PAM BIJ DE MAANAPEN STILLE NO 9 Zenuwachtig? DASHIELL HAMMETT 78 KOOPMAN VAN AART WAS SLACHTOFFER VAN BEROOVING. Melkpoeder in prijs verhoogd. Aantal vereenigingen geschorst. Kampeeren in tenten verboden. 71lyriiiaridt'ó ZzrujAiïtaJliïetterv De bollenvelden met Paschen. Benzineverbruik moet drastisch worden beperkt. 12 5 FILMNIEUWS TWEEDE BLAD. GESCHREVEN DOOR TEEKEN JNGEN VAN ALEXANDER RAYMOND ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 APRIL 1941. Vermoord met voor bedachten rade. Zooals bekend verdween op Dins dag 12 November 1940 de koopman P. van Aart uit Breda, nadat hij voor zaken naar Rotterdam was ge gaan. Uit het eerste ofiderzoek bleek, dat van Aart in gezelschap was ge weest van een koopman uit Bussum, zekeren J. H. J. D. uit Amsterdam en een vierde onbekende man, en dat het doel was geweest een partij textiel te koopen. De Bussemsche koopman verklaar de, bij zijn verhoor, dat hij op den bewusten dag in een café te Rotter dam was achtergebleven, terwijl van Aart, D. en de onbekende de partij goederen waren gaan bekijken. Toen van Aart niét terug was gekomen was hij naar Bussum teruggekeerd. Toen de politie naar D. informeer de, was deze onvindbaar. Het bleek, dat D. omgang had met T. A. F. S., wonende te Rotterdam. Toen S. aan het politiebureau werd ontboden, bekende hij, dat hij van A. met een kolenschop in zijn woning aan de Franschelaan te Rotterdam had ge dood en het lijk daarop in zijn wo ning onder den vloer had begraven S. beweerde, dat hij het misdrijf in opwelling van drift, veroorzaakt doordat van Aart hem een vuistslag had toegediend, had gepleegd. Het geld en de voorwerpen van waarde zu hij hebben verbrand of vernie tigd, terwijl de Amsterdammer D. geheel buiten de zaak stond, aange zien deze in een café had zitten wachten. Het onderzoek in deze aange legenheid werd echter voort gezet en reeds spoedig kon de onjuistheid van de verklaring van S. worden aangetoond. Het gevolg was dan ook dat S. een kentenis aflegde, waar uit ook de rol van D. in dezen aangelegen heid bleek. Intusschen werd het onderzoek voorgezet, waarbij met omzichtig heid te werk moest worden gegaan, omdat D., die zich nog steeds schuil hield, niet mocht weten, wat reeds omtrent hem bekend was geworden. Op Woensdag 12 April 1941 meldde D. zich bij de politie te Amsterdam, aangezien, naar hij zeide, hij had ge hoord, dat de politie hem zocht. D. werd naar Rotterdam overge bracht en ontkende elk aandeel in den moord op van Aart. Zijn verkla ring was, dat hij wel met S. en van Aart het café te Rotterdam had ver laten, maar later in een ander café had zitten wachten, terwijl S. en van Aart alleen verder waren gegaan, cm de textielgoederen te bezicht: gen. Later was van S. bij hem ge komen met de mededeeling, dat de koop afgesprongen was en van Aart vertrokken was. Intusschen was echter reeds zooveel bewijs tegen D verzameld, dat hij zijn 'verklaring moest herroepen. Uit het onderzoek is thans wel het navolgende komen vast te staan: De bewering van D. en S., dat zij een partij textielgoederen te koop hadden, was gefingeerd. Dit was voorgewend, om in aanraking te ko men met een kapitaalkrachtig per soon. Via de Bussumsche koopman die in deze affaire waarschijnlijk wel vrijuit gaat, is van Aart naar Rotterdam gelokt. De Bussumer werd in het café te Rotterdam achtergelaten, waarna S, D. en van Aart samen naar de wo ning van eerstgenoemde gingen. Hier heeft men van Aart on verhoeds met een smidshamer op het hoofd geslagen. Het on derzoek wees uit, dat deze ha mer eenige dagen voor den moord is gekocht. De hamer is na den moord weggeworpen, maar kon nog door de politie opgespoord worden. Toen van Aart dood was, is het lijk be roofd van het geld en de voorj werpen van waarde.