uit 40 plus kaas bestond. AGENDA Bioscopen. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Opera-bal (Weensche ope rettefilm); hoofdrollen Paul Hör- Diger, Hans Moser, Theo Dingen, Heli Finkenzeller en Marte Harell. Toegang boven 18 jaar. Beide Paaschdagen van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstel ling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Een Amerikaanrche ontknoo ping (sens.-kom.); hoofdrollen Paul Kemp en Magda Schneider. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Paaschdagen om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Op een avond in Mei (Holl. film); hoofdrollen Johan Elsensohn, Cissy van Bennekom, Adolphe En- gers e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Paaschdagen om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer D III 88 (vliegeniersfilm); hoofdrollen Otto Wansche, Christian Kayssler, Heinz Wenzel en Hermann Braun. Toegang boven 14 jaar. Beide Paaschdagen van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 15 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, abonne- mentsvoorstellir.g; opvoering van Intimiteiten. KETTINGHANDEL TE ANDIJK ONTDEKT. De vorige week is te Andijk door ambtenaren van den Crisis- Controledienst in samenwerking meit de gemeentepolitie een uitge breide smokkelhandel ontdekt. Ten huize van den heer G., die hierin een hoofdrol vervulde, werd een flinke partij goederen in beslag genomen, o.a. 13'00 pond koffie- surrogaat (waarin ook echte koffie verwerkt is), een paar honderd pond cacao en 2000 kilo zeep. Van de koffie werden honderden kilo's achterhaald. Er bleken 13 personen bij betrokken te zijn, waarvan 5 in Andijk wonen; de anderen te Enk huizen en Grootebroek, waar even eens goederen in beslag genomen zijn. Te Andijk is nog de hand gelegd op een partijtje bruine booen, ter wijl op twee plaatsen ook,nog onge- b''nderolleerd vet werd gevonden. Een groote partij koffie was al verhuisd naar de Zaanstreek. Voor de frauduleus voorhanden zijnde voorraden werden als ge woonlijk exorbitant hooge prijzen gevraagd. Zoo waren er o.m. dui zend stukken zeep in beslag geno men van 32.50 per 1G0 stuks, welke voor f 50 per 100 stuks van de hand gingen. De cacao noteerde 3 per kg en de bruine boonen van pl.m. een kwartje werden verkocht voor veertig cent. Onder ie te Enk huizen in beslag genomen goederen bevord zich, naar de N. H. Ct. meldt, o.m. nog ee.i partijtje thee, terwijl bij een winkelier te Lutje- broek een groote hoeveelheid zeep werd weggehaald. AANRIJDING. De brandstoffenhandelaar van T. uit Grootschermer 'kwam heden morgen 10.30 uur met zijn motor driewieler beladen met brandstof fen vanuit de Ridderstraat de Laat oprijden en sloeg links af in de richting Koorstraat. Voor het café ,,De Instuif" speelde het zesjarig knaapje L., wonende Oudegraeht. alhier. Door onoplettendheid van het knaapje kwam het voor het voertuig terecht met het gevolg dat het kind één der wielen over het lichaam kreeg. Dr. Dijkhuizen was spoedig ter plaatse en achtte over brenging naar het St. Elisabethzie- kenhuis noodzakelijk. De politie stelt een onderzoek in. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hedenavond 7 uur dienst. De in ons no. van gister opge nomen aankondiging van een gods dienstoefening op hedenvoormiddag berustte op een vergissing. Deze dienst is n.l. hedenavond om 7 uur Dan zal tevens de bediening van 't Heilig Avondmaal plaats hebben. TELEFOONAANSLUITINGEN. In de maand Maart zijn de volgen de nieuwe telefoonaansluitingen tot stand gekomen: No. 2354 J. Kuijper, Kanaaldijk 2; no. 3451 C. Igesz, Ewislaan 19, Hei loo; no 3919 H. Scholten, Kerkplein 3; no. 4402 D. Ottink, Kooltuin 19; no. 4405 Wed. M. Smit, Krebbesteeg 2; no. 4410 M. J. Lutterot, Verdrom kenoord 59; no. 4419 J. H. v. d. Molen, Westerweg 99; no. 4437 H. Molenaar, Breedstraat 21; no. 4440 Districts commandant der marechaussee, Oudegracht 287; no. 4455 J. C. Pouwels (J. W. Balder), Ramen 30; no. 4467 C. A. Grootegoed, Coster- straat 23; no. 4485 F. J. M. Netten- breyers, Zevenhuizen 7; no. 4508 P. Zeeman, Holleweg 72, Heiloo; no, 4510 J. Marees, Kennemerstraatweg 125; no. 4516 J. Th. Torken, Kenne merstraatweg 417, Heiloo; no. 4527 J. J. Houbaer, Ger. Doustraat 14; no. 4528 W. E. Beekman, Ropjeskuil 60; no. 4536 J E. de Reus, v. d. Woude straat 9; no. 4556 Proveniershuis v. zessen, Schoutenslraat 4; no. 4568 F. J. M. ten Bensel, Laat 196a; no 4576 A J. W. de Boer, Laat 196; no. 4577 M. F. H. Doggenaar, Geest 18; no. 4579 J. C. Vethman, Emmastraat 73; no. 4588 H. Roozing, Heerenweg F 118b, Heiloo; no. 4596 K. Kaan Emmastraat 41. GROENTEN UIT EIGEN TUIN. Het productief maken van den eigen tuin is een probleem, dat op het oogenblik meer dan ooit de be langstelling heeft van het publiek. Over de vraag hoe men zijn tuin grond het best gebruken kan, sprak gisteren de heer S. S. Lantinga, tuin bouwkundige te Rijswijk, voor de afdeeling Alkmaar van de Ned. ver eeniging van huisvrouwen. De heer Lantinga, die langen tijd voor den Vara-microfoon over tuin- bouwonderwerpen en over het be handelen van alle mogelijke gewas sen het woord heeft gevoerd, gaf ta van bizohderheden over de te telen gewassen en hij is erin geslaagd zij: zeer deskundge betoog in een zoo- el anigen vorm te gieten, dat hij zijn gehoor heeft weten te boeien. Aan de hand van een groot aantal uit tekende lantaarnplaatjes gaf hij tal 'van wenken, die den tuinier van nut zullen zijn bij zijn" werk. Achtereenvolgens kwamen de peulvruchten ,de kool, de bladgroen ten de knolgewassen aan de orde. Spr. raadde vooral het zaaien van peulvruchten aan, die in den winter voorraad een onmisbaar bestanddeel vormen en door hun groote iewit- hoeveelheid tot de allerbeste voe dingsmiddelen gerekend kunnen worden. Na de pauze beantwoordde de heer Lantinga verschillende vragen en vervolgens toonde hij nog een 30-tal lantaarnplaatjes van de mees; bekende kamerplanten in bloei, waarop de prachtige kleuren uitste kend uitkwamen. Elk plaatje werd door den spreker van een korte en duidelijke toelichting voozien, ter wijl ook hier de noodige wenken niet ontbraken. Met een aantal cijfers gaf de heer Lantinga zijn gehoor tot slot een in druk op welk hoog peil de land- en tuinbouw in Nederland staat, een peil, dat eenig is ter wereld. De presidente. - mevr. van Sons beekBaning, dankte aam het slot den spreker voor zijn onderhoudend betoog. HEERHUGOWAARD. Werkverschaffing. - In den aan vang dezer week is door een vijf-en- twintigtal werkloozen uit Alkmaar éen aanvang gemaakt met het z.g. slootdempingsplan Middenweg Noord, Westzijde. De arbeiders wor den per trein tot Noordscharwoude vervoerd en gaan van dit station verder per fiets. Bovendien werden in den loop der week nog een 9-tal werkloozen uit Obdam geplaatst. Het algemeene toezicht bij dit werk heeft de Nederlandsche Heide maatschappij. Uitvoerder is de heer A. Groot uit onze gemeente. Ingevolge de nieuwe bepalingen voor in werkverruiming uitgevoerde objecten zijn twee schuren gehuurd, waarin kachels zijn geplaatst, een en ander ten gerieve der arbeiders, zoodat bij slecht weer een wijkplaat? kan worden gevonden, waar het hiet al te onherbergzaam is. Het dempingsplan omvat de slooten vanaf de garage Klaver tot aan het woningbouwvereenigingscomplex, in hoofdzaak dus de slooten voor de vroegere landerijen van den heer de Boer, die de thans verdwenen hoeve jt Sterrebosch" bewoonde. Mede door den aandrang, door de bewoners