- Het geld werd behouden, de op het lijk gevonden goederen echter vernietigd, om ontdekking te voor komen. Tenslotte werd het lijk van van Aart begraven, op de wijze, welke reeds eerder werd vermeld. Op Woensdag 13 November 1940 kwamen S. en D. weer samen en hebben zij afgesproken, hoe zij bij evéntueele ontdekking van den moord zouden handelen. Hierbij werd overeengekomen, dat S. bij ontdekking alle schuld op zich zou nemen en zou voorgeven, dat van Aart tijdens een twist was gedood Vast kwam te staan, dat S. en D. met alle geraffineerdheid hun plan nen hebbeen gemaakt en uitgevoerd. Zoo hebben beiden hun costuum na den moord laten stoomen om even tueele bloedsporen weg te krijgen. D. nam zelfs de voorzorg dit costuun- daarna nog te verbergen, maar het is gelukt dat costuum nog in beslag te nemen. Op grond van hetgeen tot heden van deze zaak bekend is ge worden, kan wel aangenomen wor den, dat alleen S. en D. bij het mis drijf betrokken zijn. f 30.000 boete. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft een coöperatieve fabriek van melkpro ducten veroordeeld tot een boete yan 30.000 wegens overtreding der prijsvoorschriften van melkpoeder. Tusschen November en Februari bracht deze fabriek groote partijen magere melkpoeder in den handel, Waarvoor prijzen werden gevraagd, welke belangrijk uitgingen boven den geldenden maximumprijs. Zoo vroeg men voor doozen, bevattende 12 blikken van kg melkpoeder, een bedrag van 5.41 per doos, ter wijl de fabriek, indien zij binnen de grenzen van het prijzenbesluit 1940 (zuivelproducten) was gebleven, slechts 3.35 had mogen bedingen. Een nog grootere marge bestond tus schen den prijs, welken zij vroeg voor doozen, inhoudende 24 blikken a Yy kg en den toelaatbaren prijs. De verschillende transacties hadden betrekking op meer dan 100.000 kg melkpoeder. VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Woensdag reed de heer V. met een kar door de gemeente Zaandam, toen bij de steile Hoopbrug moest passee- xen. Daar dit een zwaar karwei was, riep hij de assistentie in van eenige voorbijgangers. Ook een politieagent, die daar surveilleerde, hielp een bandje. Maar bij het voortduwen van de kar bemerkte deze laatste dat zich in het voertuig varkensvleesch bevond. De Zaandamsche politie stelde zich onmiddellijk in verbin ding met de gemeente-politie van Oostzaan, zoodat gisternacht nog huiszoeking werden gedaan bij den stiefvader van genoemden V., een zekeren K., vroeger slager van be roep. Bij het onderzoek trof men al daar drie geslachte kalveren aan. Het vleesch werd in beslag genomen. Tegen V. en K. is proces-verbaal op gemaakt. Nat. soc. geweerd. Naar het A.N.P. verneemt heeft de procureur-generaal bij het ge-, rechtshof te Arnhem verschillende vereenigingen in Gelderland en Overijsel, die zich volgens hun sta tuten ten doel stellen maatschappe lijke of cultureele belangen te be hartigen, geschorst wegens het feit, dat uit deze vereenigingen bepaalde personen werden geweerd, uitslui tend wegens hun nat-soc.-overtui- ging. Dergelijke daden van maat schappelijke boycot worden ontoe laatbaar geacht. In een circulaire van den secre"- taris-generaal van justitie aan hoofd commissarissen en commissarissen van politie wordt medegedeeld, dat de hoogere S.S.- en politieleider heeft bericht, dat naar zijn oordeel zulks in overeenstemming met de zienswijze van den Wehrmachtsbe- fehlshaber in Nederland het kam peeren in tenten in de open lucht alsmede het overnachten in kajuiten van jachten moet worden beschouwd als een verblijf in de openlucht in den zin van verordening no. 188/1940, art. 2, en derhalve gedu rende den in die verordening ge noemden tijd (van middernacht tot 4 uur) niet is toegestaan. UNIFORMEN OPBOUWDIENST. Voor 20 April a.s. inleveren. Aan het op 22 Maart ontslagen personeel van den voormaligen Op- bouwdienst wordt medegedeeld, dat het dit personeel van Dinsdag 15 April. a.s. af verboden is nog het uniform van dezen dienst te dragen. Op dien dag moeten dus allen, die den opbouwdienst hebben verlat zich in het bezit hebben gesteld var. burgerkleeding en vóór Zondag 20 April a.s. moeten zij hun uniform bij de daartoe aangewezen instanties hebben ingeleverd. jnoke^^ouder^lDjalm^ugerect De narcissen in bloei. De laatste dagen heeft de zón zich weer laten zien en dank zij haar milde stralen gaat het er, wat de bollenvelden betreft, voor de feestdagen beter uitzien. Ondanks de nachtvorst, die de vel den 's morgens met een wit waasje bedekt, gaat in de natuur alles zich vlug ontwikkelen als het goede weer maar aanhoudt en het wat warmer wordt. De bollen kunnen wel een beetje kou verdragen, het groene blad schiet omhoog, in de knoppen komt werking. Vanr de narcissen staan aldus meldt de A.N.W.B. de eerstelin gen reeds te bloeien en geven alom kleur aan de velden en nooden tot een tocht langs den duinvoet. InDeBetuwe heeft de gure Oostenwind de ontplooiing van de knoppen ernstig tegen gehouden. Daar staat tegenover, dat twee dagen zacht voorjaarsweer de krozen en pruimen zullen doen opbloeien. Ten opzichte v.an de Paaschdagen kan zoo meldt de A.N.W.B. nog niets definitiefs gezegd worden. Een ding staat vast: kersen-, peren en pruimenboomen zitten vol knop. Route langs de bloembollen. Ten gerieve van de fietsers en wandelaars heeft de A.N.W.B. een speciale route uitgezet, welke langs de mooiste bollenvelden voert en cie op de A.N.W.B.-wegwijzers is aangegeven met een opzetbordje, dat de afbeelding vertoont van een bloeiende hyacinth geflankeerd door een narcis en een tulp. De route is 65 km. lang en vormt een rondrit van den Deyl via Was senaar, langs het rijwielpad door de duinen naar Katwijk en Noordwijk aan Zee; vervolgens naar Noordwijk en Vogelenzang en langs zeer draaie binnenwegen door het centrum van de bollenstreek rond Bennekom, Hil- legom en Lisse en Sassenheim, naar den Deyl terug. De A.N.W.B. vestigt er de aan dacht op, dat de velden langs deze route met de Paaschdagen echter eker nog niet hun grootste pracht zullen hebben ontplooid. Kleeren vatten vlam. - Woens dagavond was een 77-jarge inwoon ster van Middelburgbezig haar kachel op te poken, toen haar klee ren plotseling vlam vatten. Met ern stige brandwonden moest zij naar het ziekenhuis worden overgeoracnt Gisteren is zij aan de bekomen ver wondingen overleden. De secretaris-generaal van het de partem ent van handel, nijverheid en scheepvaart, in overleg met den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat, maakt bekend- De huidige benzinesituatie in cns land maakt voor 't oogenblik een drastische beperking drin gend noodzakelijk. Van over heidswege moeten in dit ver band de volgende maatregelen genomen worde: Het bij beschikking van 31 Maart 1941 no. 12695 n.g. aange wezen tijdvak van 1 tot en met 30 April 1941, zijnde de 10e motorbrandstofdistributieperiode, wordt verlengd tot en met 31 Mei 1941. Als 11e distributieperiode wordt niettemin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 Mei 1941. Als gevolg hiervan zullen weder- i'erkoopers van 1 tot en met 31 Mei a.s. zoowel de thans geldende lila coupons met zwarten letteropdruk en ingedrukt in paars het cijfer 10 mogen accepteeren als de voor Mei ontworpen coupons van lichtbruine kleur met zwarten letteropdruk en ingedrukt in bruin het cijfer 11. Speciale aandacht van wederver- koopers wordt