der betrokken perceelen uitgeoefvnd, is het plan, voorheen gemeentelijk, thans centraal object geworden zoodat er ook werkloozen uit andere gemeenten kunnen wor den geplaatst. Ook dit gedeelte van den Midden weg zal dus van brugge!jesdorp tot hekderp worden. OUDKARSPEL. Boerenleenbank. - De boeren leenbank hield Woensdagavond in café Jansen alhier een schaarsch be zochte algemeene jaarvergadering onder leiding van den heer P. Wijn. Het jaarverslag van den kassier vermeldde, dat het ledental der bank thans 193 bedraagt. Er zijn 355 spaarders, met een gezamenlijk tegoed van 285.375,17. Er zijn eeni- ge dubieuze posten afgewerkt, waar door van verleden jaar 550,69 op het reservefonds kon worden ge boekt. De rekening over 1940 sloot op 405.382,20. Aan spaargelden was ontvangen f 140.896,56, terugbetaald 120.003,90. Voorschotnemers had den 29.017,32 terugbetaald, er wa- 150 aan nieuwe voorschotten gege ven. De ontvangsten in loopende rekening waren 111,809,42, dt uitgaven aan rekeninghouder; 1 88.540,27. Van de Centr. Bank was ontvangen 86.171,18 en aan haa betaald f 171.403,29. Do balans gaf aan, dat aan voor schotten uitstaat 64.614,41. Van rekeninghouders is te vorderen 111.351,13, van de Centrale Bank f 175.276,21. Er is een schuld aan rekeninghouders van 56.427,62., Het reservefonds komt op de balans voor m.et 21.600. Er is dit afgeloopen jaar een winst gemaakt van 1023.44. Op voorstel van het bestuur were' de winst toegevoegd aan de reserve Tot bestuurslid werd herkozen dc heer B. Bommer en tot lid van den raad van toezicht de heer P. Kroon Az. KOEDIJK. De West. - Woensdagavond hield de tuinbouwvereeniging De West een ledenvergadering in café Butter. Medegedeeld werd, dat op een adres aan het hoofdbestuur der P T. T. de openstelling van het poststation gewijzigd was. Op het adres aan den directeur van landbouw inzake overbelaste bedrijven was bericht ingekomen dat hièrnaar een onderzoek word1 ingesteld. Voorzitter deelde ook mede, dat door de overheid aangedrongen wordt op bijhouden van een dag boek om den juisten kostprijs der producten te kunnen berekenen. Het bestuur stelde voor om in samenwerking met de tuinbouw vereeniging de Zuid er bij het ge meentebestuur op aan te dringer at de teelt van vo<- v;"usz' ratbare ac.rdanpc i verboden, ingaande 1842. Alzo? yerd besloten. Hierna werd de beschrijvings brief voor de alg. verg. L. G. C behandeld. Bij de begrooting werd de vraag besproken of het wen- sehelijk is, dat de secretaris ais •waarnemend veilingleider min stens 2 dagen per week de veiling zal bezoeken. Na tamelijk breedvoerige bespre king werd deze vraag bevestigend beantwoord, waaruit ook volgt dat men dit in geldelijke waardeering wil zien uitgedrukt. Men was van meening dat het bestuur er rekening mee dient te houden dat er niet te veel perso neel aan de veiling verbonden raakt. Het prae-advies op het voorstel van Koedijk omtrent anuleering van credieten vond men te slap. Het voorstel zal krachtig worden /erdedigd. De punten omtrent lossing in centrum en lossing direct na vei ling hadden een goed praeadvies meende de vergadering, en deze zullen ook ondanks de tegenwer king van den handel doorgevoerd worden. Bij de rondvraag werd besloten de rattenbestrijding wer stelselma tig door de vereeniging ter hand te nemen. Als afgevaardigde werden geko zen de heeren: A. Jongsma, W Lammerschaag, K. Stam, W. But ter, M. Muis, P. Yfs, P. Geus, R. Koorn, K. de Waal, Y. van Leyen, D. Oostwouder, P. Hart, S. Aker boom, Jb. Modder, P. Zwetsman en J. K. Beets. Het Schoolverbond. - Donder dagavond hield het Schoolverbond ter gelegenheid van het uitreiken der getuigschriften aan de leerlin gen, die de openbare school ver laten, een gezelligen avond. Door