gevraagd voor den thans verschoven datum van laatste inzending aan leveranciers van op- plakvellen met coupons. De uiterste datum, waarop April-coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden inge zonden, wordt bepaald op 2 Juni 1941. De bedoeling van de hier weerge geven maatregelen is, dat verbrui kers van motorbrandstof zich ei reeds thans op zullen hebben in ts stellen, dat zij met de hun voor April toegewezen hoeveelheden motor brandstof zullen moeten uitkomen tot en met 31 Mei a.s. Toewijzing voor de maand Mei kan uitsluitend plaats hebben ten behoeve van het goederen vervoer, het meest vitale per sonenverkeer, alsmede voor trac toren en stationnaire motoren voor land- en tuinbouwdoelein- den en voor stationnaire moto ren in de industrie. Zeilboot omgeslagen. - Gister middag is op de Westeinderplas een zeilboot omgeslagen, waarin vier leerlingen van een gymnasium te Haarlem hadden plaats genomen; hierbij is de 16-jarige Albert Hool- horst uit Bloemendaal om het leven gekomen. De drie andere inzittenden bonden gered worden. 225. Pam, die dit alles in zijn directe nabijheid ziet gebeuren, kan wel huilen van woede. Hij heeft zelf vreeselijke honger en dorst en nu moet hij zien, hoe de apen met de kostbare levensmiddelen omspringen. GROOTE HEIDEBRAND IN AMERSFOORT. Woensdagavond heeft op de Leus- densche heide tusschen de Pyramide van Austerlitz en Amersfoort een groote heidebrand gewoed. De leden van den Arbeidsdienst in het kamp Waterloo begaven zich direct naar het terrein van den brand en wer den spoedig geassisteerd door leden van de Duitsche weermacht. De 'orand was echter zoo hevig, dat het noodig bleek assistentie in te roepen van de brandweer te Amersfoort en de boschbrandweer te Zeist. Geza menlijk is men er in geslaagd na twee uur den brand te blusschen. Een groot aantal hectaren heide is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. DIEF LIET FOTOTOESTEL BIJ BESTOLENE REPAREEREN. Op 20 Maart j.l. werd bij de politie te Zwolle aangifte gedaan van de diefstal van drie fototoestellen, ter gezamenlijke waarde van 100, uit een etalagekastje van een winkel in de Diezestraat. Eenige dagen later kwam in een fotohandel een man, die een fototoestel wilde laten repa- reeren. Het bleek een der gestolen toestellen te zijn. De eigenaar van de zaak waar schuwde de politie, maar de dief, bemerkende, dat men hem wan trouwde, nam de vlucht. Hij wist zich tot heden schuil te houden, doch werd thans, op grond van het signa lement van den fotohandelaar door de politie aangehouden. Het bleek J. C. van B. uit Zwolle te zijn. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De fototoestellen zijn bij hem in beslag genomen. TE NIEUWE WETHOUDERS HAARLEM. Op voordracht van den regeerings- commissaris te Haarlem, S. L. A. Flekker, is benoemd tot wethoudei van volksgezondheid dr. Ch. A. Götte, arts te Haarlem, en tot wet houder van onderwijs de heer M. van Driel, leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Kenne- mer lyceum. Dr. Götte is sinds 1933 lid van de N.S.B. Hij heeft een werkzaam aandeel gehad bij de op richting van het medisch front der N.S.B. De heer van Driel is sinds 1940 lid van de N.S.B. en organisator van het aistrict Haarlem en omgeving van het opvoedersgilde der N.S.B. Uitgesloten slagers. - Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat weer 29 slagers wegens frauduleuze slachtngen of het voorhanden heb ben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor gerui- men tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch dooi de Nederlandsche Veehouderij cen trale zijn uitgesloten. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Leelijke val. - Gistermiddag is te Rotterdam de 48-jarige mevrouw C. C. Heystekde Graaf bij het ramen zemen in haar woning in de Sonmanstraat uit de tweede etage gevallen. De vrouw bekwam een schedelbasisfractuur, inwendige kneuzingen en brak het rechteidij- been. Zij werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd. 1000 uit winkel gestolen. - Op klaarlichten dag is Dinsdag te Hil versum een dief het kantoor yan een aan de Bussemerstraat gelegen win kel binnengesloopen en met een geldkistje, inhoudende ruim duizend gulden, verdwenen. De recherche heeft thans terzake een achtienjari- gen fabrieksarbeider, wonende te Hilversum, gearresteerd, doch deze ontkende. Het onderzoek is in vollen gang. GERUCHTEN OVER VORDERING VAN GOUDEN SIERADEN MISBRUIKT. Van bevoegde zijde wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat het dwaas is om op zwendelge- ruchten in te gaan. Zoo loopen er bijvorbeeld in Zeeland op- koopers rond, die den Zeeuw- schen boerinnen wijs maken, dat haar gouden sieraden door de overheid opgevorderd zullen worden, met als gevolg dat deze sieraden voor een appel en een ei van de hand worden gedaan. Deze geruchten missen eiken grond. Naar de herkomst wordt een politie-onderzoek ingesteld. DOOR EEN DRAAIENDE AS GEGREPEN. Bij het verrichten van werkzaam heden is te Sittard de vijftigjarige heer Geurts in zijn meubelfabriek aan den Steenweg door de as van zen groote zaagmachine gegrepen. Hij werd in het rond geslingerd en ic-od opgenomen. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. FRAUDULEUZE SLACHTING. Crisisambtenaren en marechaussee hebben gezamenlijk in Zutphen en omgeving een wijdvertakt complot ontdekt, welks leden zich schuldig maken aan clandestiene slachting van vee en den kettinghandel in vleesch. In totaal is tegen ongeveer 30 personen proces-verbaal opge maakt, terwijl eenzelfde aantal frau duleus geslachte varkens in beslag is genomen. OPERA-BAL. Harmonie-Theater. In de komende week brengt het Harmonie-Theater een film, die een verkwikking belooft te worden voor ben, die haar gaan zien. Zij brengt de onweerstaanbare charme van het oude Weenen, een pikante flirt met schuimende champagne. Deze operette van Herberger met de muziek van Peter Kreuder is een feest van vroolijkheid, van jaloer- sche vrouwen en ondeugende situa ties. Paul Hörbiger, Hans Moser en Theo Lingen treden er in op naast Heli Finkenzeller, Fita Benkhoff en Marte Harell. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de film daar waar zij reeds werd vertoond, een groot succes had en unaniem werd geprezen. OP EEN AVOND IN MEI. City-Theater. Een buitengewoon gezellig Paasch- programma wacht de bezoekers in bet City-Theater. Als hoofdnummer wordt n.l. vertoond de vermakelijke Hollandsche film: Op een avond in Mei, waarin de hoofdrollen worden vervuld door Johan Elsensohn, Cissy van Bennekom, Adolphe Engers, Marie v. Westerhoven, Minny Erf- man en Henri de Vries. De geschie-, denis van den tandarts en zijn doch ter, van den pianoleeraar en Johan de huisknecht, van de grootmoeder en de sympathieke Lola zal met baar vele verrassende situaties en wendingen de bezoekers kostelijk amuseeren. EEN AMERIKAANSCHE ONTKNOOPING. Roxy-Theater. Wie is de vader van Peter den Vondeling? Het antwoord op deze vraag wordt u gegeven in de dol vermakelijke film: Een Amerikaan- sche ontknooping,-die als hoofdnum mer voorkomt op het Paaschpro- gramma van het Roxy-Theater en waarin Hans Söhnker, Magda Schneider en Paul Kemp op zoo amusante wijze de hoofdrollen ver vullen. Om de verrassing in deze film niet weg te nemen, zullen wij over den inhoud thans niets meer vertellen, maar bij het zien dezer film zult u zich kostelijk amuseeren. 226. Doch tot zijn geluk letten de apen er niet op, waar de dingen neerkomen, die zij weggooien en op een zeker ogenblik rolt er voor Pam's voeten een fles, gevuld met water. Door wagen overreden. - Gister avond reed de zestienjarige K. van R. te Vlaardingen met paard er. wagen op de Gedempte Biersloot. Naast hem op den bok zat de vier jarige Josina Roerman, dochter van zijn patroon. Toen de wagen door een kuil reed. viel het meisje van den bok, terwijl op hetzelfde oogen blik van R. achterom keek, omdat eenige kisten van den wagen vielen. Het kind- viel voor een wel en werd overreden. In hoogst ernstigen toe stand is het naar het ziekenhuis ver voerd, waar het inmiddels is over leden. D m 88. Victoria-Theater. Onder dezen titel prijkt op het Panschprogramma van het Victoria- Theater een voortreffelijk verfilmd ,'liegersverhaal. Het is voor de zoo- veelste maal een voorbeeld van de kracht, die de Duitsche filmkunst put uit een eigen onderwerp, waar door zij zich verheft boven het peil der internationale ontspanningsfilm. Tegen een achtergrond van wolken luchten, vliegtuigloodsen en solda- tenfeesten ontwikkelen zich twee problemen, die den plicht, de eerlijk heid en den moed van den betrouw baren soldaat toonen. Heinz Wenzel, Hermann Braun en vooral Otto Wernicke spelen prachtige rollen in deze film vol spannende avonturen, die de belangstelling ten zeerste waard is. 143e Jaargang Nieuwe bevelhe Britsche tro< Van het Front, 11 fani). Italiaansche ti ben vandaag de sta gelegen aan de oostzi Ochrida-meer, bezet. In dezelfde zóne v: hebben gemotoriseerd Bersaglieri een Di vechtsgroep ontmoet. Berlijn, 12 April. (B opperbevel van de maakt bekend: In Zuidslavië hebb Hden April Duitse ten Noorden van he meer de Italiaanse! ontmoet. De Duitsche opm Balkan. Berlijn, 11 April (D. loop van vandaag zijr vische troepenconcent Duitsche duikbommen W. van Agram op wijze aangevallen. De werking op de march lonnes was zoo sterk, vernietigde troepende doeken uitspreidden en hen achtervolgende ee het leger overgaven. 40.000 krijgsge- den Balkan. Berlijn, 11 April treffende de gevechten leid hebben tot de ver de vijandelijke strijd Zuid-Servië wordt gen aantal krijgsgevangen beid, d. w. z. tot 40.00C en dat de buit aan stu tot 200 verhoogd is. D. N. B. verneemt, d schen troepen op den Engelsch bevel bekenc dat gericht is tot de ir in de tweede ver< staande Britsche troepi luid: „Linkervleugel be terug". Men constateer! van dit Britsche bevel bedoeling onthult, the Joegoslaven aan hun 1 laten en zich zelf zoo in veiligheid te brenge den bondgenoot acht te De zelfstandige Presburg, 11 April gens 'n bericht van de Agram heeft generaal de in opdracht en uit i Pawelitsj den zelfstanc tischen staat heeft uitg tar Petcowitsj benoerr der veiligheid. Uit Agram wordt ge raai Kwaternik heeft van den omroep alle K ficieren en manschapp digd nog heden den e zelfstandigen Kroatisch te leggen. Vreugde onde bevolking. Agram, 11 April (E groote geestdrift heeft sche bevolking de Duit bij hun intocht in Agr komd. Hoe groot de vi stad is, blijkt uit een een Duitschen soldaat i Kwaterik, die de Duits aldus begroette: „Ik ws het oude Oosenrijksche ontvangst der Duitsche in Agram en in heel triomftocht, waaraan dagen en kinderen me de oogen deelnamen. I soldaat wordt als reddi heid van de Kroaten bi sll® Kroaten hebben eenen wensch: trouw n vergelden. De Führer sche volk wordt als ee mind. Wij hebben slee rigen wensch om even wereldoorlog, ook than de zijde van de Duisch* te strijden". De actie lncbtmacb Berlijn, 11 April (DJ het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvlieg teren de aanvallen oj

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6