den burgemeester werd medegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt om na de Paaschvacantie aan de kinderen op de school melk te verstrekken. Hij riep daar bij de medewerking van de ouders in, daar een noodlijdende gemeen te zich niet de weelde kan veroor loven dit gratis te doen. Onder leiding van den heer Schut werd door de leerlingen van de hoogste klassen opgevoerd het sprookje De Nachtegaal, dat bi zonder goed voldeed en waar aan kleeding van personen alsmede van tooneel een bizonder woord van waardeering verdienen. Het 'tweede kindertooneelstukje, getiteld „Een kwast", werd even eens op verdienstelijke ,-"jze voor het voetlicht gebracht, waarbij de gezongen duetten zeker afzonder lijk vermeld dienen te worden. Ook hiervoor klonk een hartelijk ap plaus. Daarna werd nog een klucht op gevoerd door drie heeren van de commissie van het Schoolverbond, getiteld „Een trouwlustige", dat veel bijval verwierf. Tenslotte werd onder een toe passelijk woord aan 14 leerlingen het boekje „Het leven in" en het getuigschrift uitgereikt. GROOT-SCHERMER. Bceernleenbank. - Woensdag had de algemeene vergadering der coöperatieve boerenleenbank plaats ten huize van den heer van Truijen. Aan het jaarverslag van den kassier ontleenen wij het volgende: Het aantal leden op 1 Jan. j.l. was 129. De rekening over 194U was groot in ontv. en uitgaven f 240.143.92. De ontvangsten der spaarbank waren 68,968.24, de terugbetalingen der spaarbank f 57.979.70. De balans was groot in bezittingen en schu'den 232 460.21 Er was een winst gemaakt van I 1045.94. Deze werd aan de reser ve, groot 13 473.17, toegevoegd Plet jaar 1940 was voor de instel- 'ir.g een goed jaar geweest. De heeren Jb. Blaauw Az. en P. Schermerhorn Fz., werdén als be stuursleden herkozen; in de vacature P Klinkhamer Sr., (niet herkies baar) werd gekozen de heer A "Dhermer. Op voorstel van 't bestuur werden wederom 10 spaarbankboekjes met een inlage van 2 voor kinderen '•■eschikbaar gesteld. De voorzitter bracht bij de slui ting den heer Klinkhamer dank voor alles wat hij in den loop der 4aren voor de bank had gedaan. HEILOO. Teleurgestelde volkstuinders. - Men schrijft ons; In het begin van de week zijn 128 tuintjes aan de huurders toegewezen. Slecht ge ploegd en niet geëgd, is de alge meene indruk'. En dat nog wel, nadat er was verteld in een openbare bijeenkomst dat men zóó aan het poten en zaaien kon gaan. Nu het zóó is, vindt men een oercéeltje van 350 a 375 meter voor 7 erg duur. Men hoopt, dal de gemeenteraad reductie op dezer prijs zal toestaan, omdat men niet aanneemt, dat B. en W. met opzet de huurders de dupe willen laten worden van het onpractisch afwer ken van den grond. Demonstratie eiectrisch koken. - De heer H. Wolzak, directeur van het G. E. B., is een practisch man en heeft begrepen, dat, als het getij .erloopt, men de bakens moet ver- 't .n. Dn' d mónsireerde hij Don '.oor méér dan 10(1 uisvrouwen en toekomstige huis vrouwen in de Rustende Jager. Hei ging nu niet om het gebruik van veel electrische energie of het aan- r coMs voor don geest, versterkend è,t33' VOOf het geheele lichaam, I «n i 2-30 1 ka'mo®rend voor de zenuwen schaffen van electrische fornuizen te propageeren, maar om duidelijk te maken hoe men met een spaar zaam gebruik het grootste rende ment kan krijgen en bovendien om het smakelijk en voedzaam berei den van maaltijden zonder of met weinig gebruik van vleesch, vet of boter. En uit de causerie van mevr. Elderman te Alkmaar kookdemon- stratrice van het G. E. B., werden we gewaar dat een en ander zeer goed kan samengaan. Zij leverde er ook het bewijs van. De aanwezige vrouwen en meis jes toonden intense belangstelling en critisch werd elke handeling ge volgd en werden de klaar gemaak te gerechten geproefd. SCHOORL. V. V. V. Noordkennemerland ver gadert. - Dinsdagavond vergaderde de V. V. V. Noordkennemerland in de zaal van hotel de Roode Leeuw te Schoorl. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer C. M. Winder, mede, dat de gids in 1940 niet was uitgegeven en dat het bestuur dit ook in 1941 niet voornemens is te doen. Ook de pensionlijst zal niet opnieuw worden uitgegeven, doch gebruik zal worden gemaakt van de ijst 1940, voorzien van de noodige aanvullingen. De heer Kos acht dit niet juist. Spr. wilde de twee uitgaven gids en pensionlijst doen vervangen door één gids-pensionlijst. Hierover ont spon zich een uitvoerige discussie. Doch het bestuursvoorstel werd aanvaard. De heer Kos stelde voor dat de V. V. V. haar arbeidsveld over de ge heele gemeente zal uitstrekken on der het motto „Mooi Schoorl, Groet en Camperduin", dan zal deze V.V .V. bij samenvoeging van de gemeenten Bergen en Schoorl als eenige blijven oestaan, omdat zij dan het geheele gebied beheerscht en dit is juist, om dat de vereeniging ook in Groet en Camperduin leden telt. De voorzitter en de heer Blankenstijn achtten dit tegen over de zustervereeniging in het noorden der gemeente onjuist. De heer Kos: „Dan moeten ze zich maar aansluiten" De heer Kaandorp vond het belachelijk, dat dit voorstel van den heer Kos kwam, die" voorheen als /oorzitter van de V. V. V. Groet steeds tegen samenwerking heeft geageerd. De heer Kos deelde mede, dat hij dit moest doen, omdat hij een minderheid in het bestuur vormde. De heer van de Garde achtte den tijd thans rijp om te overïeggen of samenvoeging wenschelijk is. De voorzitter onderschreef deze zienswijze volkomen, doch wilde niet andermaal het hoofd stooten en wacht thans rustig af tot Groet be reidheid tot overleg toont. Na eenig overleg werd ook be sloten de verloting in 1941 niet te idten doorgaan. Uit het jaarverslag bleek, dat het 'edentai thans 142 bedraagt, terwijl de behandelde zaken op het informa tiebureau der Vereeniging uitslui tend betrekking hadden op het on derdak verschaffen aan verwanten /an militairen en Heldersche vluch telingen. De rekening sloot in ontvangst cn uitgaaf met 1012.58^. met een vmst van 270.58. Na de sluiting Ier vergadering heeft het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de teer C J. van Wijk, een causerie over de werking van brandbommen ge houden. Spr. wees erop, dat het voor Schoorl wel heel noodzakelijk is ge- OJeken, dat de ingezetenen bekend vvorden met de gevaren die hen be dreigen. Na een korte uiteenzetting over de soorten van bommen, die afgeworpen worden, waarbij de aan wezigen op het hart wordt gedrukt, nimmer die voorwerpen aan te raken, jrijdde spr. in het bijzonder aandacht aan de brandbom. Zonder eenig bezwaar is het mo gelijk de bom beter kan gespro ken worden van een vuurfakkel, omdat dit voorwerp geen explosief Karakter heeft onmiddellijk na den vai weg te werpen naar buiten of te bedekken met een laagje zand, waardoor de voor de verbran ding noodzakelijke zuurstof niet kan toevloeien. Het is daarom noodzakelijk dat men steeds goed droog zand in huis heeft. De causerie werd met zeer veel aandacht gevolgd. BERGEN. Verkoop postkantoor. - Gedepu teerde Staten van Noordholland nebben bij hun besluit van 2 April j.l. het raadsbesluit tot onderhand- schen verkoop van het post- en tele graafkantoor voor de som van 18.000 aan het rijk goedgekeurd. Verlof drankwet. - Aan den heer W Stroomer te Bergen aan Zee 'ebben Burgemeester en Wethouders een Verlof A (alcoholhoudende dran- xen andere dan sterken drank) ver leend voor de perceelen Pier Pander straat 2 en 4 te Bergen aan Zee,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2